Modelism - RHC Forum: AndREaS RES 2m - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

AndREaS RES 2m Kit Laser - Electrizat

#31 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 February 2017 - 06:23 PM

Sa il vedem slefuit pe contur con, si pe urma tragem chiote :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#32 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 01 March 2017 - 05:32 PM

Incet incet am inceput sa-i dau forma. Mai este de sapat. Atata de urat se uita sefa la mine cand slefuiesc in camera...

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  020.jpg (125.67K)
    Number of downloads: 43
  • Fisier atasat  022.jpg (95.94K)
    Number of downloads: 44

0

#33 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 March 2017 - 06:03 PM

Pai nu mai slefui cu smirghel, am scris la Samba, cheia succesului este o minirindea !
Cantitate, spor, precizie, curatenie !
Rumegusul nu se ridica in aer ca praful, plus ca il poti folosi la afumatul carnatilor :p

Asta e doar jumate din ce a produs Samba...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 01 March 2017 - 06:03 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#34 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 02 March 2017 - 08:27 PM

Da, unde pot, folosesc minirindeaua. Ajuta mult. La bot trebuie rotunjit destul de fin si pe langa asta mai e si fibra transversala pe partea de sus, nu prea merge acolo.


Incepe sa se apropie de conturul conului. Nu trebuie sa iasa perfect. Mi-e putin teama sa nu-l subtiez prea mult, e numai balsa acolo.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  034.jpg (175.21K)
    Number of downloads: 28
  • Fisier atasat  035.jpg (244.08K)
    Number of downloads: 32
  • Fisier atasat  036.jpg (132.29K)
    Number of downloads: 31

Aceasta postare a fost editata de victoras_h: 02 March 2017 - 08:28 PM

0

#35 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 03 March 2017 - 03:16 AM

Aferim. Este imens. Ai loc sa te plimbi cu trasura.
Imi place mult, mestere.
0

#36 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 03 March 2017 - 05:42 PM

Am pus deocamdata fuselajul deoparte. Facem capacul dupa aripa. Vreau sa am loc la inceput sa vad cum tragem firele.


Aripa e ca si un lego. Toate se aliniaza dupa ce sunt nervurile in locul lor. Mi-ar fi fost greu sa folosesc alifatic si sa iasa bine. Am ales sa experimetez cu Duco. Merge bine, se infiltreaza si pare sa prinda bine. Imi imaginez ca e asemanator cu UHU. In instructiuni e recomandat CA dar nu mai am varianta lichida si nici nu-mi place atata de mult sa lucrez cu el cu balsa.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  037.jpeg (300.3K)
    Number of downloads: 37
  • Fisier atasat  038.jpg (166.36K)
    Number of downloads: 37
  • Fisier atasat  039.jpeg (159.77K)
    Number of downloads: 40

Aceasta postare a fost editata de victoras_h: 03 March 2017 - 05:42 PM

0

#37 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 03 March 2017 - 11:36 PM

Ma necajesc un pic cu alegerea culorilor.

Am trecut prin mai multe stadii: vroiam rosu sau albastru toata aripa (dbox negru, alb sau ceva intre si restul rosu transparent - cam ca si un Pulsar) dar apoi m-am gandit cat de mult imi place verde fluorescent cu ceva negru (cum e la Snipe). Problema este ca folie usoara nu gasesc verde 'luminos' iar la Microlite este destul de limitata gama: http://www.coverite....g/covq0240.html

Am gasit Ultracote in culoarea care as vrea dar mi se pare greu ca pamantul. http://www.hangar-9....?ProdID=HANU893
Daca as infolia toata aripa cu asa ceva cred ca as adauga aproape 100g.
0

#38 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 March 2017 - 09:13 AM

E dubios... 91g/dmp pare o greseala... :unsure:

O aripa din asta de F3RES tipica papa in jur de 80 dmp, mie infolierea mi-a adus 40g folosind folie HK de 46g/mp.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#39 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 04 March 2017 - 03:14 PM

Inca ceva. O folie care se strange puternic poate deforma o structura delicata.
0

#40 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 March 2017 - 03:45 PM

Cu asta nu imi e frica la filmul HK... e cam molatec... departe de intinderea membrana de toba de la produsele ucrainiene.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#41 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 04 March 2017 - 08:43 PM

Am mai avansat un pic cu partea de aripa. Mici detalii: nervurile din capete (puse la unghiuri, sper, precise), cutiuta pentru spoiler, suportul de servo. N-am mai vazut design cu 2 tuburi dar neamtul spune sa folosesc un tub cu tija de fier din pachet, care ar fi si pe post de balast, sau, daca vreau foarte usor, sa folosesc ambele tuburi cu 2 tije de carbon. Vedem.


Cat de rau ar fi sa folosesc folie diferita pe intrados si extrados la aripa?
Ma gandesc la verde luminos pe sub si verde transparent deasupra. Dbox-ul l-as face negru dar la cum arde soarele pe aici, nu stiu daca o sa fie bine. L-as face fratior cu Snipe, dar nu chiar identic.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  038.jpeg (183.15K)
    Number of downloads: 33
  • Fisier atasat  039.jpeg (118.28K)
    Number of downloads: 35
  • Fisier atasat  040.jpeg (162.82K)
    Number of downloads: 37

0

#42 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2017 - 09:15 PM

Ceva probleme pana acum ? Planul e 1:1 corect ?

Arata bine, spor.
0

#43 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2067
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 04 March 2017 - 09:26 PM

Vezi postareavictoras_h, la 04 March 2017 - 08:43 PM, a spus:

Am mai avansat un pic cu partea de aripa. Mici detalii: nervurile din capete (puse la unghiuri, sper, precise), cutiuta pentru spoiler, suportul de servo. N-am mai vazut design cu 2 tuburi dar neamtul spune sa folosesc un tub cu tija de fier din pachet, care ar fi si pe post de balast, sau, daca vreau foarte usor, sa folosesc ambele tuburi cu 2 tije de carbon. Vedem.


Cat de rau ar fi sa folosesc folie diferita pe intrados si extrados la aripa?
Ma gandesc la verde luminos pe sub si verde transparent deasupra. Dbox-ul l-as face negru dar la cum arde soarele pe aici, nu stiu daca o sa fie bine. L-as face fratior cu Snipe, dar nu chiar identic.


În aer nu sunt probleme, pentru staţionare la sol îi poţi confecţiona huse.

Spor la treabă. Chiar dacă nu mai postez foarte des vă urmăresc cu drag pe toţi cei ce "croşetaţi" planoare. Zboruri line.
Sultan Eduard
0

#44 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 05 March 2017 - 09:25 PM

Vezi postareastiganas, la 04 March 2017 - 09:15 PM, a spus:

Ceva probleme pana acum ? Planul e 1:1 corect ?

Arata bine, spor.



Toate piesele s-au potrivit pana acuma. Pozele din manual sunt destul de clare iar textul tradus cu google e suficient sa te prinzi de detalii.

Singura discrepanta minora este la bordul de fuga, daca BA este aliniat cu planul, pentru ca nervurile sa intre in locasurile decupate, BF trebuie mutat mai in fata cam cu 1mm (ultima poza).

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  041.jpeg (212.21K)
    Number of downloads: 36
  • Fisier atasat  042.jpeg (129.03K)
    Number of downloads: 36
  • Fisier atasat  043.jpeg (102.15K)
    Number of downloads: 37

0

#45 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 March 2017 - 01:26 PM

Vezi postareavictoras_h, la 05 March 2017 - 09:25 PM, a spus:

Toate piesele s-au potrivit pana acuma. Pozele din manual sunt destul de clare iar textul tradus cu google e suficient sa te prinzi de detalii.

Singura discrepanta minora este la bordul de fuga, daca BA este aliniat cu planul, pentru ca nervurile sa intre in locasurile decupate, BF trebuie mutat mai in fata cam cu 1mm (ultima poza).


Nu e nici un mister aici: daca la piesele taiate prin CNC trebuie sa iei in calcul diametrul sculei de taiere si sa faci ceva compensatii, in majoritatea cazurilor la taierea cu laser kerf-ul (latimea taieturii) este in zona 0.2-0.3 mm sau pe acolo si de cele mai multe ori nu se face o taiere cu compensare (ar complica lucrurile prea mult, trebuie vazut daca o curba este inchisa sau deschisa, daca este inchisa trebuie vazut daca este conturul exterior si atunci compensarea se face in exterior, la curbele interioare in interior ....treaba se complica la curbele deschise ca atunci trebui sa selectezi manual cum se face compensarea, nu e imposibil dar nimeni nu se complica cu asa ceva la un proiect de sute de taieturi) ci se face o taiere "exact" pe desen. Daca mecanica acelui CNC este "perfecta" se introduc niste erori date de aditionarea kerf-urilor. In cazul tau ai o prima sursa de "eroare" la alinierea nervurii la BA (prima taietura verticala din nervura), a doua este la bordul de fuga (a doua taietura verticala a nervurii), la care se adauga trei "erori" la taieturile orizontale ale piesei BF (partea din fata, BF...dar si la "santul" unde se pozitioneaza nervura). Deci sunt nu mai putin de 5 "erori" de taieturi care se insumeaza, fiecare e cam de kerf/2...in cazul tau insumate dau cam 1mm deci ajung la concluzia ca taierea s-a facut cu un kerf cam de 0.4 mm (aproximam ca fiecare eroare e kerf/2).
in lungul corzii nu ar trebui sa te deranjeze (decat asa, "uite cati bani am dat si nu e perfect")...si nici pe inaltime: daca stai sa te gandesti ca ai o eroare de aprox un kerf la grosimea nervurii ...din ea se mai scade de doua ori grosimea foliei si a stratului superficial de adeziv (si in anumite tehnologii de constructie si grosimea carbon strips-urilor). Pentru proiectele "low-budget" (fara carbon strips) eu tai fasii de folie de laminat hartia de 3-4-5 mm latime pe care le lipesc cu fierul de infoliat intre nervura si folia normala. Fasiuta asta nu adauga multa greutate, mareste foarte mult rezistenta, adezivul de pe folia de laminare e mai "consistent" si face mai bine priza pe nervura, iar folia face mai bine priza pe folia de laminare. ...plus in felul asta compensezi si erorile de kerf. Mi-am propus ca odata sa incerc sa tai nervurile si cu folii de laminare lipite lateral (dar o voi face la un proiect mai mare, o aripa de 3-4 metri).
In concluzie: be cool, enjoy...tocmai eroare aia mie imi indica faptul ca planul a fost printat corect si taieturile s-au facut pe o masa calibrata corect....


0

#46 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 March 2017 - 01:42 PM

Majoritatea kit-urilor de acest fel sunt taiate cnc prin frezare.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#47 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2017 - 02:25 PM

Nu cred, asta pare laser. PURES si SLITE sunt sigur cu freza.

Vezi postarearenatoa, la 06 March 2017 - 01:42 PM, a spus:

Majoritatea kit-urilor de acest fel sunt taiate cnc prin frezare.

0

#48 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 06 March 2017 - 07:05 PM

Inca un asa zis dezavantaj la piesele taiate laser ar fi ca nici o taietura nu e prefect perpendiculara pe suprafata. E evident si cand te uiti la placajul din care scoti piesele. Intr-o parte, pe unde 'intra' laserul, santul este mai lat decat pe unde iese. Nu-i grav, tot se potrivesc bine. Oricum un picut trebuie slefuite unele sa se duca partea arsa.


M-am sapat un pic singur. Nu am fost atent inainte sa lipesc 'opritoarele' de dupa tuburile din semiaripi si se pare ca tija de otel din pachet este un pic mai lunga. Nu-i problema, o sa facem niste scantei si scurtez tija. Oare as pierde mult din rigiditate daca as scapa cu totul de tija de otel si as folosi 2 baghete de carbon? (tuburile au 5mm in interior).

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  044.jpeg (97.87K)
    Number of downloads: 23
  • Fisier atasat  045.jpeg (174.71K)
    Number of downloads: 22

0

#49 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2067
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 06 March 2017 - 07:27 PM

La 5 mm diametru pentru o aripă de de 2m anvergură, tija de carbon face faţă fără probleme. Am avut tije de 4mm pe una din variantele Sagitei (cea pe care am construit-o pentru Florin).
Sultan Eduard
0

#50 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 March 2017 - 07:31 PM

Vezi postareavictoras_h, la 06 March 2017 - 07:05 PM, a spus:

Inca un asa zis dezavantaj la piesele taiate laser ar fi ca nici o taietura nu e prefect perpendiculara pe suprafata. E evident si cand te uiti la placajul din care scoti piesele. Intr-o parte, pe unde 'intra' laserul, santul este mai lat decat pe unde iese. Nu-i grav, tot se potrivesc bine. Oricum un picut trebuie slefuite unele sa se duca partea arsa.


M-am sapat un pic singur. Nu am fost atent inainte sa lipesc 'opritoarele' de dupa tuburile din semiaripi si se pare ca tija de otel din pachet este un pic mai lunga. Nu-i problema, o sa facem niste scantei si scurtez tija. Oare as pierde mult din rigiditate daca as scapa cu totul de tija de otel si as folosi 2 baghete de carbon? (tuburile au 5mm in interior).

Mergi pe carbon de 5 fara nici un fel de probleme.
Sau daca vrei sa te convingi singur:
https://www.rcgroups...ner-tube-sizing
Vezi in textul ala "joiner_sizing" o formula si niste valori care te intereseaza:

Sizing of Wing Joiners for Required Strength
RCSE post. Mark Drela 8 Aug 01


joiner rod: R = ( a F b / 2 pi sigma ) ^ 0.333

joiner blade: w = 0.75 a F b / h^2 sigma

R = rod radius (inches)
w = blade width (inches)
h = blade height (inches)
a = load factor (see below)
F = winch load (lbs)
b = span (inches)
pi = 3.14159
sigma = max allowable material stress
= 5000 psi spruce
= 40000 psi 6061 aluminum
= 55000 psi 2024 aluminum
= 70000 psi 7075 aluminum
= 80000 psi mild steel (varies widely)
= 100000 psi pultruded carbon fiber with nick safety margin
= 150000 psi pultruded carbon fiber
= 180000 psi piano wire
= 250000 psi hardened steel

The sigma values are typical at yield or failure.

Tu nu ai "hardened steel" ci ai ceva gen "piano wire" ... si din punct de vedere practic cele 2 valori sigma pentru "pultruded carbon" si "piano wire" sunt similare (diferenta de 20%).
Si daca tot nu te-am convins: Pulsarul de 2m are carbon de 5 ...si e calculat sa reziste la troliu in conditii de concurs. Dar atentie...nu e "bagheta" ...e "rod"=tija.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 06 March 2017 - 07:32 PM

0

#51 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 March 2017 - 07:48 PM

Vezi postareavictoras_h, la 06 March 2017 - 07:05 PM, a spus:

Inca un asa zis dezavantaj la piesele taiate laser ar fi ca nici o taietura nu e prefect perpendiculara pe suprafata. E evident si cand te uiti la placajul din care scoti piesele. Intr-o parte, pe unde 'intra' laserul, santul este mai lat decat pe unde iese. Nu-i grav, tot se potrivesc bine. Oricum un picut trebuie slefuite unele sa se duca partea arsa.


M-am sapat un pic singur. Nu am fost atent inainte sa lipesc 'opritoarele' de dupa tuburile din semiaripi si se pare ca tija de otel din pachet este un pic mai lunga. Nu-i problema, o sa facem niste scantei si scurtez tija. Oare as pierde mult din rigiditate daca as scapa cu totul de tija de otel si as folosi 2 baghete de carbon? (tuburile au 5mm in interior).


NU la toate kiturile taiate laser. Asta e valabil pentru instalatiile cu laser CO2 si sistem optic de focalizare... "raza" laser care iese din tubul de CO2 nu prea e raza (are un diametru de cativa mm... cred ca am vazut pe youtube niste teste facute cu efectele razei la iesirea din tub si era un spot de vreo 5 mm diametru cred) la care se adauga ceva divergenta pe parcursul optic. Fascicolul se focalizeaza inainte de fiecare taiere pe suprafata de taiat dar are o conicitate relativ mare.
La diodele laser de putere mai mica (pina in 5W) exista si acolo un sistem de focalizare dar drumul optic e mult mai scurt si conicitatea fascicolului e mult mai mica ...dar nu ai putere asa mare. In schimb daca ai rabdare si faci ceva modificari in software sa poti face mai multe treceri poti sa obtii un kerf mai mic (ce am obtinut cu instalatia mea artizanala: un kerf de 0.2 mm ... o instalatie cu laser CO2 face un kerf de 0.3-0.4 mm ... si asta pe masurate ...). Si cu putina atentie nu ai nici prea multa "arsura".



0

#52 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 March 2017 - 08:10 PM

5mm solid suna destul de rezistent... dar la pulsar 2500 mie mi s-au crapat tevile de 6x4 mm de carbon la o aterizare mai dura. Am trecut pe aluminiu dupa aia.
Si tineti cont ca sunt tevi de imbinat extremele... daca va uitati la cafenea acum vreo doua saptamani o sa gasiti de ce fug de aripile din doua bucati... pentru ca imbinarea la mijloc trebuie sa tina de vreo 4 ori mai rau decat niste extreme dimensionate la 50% din panoul central.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 06 March 2017 - 08:11 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#53 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 March 2017 - 10:43 PM

Am pus formula aia de calcul mai ales pentru coeficientii aia sigma, se poate vedea ca e mica diferfenta intre aluminiu 7075 (aka duraluminiu) si "mild steel" (otel ordinar) si ca de fapt carbonul se pozitioneaza in zona otelurilor (intre "otel moale" si "otel mediu"...ca sa zic asa).
De aici si ideea de a face o tija de carbon pentru zile linistite si una de otel (folosita ca balast) pentru cele mai cu vant. Nu e mare diferenta la rezistenta...dar otelul e de vreo 5 ori mai greu.
0

#54 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 06 March 2017 - 10:44 PM

ok, caut tija de carbon de 5mm. Pentru balast o sa tin la indemana si fierul din pachet.



M-am decis la culori! La layout ma mai gandesc dar sunt tare incantat de ce am ales :)

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  046.jpg (113.26K)
    Number of downloads: 10

0

#55 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 March 2017 - 10:56 PM

Vezi postareavictoras_h, la 06 March 2017 - 10:44 PM, a spus:

ok, caut tija de carbon de 5mm. Pentru balast o sa tin la indemana si fierul din pachet.
M-am decis la culori! La layout ma mai gandesc dar sunt tare incantat de ce am ales :)


Daca nu gasesti tija de carbon de 5 mm ... mergi la un magazin de sport la raionul pentru tir cu arcul. Sagetile sunt de obicei din carbon de 5 mm de buna calitate.



0

#56 Useril este offline   Travel Air 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1225
  • Inregistrat: 26-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui
  • Interests:Zbor

Postat 06 March 2017 - 11:15 PM

Sageti nu. Cele moderne sunt sub forma de butoias. 4.8 mm la capete si 5.2 la mijloc.
Si sunt tevi, nu tije. Daca sunt pline nu-s din carbon. :drinks:
Bogdan Floria

bogdan.floria@aeromodelism.ro
bogdanfloria@gmail.com
0757110983

"Norocul astepta tacut stiind viitorul"
0

#57 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 07 March 2017 - 12:29 AM

Vezi postareaTravel Air, la 06 March 2017 - 11:15 PM, a spus:

Sageti nu. Cele moderne sunt sub forma de butoias. 4.8 mm la capete si 5.2 la mijloc.
Si sunt tevi, nu tije. Daca sunt pline nu-s din carbon. :drinks:

eu am luat din asta:
http://www.decathlon...00-carbon.html#
E plina, e de carbon, e de 5 mm ...si la pret bun. Era la reducere, probabil ultima ramasa pe stoc, cred ca am dat vreo 12 lei pe ea... in orice caz era convenabil fata de 5 euro metrul de la sierra plus curierul.



Fisiere atasate


0

#58 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 07 March 2017 - 06:28 AM

Aripa incepe sa arate a aripa :)


Intre timp mi-a mai venit o idee stralucita, dar inainte de toate va cer parerea:

Scopul final este sa rigidizam aripa un pic mai mult decat e prevazut, cu motivul ca folia pe care am aleas-o nu este varianta cea mai usoara si nu vreau sa deformeze structura.

In kit au venit fasii de balsa de 1mm pe post de 'cap strips' (nu stiu cum s-ar numi mai pe romaneste) pentru fiecare nervura. In cutia cu materiale de sub birou am gasit o mana de lame de carbon de 0.55mm x 3mm si as vrea sa le folosesc in loc de balsa. Diferenta de greutate totala este neglijabila si cred ca va da un pic de rezistenta la deformari dar si la manevrat/transportat. Ultima poza este cu fasiile comparate.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  050.jpg (152.96K)
    Number of downloads: 33
  • Fisier atasat  051.jpeg (116.45K)
    Number of downloads: 31
  • Fisier atasat  052.jpeg (99.3K)
    Number of downloads: 32
  • Fisier atasat  053.jpeg (120.52K)
    Number of downloads: 34

0

#59 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 March 2017 - 07:27 AM

Vezi postareaender67, la 07 March 2017 - 12:29 AM, a spus:

eu am luat din asta:
http://www.decathlon...00-carbon.html#
E plina, e de carbon, e de 5 mm ...si la pret bun. Era la reducere, probabil ultima ramasa pe stoc, cred ca am dat vreo 12 lei pe ea... in orice caz era convenabil fata de 5 euro metrul de la sierra plus curierul.


Zici tu ca e de carbon... dar ai cantarit-o ?
Cand am luat una prima oara in mana... tot la deca... era sa imi cada mana :) eu ma asteptam la un fulg, cum stiam teava de 6x4
Eu zic ca e mix cu sticla la greu... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#60 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 March 2017 - 07:32 AM

0.55 e prea mult, vor fi prea rigide si tind sa se dezlipeasca in timp, se foloseste 0.18mm (0.07") care poti cumpara local.

Nu e neglijabila nici pe departe diferenta de greutate, balsa este 10 ori mai usoara decat carbonul !!! 0.16 fata de 1.8 densitatea ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro