Modelism - RHC Forum: Mach 4 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Mach 4 Pareri , a incercat cineva

#61 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 March 2017 - 12:33 AM

Vezi postareaElicopter, la 01 March 2017 - 12:10 AM, a spus:

Oricum LPT este cam vechiut , si este foarte folosit in hobby , si se mai foloseste si in industrie , dar mai rar .

Scuze ca raspund, LPT-ul n-a fost folosit niciodata in industrie. Este foarte vechi si este pe moarte de multi ani. Asta nu inseamna ca ce l-a inlocuit este mai bun. Doar ca l-a inlocuit, ca este si ca isi face treaba. Cred ca nu are nimeni impresia ca in industrie se foloseste LPT, USB sau ethernet. Ramanem la nivel de hobby si discutam despre ce putem folosi pe langa casa omului.

PS. Si ca sa enervez lumea in continuare, daca avem de comandat cateva lucruri simultan, nimic nu o poate face mai rapid in ziua de azi, decat LPT-ul. Orice altceva e serial si e ...UE.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 01 March 2017 - 12:44 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#62 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 March 2017 - 01:42 AM

Am tot asteptat ca domnul Elicopter sa-mi dea o replica taioasa dar vad ca a amanat momentul. Asa ca mai am cateva clipe de liniste si mai postez un mesaj. Ca moderator, vad cand cineva scrie mesaje.
Toti stim ca informatia prin sistemele de calcul este pe 8, 16, 32 sau 64 biti. Pe undeva ea in interior umbla gramada, adica e suficienta pentru o comanda simultana a multor motoare. Dar legatura intr PC si orice periferic se face serial.
Cu ce-i pe lume in ziua de azi, ce iese din PC este serial (fie USB, fie ethernet, fie RS232, 458 sau cat o fi). Cu o oarecare marlanie in explicatie, ce gandeste PC-ul este trecut in informatie seriala, trimis pe doua fire si desfacut in capatul celelalt... Adica refacut paralel daca asa este necesar. Pe undeva, se reface informatia si se transmite simultan, adica in paralel spre driverele de motoare care isi fac treaba lor. Asta daca vorbim de motoarele noastre...
La vitezele actuale de lucru, e putin important ca se transmite direct paralel sau serial. Orice varianta face fata aplicatiilor uzuale. Intervin tot felul de detalii cum ar fi distantele, parazitii, protocoalele, etc.

LPT-ul ca legatura era singura comunicare intr PC si un periferic, direct prin manunchiul ala de fire care le lega. Adica se trimitea informatia simultan pe cele 8 fire de date. Nimic din ce este azi nu mai face asa ceva. Dar nici nu mai este necesar, ca orice varianta poate inlocui varianta veche, cu LPT-ul. Vitezele permit conversiile dintr-o forma in alta fara sa ne mai deranjeze. Cu toate astea, ne place sa despicam firul in 4 ca asa ne place noua.

N-am idee de ce, dar parca imi place cand vad ca se agita spiritele vorbind despre modul de transmitere al informatiei, cand nici macar acest lucru nu este important.
Tot zicem sa facem masini perfecte si precise. E OK asa, ne dam de ceasul mortii sa le facem. Multe ajung pe mana unor ciobani care doar spera...
N-as vrea sa revin cu demonstratii cum ca o masina perfecta poate prelucra ce vrea softul, fara ca utilizatorul sa priceapa ce face masina.
N-as vrea sa spun ca de multe ori utilizatorul nu are cu ce masura ce prelucreaza.
Las la urma faptul ca piesa facuta nici nu trebuia facuta cum a iesit...
Nici n-as mai aminti ca nimeni nu pricepe ce e pe desenele alea...
Si as mai completa jumate de pagina cu astfel de idei.
Dar imi place ca e frumos afara si vine primavara.
Spor la treaba tuturor!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 01 March 2017 - 02:01 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#63 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2017 - 09:09 AM

Cand ma gandesc ca titlul acestui subiect pe care il deschisesem era cu totul altul .....
Pacat ca se ajunge la astfel de discutii
0

#64 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 01 March 2017 - 09:12 AM

Cre` ca o ajuns "consumatorismu`" si la CNC-uri....
Apropo de consum, imi place sa-i intreb pe mai tinerii mei colegi de ce AU SIMTIT NEVOIA sa dea mare parte din salar pe ultimu` tip de smartphone aparut, cu tzashpe core-uri, nu stiu ce super chip grafic etc. etc... destul de rar am auzit de vreo necesitate TEHNICA. :)

Revenind la porturile noastre, pe vremea IBM XT-urilor portul paralel era construit cu I8255A, un cip fabricat de Intel ca interfata paralela, ceea ce avea sa se numeasca ulterior LPT (la PC-uri...). Datasheet-ul acestui integrat se mai gaseste inca la fabricant asa ca cine crede ca hardware-ul limiteaza vreo frecventa a impulsurilor poate sa parcurga documentatia si discutam pe caz concret, altfel "vorbim discutii". Si da, integratu` ala functiona cu 8086/8088 la 4Mhz si ceva acu` ceva zeci de ani... :).

Cu toate ca nu-i placerea mea sa tot repet, insist pe faptul ca factoru` limitativ in a genera impulsuri este software-ul si OS-ul in principal, nu "integratele" si "optocuploarele". Nu-i ca si cand ai lua un microcontroler, ai seta o intrerupere de timer la fiecare microsecunda si ai "nega" un bit. Pe vremea CP-M-ului sau a DOS-ului exista acces la asa numitele "intreruperi software" dar la sistemele consumer moderne nici macar acest lucru nu-i incurajat sau e chiar imposibil. Iar sa muti un cod din zona user in zona kernel si sa mai ai un calculator functional, nu-i o treaba triviala, daca e chiar posibil.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#65 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 01 March 2017 - 09:45 AM

Salutare (din nou)
Florinamo - Scuze ca ne-am bagat peste topical tau. Concluzia este simpla - niciunul dintre noi nu a folosit Mach4. Ceea ce am retinut eu de pe net despre el este ca trebuie sa platesti suplimentar daca vrei sa folosesti LPT.

Marius

Aceasta postare a fost editata de Marius Nevschi: 01 March 2017 - 09:50 AM

0

#66 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 01 March 2017 - 12:54 PM

asta cu plata pentru paralel imi pare aiurea, nu i-am inteles de ce au bagat asta
estimez ca sunt multi utilizatori de mach3 pe lpt si care ar vrea sa testeze macar mach4 dar avand acest impediment toata treaba nu mai e tac-pac

de ce sunt din partidul "LPT"? sunt cam 4 ani aproape de cand am testat prima data un ESS (ethernet smoothstepper) si cel mai tare nu mi-a placut ca procedura de homing in regim master/slave functiona defectuos si problema era cunoscuta iar toata lumea astepta rezolvarea bug-urilor din soft/hard
recunosc ca l-am aruncat in sertar si nu am mai studiat deloc daca baietii au rezolvat sau nu problema

alt aspect care nu mi-a placut a fost nevoia de instalare de drivere suplimentare si tot felul de cosmetizari necesare
refuz sa complic windows-ul cu ceva ce-l face sa o ia razna necontrolat

o eroare aparuta in sistem poate fi diagnosticata rapid si clar pe un LPT pe cand pe un ethernet sau usb stai si sapi de nebun pana gasesti unde e buba (o fi dintr-un optocuplor nemernic sau e de vina driverul software al portului simulat si insuficient testat? sau a crapat mach-ul? o fi din windows ca si-a facut update la driverul placii de retea? switch-ul merge? sa-i dau un reset? si lista nu se termina aici)

daca voi mai avea vreodata chef si timp pentru experimentari poate ca voi testa si mach4 insa nu o voi face decat pe LPT si abia dupa aceea, daca isi va merita banii, voi testa si alte variante
dar e foarte posibil ca la prima inclemare a switch-ului retelei sa arunc toata noua tehnologie la gunoi, ireversibil

ce sanse sunt sa inclemeze switch-ul? toate sansele! ce se intampla apoi? ma enervez!
si daca tot stiu astea de pe acum... de ce sa-mi leg singur capatana daca nu ma doare??

am zis-o, o mai zic si o sa o si fac: keep it simple! go sailing! :)
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#67 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 01 March 2017 - 01:56 PM

Incearca un eth400 sau 300 , cu uccnc , si nu o sa mai ai aceasi parere despre controlere , ai sa vezi ca merge cam tot ce iti propui , mai are si el cateva ganagnii , dar este alta liga , nu ai probleme cu homing , cu probe , nu ai colturi rotunjute , nu iti deformeaza piesa la viteze mari .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#68 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 01 March 2017 - 03:29 PM

Te cred pe cuvânt dar în configurația actuala nu am acele probleme.
Sa o schimb și să fie la fel... Nu văd rostul!
Poate că și vârsta e de vină dar, cum zicea și bitex, cam greu sa mai fiu impresionat de ceva în zona asta de preturi
Așa că nu mai întorc capul după "vecina nemăritată"
O avea ea multe opțiuni dar freza în material tot așa intra
Nimic nou și cu adevărat folositor
😀

Bine, să nu înțelegeți că sunt împotriva trecerii pe alte soluții, mai ales pentru cei ce nu se înțeleg bine cu mach3, mai ales daca merg la fel de bine ;)
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro