Modelism - RHC Forum: Fun to fly Rapa Rosie 2017 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6

Fun to fly Rapa Rosie 2017 tot acolo!

#151 Useril este offline   ATYZZZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 07-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Rc aero auto si cnc.

Postat 02 May 2017 - 08:59 PM

RR 2017

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN0997.JPG

0

#152 Useril este offline   marius11 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1384
  • Inregistrat: 30-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Fagaras _ Brasov
  • Interests:Aeroclub Fagaras - Facebook
    Aero, Heli, Navo , RC cars , and drone

Postat 02 May 2017 - 09:05 PM

Acelasi stress l-am avut si noi permanent... cei de la Fagaras....ATV-uri , motoare. zgomote si vacarmul acela.
Am avut si eu un 450 Heli la mine dar am evitat sa il ridic desi tare as fi vrut sa discut cu "MAN" sau cu "Caspy" despre mersul lui .
Am avut retineri sa nu fac vreun rau cuiva deoarece cand a zburat CASPY chiar eu am facut culoar pe pista ...erau cativa care vroiau sa intre langa heli .
Poate noi suntem mai obisnuiti cu linistea cu calmul si cu regulile noastre de zbor . Intr-un cuvant cunoastem riscurile . O data am strigat chiar si la Cristi de la Arad ca se repezise cu fulgerul ala de drona peste masinile noastre .
Noi aveam si copii cu noi....asa ca riscurile nu ne plac .
Noi am mers peste deal pe culme si ne-am zburat in liniste si pace planoarele ...a fost fain ca de obicei ! Zgomotul l-am lasat in vale ...
Apropo sa stiti ca am explorat si Zona Rapei cu detectorul de metale ...chiar si in grota ...dar nimic !
Ma gandeam ca gasesc ceva totusi pe acolo .

Pana una alta va asteptam la Fagaras la un zbor de vis intr-o locatie de vis - Numele ei este " AMAZOANE"

https://www.facebook...73852779332528/

Aceasta postare a fost editata de marius11: 02 May 2017 - 09:07 PM

0

#153 Useril este offline   ATYZZZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 07-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Rc aero auto si cnc.

Postat 02 May 2017 - 09:07 PM

Si inca una.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Kraz 255 B.jpg

0

#154 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 03 May 2017 - 07:13 AM

Vezi postareaATYZZZ, la 02 May 2017 - 08:59 PM, a spus:

RR 2017

Dupa poza asta ma bucur ca nu am stat de cit pana simbata dimineata. Acollo nu aveai nici loc de zbor pentru heli, clar.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#155 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 May 2017 - 08:13 AM

Vezi postareamarius11, la 02 May 2017 - 09:05 PM, a spus:

...
Pana una alta va asteptam la Fagaras la un zbor de vis intr-o locatie de vis - Numele ei este " AMAZOANE"

https://www.facebook...73852779332528/


Pot sugera cuplarea acestei intalniri la anul impreuna cu RR, inainte sau dupa ?
Adica acei care au destul timp sa participe la ambele sa o poata face cu o deplasare minimala, care poate partial se regaseste in traseul de (re)venire (din)spre RR.
In cazul meu mi-ar fi fost mai simplu sa fac Talmaciu-Fargaras, 57km, decat Craiova-Fagaras la doar o saptamana dupa ce am facut 700 km...
Ar fi ca o oprire de etapa... ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#156 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 03 May 2017 - 08:38 AM

Vezi postareawabo1, la 03 May 2017 - 07:13 AM, a spus:

Dupa poza asta ma bucur ca nu am stat de cit pana simbata dimineata. Acollo nu aveai nici loc de zbor pentru heli, clar.


Pana duminica dimineata era de stat. Dupa poza aia imi dau seama ca daca ramaneam pana luni dimineata doar imi pierdeam o zi de recuperare acasa.
0

#157 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 03 May 2017 - 11:14 AM

Vezi postarearenatoa, la 03 May 2017 - 08:13 AM, a spus:

Pot sugera cuplarea acestei intalniri la anul impreuna cu RR, inainte sau dupa ?
Adica acei care au destul timp sa participe la ambele sa o poata face cu o deplasare minimala, care poate partial se regaseste in traseul de (re)venire (din)spre RR.
In cazul meu mi-ar fi fost mai simplu sa fac Talmaciu-Fargaras, 57km, decat Craiova-Fagaras la doar o saptamana dupa ce am facut 700 km...
Ar fi ca o oprire de etapa... ;)


Scuze ca intervin, cred ca am mai avut o interventie similara cu multi ani in urma. Pun o singura intrebare, bineinteles ca stiu raspunsul. Cu toate astea, insist, desi aparent nu-s direct interesat de probleme.
Nu s-ar putea muta RR mai spre vara? Legata sau nu de alt eveniment, lasata pentru un singur WE, undeva unde sa fim siguri ca indiferent de vreme, e cald afara chiar si pentru cort? Ca dupa o ploaie buna vine o zi cu soare... ? Tare fac legatura cu ziua nationala a Romaniei. Parca suntem blestemati de soarta. Cele mai importante momente ale noastre sa le avem pe vreme rea, sa nu ne putem bucura de ele.
Parca as vedea-o mult mai potrivita la un inceput de vacanta a copiilor (si weekend-al nostru) sau la un sfarsit de vacanta. N-am stat cu calendarul in fata, dar sigur s-ar gasi 3 zile toata vara pentru ceva linistit, cu ploaie de 1 ora pe zi si restul frumos. Anul asta n-am venit ca aveam alte socoteli, dar si la mine in curte, undeva langa Buzau, inca aveam zapada. Parca nu mi-as lua juniorul si nevasta insarcinata sa dormim in cort pe vrema asta. Nu-i bai, formam echipa completa anul viitor si mai vedem. Mari sanse sa avem doua pute si doua crapaturi. O sa fim doi la doi, nu dau detalii. Poate ceva mutat spre ziua copilului de 1 iunie, sau chiar si mai tarziu. Stiu ce inseamna macar ca idee, dar risc sa propun asta. Adica as avea curajul sa propun o schimbare a datei, doar din motive de vreme... Scuze anticipat daca deranjez, desi tare mi-as dori sa-l deranjez cu ideea pe marele BIG.

Cunosc raspunsul, il inteleg, respect parerea tuturor celor care fac sacrificii sa fie asa cum este acum. Cred ca am savurat momentul o singura data, acum multi ani (o fac pe prostul si zic ca am uitat cand, desi ma uit cu placere la poze). Dar nu s-ar putea face ceva mai mult sa fie mai simplu si mai placut? Nu neaparat pentru cei mofturosi. Personal dorm si la hotel si in cort iarna la munte, ca-mi place si rezist. Parca mult mai bine m-as simti sa-mi aduc nevasta, juniorul si amanta la iarba verde in miros de metanol ars... Eu ca eu, dar femeile sunt pretentioase. 1 Mai e inca vreme instabila si rece, se amesteca cu sarbatoarea de Paste uneori (pare a fi avantaj dar nu este).
Hai s-o iau pe aia dreapta. E un eveniment unic in Romania. Personal as face orice sacrificiu sa particip. Dar inca am familia pe primul plan si daca nimic nu se potriveste in interior ca program, nu mai ajung sa vad exteriorul... Pentru cei mai puternici ca mine, toate urarile de bine. Si cand au timp, poate mai impartasesc din experienta lor despre ce si cum sa fugi de familie si sa te simti bine. In multi ani, pe 1 Mai, in orasul meu de provincie era un obicei. Se mergea prima oara la scadat, in anul respectiv. Si ne puteam tine de obicei. Doar ca de cand m-am facut mare, de 1 Mai, adun zapada din spatele casei. Ceva nu se mai potriveste. Scuze de interventie, multumesc printre dinti celor care ma injura dupa ce pierd timpul sa citeasca mesajul dar aveti tot respectul, meu pentru tot ce faceti.
Cu respect, Ovidiu Tiron.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 03 May 2017 - 11:24 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#158 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 May 2017 - 11:21 AM

Partea cu amanta o uitasem... data viitoare las sotia acasa :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#159 Useril este offline   mihaiagu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1352
  • Inregistrat: 07-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Cessna 182<br />Batranul Farnkestein

Postat 03 May 2017 - 08:41 PM

Gașca din Ploiești mulțumește organizatorilor. Noi ne-am simțit excelent. Făcând abstracție de vacarmul întâlnirii campenesti cu ale ei concursuri de motocros și atv-uri noi ne-am distrat de minune. Am avut noroc cu rulote le deși am avut în grup și 3 corturi. Ploaia de sâmbătă seara și noaptea nu ne-a speriat. Am stat pana luni și ne-am bronzat , am și zburat atât cât ne-am propus. Am socializat, am grătarit, am cantat am băgat și ceva ciorbici la ceaun plus faimoasa fasole .
Am regretat prezenta magazinelor de profil. Dl Kelemen a lipsit și ne-a părut rău. Dansul era unul din cei care reprezentau aceasta întâlnire. A lipsit atelierul pentru copii. Păcat, aceștia sunt viitorul nostru.

Părerea noastră unanima(ma refer doar la părerea noastră a grupului prahovean) este ca ar fi minunat sa se facă aceasta întâlnire mai spre sfârșitul lunii mai sau chiar în iunie. Garantat prezenta va fi mult mai mare. Am văzut ca multi au fost speriați de vreme și au plecat mult prea repede sau nu au venit. Este amintire întâlnirile de alta data când eram puzderie.

Mulțumiri lui Big și compania. Gașca de la Ploiești te saluta și susține Râpa Roșie.

SA NE VEDEM SĂNĂTOȘI LA ANUL.
AERO

Yak 54 1.1m electric
Yak 54 1.4m/8cc benzina
SBACH 2.2m PilotRC/DLE55RA
Sbach 2.2m PilotRC,Kit
BREEZE PRO - indoor
Lazy BEE - 1.5cc
Aeromodel Ehawk-1500,Kit

RX / TX
HITEC AURORA 9
0

#160 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2217
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 04 May 2017 - 08:55 PM

Multumesc pentru efort lui Big si celor care au luat parte la organizare. Pt mine a fost a zecea participare.

Sunt de asemena de parere ca intalnirea trebuie mutata undeva in a doua jumatate a lunii mai (15-31), pentru a beneficia de o vreme mai buna (dar nu excesiv de calduroasa) si pentru a nu ne mai suprapune cu serbarea campeneasca & zecile de motociclisti teribilisti (multi fara numere si fara casca) care vin sa calareasca Ripa.

Prin decalarea evenimentului, probabil ca se va pierde sprijinul municipalitatii, asa ca fiecare dintre noi va trebui sa contribuie cu 30 - 50 Lei pentru aducerea toaletelor ecologice, a cosurilor de gunoi si pt celelalte cheltuieli organizatorice (curent, tuns pista etc), magazinele de modelism disparand complet din peisaj la intalnirea de anul acesta, de sponsorizari ce sa mai vorbim... Din punctul meu de vedere, sunt dispus sa platesc pt a beneficia de atmosfera de alta data si chiar mai bine.
Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#161 Useril este offline   belloo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 09-January 14
  • Gender:Male
  • Location:SIBIU
  • Interests:Tot ce zboara e frumos , chiar si porcul :)

Postat 05 May 2017 - 05:14 AM

Vezi postareaERASER, la 04 May 2017 - 08:55 PM, a spus:

Multumesc pentru efort lui Big si celor care au luat parte la organizare. Pt mine a fost a zecea participare.

Sunt de asemena de parere ca intalnirea trebuie mutata undeva in a doua jumatate a lunii mai (15-31), pentru a beneficia de o vreme mai buna (dar nu excesiv de calduroasa) si pentru a nu ne mai suprapune cu serbarea campeneasca & zecile de motociclisti teribilisti (multi fara numere si fara casca) care vin sa calareasca Ripa.

Prin decalarea evenimentului, probabil ca se va pierde sprijinul municipalitatii, asa ca fiecare dintre noi va trebui sa contribuie cu 30 - 50 Lei pentru aducerea toaletelor ecologice, a cosurilor de gunoi si pt celelalte cheltuieli organizatorice (curent, tuns pista etc), magazinele de modelism disparand complet din peisaj la intalnirea de anul acesta, de sponsorizari ce sa mai vorbim... Din punctul meu de vedere, sunt dispus sa platesc pt a beneficia de atmosfera de alta data si chiar mai bine.


Mare dreptate ai,si eu as fi dispus sa dau 50 lei si sa nu am parte de motocross..
ALIGN 450 SPORT
0

#162 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 May 2017 - 08:11 AM

Nu fiti asa siguri ca dezlegarea de 1 Mai inseamna automat inchidere robinet sprijin manifestare... :unsure:

Nu cunoasteti puterea de convingere a lui BIG :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#163 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 11 May 2017 - 08:29 AM

Dragilor,

a mai trecut o editie. Cu putina ploaie, cu mai putin sprijin dar a trecut. Cu siguranta a fost cea mai colorata, avand in vedere scena si restul de actiune desfasurata la vest de pista, cu concerte si alte chestii.

Vreau sa va multumesc celor care ati participat, celor care ati ajutat, celor care ati criticat. Si mai vreau sa va asigur ca echipa Archaeopterycsilor o sa faca si in continuare tot ce se poate pentru a mentine spiritul RR si pe viitor, asa cum il stim noi, cum il tinem in viata impreuna. Va asigur ca la anul o sa fie mai bine. O sa gasim solutii si sunt sigur ca putem ajunge la editia #30!
FROGS CAN FLY!
0

#164 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 May 2017 - 09:11 AM

32 ! ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#165 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 13 February 2018 - 11:26 PM

Anul acetsta pe ce data se tine Rapa Rosie?
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#166 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2105
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 14 February 2018 - 05:31 AM

Nu stim inca, dar sper sincer sa nu mai fie dublata de vreo actiune "populara" ca cea de anul trecut... Si poate o ducem undeva la putina caldura...
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#167 Useril este offline   norbert_k 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 28-February 16
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:XK detect X380
    Conscendo S rtf
    Timber
    Mini Talon
    Sonicmodell AR Wing

Postat 14 February 2018 - 07:17 AM

Și eu ce fac, că am pus deja cortul în mașină. .... :)
Norbert_K
0744874231
Happy landing
0

#168 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 February 2018 - 09:21 AM

Sper sa nu fie pe 1 iunie, desi simbolic s-ar potrivi de minune... dar sunt plecat tocmai atunci... :(
... cu picioarele pe pamant ...
0

#169 Useril este offline   ATYZZZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 07-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Rc aero auto si cnc.

Postat 19 February 2018 - 11:00 PM

Daca nu zice nimeni nimic noi tot mergem la RAPA ROSIE de 1 mai. :drinks:
:yahoo:
0

#170 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 February 2018 - 11:06 PM

1 e marti... parca vad ca se va da guvernoiu peste cap sa scoata si luni 30 libera... :rolleyes:

Nu, nu sunt bugetar... :D

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 19 February 2018 - 11:06 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#171 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 20 February 2018 - 10:02 PM

Problema este ca nu stiu cum sa imi pun concediul.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#172 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 March 2018 - 03:06 PM

Mai in august, daca se poate... sa se dezapezeasca drumurile...
Facem anul asta o saniutza ? :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#173 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 23 March 2018 - 11:40 PM

dada :drinks:
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro