Modelism - RHC Forum: Stocarea combustibilului - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Stocarea combustibilului

#1 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

  Postat 08 December 2002 - 04:12 PM

Combustibilul meu e in bidoane de plastic de 5l, sigilate. Nu am unde sa-l tin decat pe balcon. Intrebare: il afecteaza negativ temperaturile de afara? Sau care sunt temperaturile ideale de stocare?
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#2 Useril este offline   PiccoMaster 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 25-April 02

Postat 08 December 2002 - 04:45 PM

Uite cam ce stiu eu despre combustibil.

1.Este bine sa fie tinut la rece (min.5-10 grade), ferit de razele solare.
2. Bidonul sa fie perfect inchis. Metanolul si nitrometanul sunt substante hidrofile.
3. Vaporii de metanol ataca ochii !! Inghitirea metanolului duce la orbire si moarte !!!!
Mare atentie pentru cei care chiar tin combustibilul in casa: aveti copii, ei nu stiu sa citeasca !!!! Mai bine sa facem caz acum, decat sa auzim de nenorociri !!!!!
4. Amestecul este foarte inflamabil !!!! A nu se tine in casa !!!!!!
O si mai mare nenorocire este ca amestecul arde FARA FLACARA, deci nu se vede decat atunci cand incepe sa arda CASA sau alt obiect care face flacara sau fum !!!
5. Bidoanele trebuiesc ferite de orice sursa de caldura (resou, calorifer electric) si de surse de scanteie (redresoare, acumulatori, motoare electrice, tigari, brichete, etc)
6. Detinerea, comercializarea si chiar si utilizarea metanolului se face numai cu acordul Politiei, departamentul substante toxice si explozivi !!!!! Unul dintre modelisti are dosar penal pentru ca a cumparat metanol fara autorizatie !!!!! Nu este o gluma !!

Sincer iti recomand sa gasesti alt loc decat casa sau balconul !

O idee buna ar fi ca toti modelistii din Bucuresti sa faca o mica asociatie, sa intre in legalitate cu detinerea combustibilului si sa existe un loc comun pentru depozitare (agreat de Politie si Pompieri, cu lista de "autorizati", etc), mai ales cantitatile mai mari.

PiccoMaster
0

#3 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 08 December 2002 - 06:32 PM

Multam de raspuns, e supercomplet. Momentan il tin pe balcon ca nu am unde... Balconul nu e inchis si e un frig acolo de... In fine, nici sa vrei nu poti sa aprinzi vreo flacara... In plus la mine nu se fumeaza... Si am si exctinctor, dar sper sa iasa din garantie (peste 5 ani iese) cu cuiul la locul lui!
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#4 Useril este offline   URK 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 December 2002 - 02:20 AM

De ce l-ar buli temperaturile negative?
E alcool da-ldracu! nici vodka nu ingeata si n-are 90grade.
URK
0

#5 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 10 December 2002 - 12:00 PM

...morala...."cine bea alcol n-are viermisori" adica in traducere libera mai bagam vodka in motor!
RHCForum - Webmaster
0

#6 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 10 December 2002 - 01:06 PM

PiccoMaster, la 8 Dec 2002, 16:45, a spus:

Uite cam ce stiu eu despre combustibil...

6. Detinerea, comercializarea si chiar si utilizarea metanolului se face numai cu acordul Politiei, departamentul substante toxice si explozivi !!!!! Unul dintre modelisti are dosar penal pentru ca a cumparat metanol fara autorizatie !!!!! Nu este o gluma !!

PiccoMaster

...Am citit atent legea asta si ea nu specifica interzicerea produselor comercializate...Cum ar fi sa vina politia sa te amendeze ca ai un kilogram de acetona in casa? (...si asta e una din substantele interzise)...sau solventii pentru vopsele?!
In ceea ce ne priveste, noi nu detinem metanol ci combustibil pentru motoare...nu suntem chimisti sa despicam firul in patru...din ce e combustibilul, etc. Deci legea permite! Daca aveti asemena substante, este bine sa pastrati un bon de provenienta...asta va scoate din necazuri!
Cu politia asta nu te poti pune, parerea este unanima! Il cunosc si eu pe modelistul amendat (D.M.)...pana la urma a scapat neamendat si fara dosar! A fost excesul de zel al unor functionari orbi care doreau sa-si etaleze muschii.
In rest deacord cu totii ca nu e bine sa facem stocuri din motive de securitate (incendii, intoxicatii, copii mici...etc)

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 10 December 2002 - 01:11 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#7 Useril este offline   PiccoMaster 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 25-April 02

Postat 10 December 2002 - 03:48 PM

Marinare,

sa-mi spui si mie de unde iti cumperi tu metanol fara autorizatie de la Politie !!!!!
Intreaba-l tu pe nentu' Donia cat a alergat el si din cate stiu tot degeaba !
Da' daca faci tu rost fara autorizatie, esti tare !!
De cunoscut cred ca il cunosti pe DM dar vad ca prea multe detalii nu stii !!! De la Politie dosarul a ajuns la Procuratura....

Cred ca nu ar fi rau sa postezi legea aia (ai Monitorul Oficial ? ) sa vedem exact ce zice ! Dar nu s-ar mai agita atata lume (vanzatorii: Chimopar, Comchim, Policolor, etc si Politia...) cu acest subiect daca ar fi asa de simplu precum zici ! Cert este ca nu se mai vinde fara hartii !!!! Nici macar cu pile mari !
Ca sa revin, nenea MD a fost "identificat" dupa o factura inregistrata la Comchim. S-a mers pe firul invers si s-a ajuns la el. Mare traficant MD asta ....Saracu om chiar nu avea nici o vina, decat ca era modelist !

si inca ceva: acetona gasesti la magazinul de cosmetice, dar metanol nu am vazut !!!

PiccoMaster
0

#8 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 10 December 2002 - 03:53 PM

Pai nu inteleg, era vorba de metanol sau de combustibil? Eu am zis ca am combustibil, nu metanol, si nici nu ma intereseaza metanolul, ca nu merge motorul doar cu el!!! Iar daca nici combustibil nu am voie sa am, ca oi fi poate alchimist sa desfac ce au facut altii, atunci nu va mirati ca sunt asa de putini modelisti!!! Si o sa fie si mai putini!!!
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#9 Useril este offline   Stefan 

  • Director tehnic RHC
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 04-March 02

  Postat 10 December 2002 - 06:31 PM

In unele din mesajele de pe forum s-a adus in discutie problema alcoolului metilic.
Intr-adevar acesta nu poate fi detinut, transportat sau manipulat de catre persoanele fizice.
Pentru obtinerea autorizatiilor necesare producerii combustibilului au trebuit obtinute aprobari de la multe institutii ale statului, toate aceste formalitati fiind efectuate in aproape 90 de zile.
Firma noastra a obtinut aceste autorizatii, in scurt timp vom incepe producerea combustibilului pentru micromotoare termice.
In continuare acest produs nu poate fi trimis prin posta, singurul mod de achizitie fiind de la sediul firmei RHC.
0

#10 Useril este offline   PiccoMaster 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 25-April 02

Postat 10 December 2002 - 06:58 PM

Uite ca a lamurit Stefan problema. Cred ca totul e clar !

PiccoMaster

Nu ar fi rau sa cumparam toti de la RHC sau alta sursa autorizata si sa figuram intr-un fel ca "utilizatori inregistrati si instruiti".
Poate exagerez, dar poate prevenim alte neplaceri. Pentru unii oficiali, s-ar putea ca si detinerea de "combustibil" amestecat sa fie ceva "ilegal". Totul se poate la noi...
0

#11 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 10 December 2002 - 08:02 PM

Gata, s-a facut lumina si la mine! Bravos, RHC, asteptam combustibilul!!!
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro