Modelism - RHC Forum: CNC polistiren - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

CNC polistiren cnc polistiren

#1 Useril este offline   SSRN 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 02-September 16

Postat 11 March 2017 - 11:13 PM

Salut,

Vreau sa ma apuc sa fac un CNC pentru decupat polistiren cu fir cald cu lungimea utila de 1200mm si inaltimea de 1000 sau 1200(inca nu m-am decis). Pana acum m-am documentat, si ceva cunostinte in domeniu am (am terminat mecatronica).
Varianta constructiva e asta, cu o mica modificare, o sa un singur motor pe axa x (orizontala) si 2 pe y (verticala):
http://www.foamlinx.com/image-files/CNC_hot_wire_foam_cutter_2913_29_inchx13_inch.jpg

Saptamana care vine vreau sa dau comanda de componente si sunt cam astea:
-4 axe de ghidaj pentru X cu diametrul de 16mm sau 20mm, inca nu m-am decis pentru ca am citit pe aici ca fiind dim. mari pentru a nu aparea probleme cu flambajul ar fi indicat folosesc mai groase + rulmenti si suporti.
-4 axe de ghidaj pentru y cu diametrul de 12mm sau 16mm, la fel inca nu sunt hotarat + rulmenti si suporti.
-3 motoare pas cu pas de 0.44 NM, sau 1 motor de 0.44 pentru X si 2 de 0.22 NM pentru Y.
-un driver CNC pe 3 axe (desi am nevoie doar de 2).
-3 suruburi cu bile cu diam de 16mm.
-restul pieselor, suruburi, ceva profile U pentru capete.

Nu stiu de ce sursa as avea nevoie si ce as putea folosi, tinand cont ca driverul se alimenteaza de la 24V? E buna una de PC? Pentru fir ce as putea folosi si cum sa il incalzesc? E acelasi principiu ca la pistolul de lipit?
Tinand cont ca nu am mai dat cu capul de asa ceva, nu sunt sigur daca unele component sunt subdimensionate sau supradimensionate. In principiu am citit, cred, cam tot ce era pe aici legat de CNC-uri pentru polistiren.

Multumesc!
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 11 March 2017 - 11:26 PM

Vezi postareaSSRN, la 11 March 2017 - 11:13 PM, a spus:

... (am terminat mecatronica).


Salutare si bine ai venit printre noi.
Poti detalia putin aspectul de mai sus? Unde si cand ai terminat? Cred ca e fain domeniul si m-ar interesa...
Cum sunt proiectele de diploma la mecatronica? Se fac si standuri sau sunt prezentate doar teoretic? Mi-a povestit un amic ca se fac standuri faine, dar nu stiu ce sa cred.

Iti raspund la tot ce pot ca si eu am facut candva ceva asemanator. Singura diferenta ar fi ca eu am pus curele cu dinti inclinati ca am avut o cursa mai mare. Le-am incastrat exact la jumatate pe toata lungimea si a fost OK.
Parca zici de 3 motoare si ca folosesti in final doar 2 drivere. Legi doua motoare in paralel?
Intrebi daca e buna sursa de PC sa alimentezi driverul de 24V pentru motoare sau sa alimentezi firul?
Da, principiul pentru fir e exact ca al pistolul de lipit. Revin cu detalii cat pot de repede.
N-am fost atent daca ti-ai completat locatia la profil. Ar fi fain sa o faci ca poate primesti ajutor mai consistent.
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 11 March 2017 - 11:42 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 12 March 2017 - 12:01 AM

n-am facut pana acum cnc-uri ptr polistiren dar daca ar fi sa fac n-as folosi ghidaje cilindrice la lungimea aia (1m)
cu sarcina data de fiarele de pe Y cred ca la mijloc s-ar lasa cel putin 5mm
poate ca unele de 25 sau de 30 ar tine dar n-as baga atata fier acolo
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#4 Useril este offline   SSRN 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 02-September 16

Postat 12 March 2017 - 12:54 AM

Salut,
Facultatea am terminato la Iasi, acum 2 ani, e frumoasa, imbina mecanica cu electronica si informatica, faci cate putin din toate cum s-ar spune. La licenta se fac si probe practice, asta iti mareste consistent nota la licenta. Vreau sa alimentez driverul de la sursa.
Iar in legatura cu ghidajele, de ce nu sunt bune de 20? Nu e o problema, cumpar mai mari daca e. Motoarele nu sunt cam slabe?
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 March 2017 - 01:12 AM

Buna din nou. Cred ca e mai bine la Iasi ca in Bucresti, la Politehnica. Fain tare domeniul asta care "imbina mecanica cu electronica si informatica". Cred ca te pregateste serios pentru activitatea de inginer. Ca sa te citez din nou, "faci cate putin din toate cum s-ar spune". Totusi, care dintre cele trei predomina? La ce se invata mai mult? Nu te intreb de proiectul de diploma ca nu e rostul aici, dar tare mi-ar placea sa aud ce minune ai facut.
Sunt cativa in Iasi care te-ar putea ajuta concret.

Poti folosi sursa de PC dar sa nu fie ATX ca aia are nevoie de consumator pe partea de 5V. Ti-ar fi buna o sursa AT, dar merge si ATX daca faci un artificiu. Cred ca stii mufa de alimentare a HDD-urilor si firele de acolo. Ca sa nu pui consumator pe iesirea de 5V, ar trebui sa legi firul negru de langa ala galben la firul rosu si firul negru de langa cel rosu la ala galben. Asa o sa ai 24 de volti si destul amperaj cat sa alimentezi driverul.
In legatura cu ghidajele, nu-ti face probleme. Presupun ca ati invatat de ghidaje pe acolo. In cel mai rau caz poti pune ghidaj de 40 mm diametru sau teava hidraulica de 20. Asta din urma e gaurita pe toata lungimea dar e foarte groasa in carne. Daca bagi aer cu presiune in ea (cam 6-7 atm.) nu se mai incovoaie deloc.
Motoarele sunt cam slabute, dar nefiind sarcina mare, pot functiona fara probleme.
Parerea mea ar fi ca mai bine legi motoarele de pe Y in serie si nu in paralel. E cam ca la rezistente, se aduna momentele si vor functiona mai bine.
Mai vedem pe parcurs. Pana cand incepi sa comanzi materiale, incearca sa faci un fel de proiect, un fel de schita cu structura sa vezi cam cum arata.
Vorbim data viitoare. Succes!

PS. Nu comanda foarte repede materialele, poate iti mai vin idei pe parcurs. Sau vezi ce materiale mai apar de pe la cei pasionati...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 12 March 2017 - 01:18 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 12 March 2017 - 01:23 AM

sa inteleg ca vrei sa fie doar in doua axe?
de ce nu in 4? daca tot te apuci...
ce vrei sa tai cu el? ce precizii vrei sa obtii?

si cum vrei sa faci cu un singur motor pe X? sa pui o traversa intre cele doua laterale si sa misti X-ul doar dintr-un surub?

in loc de suruburi cred ca ai putea pune curele si cu niste motoare ceva mai mari (2-3Nm) ca sa nu mai folosesti demultiplicare pe motor
si preturile cred ca tot pe acolo ar fi si cred ca ai mai castiga putin la greutate eliminand surubul, piulita, rulmentii...
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#7 Useril este offline   SSRN 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 02-September 16

Postat 12 March 2017 - 10:41 AM

In principiu m-am inspirat de aici http://www.rhcforum....cnc-polistiren/ .
Axele de ghidaj din ce am citit acolo de unde vreau sa le cumpar sunt speciale pentru asa ceva. In fine, vreau sa dau un mail sa le cer mai multe detalii, si sa fac cateva calcule de rezistenta. Motoarele nu intampina rezistenta in timpul taierii sin partea polistirenului. Precizia vreau sa fie undeva la 0.5 mm sau 1 mm. Vreau sa tai mai multe, si nu il voi folosi doar eu, dar in principiu, fac obiectul in 3d, ii fac sectiuni din 3 in 3mm si il scot. Nu am nevoie de o precizie prea mare.

Facultatea e frumoasa, accentul e pe mecanica, electronica si informatica faci foarte putin, e mai mult o initiere, daca vrei sa stii mai multe din domeniile astea trebuie sa studiezi pe cont propiu. Eu am facut o suspensie auto reglabila bazat pe suspensia de vw paheton. Lucrarea practica a fost facuta la scara mica si din pacate la momentul respectiv nu a functionat.
0

#8 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 12 March 2017 - 11:23 AM

daca nu esti singurul "investitor" si "beneficiar" eu v-as sfatui sa mariti bugetul si sa-l faceti solid si precis din prima
4 axe obligatoriu, sine profilate, motoare mai maricele - cum ziceam mai devreme, cadru din profile de alu...
costa, dar merita
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#9 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 March 2017 - 11:23 AM

Mare noroc ai avut cu ultimul mesaj.
Banuiam ca pe mecanica se pune accentul ca doar in facultatile de mecanica s-a dorit mai mult si s-a mers spre mecatronica (adica +electronica+informatica). N-am idee de ce. N-am auzit ca electronistii sau softistii sa incerce sa le invete pe celelalte doua si sa devina mecatronisti. Doar strictul necesar din ele. Le sunt suficiente ale lor si cred ca sunt buni in ce studiaza.
Acum ca am trecut peste momentul asta (o sa afli mai tarziu de ce zic asta), tu chiar nu stii cat scoate o sursa de PC?

In link-ul prezentat e ceva asemanator, dar sunt 2 motoare pe X si 2 pe Y. N-am stat sa vad tot topicul, dar de regula la constructiile astea motoarele se actioneaza independent. Adica vor fi 4 drivere. Ghidajele sunt OK de 16 diametru, dar trebuie sa fie usoare axele Y de pe ele ca altfel se vor incovoia exagerat. Oricum se incovoaie, dar poate scapi cu ceva care nu afecteaza prea tare. La 1000 mm cursa, sunt bune.
Poti face si cu 1 motor pe X, dar deschiderea mare o sa te incurce la constructie. Mai bine mergi chiar pe genul ala de structura, mai tai din fondurile alocate transmisiei cu surub cu bile ca nu se justifica si faci constructia clasica cu 4 motoare. Ai si avantajul ca poti taia piese complexe, ca te poti adapta la aproape orice distanta intre ghidaje. Adica alea de pe X le poti apropia sau departa, dupa dorinta. Diferenta de pret nu e mare, te incadrezi in ce ti-ai propus la inceput, cu conditia sa renunti la surubul cu bile.
Nu prea e de inventat apa calda luna asta, as zice ca poti merge linistit pe varianta clasica modificata pentru cursele tale. N-am construit varianta asta si nu cunosc toate problemele ei, dar parca as mai studia putin partea cu lungimea axei Y. Firul va fi tensionat, probabil va apropia capetele ghidajelor, le va deforma pe cele de jos. Nu stiu, poate vezi daca nu poti muta cursa de 1200 de pe verticala, pe orizontala si mai exact ca distanta intre axele X.
Vorbim.

PS. Sau, precum in sfatul de mai devreme, mergi pe o structura de rezistenta cu ghidaje separate. Poate profilate sau din bara rotunda incastrata pe lungime. E suficienta si bara rotunda incastrata. Sau mai exista profilele acelea speciale din aluminiu cu cale de rulare din otel. Sau chiar cu role direct pe aluminiu. Studiaza mai mult variantele constructive si alege una pentru ce vrei sa faci.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 12 March 2017 - 11:39 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#10 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 12 March 2017 - 08:54 PM

Bara de 20 e suficientă pentru X. Pe Y poți folosi o țeavă (inox că e destul de precisă) și trebuie să fie ușoară pentru că axele Y vor incarca axele X. Și cum a zis bitex, sunt necesare 4motoare. Șurubul cu bile ridica nejustificat prețul. Părerea mea.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro