Modelism - RHC Forum: CNC cu 5 axe - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

CNC cu 5 axe

#1 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 March 2017 - 02:26 PM

Deschid topicul in speranta ca cineva (eu stiu macar doua persoane) viseaza la un cnc in 5 axe. Cum stiu ca sunt probleme cu mecanica si softul, facem un loc special de discutat despre ele. Cum din experienta stiu ca daca le las amestecate asa vor ramane, deschid sectiuni separate pentru mecanica si soft. In mod sigur se vor umple cu ce trebuie.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 March 2017 - 02:29 PM

Presimt ca vor fi doua directii: una spre varianta clasica si alta spre domeniul stomatologic. Softul de stomatologie are ceva specific in el, de regula e foarte scump si vine insotit de electronica proprie.
Cand zic ca are ceva specific, ma refer la faptul ca stie sa tina cont de materialele cu care se va lucra in continuare si face singur corectiile necesare, ca e specializat pe anumite forme caracteristici specifice domeniului.

Trebuie vazut pana unde putem face masina cum dorim si de unde trebuie luat in considerare si softul care o va comanda. Eu cam stiu unde incepe granita, dar trebuie discutat despre ce si cum...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 05 March 2017 - 02:34 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 05 March 2017 - 03:43 PM

hmm.. nu stiu daca e nevoie de doua topicuri, la urma urmei ne-am invatat toti sa citim printre randuri

cred ca toti am cochetat cu ideea de multi-axis iar limitarile au fost impuse in mare masura de buget
personal am inceput trecerea la a 4-a axa, cea mai simpla varianta de "upgrade"
axa rotativa pusa pe masa, paralela cu una din axele X sau Y

marea problema la adaugarea unei noi axe consta in design-ul initial al masinii, cel de "3 axe"
daca Z-ul nu este darnic, implementarea unei mese/axe rotative devine problematica

dupa oarece experiente generate de nevoia de lucru in 4 axe (indexat dar si simultan) consider ca implementarea acestora pe un router obisnuit trebuie sa fie dictata de necesitati
adica, am nevoie de 4 axe? am nevoie de 5 axe? cat % din timpul de lucru sau numarul de piese frezate in 4/5 axe?

trebuie sa las ideile in aer, kinderu vrea sa-l scot afara, ca e cald si frumos! sorry guys! revin cat de repede pot!
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#4 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 05 March 2017 - 05:02 PM

"dupa oarece experiente generate de nevoia de lucru in 4 axe (indexat dar si simultan) consider ca implementarea acestora pe un router obisnuit trebuie sa fie dictata de necesitati
adica, am nevoie de 4 axe? am nevoie de 5 axe? cat % din timpul de lucru sau numarul de piese frezate in 4/5 axe? " De acord.

Continui discutia cu florianmro:
Ca sa faci si sa incerci un cnc in 5 axe sunt multi bani si sansa mare sa nu finalizezi. Raman la parerea sa incerci modelarea pe o masina cu 3 axe + indexer. E mult, mult mai simplu.
Daca te stradui, cu indexerul poti face prelucrarea si la 120 grade. Doar sa intelegi procesul.
Nu cred ca dantura necesita o asa mare precizie. Imposibil sa nu mai retusezi cu freza la fabricatie sau la montaj (mulaj imperfect etc)
0

#5 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 05 March 2017 - 06:23 PM

Pentru un cnc in 5 axe nu cred ca este o varianta buna sa modifici un cnc in 3 axe ,
trebuie proiectat de la zero in functie de varianta aleasa si in functie de ce vei prelucra mai mult.

Powermill este un program cu care poti prelucra 5 axe , eu l-am folosit la prelucrat 4 axe dupa suprafata de proiectie si am fost multumit de el.
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 March 2017 - 07:48 PM

Vezi postareasebba, la 05 March 2017 - 03:43 PM, a spus:

hmm.. nu stiu daca e nevoie de doua topicuri, la urma urmei ne-am invatat toti sa citim printre randuri

cred ca toti am cochetat cu ideea de multi-axis iar limitarile au fost impuse in mare masura de buget
personal am inceput trecerea la a 4-a axa, cea mai simpla varianta de "upgrade"
axa rotativa pusa pe masa, paralela cu una din axele X sau Y

marea problema la adaugarea unei noi axe consta in design-ul initial al masinii, cel de "3 axe"
daca Z-ul nu este darnic, implementarea unei mese/axe rotative devine problematica

dupa oarece experiente generate de nevoia de lucru in 4 axe (indexat dar si simultan) consider ca implementarea acestora pe un router obisnuit trebuie sa fie dictata de necesitati
adica, am nevoie de 4 axe? am nevoie de 5 axe? cat % din timpul de lucru sau numarul de piese frezate in 4/5 axe?

trebuie sa las ideile in aer, kinderu vrea sa-l scot afara, ca e cald si frumos! sorry guys! revin cat de repede pot!


E greu de crezut, dar initial chiar la un singur topic m-am gandit, cu lucrurile amestecate. Asa l-am si deschis, dar imediat l-am deschis si pe al doilea si am zis sa ramana impartite de la inceput. De-a lungul timpului, am constatat ca e greu de impartit un topic in mai multe, fara efecte neplacute. Si al doilea aspect ar fi ca cel cu softul vreau sa-l trec mai mult pe partea de stomatologie, unde sunt alte probleme. Deoarece acolo ar fi cerere, ar putea sa apara si oferta. Se merge pe ceva oarecum batut in cuie si trebuie sa ne adaptam domeniului daca vrem sa stam in el. Doar ca avem putin de invatat. Parerea mea...

Daca e sa raspund punctiform mesajului, ajung la partea cu bugetul. Da, initial limitarile au fost legate de buget. Vad ca problema asta este depasita, se discuta de multa vreme despre materiale performante, scumpe. Deci se poate. N-ar strica niste schimburi de pareri legate de o mecanica frumoasa si de ceva legat de softuri.
Partea cu constructia masinii, e de cand lumea. Adica stii de la inceput pana unde o poti modifica sau stii momentul cand o ingropi.

Normal ca existenta masinii e dictata de necesitati si tocmai de aia cred ca ar fi nevoie sa existe printre noi si 1-2 bucati cu care sa putem colabora rezonabil.

Desi nu-i legat direct de subiect, apar destul de des situatii de genul cu kinderul. Si la mine e la fel, ba mai mult inteleg ca apare inca un kinder. Deci timpul alocat destrabalarii in singuratate langa un CNC se va reduce simtitor. Plus ca avansam in varsta si ne creste experienta (simultan cu cresterea puterii in degete, ca spre deosebire de tinerete cand eram mult mai slabi, acum o putem indoi de la jumate cu doar doua degete...).

Si eu zic ca un cnc in 3 axe, daca nu-i gandit de la inceput pentru 5, nu iese ca in povesti. Ajunge un fel de strutocamila in cel mai fericit caz.
Tinem legatura.

PS sau ar mai fi o varianta, sa impart cele doua subiecte altfel. Cu 5 axe de uz general si dedicate stomatologiei. Soft si hard amestecate le fiecare. Poate-i mai bine asa, dar cred ca in acest caz s-ar purta discutii doar in cel de stomatologie. Astept propuneri. Multam fain.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 05 March 2017 - 08:15 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 05 March 2017 - 08:16 PM

Vezi postareafanefane, la 05 March 2017 - 06:23 PM, a spus:

Pentru un cnc in 5 axe nu cred ca este o varianta buna sa modifici un cnc in 3 axe ,
trebuie proiectat de la zero in functie de varianta aleasa si in functie de ce vei prelucra mai mult.

Powermill este un program cu care poti prelucra 5 axe , eu l-am folosit la prelucrat 4 axe dupa suprafata de proiectie si am fost multumit de el.


Subscriu la acest punct de vedere. Este pe locul 3 in lista mea de ''to do''/''to make''. Pentru lemn in principal, sculpturi si profile ''oblice si inalte''. Imi si inchipui un portal nesimtit, cu masa pe podea iar Z-ul coborand asaaaaaaaa-vreun metru, sasaind precum sarpele Ka din cartea junglei cand il adormea pe Mowgli.
0

#8 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2017 - 10:04 PM

Eu unul sunt interesat de un cnc in 5 axe pe zona stomatologiei dar daca nu vorbim despre piese prelucrate cu precizii ridicate si componente de rotatie fara backlash ( harmonical drive )nu se va ajunge la nici un rezultat .O masina in 5 axe trebuie gandita de la inceput mai greu de adaptat una in 3
0

#9 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 March 2017 - 10:24 PM

Nu stiu ce sa zic, e discutabila treaba. CNC-ul meu cumparat de la ISEL a fost gandit sa poata permite montarea pe el a inca doua axe de rotatie. ISEL chiar are acel modul, care se vinde separat si care se potriveste excelent pe masina. Cursa pe Z este de 250, celelalte nu-s exagerat de mari 300 si 600 mm. O singura data am avut nevoie de o piesa in 5 axe si bineinteles ca am renuntat la piesa. Abia daca simt nevoia de 4 axe. Deoarece am a 4-a axa, parca as monta-o dar nu e graba mare.
Sincer, nu prea stiu ce sa zic despre precizie, daca era necesara mai mare sau e suficient cat are.
Cum mie nu-mi pare o masina deosebita, inclin sa cred ca orice cnc facut ca freza pe 3 axe merge modificat in unul cu 5 axe, daca permite montarea a inca doua axe de rotatie, ca gabarit, sub portal. E drept ca acum ma gandesc mai mult la masinile de frezat facute ca freza, nu ca routere. Tot ziceam mai demult ca e o diferenta intre ele, inca din constructie. Alte rapoarte intre X-Y si Z, alte transmisii.
Cu toate astea, n-as da bani pe acel modul. Tot spre una dentara ma duce mintea si nu neaparat ca domeniu de utilizare ci ca dimensiuni, curse de lucru.
Inclin sa separ topicele in varianta a doua si sa las discutia separata pentru cele dentare, cu problemele de soft si hard amestecate.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#10 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2017 - 10:52 PM

softul de stomatologie tine cont de niste lucruri dar tot cu aceiasi parametrii luceaza ca la orice prelucrare .
https://www.youtube....h?v=8iNvhzMNz6o
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 March 2017 - 11:23 PM

Daca nu gresesc, e o prelucrare in 4 axe ce ai postat in clip. Da, o face orice CNC.
Nu de prelucrare in sine vorbesc cand fac referire la softul pentru stomatologie.

N-as intra in detaliile pe care le-am uitat, dar stiu ca erau unele interesante. Candva o sa reiau problema de la capat. Se lucreaza mult cu biblioteci si cu obiecte scanate. In general cu fisiere STL. Nu este soft ingineresc ci mai mult artistic. In functie de tehnologia ulterioara de prelucrare, softul stie ce sa faca atunci cand genereaza codul G. De exemplu, daca stie ca se va face o matrita si ca se va turna un material care se va contracta ulterior cam 2%, softul va mari automat dimensiunile matritei astfel incat piesa finala sa fie cea dorita ca dimensiuni, nu matrita prelucrata. Tot softul stie sa faca puntile automat, bineinteles dupa niste setari predefinite. Si tot asa. Adica un operator cu studii tehnice dar nu neaparat medicale, de stomatologie, poate utiliza un astfel de CNC.
Ca sa o spun pe aia dreapta, poti face pe orice CNC in 3-5 axe o prelucrare dupa un fisier simplu de-al stomatologilor, dar asta nu inseamna ca ai obtinut ce doreste un medic. Si e o munca titanica sa faci manual ce face un soft de stomatologie. Din cauza asta spun ca-i un soft special sau specializat pentru ce prelucreaza, nu ca freza este altceva decat o simpla freza.
Pe de alta parte, prelucrarile pot dura foarte mult ca timp. Pe langa faptul ca ar trebui sa fie o masina fiabila, se cere si ceva precizie. Contrar asteptarilor, tocmai datorita ca se lucreaza cu lucruri "vii" sau pentru lucruri vii, fara dimensiuni exacte, nici precizia unei astfel de masini nu e necesar sa depaseasca limite extreme. Sutimi sau chiar o zecime de mm eu cred ca ar fi suficient. La translatii face fata orice ghidaj de calitate, dar pentru rotatii e indicat de mers pe ceva fara jocuri. Unii ajung chiar la reductoare armonice. Dar nu mai mult de atat. Plus ca dimensiunile semifabricatului sunt cat de cat standardizate si-s in limite rezonabile. Din cauza ca softul nu e chiar unul ingineresc si are de facut tot felul de minuni pe langa modelul original, fiecare firma si-a implementat partea de comanda a motoarelor dupa cum a stiut mai bine, sa se vanda totul la pachet.

Parerea mea este ca cine vrea sa construiasca un CNC pentru uz stomatologic ar fi bine sa foloseasca un soft dedicat. Dar asta inseamna ca se merge pe ce suporta el la legatura si drivere. Pe undeva driverele dicteaza motoarele ca nu stiu daca merge orice pus pe orice.
As inclina sa spun ca o mecanica normala in 5 axe ar trebui sa se opreasca la cuplajele transmisiei si de acolo sa se imbine cu partea de soft, sistem de calcul, transmisie de date, driver si motoare, astea din urma dictate sau determinate de softul stomatologic.
Nu merge sa dai sistemul complet cum facem noi, cu motoare si drivere in step-dir, daca nu stii ce si cum trimite softul. Posibil sa te intorci ca la Piticot, cativa pasi inapoi. Parerea mea.

PS. Musai ATC, scule bune, sarcini extrem de mici, uneori materiale dure. Oricum, urmeaza niste etape de lustruire manuala sau chiar ajustare si inainte si dupa "montaj" (in gura clientului).

Aceasta postare a fost editata de bitex: 06 March 2017 - 01:36 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 March 2017 - 11:35 PM

Vezi postareaflorianmro, la 05 March 2017 - 10:52 PM, a spus:

softul de stomatologie tine cont de niste lucruri dar tot cu aceiasi parametrii luceaza ca la orice prelucrare .
https://www.youtube....h?v=8iNvhzMNz6o


Daca tot esti adanc implementat in cunoastearea procesului, te-as ruga, daca poti, sa ne dai ceva informatii despre transmisia de date (ai spus undeva ca-i pe USB). Asta banuiesc si eu, ca altceva de actualitate, universal si verificat, nu prea exista.
Eu am probat mai demult niste softuri de CAD-CAM pentru stomatologie si am vazut tot felul de ciudatenii in ele, specifice domeniului. Imi pare OK sa fie asa. N-am gasit nimic legat de restul sistemului si din cauza asta m-am oprit. Nu era o prioritate pentru mine si n-am investit suficient ca sa-mi satisfac curiozitatea.

PS. pana la urma o sa comasez subiectele si Dumnezeu cu mila ce o sa se mai inteleaga de acolo. Bine ca avem antrenament si putem scoate ideile de pe unde apar ele...
Spor la treaba tuturor.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 06 March 2017 - 01:42 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#13 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 06 March 2017 - 09:11 AM

hai ca incerc sa reiau ideea... :)

da, e dificil sa modifici un router deja existent, proiectat pentru 3 axe, intr-unul cu 5 axe
in 4, adaugarea unei axe rotative, poate fi mai abordabila, dar la 5 deja incepem sa ne lovim de probleme
cum zicea un coleg mai devreme, e nevoie de un Z mult mai mare pentru a face fata

insa care sunt variantele constructive?
ce mai simplu imi pare adaugarea unei mese trunnion, conditia ar fi ca Z-ul sa fie generos sau sa se poata adapta in interiorul (sub nivelul) mesei
ar mai fi avantajul ca se poate face pe etape, prima data facandu-se prima axa si abia apoi a doua (a 5-a axa de fapt)
dezavantajul consta in faptul ca dimensiunile utile permise sunt relativ mici
dar cum totul e relativ, depinde ce piese vrei sa faci, in multe cazuri e posibil sa fie suficient

alta varianta ar fi ca cele doua axe sa se regaseasca pe capul de frezare si atunci zona de lucru e aproape cat masa initiala, cu ceva limitari datorita nevoii de inclinare a capului
aici se complica treaba ca mecanica nu mai e asa de usor de facut in conditii de amator (ca eu la astea ma refer, nu la cele industriale cu multe zerouri)

a treia varianta cu care am cochetat o vreme dar m-am lasat dupa ce am pierdut o licitatie pe ebay, e folosirea de la inceput a unui brat robotic
asta s-ar aplica doar daca asa se incepe, si nu cu modificari de masini existente
secondarea bratului cu o simpla axa de translatie sau una rotativa ar permite lucrul cu multe grade de libertate si pe dimensiuni relativ mari

dezavantajul e ca si bratul ala robotic te costa o gramada de bani, fie si la second hand
insa daca te apuci sa compari cat ar costa sa construiesti o masina "clasica" in 5 axe la dimensiunile ce le poate acoperi un brat robotic, fie si unul mic cu raza de 1m, tot cam pe acolo ajungi, poate chiar mai mult

dezavantajul ar fi ca precizia ramane la niste cote in jurul a 1-2 zecimi
in modelare 3d de matrite sau pozitive pentru matrite fibra, e perfect, nici nu-ti trebuie mai mult

dar dupa toate astea ramane intrebarea: cat de mult merita investitia?
am avut lucrari unde mi-ar fi prins bine asa ceva, varianta cu brat robotic, insa "remuneratia" ar fi acoperit doar 5%, estimat grosier, din investitie

cum spuneam, am ajuns la lucrul in 4 axe simultan cu investitie minima, atat ca hardware cat si know-how
dar cererea de pe piata nu a justificat upgradarea

probabil candva - daca nu plec de tot pe barca intre timp - voi incerca un trunnion table
sa-l cumpar nici nu ma gandesc, cel putin nu inainte de a avea o baza solida, mai ales de comenzi

daca s-ar face doar de hobby, si banii nu ar fi o problema, da, le-as incerca pe toate
dar din pacate hobby-ul nu produce bani si nici alte domenii nu produc suficient ca sa il sustina la nivelul asta

gata, pauza, ma apuc de lucru :)
va place cum le bag (pauzele), da? imprevizibil! :drinks: :drinks:
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#14 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 07 March 2017 - 04:41 AM

Sunt convins ca se poate realiza un cnc in 4, 5 axe. Util pentru tehnica dentara si facut matrite.
Partea de loc usoara este cu programul CAM. Asta cum se rezolva ? Fiecare isi face propriul program ?
0

#15 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2017 - 06:38 AM

Aici e mecunoscuta .Exista mai multe CAM -uri pentru 5 axe , scumpe toate , dar mai trebuie un program ,se numeste postprocesor care adapteaza CAM -ul la constructia masinii .
0

#16 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 07 March 2017 - 08:21 AM

Postprocessor-ul e inclus in CAM, n-am găsit până acum CAM care sa nu aibe și postprocesoare
Altfel nu ar ști cum să genereze codul pentru fiecare mașina în parte
Că unele CAM-uri au mai multe sau mai puține, asta e altceva
Dar de avut au toate
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#17 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2017 - 08:33 AM

Asa este dar aceste post procesoare sunt valabile pentru modele de masini de la firme consacrate acolo exista o colaborare intre producatorii de masini si dezvoltatorii de software cam ,,pentru masinile realizate in regim hobby trebuiesc scrise .
0

#18 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2017 - 09:04 AM

M-am intersat , doar asa informativ , la o firma care vinde soft cam pentru 5 axe. Am fost intrebat ce model de masina folosesc , de la ce producător, evident am raspuns ca am o masina construita in regim hobby ( desigur ca nu aveam , dar trebuia sa duc discutia mai departe ) . Raspunsul a fost ca la achizitionarea softului ( cu 3 de zero la coada , pret in euro ) mi se scrie un postprocesor gratuit daca furnizez caracteristicile masinii . Probabil distante , demultiplicare la axele de rotație. Postprocesarea gandesc ca trebuie sa comande permanent variatia vitezei de rotatie a celor 2 axe plus avansul frezei in material in functie de pozitia varfului frezei care o are in fiecare moment fata de centrul de rotatie .
0

#19 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 07 March 2017 - 09:43 AM

pai cam asa, ultima cerere de pret care am avut-o a fost la sprutcam, am eu ceva sensibilitati pentru softul asta :)
in Romania e vandut de regel-tech, http://www.regel-tec...m-sprutcam.html

Citeaza

SprutCAM 10 5xMill, debitare 2D, prelucrari prin frezare 2.5D si 3D, frezare cu indexarea axelor de rotatie (3+2)D, frezare continua in 4 si 5 axe, 2750 EUR


in pretul ala, 5 axe simultan sub 3000 euro, imi pare o alternativa de luat in seama
nu stiu ce sa zic de PP, daca-l vor adapta gratuit la fiecare cerinta in parte dar pana acum am reusit sa editez fara mari probleme PP-urile de la sprutcam, pana la nivel de 4axe (ca 5 nu am)
nu cred ca asta ne impiedica sa trecem la 5axe ci - revin - masina, mecanica acesteia

cu siguranta exista si alternative insa eu nu le-am aprofundat, ma simt bine cu jucariile actuale si nu vreau sa schimb asta :)

---

ma intorc la mecanica, mai precis la constructia ei
ce alternativa la trunnion table ar fi?
ca mie asta imi pare cel mai usor de implementat in conditii de amator, cu un raport bun intre investitie si performante obtinute
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#20 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2017 - 10:22 AM

Pai eu am vazut pana acum 2 solutii constructive si cred ca toata lumea le cunoaste . Ori misti materialul cu 2 axe de rotatie si motorul fix , ori misti materialul pe o axa si motorul pe cealalta axa ,cred ca s-a discutat un pic zilele trecute . Asta ca principiu . Eu marea problema o vad la demultiplicarea axelor de rotatie . Cu ce si mai ales cu cat ? Pinioane chioare nu merge ca au jocuri ,cureaua nu ofera o demultiplicare suficienta pentru a se obtine o forta suficienta pentru lucrul in neferoase ,ce ramane ? Evident harmonic drive = gaura mare la buzunar
0

#21 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 07 March 2017 - 12:12 PM

mda, bani! smf... :)
fara bani, nimic, nimic? :D
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#22 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 07 March 2017 - 05:05 PM

Vezi postareaflorianmro, la 07 March 2017 - 10:22 AM, a spus:

Evident harmonic drive = gaura mare la buzunar

Da, asa pare ca e o gaura mare la buzunar, dar nu-i chiar asa de mare daca gandim dupa un pahar de vin bun. Ca varianta cu reductor armonic e perfect comparabila ca pret cu orice fel de axa de translatie de calitate.
Ba de multe ori 2 ghidaje profilate si cele 4 patine, impreuna cu surubul complet sunt mai scumpe ca un reductor armonic. Ca reductorul asigura si transmisia si ghidarea. Parerea mea. Adica parerea mea e ca nu e de speriat reductorul armonic. Da-i greu pana sa-l vezi ajuns pe masa, din tot felul de alte motive. De regula nu e o prioritate, nu exista necesitatea si tot asa...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 07 March 2017 - 05:07 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#23 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 07 March 2017 - 10:28 PM

Vezi postareaflorianmro, la 07 March 2017 - 10:22 AM, a spus:

...........,cureaua nu ofera o demultiplicare suficienta pentru a se obtine o forta suficienta pentru lucrul in neferoase ,ce ramane ? Evident harmonic drive = gaura mare la buzunar


Cureaua este solutia folosita si la robotii industriali gen KUKA. Uite aici: https://youtu.be/iRKDfknqtbc
0

#24 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 08 March 2017 - 07:24 AM

Interesul mea ramane pentru soft si fac urmatoarea intrebare:
Ce conditii limitative se folosesc la programare ?
Un criteriu este perpendicularitatea frezei pe suprafata de prelucrat. Credeti ca exista si alte criterii ?
Cumva se tolereaza si unghiuri de prelucrare diferite de 90 de grade , sa zicem in gama 60-90 de grade ?
0

#25 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 March 2017 - 08:15 AM

Vezi postareaLa Trovanti, la 08 March 2017 - 07:24 AM, a spus:

Cumva se tolereaza si unghiuri de prelucrare diferite de 90 de grade , sa zicem in gama 60-90 de grade ?

Nu stiu daca se pot face setari din soft in scopul asta, dar e ilogic sa nu se permita si unghiuri diferite. La 4 axe, scula acopera intraga gama de unghiuri, de la 0 la 90 grade.



Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#26 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 08 March 2017 - 09:48 AM

Vezi postareabitex, la 08 March 2017 - 08:15 AM, a spus:

Nu stiu daca se pot face setari din soft in scopul asta, dar e ilogic sa nu se permita si unghiuri diferite. La 4 axe, scula acopera intraga gama de unghiuri, de la 0 la 90 grade.


Lipsa de geometrie a sculei functie de unghiul de taiere creste imprecizia. La ball nose mai merge , dar la end mill diferenta e majora functie de unghi.
Nici coordonatele nu se mai respecta cand se taie inclinat.
La 5 axe se poate impune perpendicularitatea cu precizie maxima. Si precizie mai mare decat la 4 axe.

Aceasta postare a fost editata de La Trovanti: 08 March 2017 - 09:50 AM

0

#27 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2017 - 12:58 PM

Vezi postareasteelmind, la 07 March 2017 - 10:28 PM, a spus:

Cureaua este solutia folosita si la robotii industriali gen KUKA. Uite aici: https://youtu.be/iRKDfknqtbc

Transmisia se face la final prin intermediul curelelor dar imi lasa impresia ca in interior mai sunt ceva pinioane ,,motoarele sunt pozitionate destul de departe de locul actiunii. Nu sustin ca nu se poate si cu curea insa probabil trebuiesc folosite motoare de putere mai mare cand factorul de demultipliare este mic . In visele mele frumoase de acum vreo 4 ani de a realiza o masina de frezat dentara in 5 axe proiectul era bazat tot pe rotirea mesei cu ajutorul curelor si rotilor dintate ( le am si acum cumpararate de la magazinul lui Vasile dealtfel )
In alta ordine de idei putem sa luam si de-a gata
http://www.ebay.com/...7QAAOSw65FXusCw
sau
http://www.ebay.com/...%3D322439793946
sunt doar niste exemple
0

#28 Useril este offline   nickrvl 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 18-November 16
  • Gender:Male
  • Location:Rm Valcea

Postat 08 March 2017 - 03:04 PM

Sa vorbit de curele, am vazut ca ar fi cel putin doua variante de insertie, otel si kevlar, vorbind strict de aceste doua variante voi de care folositi? personal neavand cine stie ce experienta cu acestea le-am preferat pe cele cu insertie de otel, nu stiu precis de ce dar nu am incredere prea mare in acelea de kevlar, poate de "frica" ca sant sau posibil sa fie contrafacute sau cuvantul "plastic" nu stiu dar le-am preferat pe cele cu otel, cel putin la acela se vede a fi otel...
Vorbesc de curelele cu dinti de pe MPP din masinariile noastre
0

#29 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 March 2017 - 03:06 PM

Eu merg totdeauna pe cele cu insertie din otel. Nu stiu exact de ce aleg varianta asta. Poate e cum zici, la otel e mai usor de verificat insertia.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 08 March 2017 - 03:07 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#30 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 08 March 2017 - 07:46 PM

[quote name='florianmro' )
In alta ordine de idei putem sa luam si de-a gata
http://www.ebay.com/...7QAAOSw65FXusCw
sau
http://www.ebay.com/...%3D322439793946
sunt doar niste exemple
[/quote]

N-as cumpara de la chinez 5 axe nici daca mi-ar da bonus o chinezoaica ca sclava forever. Nu m-as mira ca cnc-ul sa aiba inauntru un mecanism biela-manivela.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 08 March 2017 - 07:47 PM

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro