Modelism - RHC Forum: CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

CNC Construirea unui CNC cu cele mai modeste materiale

#31 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2017 - 02:14 PM

Salut, nu la asta ma gandeam, vroiam sa stiu daca caruciorul ce tine freza poate cobori sub 150 mm, sau daca lungimea de la varful frezei pana la carcasa motorului este sub 150 mm (nu stiu de ce tot scriam 15 mm) atunci la executarea unei gauri cu diametru de 30 mm si adancime de 150 mm cu siguranta motorul va lovi semifabricatul, deci la ce inaltime trebuie sa prind in suruburi motorul si caruciorul lui, o prima idee imi arata ca nimic nu ar trebui pozitionat mai jos de 150 mm . cu respect
0

#32 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 06 April 2017 - 07:24 PM

am citit de cateva ori si tot nu cred ca am inteles la ce te referi, dar banuiesc cumva. Cred ca motorul nu ar trebui sa coboare cu mandrina mai jos decat cel mai inalt punct al piesei.
0

#33 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2017 - 07:45 PM

Vezi postareaDanieltnokia2000, la 06 April 2017 - 07:24 PM, a spus:

am citit de cateva ori si tot nu cred ca am inteles la ce te referi, dar banuiesc cumva. Cred ca motorul nu ar trebui sa coboare cu mandrina mai jos decat cel mai inalt punct al piesei.


Da, la asta ma refeream.
0

#34 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 06 April 2017 - 08:05 PM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 06 April 2017 - 02:14 PM, a spus:

Salut, nu la asta ma gandeam, vroiam sa stiu daca caruciorul ce tine freza poate cobori sub 150 mm, sau daca lungimea de la varful frezei pana la carcasa motorului este sub 150 mm (nu stiu de ce tot scriam 15 mm) atunci la executarea unei gauri cu diametru de 30 mm si adancime de 150 mm cu siguranta motorul va lovi semifabricatul, deci la ce inaltime trebuie sa prind in suruburi motorul si caruciorul lui, o prima idee imi arata ca nimic nu ar trebui pozitionat mai jos de 150 mm . cu respect


Una dintre cerintele unui om care lucreaza cu un cnc este sa aiba CLARITATE in privinta a ceea ce urmeaza sa faca. Cand te exprimi, din nou trebuie sa ai claritate, daca vrei un raspuns clar. ''A cobori sub 150 mm'' trebuie sa mentionezi IN RAPORT CU CE/ FATA DE CE: de marginea de jos a portalului, de latura de sus a semifabricatului, de muchia de jos a caruciorului, de gulerul motorului, de nivelul mesei, de nivelul marii, de barilul de petrol, etc.
Un cap de frezare/bit de frezare, are o lungime totala si o lungime activa (taietoare). La metale in general (cu exceptii bineinteles), exista o ratie intre diametrul capului de frezare si lungime activa de 1:3; adica la o freza de 10 mm diametru, lungimea activa este cam de 30 mm. In cazuri mai rare se ajunge la 1:5 iar si mai rare se ajunge si la 1:10. Cu cat este lungimea mai mare de 1:3 creste sansa exponential de a se rupe freza. La lemn si plastic nu se aplica aceasta ratie, dar tu ai vorbit de prelucrare in aluminiu la inceputul postului. Asa ca o adancime de frezare de 150 mm si diametru de 30 mm cu cnc-ul pe care-l faci tu este cumva exclus DINTR-O SINGURA BUCATA. Dar poti ''felia'' pe adancime cavitatea matritei/sectiunea, de exemplu 5 felii de 30 mm adancime, le prevezi gauri de prindere si le suprapui, urmand ca rosturile de imbinare sa le iei la smirghel iar urma care va ramane totusi ca plan de separatie intre oricare 2 felii si care se va imprima pe obiectul de suflat, sa ti-o asumi ca nu te deranjeaza.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 06 April 2017 - 08:09 PM

0

#35 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2017 - 07:38 AM

Vezi postareasteelmind, la 06 April 2017 - 08:05 PM, a spus:

Una dintre cerintele unui om care lucreaza cu un cnc este sa aiba CLARITATE in privinta a ceea ce urmeaza sa faca. Cand te exprimi, din nou trebuie sa ai claritate, daca vrei un raspuns clar. ''A cobori sub 150 mm'' trebuie sa mentionezi IN RAPORT CU CE/ FATA DE CE: de marginea de jos a portalului, de latura de sus a semifabricatului, de muchia de jos a caruciorului, de gulerul motorului, de nivelul mesei, de nivelul marii, de barilul de petrol, etc.
Un cap de frezare/bit de frezare, are o lungime totala si o lungime activa (taietoare). La metale in general (cu exceptii bineinteles), exista o ratie intre diametrul capului de frezare si lungime activa de 1:3; adica la o freza de 10 mm diametru, lungimea activa este cam de 30 mm. In cazuri mai rare se ajunge la 1:5 iar si mai rare se ajunge si la 1:10. Cu cat este lungimea mai mare de 1:3 creste sansa exponential de a se rupe freza. La lemn si plastic nu se aplica aceasta ratie, dar tu ai vorbit de prelucrare in aluminiu la inceputul postului. Asa ca o adancime de frezare de 150 mm si diametru de 30 mm cu cnc-ul pe care-l faci tu este cumva exclus DINTR-O SINGURA BUCATA. Dar poti ''felia'' pe adancime cavitatea matritei/sectiunea, de exemplu 5 felii de 30 mm adancime, le prevezi gauri de prindere si le suprapui, urmand ca rosturile de imbinare sa le iei la smirghel iar urma care va ramane totusi ca plan de separatie intre oricare 2 felii si care se va imprima pe obiectul de suflat, sa ti-o asumi ca nu te deranjeaza.


Ok am inteles ce vrei sa explici, vrei sa zici ca frezarea se face cu toata partea activa dar eu nu ma refeream la asta, de exemplu bitul de la minifreza mea are 40 mm lungime si 3 diametru, deci partea activa ar fi de 0,9 mm , la o gaura de diametru 30 si adancime 150 cu un DOC de 0,9 cand va ajunge bitul la 40 mm mandrina va lovi piesa, deci intrebarea mea este la ce inaltime luand ca reper punctul cel mai de jos adica masa cncului sa pozitionez motorul si caruciorul motorului pe portalul mobil.
0

#36 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 07 April 2017 - 08:36 AM

o gaura de 30mm diametru si adancime de 150mm nu o dai cu freza de 3mm
si ca sa dai asemenea gaura iti trebuie o freza cu expunere de minim 160mm
si care sa aibe si pe unde sa mearga pe deasupra materialului
adica iti trebuie o cursa pe Z de aproximativ 200mm (minim, in conditiile in care poti repozitiona pe Z motorul de frezare)
plus ca ai nevoie de loc sub portal, clearance adica
rezulta ca un router cnc nu prea are cum sa faca operatiunile astea sau ca ar trebui sa fie un monstru

o asemenea operatiune se face pe freza de scularie, cu Z mare, freze mari
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#37 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 07 April 2017 - 08:44 AM

la routere, uzual si fara complicatii, grosimea maxima a materialului de prelucrat este cam 50% din cursa pe Z
mai poti forta putin procentul, in sus, daca motorul de frezare poate fi repozitionat, dar nu mult
si totul depinde de modelul/piesa ce trebuie sa iasa si de stocul/materialul din care se face

cel mai gros material care l-am frezat a fost de 100mm, cursa pe Z la routerul meu este de 240mm dar tot a trebuit sa repozitionez motorul deoarece aveam o freza de 12mm diametru cu parte expusa de 140mm. a fost cam la limita

ideea e ca toate necunoscutele tale se pot lamuri mai usor daca mergi la careva de pe aici si vezi live ce si cum
atat partea de operare a masinii (prindere material, prindere scule) cat si partea de programare (soft, simulari)

:drinks:
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#38 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 07 April 2017 - 09:45 AM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 07 April 2017 - 07:38 AM, a spus:

Ok am inteles ce vrei sa explici, vrei sa zici ca frezarea se face cu toata partea activa dar eu nu ma refeream la asta, de exemplu bitul de la minifreza mea are 40 mm lungime si 3 diametru, deci partea activa ar fi de 0,9 mm , la o gaura de diametru 30 si adancime 150 cu un DOC de 0,9 cand va ajunge bitul la 40 mm mandrina va lovi piesa, deci intrebarea mea este la ce inaltime luand ca reper punctul cel mai de jos adica masa cncului sa pozitionez motorul si caruciorul motorului pe portalul mobil.


Poti sa pozitionezi motorul si la 1 km deasupra mesei, adancimea maxima de prelucrare a unei cavitati este data de lungimea frezei. Cand ai un semifabricat "plin" si vrei sa-i frezezi o cavitatea ca sa rezulte un "gol", bitul tau va fi o freza cilindrico-frontala, adica cand frezezi golul cavitatii muchia taietoare a frezei este pe fundul bitului (partea frontala) iar cand bitul frezeaza peretii cavitatii bitul taie IN ACELASI TIMP si cu muchiile de pe fund si cu muchiile laterale -cilindrice (am presupus din start ca nu faci adaptive clearing/trochoidal milling). Acest "in acelasi timp" inseamna ca bitul de frezare este solicitat la maxim in acel moment si forta taietoare care se exercita pe fundul bitului este de dorit sa aiba o distanta cat mai MICA pana la mandrina/colet/penseta, pentru ca apare un moment de incovoiere al bitului pe principiul Momentul=Forta x bratul, moment care duce fie la ruperea frezei fie la vibratia frezei-daca bitul este subtire si lung. In cazul in care bitul este suficient de gros si lung, gen 10 mm diametru cu 100 mm lungime ( care este pentru lemn mai degraba decat pentru aluminiu) nu va duce structura routerului caci va tremura ca Dragnea la gandul de DNA. Daca tu vrei sa-ti faci routerul pentru aceste dimensiuni de matrite, dai banii degeaba. Ce vrei tu se face cu bare alezoare, fie pe freze babane de fabrica cum spunea si Seba, fie pe strung chiar si partial (tot prin feliere). Iar ca subiect separat, inaltimea caruciorului fata de masa o faci in raport de inaltimea pieselor de prelucrat. De obicei la routerele de prelucrat lemn inaltimea este 100-120 mm. La prelucrat aluminiu nu exista un standard , dar o practica buna este sa nu depasestu 180-200 mm SUB PORTAL . Chiar si la 180-200 mm, portalul trebuie sa fie tzapan ca sa duca o frezare in aluminiu care presupune coborarea caruciorului de 150 mm (fara sa si frezeze pe acesti 150 mm) dupa care sa inceapa sa mai frezeze o adancime de -spre exemplu-30 mm.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 07 April 2017 - 09:47 AM

0

#39 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2017 - 05:00 PM

Ce ziceti de profilul asta https://magazin.unda...iniu-20x40.html

Am fost la acest magazin si le-am vazut live pe cele de 20x20 si mi sau parut extrem de mici, pe site pareau mai impozante, asa ca pentru a mi da seama cam cum ar veni 20x40 am inceput constructia unei machete la scara 1/1. Dupa realizarea machetei voi trece la constructia propiu zisa, daca nu merge in aluminiu am sa l fac imprimanta 3d si alte dracarii, nu mai vreau sa astept ca nu voi mai incepe sau termina niciodata, voi folosi ce gasesc la magazinul asta ca e la o strada distanta de mine si pe urma in timp daca o sa mai schimb cate ceva am sa iau de pe ebay etc. ma gandesc ca daca il incarc cu ceva greutati poate o fi mai stabil. daca aveti vreo idee mai buna de a combina , aseza profilele va rog sa mi spuneti.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20170508_173657.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20170508_173800.jpg

0

#40 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2017 - 03:38 PM

Unde gasesc in Bucuresti profile din aluminiu? M-am saturat sa caut pe net si nu gasesc nimic, ori nu vand la persoane fizice ori nu au nici un pret afisat.
0

#41 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2017 - 04:45 PM

Ce distanta trebuie lasata intre doi rulmenti sbr20uu de pe aceeasi axa? Cum e mai bine?
0

#42 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 21 May 2017 - 08:34 AM

Nu cred ca o sa gasesti o regula universal valabila. Sunt situatii cand poti merge cu o singura patina pe bara, gasesti si patine de genul asta dar putin mai lungi, poti pune doua aproape lipite sau pui doua la distanta mai mare. E in functie de constructie si de aplicatie. Cred ca o distanta de 200-300 mm ar fi ceva la limita de jos pentru mese marisoare, sau ca sa zic altfel, eu as merge spre valorile mai mari, dar nu exagerat.
Prin constructiile pe care le-ai admirat pe net, cam cat parea distanta intre patine? Aproximativ, dupa cum ai putut aprecia din poze sau secvente video...

PS. In documentatiile tehnice ale produselor (la patine ma refer) gasesti niste calcule pentru jocuri, forte, momente in functie de dimensiunile structurii. Poti merge invers cu calculul. Stii ce trebuie sa obtii si determini distantele. Cu oarecare aproximatie, dar OK pentru o realizare buna.
Spor la treaba.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 21 May 2017 - 08:40 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#43 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2017 - 06:36 PM

Care este mai bun, un rulment sbr 16 sau patina din linkul urmator
http://www.ebay.com/...H0_fKZMC_c0L1-g


bineinteles ca la patina de 15 ma refer

Aceasta postare a fost editata de CNC_EVOLUTION: 23 May 2017 - 06:37 PM

0

#44 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 23 May 2017 - 10:23 PM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 23 May 2017 - 06:36 PM, a spus:

Care este mai bun, un rulment sbr 16 sau patina din linkul urmator
http://www.ebay.com/...H0_fKZMC_c0L1-g


bineinteles ca la patina de 15 ma refer

patina de 15 teoretic, dar vezi ca alea nu sunt hiwin.
0

#45 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 24 May 2017 - 09:33 AM

Patinele slea sunt bune la o imprimanta 3d nicidecum la un cnc , cu patinele alea sinceri iti bati joc de bani si de constructie , la fel si cu sbr 16 , ai nevoie de hiwin , thk skf , iko .Acestea sunt firmele care au patine si ghidaje de calitate , dar astea costa bani .Asa mai bine folosesti ghidajele alea rotunde , si il faci , si cand te saturi de ghidajele alea rotunde , le dai jos si mai cumperi un set de ghidaje ok .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#46 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2017 - 10:25 AM

Am vazut pe forum cnc uri cu rulmenti sbr 20.
0

#47 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2017 - 09:18 AM

Ce parere aveti de pretul acestui profil?

http://www.ebay.com/...%3D371955077582
0

#48 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 29 May 2017 - 07:14 PM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 29 May 2017 - 09:18 AM, a spus:

Ce parere aveti de pretul acestui profil?

http://www.ebay.com/...%3D371955077582

pare destul de scump si mai trebuie sa platesti si transportul.
https://reprapmania....0x120-slot-8mm/
asta e sub 50usd, nu m-am uitat insa la greutate, vezi tu daca esti interesat.
0

#49 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2017 - 08:32 PM

Vezi postareaTeleflyer, la 29 May 2017 - 07:14 PM, a spus:

pare destul de scump si mai trebuie sa platesti si transportul.
https://reprapmania....0x120-slot-8mm/
asta e sub 50usd, nu m-am uitat insa la greutate, vezi tu daca esti interesat.


Greutatea este identica, 4kg si ceva pe metru, designul este un pic diferit, dar vad ca au stoc zero, vad ca mai au si de 160 , mersi de raspuns am sa analizez mai bine situatia, deja pare destul de interesant.
0

#50 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2017 - 05:08 PM

Inca nu am reusit sa cumpar profile, pe siturile astea de rah.. din ro care vand piese pentru cnc (numai chinezarii din cate se pare) nu gasesti aproape nimic, au poze puse si in dreptul lor scrie vesnic ..STOC EPUIZAT.., pe celelalte situri e si mai dificil de gasit , dupa ce dai o mie de clicuri pe pagina lor (se pare ca mai toti au cataloage luate din strainatate si postate direct pe sit, netraduse, fara nici o oferta de pret, nimic) abia gasesti o adresa de mail la care nu se prea obosesc sa raspunda, am gasit o firma Amari care are depozit si in Bucuresti, le-am scris la adresa de mail indicata pentru secorul 5 si nu am primit nici un raspuns, am redirectionat mailul catre adresa lor de office si-mi raspund ca vand profile in cantitati mici catre persoane fizice dar sa le spun unde locuiesc ca sa stie la ce procesator sa ma repartizeze, le-am trimis adresa si nu am mai primit nici un raspuns. Am sa le scriu iar la office :) pana sor satura, acestia au profile Timo, ce ziceti sunt bune? e bataie mare de cap sa gasesti in Romania 3...4 metri de aluminiu extrudat, inca ne mai invartim pe langa bananier.
0

#51 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 03 June 2017 - 07:44 PM

Man ... profile gasesti la ITEM / TechCon cate vrei ... sau vorbesti cu Petrus / donpedro d-aici de pe forum , si te rezolva .
Nu-i asa de complicat , ce naiba ...
0

#52 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2017 - 08:13 PM

Vezi postareakatran, la 03 June 2017 - 07:44 PM, a spus:

Man ... profile gasesti la ITEM / TechCon cate vrei ... sau vorbesti cu Petrus / donpedro d-aici de pe forum , si te rezolva .
Nu-i asa de complicat , ce naiba ...


La TechCon am incercat sa-mi fac cont pe site si imi cere sa fiu firma. okay o sa incerc sa iau legatura si cu donpedro, vreau sa copiez ultimul cnc pe care lai facut (sper ca nu e cu suparare :) ), dar il voi mai rectifica mult la buget, totul va fi facut cu chinezarii:

-profile 40x160 x600 lungime pe laturi, 40x40 x360 pe traverse, 40x120 x600 masa, 40x160 pe gantry.
-ghidaj linear cu patine de 15 (chinezarii).
-suruburi cu bile 1605 bk/bf 12. china
-un chit cu 4 stepare nema 23 de 2 niutoni + bob + drivere si sursa (am vazut drivere integrate pe bob sau cam asa ceva). china
-un motor de 1.5 kw cu vdf cum a cumparat danieltnokia2000.
-placi de aluminiu de 20 mm grosime.
-asta e tot ce am putut taia, nu vad ce alta reducere as mai putea face si la o prima privire trec de 1000 de euro.
0

#53 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 04 June 2017 - 08:52 AM

Depasesti sigur 1000 de eur ... chiar daca iei profilele de la Petrus , ca le are mai mai ieftine .
Da' un desen / schita ceva ...ai facut ? N-am nici o problema sa copiezi , dimpotriva ... dar tot
ai nevoie de proiectul de executie ... daca tot spargi 1000 , macar sa faci o treaba buna ...

Ghidaje de 15 zici ? Model Hiwin presupun ... chinezii le-au copiat pe astea si pe alea de la THK , evident la o calitate slaba ...dar
tot sunt peste barele cilindrice , indiferent daca sunt sustinute sau nu ...

Casca ochii la suruburi ... sa le cumperi cu prelucrarea la capete facuta , si sa le spui sa le impacheteze cum trebuie , ca altfel
ajung strambe , si ai dat de belea . Le mai poti ajusta nitel , dar e un risc calculat . Oricum sunt niste gunoaie , dar macar ai
o oarecare repetabilitate / precizie , fata de suruburile trapez ...

Motorul ala de frezare mi se pare tare naspa ... Am desfacut cateva si stiu cum sunt facute ... nu merita . Mai bine te orientezi
la un motor ceva mai serios , chiar daca dai niste bani in plus ... parerea mea . Degeaba ai mecanica buna daca n-ai cu ce s-o
utilizezi corect .

Repet , fa-ti un proiect , si o lista de materiale ... e pasul cel mai importatnt din toata tarasenia asta .

cheers.
0

#54 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2017 - 12:47 PM

Vezi postareakatran, la 04 June 2017 - 08:52 AM, a spus:

Depasesti sigur 1000 de eur ... chiar daca iei profilele de la Petrus , ca le are mai mai ieftine .
Da' un desen / schita ceva ...ai facut ? N-am nici o problema sa copiezi , dimpotriva ... dar tot
ai nevoie de proiectul de executie ... daca tot spargi 1000 , macar sa faci o treaba buna ...

Ghidaje de 15 zici ? Model Hiwin presupun ... chinezii le-au copiat pe astea si pe alea de la THK , evident la o calitate slaba ...dar
tot sunt peste barele cilindrice , indiferent daca sunt sustinute sau nu ...

Casca ochii la suruburi ... sa le cumperi cu prelucrarea la capete facuta , si sa le spui sa le impacheteze cum trebuie , ca altfel
ajung strambe , si ai dat de belea . Le mai poti ajusta nitel , dar e un risc calculat . Oricum sunt niste gunoaie , dar macar ai
o oarecare repetabilitate / precizie , fata de suruburile trapez ...

Motorul ala de frezare mi se pare tare naspa ... Am desfacut cateva si stiu cum sunt facute ... nu merita . Mai bine te orientezi
la un motor ceva mai serios , chiar daca dai niste bani in plus ... parerea mea . Degeaba ai mecanica buna daca n-ai cu ce s-o
utilizezi corect .

Repet , fa-ti un proiect , si o lista de materiale ... e pasul cel mai importatnt din toata tarasenia asta .

cheers.




dupa multe cautari pe ebay am ajuns la concluzia ca trebuie sa le cumpar la set, adica:
-surub cu bile gata prelucrat + piulita + rulmenti + carcase + eventual cupla ( este mai ieftin decat luate separat) face cam 60 USD http://www.ebay.com/...ar=571400403641
-ghidaju linear se vinde cate o sina + patina dar la cerere da si a doua patina (pun cate 2 patine pe sina) face cam 30 usd http://www.ebay.com/...ar=571400100625
-stepare de 2 niutoni + bob + drivere + sursa 200 usd http://www.ebay.com/itm/282043228870

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cnc.jpg

0

#55 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 04 June 2017 - 01:17 PM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 04 June 2017 - 12:47 PM, a spus:


-stepare de 2 niutoni + bob + drivere + sursa 200 usd http://www.ebay.com/itm/282043228870


Este total neimportant ce urmeaza sa spun acum, dar pentru "estetica scriptica" ar fi ideal daca "niutoni" ar fi scris fie Newton, fie simplu N. Toata lumea care are de-a face cu motoare stie ce semnifica N -in cazul in care scrierea "newtoni" este o povara. Iar "stepare" poate fi scris fie steppers-adica cum este corect in engleza- fie MPP, adica motor pas cu pas. Oricare dintre cele doua este bun, dar nu "stepare". Desigur, sugestia mea este facultativa.
0

#56 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 04 June 2017 - 07:00 PM

Esti carcotas ... pe bune !!!
0

#57 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2017 - 07:14 PM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 04 June 2017 - 12:47 PM, a spus:

dupa multe cautari pe ebay am ajuns la concluzia ca trebuie sa le cumpar la set, adica:
-surub cu bile gata prelucrat + piulita + rulmenti + carcase + eventual cupla ( este mai ieftin decat luate separat) face cam 60 USD http://www.ebay.com/...ar=571400403641
-ghidaju linear se vinde cate o sina + patina dar la cerere da si a doua patina (pun cate 2 patine pe sina) face cam 30 usd http://www.ebay.com/...ar=571400100625
-stepare de 2N + bob + drivere + sursa 200 usd http://www.ebay.com/itm/282043228870

0

#58 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2017 - 07:25 PM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 04 June 2017 - 12:47 PM, a spus:

dupa multe cautari pe ebay am ajuns la concluzia ca trebuie sa le cumpar la set, adica:
-surub cu bile gata prelucrat + piulita + rulmenti + carcase + eventual cupla ( este mai ieftin decat luate separat) face cam 60 USD http://www.ebay.com/...ar=571400403641
-ghidaju liniar se vinde cate o sina + patina dar la cerere da si a doua patina (pun cate 2 patine pe sina) face cam 30 usd http://www.ebay.com/...ar=571400100625
-MPP-uri de 2N + bob + drivere + sursa 200 usd http://www.ebay.com/itm/282043228870


am scris pe fuga :) de asta mainile nu s-au corelat cu creieru :good:

nu am permisiunea de a edita postul :D
0

#59 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 04 June 2017 - 08:07 PM

Vezi postareakatran, la 04 June 2017 - 07:00 PM, a spus:

Esti carcotas ... pe bune !!!


Este un punct de vedere. Este vorba de jargonul specific unei ocupatii, fie ea si hobby. Daca mergi la un spital si auzi o asistenta ca zice "taietorie" in loc de "chirurgie", parca iti vine sa te gandesti de 2 ori ce cauti pe acolo. Daca contabilul tau zice + si - in loc de credit si debit, parca nu-ti vine sa-i lasi firma pe mana, nu ? In plus, am spus ca este facultativ si ca este neimportant. Deci nu, nu sunt carcotas. Dar tu esti liber sa crezi ce vrei.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 04 June 2017 - 08:07 PM

0

#60 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2017 - 06:37 PM

lipsa de ocupatie :)

https://www.youtube....h?v=1r456MFwij8

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20170624_190805.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20170624_190753.jpg

0

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro