Modelism - RHC Forum: O fixație veche (aripă fpv cu edf) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

O fixație veche (aripă fpv cu edf) O aripă "from the ground up. "

#1 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 06 March 2017 - 10:23 PM

No, deci o idee de-a mea de acu vreo șapte secole: o aripă, cu un minim de cârme și aspect de corcitură între un planor și un delta.
Pe moment m-am apucat de punerea la punct a propulsiei pe care, pe cât o vreau eu de eficientă și n-o să-mi prea iasă, o vreau safe & silent.
Deci, serios, tre să poată da din pale și pe jos, fără tren iar bâzâiala generată în mai toate aripile de fpv pe care le-am văzut nu e acceptabilă.

Știu că o mare parte din gălăgie vine din aerul turbulent venit de pe fuselaj în elice (pusher, evident) și gălăgia cauzată de esc care comandă pas-cu-pas rotorul.
Un edf cu o elice cu multe pale îmi pare mult mai silențios decât o bipală echivalentă la rpm/putere de propulsie.
Nacela oferă siguranță în exploatare
apoi izolația mecanică a motorului de fuselaj... probabil 5mm de cauciuc siliconic între batiu și motor, evident asigurat cu ceva șuruburi care limitează cursa sub nivelul de sfâșiere, oferă liniștea. 2 monturi de aluminiu în X lipite cu silicon acetic? Zic și eu, abia aștept să experimentez.

Azi am făcut un prim set de teste periculoase. O elice de sursă de PC (nylon/sticlă totuși) de 11x130mmx130mm.
N-am pus propulsorul încă pe cântar, urmează. Pe moment am turat motorul (ntm 1100kv 250w pe 4s) până la capăt să văd dacă plesnește și pocnește elicea sau ba :D
Cât a fost elicea în mișcare eu eram afară cu radiocomanda și monitorul wifi al camerei, în curte și ușa la debara încuiată.

https://youtu.be/oykMh4wudXA

Sunt curios dacă împinge aproape de 1kg...
Că-mi iese tot, AUW, sub 500g nu garantez dar o să fie toată numa spumă și fibră. :rolleyes:

Nu a explodat cu toate că un conector molex, rătăcit de nu'ș pe unde, era s-o facă de oaie. :D


P.S. Știți de ce ventilatoarele de PC, cpu, gpu, etc au un număr impar de pale?
Dacă rupi accidental o pală să nu poți echilibra înapoi ventilatorul rupând-o pe cea de la 180° :drinks:

Edit: de ce ventilator de pc?
1: RRR
2: Vreau ceva cu 10-16 pale până în 150mm.
Cele mai apropiate sunt edf-urile mari și scumpe cu outrunner sau elicile 6x pentru multi care-s prea mici.
Cele de PC mă costă fix 0 lei bucata.

Aceasta postare a fost editata de Săndel: 06 March 2017 - 10:27 PM

- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#2 Userul este online   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 06 March 2017 - 10:43 PM

Sandel, mai intii defineste tinta, apoi aloca resursele.

Daca vrei viteza, ia model de viteza nu aripa zburatoare. Daca vrei simplitate, aripa pare ok, dar pentru ca nu are coada, e destul de instabila (deranjanta) pentru FPV. Faca vrei timp de zbor, ai nevoie de moto-planor, randament la propulsor nu EDF, turbulente mai mici...

Cind construiesti o struto-camila, consumi resursele (timp, bani, materiale) pe o struto-camila, si la sfirsit ramii cu o struto-camila. Daca ne definesti tinta (ce vrei sa obtii), poate te ajutam cu sfaturi pertinente.
0

#3 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 06 March 2017 - 11:14 PM

Ținta e o zburătoare fpv, a cărei portanță să nu stea doar în elice(i), căreia să nu-i fie frică de crengi (inclusiv crengile de pe radiocomandă), decolat/aterizat cu motorul turat și compactă să încapă tot într-un rucsac de 15l cu aripile detașate.
Nivelul de zgomot redus la o șoaptă și dimensiunile sunt motivele pentru care o să testez varianta asta de edf diy.

Apoi zisei că o să aibă un minim de cărme (2) pe niște stabilizatoare verticale mici.
20-30min de zbor per baterie o să fie destul și n-ar fi prima struțo-cămilă de care mă apuc.
Resurse limitate dar e pe stoc cam tot ce trebuie. :D
Timp cu țârâita dar ultimul tricopter în stilul ăsta a ieșit la zbor în câteva luni. Deci fezabil.
N-a ieșit atât de silențios pe cât doream, putea cauza un stop-cardiac unui cadavru, dar a ieșit. :)

Tocmai mi-a venit o idee: cârmele în spatele nacelei. Vectored thrust și un pic mai puțină torsiune din elice...
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#4 Userul este online   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 07 March 2017 - 10:15 AM

Nu stiu pe cineva sau ceva sa depaseasca (mai ieftin, mai rapid de obtinut, mai usor, mai facil...) un Easy Star (sau Easy Glider daca vrei mai mult), in parametrii dati de tine.
0

#5 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 13 March 2017 - 05:50 PM

Pe moment începe să arate aşa:

Imagine atasata: 20170312_203408.jpg

Urmează să mă hotărăsc la cârme şi profundor... Stil F22 sau SkyHunter... adică în faţa sau în spatele elicii.

Am făcut probele alea cu ventilatorul de pc şi chiar dacă un randament cu 50% mai mic decât cu un 8x4.5 nu m-ar descuraja... n-am scăpat de gălăgie cum speram.
La capitolul ăsta urmează să încerc cu amortizor de silicon între fuzelaj şi batiu.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#6 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 13 March 2017 - 06:14 PM

Cred ca se poate, uite un exemplu cu ceva asemanator, destul de silentios si zboara 25 min. Treaba este ca l-au construit sa fie foarte foarte usor(fragil). Probabil s-ar putea face sa fie demontabil si cu ceva echipament fpv mic mic sa nu cresti mult greutatea.


Aceasta postare a fost editata de victoras_h: 13 March 2017 - 06:15 PM

0

#7 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 19 April 2017 - 03:31 PM

Încep să am bănuieli că o să-i trebuiască coadă... Sper să nu.
Pe moment am instalat servo-urile pe flaperoane şi rămân câteva mici detalii de finisaj (Arată cam din topor, pe moment)



Apropos, am făcut un calcul, mai deunăzi... investiţia în fuzelaj (Spumă, fibra de sticlă, tije de fibră de sticlă, oleacă de carbon/kevlar, răşină, etc) cam 100 de lei. Din care grosul e răşina.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#8 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 15 August 2017 - 08:55 PM

N-am mai lucrat la asta o vreme. Am fost cam prea încărcat cu munca dar, de câteva zile am reluat activitatea:
https://goo.gl/photo...RE4rtzvQdbDPeh6 (scuze dar am făcut și editat poza cu telefonul și n-am cu ce redimensiona pe moment)

Acum am o dilemă... servo-uri din alea mici și plate pe/în coadă ca unele modele cu servo-urile pe aripă sau tije, cămăși și servo-uri normale, ascunse frumos în fuzelaj, lafel ca cele de pe spoileroane?
Trebuie să văd ce servo-uri au la HK... Grosimea cârmei e 6mm. Dacă înfig servo-uri în ele trebuie niște nacele aerodinamice...
P.s. cum i-ar zice, în română, ruddervator-ului? :D
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#9 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 15 August 2017 - 09:43 PM

Să pun totuşi o poză aici. ;)

Imagine atasata: 20170815_211843s.jpg

Da... aşa este. Am început să fac o cămilă şi, încet-încet, iese marmotă. Dar măcar o să zboare şi n-are şanse să ajungă multirotor.

N-am mai construit o aripă fixă de pe vremea când aparatele foto digitale erau cu disketă de 1.44Mb şi le vedeam numai în revistele din străinătate. :pardon:
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 August 2017 - 10:27 AM

Asa tanar esti ? :unsure: :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 16 August 2017 - 06:57 PM

Păi... am răsărit și eu cam la 22 de ani după tine :p
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro