Modelism - RHC Forum: Convertizor de frecventa trifazat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Convertizor de frecventa trifazat Sfaturi, lamuriri, explicatii

#1 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 09 March 2017 - 10:07 PM

Salut. Priceperea mea la electronica este vecina cu O, asa ca am rugamintea sa ma lumineze si pe mine cineva. Stiu ca invertorul se foloseste la motoare trifazice ca sa poata fi alimentate de la 230 V si ca prin varierea frecventei curentului si a tensiunii se obtine variatia turatiei si puterii motorului. Am auzit in folclorul electrotehnic ca maximum de curent monofazic ce poate fi instalat ( la o casa ? ) este pe la 8-9 kw; habar n-am daca este adevarat sau nu. Dar daca este adevarat, vine urmatoarea intrebare : 1) daca 9 kw monofazic ar fi un maxim, de ce am vazut convertizoare trifazice si de 22 Kw ? Caci ma indoiesc ca se baga convertorul la 230 V si 9 kw intr-o parte si scoate ''in partea ailalta'' 380 V si 22 Kw. O alta intrebare ar fi: 2) cum se insumeaza puterile in convertizor ? Adica concret, daca am un convertizor de 5,5 kw trifazic, pot sa alimentez cu el un motor de 3 kw trifazic si unul de 2,2 kw trifazic in acelasi timp ? Dar daca am un convertizor de 5,5 kw si folosesc pentru o perioada doar un motor de 1 kw trifazic, este vreo problema ca este diferenta atat de mare intre 5,5 si 1 ? Care este plaja de turatii minima ? (de exemplu un motor de 2700 rpm poate fi adus la 100 rpm doar din convertizor sau trebuie si o demultiplicare mecanica ?). Poate intrebarile mele sunt de gradinita pentru cei care se pricep, dar eu n-am fost la aceasta gradinita. Inca. Multumesc anticipat pentru timpul petrecut in raspunsuri.
0

#2 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 10 March 2017 - 12:13 AM

Sincer nu stiu cat este maxim pe monofazic , dar in acelasi timp 2 motoare nu stiu daca o sa duca mosfetii de la invertor , poate o sa duca , dar le legi in paralel , o sa fie o tocanita de paraziti pe bobinele alea , si nu prea vad cum o sa iasa ceva bun din asta , dar se poate folosi un motor la un moment dat , si dupaia selecta alt motor , daca aveti o cupla rapida si optiune in convertizor de a memora detaliie motorului .
Daca pui un motor de 1.1kw la un invertor de 5kw nu se intampla nimica atata timp cat ii faci limitarile din convertor de curent si de frecventa .
Din 9kw nu prea ai cum sa scoti 22Kw , numai mai putin , depinde de eficienta convertorului .
Motorul poate fi adus la orice turatie doresti , asta se regleaza din frecventa convertizorului , cu cat ai frecventa mai mare cu atata ai turatie mai mare la motor .
Oricum la turatie asa de joasa motorul are nevoie de amperaj mare , si daca nu ii un motor care sa duca , iese fum din el ,convertizorul ii da amperaj mare si ii posibil sa prajeasca infasurarea statorului motorului .
Cel mai ok ar fi o reducere de turatii prin diferite cuplaje , in o plaja de turatii ex 100-700rpm , si sa comuti pe plaja de 600-2700 pentru a avea un cuplu destul de liniar .
Oricum daca ai un convertizor de calitate poti sa reglezi si curentii pe care motorul ii poate consuma la un moment dat , trebuie sa ai detalii despre motor , 2 poli , 3 poli , 4 poli etc...
Mai trebuie introdusa tensiunea la care lucreaza motorul maxim , sa stie convertizorul pana la cat are voie sa scoata tensiune .
Mai trebuie setat curentul A pe care motorul il poate consuma in sarcina , sau daca se doreste un cuplu stabil , sunt diferite setari pentru al mentine .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#3 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 10 March 2017 - 12:29 AM

incerc eu sa raspund dar destul de limitat
electronica inverterlor nu o stapanesc nici eu la nivel avansat

1. vorbim de tensiunea de alimentare si formatul acestuia.
adica monofaza, doar o faza si un null, da? 230v, 50Hz
nu stiu sa existe inverter care sa se alimenteze in mono si sa aibe putere mai mare de 3kw
cam ce e peste 3-4kw este obligatoriu trifazic

din acea monofaza, inverterul de 3kw nu va putea alimenta decat un motor de maxim 3kw chiar daca acesta functioneaza in trifazic
transformarea din monofazat in trifazat nu aduce un plus de putere, doar permite controlul turatiei prin modificarea frecventei tensiunii de alimentare

chiar daca exista inverter monofazic de 9kw (ma cam indoiesc insa) acesta nu va scoate 22kw trifazic, doar maxim 9kw (x randamentul) dar in trifazic


2. e cam greu sa pui doua motoare pe un inverter, mai ales daca nu sunt identice
cred ca s-ar putea pune, dar nu e practic, doua motoare identice, de 2kw pe un inverter de 4kw, sa zicem
setezi inverterul pe curent de 4kw si infasurarile le pui in paralel: U/U, V/V, W/W
ar trebui sa mearga

nu cred ca se foloseste varianta asta pentru ca orice defectiune la un motor va cauza daune si la celalalt si probabil si inverter
mai multe detalii nu prea mai stiu


3.inverterul il setezi dupa motor
curent, tensiune, frecventa
daca setezi inverterul sa dea curent ptr 5kw si pui motor de 1kw e posibil ca sa il arda, pentru ca nu va limita curentul adecvat unui motor de 1kw si va permite trecerea unui curent mai mare in infasurarile acestuia
aici depinde si de tensiunile aplicate, de constructia motorului

nu cred ca orice motor va functiona in orice frecventa comandata de inverter
de obicei motoarele construite pentru frecventa/turatie fixa, la acea frecventa/turatie au randamentul/puterea necesara
daca il scoti din acei parametrii e posibil sa-l invarti la 100rpm dar fara putere/cuplu

4. pe mine m-au dat pe la gradinita dar dupa ce ne-au predat legea lui Ohm am mai si chiulit, ma duceam si bateam maidanul :yahoo: :yahoo:
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#4 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 March 2017 - 10:26 AM

Vezi postareasteelmind, la 09 March 2017 - 10:07 PM, a spus:

Am auzit in folclorul electrotehnic ca maximum de curent monofazic ce poate fi instalat ( la o casa ? ) este pe la 8-9 kw; habar n-am daca este adevarat sau nu. Dar daca este adevarat, vine urmatoarea intrebare : 1) daca 9 kw monofazic ar fi un maxim, de ce am vazut convertizoare trifazice si de 22 Kw ? Caci ma indoiesc ca se baga convertorul la 230 V si 9 kw intr-o parte si scoate ''in partea ailalta'' 380 V si 22 Kw.


Daca firida care iti ajunge in cofret este de 100A (ca de obicei cablul care vine la tine la cofret este de cel putin 20mmp), poti sa instalezi si 20kw la o casa monofazica, doar ca trebuie inpartita in 2. Adica, pe un etaj te duci cu o putere de maxim 9kw, si pe celalalt cu restul (a nu se confunda cu bifazic).
Si acum raspunsul pentru maxim 3kw pe convertizor: La o vizionare simpla pe eticheta unui convertizor monofazic cu iesire trifazica de 2,2kw sau de 3kw, o sa vedeti pe eticheta ca are ub consum de cel putin 30A din monofazic, chiar si mai mult la unele.
Pai dupa un calcul simplu, puterea totala consumata din reteaua monofazica va fi de 6,6kw. De ce? Pai nu vreau sa intru iar in polemica cu puterea motorului in trifazic.
Convertizorul este capabil sa dea puterea de 2,2kw pe fiecare faza in acelasi timp, de aici vine si consumul mare din monofazic.
Exact ca la un generator de curent, toate 3 faze merg in acelasi timp. Scoti 2 faze, puterea scade la 0,33 din valoarea totala.
Iar daca faceti o proba cu un motor cu puterea totala de 2,2kw (totala pe toate 3 faze), o sa vezi ca poti sa-l alimentezi in aceleasi conditii si cu un convertizor mai mic chiar de 0,75kw.



0

#5 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 10 March 2017 - 10:28 AM

Desigur, mai conteaza si daca kW-tii aia sunt japonezi sau chinezesti... :) :) :)
(GLUMA!!! :) )

Aceasta postare a fost editata de informer: 10 March 2017 - 10:29 AM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#6 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 March 2017 - 10:46 AM

Ca sa fiu mai explicit pentru cine o tine ca de fapt niciodata nu merg fazele in acelasi timp, pai nu cred ca la un bloc cu alimentare trifazica, si cand sunt alimentate 3 apartamente cu cate o faza, unul are curent, iar ceilalti iau o pauza.
Toate fazele merg in acelasi timp cu aceasi putere, din acelasi generator hidro, sau ce-o fi el.
Iar tot ca o gluma http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif, kw sunt aceasi peste tot, numai ca exprimarea difera.
Dar daca unii se exprima identic pe monofazic sau trifazic, asta este treaba lor de marketing.
Dar eu nu pot sa ma exprim la fel pe monofazic ca si pe trifazic. Ca nu mai puneau astia contoar trifazic la un motor trifazic de 2,2kw, lasau unul monofazic de 2,2kw, si plateai cat pentru 2,2kw, nu cat pentru 5-6kw.
De ce scrie pe convertizor pe iesire A doar pe o faza? La intrare scrie monofazic 24A, iar pe iesire scrie 8A/faza. Pai tot 2,2kw este?

Aceasta postare a fost editata de mincof: 10 March 2017 - 10:48 AM

0

#7 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 March 2017 - 12:24 PM

Vezi postareamincof, la 10 March 2017 - 10:46 AM, a spus:

De ce scrie pe convertizor pe iesire A doar pe o faza? La intrare scrie monofazic 24A, iar pe iesire scrie 8A/faza. Pai tot 2,2kw este?


O sa ma uit si la al meu, chiar daca o sa fiu nevoit sa ma bag pe sub strung, sa vad cum scrie. Te cred pe cuvant pentru afirmatia de mai sus.
Daca inmultim 8A/faza cu 3 faze pentru iesire nu obtinem tot 24A ca la intrare? Din ce stiu, tot ce-i legat de termenul de "faza" (tensiune de faza, curent de faza) se refera la ce e intre o faza (oricare) si nul. Si intre alea e tot 220V.
Nu cred ca se refera la intensitatea de linie, care se masoara intre bornele fazelor, unde ar fi si tensiunea de linie de 380. Daca ar fi asa, da, ar fi o diferenta intre intrare si iesire prea mare. Parerea mea.



Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#8 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 10 March 2017 - 12:29 PM

https://www.youtube....h?v=Xlc6Y6wo9is
Uite aicea cum functioneaza motorul , va rog sa verificati daca ineptiile pe care le debitati se conformeaza cu realitatea .
Nici nu are cum sa mearga un motor daca in acelasi timp primeste curent la toate 3 fazele , el primeste curent doar pe o faza , la un moment dat , nu pe toate 3 fazele .
Sincer nu stiu unde doriti sa ajungeti , poate la dumneavoastra prin zona motoarele se masoara numai pe o faza , dar international se masoara pe puterea motorului , asa ii si la convertizor de frecventa , normal ca igbt duc , ca sunt facute sa suporte curenti mari daca vreun Dorel se apuca sa le duca peste specificatii , si mai au si varfuri pe care trebuie sa le treaca cu succes .
Daca pe el scrie 750w inseamna ca el duce un motor de 750 de w fara probleme , ce ii peste , ii fara garantie .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#9 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 March 2017 - 01:08 PM

Vezi ca ai gresit filmarea, este pentru motor trifazic dc, nu ac.
0

#10 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 10 March 2017 - 01:12 PM

Multumesc pentru raspunsuri. Pana aici am inteles asa: 1) nu e indicat sa folosesc 1 convertizor pentru mai mult de 1 motor in acelasi timp , chiar daca 2 motoare ar fi identice si s-ar inscrie in limita de kw (gen convertizor de 5,5 kw trifazic nu e bine sa primeasca 2 motoare de 2 kw trifazic, desi 2 motoare x 2 kw=4 si 4 este mai mic decat 5, ci pentru ca SUNT 2 motoare punct si s-ar naste interferente. 2) pot sa pun 1 motor de 1 kw trifazic la un convertor de 5,5 kw trifazic; daca ii setez limitele corect atunci nu se prajeste si am si cuplul si turatiile dorite; 3) am banuit inainte de a intreba -de aceea am folosit negatia gen '' nu cred ca...'' ca din 9 kw monofazic nu se pot scoate 22 kw trifazic caci am avea cornul abundentei si perpetuum mobile; doar ca presupunerea mea a fost ca un convertizor converteste monofazic in trifazic, moment in care daca maximum de monofazic ar fi 9 kw mi se parea ca, convertorul de 22 kw trifazic nu are corespondent in monofazic, adica nu are obiectul muncii. Deduc ca presupunerea mea este gresita si ca un convertizor NU are rolul EXCLUSIV de a a converti curent monofazic in trifazic decat pana la o limita de 2-3 kw, dupa care un convertizor trifazic mai mare de 2-3 kw (gen 5,5 kw) trebuie bagat intr-o priza trifazica, este corect ?
0

#11 Useril este offline   ionutb71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:RM VALCEA

Postat 10 March 2017 - 01:17 PM

nu mai aplicati calcule de electricitate chioara ca nu o sa va iasa in veci.
elicopter are dreptate ,tensiunea pe faze nu e prezenta in acelasi timp pe toate trei.(de aici curentii mari obtinuti)
uitati sa bagati in calcule frecventa ,parametru esential pentru obtinerea performantelor unui convertizor.
pentru edificare luati in calcul schema unei surse in conversie si a uneia clasice.sunt diferente de calcul ale transformatoarelor?sunt mult mai multi parametri de calcul.
0

#12 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 March 2017 - 01:17 PM

Chiar crezi ca la toate convertizoarrele de 750w trifazice ac, astia pun pe eticheta triplu ca consum suportat?
Adica in loc sa puna si ei de ex 5A cu un surplus de 1,5A, ei pun un surplus de 8A? Adica un total de 3 ori?
Am impresia ca aia nu au ce face cu componentele.
Dar nu mai are rost sa continui, ramane sa aflati voi raspunsul la ghicitoarea de ce sunt atatia amperi pe eticheta, si de ce un motor de 0,75kw monofazic, are putere mai mica decat un 0,75kw trifazic.


0

#13 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 March 2017 - 01:26 PM

Vezi postareaionutb71, la 10 March 2017 - 01:17 PM, a spus:

elicopter are dreptate ,tensiunea pe faze nu e prezenta in acelasi timp pe toate trei.(de aici curentii mari obtinuti)


Ok, cum spui tu, dar ia un motor trifazic ac, in stea de ex, pune 3 ap de masura, pe fiecare faza si centru(nul), invarte rotorul si vezi ce se intampla. Pune si o punte trifazica, invarte rototul pe o faza, vezi ce curent ai, apoi invarte rotorul pe 3 faze, si vezi ce curent obtii. Si va ramane exact cum vrei sa ramana. Vorbim de motor ac.
Nu mai am ce sa scriu, ca fac teste de 2 zile, si a iesit exact la cum scrie pe eticheta.
Motorul de 300w dc, nu o sal compari niciodata ca putere cu motorul de 300w ac trifazic

Aceasta postare a fost editata de mincof: 10 March 2017 - 01:31 PM

0

#14 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 10 March 2017 - 01:32 PM

Convertizorul nu este un aparat care face din 220 monofazic 380 trifazic .

Convertizorul , oricare ar fi el , comuta curentul la un momnet dat ex 20 nanosecunde pe o faza a motorului v + u si produce camp magnetic care duce la miscarea rotorului .

Dar este posibil sa faca 380 prin comutatia de tensinuni pe condensatoare , si bobine , incarca condensatorul prin bobine de inalta frecventa prin comutarea mosfetilor , apoi tensiunea care este pe borna condensatorului este apicata pe o faza a motorului la un moment dat , apoi o ia de la capat , incarca condensatorul , si aplica tensiunea pe faza motorului .

Nu poti sa pui un convertizor de 380 dupa un convertizor de 220 , pentru ca nu o sa functioneze , nu are toate fazele legate in acelasi timp , si frecventa pe care o scoate convertizorl de 220 este diferita de frecventa retelei , chiar daca ar fi de 50 sau 60 hz frecventa convertizorului de 220 nu ai cum sa il alimentezi pe cel de 380 , pentru ca are numai o singura faza la un moment dat alimentata , si nu vad rostul al a pune un convertizor de 380 duupa unul de 220 v.
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#15 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 March 2017 - 01:34 PM

Vezi postareaElicopter, la 10 March 2017 - 01:32 PM, a spus:

Convertizorul nu este un aparat care face din 220 monofazic 380 trifazic .



Face 220 trifazic din 220 monofazic, nu 380v
0

#16 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 10 March 2017 - 01:36 PM

Adica cum ii aia motorul de 300w ac nu il compari cu ala de 300w dc @!#$%#%!
Adica 300w nu sunt egali cu 300w ?
Da cam cu cat is egali aia 300w?
Cu 405w?
Sau cu 1000W?
Sincer eu nu mai inteleg ce ai in cap , adica 1 nu este egal tot cu 1 , chiar daca este numai 1 .
Deci logia ta este pe calea abstractiei , posibil sunteti un geniu , si reinventati matematica si tot ce tine de masurarea puerilor , si altor elemente de masura .
Posibil 1metru la dumneavoastra sa fie egal cu 1metru patrat .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#17 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 10 March 2017 - 01:39 PM

Nu auzit si de invertoare , care fac din 220 - 380 , ala se folseste mai ales la servomotoare care se alimenteaza la 400v .

Eu nu mai stiu ce sa zic , sunt bulversat de cunostintele pe care la aveti .
Cred ca detineti cheia spre o noua dimensiune , si fizica elementara este de domeniul trecutului la dumneavoastra .

Aceasta postare a fost editata de Elicopter: 10 March 2017 - 01:40 PM

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#18 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 10 March 2017 - 01:42 PM

Vezi postareaElicopter, la 10 March 2017 - 01:32 PM, a spus:



Nu poti sa pui un convertizor de 380 dupa un convertizor de 220 , pentru ca nu o sa functioneze , nu are toate fazele legate in acelasi timp , si frecventa pe care o scoate convertizorl de 220 este diferita de frecventa retelei , chiar daca ar fi de 50 sau 60 hz frecventa convertizorului de 220 nu ai cum sa il alimentezi pe cel de 380 , pentru ca are numai o singura faza la un moment dat alimentata , si nu vad rostul al a pune un convertizor de 380 duupa unul de 220 v.


Nu m-am referit la a pune un convertizor trifazic dupa unul monofazic. M-am referit la a baga un convertizor trifazic intr-o PRIZA monofazica (aia din perete).
0

#19 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 March 2017 - 01:46 PM

Vezi postareasteelmind, la 10 March 2017 - 01:42 PM, a spus:

Nu m-am referit la a pune un convertizor trifazic dupa unul monofazic. M-am referit la a baga un convertizor trifazic intr-o PRIZA monofazica (aia din perete).



Poti sa bagi in priza monofazica doar o faza. Pe L1 si L2.
Normal va functiona la putere mai redusa. Adica vei avea puterea totala impartita la 3.
Asa merg eu acum cu Emersonul de 4kw trifazic 380, la monofazic 220. Si totul este ok, dar am puterea redusa proportional
0

#20 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 March 2017 - 01:51 PM

Acum nu mai inteleg eu. Aproape ca nu exista convertizor monofazic. Aproape toate au iesire trifazica, indiferent ca intrarea este monofazica sau trifazica.
Nu se modifica tensiunea daca vorbim de tensiunile masurate intre aceleasi elemente. Orice tensiune masurata intre o faza si nul fie ca e la intrare fie ca e pe iesire, are 220V. DAR daca la iesire se masoara tensiunea intre 2 faze, ea este egala cu
(radical din 3)x220, adica 380V.
Ca urmare orice aparat monofazic la 220V legat pe o priza trifazica intre orice faza si nul functioneaza fara probleme, pe cand legat intre doua faze se arde. Fiind vorba de doua tensiuni la iesire denumite dupa punctele de masurare, apar tot felul de dialoguri interesante. Faptul ca intensitatea nu "exista" simultan pe cele trei faze e adevarata, la fel cum nu exista nici tensiunea simultan pe cele trei faze la fel cum astea doua nu exista simultan nici pe alimentarea convertizorului. Asa ca diferenta de amperaj nu e ca exista sau nu exista simultan...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#21 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 March 2017 - 01:52 PM

Vezi postareaElicopter, la 10 March 2017 - 01:39 PM, a spus:

Nu auzit si de invertoare , care fac din 220 - 380 , ala se folseste mai ales la servomotoare care se alimenteaza la 400v .

Eu nu mai stiu ce sa zic , sunt bulversat de cunostintele pe care la aveti .
Cred ca detineti cheia spre o noua dimensiune , si fizica elementara este de domeniul trecutului la dumneavoastra .



Iti dai seama ce scrii? Adica din 220v ac sa faci 380 ac?
Inseamna ca citim separat.
Atunci, toti handralaii astia care fac convertizoare de frecventa, faceau motoare cu alimentare 380v si din monofazic, nu mai faceau motoare pe 3 faze de 220v, si motoarele de 380v trifazice le alimentai cu acelasi randament pe 220v monofazic.
Acum am observat de ce tot ma contrazici mereu,
Iar ce stii tu de servo, iar cred ca vorbesti de dc.
Din monofazic 220v, totdeauna iese 3x220v ac,nu 380v ac

Aceasta postare a fost editata de mincof: 10 March 2017 - 01:54 PM

0

#22 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 10 March 2017 - 01:58 PM

Iar s-a starnit Jihad.......
0

#23 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 March 2017 - 02:00 PM

Si driverele servo de 400v ac, se alimenteaza trifazic 380v, nu monofazic.
Convertizoarele de frecventa mai noi, poti sa le setezi si pe servo, open loop, close loop.
Citeste si tu o brosura de al uni1405, sau orice alt convertizor de generatie noua
.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 10 March 2017 - 02:03 PM

0

#24 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 10 March 2017 - 02:03 PM

Vezi postareasteelmind, la 10 March 2017 - 01:58 PM, a spus:

Iar s-a starnit Jihad.......



e ca in parlament si guvern aici! #rezist! :D
greva foamei, ba nu, greva berii! :drinks: :drinks: :drinks:
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#25 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 March 2017 - 02:04 PM

Vezi postareasebba, la 10 March 2017 - 02:03 PM, a spus:

:drinks: :drinks: :drinks:




http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif
0

#26 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 March 2017 - 02:22 PM

Si mai trebuie retinut ceva: un motor de 380v trifazic de 2,2kw alimentat cu un convertizor monofazic, nu va avea niciodata puterea reala de 2,2kw.
Pentru ca este alimentat cu 3x220v.
Daca il veti alimenta de la un convertizor de 380v, va avea puterea mult mai puternica decat stiti voi. De acea motoarele voastre nu consuma cat trebuie si randamentul nu este ca in brosura., daca sunt pentru 380v, si voi le alimentati pe 3x220v.
Cand va ganditi sa luati motoare, si vedeti ca pe ele scrie 380v, pai atunci trebuie sa le alimentati cu 380v, nu cu convertizoare monofazice. Doar daca scrie pe ele 3x220v / 2,2kw. Si consumul va fi pe masura la ce scrie pe convertizor, adica 24A.
Un motor de 380v/2,2kw, alimentat pe un convertizor de 3x220v (monofazic), puterea lui totala va fi undeva la jumatate, daca nu mai mica.
Una este sa-i dai 220v la 400hz, si alta este sai dai 380v la 400hz..
Asta de final, ca mai am si treaba, iar fizica mea elementara fiind de domeniul trecutului, poate cei cu ea prezenta, inventeaza apa calda. http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/clapping.gif

Aceasta postare a fost editata de mincof: 10 March 2017 - 02:25 PM

0

#27 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 March 2017 - 02:33 PM

Cred ca trebuie sa stabilim cu ce marimi lucram, ca sa intelegem despre ce vorbim.

Le iau pe rand si unde gresesc sa ma intoarceti ca la Piticot, cateva patratele inapoi.
1. Ca scop principal, convertizorul modifica frecventa si o variaza de la 0 la cat vrea el maxim. Poate 400, poate mai mult. Asta se masoara in Hz, aici suntem de aceeasi parte a baricadei.
2. Convertizorul are legat de lucrurile care ne freaca pe noi azi la creier, o intrare si o iesire. Are mai multe din fiecare, dar noi despre astea doua vorbim. Alimentarea si ce pleaca spre motor.
3. Alimentarea poate fi monofazat sau trifazat. Iesirea de regula este trifazata, dar exista si in monofazat, doar ca eu am intalnit mai putine cazuri.
4. La alimentare monofazata avem o singura faza si un nul. Intre ele exista 220V ac. Nu putem vorbi de o alta tensiune, ca nu suntem toti specialisti.
5. La reteaua trifazata putem masura doua tensiuni. Aia intre oricare faza si nul care este 220V si una de 380 care apare intre oricare 2 faze.
6. Daca intrarea este pe retea trifazata, putem avea aceleasi doua valori de 220V respectiv 380, in functie de locul de masurare (faza-nul sau faza-faza).
7. Pe majoritatea placutelor motoarelor avem tensiunile 220/380 pentru legaturile stea/triunghi. (uneori 230/400 ca limita superioara). Nu vorbim in topicul asta de motoarele alimentate cu 380v / 600v.
Unde gresesc?
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#28 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 March 2017 - 02:39 PM

Si va intrebati de ce motorul meu (celebrul japonez) consuma la viteza maxima exact cat scrie pe convertizor, adica intre 11A si 18A.
Pentru ca motorul meu este cu alimentare de 3x200v,, are 400w pe 180hz/faza, 800w/360hz, si cea ce un convertizor monofazic este capabil sa-l tina in regim maxim de performanta, si de acea nu se arde si nu isi schimba proprietatile, ca este un motor trifazic, si trebuie inteles ca trifazic. La 180hz, consuma exact cat scrie pe eticheta in gol, adica 2,4A, iar la puterea maxima consuma cat trebuie.
Daca scria pe el 3x 275v, de exemplu cum este jager-ul, consumul era la mai putin de 60% din capacitate, pentru ca convertizorul mai mult de 220v nu este capabil sa-i dea la 1500hz.


0

#29 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 March 2017 - 02:43 PM

Vezi postareabitex, la 10 March 2017 - 02:33 PM, a spus:

Cred ca trebuie sa stabilim cu ce marimi lucram, ca sa intelegem despre ce vorbim.

Le iau pe rand si unde gresesc sa ma intoarceti ca la Piticot, cateva patratele inapoi.

7. Pe majoritatea placutelor motoarelor avem tensiunile 220/380 pentru legaturile stea/triunghi. (uneori 230/400 ca limita superioara). Nu vorbim in topicul asta de motoarele alimentate cu 380v / 600v.
Unde gresesc?



Motoarele care au eticheta de 220/380, vor trebui aranjate in stea sau delta. Dar consumul va fi mult mai mare in delta. Dar niciodata motorul in delta nu va avea randamentul la cel legat in stea.
Va fi undeva la 70% fata de cel in stea, din cauza tensiunii de alimentare, nu a amperajului. La unele motoare chiar se specifica randamentul pe ambele conexiuni

Aceasta postare a fost editata de mincof: 10 March 2017 - 02:44 PM

0

#30 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 March 2017 - 02:43 PM

Vezi postareamincof, la 10 March 2017 - 02:22 PM, a spus:

Si mai trebuie retinut ceva: un motor de 380v trifazic de 2,2kw alimentat cu un convertizor monofazic, nu va avea niciodata puterea reala de 2,2kw.
Pentru ca este alimentat cu 3x220v.
Daca il veti alimenta de la un convertizor de 380v, va avea puterea mult mai puternica decat stiti voi. De acea motoarele voastre nu consuma cat trebuie si randamentul nu este ca in brosura., daca sunt pentru 380v, si voi le alimentati pe 3x220v.
Cand va ganditi sa luati motoare, si vedeti ca pe ele scrie 380v, pai atunci trebuie sa le alimentati cu 380v, nu cu convertizoare monofazice. Doar daca scrie pe ele 3x220v / 2,2kw. Si consumul va fi pe masura la ce scrie pe convertizor, adica 24A.
Un motor de 380v/2,2kw, alimentat pe un convertizor de 3x220v (monofazic), puterea lui totala va fi undeva la jumatate, daca nu mai mica.
Una este sa-i dai 220v la 400hz, si alta este sai dai 380v la 400hz..


Hai sa clarificam termenii.
Convertizor monofazic la ce se refera? la tensiunea de alimentare sau de iesire? Presupun ca iesire, ca daca era intrarea, afirmatia de la inceput nu cred ca era corecta. Pe alimentare monofazica adica la 220 poti lega un convertizor care sa scoata trifazic si sa suporte un motor de 2,2kW care sa si aiba real aceasta putere. Am citit si randul 2 si m-am lamurit. Vorbesti de iesire. Nu are 3x220V la iesire. Are trei faze fiecare cu 220V si furnizeaza ce curent trebuie pentru acel motor. Dar motorul tot 2,2kW ajunge sa aiba.
Tensiunile de 220V si 380 volti exista in acelasi timp la reteaua trifazata. depinde unde masori tensiunea, ca sunt 4 fire in realitate. La conexiunea triunghi, aia folosita la motoarele legate la convertizor, totdeauna poti masura intre borne 380V daca pui acolo aparatul de masura.
Nu exista convertizor monofazic de 3x220V.
Nu exista posibilitatea sa-l alimentezi la 220V si 400 Hz, deoarece motorul e legat la convertizor NUMAI in configuratia triunghi, care se cheama ca primeste la borne 380v.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro