Modelism - RHC Forum: CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

CNC Construirea unui CNC cu cele mai modeste materiale

#91 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2017 - 07:15 PM

Vezi postareamihaighe, la 27 August 2017 - 06:58 PM, a spus:

Trebuia sa cumperi drivere 8825


driverele a4988 le-am gasit la un magazin pe langa mine, nu avea alte modele, de obicei cumpar de pe ebay dar vin greu, nu stiu diferenta dintre 4988 si 8825 vad ca au amperaj 1,5 fara radiator si 2,2 cu radiator. oricum astea pe care le am acum nu livreaza mai mult de un amper, nu am idee de ce, si le-am pus si radiator si tot se incalzesc binisor, nu cred ca ar rezista la doi amperi.
0

#92 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 27 August 2017 - 07:21 PM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 27 August 2017 - 07:15 PM, a spus:

driverele a4988 le-am gasit la un magazin pe langa mine, nu avea alte modele, de obicei cumpar de pe ebay dar vin greu, nu stiu diferenta dintre 4988 si 8825 vad ca au amperaj 1,5 fara radiator si 2,2 cu radiator. oricum astea pe care le am acum nu livreaza mai mult de un amper, nu am idee de ce, si le-am pus si radiator si tot se incalzesc binisor, nu cred ca ar rezista la doi amperi.


Lucreaza bine. Motoarele stepper daca te uiti pe ele scrie ca lucreaza cu 5v/2A de exemplu la Vexta. Pai daca tu ii dai 12v/1A, este clar ca ele luceaza cu 2A la 5v.
Uita-te ce voltaj au pe eticheta motoarele, driverul ii da cat cere.
Tu ai masurat consumul la 12v, deci este normal sa vezi aproximativ 1A.
Majoritatea, stepperele lucreaza cu tensiuni mici si amperaje mari. Unele lucreaza cu tensiuni mari si amperaje mici. De obicei au marcat pe eticheta astea de soi. Cele piratate nu prea marcheaza nimic.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 27 August 2017 - 07:25 PM

0

#93 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2017 - 07:50 PM

Vezi postareamincof, la 27 August 2017 - 07:21 PM, a spus:

Lucreaza bine. Motoarele stepper daca te uiti pe ele scrie ca lucreaza cu 5v/2A de exemplu la Vexta. Pai daca tu ii dai 12v/1A, este clar ca ele luceaza cu 2A la 5v.
Uita-te ce voltaj au pe eticheta motoarele, driverul ii da cat cere.
Tu ai masurat consumul la 12v, deci este normal sa vezi aproximativ 1A.
Majoritatea, stepperele lucreaza cu tensiuni mici si amperaje mari. Unele lucreaza cu tensiuni mari si amperaje mici. De obicei au marcat pe eticheta astea de soi. Cele piratate nu prea marcheaza nimic.


mpp urile sunt act motor made in china, 3,6 volti, 2 amperi, 0,9 - 1,2 n, tocmai din cauza alimentarii am cumparat tipul asta ca gasisem la un pret asemanator si de 1,9n la 3 amperi, dar pana la urma am ales de am cules :wacko: amperajul la m masurat inseriat pe bobina mpp ului nu pe sursa de alimentare si cu potentiometru la maxim nu trece de un amper, nu mi a trecut prin cap sa vad si ce voltaj vine pe bobina, alimentarea am facuto cu 12 volti de la sursa pc ului.
0

#94 Useril este offline   nickrvl 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 18-November 16
  • Gender:Male
  • Location:Rm Valcea

Postat 28 August 2017 - 07:34 AM

Eu tot vad ca se misca extrem extrem de incet, driverele sant setate in micropasi? grbl-ul la cat il ai setat pentru viteza maxima de deplasare?
la a mea pe curele e asa:
$110=500.000 mm/sec
$111=500.000 mm/sec
driverele le am pe /16 (numar de pasi) daca nu ma insel.

Si nu in ultimul rand ce viteza de avans i-ai dat din program? tool path?
Eu am renuntat sa mai masor curentul consumat de motoare, am reglat din semireglabile atat cat sa nu-mi ia motoarele foc....
0

#95 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2017 - 08:12 AM

Vezi postareanickrvl, la 28 August 2017 - 07:34 AM, a spus:

Eu tot vad ca se misca extrem extrem de incet, driverele sant setate in micropasi? grbl-ul la cat il ai setat pentru viteza maxima de deplasare?
la a mea pe curele e asa:
$110=500.000 mm/sec
$111=500.000 mm/sec
driverele le am pe /16 (numar de pasi) daca nu ma insel.

Si nu in ultimul rand ce viteza de avans i-ai dat din program? tool path?
Eu am renuntat sa mai masor curentul consumat de motoare, am reglat din semireglabile atat cat sa nu-mi ia motoarele foc....


-la grbl 500 era standard cand l-am instalat si lam redus la 200 banuiesc ca asta e feedul cum spun altii
-drivere pe/16 nu inteleg la ce te referi, driverele sunt setate la full step
-viteza in tool path nu stiu daca este corect ce spun m-am luat dupa un tutorial de pe youtube si am facut in inkscape imaginea cu roata dintata stiu ca scria pe undeva feed 400mm/minut daca nu oi vorbi prostii
-as vrea sa vad o imagine cu routerul tau

era sa uit la viteza mai conteaza si suruburile, eu am pus metric 8, din cate inteleg la o rotatie fac 1,25 mm, un surub t8 la o rotatie are un pas mai mare.

Aceasta postare a fost editata de CNC_EVOLUTION: 28 August 2017 - 08:14 AM

0

#96 Useril este offline   nickrvl 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 18-November 16
  • Gender:Male
  • Location:Rm Valcea

Postat 28 August 2017 - 09:25 AM

Cred ca vrei sa spui grbl 0.9 - 1.1.... Linkul meu
La mine driverele sant setate in microstep dar nu mai tin minte precis, parca /16....., asta vroiam sa spun, nu sant setate fullstep.
Daca la tine viteza e setata la 400mm/sec eu ce vad in filme nu e mai mult de 0.5-1 mm/sec, iar i-ti spun, seteaz-o mai intai, nu poti masura ce distanta oarecare parcurge intr-un anumit timp?!
Poze nu am ca e in alta parte pentru o saptamana dar am ceva filmulete de cand i-am dat drumul:
Linkul meu
Linkul meu
0

#97 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2017 - 10:01 AM

Vezi postareanickrvl, la 28 August 2017 - 09:25 AM, a spus:

Cred ca vrei sa spui grbl 0.9 - 1.1.... Linkul meu
La mine driverele sant setate in microstep dar nu mai tin minte precis, parca /16....., asta vroiam sa spun, nu sant setate fullstep.
Daca la tine viteza e setata la 400mm/sec eu ce vad in filme nu e mai mult de 0.5-1 mm/sec, iar i-ti spun, seteaz-o mai intai, nu poti masura ce distanta oarecare parcurge intr-un anumit timp?!
Poze nu am ca e in alta parte pentru o saptamana dar am ceva filmulete de cand i-am dat drumul:
Linkul meu
Linkul meu


salut interesanta masinaria ta, ce ghidaje ai? sbr 16? spindle w? burghiu frezare diametru? cadrul din ce material este facut?

la viteza este o neintelegere eu am zis 400mm pe minut nu pe secunda.
0

#98 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2017 - 10:10 AM

in film viteza era setata la 200 mm pe minut , ar veni 3,3 mm pe secunda, asta daca am reglat bine step/rev. Eu am zis ca bara filetata este m8 si are pas de 1,25 , daca motorul are 200 de pasi per revolutie impartiti la 1, 25 pasul filetului a rezultat 160 .
0

#99 Useril este offline   nickrvl 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 18-November 16
  • Gender:Male
  • Location:Rm Valcea

Postat 28 August 2017 - 10:43 AM

Pai dai sa faca o linie si vezi in cat timp o face.....
Axele mele sant de 12 sprijinite, spindle de 300w chinezesc, cadrul e din placaj auto de 10mm.
La frezarea aia in lemn am avut freza de 3mm cu un dinte, nu mai stiu viteze...., la pcb freza V-bit de 0.2 cu 20 grade, nu mai stiu setari..., dar actualmente la pcb-uri merg cu pana la 7mm/sec, 0.15/0.2mm adancime, cu acea freza.
0

#100 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 28 August 2017 - 04:15 PM

salut, când este folosit la un CNC driverul a4988, nu este recomandat sa mergi cu el full step.
de preferat ar fi sa il setezi 1/8 sau 1/16.
0

#101 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2017 - 04:25 PM

Vezi postareaflorinhome, la 28 August 2017 - 04:15 PM, a spus:

salut, când este folosit la un CNC driverul a4988, nu este recomandat sa mergi cu el full step.
de preferat ar fi sa il setezi 1/8 sau 1/16.



de ce????
0

#102 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 28 August 2017 - 05:03 PM

principalul motiv este ca la 1/16 se reduc foarte mult vibratiile motorului.
am probat in urma cu cateva luni un driver ca al tau, in full step viteza maxima era 200rpm dupa care se bloca
setat la 1/16 a mers fara probleme la 1200rpm
0

#103 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 28 August 2017 - 05:20 PM

am uitat sa specific, probele le-am facut cu o sursa de 24V
0

#104 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2017 - 06:42 PM

Vezi postareaflorinhome, la 28 August 2017 - 05:03 PM, a spus:

principalul motiv este ca la 1/16 se reduc foarte mult vibratiile motorului.
am probat in urma cu cateva luni un driver ca al tau, in full step viteza maxima era 200rpm dupa care se bloca
setat la 1/16 a mers fara probleme la 1200rpm



in grbl nu este dat in rpm, scrie max rate, mm/min la instalarea programului sau setat singure la 500 si cnc ul meu facea zgomote groasnice baraituri vibratii sunete ca sirena antiaeriana :pardon: l-am scazut la 300 si tot nu merge , merge mai incet ca la 100, ba se blocau motoarele, am scazut la 250 si merge dar cu ceva zgomote, am scazut la 200 si merge acceptabil, dar viteza mica, am dat sa desenez un circuit pcb si imi arata ca trebuie doua ore :yahoo: dar sa terminat in 40 de minute, eu am suruburi metrice si au pasul mic poate si de aici lipsa de viteza. Cu ce program ai testat driverul?
0

#105 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 29 August 2017 - 09:57 AM

programele de actionare cnc nu iti afisaza rpm...
uite, incearca cu programul asta - poate fi folosit gratuit si este usor de folosit:
http://www.estlcam.com/
0

#106 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 29 August 2017 - 08:27 PM

Vezi postareaflorinhome, la 29 August 2017 - 09:57 AM, a spus:

programele de actionare cnc nu iti afisaza rpm...
uite, incearca cu programul asta - poate fi folosit gratuit si este usor de folosit:
http://www.estlcam.com/

Incerc si eu sa-l instalez.
L-am descarcat de pe net, mi-a cerut si NET Framework, l-am descarcat si pe asta si l-am instalat, dar nu pot instala 'estlcam'.
Dau dublu clic si nu se intampla nimic. Nici o reactie. Iconita ramane inerta. Nu se deschide nimic.
Care o fi secretul? Zice ca e free. Sau nu e?!!!

Stima.
0

#107 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2017 - 08:54 PM

Vezi postareaznecula, la 29 August 2017 - 08:27 PM, a spus:

Incerc si eu sa-l instalez.
L-am descarcat de pe net, mi-a cerut si NET Framework, l-am descarcat si pe asta si l-am instalat, dar nu pot instala 'estlcam'.
Dau dublu clic si nu se intampla nimic. Nici o reactie. Iconita ramane inerta. Nu se deschide nimic.
Care o fi secretul? Zice ca e free. Sau nu e?!!!

Stima.


la mine sa instalat din prima dar nu inteleg nimic din el, nu vad nici control manual

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: estlcam.jpg

0

#108 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2017 - 08:58 PM

se pare ca totusi are control

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bbbbbbbbbbbbbbb.jpg

0

#109 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 30 August 2017 - 05:56 PM

Cauta tutoriale pe you tube.
Eu am vazut vreo doua si se pare ce e destul de accesibil.
Numai ca eu nu-l pot instala.

Stima.
0

#110 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2017 - 01:09 PM

un mic test pe lemn https://www.youtube....h?v=m-lDifudF6k iesea ceva fum si bitul s-a inegrit vreo 3 mm dar tinand cont ca era din trusa minifrezei no name, nici nu stiu daca e bit de frezare.
-sa fac si o mica balanta a materialelor consumate:
-5 placi de pal x 7 lei bucata = 35 lei
-6 sine pentru sertare de dulap = 50 lei
-2 bare filetate m8 = 10 lei
-3 mpp uri = 250 lei
-1 arduino uno = 20 lei
-3 drivere a4988 = 39 lei
-o minifreza cu tot cu accesorii = 120 lei
-in rest cateva suruburi, piulite, coltare metalice si alte acareturi nu mai stiu cat au costat dar sub 100 lei
- + un numar de ore de munca
-per total egal cu 624 lei, cam atat ma costat distractia asta deocamdata :rolleyes:
-deci pot spune ca ma declar multumit. :good:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: HOMEMADE CNC 1.jpg
  • Imagine atasata: HOMEMADE CNC.jpg

0

#111 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2017 - 04:10 PM

O intrebare mai offtopic, cine a mai cumparat de pe ebay din China a primit bunurile? vreau sa transform cnc ul in imprimanta 3d si am facut cateva comenzi, cele din UE au venit in 8-10 zile, la cele din China a venit una singura in zece zile dar era trimisa cu avionul in UK si de acolo in Romania, iar la celelalte comenzi la doua deja s-a depasit termenul limita de livrare, am raportat ebayului si acesta vanzatorilor si acestia mi-au cerut sa ma duc eu la posta Romana sa ma interesez daca au ajuns coletele, mi se pare cam aberant sa ma duc eu sau sa sun la posta care e corupta pana in maduva oaselor si nici nu cred ca s-ar deranja cei de la posta sa raspunda la telefon daramite sa caute coletele mele. Am o luna sa cer banii inapoi asta daca ii voi mai primi de la ebay, am mai cautat pe net si unii spuneau ca le-a stat coletele in posta Romana si patru luni, nu-i problema as astepta si eu dar trece termenul limita de 30 de zile si nu am nici certitudinea ca, chinezii au trimis bunurile, ce ma sfatuiti sa fac?
0

#112 Useril este offline   djtaotao 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 13 October 2017 - 05:26 PM

Ai de asteptat din china, de la 1 la 3 chiar si 4 luni. Rata de pierdere e destul de mare sau banuiala mea e ca aia nici nu expediaza ceea ce cumperi. De pe ebay e nasol ca majoritatea vanzatorilor expediaza fara tracking number. Mai degraba cumperi de pe aliexpress, acolo multi trimit cu tracking. Coletele cu tracking ajung, de regula, ceva mai repede. Deci, rabdare si nervi tari.
0

#113 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2017 - 05:46 PM

Vezi postareadjtaotao, la 13 October 2017 - 05:26 PM, a spus:

Ai de asteptat din china, de la 1 la 3 chiar si 4 luni. Rata de pierdere e destul de mare sau banuiala mea e ca aia nici nu expediaza ceea ce cumperi. De pe ebay e nasol ca majoritatea vanzatorilor expediaza fara tracking number. Mai degraba cumperi de pe aliexpress, acolo multi trimit cu tracking. Coletele cu tracking ajung, de regula, ceva mai repede. Deci, rabdare si nervi tari.

azi am facut doua luni de cand astept, unele au tracking dar nu este compatibil cu posta Romana, am gasit un sit extern https://ro.trackiton.../?service=track

nu inteleg mare lucru scrie doar ca a fost depus la china post si e in procesare de doua luni
89715073272
89732726133
67072039448
0

#114 Useril este offline   djtaotao 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 13 October 2017 - 06:14 PM

Poti folosi si https://www.17track.net/ro . Au si aplicatie de mobil.
Alea cred ca sunt tracking-uri de bulk, inutile.

Aceasta postare a fost editata de djtaotao: 13 October 2017 - 06:16 PM

0

#115 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 13 October 2017 - 08:59 PM

eu am comandat multe din china si nu am avut probleme. Chiar si acum am 3 comenzi, dar spre ex una comandata pe 15 sep va fi expediata intre 11 oct - 14 noi. Tot ce am comandat am primit. Cu un driver din Taiwan am avut o problema care sa rezolvat cum nu ar face un roman niciodata. Treaba a fost cam asa. I-am spus sa nu trimita cu dhl ca astia vor camata 100ron ca platesc vama in locul meu pana livreaza coletul. Cand a auzit omul a zis sa platesc ca imi trimite banii. Eu plateam oricum ca asta e aveam nevoie de colet. Apoi i-=am trimis o copie dupa factura cu conversia in lire si dupa 2 zile surpriza in contul paypal au aparut banii. Sincer nu credeam ca o sa faca asa ceva, dar se pare ca a inteles ca a gresit si nu a respectat cerinta mea de a nu trimite prin DHL. Asta e experienta cu Taiwanul. M-a si sunat si sa vezi ce ne-am inteles noi in engleaza. Chiar m-am distrat la telefon... sa-i eplic cat inseamna in lire 100ron.

Aceasta postare a fost editata de Danieltnokia2000: 13 October 2017 - 09:01 PM

0

#116 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2017 - 05:13 AM

Vezi postareaDanieltnokia2000, la 13 October 2017 - 08:59 PM, a spus:

eu am comandat multe din china si nu am avut probleme. Chiar si acum am 3 comenzi, dar spre ex una comandata pe 15 sep va fi expediata intre 11 oct - 14 noi. Tot ce am comandat am primit. Cu un driver din Taiwan am avut o problema care sa rezolvat cum nu ar face un roman niciodata. Treaba a fost cam asa. I-am spus sa nu trimita cu dhl ca astia vor camata 100ron ca platesc vama in locul meu pana livreaza coletul. Cand a auzit omul a zis sa platesc ca imi trimite banii. Eu plateam oricum ca asta e aveam nevoie de colet. Apoi i-=am trimis o copie dupa factura cu conversia in lire si dupa 2 zile surpriza in contul paypal au aparut banii. Sincer nu credeam ca o sa faca asa ceva, dar se pare ca a inteles ca a gresit si nu a respectat cerinta mea de a nu trimite prin DHL. Asta e experienta cu Taiwanul. M-a si sunat si sa vezi ce ne-am inteles noi in engleaza. Chiar m-am distrat la telefon... sa-i eplic cat inseamna in lire 100ron.


Salut comenzile mele trebuie sa vina cu china post, am vreo zece, iar doua au depasit termenul de doua luni si nu au ajuns. O singura comanda mi a venit din china dar sa dus mai intai in anglia si pe urma in ro si am observat ca pe colet scria priority cam asa ceva, poate tie ti le au trimis cu alt operator de transport.
0

#117 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 15 October 2017 - 07:11 PM

salut,
am peste 200 de comenzi pe ebay din china, de la tot felul de nimicuri de 2-3 $ pana la ghidaje , suruburi, drivere si motoare de 100-150$ si au venit toate.
e adevarat ca unele au venit in 70-80 zile, dar nu s-a intamplat sa nu vina.

Aceasta postare a fost editata de florinhome: 15 October 2017 - 07:14 PM

0

#118 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2017 - 10:03 AM

Vezi postareaflorinhome, la 15 October 2017 - 07:11 PM, a spus:

salut,
am peste 200 de comenzi pe ebay din china, de la tot felul de nimicuri de 2-3 $ pana la ghidaje , suruburi, drivere si motoare de 100-150$ si au venit toate.
e adevarat ca unele au venit in 70-80 zile, dar nu s-a intamplat sa nu vina.



ok mai linistit, cea mai veche are 63 de zile :yahoo:
0

#119 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2017 - 12:12 PM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 16 October 2017 - 10:03 AM, a spus:

ok mai linistit, cea mai veche are 63 de zile :yahoo:


astazi m-am trezit cu postarita acasa si mia adus 6 comenzi :yahoo: dupa ce la doua dintre ele am luat legatura cu vanzatorii si au spus ca-mi trimit altele. :angry:
0

#120 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2017 - 01:39 PM

ce parere aveti de acest comparator? :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20171019_201010.jpg

0

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro