Modelism - RHC Forum: Strung cnc DIY - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Strung cnc DIY sfaturi, pareri, pro/contra

#1 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 13 March 2017 - 09:16 PM

Salut. Am cumparat o brosa de Haas de pe ebay si ma intreb daca pot sa o folosesc pe post de brosa pentru un strung cnc. Este ISO 40, merge pana la 8000 rpm si poate fi actionata de motor pana la 22 kw. Rulmentii sunt perfecti, runout-ul in con este sub 1 sutime. Are rulmenti angulari. Lungimea totala a brosei este de 400 mm, iar distanta intre rulmentii fata si cei spate CRED ca este pe la 250 mm. Daca o folosesc la strung cnc stiu ca nu o sa am diametru de trecere pentru tevi si sunt ok cu treaba asta. Am insa 3 nedumeriri: 1) cum s-ar putea cupla un backplate de universal la conul brosei (probabil ca asa: http://www.kemmler-s...products_id=805 ) ; 2) care ar fi diametrul maxim de universal care ar merge; 3) cat de potriviti ar fi rulmentii angulari pentru greutatea carui universal + piesa. Sunt nou in strungarie si n-am inca instinctele tunate. Orice parere este bine venita.

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Haas 1-a.jpg
  • Imagine atasata: Haas 3-a.jpg
  • Imagine atasata: Haas 4-a.jpg

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 13 March 2017 - 09:17 PM

0

#2 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 13 March 2017 - 09:22 PM

Am luat spindle-ul mai demult. Azi am vazut pe ebay unul care este tot folosit si arata ca asta al meu. Doar ca pretul este colosal si ma intreb de ce; stiam ca unul nou este pe la 8.000 euro, dar se pare ca nu stiu bine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Haas Vf 40 taper spindle motor 1458M LMSI.jpg

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 13 March 2017 - 09:24 PM

0

#3 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 13 March 2017 - 10:22 PM

Habar nu am cât poate de coste jucăria dar prețul ăla îmi pare extra mega giga exagerat
Părere de profan... nu luați în seamă! :D

Scuze de offtopic dar mi-a venit amețeală când am numărat zerourile. :D
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#4 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 March 2017 - 11:19 AM

Vezi postareasebba, la 13 March 2017 - 10:22 PM, a spus:

Habar nu am cât poate de coste jucăria dar prețul ăla îmi pare extra mega giga exagerat
Părere de profan... nu luați în seamă! :D

Scuze de offtopic dar mi-a venit amețeală când am numărat zerourile. :D


Si mie la fel; am intrat pe site-ul celui care vinde si cere 1.800 euro doar pentru service-are rulmenti pentru spindle-ul clientului! Unul dintre noi doi-eu si el- nu are simtul umorului.
0

#5 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 March 2017 - 01:17 PM

Nici o parere tehnica ? Nici o dezbatere ? Hmmmmmm.....
0

#6 Useril este offline   Dan56 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 01-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:electronica, mecanica fina.

Postat 14 March 2017 - 04:51 PM

Iertare, dar cand dai banii pe asa ceva, sigur trebuie sa sti pe ce i-ai dat, chiar daca costa 50 de lei. Multi dintre noi daca ar da peste asa ceva (la dimensiunile date de tine) sigur ar duce acea piesa la fier vechi. Cand cumpar ceva, trebuie sa stiu pentru ce si unde folosesc fierul sau mai bine dau banii la cineva amarat. Imi cer iertare dar, eu nu inteleg nimic de aici, oi fi imbatranit prea mult.
0

#7 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 14 March 2017 - 05:04 PM

Sincer cu spindle ala nu cred ca faci mare lucru , ma refer la un strung , mai degraba la o freza , cu siguranta o sa faci treaba buna .
Si eu sunt acuma in cautare de ceva spindle , ax c5 pentru un strung diy , pe moment am gasit ceva rulmenti pe care o sa i folosesc ,mai ramane sa fac proiectul la spindle , sa vad unde gasesc metal pentru cotele astea de la rulmenti .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#8 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 March 2017 - 05:34 PM

Vezi postareaElicopter, la 14 March 2017 - 05:04 PM, a spus:

Sincer cu spindle ala nu cred ca faci mare lucru , ma refer la un strung , mai degraba la o freza , cu siguranta o sa faci treaba buna .
Si eu sunt acuma in cautare de ceva spindle , ax c5 pentru un strung diy , pe moment am gasit ceva rulmenti pe care o sa i folosesc ,mai ramane sa fac proiectul la spindle , sa vad unde gasesc metal pentru cotele astea de la rulmenti .


De ce crezi ca nu merge la strung ? Am luat brosa pentru a face un motor de frezare, doar ca mai am inca 2 brose , una este chinezeasca si tot de ISO 40 si una este ISO 50, un Kelch de la o freza Deckel. Apropos de material de brosa, am vazut facut fie din C45 ca este mai accesibil - doar ca nu sunt sigur ca este ce trebuie, mai ales ca nu le putem cali cum trebuie dupa semi-finisare si abia pe urma aduse la cota finita- fie din 30CrMoV9 - care sigur este ce trebuie. Asta este pe standard EN 10250 si este echivalent cu marca 1.7707. Am citit ceva thread-uri pe forumuri din State si UK si rezulta ca diametrele de spindle mici (MT2/MT3/MT4) sunt subtiri in carne si ies din aliniere usor daca impingi in cutit mai tare. Este cazul Myford ML7 si Colchester o varianta mai mica (am uitat care). Ca atare, mai ales ca nu le putem trata termic cum trebuie si vor fi relativ subtiri in carne, trebuie luat un material de duritate cu cateva clase de magnitudine mai mare decat C45 iar ala este bineinteles chrom-molibden-vanadiu. Alternativa este sa supradimensionezi grosolan din C45, dar daca nu va fi prelucrata brosa cu un strung de precizie- va bate. Plus ca rulmentii costa mai mult.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 14 March 2017 - 05:35 PM

0

#9 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 March 2017 - 05:37 PM

Vezi postareaDan56, la 14 March 2017 - 04:51 PM, a spus:

Iertare, dar cand dai banii pe asa ceva, sigur trebuie sa sti pe ce i-ai dat, chiar daca costa 50 de lei. Multi dintre noi daca ar da peste asa ceva (la dimensiunile date de tine) sigur ar duce acea piesa la fier vechi. Cand cumpar ceva, trebuie sa stiu pentru ce si unde folosesc fierul sau mai bine dau banii la cineva amarat. Imi cer iertare dar, eu nu inteleg nimic de aici, oi fi imbatranit prea mult.


Uite ceva , cumva......similar: https://youtu.be/2kdhHX7x2E8

Si aici: https://youtu.be/4rKric3R6LI

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 14 March 2017 - 05:38 PM

0

#10 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 14 March 2017 - 05:49 PM

Eu am luat ceva rulmenti radiali de precizie de la urb , 125 pe exterior , si 80 pe interior , cred ca o sa iasa gros in carne , numai ca sincer as cauta acuma sa imi iau eu un strung , sa le fac eu prelucrarile , dar nu stiu daca gasesc asa ceva sa imi pot face treaba .
Mai caut pe la fier vechi ceva axe , dar nu am gasit pana acuma la cota de 80 .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#11 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 March 2017 - 05:57 PM

Vezi postareaElicopter, la 14 March 2017 - 05:49 PM, a spus:

Eu am luat ceva rulmenti radiali de precizie de la urb , 125 pe exterior , si 80 pe interior , cred ca o sa iasa gros in carne , numai ca sincer as cauta acuma sa imi iau eu un strung , sa le fac eu prelucrarile , dar nu stiu daca gasesc asa ceva sa imi pot face treaba .
Mai caut pe la fier vechi ceva axe , dar nu am gasit pana acuma la cota de 80 .


Pe la noi n-am gasit; pe ebay.co.uk am gasit papusa fixa de myford dar este pe cuzineti din bronz, merge pana pe la 1000 rpm si trebuie unsa tot timpul.
0

#12 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 March 2017 - 05:57 PM

Am inceput eu candva la ultimul job un strung CNC si am construit singur arborele principal. Am avut acces la materiale, la strungar si sudor bun. O sa caut cotele sa revin cu date concrete. Am folosit teava hidraulica, honuita pe interior si rulmentii au intrat bine. Parca a fost putina munca cu reglatul rulmentilor din partea cu universalul, dar in rest n-au fost probleme mari. Doar filete... A fost de strunjit doar din arborele principal, pe exteriorul lui, si la final urma sa rectific flansa pentru universal dupa asamblarea strungului. Am plecat de la acel job si n-am mai apucat sa fac trei lucruri. Sa centrez arborele dupa ghidaje, sa rectific flansa si sa fac ATC-ul. Nu prea am spus nimanui, eu n-am experienta in lucrul cu rulmenti foarte mari si nu stiu daca i-am reglat ca la carte. Oricm, nu erau de cea mai buna calitate si urma sa-i schimbam dupa ce capatam oarece experienta in lucrul pe acel strung. Urma sa fie un strung pentru garnituri de cilindri hidrauluici. Universal de 200. Universalul a apucat sa fie un TOS. Eu l-am folosit in joaca cu un singur cutit, in plastic si lemn, sa vad cum este softul si sa fac setarile pentru axe. Conform traditiei, motoare pas cu pas de 12 Nm. Ca motor de antrenare, un asincron de 2,2kw cu variator, totul la 380V. A fost probat doar cu reglaj manual al turatiei. Nu stiu in ce stadiu este strungul acum, dar pot sa presupun...
Revin cu detalii. Parca arborele avea cam 900 mm lungime.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#13 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 March 2017 - 05:59 PM

Vezi postareaElicopter, la 14 March 2017 - 05:49 PM, a spus:

Eu am luat ceva rulmenti radiali de precizie de la urb , 125 pe exterior , si 80 pe interior , cred ca o sa iasa gros in carne , numai ca sincer as cauta acuma sa imi iau eu un strung , sa le fac eu prelucrarile , dar nu stiu daca gasesc asa ceva sa imi pot face treaba .
Mai caut pe la fier vechi ceva axe , dar nu am gasit pana acuma la cota de 80 .


Gasesti teava folosit la constructia cilindrilor hidraulici. Este extrem de buna pentru astfel de prelucrari. Cota de rulment si pe interior si pe exterior, dupa dorinta. Groasa in carne. Perfecta. Taie la dimensiune, poti lua si bucati scurte.
Parca tot de 125 si 80 am avut si eu cotele la doi dintre ei. Le caut exact si revin cu barfe.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 14 March 2017 - 06:01 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#14 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 March 2017 - 06:06 PM

Cine lucreaza pe strung, il rog sa-mi spuna si mie care este diametrul maxim pe care l-a putut prelucra pe strungul lui, corelat cu diametrul universalului (80, 100, 125, 160, 200 etc). De exemplu, am citit pe forumuri din UK ca exista o practica ca daca ai de ex. universal de 125 mm poti prelucra o piesa cu un diametru de 100 mm (1 clasa de dimensiune a universalului mai jos); daca ai universal de 160 poti prelucra 125 mm etc. Regula urmatoare fiind ca lungimea nesprijinita pe lineta a piesei trebuie sa fie de maxim 3 diametre dupa care musai rezemata pe lineta. Deci daca am universal de 125 mm pot prelucra un diametru maxim de piesa de 100 mm si lungime 300 mm , lungime dupa care folosesc lineta . Poate cineva sa confirme sau sa infirme ?
0

#15 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 March 2017 - 06:23 PM

Nu stiu daca exista astfel de reguli. Sau daca nu cumva exista o alta regula care iti permite sa le incalci pe astea... Diametrul maxim e dat de constructia strungului, de cota de peste ghidaje la ax sau de cat iti permite dupa ce demontezi bucata de ghidaj de langa universal. Mai degraba sunt probleme cu masa piesei si cu uzura rulmentilor. Toate trebuiesc corelate cu turatia, avansul si adancimea de prelucrare. Poti prinde in bacuri fara probleme cam cat diametrul universalului. Sunt tot felul de bacuri.

Daca te iei dupa astfel de reguli, si cutitul se spune ca nu trebuie sa fie foarte lung in consola. Este peste tot o regula chiar scrisa, dar incalcata totdeauna la prelucrarile interioare, unde cutitul e cat casa poporului scos din portcutit. Si nu moare nimeni.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 14 March 2017 - 06:33 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#16 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 March 2017 - 06:45 PM

Vezi postareabitex, la 14 March 2017 - 06:23 PM, a spus:

Nu stiu daca exista astfel de reguli. Sau daca nu cumva exista o alta regula care iti permite sa le incalci pe astea... Diametrul maxim e dat de constructia strungului, de cota de peste ghidaje la ax sau de cat iti permite dupa ce demontezi bucata de ghidaj de langa universal. Mai degraba sunt probleme cu masa piesei si cu uzura rulmentilor. Toate trebuiesc corelate cu turatia, avansul si adancimea de prelucrare. Poti prinde in bacuri fara probleme cam cat diametrul universalului. Sunt tot felul de bacuri.

Daca te iei dupa astfel de reguli, si cutitul se spune ca nu trebuie sa fie foarte lung in consola. Este peste tot o regula chiar scrisa, dar incalcata totdeauna la prelucrarile interioare, unde cutitul e cat casa poporului scos din portcutit. Si nu moare nimeni.


Tocmai asta este si scopul unei PRACTICI la locul respectiv de munca: sa coreleze ce ai spus tu. Dar daca ai 5 strungari in firma si-l lasi pe fiecare sa fie artist si sa coreleze el cum stie, s-ar putea sa iasa aceeasi piesa in 5 feluri (de abateri). Evident ca atunci cand pui limite de dimensiune/ratie diametru-lungime, pui de fapt limita de volum, pe care o inmultesti cu densitatea si afli masa maxima admisa a piesei in rotatie maxima si implicit sarcina pe rulmenti. Asta este si scopul tehnic principal, caci celalalt mai important este securitatea muncii.
0

#17 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 14 March 2017 - 07:37 PM

Man , nu inteleg ceva ... vrei sa folosesti brosa ca arbore principal ? Adica sa folosesti rulmentii brosei ? Pai nu sunt prea slabuti rulmentii aia ? Or fi ei radiali/axiali , dar nu cred
ca sunt proiectati pentru incarcari de genul celor suportate de un strung ... Pe de alta parte , eu stiu ca in specificatiile brosei ar trebui sa gasesti care e greutatea maxima suportata a sculei
de aschiere ( portscula + penseta + piulita + scula aschietoare in sine ) ...
Asta o sa-ti dea o idee cam cat de mare ar putea fi universalul pe care ai putea sa-l folosesti ...

Mecanica in sine nu e complicata , dimpotriva ... controlul insa e nitel mai ciufulit , ca trebuie indexat universalul ala ( encoder pe servoul de antrenare ) ...

Se gasesc portscule BT40 cu flansa de prindere blank , masinabile , cu diametre variate ... nu cred ca ar fi o problema sa prinzi universalul de flansa aia , e mult mai migaloasa centrarea corecta ...

zic si eu , ca nu sunt vreun strungar , dar mie asa-mi spune logica ...
0

#18 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 March 2017 - 08:45 PM

Vezi postareakatran, la 14 March 2017 - 07:37 PM, a spus:

Man , nu inteleg ceva ... vrei sa folosesti brosa ca arbore principal ? Adica sa folosesti rulmentii brosei ? Pai nu sunt prea slabuti rulmentii aia ? Or fi ei radiali/axiali , dar nu cred
ca sunt proiectati pentru incarcari de genul celor suportate de un strung ... Pe de alta parte , eu stiu ca in specificatiile brosei ar trebui sa gasesti care e greutatea maxima suportata a sculei
de aschiere ( portscula + penseta + piulita + scula aschietoare in sine ) ...
Asta o sa-ti dea o idee cam cat de mare ar putea fi universalul pe care ai putea sa-l folosesti ...

Mecanica in sine nu e complicata , dimpotriva ... controlul insa e nitel mai ciufulit , ca trebuie indexat universalul ala ( encoder pe servoul de antrenare ) ...

Se gasesc portscule BT40 cu flansa de prindere blank , masinabile , cu diametre variate ... nu cred ca ar fi o problema sa prinzi universalul de flansa aia , e mult mai migaloasa centrarea corecta ...

zic si eu , ca nu sunt vreun strungar , dar mie asa-mi spune logica ...


Exact de rulmenti mi-e si mie tarsha, desi are cel putin 2 in fata (si unul in spate). Bine, strungurile serioase au 3 reazeme in cutie. Am datele de la Haas doar despre cuplu; cand brosa este antrenata in direct drive duce 122 Nm la 2.000 rpm; cand este antrenata prin roti dintate duce 390 Nm la 600 rpm. Cuplul este fabulos dar nu prea-mi vine sa ma pun cu gravitatia ''in miscare''. Probabil ca un universal mic de 80 mm ar putea fi ok dar cred ca as strica orzul pe gashte. Nu sunt convins ca merita acest proiect IN FELUL ASTA dar am vrut sa-l explorez si am cerut pareri.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 14 March 2017 - 08:45 PM

0

#19 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 14 March 2017 - 09:37 PM

Din cate stiu eu ( din citite pe ebay ) , greutatea maxima a sculei pe care o suporta o brosa asemanatoare , are in jur de 2 kile max. E adevarat ca masa asta
e calculata pentru o viteza de rotatie ridicata ( 8000rpm ) , cu pastrarea TIR-lui nominal ( cat o fi ala declarat de uzina ) . La strung , nu depasesti 3000 ca nu ai universal
care sa fie in stare sa suporte asa ceva ... poate doar alea 5C de la Hardinge , dar nu sunt sigur ... iar alea sunt usoare , nu au piulite de strangere pentru pensete ...

Man , daca nu ai pretentii sa strunjesti piese cu diametre mai mari de 50-60mm , nu cred ca ai avea probleme ... daca n-ai la ce sa folosesti brosa , proiectul pentru
un strung cnc de finete nu este chiar deplasat ... Daca as avea timp si componentele necesare , eu unul cred ca m-as incumeta sa construiesc dracia , macar pentru fun si experienta ...

cheers.
0

#20 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 March 2017 - 10:38 PM

Meet the MAN ! Mic si voinic, Bison 125 mm, 5500 rpm. E-n tipla si e greu ca naiba. Am la ce sa folosesc brosa fara doar si poate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Bison chuck 1.jpg

0

#21 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 March 2017 - 10:54 PM

Vezi postareaElicopter, la 14 March 2017 - 05:49 PM, a spus:

Eu am luat ceva rulmenti radiali de precizie de la urb , 125 pe exterior , si 80 pe interior , cred ca o sa iasa gros in carne , numai ca sincer as cauta acuma sa imi iau eu un strung , sa le fac eu prelucrarile , dar nu stiu daca gasesc asa ceva sa imi pot face treaba .
Mai caut pe la fier vechi ceva axe , dar nu am gasit pana acuma la cota de 80 .


Aici este o foaie cu rulmentii de la SN 325. Ala mare este NN3014K si are 70 la interior, 110 la exterior si latime 30. Tot ce este peste sa fie primit.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 14_4624016440_o.png

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 14 March 2017 - 10:58 PM

0

#22 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 14 March 2017 - 10:54 PM

Meseriasa scula ... respect ! Ar fi pacat sa nu-l folosesti la ce stie sa faca ...

cheers
0

#23 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 15 March 2017 - 12:18 AM

Ai mei sunt radiali cu bile , dar la ce dimensiuni au , eu zic ca duc , ei sunt cotati la turatii mari , pe la 10000 cu vaselina si pe la 18000 cu ulei .Din ce mai mai vazut pe alte strunguri , se folosesc si modelele astea de rulmenti , la incarcare mare axiala .Pai oricum , la ce o sa strunjesc eu , nu cred ca o sa am probleme cu ceva , numai sa gasesc un ax de calitate gros in carne .As dori sa il fac cu con in cap pentru prindere c5 , dar mai studiez ideea , poate gasesc ceva cu atc , sa nu mai desfac la piulite sa trag materialul .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: image.jpg

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#24 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 March 2017 - 12:26 AM

O sa caut firma de la care cumparam noi teava si sigur gasesti la ei teava cu pereti grosi.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#25 Useril este offline   Ion_Bumbu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 26-January 13
  • Gender:Male

Postat 15 March 2017 - 08:12 AM

Vezi postareasteelmind, la 13 March 2017 - 09:22 PM, a spus:

Am luat spindle-ul mai demult. Azi am vazut pe ebay unul care este tot folosit si arata ca asta al meu. Doar ca pretul este colosal si ma intreb de ce; stiam ca unul nou este pe la 8.000 euro, dar se pare ca nu stiu bine.


Pai stii bine, pretul e de fix 10000,00$ adica 10000$ tradus in semnele noastre de punctuatie.
E balamucul cu , si . pe dos cum le stim noi.

Grig
0

#26 Useril este offline   utzy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 278
  • Inregistrat: 28-May 08
  • Gender:Male

Postat 15 March 2017 - 08:19 AM

Ca o paranteza la discutie, ma intreb, totusi, ce naiba poate justifica un asemenea pret pentru scula in cauza ??!!....aliajul, tratamentul termic, precizia prelucrarii...toate la un loc ??!! Si mie, ca si altora, mi se pare exagerat (zic si eu...) :blink: :rolleyes: :rolleyes:
0

#27 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 March 2017 - 02:24 PM

Am o versiune mai veche de Solidworks si pana nu schimb situatia nu pot intra in ce am lucrat mai demult. Am mai pus eu candva niste poze, cam asa de mari sunt flansele folosite (erau inca in lucru). Sunt puse pe foi format A4. Imi amintesc cotele, dar stiu ca era o smecherie cu cotele interioare ale rulmentilor. Parca am mers pe 80 la universal si 75 la capatul opus, dar vreau sa verific. Teava exterioara era de 120 dar la fel, trebuie sa verific.
Stiu ca materiale cumparam de la Nimet (www.nimet.ro) si primeam si bucati scurte debitate. Am si fost la ei dupa materiale. Daca stiti sa discutati, se gaseste orice, inclusiv bara rotunda calita CIF, pentru ghidaje. N-am idee daca lucreaza cu persoane fizice, dar asta nu-i o problema. Fostul COS Targoviste sa traiasca, asa mort cum este el!

PS. Si mi-am mai amintit de Romania Hidro Service si vechiul Cromsteel. Toti au teava de calitate, cu pereti grosi. In cel mai rau caz se poate apela la intermediarii care repara cilindri hidraulici prin Bucuresti. Ori au bucati ramase ori comanda atat de des ca o bucata scurta nici nu se simte. Bucati atat de scurte raman si din cilindrii folositi.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN2982 (Large).jpg

Aceasta postare a fost editata de bitex: 15 March 2017 - 03:16 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#28 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 15 March 2017 - 06:05 PM

Vezi postareautzy, la 15 March 2017 - 08:19 AM, a spus:

Ca o paranteza la discutie, ma intreb, totusi, ce naiba poate justifica un asemenea pret pentru scula in cauza ??!!....aliajul, tratamentul termic, precizia prelucrarii...toate la un loc ??!! Si mie, ca si altora, mi se pare exagerat (zic si eu...) :blink: :rolleyes: :rolleyes:


N-am idee. Am crezut initial ca a pus inca un 0 din greseala si ca 1.000 $ a vrut sa spuna; ash ! Cred ca fiind o firma de service, oamenii stiu din experienta ca (in State) cine are Haas si trebuie sa schimbe spindle-ul, precis are niste piese multe de facut si un deadline atasat lor si au nevoie ASAP. Asa ca oamenii taxeaza de fapt timpul si-i ard pe aia in nevoie. Adevarul ca atunci cand schimbi un spindle de Haas inseamna ca l-ai alergat niste mii/zeci de mii de ore de functionare, deci ai facut bani cu el. Asta al meu e scos de pe o masina din Anglia; ''casat'' fiind are sub 8 microni abatere in con !
0

#29 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 19 March 2017 - 09:20 PM

Vezi postareasteelmind, la 14 March 2017 - 06:06 PM, a spus:

Cine lucreaza pe strung, il rog sa-mi spuna si mie care este diametrul maxim pe care l-a putut prelucra pe strungul lui, corelat cu diametrul universalului (80, 100, 125, 160, 200 etc). De exemplu, am citit pe forumuri din UK ca exista o practica ca daca ai de ex. universal de 125 mm poti prelucra o piesa cu un diametru de 100 mm (1 clasa de dimensiune a universalului mai jos); daca ai universal de 160 poti prelucra 125 mm etc. Regula urmatoare fiind ca lungimea nesprijinita pe lineta a piesei trebuie sa fie de maxim 3 diametre dupa care musai rezemata pe lineta. Deci daca am universal de 125 mm pot prelucra un diametru maxim de piesa de 100 mm si lungime 300 mm , lungime dupa care folosesc lineta . Poate cineva sa confirme sau sa infirme ?


Am ajunsa sa citez din propriile intrebari ceea ce este spooky. Intr-adevar regula cu lungimea nesprijinita a piesei de prelucrat sa nu depaseasca 3 diametre ale piesei respective se regaseste si in intelepciunea fabricilor romanesti . Atasez o foaie din cartea strungului SN 320, punctul 4.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Securitatea muncii.jpg

0

#30 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 March 2017 - 10:44 PM

Da, la fel este si la cutit, cu lungimea lui, in consola. Dar regula asta este extrem de relativa si legata de multe altele. Eu nu am amintit-o ca nu vreau s-o ia nimeni de buna. Una este o bara lunga cu diametrul de 40 intrata in arborele principal si lasata cu un capat mai mult de 120 in exteriorul bacurilor, alta este o piesa de 80 care pleaca de la suprafata universalului, prinsa tot in bacuri si lasata 240 in exterior si alta este o piesa de 160 diametru, prinsa in aceleasi bacuri ale unui universal de 200mm diametru, si lasata aproape 500 mm in exteriorul lor. Nu merge aplicata regula asta sa te stii in siguranta.
Din experienta trebuie sa stii ce lungime poti lasa nesprijinita in functie de diametru piesei, de partea activa a bacurilor (lungimea de contact), care o prinde. O sa caut la plesneala filmulete cu incidente de prelucrare la strunguri, pe tema asta si o sa se vada clar ca partea in consola chiar mult mai mica decat "3 x d" poate fi cu probleme.

Secventa 1 pe la secunda 50. Zona lasata libera este mai mica decat diametrul, prelucrarea la mana cu un alt regim ar fi pozibila, dar pe CNC-n-a tinut. Se poate intampla si la mana.
Secventa 2 pe la secunda 40. La fel, lungimea in consola nu depaseste de 3 ori diametrul. Zona prinsa intre bacuri este prea scurta si efectul este acelasi.

PS. importante sunt 5 lucruri: materialul de prelucrat, regimul de prelucrat, lungimea de material prinsa intre bacuri, diametrul piesei si lungimea lasata libera in exteriorul bacurilor.
Si nu in ultimul rand diametrul final al piesei. Ca degeaba e OK inceputul prelucrarii daca lasi in consola 100 mm dar vrei sa obtii un arbore de 4 mm diametru (am exagerat eu putin cu cotele doar pentru a prinde ideea). Cu atat mai mult cu cat nici regimul de prelucrare nu va fi adaptat noilor cote.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 19 March 2017 - 11:04 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro