Modelism - RHC Forum: Caut software pentru comanda turatiei a doua motoare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Caut software pentru comanda turatiei a doua motoare pas cu pas sau servo. Eventual o alt solutie tehnica.

#1 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 March 2017 - 07:13 PM

Dupa cum spune si titlul, solicit ajutor in gasirea unui program sau a unei solutii tehnice care sa-mi permita sa modific turatia a doua motoare, independent, in timp ce ele functioneaza, dar sa fie utilizat un PC pe traseu. Poate fi si pe USB. Imi trebuie pentru o aplicatie pe la scoala si ma gandesc ca deja exista ceva gata facut. Nu stiu daca e rost de luat iar de la zero. Scopul aplicatiei de la scoala nu e sa fac eu programul ci sa controlez cumva motoarele.
Mach3 e specializat mai mult pe pozitionare si nu pot interveni interactiv pentru doua motoare. Practic, in timp ce ele se invart, sa pot modifica turatiile lor. Ideal ar fi sa am motoare cu encoder si sa stiu si turatiile daca tot zic ca le variez.
Ma gandesc ca umbland pe internet cu sau fara directie, ati gasit un astfel de program.

Pe vremuri parca reglam motoarele frumos in Foamcut, dar nu mai stiu daca doua sau unul. O sa-l instalez din nou sa vad ce si cum.
Pentru partea de electronica, presupun ca e batatorita calea. Softul, un montaj pe USB cum este cel cu care ziceam ca am inlocu Mach3 si driverele de motoare apoi motoarele (pas cu pas sau servo).
Nu am achizitionat nimic pana acum, pot alege aproape orice varianta, dupa ce o gasesc.
Pot apela si la un Arduino dar ar trebui sa-l comand din PC, sau ar trebui sa folosesc doua drivere la care sa trimit PWM din PC.
Abia incep sa studiez problema, poate nu-i asa complicata.
M-ar scuti de ceva munca sau timp consumat, orice sfat primit.

Mai e varianta sa modific din 2 potentiometre (ale unor generatoare de pwm) turatiile motoareleor, dar sa le pot citi macar pe un ecran, sa stiu care sunt. Presupun ca asta ar merge cu Arduino si un display... O sa vad cum este mai simplu sau mai ieftin.
Multam fain.

PS. Am primit asta ca sarcina de la nevasta, ca vrea sa modifice un stand la scoala la un laborator. A zis ca daca mai vreau finantare pentru rahaturile mele cu cnc-urile ar fi bine sa ma gandesc si la ce vrea ea... Pentru cine-i casatorit, nu trebuie sa traduc ce inseamna.
N-am dat date tehnice, dar pana in cateva sute de rpm mi-ar fi suficient, deci turatia n-ar fi o problema care sa incurce.

In cele din urma, daca nu gasesc nimic de cumparat sau mai aproape de ce mi-ar trebui, o sa folosesc Labview si trimit pe paralel doua semnale pwm direct la doua drivere. Sa vad daca nu pot inloci paralelul cu altceva.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 14 March 2017 - 07:28 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#2 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 14 March 2017 - 07:32 PM

Poti sa comanzi turatia motoarelor din Arduino fie PWM pt. motoare cu sau fara perii fie stepper.
Comunicatia cu PC-ul o faci via USB, de fapt serial to USB intr-o consola seriala pe PC.
Arduino iti trimite permanent turatia motoarelor folosind impulsurile de la encodere in timp ce tu trimiti comenzi in pachete minimale de le consola... de ex.: 1=1200 ca sa reglezi turatia primului motor la 1200rpm s.a.m.d.
E de lucru ceva da` nu-i nimic iesit din comun.
Soft gata facut nu stiu.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 March 2017 - 07:49 PM

Asa-mi trebuie daca nu mi-am tinut gura. Am fost pe la nevasta pe la scoala si am facut glume cu standurile cu care lucreaza ea. Sunt din alea antice, pentru oscilatii, vibratii, cu arcuri, pendul, de masurat cu cronometrul si de tras cu mana de elemente. I-am spus si gluma aia cu "tara de rahat, atentat de rahat" dar adaptata la ce era. Adica facultate si standuri. Deja m-a trecut pe conserve. Si m-a pus sa le modific. Nu pe toate dar cica sa ma invat minte. Pe dracu. Scap de asta cu motoarele si iar ma iau de standurile de acolo. Si apoi fug.

PS. Nici n-are idee cate drivere nepotrivite pentru ea o sa cumpar (bineinteles ca potrivite pentru mine) cu ocazia asta...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 14 March 2017 - 07:52 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 14 March 2017 - 08:15 PM

Depinde cat de mult vrei sa te implici.
O solutie simpla este sa folosesti programelul de aici
http://www.instructa...h-your-Paralle/
iar iesirea digiala sa o convertesti in analog cu niste rezistente.
Semnalul il folosesti in loc de potentiometru de aici (mai pui un tranzistor, doi)
http://www.ebay.com/...SEAAOSwvzRX0CUw

Vrei sa comanzi doua motoare ,octetul il imparti in jumatate.

Gasisem intr-un timp si un driver de puteai programa portul paralel, dar nu-l mai gasesc. Faceai intrari, iesiri etc.
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 March 2017 - 08:23 PM

Da, stiu ca exista. Am adunat si eu toate lucrurile gasite de-a lungul timpului. O sa le caut prin arhive. Incercam sa evit LPT-ul ca imi ia din PC-urile mele pentru CNC-uri. Daca era ceva pe USB isi folosea laptopul ei. Vad eu cum fac.

Multumesc pentru raspunsuri!

Probabil ca o sa merg pe varianta cu Arduino, comand direct din el si incerc sa citesc turatiile pe PC. Parca aveam pe undeva ascunsa o placuta din asta. Sincer, cred ca o sa incerc cu motoare pas cu pas ca sunt driverele alea ieftine si faine. Imi pare simplu asa.
Cred ca mai simplu ar fi sa trimit din LabView direct pwm pe doua fire la drivere. O sa vad zilele urmatoare.
Modificarea turatiilor se face rar, nu am nevoie de precizii ridicate la nimic. Doar valori orientative.

Multam fain din nou!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 14 March 2017 - 09:18 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 14 March 2017 - 09:20 PM

http://www.highrez.c...loads/inpout32/
driver pentru port paralel
0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 March 2017 - 09:28 PM

Multumesc.

O sa vad cum imi este mai simplu. Cred ca o sa folosesc LPT-ul si doi pini din el pentru PWM apoi direct doua drivere de stepper cu pasi si directie. Directia ramane neschimbata si modific turatia din PWM. Poate o sa raman la LabView sa pun si niste butoane pe ecran. Plus ca pot genera cu el mai usor. Sa vad daca ma incurca milisecunda aia din soft sub care n-am reusit niciodata sa cobor. Stiu ca mereu ma incurcam de ea, poate aici nu-i cazul.
Standul ar fi pentru generarea unor vibratii, care ulterior se citesc prin metodele clasice.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 14 March 2017 - 09:40 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 15 March 2017 - 06:19 AM

Cu un BOB si inpout32.dll comanzi doua stepere.
Trebuie sa scrii doar programul.
0

#9 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 15 March 2017 - 07:23 AM

Vezi postareabitex, la 14 March 2017 - 09:28 PM, a spus:

Cred ca o sa folosesc LPT-ul si doi pini din el pentru PWM apoi direct doua drivere de stepper cu pasi si directie. Directia ramane neschimbata si modific turatia din PWM.

Intreb si io, la ce ai nevoie de PWM pt. steppere cu drivere?
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#10 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 March 2017 - 08:28 AM

Vezi postareainformer, la 15 March 2017 - 07:23 AM, a spus:

Intreb si io, la ce ai nevoie de PWM pt. steppere cu drivere?

Pai nu stiu cum altfel pot trimite impulsuri pentru step si sa controlez "frecventa" lor de aparitie. Solutia asta am intalnit-o cel mai des. Un generator de PWM legat direct la un driver pe intrarea de step. La comenzile complete era inca un comutator pe intrarea de directie, dar aici nu e cazul ca nu vreau sa schimb sensul de rotatie.
Daca exista o alta varianta mai simpla sau mai corecta, o invat cu placere, dar acum nu stiu. Sa generez periodic un impuls inseamna sa fac o functie si aproape tot la asta ajung. Nu se pune problema de a lucra in timp real. Doar sa fie ceva mai aproape de o valoare cunoscuta. De exemplu, ei au inca un singur variator de turatie, din ala cu pedala actionata in lateral cu piciorul, recuperat de o unitate dentara. Nici nu mai stiam ca exista asa ceva functional. Timpii ii masoara studentii cu telefoanele mobile, cu cronometre scoase de prin tot felul de aplicatii, dar la ochi. Degeaba ai scula precisa daca nu stii cand sa apesi butonul. Se elibereaza un pendul de pe la 10 grade... Grade masurate ochiometric. Si tot asa. Caracteristica unui arc se determina experimental fara probleme, dar la ei se face complicand lucrurile. Cu o masa suspendata de arc, deplasarea se masoara transformand o miscare circulara a unui tambur in liniara a firului, apoi calcul... Sa fie!!!!!
Am zis s-o ajut putin ca ne facem de ras. In realitate standul este mai mare, dar o iau treptat cu actionarea motoarelor, cat de cat controlata.

P.S. Si mai este si celalalt aspect ca nu-i scoala lui tata sa investesc eu in ea. Ca de bine de rau abia am scapat de ea. Ca sa spun altfel, tot ce construiesc sau modific, acolo moare, dar din buzunarul meu. Parca da cu virgula. Nu-mi convine nici cum e acum dar nici cum as vrea sau as putea sa fac sa fie. Caut o cale de mijloc, sa impac pe toata lumea.

Nu sunt cele mai potrivite motoarele pas cu pas ca introduc tot felul de zgomote si vibratii, dar pentru mine este varianta cea mai simpla. Un driver de 10 lei, un motoras vechi pe care eu nu-l mai utilizez dar care se invarte bine si o masa dispusa excentric pe arbore.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 15 March 2017 - 08:37 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#11 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 15 March 2017 - 09:31 AM

PWM-ul este un semnal dreptunghiular CU PERIOADA/FRECVENTA CONSTANTA la care se modifica doar raportul intre partea "activa" si cea "inactiva" a impulsului (sau raportul intre durata 1 si durata 0... sau cum vrei sa-i zici).
Daca aplici PWM la intrarea de step a unui driver o sa obtii o viteza constanta. :)
Din ce inteleg eu tu ai nevoie de viteza variabila si asta inseamna sa aplici impulsuri cu partea activa de durata constanta (cat sa apuce sa faca stepper-u` un pas) dar cu distanta intre ele variabila. Per total este un semnal cu frecventa/perioada variabila.
Parerea mea... :).
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#12 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 March 2017 - 09:40 AM

Vezi postareainformer, la 15 March 2017 - 09:31 AM, a spus:

PWM-ul este un semnal dreptunghiular CU PERIOADA/FRECVENTA CONSTANTA la care se modifica doar raportul intre partea "activa" si cea "inactiva" a impulsului (sau raportul intre durata 1 si durata 0... sau cum vrei sa-i zici).
Daca aplici PWM la intrarea de step a unui driver o sa obtii o viteza constanta. :)
Din ce inteleg eu tu ai nevoie de viteza variabila si asta inseamna sa aplici impulsuri cu partea activa de durata constanta (cat sa apuce sa faca stepper-u` un pas) dar cu distanta intre ele variabila. Per total este un semnal cu frecventa/perioada variabila.
Parerea mea... :).

Da, e asa cum spui, Dar acea frecventa constanta este modificabila dupa dorinta. Si in interiorul ei e asa cum spui, dar nu-i important factorul de umplere. Important e ca pot modifica frecventa.

PS. Da, poate mai corect era sa spun ca e nevoie de un semnal dreptunghiular cu frecventa variabila, dar m-am legat de PWM din cauza faptului ca peste tot exista implementat un generator de astfel de semnal si cred ca imi este mai usor sa lucrez cu el. Daca la pwm se modifica doar unul dintre cei doi timpi (ala cu activa sau inactiva), se modifica indirect frecventa. Pe de alta parte in functie de driver, tot asa avea nevoie de un timp minim de semnal pe activ pe care trebuie sa-l reglez initial si apoi sa modific parametrul celalalt cu care modific indirect frecventa semnalului pentru pasi. In orice caz, daca se poate si mai simplu, o sa fiu bucuros sa invat, cum ziceam si mai devreme. Daca stau bine si ma gandesc cred ca exista prin bibloitecile oricarui program si semnalul dreptunghiular facut simplu.

Cred ca aplicatia consacrata pentru pwm este cum zici ca se pastreaza frecventa constanta si se modifica acel factor de umplere. In mod sigur am posibilitatea sa modific doar unul dintre cei doi timpi si ar trebui sa pot modifica frecventa semnalului. Mai am de cautat...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 15 March 2017 - 10:20 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#13 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 15 March 2017 - 10:44 AM

sugestie program:
faci un ciclu Do cu multi multi pasi
scoti puls pe portul paralel (e registru si ultima setare ramane),
Intarziere
Citesti tasta +, daca e apasata maresti intarzierea
Citesti tasta -, daca e apasata micsorezi intarzierea
Afisezi pe ecran intarzierea (frecventa)
sfarsit ciclu Do
0

#14 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 15 March 2017 - 11:38 AM

Eu raman la parerea ca cel mai simplu este sa implementezi pe o placa Arduino care te costa vreo $3 si sa comunici bidirectional cu PC-ul pe USB.
Arduino-urile (Nano/Uno/Mega/etc.) au pe ele un adaptor serial la USB asa ca poti comunica bidirectional din orice consola seriala.
Evident ca poti sa faci si o interfata grafica mai aratoasa pe PC, daca vrei.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#15 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 March 2017 - 12:27 PM

Mi-ar conveni sa fac cu arduino, cu interfata frumusica, sa folosesc servo cu encoder si sa citesc exact turatia... Sa vad ce materiale gasesc prin cutii, ca o sa fie cum ziceam. Nu recuperez nimic din ce folosesc pentru acest stand. O sa-mi cumpar cate ceva si pentru mine pe motiv ca erau lucruri pentru el, dar tot bani neinvestiti cum trebuie se cheama ca sunt. Sa vad cat de usor si ieftin se regleaza turatia la un servo cu encoder. Ideea e ca trebuie sa fie si simplu de folosit de altii. Eu cu arduino n-am mai comandat motoare cu encoder si nu am nimic pe stoc. Vad de informatii si cantaresc bine toate variantele. Adevarul e ca ce nu pot face eu ar putea incerca si altii sa mai completeze, daca au pe ce. O sa vad cum e mai bine si va tin la curent cu evolutia problemei. As putea sa-l denumesc si eu proiect din moment ce scolarii de clasa I-a ajung sa aiba portofolii, unitati de invatare, proiecte...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 15 March 2017 - 12:58 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#16 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 16 March 2017 - 09:52 PM

Vezi postareabitex, la 15 March 2017 - 12:27 PM, a spus:

Mi-ar conveni sa fac cu arduino, cu interfata frumusica, sa folosesc servo cu encoder si sa citesc exact turatia...

Am mai vrut sa-ti zic ceva si am uitat la ultima postare.
Treaba asta cu "interfata frumusica" e mai dificila decat pare la prima vedere. Sa citesti intr-o consola niste cifre ce reprezinta turatia si sa trimiti niste comenzi "text" de genul aleia de care am zis pt. reglat turatia e usor... in schimb daca vrei sa faci toate astea dintr-o interfata "draguta", cu butoane si afisaje in mod grafic, ii un pic mai complicat... adica tre` sa ai un programator care sa stie si ce-i ala UI si ce-i aia comunicatie seriala pe COM/tty*, ceea ce se dovedeste dificil in ultima vreme.
Eu am gasit o varianta oarecumva mai simpla si care face tot aia, pt multe aplicatii: am inlocuit Arduino cu un modul wifi ESP8266 (sau cu programator USB cu tot NodeMCU 0.9/1.0), programabil din acelasi "IDE" (de rahat...) ca si Arduino, care are si ala suficienti pini IO sa faci ce vrei si are marele avantaj ca putand rula un server web, poti sa faci toata interfata in HTML/CSS/JS. Is multe prescurtari da` daca ai avut contact cu astea stii ca nu-i nici o filozofie... iar daca n-ai avut, tre` sa stii precis pe cineva care o avut... :).
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#17 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 March 2017 - 10:26 PM

Am cam luat "programele" de la un capat la altul, de la Pascal, C la Visual C, Delphi si ce s-o mai nimerit pe langa ele. Dar n-am excelat in nici unul. Chiar 2-3 butoane o sa ma descurc sa pun pe ecran, dar incurcatura mare e aia cu cat sa coste materialele. Ca doua servouri cu encoder si cu controlerele pentru ele nu-s tocmai ieftine. Adica eu nu le pun pe CNC si le pun pe standuri pentru scoala. Nu suna tare bine. M-ar fi interesat sa si controlez tuartia binisor nu doar s-o citesc si asta inseamna electronica scumpa. Spre final mai am de folosit o placa de achizitie sa controlez un transductor si sa amortizez vibratiile pe care tocmai le produc controlat... E putin complicat ca trebuie sa se pupe toate softurile. De fapt o sa incerc sa fac ce se poate, sa fie simplu.
Am gasit si generatoare de semnale dreptunghiulare in comert, si de PWM si de toate pentru toti. Ramane sa le pun pe lista si sa le cumpar, cand o sa fie lista "aprobata". Cu ocazia asta am observat cu mirare diferenta mare intre preturile modulelor pe paginile dedicate si OLX.
O sa incerc sa ma complic cat mai putin. Pana la urma turatiile se pot regla extern si pot fi citite tot acolo. Pe PC o sa fac doar strictul necesar.

Alt stand am eu la suflet si sper sa-l pot modifica. E unul in care se determina constanta elastica a unui arc cu metoda dinamica. E fain tare si vreau sa-l fac cu un traductor ultrasonic. Masor cu el si deplasare si perioada si tot ce vreau. Nu o sa ma bag la grafice, dar fisierul cu valorile sper sa arate frumos. Ala merge usor doar cu arduino si traductorul ultrasonic. Am mai lucrat cu astea la robotei si o sa fie OK.

Nu inchid subiectul, dar o sa caut forumuri cu Arduino pentru lucrurile pe care nu le stiu. Pe undeva, cu asta cu motoarele m-am lamurit si ramane sa iau o hotarare zilele urmatoare.
O sa revin cand apare ceva nou.
Multumesc mult pentru idei.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#18 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 16 March 2017 - 10:34 PM

Da` intreb si io, de ce vrei tu motoare pas cu pas si drivere? Un motor de curent continuu cu consum pana la ZECI de amperi il comanzi din soft daca ai iesire PWM si "hard"-u` consta dintr-un tranzistor MOS de 10 lei si o rezistenta, ca n-ai nevoie de schimbare de sens si d-astea... eventual mai o cazatura de tabla de aluminiu ca radiator... :).
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#19 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 16 March 2017 - 10:44 PM

Ca sa masori turatia cu o precizie rezonabila iar n-ai nevoie de mai stiu io ce super encoder... exista perechi led/fototranzistor alaturate care daca le pui langa axu` motorului si pe asta pui o pata de vopsea alba, iaca ai niste impulsuri... sa le numeri in soft chiar nu-i vreo problema... daca ai turatii mici, nu mai numeri impulsurile ci masori durata intre doua consecutive... da` deja astea-s amanunte, vroiam sa zic ca n-ai nevoie de investitii, banii poti sa-i canalizezi spre "investitii colaterale". :D
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#20 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 16 March 2017 - 10:47 PM

Vezi postareainformer, la 16 March 2017 - 10:34 PM, a spus:

Da` intreb si io, de ce vrei tu motoare pas cu pas si drivere? Un motor de curent continuu cu consum pana la ZECI de amperi il comanzi din soft daca ai iesire PWM si "hard"-u` consta dintr-un tranzistor MOS de 10 lei si o rezistenta, ca n-ai nevoie de schimbare de sens si d-astea... eventual mai o cazatura de tabla de aluminiu ca radiator... :).

Ar trebui sa pot comanda turatia. Adica s-o reglez, sa stiu cat este si sa se mentina constanta pana o modific din nou. Initial ma gandeam ca e mai simplu cu motor pas cu pas ca ala face ce-i spui.
Un senzor din ala cu fotoelement pentru masurat turatia e undeva pe la 12 lei. Nu ala e problema. Trebuie s-o pot mentine cum o reglez, nu sa se modifice dupa cum vrea mecanica.

Vad ca editez in timp ce scrii. Poate apuci sa recitesti...
Un driver pe la 2A pentru motor pas cu pas, iar nu-i scump. Merita folosit...
O sa trag o concluzie mare si lata zilele urmatoare, cand adun toate materialele (ma refer la preturile lor...).

Aceasta postare a fost editata de bitex: 16 March 2017 - 10:58 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#21 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 16 March 2017 - 10:56 PM

Vezi postareabitex, la 16 March 2017 - 10:47 PM, a spus:

Un senzor din ala cu fotoelement pentru masurat turatia e undeva pe la 12 lei. Nu ala e problema. Trebuie s-o pot mentine cum o reglez, nu sa se modifice dupa cum vrea mecanica.

Pai logica ii in soft daca ai cum sa reglezi si sa citesti turatia. Ma gandeam ce varianta ar fi mai ieftina "hardware" considerand ca nu dai bani pe soft... care, fie vorba intre noi, ii cel mai scump in ziua de azi. :)
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#22 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 17 March 2017 - 07:13 AM

Te-ai indepartat binisor de la topic
Caut software pentru comanda turatiei a doua motoare.

Deja vorbesti de un proiect si ar trebui definit corespunzator tema proiectului
Reglaj turatie. Ce precizie ?
Afisare turatie. Ce precizie ?
Motoare. Ce putere ?
Buget. Limita maxima ?
Ce poate fi folosit din vechiul proiect ? Cum functioneaza in prezent vechiul dispozitiv ?
0

#23 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 March 2017 - 09:30 AM

Vezi postareaLa Trovanti, la 17 March 2017 - 07:13 AM, a spus:

Te-ai indepartat binisor de la topic
Caut software pentru comanda turatiei a doua motoare.

Deja vorbesti de un proiect si ar trebui definit corespunzator tema proiectului
Reglaj turatie. Ce precizie ?
Afisare turatie. Ce precizie ?
Motoare. Ce putere ?
Buget. Limita maxima ?
Ce poate fi folosit din vechiul proiect ? Cum functioneaza in prezent vechiul dispozitiv ?

O sa pun candva niste poze sa vedeti cam pe ce fel de standuri se lucreaza acolo. Le intinzi un deget si iti apuca toata mana. Adevarul e ca si mie imi place sa mesteresc la cate ceva.
Nu este definit nimic clar la standul ala.
Reglaj de turatie cat o fi, doar sa se stie cat e turatia. In stadiul actual nu se cunoaste aproape nimic. Doar se modifica turatia unui motor ca unul exista. In schimb se pot masura oscilatiile generate de el. Au cumparate in catedra echipamente bunisoare pentru asta dar sunt greu de folosit. De fapt nu greu, dar trebuie sa umbli dupa ele, sunt luate cu ocazia unor contracte de cercetare si cam stau incuiate prin dulapuri. Nu le vad studentii prea usor.
Eu am propus o afisare ca nu stiu altfel cat ar fi turatia. Ea se poate determina in urma masuratorilor indirect, dar parca ar fi utila o comparatie. De asta preferam motor pas cu pas ca saream peste etapa cu afisarea. La ala stiam turatia direct din generator, ca o respecta.
Motoarele nu au nici o putere impusa. Doar sa poata roti o masa de cateva grama pozitionata excentric pe ax. Cat de excentric nici eu nu stiu, ca intereseaza doar oscilatia introdusa de aceasta nu si altceva.
Doar de buget am aflat si mi s-a cam acrit. Practic cam vin cu materialele de acasa. Pot primi niste materiale de pe la scoala dar nu sunt bune de nimic. Niste motorase de curent continuu, fara encoder si cam atat.
Din vechiul proiect daca vreau sa-l fac cum ar fi normal sa fie un stand modern, nu pot folosi nimic. In prezent se masoara niste vibratii si se incearca amortizarea lor cu un transductor. Tocmai ca e complicata, lucrarea nu e folosita.

Daca as fi eu student acum, as prefera sa am niste standuri pentru mecanica dar in care sa masor corect sau cu mijloace moderne toti parametrii. Asta daca vreau sa obtin rezultate corecte. Eu am cam scapat de problemele astea dar nevasta-mea inca lucreaza acolo si mi-e mila de studenti. Cel putin ale noastre pe la robotica, din 13 lucrari posibile pe semestru, 2 se faceau pe un calculator, dar si acolo datele de pe ecran le copiam la mana pe foaie, cand teoretic calculatorul ala putea sa le tipareasca sau sa faca singur graficul. Dar asa-i la noi, sa pierdem timpul cu copiatul valorilor in loc sa studiem fenomenul. La alt stand dintr-un surub micrometric deplasam o cama si copiam la mana in tabel indicatiile a 3 comparatoare pozitionate prin mecanism. Asta in conditiile in care in dulapuri erau comparatoare cu transmisie de date pe serial, softul potrivit si sala era plina de calculatoare. Dar nu era mai bine sa fim ocupati cu ceva doua ore? La final, tot grafice trebuia sa obtinem, cand alea se puteau face automat. Lucrarile alea le-am prins eu ca student, am ramas asistent vreo 13 ani acolo si cand am plecat tot alea erau si tot pe aceleasi standuri se faceau studiile. Noroc ca au modificat materia (practic a disparut materia de roboti industriali) si au trecut pe robot mobili, ca altfel si in ziua de azi ar fi fost aceleasi standuri.
Cine a prins mecanica fina acum 30-40 de ani in mod sigur a avut de facut un proiect, de minireductor de turatie. L-am prins si eu si tot pe ala ar fi trebuit sa-l dau si eu in continuare studentilor. Am avut taria si l-am schimbat intr-un servomecanism de RC si lucram cu materialul didactic pe masa, ca altfel si in ziua de azi se facea tot minireductorul de turatie ala vechi. Se calculau manual toate caracteristicile, dupa cateva formule dintr-o carte editata prin anii 80.
Asa ca de voie sau de nevoie, o sa iau pe rand toate standurile pe care lucreaza nevasta-mea si o sa le aduc la zi. Practic vreau sa construiesc altele noi. Asta pentru care am intrebat de soft e in lucru si oarecum lasat in aer. Ar fi ori de terminat ori de facut altul de la zero. Nu sunt lucruri impuse prin nici o tema. Pana la urma faci ce poti si se studiaza ce se observa. Daca vad ca nu ma descurc sau e prea complicat, o sa renunt la el si ma apuc de altul.

Mai au un stand in care se determina caracteristica unui arc prin doua metode. Parca am mai spus. De capatul unui arc este agatat un fir, care este rulat pe un tambur cu un ac indicator pe arbore. De capatul liber al firului e agata o masa cunoscuta, arcul se alungeste, si in timpul deplasarii roteste tamburul cu un unghi oarecare, marime citita pe un cadran. Deplasarea unghiulara e transformata in liniara, se calculeaza forta, se stie deplasarea capatului arcului si se determina constanta arcului (e o metoda statica). Se putea mai simplu. Exista destule mijloace sa masori direct deplasarea liniara, forta direct in N si destule sisteme care sa calculeze automat totul. Asta e cum e, dar la metoda dinamica, se solicita arcul cu o masa agatata de capat, se masoara timpul in care sistemul face 10 oscilatii si din niste formule de-a lor se scoare constanta arcului. Ca formule ar fi totul OK, dar fiecare trage de arcul ala cat de tare doreste si timpul se masoara dupa cum ii lasa inima pe studenti. Rezultatele sunt in functie de cum bate vantul. Nu-mi pare OK ca in ziua de azi sa nu poti solicita controlat arcul ala si sa nu poti masura timpul mai precis. Eu ca student as avea pretentia sa vad niste standuri moderne, cam dupa zilele noastre...
Vedem, nu e nimic batut in cuie. Ei acolo au si ghinion ca nu lucreaza cu studenti de ani mari sa mai schimbe din standuri cu ocazia unor proiecte de diploma. Prin alte parti cam asa se practica.

Multam fain de sfaturi, au fost OK. Comod e cu Arduino, ca nu sunt necesare placi de achizitie scumpe cu tot cu softul lor. Culmea e ca placi de achizitie scumpe au, dar nu sunt folosite la lucrarile cu studentii. Vad ca Arduino a ajuns si foarte ieftin. Senzorii nu-s extraordinari dar sunt acceptabili pentru astfel de lucrari.

PS. De soft am intrebat mai mult la modul general ca as vrea sa stiu pe ce e mai bine sa merg si ca mie imi pare cel mai complicat lucru de facut. Sa vad daca ar fi mai bine sa folosesc un PC si sa ramana senzorii pe standuri sau sa folosesc Arduino. Inclinam spre PC ca se puteau tipari mai usor rezultatele si parca eram mai invatat cu el. Plus c amulte echipamente deja utilizeaza PC si soft. Dar pana la urma nu lucrez eu cu ele si putin conteaza daca se lucreaza greu sau usor. Important e sa fie mai bine ca inainte. Cel putin asa cred. Nefiind ceva care sa ramana pe inventar, teoretic pot recupera din materiale, dar le cam blochez pe acolo.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 17 March 2017 - 10:24 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#24 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 18 March 2017 - 08:06 PM

Am gasit acest turometru pe e-bay
http://www.ebay.com/...PlV8PZJ&vxp=mtr
Singura complicatie este sa montezi un fototranzistor si o lumina care sa genereze impulsurile pentru tachometru.
Motorasele sunt DC , iar turatia o poti regla rezistiv sau PWM. Le alegi functie de turatia maxima acceptata si frecventa de vibratie maxima.

E suficient ?

Povestea cu timpul si masurat 10 oscilatii:
aici parca ar merge un arduino
un fototranzistor care simte ca oscileaza arcul pe intrare
numara 10 oscilatii din momentul in care simte prima miscare
afiseaza timpul celor 10 oscilatii
as folosi display cu 7 segmente sa scap de comunicarea seriala
http://www.ebay.com/...Y8AAOSw6dNWTZPC
e necesar o intrare digitala si 14 iesiri digitale.
pentru o noua masuratoare se apasa reset

Ce zici ?

Aceasta postare a fost editata de La Trovanti: 18 March 2017 - 08:07 PM

0

#25 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 March 2017 - 09:38 PM

La cel cu oscilatiile m-am gandit la un senzor cu ultrasunete cu care sa masor distanta intre capatul arcului (greutate) si o baza fixa, situata sub arc (sub greutate). Am mai folosit astfel de senzori la robotei si daca nu gresesc, precizia este de aproximativ 1 mm, poate si mai buna.
Teoretic pot face citirile foarte des si gasesc pozitiile din care pot scoate un grafic cu deplasarile. Cum totul e legat de timp pot calcula usor restul lucrurilor. Practic am variatia pozitiei in timp si este suficient. Si ar trebui un limitator mecanic sa nu se poata trage de arc anormal. Adica un limitator care sa limiteze si forta de tragere si sa stabileasca si directia ei. Ramane doar de interpretat un grafic si de ales de acolo timpul total, intre 10 oscilatii. Mie imi pare simplu.

Pana la urma am mai discutat despre standul pe care incercam sa-l modific, cel cu motoarele, ca m-ai facut mai curios decat eram la inceput si s-ar parea ca e mai simplu decat credeam. Am inteles ca s-ar fi preferat o varianta cu doua motoare comandate independent sa se observe si "fenomenului de batai", dar nu este asa. Se merge pe teoria ca doua motoare identice care invart cate o masa excentrica, identic, pot genera o oscilatie pe o singura directie, mult mai corect. Pe undeva e mai simplu, trebuie sa vad daca mai pun doua motoare comandate simultan sau las un singur motor si complic putin mecanica sa am doi arbori antrenati simultan. Am destul timp pana in toamna, deja studentii au spre o treime de semestru terminat. Au ce face. Pe aia cu arcul au si facut-o.
E suficient ce spui, ramane sa vad cum o sa si fac. E treaba de facut printre picaturi.
Multumesc pentru ajutor. Stiam de la inceput ca e un subiect pe jumatate mort, dar ma tine activ.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 18 March 2017 - 10:21 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro