Modelism - RHC Forum: Fuselaje pentru planoare de 3.5-4m... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fuselaje pentru planoare de 3.5-4m... ...din Slovenia si Croatia

#1 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 13 March 2017 - 10:55 PM

Sunt anumite momente cand simti ca ceea ce ai in fata ochilor (sau ceea ce tii in mina) depaseste starea de obiect pur functional, ca cel care l-a creat a trecut de la conditia de "profesionist" la cea de "artist" (fara nici un fel de exagerare, pentru ca ai impresia ca obiectul respectiv devine "arta").
Un asemenea moment am avut eu vinerea trecuta, cand am avut in mina fuselajul negru din fotografie.
Ce nu se poate vedea din fotografie: 1.575 m lungime...la 157 de grame. Facut pentru aripi cu montura mediana si coada in V.
Ceea ce te socheaza in momentul in care il tii in mina sunt 2 chestii: greutatea foarte mica (dar este extrem de rezistent, nu flexeaza in nici o directie, pot sa il strang intre degete cu toata forta)... dar mai ales aspectul. ARTA. M-a dus instant cu gandul la Japonia, are aspectul elegant al unei sabii japoneze (katana) dar si al unui obiect de lac negru. Suprafata e pur si simplu impecabila, foarte lucioasa, fara nici un por. Are o singura zgarietura pe suprafata dar pot sa pariez ca si aia e "functionala": este exact pe mijloc pe partea superioara si probabil marcheaza pozitia CG.
Chiar daca este un negru intens de fapt se poate observa ca in fata este facut cu kevlar (si ranforsat cu carbon) iar in spate cu textreme cu latura de de 25 mm. Rasina este facuta probabil cu un colorant negru intens pentru ca in partea din fata nu se poate observa kevlarul decat pe interior.
"Patratele" de la textreme se imbina pe partea superioara si inferioara aproape perfect, practic cam peste tot (cu vreo 3 exceptii) se formeaza mici "patrate" la imbinarea tesaturii de pe cele 2 laturi.
Stiu ca rozul canopiei e parca din alta poveste ...dar are si el o "poveste". Cand mi-am exprimat admiratia fata de perfectiunea fuselajului (si dorinta de "posesiune") mi s-a spus ca din pacate nu au nici o canopie pe stoc ...m-am "dezumflat" putin dar mi s-a propus canopia roz (la nevoie se poate vopsi foarte usor). "Povestea" ei e interesanta...asa roz cum o vedeti a participat la campionatul mondial de anul trecut.
Dar vad ca m-am entuziasmat cu fuselajul si nu v-am spus de unde vine. Printr-un concurs (fericit) de imprejurari (un fel de "Lantul slabiciunilor" modelistice) am ajuns sa fac o vizita "de lucru" (complet neplanificata si nebugetata) la Logatec la MIBO Modeli (www.mibomodeli.com si www.mibomodeli.si). Nu am vizitat magazinul ...ci atelierul din spate.
Si am putut vedea ce inseamna un planor de compozit de mare performanta. In momentul in care am tinut in mina aripile (si am putut studia starea suprafetei,culorile, modelul, suprafetele de comanda si toate micile detalii) m-am dat seama ca aripile erau (dupa opinia mea, destul de ne-experimentata...ca nu am avut de multe ori ocazia sa studiez aripi de calibrul asta) aproape perfecte... dar la sfarsit mi-am dat seama ca fuselajul era cu o clasa peste.
Nu am documentat foarte bine vizita, am cerut acceptul sa fac doar o fotografie pentru niste matrite, nu lucra nimeni in atelier atunci (deci nu am vazut procedeele de lucru) dar am aflat o multime de informatii despre ce trebuie sa contina o matrita pentru compozite.
Mai vedeti in imagini si al doilea fuselaj, pe asta il "bugetasem", nu e din Slovenia ci din Croatia de la CLM-Pro, 1.75 m, 260 grame, pentru planor de 4 m. Desi e foarte bine executat...daca il pui langa fuselajul de la MIBO nu are nici o sansa: e doar "functional".

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 13 March 2017 - 10:57 PM

...detaliu cu profilul aripii...

Matrite de aripa ....

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ender67: 13 March 2017 - 10:57 PM

0

#3 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 13 March 2017 - 11:00 PM

Radio friendly ... e si pacat sa ii strici perfectiunea suprafetei ca sa ii faci gauri pentru "mustati"....

Fisiere atasate


0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro