Modelism - RHC Forum: Zbor in curtea proprie - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Zbor in curtea proprie Legal sau nu ?

#31 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 23 February 2017 - 11:47 AM

Vezi postareamonaco, la 23 February 2017 - 10:07 AM, a spus:

- renatoa, sincer, fara patima, de ce nu incercam sa rezolvam problema ca si in poza atasata?

Pentru ca aia-i valabila in UK, unde autoritatile se mai gandesc din cand in cand si la altceva decat la jumulirea cetatenilor...? ;)
Crede cineva ca "reglementarile" din Romania au realmente legatura cu altceva decat cei 90e+TVA "pe cap de drona"?
Hai sa fim seriosi, SUA are un trafic aerian infinit mai congestionat, infinit mai multe secrete militare, dar la ei se poate online si cu doar 5$/utilizator, la noi doar cu 108e/zburatoare! :rolleyes:
Si daca suna vreunul la Pentagon sa anunte ca isi inalta orataniile cred ca mor aia de ras!

Aceasta postare a fost editata de Garett: 23 February 2017 - 11:48 AM

0

#32 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 23 February 2017 - 11:56 AM

Haideți, măi, oamenilor...
Ce-i așa greu?
"Vecine! Hadia 'coa la o berulă! Hai să-ți arăt ceva fain." Și-i pui oleacă Rechinu Gras pe vizor și faci o tură în jurul curții la firul ierbii (normal, nu-i arăți fereastra lui de la hazna și nici a vecinei).

Comunicare, deschidere, considerație, moderație, responsabilitate și voie bună!
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#33 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 February 2017 - 12:48 PM

Vezi postareaGarett, la 23 February 2017 - 11:39 AM, a spus:

Ehm...
Sub 500g e voie cu camera "in nas"?
Bebop-ul nu intra tot la capitolul "sunati la MApN"?
De ex, Syma-ul are muuult sub 500g dar are camera, tre' sa sun sau nu?
Si unde sun, mai exact, la cea mai apropiata unitate militara, la comisariatul judetean, direct la minister, etc?


Asa cum am explicat in discutii libere, se interpreteaza gresit chestia cu filmarea, este scoasa din context.
Plus ca noi nu filmam la scara de peste 1:20.000 cum se precizeaza la lege, ca idee o harta turistica de tip "downtown walking map" este la o scara in jur de 1:5.000... si unele sunt cat un cearsaf... nu 7-10" ca monitoarele FPV ;)

Daca respectam parte cu 150m, la care banuiesc ca nimeni nu mai carcoteste la ora asta, va las singuri sa socotiti ce scala are cuprinderea unei filmari FullHD... in conditiile in care sa zicem ca un pixel = un metru... nu e greu, un pic de geometrie :)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 23 February 2017 - 12:49 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#34 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 23 February 2017 - 12:51 PM

Deci in teorie pe o zburatoare sub 500g pot sa am camera?
0

#35 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 23 February 2017 - 12:57 PM

Vezi postareaGarett, la 23 February 2017 - 12:51 PM, a spus:

Deci in teorie pe o zburatoare sub 500g pot sa am camera?

Transmite date? Are cameră de filmat/fotografiat? N-am văzut nici o derogare de la MaPN funcție de scop, rezoluție sau greutate...
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#36 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 23 February 2017 - 01:08 PM

Vezi postareaSăndel, la 23 February 2017 - 12:57 PM, a spus:

Transmite date? Are cameră de filmat/fotografiat? N-am văzut nici o derogare de la MaPN funcție de scop, rezoluție sau greutate...

My point exactly!
Pe deoparte se invoca inaplicabilitatea reglementarilor pentru ce e sub 500g pe de alta parte nu este exprimata explicit vreo exceptie legata de camera...
0

#37 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 February 2017 - 01:45 PM

500g se refera doar la inmatriculare.

Derogare ? :unsure: ca sa ai nevoie de derogare, trebuie sa ai un caz de limitare a unor drepturi... la ce interdictie explicita va referiti ca sa aveti nevoie de derogare ?
repet, cazurile unde se vorbeste de aprobari de la mapn pentru filmari nu ni se aplica !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#38 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 23 February 2017 - 02:00 PM

De ce zici asta? Ai cameră, se aplică!
Sau mă rog, eu așa am înțeles, dacă ai găsit altceva, îți dai seama că mă bucur! :)
0

#39 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 23 February 2017 - 03:57 PM

Vezi postarearenatoa, la 23 February 2017 - 01:45 PM, a spus:

la ce interdictie explicita va referiti ca sa aveti nevoie de derogare ?
repet, cazurile unde se vorbeste de aprobari de la mapn pentru filmari nu ni se aplica !

Ni se aplică pentru că RPAS-ul e de la 0g la infinit cu diverse trepte de greutate şi mijloace de propulsie care reglementează mai agresiv sau nu activitatea.
Cum zici şi tu, RPAS-ul sub 500g nu mai trebuie înmatriculat dar dacă are telemetrie, nu mai zic de cameră video... pică sub incidenţa cererii.
Pentru că aeronavele nu au fost încă disociate de aeromodele, jucării sau drone.
Legal, nu există disociere nici între modele la scară, realizate să-ţi pice limba, cu detalii de-l visezi o lună după expoziţie sau show şi drone, că-s phantoame sau DIY-uri din lemn de pin şi carton presat cu o cutie goală de margarină să protejeze KK2-ul.
Dacă ştii tu legea sau legile alea, ordonaţe de urgenţă sau nu, orine de minister sau decrete prezidenţiale... cu maximă bucurie aştept să le citesc. :)

caa a spus:

5. Aeronavă. Orice aparat care se poate menţine în atmosferă cu ajutorul altor reacţii ale aerului decât cele asupra suprafeţei pământului.


Ghidul RPAS emis de CAA nu e lege iar articolul 2, aliniat a şi b, la b linia a trei-a din OG 8/2014 rămân pe poziţie.

La punctul a, unde defineşte FRMD aeromodelul? Că nu văd decât reguli de competiţie, clasificările Fxx şi o remarcă fără temei legal cum că telemetria nu e transmisie de date şi cam atâtica...
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#40 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 February 2017 - 04:20 PM

Ordinul 8 nu mai e valabil.

FRMD nu are ce definitii sa dea, decat cel mult traduceri de la FAI, si daca nu esti sportiv legitimat nu ai treaba cu FRMD.
Chiar si sportivii sunt la fel de ilegali ca si noi.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#41 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 23 February 2017 - 04:29 PM

Vezi postarearenatoa, la 23 February 2017 - 04:20 PM, a spus:

Ordinul 8 nu mai e valabil.

Mea maxima culpa.

Dar legea e făcută, la final de zi, tot de noi, sulitus populi.

Dacă aţi observat, când oamenii vor parcări şi autostrăzi şi parchează pe trotuar şi pe trecerea de pietoni câ n-au parcare şi merg cu 130km/h prin comune că n-au autostrăzi... se desfiinţează trotuare şi treceri, chiar şi benzi de circulaţie pentru a se înfiinţa parcări şi se mai cheltuie nişte bani pentru încă 100m de autostradă în timp ce un număr de nefericiţi rămân fără case, curţi, ogoare, etc.
O mână dintre ei o să ia amendă ca să arate organu că nu ia salar degeaba dar tot ca mulţimea tre să facă şi cei de sus că altfel se răscoală.

În timp, numărul de jucărele teleghidate o să crească, o să înnegrească cerul, o să umple iutubul şi albumele de nuntă, or să se formeze asociaţii ale fotografilor aerieni amatori şi aşa mai departe.
Atenţia legiuitorilor este, pe moment, încă îndreptată spre afacerile lor şi redevenţele orientate către buzunarele lor. Că nici medicii nu se fac medici pentru că vor cu adevărat să vindece lumea de boli.
Cine intră în politică intră pentru aşi creşte circumferinţa, conturile şi acareturile.

Încet şi cu răbdare, situaţia se schimbă.
Pe moment, strategia ar putea fi să fim prieteni cu vecinii, nu duşmani. Să ajungem să ne facem porţi de spumă peste gard să să ne distrăm ziulica toată alături de ei.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#42 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 February 2017 - 04:34 PM

Postez si aici, ca sa nu fie in aria de cenzurare ARA...

Andras, constat ca iar se sterg postari... caut argumentarea mea (din discutii asa zis libere...) de ce nu este voie de aprobari pentru filmare, si constat ca a disparut...
Sa inteleg ca se nu se doreste sa fie vizibile acea argumentatie ? Jocul cui se face in acest caz ? :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#43 Useril este offline   mellbo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 508
  • Inregistrat: 26-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Deva

Postat 23 February 2017 - 07:49 PM

plecand de la ideea ca
Aeronavă: Orice aparat care se poate menţine în atmosferă cu ajutorul altor reacţii ale aerului decât cele asupra suprafeţei pământului.

inseamna ca

Autovehiculul: este un vehicul echipat cu motor în scopul deplasării.

deci termenul de motor poate fi: termic, hidraulic, electric, eolian, fotonic, etc...

si-atunci, de ce automodelele nu trebuie inmatriculate ca orice Autovehicul ?


practic vreau doar sa arat cat de penibila este situatia, unora care sustin legea asta ca pe ceva bun..
si nu inteleg de ce tot o dati cu filmarea. ok, vrei sa filmezi, te incadrezi la altceva. dar eu vreau sa imi exercit dreptul de-a avea un hobby la fel ca nenea care merge la golf, sau care merge la vanatoare si da o lege sa nu mai fie caini la stana, care sa-i sperie vanatu`

decat sa ne dam fund in fund pe-aici care a inteles mai bine o lege tampita, mai bine-am face ceva. fie macar si o petitie venita de pe rhcforum.

unde sunt cei care au patima asta, hobby-ul din voi s-a transformat intr-o lege data de pe ideea capturarii de taxe si fonduri ?

Aceasta postare a fost editata de mellbo: 23 February 2017 - 07:53 PM

TEL: 0786.607.466
0

#44 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 23 February 2017 - 08:30 PM

Nu mai fac citate doar zic atâta: câți suntem, în .ro, pasionați de modelism, câți de fpv, indiferent că pe lustre sau pe Messerschmitt-uri 1/2?
Eu zic vreo sută de oameni cu drept de vot.
Poate un pic peste. Poate două.

Mai sunt câțiva hobiști de weekend, să nu zic altceva, care se orientează ușor spre alte domenii mai puțin periculoase.

Cam aceeași întrebare am pus-o și pe un portal dedicat celor care au munții ca hobby cu privire la ifrastructura turistică, braconaj, defrișări, acces pe nemarcate, etc și tot pe la aceiași concluzie am ajuns.
Sunt oameni cărora le pasă prea puțin și se re-orientează spre alte activități, sunt oameni care doresc să fie parte dintr-un club exclusivist (cum sunt cluburile sportive) simțindu-se speciali astfel și sunt oameni cărora nu le mai pasă pentru că oricum nu-și exercită hobby-urile într-un mod în care ar putea cauza repercusiuni.

Nicăieri nu scrie că dreptul la un hobby este intangibil dar un hobby va deveni intangibil când membrii sunt o elită la care aspiră ceilalți muritori de rând. Dau și eu ca exemplu vânătoatea.
Aduce sume considerabile în buzunarele legiuitorilor.
Aeromodelismul nu. Dronismul nici atât, ba chiar amenință profiturile unora într-un mod uluitor.

Legile actuale au ca scop protejarea și bunul mers al afacerilor care contribuie la veniturile elitelor. O parte din legi sunt formulate să pară de bun simț, ca dacă ucizi faci pârnaie 25 de ani, exceptând cazurile de imunitate diplomatică sau dacă furi faci 15 ani exceptând cazul în care furi suficient încât să-ți permiți să cumperi avocații părții vătămate și-ți rămân și ție de un yacht și o vacanță pe coasta de fildeș.

Deci, legea se schimbă cu presiune socială.
Modeliștii nu cântăresc prea mult.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#45 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 February 2017 - 09:24 PM

Mda... acum m-am gasit si eu sa fac cura de slabire... pun la loc imediat 10 kile de le-am dat jos in ultimul an :D am avea destula greutatea atunci ?!
... cu picioarele pe pamant ...
0

#46 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 24 February 2017 - 07:22 AM

Vezi postareamellbo, la 23 February 2017 - 07:49 PM, a spus:

si nu inteleg de ce tot o dati cu filmarea. ok, vrei sa filmezi, te incadrezi la altceva.

Nu e vorba despre filmare.
Dupa cum inteleg eu legea, poate o inteleg gresit, chestie care m-ar bucura, simplul fapt de a avea o camera, adica inclusiv FPV, implica povestea cu sunatul la MApN, chiar si sub 500g.
Iar unele, gen Bebop, asa sunt concepute constructiv, cu camera in nas!
0

#47 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 24 February 2017 - 12:20 PM

10kg de semnături ar atrage atenţia... da.

Cameră de filmat sau fotografiat.. chiar dacă se poate băga o strâmbă tehnică, în instanţă, cum că nu filmează că n-are film. :D
Dar e valabilă şi telemetria şi transmisia video şi, cu siguranţă, radio-baliza de recuperare.
Şi la 1:1 e valabilă dacă aduci la bord vreun deselereu sau vreo savonieră.

HG nr. 912/2010 a spus:

Art. 4 -(1) In plus fata de cerintele mentionate la art. 3 alin. (1) si (2), urmatoarele categorii de zboruri ale aeronavelor civile pot
fi efectuate in spatiul aerian national numai in conditiile obtinerii unei autorizari si, dupa caz, a unui aviz:
(f) zborurile pentru activitati de determinari topogeodezice la o scara mai mare de 1:20.000, fotografiere aeriana sau filmari aeriene
care pot fi executate numai in conditiile obtinerii unui aviz din partea Ministerului Apararii Nationale.



Mentalitatea la ministerul apărării este, nu învechită, ci foarte învechită. Feudală, totalitară, dictatorială.
Beneficiile gradaţilor sunt serioase şi s-a menţinut mereu ideea că patria e în pericol de a fi fotografiată din avion, fix pe geamul de la budă şi trebuie apărată şi de pictori, dacă se iveşte ocazia.

Acum, la a 2017-a aniversare a lui J.C. când vedem România de sus, gratis, cu rezoluţie de 1m sau mai bine...
Priviţi o poză aeriană pe curtea vecinilor mei:
Imagine atasata: vecinii.jpg
Sunt mulţi dar, pe basca mea, cei mai buni şi liniştiţi vecini din lume.

Aceasta postare a fost editata de Săndel: 24 February 2017 - 12:22 PM

- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#48 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 24 February 2017 - 12:43 PM

Priceless! :D
0

#49 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 February 2017 - 01:11 PM

Are camera si transmite date, il avem toti in buzunar... deci e ilegal sa urcam la bord cu el ? :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#50 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 24 February 2017 - 01:14 PM

Vezi postarearenatoa, la 24 February 2017 - 01:11 PM, a spus:

Are camera si transmite date, il avem toti in buzunar... deci e ilegal sa urcam la bord cu el ? :unsure:


Ai uitat de momentele ălea în care vine drăgălășenia de stewardesă și te roagă, mai să-i crape măselele de nervi, să închizi dispozitivul? :D
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#51 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 February 2017 - 01:18 PM

Recititi in pagina anterioara cum e cu scara unei harti... ca sa ajungi la 1:20.000 ar trebui sa urci la mult peste 150m.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#52 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 February 2017 - 01:24 PM

Vezi postareaSăndel, la 24 February 2017 - 01:14 PM, a spus:

Ai uitat de momentele ălea în care vine drăgălășenia de stewardesă și te roagă, mai să-i crape măselele de nervi, să închizi dispozitivul? :D


Nu am mai avut de mult asemenea manifestari... rar, cand mai imi zice cate una, e suficient sa ii spun ca e in AIrplane Mode. Nervi, niciodata... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#53 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 24 February 2017 - 01:38 PM

Cartografiete virgulă aparate foto etc.

Apoi, azi se fac hărțile cu lidar-ul și camera video la 60fps, de la înălțimi mici apoi se lipesc cadre dim filmare într-o imagine mozaic de ordinul petapixelilor.
Se mapează peste grid-ul lidar și gata harta 3d la care scara e deja irelevantă...
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#54 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 24 February 2017 - 01:43 PM

Vezi postarearenatoa, la 24 February 2017 - 01:24 PM, a spus:

e suficient sa ii spun ca e in AIrplane Mode. Nervi, niciodata... :unsure:

offtopic/glumă: "Airplane Mode? Ți-l fac eu avion, acuma, dacă nu-l închizi!"

Personal am avut doar "rugăminți printre dinți", ca să zi așa.
Și am preferat apoi să fiu cuminte și să-mi pap napolitana.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#55 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 12 March 2019 - 03:22 PM

Voi pe unde mai zburati la inceputul sezonului 2019 ? Intereb si eu pentru un prieten... :)
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#56 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 29 September 2019 - 09:50 PM

Vezi postareafreefly, la 12 March 2019 - 03:22 PM, a spus:

Voi pe unde mai zburati la inceputul sezonului 2019 ? Intereb si eu pentru un prieten... :)


Eu mi-am facut teren privat la soacramea in gradina, e bun pt drone, ce zbor 99% din timp, si parkflyere, cu benzinare e ok pentru decolare si aterizare, dar nu vreau sa zbor peste propietatile altora. ce am eu are latime 15m si lungime cam 50m. restu are soacramea puse legume si prostii, ii mai tund eu frunzele la ceapa, de pute drona 3 zilehttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rofl.gifhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rofl.gifhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rofl.gifhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rofl.gif
Fly it, like you stole it!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro