Modelism - RHC Forum: Gaurire otel tratat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Gaurire otel tratat spirale ARTU

#1 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 13 February 2017 - 09:52 PM

Salut. Am incercat sa gauresc un ax de 24 de reductor pe care l-am luat de pe Ebay. Materialul cred ca este un crom-molibden marca americana 41xx caci ei fac mai rar din C45. Am folosit un spiral de 5 cu pastila de carbura de se foloseste la zidarie, insa nu mi-a reusit. Am pus flacara pe el vreo 20 minute (reductorul va fi folosit la sarcini mult mai usoare decat a fost proiectat, spre sarcini ''de furnica'' as putea spune, dar l-am gasit ieftin pe Ebay) si l-am lasat sa se raceasca in aer pana a doua zi. Dupa care am pus din nou spiralul cu pastila de carbura in bohrmasina magnetica si abia l-am gaurit. Bohrmasina are variator intre 100 rpm si 500 rpm si am pus-o la 350 rpm. Intrebarea 1: cine a fost in situatii similare si cum a facut ?

Pe urma, am citit despre spiralele nemtesti de la ARTU care pot gauri pile, camasi de rulment etc. Arata ca spiralele de zidarie -pastile de carbura- doar ca cica sunt speciale acele pastile si rezista pana la 1.000 grade. Coada este crom-vanadiu si de aceea se comporta flexibil cand apesi pe ele maxim-adica nu ''sar''. De aceea se folosesc la turatie MARE, fara LICHID DE RACIRE, tocmai ca sa incinga materialul de gaurit si sa-l decaleasca local dupa care il strapunge. Intrebarea 2: a folosit cineva asa ceva ?

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 13 February 2017 - 09:54 PM

0

#2 Useril este offline   Ion_Bumbu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 26-January 13
  • Gender:Male

Postat 14 February 2017 - 12:24 AM

Am frezat intr`un ax tratat cam la 59-60HRC, era pe calea unui rulment cu role, un canal de pana de 5mm latime si aprox 15mm lungime.
Am folosit o freza de carbura si a mers relativ usor doar ca incet.
Cred ca puteai face aceeasi lucrare daca foloseai o freza din carbura.
Am gaurit materiale dure cu burghiu cu carbura insa ascutit pentru metal nu beton.
Era un FSR de prin 88.

Grig
0

#3 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 14 February 2017 - 04:14 AM

Am dat gauri cu o freza din carbura in sticla. Era prin '88.
0

#4 Useril este offline   Ion_Bumbu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 26-January 13
  • Gender:Male

Postat 14 February 2017 - 09:39 AM

Hai am gasit lucrarea:
https://forum.softpe...2#entry18191093

Grig
0

#5 Useril este offline   b38lea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 404
  • Inregistrat: 29-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2017 - 05:48 PM

 steelmind, la 13 February 2017 - 09:52 PM, a spus:

Salut. Am incercat sa gauresc un ax de 24 de reductor pe care l-am luat de pe Ebay. Materialul cred ca este un crom-molibden marca americana 41xx caci ei fac mai rar din C45. Am folosit un spiral de 5 cu pastila de carbura de se foloseste la zidarie, insa nu mi-a reusit. Am pus flacara pe el vreo 20 minute (reductorul va fi folosit la sarcini mult mai usoare decat a fost proiectat, spre sarcini ''de furnica'' as putea spune, dar l-am gasit ieftin pe Ebay) si l-am lasat sa se raceasca in aer pana a doua zi. Dupa care am pus din nou spiralul cu pastila de carbura in bohrmasina magnetica si abia l-am gaurit. Bohrmasina are variator intre 100 rpm si 500 rpm si am pus-o la 350 rpm. Intrebarea 1: cine a fost in situatii similare si cum a facut ?

Pe urma, am citit despre spiralele nemtesti de la ARTU care pot gauri pile, camasi de rulment etc. Arata ca spiralele de zidarie -pastile de carbura- doar ca cica sunt speciale acele pastile si rezista pana la 1.000 grade. Coada este crom-vanadiu si de aceea se comporta flexibil cand apesi pe ele maxim-adica nu ''sar''. De aceea se folosesc la turatie MARE, fara LICHID DE RACIRE, tocmai ca sa incinga materialul de gaurit si sa-l decaleasca local dupa care il strapunge. Intrebarea 2: a folosit cineva asa ceva ?

Buna
Se poate gauri cu ambori din vidia , eu am facut asa ceva . Find din Bucuresti daca vrei te pot ajuta

Aceasta postare a fost editata de b38lea: 14 February 2017 - 05:50 PM

0

#6 Useril este offline   SHAKS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 17-January 05

Postat 14 February 2017 - 06:39 PM

Burghiele pentru zidarie au intr-adevar pastila, dar nu sunt ascutite. Ele macina zidaria impreuna cu percutia. Metalul trebuie taiat.
Eu am reusit sa gauresc otel cimentat cu burghie cu cobalt, de la Dexter (Leroy Merlin) sau Bosch cu cobalt.
Dexter Cobalt 5% M35
Bosch Cobalt 8% M42


Pentru ca este aliaj cu cobalt si nu acoperire, pot fi ascutite.
Burghiele Bosch Cobalt au unghi de 130 grd si este redusa sansa sa o ia la fuga pe material. Inspecial e important la arbori sau alte suprafete non plane.
20cm of RC experience
0

#7 Useril este offline   SHAKS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 17-January 05

Postat 14 February 2017 - 06:40 PM

Different types of drill bits are used to cut holes in different types of materials. Diamond drill bits are used for materials such as glass and tile; black oxide bits are common for plastics and carbon. Cobalt drill bits are particularly successful in cutting through hard metals such as stainless steel and cast iron, although they can be used for softer materials, too.
20cm of RC experience
0

#8 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 February 2017 - 08:55 PM

 SHAKS, la 14 February 2017 - 06:39 PM, a spus:

Burghiele pentru zidarie au intr-adevar pastila, dar nu sunt ascutite. Ele macina zidaria impreuna cu percutia. Metalul trebuie taiat.
Eu am reusit sa gauresc otel cimentat cu burghie cu cobalt, de la Dexter (Leroy Merlin) sau Bosch cu cobalt.
Dexter Cobalt 5% M35
Bosch Cobalt 8% M42


Pentru ca este aliaj cu cobalt si nu acoperire, pot fi ascutite.
Burghiele Bosch Cobalt au unghi de 130 grd si este redusa sansa sa o ia la fuga pe material. Inspecial e important la arbori sau alte suprafete non plane.


Salut. Am incercat cu spiral din aliaj cu cobalt si n-a mers. Ce-i drept am baleiat doar pe gama de rotatii 100-500 rpm si n-am insistat mai mult de 20-30 secunde, ca sa vad daca ''o ia din loc''.
0

#9 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 February 2017 - 09:00 PM

 b38lea, la 14 February 2017 - 05:48 PM, a spus:

Buna
Se poate gauri cu ambori din vidia , eu am facut asa ceva . Find din Bucuresti daca vrei te pot ajuta


Salut. Vidia este acelasi lucru cu pastila de carbura cu care am reusit intr-un final sa gauresc arborele dupa ce l-am decalit partial. Am incercat cu spiral nou (Makita) dar n-a mers inainte de decalire. Probabil ca n-am avut turatia potrivita. Tu la ce turatii gauresti otelul tratat cu spiral vidia ? Folosesti lichid de racire ?
0

#10 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 14 February 2017 - 09:39 PM

Eu am gaurit otel RWL34 cu spiral cobalt . Cel mai ok a fost insa cu spiral de carbura , racit cu WD40.
La fel si cu otel D2 . E adevarat ca duritatea acestor oteluri nu depaseste 40 , decat dupa calire ...
Pe o lama de cutit din otel D2 calit la 55 am reusit sa dau gauri doar cu carbura monobloc ... dar prinsa in
menghina pe o masina de gaurit cu coloana .

La suruburile cu bile , ca sa pot reface prelucrarea la cotele necesare mie , a trebuit sa decalesc zonal , si abia
apoi sa fac treaba ... incalzit pana la albastru , apoi racit in aer .
0

#11 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 February 2017 - 11:35 PM

 katran, la 14 February 2017 - 09:39 PM, a spus:

Eu am gaurit otel RWL34 cu spiral cobalt . Cel mai ok a fost insa cu spiral de carbura , racit cu WD40.
La fel si cu otel D2 . E adevarat ca duritatea acestor oteluri nu depaseste 40 , decat dupa calire ...
Pe o lama de cutit din otel D2 calit la 55 am reusit sa dau gauri doar cu carbura monobloc ... dar prinsa in
menghina pe o masina de gaurit cu coloana .

La suruburile cu bile , ca sa pot reface prelucrarea la cotele necesare mie , a trebuit sa decalesc zonal , si abia
apoi sa fac treaba ... incalzit pana la albastru , apoi racit in aer .


La ce turatii ? Ce diametru de spiral ?
0

#12 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 16 February 2017 - 11:31 AM

That's what I am talking about ! A mers la magdrill la 400 rpm, fara lichid de racire; a durat 4 minute pentru spiral de 7.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ARTU.jpg

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 16 February 2017 - 11:32 AM

0

#13 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 16 February 2017 - 01:11 PM

Am incercat si la bohrmasina cu coloana dar dupa vreo 2 minute am renuntat pentru ca doar zgariase un pic suprafata. Ce-i drept, bohrmasina cu coloana are motor de 500 W iar magdrill-ul de 1,200 W si cuplu evident mai baban. Pana la urma, forta de apasare cu mana a manetei conteaza si face diferenta (corelat cu turatia ) pentru ca este precum''feed-ul'' de la cnc.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro