Modelism - RHC Forum: Mach 4 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Mach 4 Pareri , a incercat cineva

#31 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 February 2017 - 04:36 PM

Am citit, il cred, si te cred si pe tine. Dar eu n-am avut problema asta pana acum si tocmai am evidentiat ca am folosit mai tot timpul materiale demne de jale (sper sa nu-l suparam pe amicul nostru cu electronica, ea n-are nici un defect). Cred ca nu cunosc mai mult de jumatate de mach3. Poate tocmai din cauza asta n-am intrat prea adanc in problemele lui si m-am multumit cu ce stiam.

Revin cu propunerea de a studia impreuna fisierul cu setarile folosite la prelucrarea unui dreptunghi... M-a trecut nevasta la munca de jos dar dupa ce termin, adica in scurt timp, o sa caut setarile mele (desi nu am freza acasa). Poti incarca codul pe ambele variante si vezi daca exista vreo diferenta. Eventual de unde apare. Nu stiu ce sa spun, sigur exista o explicatie si ar trebui gasita. Parerea mea.

Parca ziceai ca traiectoria chiar apare rotunjita in fereastra din mach3, deci face ce arata. Cred ca nu el greseste.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 26 February 2017 - 04:37 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#32 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 26 February 2017 - 04:42 PM

Parca ziceai ca traiectoria chiar apare rotunjita in fereastra din mach3, deci face ce arata. Cred ca nu el greseste.
[/quote]


Pai in mach apare, iar in uccnc, nu apare. Si este vorba de acelasi g-code.
0

#33 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 February 2017 - 04:45 PM

Am inteles asta si tocmai de aceea zic ca-i undeva o setare in mach3 care nu trebuia sa fie acolo.

PS. Vad ca n-am nimerit-o.
Am dat o simpla cautare pe gogu cu "round corner mach3 " si am aflat ca ea chiar exista in anumite situatii. Dar tot din discutiile de acolo, s-ar parea ca provine din setarea gresit a raportului dintre viteza si acceleratie. N-am insistat sa vad de ce si cum ca n-am intalnit problema.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 26 February 2017 - 07:47 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#34 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 26 February 2017 - 07:51 PM

Oricum e interesant ca la pretul unei licente de mach3 exista o solutie hard+soft cu licenta si in plus pe ethernet. Dar ne-am cam departat de subiectul topicului...
0

#35 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 February 2017 - 08:08 PM

Da, trebuia sa vorbim doar de Mach4, dar s-ar parea ca subiecutul e mort inca de la deschidere. Pe de alta parte, vad ca ne incurcam pana si in mach3.
Ca tot suntem offtopic, care ar fi avantajul unui sistem pe ethernet, de care spui? Am aflat din alt subiect de o varianta pe care ziceam ca o s-o probez candva, dar nu stiu daca vorbim de acelasi lucru.
Parca hard + soft era putin mai scump ca mach3 si ethernet-ul nu stiu la ce m-ar ajuta. Poti reveni cu detalii? Daca o fi cazul, separ eu discutiile si deschid alt topic.

Am facut socotelile, pretul e aproape acelasi pentru cele doua varianteasa cum spuneai. Pe undeva tendinta mea este sa trec prin cat mai putine dispozitive electronice legate de softurile proprii, sa ajung de la PC la drivere. O sa verific candva si varianta de care ziceam, dar inca nu-i graba.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 26 February 2017 - 08:39 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#36 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 26 February 2017 - 08:37 PM

 bitex, la 26 February 2017 - 08:08 PM, a spus:

Da, trebuia sa vorbim doar de Mach4, dar s-ar parea ca subiecutul e mort inca de la deschidere. Pe de alta parte, vad ca ne incurcam pana si in mach3.
Ca tot suntem offtopic, care ar fi avantajul unui sistem pe ethernet, de care spui? Am aflat din alt subiect de o varianta pe care ziceam ca o s-o probez candva, dar nu stiu daca vorbim de acelasi lucru.
Parca hard + soft era putin mai scump ca mach3 si ethernet-ul nu stiu la ce m-ar ajuta. Poti reveni cu detalii? Daca o fi cazul, separ eu discutiile si deschid alt topic.



Mach 3 cu licenta costa 149E.
Avantajul pe mufa de retea este foarte mare. Poti sa bagi direct in router, sau bridge direct in mufa din calculator.
Ruleaza mach-ul si la 400khz prin plug-in, poti sa rulezi pe win 7 - 32bits sau 64, cablul poti sa-l lungesti pana iesi din tara, nu ai nevoie de xp, etc. si nu da rateu.
Plus ca pretul este foarte accesibil, si sunt foarte cotate in lume controlerele lor.
Plus ca daca ai si o firma, le iei si fara tva.
Iar in mach poti sa iei decat controllerul si merge pe orice mach cu licenta sau cracuit.
Pretiul in ordinea foto: 160E-155E-135E

Aceasta postare a fost editata de mincof: 26 February 2017 - 08:39 PM

0

#37 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 26 February 2017 - 08:59 PM

Sunt de acord cu mincof , la mach 3 , daca vrei cat de cat sa iti scoata un colt cat de cat drept trebuie sa setezi "stop cv on angles > 89" si o sa il faca ok , dar daca incepi si faci o componenta cu viteze mai mari , iti face o piesa de toata frumusetea , adica nicicum nu da lungu cu latu , iese piesa deformata , mareste pasul din mach 3 , si nu mai ai aceleasi cote la piese .
Puteti sa testati pe mach 3 sa vedeti daca i dati viteza mare cum se deformeaza traiectoria .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#38 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 February 2017 - 09:00 PM

Propune un nume de subiect pentru varianta cu driverele din familia UCxxxETH, deschid un topic separat si mut totul acolo. Sua deschide tu si mut eu restul. Am gasit preturi putin diferite, dar ideea ramane. Variantele ca pret sunt comparabile.
E de discutat despre avantaje si dezavantaje. As deschide eu subiect, dar nu cunosc deloc varianta asta.

Nu stiu la altii cum este, dar eu tot ma straduiesc sa am PC-ul aproape de freza, sa stau pe un scaun si sa le vad pe amandoua. Deci distanta n-ar fi o problema. Inteleg avantajul pentru alte aplicatii dar personal nu asta consider ca ar fi puctul forte.
Nu stiu prea multe legat de acea frecventa de rulare, doar intuiesc cate ceva. Pentru vitezele de lucru cu care lucrez, merge orice setare acolo. Oricum, nu duce PC-ul mai mult, nu duc drivele mai mult ca frecventa...
In schimb, suna tare frumos ca merge si pe 32 si pe 64 bit si asta e de luat cu adevarat in seama. Dar odata ales sistemul, nu te mai poti intoarce din drum.
Nu stiu cat conteaza performantele placii de retea si driverul ei. Adica as vrea sa spun ca nu stiu daca nu cumva performantele pot fi limitate de placile de retea vechi. Adica sa nu te oblige sa treci pe sisteme performante ca sa obtii ce scrie in documentatia tehnica.
Oricum, tendinta e de a trece pe USB sau retea.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#39 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 26 February 2017 - 09:03 PM

Alternativa Mach
Nu are treaba placa de retea aici.
Orice placa baga ok
Eu obtin viteze acum care pe mach nici nu le visam
Preturile astea sunt, eu le aduc direct din Ungaria de la Balasz
Vinde si dioda pe la noi

Aceasta postare a fost editata de mincof: 26 February 2017 - 09:07 PM

0

#40 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 February 2017 - 09:07 PM

 Elicopter, la 26 February 2017 - 08:59 PM, a spus:

Sunt de acord cu mincof , la mach 3 , daca vrei cat de cat sa iti scoata un colt cat de cat drept trebuie sa setezi "stop cv on angles > 89" si o sa il faca ok , dar daca incepi si faci o componenta cu viteze mai mari , iti face o piesa de toata frumusetea , adica nicicum nu da lungu cu latu , iese piesa deformata , mareste pasul din mach 3 , si nu mai ai aceleasi cote la piese .
Puteti sa testati pe mach 3 sa vedeti daca i dati viteza mare cum se deformeaza traiectoria .


Eu n-am schimbat acele setari si acolo am trecut de ani de zile zero.
Nu inteleg cum vine aia sa faci o componenta cu viteze mai mari. Eu merg cu maxim cat poate masina, scula si materialul. Nu pot mai mult de atat.

La fel, nu stiu cum pot mari pasul, ca sa verific problema cu cotele. Unde sau ce pas sa maresc?
Chiar vreau sa testez in mach3 (apropo, nu-l iubesc ca-mi place de el, dar era singura varianta convenabila pe vrema aia ca soft de trimis pe paralel) cum se deformeaza traiectoria in functie de viteza, dar nu pricep cum s-o fac. De asta rugam sa-mi trimita cineva un fisier cu setarile, sa ma uit la ele.
Sau sa-mi explice cineva ce modificari sa fac sa observ traiectoria schimbata sau colturile rotunjite. Chiar nu stiu cum s-o fac.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#41 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 February 2017 - 10:22 PM

Am instalat un Mach3 demo ca nu am acasa nimic pentru CNC ca soft, am introdus setarile de la freza asa cum le aveam salvate ultima oara (acel fisier .xml pe care l-am gasit undeva ratacit), am scris 4 linii de program cat sa simulez o traiectorie de dreptunghi (atat am eu cursele: 300x600) si am tot modificat viteze si acceleratii. Nu vad nicaieri in mach3 problemele de care tot discutam.
Atasez setarile mele si o sa pun si liniile de program folosite. Cred ca trebuie sa schimb extensia. Revin cu editare.
Vad ca sunt probleme cu trimiterea fisierului. De cateva ori am primit modificarea ca incarcarea a esuat, am schimbat denumirea si tot n-a vrut. Incamai gasea in el ceva...
Pana la urma l-am arhivat si i-am schimbat extensia.
Etapele sunt inverse. Se schimba extensia din .txt in .ace apoi se dezarhiveaza si ramane un .xml. Sper sa mearga. Daca vede cineva ce-i gresit acolo de la mine merge bine, poate sa-mi spuna.

intai duc freza undeva deasupra originii si o pun sa faca la Z10 un dreptunghi. Stiu ca alta e instructiunea pentru colturi facute frumos in CAM, dar acum comentez doar traiectoria pe conturul unui dreptunghi. Nici sa-l ... n-a aratat colturi rotunjite.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de bitex: 26 February 2017 - 10:34 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#42 Useril este offline   ionutb71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:RM VALCEA

Postat 26 February 2017 - 10:56 PM

confirm si eu problema cu colturile interioare rotunjite in c.v. indiferent de viteza si acceleratia setata.
coltul de start si end il face corect.
in e.s. dureaza o vesnicie si enervant e ca face stop si pe taburile de sustinere a piesei chiar daca freza nu a ajuns la adancimea de prelucrare a lor.
colturile exterioare sunt la fel de bine facute indiferent de setare,c.v. sau e.s.
0

#43 Useril este offline   ionutb71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:RM VALCEA

Postat 26 February 2017 - 11:12 PM

Bitex ai folosit profilare exact pe vector.
problema la mine este numai la profilare sau pocket in interiorul vectorului.
0

#44 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 February 2017 - 11:20 PM

Am luat la plesneala o traiectorie a sculei, fara sa ma gandesc exact la piesa.
Trebuie sa recunosc, cu ocazia asta am descoperit o posibila problema de care nu stiam.
Eu mergand cu viteze mici si acceleratii mari, pe piese scurte, n-am avut niciodata ocazia sa intalnesc colturi rotunjite.
Am constatat ca mach-ul poate rotunji colturile, necontrolat de catre utilizator. Dar o consider ca pe o reactie a lui de salvare in cazul unor setari incorecte. Adica vrei si viteza mare si intoarcere la punct fix. E imposibil pentru un sistem mecanic si softul anticipeaza asta. Dar o poti rezolva cu un CAM care nu se opreste in coltul dreptunghiului ci care face un arc de cerc acolo si cu setari corecte sau realiste privind viteza si acceleratia.


Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#45 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 February 2017 - 11:26 PM

 ionutb71, la 26 February 2017 - 10:56 PM, a spus:

confirm si eu problema cu colturile interioare rotunjite in c.v. indiferent de viteza si acceleratia setata.
coltul de start si end il face corect.
in e.s. dureaza o vesnicie si enervant e ca face stop si pe taburile de sustinere a piesei chiar daca freza nu a ajuns la adancimea de prelucrare a lor.
colturile exterioare sunt la fel de bine facute indiferent de setare,c.v. sau e.s.




Ca dureaza mult mai mult in exact stop, e logic. Dar nu stiu de ce sunt probleme la prelucrarea interioara.
Eu stiu inca de la CAD ce freza voi folosi, ce canale am pe piesa... De nevoie razele de racordare la colturile interioare exista datorita diametrului frezei. Dar poti din CAD sa alegi o raza de racordare mai mare ca raza sculei sau invers, sa folosesti o freza cu raza mai mica decat raza de racordare. Alta solutie ca sa faci coltul interior, corecta si rapida, nu prea gasesti. De altfel, nici nu stiu unde in domeniul CNC se merge cu miscare a frezei in unghiuri, la schimbarea directiei. Adica stiu, doar la frezarea manuala unde faci ce vrei.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#46 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 27 February 2017 - 12:33 AM

 bitex, la 26 February 2017 - 08:08 PM, a spus:

Da, trebuia sa vorbim doar de Mach4, dar s-ar parea ca subiecutul e mort inca de la deschidere. Pe de alta parte, vad ca ne incurcam pana si in mach3.
Ca tot suntem offtopic, care ar fi avantajul unui sistem pe ethernet, de care spui? Am aflat din alt subiect de o varianta pe care ziceam ca o s-o probez candva, dar nu stiu daca vorbim de acelasi lucru.
Parca hard + soft era putin mai scump ca mach3 si ethernet-ul nu stiu la ce m-ar ajuta. Poti reveni cu detalii? Daca o fi cazul, separ eu discutiile si deschid alt topic.

Am facut socotelile, pretul e aproape acelasi pentru cele doua varianteasa cum spuneai. Pe undeva tendinta mea este sa trec prin cat mai putine dispozitive electronice legate de softurile proprii, sa ajung de la PC la drivere. O sa verific candva si varianta de care ziceam, dar inca nu-i graba.


avantajul principal pe care il vad este posibilitatea unui tren de impulsuri la viteza mare si stabil. nu il poti obtine cu mach, port paralel si un bob chior de 15 usd ca sa vorbim de solutii cu licenta comparabile ca pret, il pot scoate cel putin teoretic conexiunile pe usb dar daca te uiti pe forumurile de afara o sa gasesti atatea probleme pe usb incat o sa iti iei gandul de la el.
am avut o clona de usbcnc si nu mi-a lasat o impresie prea buna, dar fiind doar o clona....
conexiunile pe ethernet insa au o reputatie foarte buna ...in practica si pe mine unul asta ma intereseaza, nu povesti din specificatii de vis pe care le citesti prin paginile producatorilor.
pe de alta parte daca folosesti mach cu un port paralel si nu te duci peste 3000 feed la surub cu pas de 5 poti sa mergi si cu acceleratie de 1000 , nu o sa ai nici probleme cu impulsurile catre motoare , nici colturi rotunjite. e adevarat ca in 90% din cazuri nici nu e nevoie de mai mult si multi ne facem masinile pe ce visam nu pe ce avem nevoie de fapt :) dar daca pretul e tot pe acolo, de ce nu?
0

#47 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 27 February 2017 - 10:07 AM

 Teleflyer, la 27 February 2017 - 12:33 AM, a spus:

avantajul principal pe care il vad este posibilitatea unui tren de impulsuri la viteza mare si stabil. nu il poti obtine cu mach, port paralel si un bob chior de 15 usd ca sa vorbim de solutii cu licenta comparabile ca pret, il pot scoate cel putin teoretic conexiunile pe usb dar daca te uiti pe forumurile de afara o sa gasesti atatea probleme pe usb incat o sa iti iei gandul de la el.
am avut o clona de usbcnc si nu mi-a lasat o impresie prea buna, dar fiind doar o clona....
conexiunile pe ethernet insa au o reputatie foarte buna ...in practica si pe mine unul asta ma intereseaza, nu povesti din specificatii de vis pe care le citesti prin paginile producatorilor.
pe de alta parte daca folosesti mach cu un port paralel si nu te duci peste 3000 feed la surub cu pas de 5 poti sa mergi si cu acceleratie de 1000 , nu o sa ai nici probleme cu impulsurile catre motoare , nici colturi rotunjite. e adevarat ca in 90% din cazuri nici nu e nevoie de mai mult si multi ne facem masinile pe ce visam nu pe ce avem nevoie de fapt :) dar daca pretul e tot pe acolo, de ce nu?


Asa ca sa-mi dau si io cu parerea... :).
1. Nici Windows-u`nici Linux-ul nu sunt sisteme de operare real time. Asta inseamna simplist vorbind ca procesorul sau procesoarele hotarasc ce este si ce nu este important la un moment dat. De aici necesitatea ca un PC folosit la comandat o masina, care are nevoie de timpi precisi pt. prelucrare, sa nu fie ocupat cu "n" alte treburi de facut. Asta se aplica pt LPT, USB, ETH sau orice alta metoda de comunicatie.
2. LPT-ul este un port paralel conectat, tot simplist vorbind, printr-o interfata oarecare la bus-ul de date al PC. Viteza care se poate TEORETIC (vezi pct. 1 anterior) obtine este cu mult mai mare decat se va misca vreodata vreo masina. Pe cablul paralel nu "se pierd" date decat daca are cablu` sau portu` vreo problema.
3. In mod normal nu este nevoie de nici un BOB ca sa conectezi portul paralel cu masina. Cre` ca faptul ca toata lumea foloseste BOB-uri este in principal ca transforma o mufa DB25 la care ar trebui sa lipesti fire in niste cuple cu surub unde "bagi si strangi" si-i mai simplu... :rofl: . Da, i-adevarat, ofera niste buffere pt. pinii care sunt iesiri si eventual separare optica. Insa pe de o parte driverele au ele separare optica, portul LPT ESTE facut pt. a fi conectat prin cablu la device-uri externe si nu in ultimul rand, la o masina hobby cum sunt ale noastre nu suntem asa expusi la "pericole electromagnetice" ca intr-o hala industriala. Oricum, din nou, niste buffere sau optocuploare nu sunt un motiv LIMITATOR DE VITEZA si nici nu "pierd date" decat daca placa ii defecta.
4. Mie personal nu-mi este foarte clar ce se transmite pe ETH. Ethernetu` nu-i port paralel, nu poti trimite impulsuri in pachete de retea. :) Pe de alta parte, nu prea vad care ar fi motivul ca reteaua sa fie mult mai rapida sau mai sigura decat alta metoda de comunicare, fiind vorba de viteze ce se obtin mecanic nu de transfer de filme HD in timp scurt. Iar daca sunt probleme cu sistemul de operare, astea pot afecta si reteaua la fel ca orice port.
Banii mei aia 2... :).
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#48 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 27 February 2017 - 12:56 PM

Nu-mi mai amintesc prea multe, desi ar fi trebuit, dar zic si eu parerea mea.
Nu cred ca e nevoie de timp real pentru cazul prelucrarilor. Oricum nu exista nici o intrare in hard sau SO care sa determine executia programului. Uneori nici de viteza mare de procesare a datelor nu-i nevoie. Daca viteza ar fi prea mare la PC, ar trebui sa existe buffer foarte mare pentru date, in fiecare driver (pentru varianta cu paralel vorbesc). Ca timp, e loc de toate procesele sau daca exista probleme cu unele, se poate seta un grad mai inalt de prioritate pentru ce intereseaza, in cazul nostru Mach3. Problma in sistemele de operare pe care le folosim noi e ca nu poti controla direct, fara intermediul unui driver, portul paralel. Dar nici pe celelalte. Asa ca e la fel de groasa pentru fiecare varianta.
N-am stat sa vad ce se transmite exact pe ethernet, dar cred ca e folosit cu alt protocol implementat si in final se ajunge la o simpla transmisie seriala, poate cu avantaje preluate din transmisia de pachete (verificare, retransmitere, etc). Adica in final, varianta pe ethernet pare a fi mai avantajoasa, dar in conditii normale, pe distante mici nu ar trebui sa existe nici un fel de probleme la transmiterea datelor. E ca si cum ai imparti PC-ul in doua, adica procesorul si portul, dar dupa acel UCxxxETH tot cateva fire pleaca spre driverele de motor, exact ca si din DB25. N-as vrea sa afirm ca e mai sigura implementare hard facuta de producator pe sistemul lui pentru un LPT, decat folosirea unei extensii. Adica mai mare incredere as avea in LPT, ca la conector ajunge exact ce pleaca din procesor. Poate viteza de lucru nu-i extraordinara, dar fiind transmisie paralela mai compenseaza cate ceva.
Ma rog, fiecare le stie pe ale lui. Timpul trece, tehnica avanseaza si de voie sau de nevoie suntem nevoiti sa stam agatati de ea. Parerea mea.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 February 2017 - 01:01 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#49 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 27 February 2017 - 01:18 PM

Atât timp cât lucram cu step și dir și 0 și 1, adică semnalele pentru care a fost făcut lpt-ul, acesta rămâne baza
Fie usb, fie rețea, tot la emulare de LPT se ajunge
Când nu am avut loc într-un singur LPT l-am pus pe al doilea
Am incercat și smoothstepper ess acum câțiva ani, cu mach3 intradevar dar nu am văzut avantaje majore
Dezavantaje legate de emulare, da, dar avantaje fata de LPT, nu

Iar de viteza LPT-ului nu cred că se poate plânge cineva


Keep it simple, go sailing!

Aceasta postare a fost editata de sebba: 27 February 2017 - 01:19 PM

---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#50 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 28 February 2017 - 09:35 PM

Salutare,

Ca e usb sau Ethernet, transmisiunea se face serial catre un microcontroller care trimite mai departe pe porturile lui de iesire comenzile necesare de step si dir pentru drivere. Nu am incercat inca in controller pe eth (desi ma bate gandul), dar cred ca exista avantaje fata de portul paralel:

- portul eth permite clar viteze mai mari si 400 KHz e nimica toata pe langa cei 100 sau 1000 MHz pe care-i poate duce;
- lucrand cu semnal "simetric" fata de 0 sau balansat sau cui i-o mai zice, e practic imun la zgomote si "semnalul" e mai curat, indiferent de lungimea cablului (maxim 100m fara switch) - oricum mai mult decat este necesar;
- se elimina necesitatea unui calculator cu port paralel pe care trebuie sa-l iei obligatoriu la mana a doua
- se poate folosi orice Windows, pe 32 sau 64 biti
- de obicei, microcontrolerul folosit are ceva mai multe porturi de intrare/iesire si atunci exista destule conexiuni pentru mai multe "periferice",
- daca softul si implicit driverul care se ocupa de comunicatia pe eth e destept facut, se pot trimite comenzi in avans, pe care microcontrolerul sa le execute atunci cand le vine randul. Pentru ca acest microcontroller are mult mai putine lucruri de facut, timingul comenzilor este mult mai precis.(in extremis, se poate trimite un intreg program si apoi controlerul sa lucreze independent de calculator).


Si daca tot vorbim de altceva decat Mach3, poate vreunul dintre voi a pus mana pe un MASSO https://www.youtube....h?v=M1wyRrGHNZQ sau alt tip de controller asemanator. Mie imi suna interesant. Cred ca viitorul intr-acolo duce.
Si as mai avea o intrebare: stie cineva un controller closed loop. Ma intereseaza un controler care sa verifice pozitionarea folosind un encoder linear. Am citit pe undeva ca exista..... Asta at fi supremul sistem de pozitionare.
Sau ceva pareri despre Clearpath servo. Si astea suna extrem de atractiv fata de stepperele cu care suntem noi obisnuiti.


Cu respect,
Marius

Aceasta postare a fost editata de Marius Nevschi: 28 February 2017 - 09:40 PM

0

#51 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 28 February 2017 - 09:51 PM

Io chiar nu inteleg de ce faptul ca poti avea o distanta de 1km intre masina si calculatorul care o comanda chiar este un avantaj? :rolleyes:
Spuneti-mi si mie cati ati da "go to X=... Y=..." la o masina pe care n-o vedeti, ca-i in cladirea cealalta? :rofl:
Mie cablu` paralel mi se pare suficient de lung si pe de alta parte n-am auzit de probleme la o masina din cauza CABLULUI....
:drinks:

LE: ...din cauza CABLULUI sau INTERFETEI.

Aceasta postare a fost editata de informer: 28 February 2017 - 09:53 PM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#52 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 February 2017 - 10:28 PM

Vad ca tot raspundem in paralel, asa ca te rog sa ne scuzi pentru eventualele inadvertente... Domnule Marius Nevschi, nu vreau s-o iei personal, dar as raspunde exact la mesajul dumneavoastra.
Pe cablul de la portul LPT se pot transmite date de cel putin ordinul megabitilor pe secunda, daca e setat pe ECP. In mod sigur, toata lumea foloseste tot ce-i mai nou chiar si in domeniul asta. Nu stiu sau nu stau sa fac conversia in "MHz pe care-i poate duce", dar va garantez ca orice PC de la 486 in DOS chior in sus, duce cat poate suporta orice naveta spatiala.
Sa-mi fie iertat, daca eu folosesc Dell 755 la mana a doua, asta nu inseamna ca nu exista MB-uri noi cu LPT integrat. Sau asta nu inseamna ca nu mai pot folosi un MS-DOS cu licenta, cumparat pe vremea cand eram micut. Eu folosesc astfel de sisteme pentru ca sunt incredibil de fiabile, ieftine si mici ca dimensiuni. Da, e adevarat, la placile noi, nu mai exista mufa aceea uriasa (DB25) in curul placii, dar pe placa o s-o gasiti acolo, cu toate avantajele sau dezavantajele ei. Apropo, daca e sa cumparati o placa fara LPT integrat in mod sigur ati cumparat un rebut in ale informaticii. O fi performanta pentru jocuri sau cacaturi multimedia, dar nu pentru aplicatii tehnice. Desi nu stiam, bag sama ca pana si Mach3 s-a adaptat la 32 sau 64 biti. Deci se poate. Nu-s fan Mach3 deloc. Pe vremea cand eu comandam motoare in MS DOS, poate pe ISA sau pe LPT, nu aveam alta optiune. Eu de formatie sunt mecanic, dar am curajul sa ma implic in orice discutie cu un softist legat de porturi. Am terminat echipamente periferice si parca nu mi-e frica de raspundere. Poate nu mai tin pasul cu cei tineri, dar in mod sigur nici cei tineri nu rezista cat rezist eu. De exemplu, cand scriu acest mesaj eu stau cu picioarele pe un micut Dell pe care il pregatesc pentru un CNC. De regula cumpar cate 3-4 bucati simultan. Oare de ce?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: img 158 (Large).jpg
  • Imagine atasata: img 159 (Large).jpg

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 February 2017 - 10:36 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#53 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 28 February 2017 - 10:29 PM

N-a spus nimeni kilometri, ci doar am subliniat avantajul cablului twisted pair si simetriei semnalului, care-l fac relativ imun la zgomote, chiar pe distante mai mari..



0

#54 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 February 2017 - 10:34 PM

Da, nimeni nu contesta avantajele transmisiei pe distante mari. Pana la urma am ajuns sa ne bucuram de internet, pe ideea asta. DAR PC-ul sta totdeauna langa freza. Nu e cazul de astfel de minunatii in ale tehnicii. Din experienta va spun, cand o sa aveti sistemul pus la punct, nu o sa stiti cum sa aveti mai apropiat ecranul si tastatura de masa de lucru a frezei.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 February 2017 - 10:37 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#55 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 28 February 2017 - 10:57 PM

Domnul meu (bitex)

Hai s-o luam cu inceputul.

N-am spus nicaieri ca as fi vreun savant sau ca as folosi vreun I7 sa comand o masinuta cnc. Mi-am spus parerea referitor la subiectul eth sau usb controller.Daca deranjez mai marii si mai tarii forumului, imi pare rau, o sa am grija sa nu se mai intample.

Si nici n-am spus ca trebuie obligatoriu un stift de calculator sa comanzi un CNC, n-am enumerat avantajele si/sau dezavantajele portului LPT, ci doar pe cele ale unui controller pe eth.

De asemenea, n-am spus ca folosesc ceva foarte sofisticat, dar nici n-am spus ca n-as incerca. Cand o am posibilitatea, o s-o fac - macar sa vad si alte abordari..

La vremea mea, am facut si eu cam aceleasi lucruri (adica ISA, Z80 - SIO si PIO, MS-DOS si altele de genul asta). Inca mai am cutii pline cu TTL-uri si epromuri si visez sa ma mai joc pe un Cobra sau HC

Din pacate, lucrurile evolueaza, jumatatea de secol de viata ne cam apasa, dar asta nu inseamna ca o sa raman incastrat in lampi si tranzistori cu germaniu (mai am si de astea !!!!)




Se pare ca incepem sa suferim de "boala forumurilor romanesti", unde unii sunt mari si tari si ceilalti trebuie sa faca temenele.

Eu n-o sa fac asa ceva, asa ca va spun "ADIO BA SI N-AM CUVINTE !!!!"

Totodata va multumesc pentru informatiile valoroase pe care le-am aflat si sper sa ne vedem sanatosi in alta parte !!!!




Marius



0

#56 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 February 2017 - 11:09 PM

Salutare din nou si ti-as raspunde cu vorbele fiului meu pentru o situatie similara. "Esti fraier!." N-are nimeni nimic cu tine si nici cu ce spui sau ce crezi. Fiecare e liber si tocmai asta incercam sa pastram pe forum. Cum ziceai si tu ca n-ai incercat ceva pe eth, nici eu n-am incercat. Probabil sa observam ceva diferente. Eu mereu las loc de buna ziua, ca nu se stie niciodata cine are dreptate. Adevarul e relativ, depinde de pe burta carei blonde il privesti.
Ramane la latitudinea ta, dar din punctul meu de vedere nu prea vad de ce ti-a sarit mustarul. Pana la urma ma doare undeva, doar ca viata-i lunga si mereu o sa gasesti situatii similare. Nu vad ca a renunta la a lupta pentru o idee, e cea mai buna idee.
Hai pa si sa ne auzim cand o sa vrei. Spor la treaba!

PS. Era sa uit, pe deasupra esti si urat. Cred ca nu-mi place ca ai prea mult par pe piept. Te incalzeste asta cu ceva? Sincer, daca imi raspunzi la mesajul asta, o sa te intreb data viitoare: "Esti copil?" Da-ti spun mai tarziu de ce o sa intreb asa ceva.
Cu respect, Ovidiu.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 February 2017 - 11:49 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#57 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 February 2017 - 11:24 PM

 Marius Nevschi, la 28 February 2017 - 10:29 PM, a spus:

N-a spus nimeni kilometri, ci doar am subliniat avantajul cablului twisted pair si simetriei semnalului, care-l fac relativ imun la zgomote, chiar pe distante mai mari..

N-a contestat nimeni avantajul imunitatii pentru distante mari pentru ethernet. Am detaliat eu ideea ca PC-ul se afla totdeauna langa freza si nu e nevoie de distante mari intre componente. Daca vrei sa discutam de distante mari, propune o solutie de legatura intre o camera video si PC, pe care s-o legi la PC, pe USB, la 15 m distanta de acesta. Acum sa-mi povestesti de ethernet sau de alte minuni.
Spor la treaba.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 February 2017 - 11:28 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#58 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 01 March 2017 - 12:06 AM

Haide dom'le Ovidiu, las-o in fasole !!!!

La un kernel Mach3 setat la 40 KHz, sa te vad eu cum transmiti 100KHz pe LPT !!!!!

Si incearca sa urci acest kernel mai sus si o sa vezi cat de stabil e PC-ul. Al meu nu e si nici nu mi-am mai batut capul sa vad de ce.

Si chiar daca cutiuta ta fermecata suporta acest kernel, sa te vad cum o sa faci bob-ul de 5 dolari (pe care foarta multa lume il foloseste din considerente de pret) sa accepte frecventele astea, stiind ca optocuploarele sunt de rahat !!!!

Asta e treaba cu LPT-ul, de fapt nu cu el, ci cu ce pui pe langa !!!!!

O sa pun candva un osciloscop si un generator pe un bob de asta de 5 $, sa vedem ce si cum trece (si mai ales pana la ce frecventa).

Daca citeai cu atentie si in spiritul celor spuse de mine ai fi inteles la ce ma refeream !!!

Si sa stii ca m-ai ofticat si mai tare !!!!! Nimeni nu se ia de cele 2 fire de par de pe pieptul meu !!!!!!!!!!!!! Acuma am vazut ca nici tu nu ai poza la profil. Probabil si tie ti-e frica sa te uiti in oglinda.




Revenind la discutie: nu sunt prosti degeaba aia care au facut controlere pe eth !!!!




Marius



0

#59 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 01 March 2017 - 12:10 AM

"MERGE SI ASA"
La noi in Romania , este sloganul de baza in toate institutiile .
Daca nu investesti , normal ca merge si asa , daca nu vezi si alte snururi zici ca al tau ii cel mai tare martisor , si daca vezi un snur fain tare fain , ti ciuda si zici ca al tau ii cel mai frumos .
Faina ii si capra vecinului .
Oricum LPT este cam vechiut , si este foarte folosit in hobby , si se mai foloseste si in industrie , dar mai rar .
Daca nu investesti in tehnologii mai noi le folosesti pe alea care le ai .
Si mosu avea o caruta tare faina da nu avea cai , numai doi boi tare oachesi , si mergea cu ea la deal , isi facea treaba , mai trecea badea ion cu tafu pe langa el si cara ditamai butucii , si mosu culegea surcelele .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#60 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 March 2017 - 12:28 AM

Lasa-l setat pe 25 kHz ca nu moare nimeni. Fiecare le stie pe ale lui. Daca nu-s indiscret, ce faci cu kernel pe 40KHz? Softul zice ca suporta pana spre 100KHz. Ajuta la ceva pentru frezare?
Asta tot spun si eu, ca nu numai masina conteaza ci si ce e pe langa ea.
Legat de poza din profil, ai dreptate. Fiind cu oarece inclinare spre fotografie, mai totdeauna am stat in spatele aparatului de fotografiat, nu in fata lui. Asa ca apar rar la televizor. Da-ti garantez eu ca n-am mai mult de 1,68 m inaltime, ca in varful capului am lasat loc destul pentru aterizat extraterestrii. In rest, prostie cat cuprinde si voie buna pana la capat. Tocmai de asta nu inteleg de ce se supara unii sau altii. Cu mare ingaduinta din partea celui de sus, posibil sa mai pot trai vreo 10 ani. Crezi ca ma intereseaza rahaturile de pe forum? Te inseli amarnic. Bine ca mi-ai amintit, arunca dracului vechiturile legate de vechea tehnologie ca ne ajung juniorii din urma si nu le facem fata.
Ca sa nu te superi, mereu optez pentru scurtarea drumului intre componente, indiferent de calitatile lor. Prin urmare, nu dau 2 lei pe orice BOB, daca LPT-ul imi scoate 5V cand trebuie. Asa ca pune te rog un osciloscop direct pe LPT.

Ai dreptate, nu-s prosti aia care au facut controlere pe eth.
De fapt nu-i prost nimeni care face ceva sa inlocuiasca LPT-ul.
Dar pentru prelucrari mecanice, orice viteza este suficienta. Ramane s-o poti asigura prin ceva.
Poate par sadic, dar poti baga la mana liniile de program, copiate de pe hartie si tot te incadrezi in timpul de prelucrare. Despre ce viteze vorbim aici? Ce poate PC-ul ca procesor, ce poate interfata sa transmita? Nu e clar ca e vorba de timpul de prelucrare, care-i imens pe langa orice sistem informatic?
Am o piesa care se prelucreaza in 3 ore. PC-ul sta legat de drivere si transmite continuu. Ai impresia ca nu stiu ca tot fisierul cu acel "program" poate fi transmis intr-o fractiune de secunda pe orice fel de port existent in ziua de azi?
Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 01 March 2017 - 12:47 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro