Modelism - RHC Forum: Fun to fly Rapa Rosie 2017 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Fun to fly Rapa Rosie 2017 tot acolo!

#61 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 18 April 2017 - 10:29 AM

Cred ca faceti aceeasi greseala care a facut-o ARA cind si-a pus 'aeromodele' acolo. A pierdut cel putin niste actori in parlament si influenta lor. Putea fi foarte utila.

Daca la ripa nu se poate FPV si gata, ii pierdeti pe unii musterii. Eu am perceput farmecul locului si din prezenta colegilor si din diversitate ca pe ripa, va spun sincer nu m-am catarat. Oamenii mai merg la intilniri de hobby si pentru ca-i intereseaza nu numai ca-s mai aproape de casa. Stiu ca nu e mare pierdere, dar pe noi ne-ati pierdut pe anul asta. Poate, la anul daca va fi posibil sa ne tolerati...

Chiar ar fi interesant sa studiem de ce au unele intilniri succes, ofera garantii ? pista mai lunga ? aer mai curat ?... nu detaliez ca nu sunt sigur ca sunt on topic.
0

#62 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 April 2017 - 10:46 AM

Eu tot nu pricep cum ai vedea matale intalnirea ideala acolo... ce depinde de organizatori si refuza sa iti dea ?... :unsure:

Cred ca esti singurul care esti pierdut, cine voia deja sa vina la rapa si sa faca fpv nu si-a schimbat intentia cu nimic !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#63 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2017 - 10:55 AM

Dap, BIG si colegii lui din Sebes/Alba fac marea greseala sa isi puna pielea si timpul la bataie an de an sa organizeze acest eveniment din care nu castiga absolut nimic (din contra de regula ies pe minus).

Cred ca tu si inca cativa nu au inteles cum sta treaba si cine pe cine trebuie sa multumeasca.

Cat depre FPV racing, anul trecut Bogdan Adam a venit cu tot echipamentul (adica traseu cum trebuie, porti, steaguri, tot tacamul) si a facut spectacol, nu a avut nici o problema. Asta ca sa nu mai zic ca la orice antrenament FPV busesti quadul de cateva zeci de ori (fara pic de bruiaj) - nu e ca si cum ar fi din sticla (sau balsa).

Vezi postareavlad1, la 18 April 2017 - 10:29 AM, a spus:

Cred ca faceti aceeasi greseala care a facut-o ARA cind si-a pus 'aeromodele' acolo. A pierdut cel putin niste actori in parlament si influenta lor. Putea fi foarte utila.

Daca la ripa nu se poate FPV si gata, ii pierdeti pe unii musterii. Eu am perceput farmecul locului si din prezenta colegilor si din diversitate ca pe ripa, va spun sincer nu m-am catarat. Oamenii mai merg la intilniri de hobby si pentru ca-i intereseaza nu numai ca-s mai aproape de casa. Stiu ca nu e mare pierdere, dar pe noi ne-ati pierdut pe anul asta. Poate, la anul daca va fi posibil sa ne tolerati...

Chiar ar fi interesant sa studiem de ce au unele intilniri succes, ofera garantii ? pista mai lunga ? aer mai curat ?... nu detaliez ca nu sunt sigur ca sunt on topic.


Astept cu interes un studiu bine documentat (intr-un topic separat) privind organizarea intalnirilor de succes. Cine stie, poate invata ceva si fraierii care organizeaza intalniri.
0

#64 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2017 - 10:59 AM

De fapt cred ca ar trebui facut un subforum nou numit ceva in genul "coltul lui vlad1" in care in diferite topice bine argumentate sa explice cum e cu ARA, legislatia, nik-urile de forum, intalnirile, disciplina, pilotatul in zece pasi si viata in general.
0

#65 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 April 2017 - 11:13 AM

Apropo de spectacol... avand masina la 10m de el, senzatia mea a fost ca s-a plictisit singur acolo :) dupa 2 ore a strans si a luat planorul, era mai fun sa zboare cu stefan in formatie dincolo de deal...

Poti vedea in filmarea asta circuitul de racing instalat langa pista principale de aterizare, apare fix in centru la 2:04

https://youtu.be/KyqDiNNsCsc?t=124

...un pic cam prea in coasta celor care o foloseau, dupa gustul meu, dar nefiind organizator... :) asta apropo de libertate... si ingradirea ei ;)
Masina mea este cea verde de langa cortul lui Kele, si Bogdan este una din mogaldetele dintre masina si circuit.

La minutul 6 poti vedea in partea dreapta cam jumatate din imprejmuirea unde apreciez ca ar fi cel mai potrivit sa ne harjonim fara sa deranjam pe nimeni.
Ma refer ca spatiu aerian, nu neaparat sa intram in interior, exista in stanga o ridicatura, in spatele cortului oficial, care mi se pare cea mai potrivita strategic ca baza de operatiuni.
Eu cel putin in coordonatele astea imi propun sa evoluez.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#66 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 April 2017 - 12:01 PM

Vezi postarearenatoa, la 17 April 2017 - 09:27 AM, a spus:

Ma tem ca nu se anunta vreme buna... :(
Nu imi amintesc vreodata ca sa fi NINS si sa fie zero grade noaptea cu o saptamana inainte de adunare... :unsure:

https://www.windfind...cast/rapa_rosie



Vezi postareaGigiGL, la 17 April 2017 - 10:08 AM, a spus:



Meseriasa predictie... a intrat si pe windfinder in radar perioada de interes, joi 27 apr e cu soare si 22 grade :D si cu vantul ideal de panta, dinspre sud si 11-13 km/h !

Ceva voodoo de vant bun nu faci ? :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#67 Useril este offline   adyrex 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1479
  • Inregistrat: 06-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 18 April 2017 - 12:13 PM

Deja ne-a lovit plânsul , si suntem disperați . Fără mușterii FPV-isti suntem distruși ,.....,


Vezi postareavlad1, la 18 April 2017 - 10:29 AM, a spus:

Cred ca faceti aceeasi greseala care a facut-o ARA cind si-a pus 'aeromodele' acolo. A pierdut cel putin niste actori in parlament si influenta lor. Putea fi foarte utila.

Daca la ripa nu se poate FPV si gata, ii pierdeti pe unii musterii. Eu am perceput farmecul locului si din prezenta colegilor si din diversitate ca pe ripa, va spun sincer nu m-am catarat. Oamenii mai merg la intilniri de hobby si pentru ca-i intereseaza nu numai ca-s mai aproape de casa. Stiu ca nu e mare pierdere, dar pe noi ne-ati pierdut pe anul asta. Poate, la anul daca va fi posibil sa ne tolerati...

Chiar ar fi interesant sa studiem de ce au unele intilniri succes, ofera garantii ? pista mai lunga ? aer mai curat ?... nu detaliez ca nu sunt sigur ca sunt on topic.

0

#68 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 18 April 2017 - 02:22 PM

Vezi postareaadyrex, la 18 April 2017 - 12:13 PM, a spus:

Deja ne-a lovit plânsul , si suntem disperați . Fără mușterii FPV-isti suntem distruși ,.....,


Iar n-ai inteles.
Nu vorbesc in numele FPV-istilor. Cel mult echipa FPV din Oradea. Da si aia, sunt liberi sa faca cum vor ei.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 18 April 2017 - 02:23 PM

0

#69 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 18 April 2017 - 02:29 PM

Stefan,

Pina la urma ma bucur ca am intrebat.

Adica daca m-as gindi sa vin la o intilnire la Bucuresti, nu ti se pare normal sa intreb mai intii, bine bine, da eu vin pentru FPV, mie-mi place FPV, ma lasati sa ma dau cu FPV? ca nu scrie nimic in invitatie. E rau ca am intrebat organizatorii? tema era gresita/tabu? era off topic?

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 18 April 2017 - 02:30 PM

0

#70 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2017 - 04:03 PM

Uite, de dragul tau fac un efort ca sa iti arat unde e problema. Caci, da, e o problema. Ca sa fie clar am pus cam toate replicile tale din acest topic. Ai pus o intrebare, organizatorii nu au raspuns. E dreptul lor sa raspunda au ba. Tu insa nu te lasi, si nu te lasi si insisti. Catre final insistentele tale ies din sfera politetii. Asta nu e primul topic de genul asta, sunt zeci de astfel de topice, an dupa an, fix dupa acelasi tipar.

In particular la Rapa Rosie organizatorii nu mai sunt modelisti activi, nu freaca toata ziua modelele, nu stau pe forum. Totusi an de an se mobilizeaza si organizeaza intalnirea numai si numai de dragul nostru si al traditiei. Astea sunt "secrete" pe care oricine vine la rapa le vede cu ochiul liber. Si ce nu se vede cu ochiul liber e ca in fiecare an e din ce in ce mai greu si mai multa munca/timp consumat (drum, ciobani, primarie, prefectura, toalete, etc.). Eu nu stiu de ce baietii de acolo o mai fac dar sunt recunoscator ca o fac si cred ca e o mare impolitete sa cer (insistent) mai mult sau mai multe explicatii, musai aici pe forum.

In final pentru Vlad si altii asemenea lui. Intalnirea Rapa Rosie e un cadou. Va place, veniti, nu va place, stati acasa.

Vezi postareavlad1, la 18 April 2017 - 02:29 PM, a spus:

Stefan,

Pina la urma ma bucur ca am intrebat.

Adica daca m-as gindi sa vin la o intilnire la Bucuresti, nu ti se pare normal sa intreb mai intii, bine bine, da eu vin pentru FPV, mie-mi place FPV, ma lasati sa ma dau cu FPV? ca nu scrie nimic in invitatie. E rau ca am intrebat organizatorii? tema era gresita/tabu? era off topic?



quote name='vlad1' timestamp='1490380470' post='881896'
Reiterez o rugaminte (fara raspuns) de la sfirsitul topicului RR2016: vom avea ceva facilitati pentru FPV/Quad ? (organizare, regulament/circuit/jaloane... ce vreti voi dar in ton cu moda)


quote name='vlad1' timestamp='1490528586' post='882021'
Credeti ca ne-ar fi util un circuit de captive? sau un regulament de zbor cu tabela in 27,si cleme de rufe? Propuneti si dvs. ce va doriti.
Eu vreau FPV si vreau Quad. La ripa cred ca ne-am cunoscut suficient (socializat), eu as merge numai pentru zbor.

PS.
Mie-mi ia cam o luna sa mobilzez echipa. Neveste, finantare, transport, dizlocare de echipament... e un pic mai complicat decit in pustnicie.


quote name='vlad1' timestamp='1490534896' post='882031'
racing ? porti ? eu ? (incerc totusi sa ma exprim in romana, poate daca ma recititi...) De asemenea nu am rugat pe nimeni sa cumpere nimic, doar sa NE organizeze (pe organizatori).
Cine vrea FPV, sa o poata face in cadru organizat. Sunt metode sa zburam impreuna, fara sa cumparam nimic. La in unele locatii (intilniri) ne reuseste.

Tot asa a fost si cind aveam o singura pista, tot asa cind eram cu cristale pe frecvente fixe, ne-am organizat si unii au zburat, alii si-au exprimat regretele ulterior.

quote name='vlad1' timestamp='1490725638' post='882206'
Mihai, Renatoa,

Daca la mine faceti referire, inca o data, eu nu vreau racing. Am cerut FPV (adica avion) si sau FPV/quad daca este permis.
Nu mai am virsta si reflexele necesare pentru racing, nu am motivatia sa aflu care e mai bun, nu doresc sa arat nimanui daca sunt (sau nu) mai bun. Eu as vrea sa ma relaxez la ripa. O iau ca o excursie tematica de o zi. Nu mi se pare normal sa vin eu simbata sau duminica si sa ma apuc sa-mi marchez teren acolo si sa stabilesc eu reguli acolo. Daca vreti, pe mine constiinta ma impiedica sa ne organizam, mie asa mi se pare corect. Daca stau 7-8 ore sa conduc, atunci am s-o fac pentru hobby-ul meu, nu pentru moaca nimanui (socializare). De vre-un an zbor FPV, si acuma asta ma intereseaza, locuri si expreiente FPV.

Acuma, eu imi aduc aminte de unele inceputuri, nu ma astept la multe, dar as dori macar sa incepem (incercam) FPV la RR.

PS:
Careva cu mai putine scrupule, ar putea decola un FPV de deasupra poligonului sa zicem si daca pleaca cu VTX de 2W si antena directiva la receptie, nu prea aveti multe de facut in lipsa unor reguli asumate la inscriere. Cam cum era cind lua careva clema pe canalul X, si apoi cauta-l daca vrei sa zbori. Anul urmator ne-am dat numerele de telefon, si a fost mai bine.
O fi libertate dar parca niste reguli chiar ne-ar ajuta pe noi cei care vom fi acolo.

PPS:
La unele intilnirti e posibil FPV. Nu doare si nu costa.


quote name='vlad1' timestamp='1490726689' post='882211'
La Adunati, si poate la floricele le reuseste o intilnire sI cu FPV. Am putea incerca si la RR, macar ca un inceput stingaci. Poate anul urmator are sa fie mai bine.


quote name='vlad1' timestamp='1491458044' post='882941'
Ady,

Iti multumesc de ginduri, inteleg ca incerci sa-mi transmiti ceva, nu sa fii politicos. Nu trebuie sa insisti, sentimentul e reciproc.

Dar nu ai inteles, nu eu am o problema

Eu probabil am sa aplic metoda colegilor (inclusiv din Cluj), am sa folosesc un avion mai mare. La FPV asta inseamna booster, si antena directiva. Pentru mine nu e nici o problema, in definitiv folosesc (cu totii, aici la Oradea) de fiecare data VTX de putere muult mai mare decit cutumele de la intilniri. Am sugerat ca nu asta e solutia.

Ca tot i-mi dai sfaturi nesolicitate, pot sa o fac si eu ? Sa-ti dau un sfat ? De exemplu de rex-ul ala din nume, doar nu-i legat de coada sau de singe albastru in instalatie ? Te reprezinta pe tine ?

PPS:
Ciudat, ca daca am propus ceva, nu organizatorii s-au opus, doar pesimistii de serviciu.


quote name='vlad1' timestamp='1491461396' post='882946'
Asa au inteles multi si la aeromodele, mai mare, inseamna mai bine. Si-au luat avioane mai mari, tot mai mari, ca zboara mai bine... Nu e aportul meu la modelism (inventia mea), doar am constatat ce au facut colegii.

Si apoi, ce nu e interzis, e permis. Daca e anarhie se aplica 'furer princzip'. Eu va tot zic, ca s-ar putea sa avem o problema acolo.


quote name='vlad1' timestamp='1492271621' post='883910'
Eu ma bucur ca mai dati pe la noi (pe RHC).

FPV ? drone ?


Vezi postareavlad1, la 16 April 2017 - 10:34 AM, a spus:

Nu vreau sa influentez si nu vreau sa cer nimic. As vrea sa avem in 2017 la RR cite ceva din ceea ce avem deja (bun) la alte intilniri.

Am intrebat pe 24.03 ce vor organizatorii. A trecut aproape o luna, si nu au raspuns nimic (da sau ba). Nu comentez, dar pentru noi raspunsul a devenit tardiv. Eu ma comport pe RHC ca pe un forum nu ca in fata unei gazete de perete.

Nu e relevant ce vreau eu. Dar pentru noi (din Oradea) e important. La unele intilniri mergem organizat, in coloana. Noi, am discutat problema, am ajuns la unele concluzii, mai raminea sa decidem. (mergem in 2017 la RR sau ne facem ripa noastra de 01.05.) In orice caz, daca eu voi merge, am sa-mi iau masuri de siguranta a zborului, mi-as dori sa fie FPV posibil fara sa deranjez/stresez colegii, pe organizatori se pare ca nu i-am deranjat cu nimic.


Vezi postareavlad1, la 18 April 2017 - 10:29 AM, a spus:

Cred ca faceti aceeasi greseala care a facut-o ARA cind si-a pus 'aeromodele' acolo. A pierdut cel putin niste actori in parlament si influenta lor. Putea fi foarte utila.

Daca la ripa nu se poate FPV si gata, ii pierdeti pe unii musterii. Eu am perceput farmecul locului si din prezenta colegilor si din diversitate ca pe ripa, va spun sincer nu m-am catarat. Oamenii mai merg la intilniri de hobby si pentru ca-i intereseaza nu numai ca-s mai aproape de casa. Stiu ca nu e mare pierdere, dar pe noi ne-ati pierdut pe anul asta. Poate, la anul daca va fi posibil sa ne tolerati...

Chiar ar fi interesant sa studiem de ce au unele intilniri succes, ofera garantii ? pista mai lunga ? aer mai curat ?... nu detaliez ca nu sunt sigur ca sunt on topic.

0

#71 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 April 2017 - 11:41 AM

Ca sa va dati seama in cate moduri se poate distorsiona informatia, si modul cum este privit aeromodelismul, si noi in general, va dau un comunicat postat recent pe un grup facebook de fantomisti, care au aflat ca ... existam :)

"Buna dimineata !
In acesta dimineata am primit o noua informatie ce nu am dorit s-o public pe pagina noastra oficiala dar am zis sa stim de ea aici totusi. ARA "Asociatia Romana de Aeromodelism " organizeaza pe 27 Aprilie o iesire la Rapa Rosie din judetul Alba avand acolo un aerodrom amenajat de care personal nu am stiut pana acum cand m-am uitat pe Google Earth sa vad unde e ca idee si distanta. Coordonatele locului acesta le public aici pentru oricine vrea sa vada.
Nu stiu daca e vcineva dispus sa arda atata benzina pana acolo desi acest event pica in ziua de joi si cu totii stim ca suntem la munca s-ar putea sa fie foarte slab enet-ul."

Hai sa numaram erorile din acest comunicat...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#72 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 19 April 2017 - 04:45 PM

Vezi postarearenatoa, la 19 April 2017 - 11:41 AM, a spus:

Ca sa va dati seama in cate moduri se poate distorsiona informatia, si modul cum este privit aeromodelismul, si noi in general, va dau un comunicat postat recent pe un grup facebook de fantomisti, care au aflat ca ... existam :)

"Buna dimineata !
In acesta dimineata am primit o noua informatie ce nu am dorit s-o public pe pagina noastra oficiala dar am zis sa stim de ea aici totusi. ARA "Asociatia Romana de Aeromodelism " organizeaza pe 27 Aprilie o iesire la Rapa Rosie din judetul Alba avand acolo un aerodrom amenajat de care personal nu am stiut pana acum cand m-am uitat pe Google Earth sa vad unde e ca idee si distanta. Coordonatele locului acesta le public aici pentru oricine vrea sa vada.
Nu stiu daca e vcineva dispus sa arda atata benzina pana acolo desi acest event pica in ziua de joi si cu totii stim ca suntem la munca s-ar putea sa fie foarte slab enet-ul."

Hai sa numaram erorile din acest comunicat...

Nu intaleg ce spui
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#73 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 19 April 2017 - 04:46 PM

Stimati Aeromodelisti,

Va informez ca la eveniment se va zbura in legalitate (se va segrega zona).
Detalii segregare:

Nume eveniment: Fun to Fly RR 2017
Perioada de desfăsurare eveniment: 27. Aprilie 2017 – 01. Mai 2017
Locație: Sebeș
Coordonate geografice:
- Un cerc cu o raza de 800m centrul cercului având urmatoarele coordonate
- Latitudine 45°58'59.17"N
- Longitudine 23°35'24.27"E
- Înaltime maxima 250 m de la nivelul solului
- În fiecrae zi începând cu ora 8:00 până la ora 22:00
Persoană responsabilă pentru segregare din partea ASOCIAȚIA ROMÂNĂ DE AEROMODELISM: Bora Ioan-Ovidiu
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#74 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 April 2017 - 05:13 PM

Vezi postareaAndrix_y, la 19 April 2017 - 04:46 PM, a spus:

Persoană responsabilă pentru segregare din partea ASOCIAȚIA ROMÂNĂ DE AEROMODELISM: Bora Ioan-Ovidiu

Cat de interesant suna asta?
Pana acum o facea ca pasionat de aeromodelism si acum e deja trasa pe turta ARA. E un pas inainte, dar suna mult mai bine s-o spuna el. Nu pentru mine. Felicitari pentru tot ce organizeaza ARA la RR.

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#75 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 April 2017 - 06:41 PM

I'll be back :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#76 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 April 2017 - 07:41 PM

Vezi postareaBig, la 05 March 2017 - 10:01 PM, a spus:

Dragilor,

... oile, ciobanul, cainele Virca (fara ca a iesit la penzie) cainele Rex (care inlocuieste pe Virca), si noi cei din cuibul Archaeopteriscilor,
sa facem mare minune mare mare festival aeromodelistic!

Recunosc si indemnati fain frumos de la spate (mai cu telefonul mai cu codorisca de la corbaci) de unii dintre voi pretinii nostrii de prin tara...

Da, nu-i nici o surpriza si nici o minune: e editia cu numarul 16!

Drept care: daca aveti dorinta, placerea si aeromodelul potrivit va asteptam cu drag si anul asta sa zburam, sa ne veselim si sa povestim cum numai noi cu voi stim a o face!

comitetul de organizatie in desfasurare:
BiG, Cosmin, Goghesh, si restul trupei sustinatoare!


Eu credeam ca la intalnirea asta vin ... poate m-am inselat... :unsure:
Rog orientare mai precisa, unde se tine evenimentul descris mai sus... sa nu nimeresc din greseala la vreun AG ... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#77 Useril este offline   adyc 

  • Fly-Free DreamTeam
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 764
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2017 - 08:52 PM

Sustin aeromodelismul, nu tolerez #imbecilii!
0

#78 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2017 - 08:55 PM

Bai, in loc sa stati cu ochii pe prognoza o dati pe politica si aici. E frig afara si plictiseala mare. Mai lipiti si voi doua baghete.
0

#79 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 20 April 2017 - 09:23 AM

Dragilor

RR a fost de la bun inceput o intalnire cu un minim de organizare si maximum de fun. O intalnire la care cine a vrut a fost primit sa ajute, evident benevol. O intalnire care si-a pastrat caracteristica principala: impreuna zburam, povestim si ne bucuram. ARA a ajutat cu ce a putut de exemplu segregarea spatiului ca sa zburam linistiti in legalitate. Stiti bine ca premiile, canile, atelierul pentru copii etc s-au facut cu ajutor, cu sprijin financiar, cu voluntari etc.

Nu o sa scoatem pe nimeni de acolo atat timp cat se respecta minimum de reguli si bunul simt.

Cat despre concursuri la RR mereu am sustinut micile miutze dar nu vrem nimic organizat masiv pentru ca ar contra ideilor de baza, ar genera tensiuni si .... hmmm nu asta ne dorim! Ne dorim zbor, prieteni, atmosfera aia faina pe care o facem impreuna, voi cei veniti din toata tara cu noi care incercam sa fim gazde bune si discrete.

Si vremea buna sa fie cu noi ca pentru restul de probleme gasim impreuna solutii!
FROGS CAN FLY!
0

#80 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 April 2017 - 10:07 AM

Vreme... de vreme :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RR26-29.jpg

... cu picioarele pe pamant ...
0

#81 Userul este online   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 20 April 2017 - 01:54 PM

Vezi postareaBig, la 20 April 2017 - 09:23 AM, a spus:



Cat despre concursuri la RR mereu am sustinut micile miutze dar nu vrem nimic organizat masiv pentru ca ar contra ideilor de baza, ar genera tensiuni si .... hmmm nu asta ne dorim! Ne dorim zbor, prieteni, atmosfera aia faina pe care o facem impreuna, voi cei veniti din toata tara cu noi care incercam sa fim gazde bune si discrete.





facem așa..miuța 1:
- lansăm, cei care vrem, un planor la același sandou. Care scoate timpul mai mic..plătește berea aia bună ...de la fabrica de lângă Râpă...nu chiar pe toată, măcr o parte!!!...
0

#82 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 April 2017 - 03:36 PM

live webcam Sebes

http://www.rcs-rds.r...streaming/sebes
... cu picioarele pe pamant ...
0

#83 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 20 April 2017 - 06:42 PM

Vezi postareaBig, la 20 April 2017 - 09:23 AM, a spus:

Dragilor

RR a fost de la bun inceput o intalnire cu un minim de organizare si maximum de fun. O intalnire la care cine a vrut a fost primit sa ajute, evident benevol. O intalnire care si-a pastrat caracteristica principala: impreuna zburam, povestim si ne bucuram. ARA a ajutat cu ce a putut de exemplu segregarea spatiului ca sa zburam linistiti in legalitate. Stiti bine ca premiile, canile, atelierul pentru copii etc s-au facut cu ajutor, cu sprijin financiar, cu voluntari etc.

Nu o sa scoatem pe nimeni de acolo atat timp cat se respecta minimum de reguli si bunul simt.

Cat despre concursuri la RR mereu am sustinut micile miutze dar nu vrem nimic organizat masiv pentru ca ar contra ideilor de baza, ar genera tensiuni si .... hmmm nu asta ne dorim! Ne dorim zbor, prieteni, atmosfera aia faina pe care o facem impreuna, voi cei veniti din toata tara cu noi care incercam sa fim gazde bune si discrete.

Si vremea buna sa fie cu noi ca pentru restul de probleme gasim impreuna solutii!


BIG Like!!
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#84 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 21 April 2017 - 03:01 PM

Vezi postarearenatoa, la 20 April 2017 - 03:36 PM, a spus:


Spre deosebire de Brasov unde avem zapada ca de Craciun :
http://www.rcs-rds.r...treaming/brasov

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled.jpg

AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#85 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 April 2017 - 03:13 PM

La Sebes a iesit soarele !!! :yahoo: zapada... doar in zare, pe munti :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#86 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 April 2017 - 10:38 AM

Toata perioada a intrat pe radar... cu exceptia noptii de vineri spre sambata, si sambata cam racoare... :) in rest pare ok.

Vantul nu arata chiar ideal, dar lucram cu vrajile de rigoare :)
Mai vedem miercuri daca prognoza se mentine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: RR28-01.jpg

... cu picioarele pe pamant ...
0

#87 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2017 - 10:55 AM

In toti anii a fost cu emotii la prognoza, legendele zic ca a fost un an in care a plouat mai tot timpul.
0

#88 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2017 - 10:59 AM

Timpul mai bun pana in 6 minute. Fac mai multi 6 minute e remiza. Cine stie, prinde unul o termica potrivita, sta o ora in aer si se incalzeste berea.

Vezi postareaMihai_supy, la 20 April 2017 - 01:54 PM, a spus:

facem așa..miuța 1:
- lansăm, cei care vrem, un planor la același sandou. Care scoate timpul mai mic..plătește berea aia bună ...de la fabrica de lângă Râpă...nu chiar pe toată, măcr o parte!!!...

0

#89 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 April 2017 - 01:10 PM

Vezi postareastiganas, la 22 April 2017 - 10:55 AM, a spus:

In toti anii a fost cu emotii la prognoza, legendele zic ca a fost un an in care a plouat mai tot timpul.


Cred ca ar putea fi acum 7-8 ani, cand m-am intalnit cu Horia pe drum, venind inapoi, ca ii luase noaptea apa cortul, si m-a facut si pe mine sa imi schimb planurile... :)
Pe vremea aia nu era windfinder ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#90 Userul este online   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 22 April 2017 - 07:59 PM

Vezi postareastiganas, la 22 April 2017 - 10:59 AM, a spus:

Timpul mai bun pana in 6 minute. Fac mai multi 6 minute e remiza. Cine stie, prinde unul o termica potrivita, sta o ora in aer si se incalzeste berea.




mă...mă faci să car un frigider tocmai de la Buzău!!!..Nu-i bai, e bună și caldă berea aia....Eu o să pun la bătaie o țuică veche, descoperită prin pivniță...Lumea de la Brașov o zâs că-i bună....cu greu am mai păstrat o sticlă pentru Râpă...

După zăpada de acuma și ploaia de anul trecut....nu poate decât soare să fie, așa cum e în sufltul tuturor care vin la Râpă an de an.
Să ne vedem cu bine!...

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 22 April 2017 - 08:00 PM

0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro