Modelism - RHC Forum: CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

CNC Construirea unui CNC cu cele mai modeste materiale

#1 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2017 - 06:21 PM

Va salut, am inceput construirea unui CNC.
Termeni si conditii:
-scopul principal este de a prelucra matrite de extrudare suflare din aluminiu de mici dimensiuni 150x150 dar si diverse piese din lemn, plastic si metale moi care vor ajuta la constructia unei masini de extrudat suflat polietilena de mici dimensiuni;
-buget, ce mai ramane din salariul lunar, undeva la 200 lei per luna;
-dupa cum spune si bugetul folosirea celor mai ieftine materiale;
-precizia de 0.1;
-deorece deocamdata il folosesc in apartament la bloc zgomotul va trebui diminuat cat mai mult;
-experienta in mecanica moderata;
-experienta in cnc-uri, frezare si strunjire zero;
-proiectul este deja inceput si abia dupa constructia celor trei axe am inceput cate putin sa inteleg ce este un cnc , rezultatul fiind sub zero, abia am reusit sa ajung la stadiul de a avea un fel de suport pentru masina de gaurit cu doua mese mobile, este bun si asta ca si asa cu mana libera am dat practic toate gaurile strambe,dar pentru a deveni un cnc macar la stadiu de macheta mai am nevoie de o placa de dezvoltare arduino uno si trei stepare.

Cam asa arata deocamdata: https://www.youtube....h?v=SMxBq1rupxA Imagine atasata: IMG_20170314_193149.jpg
0

#2 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 21 March 2017 - 07:51 PM

1) Salut curajul de a incepe un proiect fara a sti nimic si cu bani aproape 0; 2) in felul in care ai inceput, vei pierde banii degeaba; 3) singura experienta pe care o poti capata in felul asta este de lacatuserie, nicidecum mecanica fina; 4) iti sugerez prieteneste sa te opresti, sa regandesti problema si sa vezi daca are sens acest proiect IN CONDITIILE PE CARE LE-AI ENUNTAT.
0

#3 Useril este offline   ATYZZZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 07-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Rc aero auto si cnc.

Postat 22 March 2017 - 12:11 AM

Ce ai facut acolo e o jucarie sau un morman de fier vechi.
Scuze dar asta e parerea mea dupa ce am vazut poza.
Cu ala nu poti da gaura nici in plastelina drept, nu mai vorbesc de frezare.
Precizie de 0.1mm? e bine daca ai de 1 mm precizie cu "scula" respectiva.

Aceasta postare a fost editata de ATYZZZ: 22 March 2017 - 12:13 AM

0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 22 March 2017 - 02:20 AM

Salutare si bine ai venit printre noi.
Daca nu este o problema pentru tine, completeaza la profil locatia. De cele mai multe ori ajuta.
Incerc sa raspund la ideile din mesajul tau.
Nobil scopul, dar mai e mult pana la el. Oricum, inceputul e facut. Macar ai un scop.
CNC-ul ca "domeniu", presupune mai multe aspecte si trebuie sa le parcurgi pe toate.
Bugetul lunar e OK. Pastreaza banii, aduna-i si cheltuieste-i pe lucruri folositoare, la timpul potrivit. Teoretic, in fiecare luna iti poti cumpara cate un element pentru un CNC adevarat. Ai doar putina rabdare si invata tot ce trebuie. Nu mai cheltui banii aiurea pe materiale. Unii mai spun ca ajuta la capatarea experientei. Aici nu e cazul.
Ca sfat, citeste tot ce poti despre CNC-uri. Gasesti subiecte si pe acest forum. Aproape toti am inceput cu ceva. Sigur din discutii poti scoate lucrurile interesante.
Nu stiu de ce, am avut la inceput senzatia ca e un subiect facut in gluma. Si nu stiu de ce, inca mai simt asta. Din secventa postata (daca e a ta) se vede ca faci lucrurile oarecum ordonat, stii sa editezi o secventa video, era curat pe langa ce ai filmat. E OK, mergem pe gluma aia cu tipa sexi si soferul popa: ... esti pe calea cea buna!
Citeste macar discutiile vechi si mai "rasfoieste" paginile legate de ce vrei sa faci. Poate iti mai vin idei, poate ridici putin nivelul constructiei...
Spor la treaba!

PS. Ti-ai tras un ID sugestiv. Urmeaza sa ne convingi de el. "CNC_Evolution" . Parca-i nume de film nu alta!
Sa vedem evolutia.
O sa modific pe parcurs numele topicului. E o contradictie in termenii de acolo, dar o lasam pe alta data.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 22 March 2017 - 02:24 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2017 - 08:46 AM

E bine ca te-ai " tras " pe aici cu subiectul tau , " Dincolo" e cam moarta treaba . Ma amuza ca reactiile colegilor de forum si aici au fost asemănătoare, de incurajare si neincredere . Intr-un fel reusesti sa sochezi si sa confuzezi comunitatea cu acest proiect . Faptul ca doresti sfaturi intr-o zona mai animata denota faptul ca tu chiar doresti sa faci ceva . Probabil vei persevera insa acest proiect sa il pastrezi , dupa un timp vei vedea de unde ai plecat .
0

#6 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2017 - 09:29 PM

Bun, urmatorul pas pe care il voi face va fi achizitionarea a:
-o placa de dezvoltare arduino uno;
-trei motoare pas cu pas;
-doua sau trei punti h (nu am inteles bine cate trebuiesc);
-si bara patrata de 50x50x2 sau 3 sau profil de aluminiu, pentru ca voi schimba radical constructia, la inceput am vrut sa fac separat un strung cnc si o freza, pe urma ma-m gandit sa le contopesc, in cele din urma am ajuns la concluzia ca ma intereseaza mai mult partea de frezare, asa ca noul schelet va arata ca un cub si axa y va fi pozitionata pe traversele de sus, iam gasit si un nume CNC CUBE EVOLUTION.

Forumul asta este mult mai bun ca celalalt, acolo nici nu mai pot intra pe site in ultima vreme.

O intrebare, bugetul imi permite cu greu achizitionarea motoarelor nema de 1nm , sunt bune de ceva, nu vreau viteza la masina.
Va salut.

Aceasta postare a fost editata de CNC_EVOLUTION: 22 March 2017 - 09:32 PM

0

#7 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 22 March 2017 - 09:43 PM

Distractiv topic... :).
Decat sa cumperi punti H mai bine cumperi drivere dedicate pt. steppere... a comanda steppere cu punti H este cumva o intoarcere in timp.
Daca promiti ca mergi inainte cu aceasta... aaa... construtie, iti donez eu un Arduino Uno. :)
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#8 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 22 March 2017 - 09:45 PM

Sunt ok , vezi ca gasesti la fier vechi xeroxuri in care gasesti motoare nema 23 , poate sunt mai ok , si mai ieftine ca si ce gasesti pe olx , sau alte siteuri .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#9 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 22 March 2017 - 10:02 PM

Mai ai putina rabdare cu cumparatul materialelor. Nu are rost sa te grabesti.
Sincer, nu o sa ai nevoie de o placa arduino acum. Poate nici mai tarziu. Sunt si variante de genul asta, dar parerea mea e sa mergi pe calea aproape clasica. Calculator cu programe pe el, transmisie pe port serial (USB) sau paralel (LPT), o placuta cu conectori ca sa faci legaturile frumos intre fire (se poate si fara ea, in functie de ce urmeaza sa spun) si driverele de motoare. Nu cred ca are rost sa te arunci la servomotoare prea curand. Motoarele pas cu pas isi fac inca bine treaba.

Trebuie sa te documentezi putin. Probabil o sa fie nevoie de 3 sau chiar 4 motoare pas cu pas. Depinde de constructie. Si aici incercam sa ajung. Ori alege ceva de pe net gata facut ca model, ceva care sa-ti placa ori pune pe hartie niste schite cu dimensiuni, curse, si ce mai stii tu ca vrei sa ai.
Abia dupa ce iti faci o idee despre varianta constructiva poti sa te gandesti la materiale mai serios. Acum e prea devreme.

Vor fi poate 4 motoare dar trebuiesc alese in functie de structura si de prelucari. La ce ziceai ca vrei sa faci la inceput, nu trebuiesc exagerat de puternice, dar nici din cele mai mici. Lasa asta mai la urma, motoare se gasesc, se gasesc si dimensiunile lor sa poti face proiectul.
Da, cu punti H am inceput unii dintre noi cate o actionare, dar acum exista variante mult mai ieftine si mai performante. Puntea H nu-ti permite prea multe setari si cum ziceam nu e varianta cea mai ieftina. Nu am testat, dar au aparut niste module minuscule care duc pana pe la 1-2A pe faza, cu micropasire si tot ce mai trebuie si costa exact cat un pachet de tigari. Bineinteles ca se poate si mai bine, dar ajungi sa pleci de pe la 70-80 lei in sus pentru fiecare motor. Nu e o problema, ramane la urma. Sau mai poti gasi driver pentru 3-4 motoare pe aceeasi placa. Sunt OK si alea, chiar folosesc asa ceva, dar iti garantez ca se poate si mai bine si merita sa nu te opresti la varianta asta. Repet, eu am inca asa ceva pe freza mea si functioneaza perfect. Dar am si vreo 5 module de celalalt tip si parca o sa fac o schimbare candva.

Vad ca te-ai gandit la o varianta constructiva pana la urma. Da, parca as lasa pe maitarziu realizarea unei structuri foarte complexe, care sa fie si strung si freza. Fiind la prima masina, ori aloci mai mult timp pana treci direct la ceva performant, ori o iei incetisor, pe bucatele.
As zice sa ramana freza.

Legat de forum, nu te lua dupa aparente. El e format din utilizatorii care il tin in viata. Nu stiu daca e mai bun sau mai rau. Oricum, cauta-ti o perna cat mai moale ca vor urma si suturile in fund. Toate la timpul lor.

NEMA este un standard care printre altele recomanda si niste dimensiuni ale flansei de prindere. O sa auzi de nema 11, 14, 17, 23, nema34 sau altele.
Sunt bune si cele de 1Nm, dar acelasi sfat, ai rabdare pana stabilesti detaliile legate de constructie. Abia la final vezi daca iti ajungea acest cuplu sau e cam putin. Daca ar fi dupa mine parca m-as gandi la mai mult, ca viata trece repede si n-are rost sa o pierzi asteptand o prelucrare.
Nu cumpara acum teava de otel si nici de aluminiu. Starange banii si cumpara dupa ce ai toate ideile clare. Sa le schimbi pe parcurs e un fel de risipa de bani. Sa cumperi mai tarziu ai senzatia ca e risipa de timp. As zice ca mai bine pierzi acum doar timp pana clarifici treburile decat sa pierzi si banii si timpul cu o constructie nepotrivita. Cauta un model de CNC care iti place si posteaza un link.
Daca o tii tot asa cu numele, o sa ai de mers la cate un botez la fiecare postare. Si nu stiu daca ai citit in regulament, noi de la al treilea incepem sa percepem taxe.
Spor la treaba si pune banii la ciorap.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 22 March 2017 - 10:05 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#10 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2017 - 10:20 PM

Va salut din nou.
Bitex nu iteleg cu numele, te referi la id ul meu, trebuie sa-l schimb?
Referitor la arduino si puntile h, de fapt ma inspir de la un german, el a facut cateva cnc-uri si din cartoane cu scop educativ, a facut si un program ce ruleaza pe linux, partea asta de electronica si software o ,,reproduc,, de la el, partea lui de mecanica nu ma incanta, in rest cum sa conectez direct la pc nu am nici cea mai mica idee, arduino uno am gasit la 50 de lei chiar si la 30, punti h ce suporta 4 amperi tot asa la 20....30 de lei, nu stiu cat de clone sau chinezarii sunt.

Aceasta postare a fost editata de CNC_EVOLUTION: 22 March 2017 - 10:21 PM

0

#11 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 22 March 2017 - 10:25 PM

Lasa frate arduino ca ii mai scump ca toata constructia , foloseste un bob de pe ebay de 5 euro pe paralel si mach 3 , mai ai nevoie de 3 drivere .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#12 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 22 March 2017 - 11:01 PM

La numele cnc-ului ma refer. Mai lasa-l sa se nasca, sa se odihneasca sau boteaza-l direct "CNC_THE LAST GENERATION". Nu de alta dar n-o sa le mai putem urmari.
Si lasa-l si pe neamt sa se odihneasca cu cartoanele lui cu tot, desi are si el meritul lui. Poate daca nu era el acolo nu erai nici tu aici.
Nu cumpara acum nimic. Trage dintr-o tigara si ia o pauza de documentare. Si vezi de link.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#13 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2017 - 04:42 AM

Vezi postareaElicopter, la 22 March 2017 - 10:25 PM, a spus:

Lasa frate arduino ca ii mai scump ca toata constructia , foloseste un bob de pe ebay de 5 euro pe paralel si mach 3 , mai ai nevoie de 3 drivere .

Salut, imi poti recomanda un BOB si drivere?
0

#14 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 March 2017 - 01:29 PM

Ai rabdare cu cumparaturile. Toate sunt corelate intre ele. Driverele de motoare, motoarele de mecanica, BOB-ul de soft. Acum zici de Mach3 dar poate o sa folosesti ceva pe USB si atunci nu mai e nevoie de BOB.
Nu mai cumpara pana nu stabilesti totul despre structura.
Ce-i foarte important: ce curse active vrei sa fie? Iti ajung cei 150 mm din discutia de la inceput? Probabil nu, dar nu te poti inalta prea mult daca nu faci structura rigida. Cauta un model frumos pe net si stai mai mult pe langa ala, ca punct de plecare.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 24 March 2017 - 01:30 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#15 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 24 March 2017 - 01:49 PM

Pe usb nu as recomanda nimica , pe ethernet , daca dispui de bani eht300 sau eth400 , pe usb numai bangi bani pe niste chesti care merg cum merg...
Sau un bob generic de pe ebay cu 5 euro , ar face treaba , ca drivere ceva cat de cat bun ar fi dm542 , mai jos de atata ar fi tb6600 tb 6560 , alte drivere nu prea stiu , dar astea din urma sunt mai naspa ca dm542 .
Ca motoare nu recomand longs motor , cred ca sunt cele mai naspa dintre cele mai naspa .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#16 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 24 March 2017 - 04:13 PM

Vreau sa fac o paralela cu abordarea ta ca sa intelegi mai bine cum esti pe cale sa faci. Inchipuieti ca lucrezi in Photoshop si vrei sa desenezi o femeie pe gustul tau. De banii care dispui in urmatorii 2 ani, o sa-i faci sanii misto si de restul se termina banii. Sau fundul si pe urma se termina banii. Sau ce vrei tu, dar dupa orice ai desena se termina banii. Nu are rost sa faci fata Angelinei Jolie, fundul lui Jennifer Lopez iar restul de la o centurista. Partile trebuiesc armonizate intre ele. Fie mergi pe o full centurista si atunci stii ce "produci" cu ea, fie astepti si mai strangi bani. Invata un pic despre "ce merge cu ce " si cel mai bun lucru este , cum au zis si colegii mai inainte, da-te pe Youtube vreo 100 de ore de vizionat doar Cnc-uri DIY si vei avea o intelegere mai buna a raportului intre ce vrei si ce poti. Se poate, dar nu cum ai inceput. Schimba abordarea. Petrece timp sa inveti.
0

#17 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2017 - 05:38 PM

O idee de model ar fi cam asta:
-curse 300x300x100

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ShapeokoSmall.jpg

Aceasta postare a fost editata de CNC_EVOLUTION: 24 March 2017 - 05:41 PM

0

#18 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 March 2017 - 05:59 PM

Vezi postareaElicopter, la 24 March 2017 - 01:49 PM, a spus:

Pe usb nu as recomanda nimica ...

Da, eu l-am incurcat putin ca n-am stat sa vad de detalii. Pentru mine exista serial si paralel. Adica ce nu-i paralel bag automat la serial si l-am incurcat cu USB-ul ca recomandare. Dar chiar la ETH-urile acelea ma gandeam. Am zis ca o sa probez si eu candva unul, ca prea il lauda lumea. Ma enerveaza doar ca nu mai merge cu mach-ul.
Tot speram sa-l conving sa amane cumparaturile pentru mai tarziu putin, ca inca nu-i gata lista...



Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#19 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 March 2017 - 06:04 PM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 24 March 2017 - 05:38 PM, a spus:

O idee de model ar fi cam asta:
-curse 300x300x100

Sursele sunt faine, dar modelul parca nu e cel mai inspirat ales. Ghidajele nu-s suficient de fiabile si nici transmisia pe curea nu o sa fie suficienta pentru ce vrei sa frezezi. Daca vrei sa lucrezi ceva mai serios pe el, lasa cureaua ca ultima varianta, eventual de rezerva. Mie imi plac curelele, dar nu-i scump nici surubul.
Cursa e suficienta pe Z dar trebuie sa lasi loc de o menghina sub ghidaj. Modelul e frumusel in felul lui, dar pare tare firav.
Completeaza si tu locatia la profil ca sa stim cu ce accent vorbesti.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 24 March 2017 - 06:07 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#20 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 24 March 2017 - 06:26 PM

Pai tocmai ca merg cu mach 3 eth300 si eth 400 , alte modele nu stiu ...
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#21 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 March 2017 - 06:54 PM

Vezi postareaElicopter, la 24 March 2017 - 06:26 PM, a spus:

Pai tocmai ca merg cu mach 3 eth300 si eth 400 , alte modele nu stiu ...

Nu stiu de ce mi-a scapat aspectul asta. Am recitit si scrie clar pe pagina produsului. Doar am citit pagina aia si alta data, dar cred ca am uitat. In orice caz, nu am priceput cum face ca mach-ul sa trimita pe retea. Vad ca e un programel acolo dar nu am priceput exact cum se face sau daca e complicat. Poate la vara o sa vad ce si cum...



Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#22 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 25 March 2017 - 01:07 AM

Pai nu ii mare lucru , numai sa copiezi un fisier in directorul plugins al mach3 , si cand pornesti mach 3 o sa iti vada uccnc .
Mai trebuie configurat ip controlerului , daca il conectezi prin router , asa poti sa il accesezi si de pe alt pc .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#23 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2017 - 11:56 AM

Vreau sa fac portalul mobil ca in desen, e un avantaj sau dezavantaj fata de portalul cu picioare?
-ghidaje cu talpa de 16 sau 20
-rulment linear deschis in carcasa
-portalul mobil as vrea sa il prind direct pe rulment , dar nu vad cum, nu vreau sa mai dau eu gauri strambe cu mana goala

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20170326_123901.jpg

0

#24 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 26 March 2017 - 12:21 PM

Vezi postareabitex, la 24 March 2017 - 06:54 PM, a spus:

Nu stiu de ce mi-a scapat aspectul asta. Am recitit si scrie clar pe pagina produsului. Doar am citit pagina aia si alta data, dar cred ca am uitat. In orice caz, nu am priceput cum face ca mach-ul sa trimita pe retea. Vad ca e un programel acolo dar nu am priceput exact cum se face sau daca e complicat. Poate la vara o sa vad ce si cum...



Daca treci pe eth400, o sa uiti pentru totdeauna de paralel.
Copiezi plug-in in directorul lui mach/plug-in, si il executi . Va face tot ce trebuie.
Iar daca te tine, si vei intra si pe programul uccnc, vei uita si de mach.
Cel mai bine este sa-ti faci un cablu de retea direct (cross), si te cuplezi direct in mufa din calculator. Ca oricum presupun ca pe net esti wireless.
Daca te bagi direct in router si mai are cineva din retea instalat mach-ul, s-ar putea sa va jucati 2 pe cnc in acelasi timp, si nu este bine.
Daca este reteaua ta proprie, poti sa te cuplezi in router.


0

#25 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 26 March 2017 - 01:31 PM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 21 March 2017 - 06:21 PM, a spus:

Va salut, am inceput construirea unui CNC.
Termeni si conditii:
-scopul principal este de a prelucra matrite de extrudare suflare din aluminiu de mici dimensiuni 150x150 dar si diverse piese din lemn, plastic si metale moi care vor ajuta la constructia unei masini de extrudat suflat polietilena de mici dimensiuni;
-buget, ce mai ramane din salariul lunar, undeva la 200 lei per luna;
-dupa cum spune si bugetul folosirea celor mai ieftine materiale;
-precizia de 0.1;



Cu banii alocati, vei putea prelucra lemn si plastic; nu cred ca si aluminiu. De obicei matritele au precizii mult mai bune de 0,1 mm, in jur de 2-3 sutimi daca sunt semi-matrite, adica daca urmeaza sa se "imbuce" o jumatate cu o alta jumatate. Poate tu prin matrite te gandesti la niste "forme" in care o se fie suflate pungi sau ce vrei tu sa sufli; n-am vazut cum arata dar presupun ca nu necesita aceasta precizie. Dar daca vrei sa prelucrezi aluminiu va trebui ca masina sa fie mai solida decat ai gandit-o tu initial. Singurul lucru pe care lemnul si aluminiul il au in comun este turatia de prelucrare. In rest, cer rigiditati diferite. Uita-te dupa masini postate pe acest forum de userul Katran , ca sa-ti poti face o idee despre cum ar trebui sa arate. Si nu in ultimul rand, am vazut ca ai postat o schita de mana; pare simpatica pentru ca arata "vintage" , dar nu pot sa nu ma intreb: stii sa "desenezi in computer " (proiectare in vreun soft CAD ) ?

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 26 March 2017 - 01:32 PM

0

#26 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2017 - 02:18 PM

Vezi postareasteelmind, la 26 March 2017 - 01:31 PM, a spus:

Cu banii alocati, vei putea prelucra lemn si plastic; nu cred ca si aluminiu. De obicei matritele au precizii mult mai bune de 0,1 mm, in jur de 2-3 sutimi daca sunt semi-matrite, adica daca urmeaza sa se "imbuce" o jumatate cu o alta jumatate. Poate tu prin matrite te gandesti la niste "forme" in care o se fie suflate pungi sau ce vrei tu sa sufli; n-am vazut cum arata dar presupun ca nu necesita aceasta precizie. Dar daca vrei sa prelucrezi aluminiu va trebui ca masina sa fie mai solida decat ai gandit-o tu initial. Singurul lucru pe care lemnul si aluminiul il au in comun este turatia de prelucrare. In rest, cer rigiditati diferite. Uita-te dupa masini postate pe acest forum de userul Katran , ca sa-ti poti face o idee despre cum ar trebui sa arate. Si nu in ultimul rand, am vazut ca ai postat o schita de mana; pare simpatica pentru ca arata "vintage" , dar nu pot sa nu ma intreb: stii sa "desenezi in computer " (proiectare in vreun soft CAD ) ?


Salut:
-ai dreptate matritele au precizii mai bune de 0.1, as spune ca precizia ar trebui sa inceapa acolo unde nu poti vedea diferente de simetrie cu ochiul liber si ar trebui sa se termine sub microscop;
-unde lucrez eu ,,bag,, si degetul printre spatiile dintre semimatrite, poxipolul este sfant si trebuie sa stii sa-l dai;
-extrudarea-suflarea presupune urmatorul procedeu, printr-o duza polietilena topita capata aspectul unui tub, la inchiderea celor doua jumatati ale matritei tubul ramas captiv este presurizat cu aer prin intermediul unui calibrator (pin), avand ca rezultat copierea spatiului din interiorul matritei de catre tub (ca exemplu cel mai produs flacon este cel de clor de un litru pe care il gasesti in toate magazinele);necesita precizie dar credema ca de multe ori precizia matritei sau a masinii depaseste si un milimetru, nu-ti pot spune cat de sfant este ciocanul de 2 kg;
-primele matrite pe care vreau sa le fac nu vor depasi 150x150x80, imagineazati o sticla de solutie pentru curatat aragazul, are 500 ml, inaltimea de 150 si diametrul de 70, o taiem in doua si pe langa bucatile rezultate mai adaugam o ,,carne,, de 10 sau 15 mm, ar rezulta un spatiu de 150x70x35 care ar trebui frezat, nu ma deranjeaza daca frezarea acestui spatiu ar dura o saptamana dar sa iasa cat de cat ok, sa nu bata la ochi grosolan, poate voi avea nevoie sa fac o matrita la 3 luni de exemplu, de asta ma-m gandit ca un router mic ar putea face lucrul asta, sa zicem cu o freza de 3 mm si o adancime de 0.2 (nu am frezat niciodata, sper sa nu scriu prostii);
nu stiu sa desenez in computer, am incercat azi dar nu am rabdare, mai repede iau pixul si coala a4 si dau drum liber imaginatiei, daca era sa desenez proiectul unei matrite poate gaseam rabdare;
-in ceea ce presupune rigiditatea este un mare mister pentru mine, incerc sa pun lucrurile cap la cap si sa dau forme unei ideii, nu am rabdare sa citesc mii de scriptologii date de fel si fel de universitati pe net, incerc sa o inteleg prin felul in care simt si vad un metal, un material un spatiu o forma.
0

#27 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 March 2017 - 03:23 PM

Pe vremuri, cand eram eu impresionat de masinile de suflat pet-uri, am avut acelasi gand, ca merge facut ceva. Nu stiu cat ajungi sa vinzi dar macar pentru uzul propriu faci ce vrei tu. Cam cum fac cei cu imprimantele 3D acum. N-a fost sa fie, ca nu-i asa de simplu. Specialist in din astea e userul "smeagle" pe langa Bucuresti, dar intra rar. Te-ar putea ajuta si cu sfaturi legate de CNC-uri si cu cele legate de matrite, ca le stie pe amandoua. Doar cand nu doarme nu e langa astfel de masini. Acum a trecut pe alte jucarii dar e tare activ.
Din ce spui, tu chiar lucrezi pe astfel de masini. Cu tipul asta de activitate se scot bani prin volumul productiei, nu prin altceva. Adica daca vrei sa faci ceva, trebuie sa faci ceva cu viteza mare de lucru. Si bineinteles ca si precis. Nici nu prea ai timp de folosit ciocanul. Pe undeva trebuie sa construiesti totul perfect, sa-i concurezi pe chinezi si pe turci la capitolul masina. Presupun ca stii cum arata una industriala si cum merge. Deci trebuie sa faci ceva macar la fel de bun ca ce fac ei. Si nu e simplu, e plina de automatizari.

Pentru construit cnc-ul ar fi ideal sa inveti ceva grafica pe calculator. Nu ca nu se poate si fara ea, dar te-ar ajuta mult. Daca nu poti face singur unele piese trebuie sa mergi la altcineva si acolo trebuie sa pui un desen tehnic pe masa. Si multi bani pe langa acel desen. Daca inveti, poate reusesti sa mai faci singur. Nu-ti face griji, totul se invata. Si pana inveti ai timp sa aduni si banii necesari. Daca sa faci cnc-ul poti si fara desen ca ti-l face altcineva, la facut piesele pe acel cnc nu prea poti fara desen si fara ceva cunostinte de tehnologie. Prin urmare de astea nu scapi. Fiind acum pe forum, presupun ca partea cu PC-ul, net-ul, si programele nu vor fi o problema pentru tine. Dar trebuie sa le aloci ceva timp.
Plus ca nu mai tine figura sa spui ca nu ai rabdare. E un domeniu in care ai nevoie de rabdare.
O sa poti face ceva pentru matrite si cu banii alocati lunar asa cum spuneai, dar trebuie sa-i aduni mai multe luni. Abia ai timp sa inveti in acea perioada tot ce trebuie. Nu stiu daca e prea mult, dar poate ar trebui sa iti stabilesti cursele putin mai mari, sau putin altfel. Adica nu 300x300x100 ci ceva gen 450x300x150. Sigur exista bidoane mai lungi de 300. Trebuie sa fie foarte rigida ca o sa ai cursa mare pe inaltime, o sa folosesti freze foarte lungi si posibil subtiri. Trebuie mecanica foarte solida. In general sunt fiare, nu sunt scumpe. Ghidajele sunt aceleasi indiferent ce o sa faci: de calitate. Si cateva suruburi cu bile.

Chiar daca zici ca nu se pune problema de precizie la matritele alea de suflat, tot ai nevoie de o minima precizie in constructia cnc-ului, sa le poti prelucra macar "prost". Ca sa ai in ce sa bati cu ciocanul. Ca daca nu faci masina buna nu poti face nici un fel de matrita. Adica poti, dar o termina alta generatie...

Mai stam putin la barfa si apoi o sa trecem la o lista de materiale generica, sa vezi ce inseamna ca preturi, sa vezi ca pana la urma se poate.
Cauta pe forumul asta subiectele legate de cnc-uri si macar vezi de poze pe acolo. Indiferent de ce-i in ele, cam toti care si-au facut cunoscut rezultatul muncii au inceput prin a invata. Soft, grafica, tehnologie... Toate cu rabdare si bine. Poti incepe cu teava patrata de 50x50x3 cum spuneai, dar n-o sa termini structura, o sa incepi alta si o sa recuperezi ce mai poti de pe aia veche, n-o sa fie buna nici a doua si in final timp pierzi tot atat. Invata intai tot ce trebuie si abia apoi arunca banii pe materiale. Eu mai am primul meu cadru de CNC (un plotter A0) facut din bara de 40x20, amestecat otel cu aluminiu, ghidaje luate de prin plansetele de desen sau bara rotunda pe suport. Iti dai seama ca nu l-am mai terminat ca era inutil sa merg in continuare cu aberatia aia. Intre timp s-au inventat imprimantele A0, era inutil sa mai ai un ploter in camera. Dar chiar si pentru aia mi-am cumparat scule sa tai materialul la unghiul dorit, sa sudez cum imi place mie, sa prind materialele cum doresc.

PS. nu merge absolut deloc faza cu "am incercat azi dar nu am rabdare". O sa fie luni sau chiar ani buni de munca si o sa trebuiasca sa ai rabdare. Sau daca n-ai rabdare, tragi o fuga prin Europa, muncesti cateva luni bune pe un slariu mare si platesti cuiva sa-ti faca CNC-ul. Si eventual si masina de suflat. Sa zicem ca le ai. Si dupa aia ce-o sa fie?

Aceasta postare a fost editata de bitex: 26 March 2017 - 03:28 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#28 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 26 March 2017 - 06:44 PM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 26 March 2017 - 02:18 PM, a spus:

.......
nu stiu sa desenez in computer, am incercat azi dar nu am rabdare, mai repede iau pixul si coala a4 si dau drum liber imaginatiei, daca era sa desenez proiectul unei matrite poate gaseam rabdare;
-in ceea ce presupune rigiditatea este un mare mister pentru mine, incerc sa pun lucrurile cap la cap si sa dau forme unei ideii, nu am rabdare sa citesc mii de scriptologii date de fel si fel de universitati pe net, incerc sa o inteleg prin felul in care simt si vad un metal, un material un spatiu o forma.


Tocmai ai adaugat pe lista ta inca un lucru de invatat: rabdarea. Cum o sa proiectezi matritele ? Scanezi desenele de mana in speranta ca computerul va intelege el ce vrei ? Sunt 3 piese de soft care trebuiesc invatate: 1) CAD - in care proiectezi piesa; 2) CAM - in care softul ia desenul proiectat de tine in CAD si-ti propune niste strategii de masinare (cu ce freza, cu ce viteza, cu ce avans , pe unde sa o ia etc); 3) postprocesorul- Mach 3 cel mai folosit-care transforma strategiile de masinare din CAM in impulsuri electrice catre motoare. NU poti face nimic fara sa stii aceste 3 piese de soft, din care primul (CAD) dureaza mai mult; restul mai putin. Alternativa ca sa faci ce-ti doresti fara sa stii proiectare este sa ai un angajat care stie iar tu sa-l platesti. Fara vreo 2.000 lei/luna +eventual taxe este cam greu.Cu 6 luni de salariu dat iti faci un CNC simpatic, asa ca ESTE MAI IEFTIN sa inveti tu cele 3 piese de software.
0

#29 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2017 - 12:21 PM

Am o noua nelamurire, la ce inaltime trebuie sa prind motorul de frezare la o cursa z de 15 mm? La ce inaltime prin motorul in brida si prida pe carucior ? Daca am o piesa cu relief variat de la 15 mm la 1 mm sa zice, cum se face frezarea ca motorul sa nu loveasca punctul cel mai inalt?
0

#30 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 06 April 2017 - 01:09 PM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 06 April 2017 - 12:21 PM, a spus:

Am o noua nelamurire, la ce inaltime trebuie sa prind motorul de frezare la o cursa z de 15 mm? La ce inaltime prin motorul in brida si prida pe carucior ? Daca am o piesa cu relief variat de la 15 mm la 1 mm sa zice, cum se face frezarea ca motorul sa nu loveasca punctul cel mai inalt?


Stie softul CAM sa faca asta. Dupa ce desenezi piesa in CAD, softul CAM iti va creea un paralelipiped in care ia in calcul latura cea mai mare/lunga/inalta de pe fiecare fateta; in cazul tau paralelipipedul va avea cotele X,Y, 15. Dupa care incepe frezarea de sus in jos cu un increment (o distanta) pe care i-o spui tu; softul CAM te intreaba niste parametri printre care si acest increment, care se numeste DOC-adica depth of cut=adancimea cu care freza trebuie sa coboare la fiecare trecere; de exemplu 0,5 mm pentru 1 trecere. Cand incepe frezarea, freza porneste de la inaltimea de 15 mm, urmatoarea trecere este 14,5 mm, urmatoarea este la 14 mm, urmatoarea este la 13,5 mm etc.
0

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro