Modelism - RHC Forum: Strung cnc DIY - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5

Strung cnc DIY sfaturi, pareri, pro/contra

#121 Useril este offline   nickrvl 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 18-November 16
  • Gender:Male
  • Location:Rm Valcea

Postat 31 March 2017 - 07:36 PM

Si eu care sper inca sa am sansa intr-o zi sa ma uit printr-un telescop.... :good:
0

#122 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 31 March 2017 - 08:05 PM

Vezi postareakatran, la 31 March 2017 - 06:36 PM, a spus:

In alta ordine de idei , n-am mai vazut pe cineva sa iasa la rampa cu vreo idee concreta ... Un desen pe un servetel macar ... In schimb , citesc o gramada
de pareri pro si contra , probabil fundamentate , dar complet pe langa subiectul initial , respectiv constructia unui strung cnc .

Comentariile mele n-au fost cu intentia asta. Pe de alta parte, e drept ca n-am postat nimic despre ce am facut, dar cu vreo 2 ani in urma (sau chiar 3?) am inceput unul pentru job. Nu m-a obligat nimeni sa-l incep, am considerat ca ar fi realizabil. Nu si util, dar fiind fara mare investitie din buzunarul propriu, am zis sa-l incep. Eu as putea posta desenele sau modelul 3D atat cat au fost facute (nu am toate detaliile marunte), dar nu ajuta pe nimeni. Urma sa fie un strung pentru facut garnituri hidraulice, o aplicatie speciala si unica. Nimic altceva. Prelucrare de plastice tehnice, diametre medii, piese numai inelare dar profilate si foarte scurte (10-20mm). Practic niste inele, pentru cine nu stie cum sunt garniturile pistoanelor hidraulice. Ultimile doua suruburi cumparate de la tine au ajuns pe acel strung si acolo au ramas. Marfa buna. N-am mai recuperat banii pe ele, dar nu-i o problema. Am lucrat in Solidworks 2010 si nu mai am la dispozitie softul asta, nu pot deschide vechile fisiere pana nu rezolv problema. E drept ca nici nu m-am ocupat s-o rezolv.
Am avut ca model de plecare un Economos IP4000 (pun o poza doar ca idee sa se inteleaga de la ce am plecat) si in mare masura l-am terminat, Cum ziceam prin alte discutii, trebuie completat cu softul, setul de bacuri, suportul de cutite si setul de cutite (l-am proiectat si pentru varianta liniara si pentru turela) si ceva accesorii (cel mai important care lipseste inca este dispozitivul de maruntit spanul). Plus ca l-am lasat necentrat, dar nu e complicat de rezolvat, pentru cine stie. Urmau aparatorile de protectie din inox, usile cabinetului de protectie si alte fleacuri marunte. Pana si "sistemul" de iluminare era cumparat.

Am banuit ca o s-o consideri barfa... N-a fost cu intentia asta. Al tau a fost exact cum spui, primul proiect scos la lumina pe care puteam discuta.
Un film cu ce ar fi insemnat o garnitura facuta in varianta cu portcutit liniar ... Repet, nici poza si nici garnitura nu imi apartin.
Si aicie o secventa mult mai clara cu turela.
Am prelucrat in joaca pe el piese din lemn, sa-l aud mergand, dar nimic serios. Si nu la mult timp am plecat de la acel job. Strungul este inca in stadiul lasat de mine si nu-i dau multe sanse de finalizare.

Revin cu o completare. Chiar daca eu l-am proiectat, l-am construit si l-am lasat aproape gata, nu-l pot trece la capitolul DIY deoarece a fost facut in atelier specializat pe prelucrari mecanice, si au fost folosite tot felul de materiale, utilaje si echipamente care nu imi apartineau. De asta n-am insistat asupra lui.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: economosIp4000.jpg

Aceasta postare a fost editata de bitex: 31 March 2017 - 08:40 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#123 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 31 March 2017 - 09:25 PM

Am inceput constructia unui strung cnc acum 4 ani ...spre rusinea mea nu l-am terminat nici acuma!(dau vina pe lipsa de timp B) )
Batiul este de la un strung vechi romanesc cred ...actionarea axului principal am facut-o cu un servomotor de 1 KW iar celelante axe cu steppere de 6.2 Nm respectiv 3 Nm .Am ramas la suruburile trapezoidale existente inlocuind doar piulitele de transmisie cu unele noi.
Dupa ce m am asigurat ca stie sa faca ce vroiam ...in special filete, am vrut ca "strungul meu cnc" sa aibe un aspect mai modern si am inceput acum cativa ani :excl: sa ii fac o structura frumusica...am folosit un monitor cu touch screen, urmeaza si encodere de mana si multe altele...
Mereu ma "blochez cu cate ceva si nu mai am timp sa lucrez la el!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20151123_191940.jpg
  • Imagine atasata: 20151208_184220.jpg
  • Imagine atasata: 20151211_174034.jpg

Aceasta postare a fost editata de sabinescu2006: 31 March 2017 - 09:25 PM

0

#124 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 31 March 2017 - 10:06 PM

Vezi postareaTeleflyer, la 31 March 2017 - 05:58 PM, a spus:

"Salut. Am cumparat o brosa de Haas de pe ebay si ma intreb daca pot sa o folosesc pe post de brosa pentru un strung cnc. Este ISO 40, merge pana la 8000 rpm ....."
asa a inceput topicul acum 2 saptamani si intre timp s-a ajuns la batiu de 3 metri. acuma eu nu am nici mba si nici 15 ani de experienta ca antreprenor, dar nu s-a dus cam departe discutia? pt ca in ritmul asta ajungem la rotoare pt turbine de hidrocentrala in 3 luni. ajungem cu discutia la ele, pt ca in practica brosa aia tot in sertar sta.


Poti sa faci si un MBA si poti sa faci si 15 ani experienta de antreprenoriat daca chiar asta vrei. Dar cred ca nu vrei, pentru ca daca vroiai faceai deja. Da, se poate teoretic ajunge si la rotoare de turbine si nu vad nici o problema in treaba asta atat timp cat cineva invata ceva din asta. Se numeste discutie fluida si poate ajunge oriunde isi doresc participantii la discutie. Daca vrei sa fii participant la discutie esti binevenit cu ce crezi tu de cuviinta - sfaturi practice despre cum brosa aia trebuie sa NU mai stea in sertare, de exemplu. Nu cred insa ca sfaturi despre CUM si UNDE trebuie sa ajunga o discutie ar fi insa bine venite. Daca nu-ti place ce citesti, esti la un click distanta de libertatea de a nu mai citi.
0

#125 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 31 March 2017 - 10:29 PM

Vezi postareaLa Trovanti, la 31 March 2017 - 03:49 PM, a spus:

Steelmind,
Ce am spus a fost cu buna intentie si dupa cum vezi imi exprim opiniile chiar daca nu multumesc pe toata lumea.
Abordarea ta este interesanta, dar totusi trebuiesc respectate canoanele.
Nu pot decat sa-ti apreciez curajul si sa-ti doresc succes.


Buna intentie este oricum prezumata si este foarte bine ca-ti exprimi opiniile. Pe mine nu m-a nemultumit nimic in ceea ce ai scris; orice ai spune este opinia ta si trebuie respectata. Poate nu impartasita, dar respectata. Sunt de acord ca trebuiesc respectate canoanele, dar ce anumite se califica drept canon este alta mancare.Pana la criza din 2008, de peste 40 de ani in tarile vestice rata de profitabilitate a unui business era cam asa: 1) intre 8-12% profit net din cifra de afaceri pe an era ''normalul'', mergand catre 4-6% la companiile foarte mari inclusiv banci si firme de asigurare (in anii fara investitii majore de capital); 2) 12-15 % profit din cifra de afaceri pe an erau fondurile de risc; 3) 15-18% profit din cifra de afaceri pe an - fonduri de mare risc/capital ventures. Din 1990 pana in 2008 rata de profitabilitate in Romania era cam asa: 1) intre 50-100 % era normalul (boutiquri/engross-uri); 2) intre 100-200% erau imobiliarele; 3) 200-1.000 % pilosii canaliilor politice. Acuma vin eu si te intreb: ce intelegi TU prin amortizare/ profitabilitate a unei masini cnc ?
0

#126 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 31 March 2017 - 11:19 PM

Vezi postareasteelmind, la 31 March 2017 - 10:29 PM, a spus:

Pana la criza din 2008, de peste 40 de ani in tarile vestice rata de profitabilitate a unui business era cam asa: 1) intre 8-12% profit net din cifra de afaceri pe an era ''normalul'', mergand catre 4-6% la companiile foarte mari inclusiv banci si firme de asigurare (in anii fara investitii majore de capital); 2) 12-15 % profit din cifra de afaceri pe an erau fondurile de risc; 3) 15-18% profit din cifra de afaceri pe an - fonduri de mare risc/capital ventures. Din 1990 pana in 2008 rata de profitabilitate in Romania era cam asa: 1) intre 50-100 % era normalul (boutiquri/engross-uri); 2) intre 100-200% erau imobiliarele; 3) 200-1.000 % pilosii canaliilor politice. Acuma vin eu si te intreb: ce intelegi TU prin amortizare/ profitabilitate a unei masini cnc ?


Stiu o angetie de productie publicitara care cu ani in urma avea pile in partidul X si a obtinut un contract de vreo 200.000 euro pentru mai multe ''articole'' de campanie: printing, tricouri, sepci, pixuri etc. A trebuit sa dea 50.000 euro pe para-indarat, dar cu 100.000 si-a luat 1 super mega imprimanta , nu stiu ce tiparnita , 1 cnc + laser + altele. Iar 50.000 euro l-au costat consumabilele, materia prima si salariile pentru jobul cu partidul. In 3 luni s-a ''amortizat'' tot echipamentul. Sa ne gandim ca acea agentie vine pe urma pe piata libera si concureaza cu firme care au acelasi echipament dar ne-amortizat pentru inca ani buni si deci preturi mai mari. Ce poti sa faci intr-o astfel de situatie, apropos de amortisment si ''free competition'' ? (free competition my ass !). Si din nou ajung sa citez pe canalia de Iliescu care spunea ca la noi este capitalism de cumetrie.....asa ca treaba cu amortismentul este doar un articol contabil si de adormit studentii la ASE-ul nostru si al altora.
0

#127 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 01 April 2017 - 06:37 AM

"Acuma vin eu si te intreb: ce intelegi TU prin amortizare/ profitabilitate a unei masini cnc ? "

Steelmind si Informer
Daca joci table sau sah, pe puncte nu pe bani, te stradui sa castigi aplicand strategia corect.
Nu la bani m-am gandit, ci la un algoritm de afacere aplicat corect. Daca ies bani e dovada ca , cunosti algoritmul.
Ca din vorbe se poate face orice ?!
0

#128 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 01 April 2017 - 08:01 AM

Vezi postareaLa Trovanti, la 01 April 2017 - 06:37 AM, a spus:

"Acuma vin eu si te intreb: ce intelegi TU prin amortizare/ profitabilitate a unei masini cnc ? "

Steelmind si Informer
Daca joci table sau sah, pe puncte nu pe bani, te stradui sa castigi aplicand strategia corect.
Nu la bani m-am gandit, ci la un algoritm de afacere aplicat corect. Daca ies bani e dovada ca , cunosti algoritmul.
Ca din vorbe se poate face orice ?!


NU vreau sa vorbesc in numele lui steelmind insa ce m-a "deranjat" pe mine a fost folosirea repetata a termenului "afacere".

"Experimentarea si invatatul are un pret , si pretul nu este mic. Respectiv s-ar putea sa nu mai ai a doua sansa sa incepi o afacere.
Intrebari si recomandari pentru confirmarea unei afaceri gasiti si aici"


Din ce stiu eu intr-o "afacere" se urmareste obtinerea unui profit, nu se face de placere... ori de ex. eu d-aia am dat banii pe-o masina, nu ca sa-i "scot" si/sau inmultesc.
Am mai dat exemplu` cu sculele de pescuit, in loc sa le cumpar puteam cumpara peste de banii aia si mancau si nepotii... dar si a 10-a oara as face tot asa.
Am scris "deranjat" intre ghilimele ca sa se inteleaga ca nu-i propriu zis un deranj, evident ca fiecare vede lucrurile cum doreste dar si restul sunt liberi sa comenteze. :)
Iar apropo de "off topic", sunt si eu de parere ca nu-i nimic rau in asta, la urma urmei nu suntem aici la "sedinta de partid" cu ordine de zi....
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#129 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 01 April 2017 - 08:44 AM

steelmind singurul sfat pe care pot sa ti-l dau in legatura cu brosa respectiva este ca ea ar trebui folosita in scopul pt care a fost creata, dar pe banii si timpul tau poti sa experimentezi. eu as fi cautat o papusa fixa in ideea de mai sus.
evident ca o discutie libera poate evolua in directii nebanuite si din mormanul de coji de seminte tocate poti extrage si informatie buna daca ai rabdare , dar e ca si cum ti-ai asuma ca initiator ca topicul nu va avea ca finalitate ceea ce s-a dorit initial. de fapt singurele discutii la care vedem si produsul final sunt cele in care initiatorul are deja produsul finalizat si din cand in cand mai pune cateva poze si explicatii din "procesul de productie". am fost un naiv sa cred ca de data asta va fi altfel, recunosc...
0

#130 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 01 April 2017 - 09:47 AM

<<Din ce stiu eu intr-o "afacere" se urmareste obtinerea unui profit >>

Informer esti departe de adevar.
Sunt multe afaceri in care se pierd bani, in care muncesti mai mult decat cele 8 ore de la birou, stress, controale care se lasa cu amenzi.
Uite o statistica facuta de Small Business Development Center, Bradley Univ, University of Tennessee Research
http://www.statistic...re-by-industry/
Dupa 4 ani, jumatate din afacerile incepute se inchid si se lasa cu pierderi, nu cu profit.
0

#131 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 01 April 2017 - 10:17 AM

Totusi nu inteleg de ce totul se reduce la bani , daca mori iei ceva cu tine ?
Eu cand merg la pescuit nu ma duc sa fac bani , ma duc la pescuit , cand ma dau cu aveonu nu ma duc sa fac bani , ma duc la "avionare", cand o pun pe nevasta nu o fac pentru ca ii trebuie bani ...
Nu ati auzit de hobby ?
De ce sa imi amagesc eu mintea daca o sa fac masina , cati bani o sa fac din ea , sau cat o sa ma imbogatesc eu cu fieratania asta de masina , cand pot sa stau linistit si sa ma gandesc la lucruri frumoase , sau ce as putea sa fac pe ea , sa o descopar mai bine , sa o imbunatatesc mai bine , sa o fac exact asa cum imi imaginam .

Masina nu este facuta pentru bani , este HOBBY , este RELAXARE , este EVADARE , este un vis devenit realitate , nu inca un stres , mai fa bani , mai da cu bani mai baga bani ...
Asta este un forum de hobby , nu este un forum WALL STREET .
Nici aicea nu mai scapam de chestile astea ...

Voi astia cu banii nu o sa intelegeti niciodata ca asta este numai un hobby , sa vezi ce poti sa faci , ce limite ai , este o concurenta cu tine , nu o concurenta cu banii aia de kkt , care nu au nici o valoare daca oamenii nu i-ar da valoare .

Poate daca exista si oportunitati de facut bani , o sa se faca bani , dar masinile nu sunt facute pe considerente financiare , ci sunt facute ca proiecte individuale , care sunt frezabile .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#132 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 01 April 2017 - 10:56 AM

Exact ce zice Elicopter am vrut sa zic si eu. :drinks:
Si LaTrovanti, nu sunt departe de adevar, daca te uiti mai cu atentie eu am spus ce SE URMARESTE intr-o afacere si nu ce SE REALIZEAZA pana la urma.
Sau tu stii pe unii care au inceput o afacere cu intentia de a pierde bani? (a nu se socoti "cazurile speciale" din RO) :D
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#133 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 01 April 2017 - 12:07 PM

Vezi postareaTeleflyer, la 01 April 2017 - 08:44 AM, a spus:

steelmind singurul sfat pe care pot sa ti-l dau in legatura cu brosa respectiva este ca ea ar trebui folosita in scopul pt care a fost creata, dar pe banii si timpul tau poti sa experimentezi. eu as fi cautat o papusa fixa in ideea de mai sus.
evident ca o discutie libera poate evolua in directii nebanuite si din mormanul de coji de seminte tocate poti extrage si informatie buna daca ai rabdare , dar e ca si cum ti-ai asuma ca initiator ca topicul nu va avea ca finalitate ceea ce s-a dorit initial. de fapt singurele discutii la care vedem si produsul final sunt cele in care initiatorul are deja produsul finalizat si din cand in cand mai pune cateva poze si explicatii din "procesul de productie". am fost un naiv sa cred ca de data asta va fi altfel, recunosc...


Sfatul tau este bun si am sanse mari sa ajung si eu la aceeasi concluzie, doar ca nu ma grabesc. Chestia cu finalitatea este relativa; nu am deschis acest topic pentru a avea o finalitate AICI, pe forum. Aici este o discutie libera -caci d'aia se numeste FORUM- in care fiecare isi expune parerea, fie din experienta fie prin decelare. Nu cred ca se poate FINALIZA ceva pentru ca subiectele sunt la orice ora ongoing. Dar fiecare , individual, poate sa ajunga pe parcursul expunerilor la o concluzie finala PENTRU EL, ceea ce este excelent daca se intampla asa. Einstein spunea ca dintr-o ora, 55 de minute trebuiesc alocate gandirii despre un lucru si 5 minute executiei lui. Asa cum se spune si la noi in folclor cu masuratul de 10 ori si taiatul 1 data. Eu nu ma grabesc sa trec la executie pana nu am TOATE palierele problemei clare in mintea mea. Iar la aceasta ora sunt departe de asta. Despre proiect deja terminat si expus foto dupa , eu am inceput lucrul la un router dar sunt departe de finish. Am sa postez un curand foto cu stadiul actual. Dar sincer nu vad o problema cu cei care deja au terminat si posteaza foto aposteriori. Este o alegere a lor si stiu ei de ce . Ma bucur sa vad poze oricand, chiar si dupa. Ce conteaza este proiectul si nu momentul in care eu - privitorul, ajung in contact cu proiectul.
0

#134 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 April 2017 - 12:11 PM

Azi dimineata am vrut sa postez un mesaj scurt in care ziceam ca mai devreme am scris alt mesaj in care riscam sa supar cativa amici de conversatie pe forum. Vad ca sunt nevoit sa-l fac vizibil pe cel cu probleme, dar am de completat ceva la el. Plec dar revin cu mesajul complet. Scuze de offtopic.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#135 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 01 April 2017 - 12:14 PM

Vezi postareaLa Trovanti, la 01 April 2017 - 06:37 AM, a spus:

"Acuma vin eu si te intreb: ce intelegi TU prin amortizare/ profitabilitate a unei masini cnc ? "

Steelmind si Informer
Daca joci table sau sah, pe puncte nu pe bani, te stradui sa castigi aplicand strategia corect.
Nu la bani m-am gandit, ci la un algoritm de afacere aplicat corect. Daca ies bani e dovada ca , cunosti algoritmul.
Ca din vorbe se poate face orice ?!


Cu tot respectul dar nu simt nevoia sa dovedesc ACEST algoritm-al afacerii-in felul asta. In schimb simt nevoia sa dovedesc alte algoritmuri , de exemplu capul routerului sa intre in otel cu 300 N forta si sa am deflectie pana in 2 sutimi din torsiunea gantry-ului. Ala este algoritmul care mie mi se pare interesant si pe care vreau sa-mi dovedesc mie ca l-am inteles. Fiecare cu algoritmul lui. Precum ma aberam si-n alte topicuri, frumusetea vietii sta in diversitate.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 01 April 2017 - 12:15 PM

0

#136 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 01 April 2017 - 12:35 PM

Pana acum, singurul care a avut un input consistent in acest topic a fost Bitex-avand si experienta practica. Or fi si altii cu experienta intr-ale strungarelii dar n-au dat pe aici. Katran a spus ce face el cu strungul si la ce proiecte ii trebuie lui. Mai asteptam si alte pareri.
0

#137 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 01 April 2017 - 03:38 PM

Vezi postareasteelmind, la 01 April 2017 - 12:35 PM, a spus:

Pana acum, singurul care a avut un input consistent in acest topic a fost Bitex-avand si experienta practica. Or fi si altii cu experienta intr-ale strungarelii dar n-au dat pe aici. Katran a spus ce face el cu strungul si la ce proiecte ii trebuie lui. Mai asteptam si alte pareri.



Subscriu ....

Bitex are scoala , este extrem de modest , si am un respect mare pentru parerea lui . Il cunosc personal , si prima impresie a fost
a e rusinos ca o fata mare ... da' omul asta stie niste chestii si ne-ar putea da o gramada de lectii ... N-o spun din politete si nici nu am vreun interes ...
pur si simplu asta e parerea mea despre el .

Eu m-am bagat in discutie pentru ca mi se pare interesant subiectul ... Nu vad rostul unui strung CNC intr-ul atelier hobby , dar inteleg damblaua ... Contributia mea
la subiectul topicului este egala cu zero , atata timp cat nu sunt capabil sa ofer vreo idee sau parere avizata . Asa ca , urmaresc cu interes evolutia discutiei , ma
amuza teribil .

cheers.
0

#138 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 01 April 2017 - 08:41 PM

Am o conventie cu nevasta in felul urmator: cel a carui/carei onomastica este in ziua X, are voie sa-l sclavageasca pe celalalt. Azi este ziua nevestei asa ca m-am lasat tarat la o expozitie centenar Rodin. Nu m-am putut impiedica sa nu ma gandesc ca omul asta "bate" cnc-ul. Zau daca 16 axe reusesc sa faca in piatra ce-a facut acest mare artist. Care a fost si mentorul lui Brancusi. De fapt, in momentul asta sunt chiar in expozitie. Se vede ca nu ma pricep, caci cine vine la Rodin nu are de ce sa scrie pe telefon -ca mine- in timpul vizitei.
0

#139 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 02 April 2017 - 12:35 PM

O idee misto. Si mai misto este pretul. Sa se porneasca cnc-urile.......

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Taburet-geanta 11.jpg
  • Imagine atasata: Taburet-geanta 12.jpg

0

#140 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 02 April 2017 - 10:51 PM

Vezi postareainformer, la 29 March 2017 - 09:40 PM, a spus:

Ce fain ii colorata... patriotic. :)
:drinks:


Ha ! Am dat din intamplare peste asta, asa ca trebuie sa o postez. Zilele astea m-am intamplat prin Paris. Uite peste ce frumusete am dat eu pictata in culorile nationale franceze rosu-alb-albastru ! Si unde mai pui ca este in centru !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Macaraua franceza 11.jpg

0

#141 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2017 - 08:28 AM

Frumos !
M-a facut sa ma gandesc la un cantec romanesc de odinioara care suna cam asa : "Macarale , rad in Soare ......"
0

#142 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 April 2017 - 09:40 AM

Vezi postareaflorianmro, la 03 April 2017 - 08:28 AM, a spus:

Frumos !
M-a facut sa ma gandesc la un cantec romanesc de odinioara care suna cam asa : "Macarale , rad in Soare ......"


Asa e; era cantat de trio Grigoriu.....hilar.
0

#143 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 08 June 2017 - 09:48 PM

Revin cu informatii in acest topic cu scopul de update caci eu m-am lamurit cum sta treaba, asa ca m-am gandit sa trag niste concluzii pentru cei care vor fi vreodata interesati de un strung diy-in speta brosa papusii fixe. Concluzia este ca nu se poate construi un strung cu universal dintr-o brosa de freza datorita lipsei sistemului de prindere a universalului si a rulmentilor ne-potriviti cu sarcina dinamica. Se pot strunji bare cu diametre mici folosindu-se pensete 5C, fara a avea avantajul alezajului gaurii de trecere a barelor. Dar asta este o solutie pentru bare scurte si diametre mici, insa beneficiaza de turatii mari si precizie (mare, in cazul pensetei 5C). O brosa pentru papusa mobila a strungului trebuie prelucrata ''dedicat'' pentru strung, adica va avea sistemul de prindere cel putin de tip A (si FB ), prin care se monteaza flansa in gaurile prevazute special in botul brosei. Pentru strunjirea clasica, rulmentii dinspre universal trebuie musai sa fie conici; pentru high speed sunt radiali (4 bucati) si au prag de turatie mai ridicat (pana in 6.000 rpm). Pe mine m-a interesat strunjirea clasica, cu universale intre 160-350 mm. Cateva exemple de potrivire a rulmentilor cu diametrele de universal luate din catalogul unei firme producatoare (compilatie) : a) universalul cu 3 falci de 160 mm si cel cu 4 falci de 200 mm cer o brosa care are rulmentii dinspre universal cel putin unul conic (si unul radial, dar ala nu-l mai mentionez) spre exemplu 32211 care are diametrul axului de 55 mm si alezajul carcasei brosei/cartusului de 100 mm, 1800 max rpm; sistemul de prindere a flansei este A2-4; B) 3 falci de 200 mm si 4 falci de 250 mm cer rulmentul conic gen 32015, care are diametrul axului brosei 75 mm si alezajul carcasei/cartusului de 115 mm, max 1600 rpm, sistem de prindere flansa FB-75; c) 3 falci de 250 mm si 4 falci de 300 mm cer rulment conic gen 32216,care are axul brosei de 80 si alezajul carcasei de 140 mm, max rpm 1.200, sistem de prindere a flansei A2-5; d) 3 falci de 300 mm si 4 falci de 350 mm cer rulment conic gen 32220 care are axul brosei de 100 mm si alezajul carcasei/cartus de 180 mm, max 800 rpm, sistem de prindere a flansei A2-6. Desigur ca sunt variatii: universalele sunt de mai multe tipuri constructive, ceea ce implica greutati proprii diferite precum si forte diferite de prindere in falci (sarcina dinamica dinamica) astfel ca te poti duce de exemplu cu un universal de 3 falci de 250 mm pe un rulment 32015 dar este de preferat varianta slim a universalului. Dar cred ca valorile date aici pot da o buna idee despre ce presupune legatura intre rulmenti, universal si turatie maxima. Numarul de rulmenti este de 4, 2 in fata si 2 in spate, iar unul din fata este musai conic pentru strunjiri de forta sau ambii radiali pentru high speed turning. Sper ca intr-o zi sa pot eu insumi sa folosesc aceasta informatie in scopuri constructive. Pana atunci, spor !
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro