Modelism - RHC Forum: Primul caz penal cu "drona" - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Primul caz penal cu "drona"

#1 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 13 February 2017 - 12:04 PM

Vedeti aici si sper sa si comenatati cu informatii corecte.
Nu am informatie de cine o fi fost.
http://www.timponlin...izatie-o-drona/
Walter Born
rhc@born.ro
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 February 2017 - 12:17 PM

Ce ar fi de comentat... au aplicat legea... probabil a facut-o in public, factor agravant... ca nu umbla jandarmi prin pustietati ca sa vaneze dronari...
Nu vreau sa para ca un "...bine i-au facut..." dar ma indoiesc ca respectivul nu stia... era mai bine un avertisment? urmand ca data viitoare sa purceada la sanctionare ca recidivist ? poate... numai ca normele de aplicare nu prevad asta.
Sa zicem o abordare alternativa... jandarmi ar fi confiscat drona, urmand ca respectivul sa se prezinte la sediu pentru o declaratie, care sa serveasca in viitor da dovada de recidiva... suna mai omenesc, dar, repet, nu este prevazuta o astfel de abordare. Daca faceau asta jandarmii erau in culpa.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 13 February 2017 - 01:03 PM

Inteleg ca un 'organ' cu atributii si de constatare, a constatat, si-a facut treba pentru care e platit, si a dat constatarea mai departe. Au prezumat-o infractiune nu contraventie (nu au dat amenda) desi de incadrare se ocupa altii. Am mai avut colegi cercetati pentru posesie de carburant cu metanol, s-a lasat cu NUP.

Eu prezum ca a fost pericol social sau tulburarea linistii publice (plimba unu moto-coasa peste multime), desi la Bistrita parca cineva a 'constatat' cu drona tot felul de nerealizari ale institutiilor de stat, asa ca poate nu e dragoste la prima vedere...

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 13 February 2017 - 01:05 PM

0

#4 Useril este offline   AlbertoBebop 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 12-October 16

Postat 13 February 2017 - 03:23 PM

Nu mi se pare corect sa fie incadrat la fapta penala, nici macar infractiune. Legea trebuie sa delimiteze hobbyul de fapta penala si daca vrea sa fie justa, trebuie sa interzica comercializarea acestor aparate. Vrei sa iti cumperi drona, ok intai o inmatriculezi pe loc la comerciant si tot ai rezolvat ceva tu ca legiutor: stii cate aparate sunt, al cui apartine...
Si pana sa ajunga sa vaneze prin parcuri dronisti, sa mearga mai intai pe la paranghelii sa vada acolo zburatoare ilegale!
Parerea mea!
Cu respect.
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 February 2017 - 03:27 PM

Nu stim in ce imprejurare a zburat, poate era la o paranghelie ... :unsure:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 13 February 2017 - 03:30 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 13 February 2017 - 03:44 PM

Am facut aceasta informare pe facebook si nu numai...


Stimaţi aeromodelişti,
În contextul mitingurilor care au loc în ultimele zile în multe oraşe din ţară, aceia dintre noi care deţin aparatură de filmare/ fotografiere de la înălţime ar putea fi tentaţi să o folosească pentru a urmări desfăşurarea evenimentelor.
Vă reamintim că legislaţia naţională interzice cu desăvârşire zborul în zonele aglomerate, iar vigilenţa organelor de ordine în această perioadă este mult sporită.
Trecând peste pericolul pe care un aparat de zbor îl reprezintă pentru mulţimea de oameni (la aceste temperaturi acumulatorii pot ceda oricând, etc.), problemele cu instituţiile statului însărcinate cu păstrarea ordinii şi aplicarea sancţiunilor legale v-ar dăuna în primul rând dumneavoastră, dar şi aeromodelismului şi, nu în ultimul rând, Asociaţiei noastre.
Prin urmare, vă rugăm să daţi dovadă de maturitate şi responsabilitate şi să nu folosiţi aparatura de filmare aeriană decât în limite legale, aşa cum de altfel faceţi de obicei.
Cu convingerea că apartenenţa noastră, a tuturor, la Asociaţia Română de Aeromodelism înseamnă un plus de conştiinţă şi disciplină, vă mulţumeşte
Echipa ARA

Pana nu vedem doc oficiale cea ce spune in ziar multe nu sunt in regula etc...
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#7 Useril este offline   as2008 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 04-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2017 - 04:04 PM

Vezi postareaAndrix_y, la 13 February 2017 - 03:44 PM, a spus:

Am facut aceasta informare pe facebook si nu numai...


Stimaţi aeromodelişti,
În contextul mitingurilor care au loc în ultimele zile în multe oraşe din ţară, aceia dintre noi care deţin aparatură de filmare/ fotografiere de la înălţime ar putea fi tentaţi să o folosească pentru a urmări desfăşurarea evenimentelor.
Vă reamintim că legislaţia naţională interzice cu desăvârşire zborul în zonele aglomerate, iar vigilenţa organelor de ordine în această perioadă este mult sporită.
Trecând peste pericolul pe care un aparat de zbor îl reprezintă pentru mulţimea de oameni (la aceste temperaturi acumulatorii pot ceda oricând, etc.), problemele cu instituţiile statului însărcinate cu păstrarea ordinii şi aplicarea sancţiunilor legale v-ar dăuna în primul rând dumneavoastră, dar şi aeromodelismului şi, nu în ultimul rând, Asociaţiei noastre.
Prin urmare, vă rugăm să daţi dovadă de maturitate şi responsabilitate şi să nu folosiţi aparatura de filmare aeriană decât în limite legale, aşa cum de altfel faceţi de obicei.
Cu convingerea că apartenenţa noastră, a tuturor, la Asociaţia Română de Aeromodelism înseamnă un plus de conştiinţă şi disciplină, vă mulţumeşte
Echipa ARA

Pana nu vedem doc oficiale cea ce spune in ziar multe nu sunt in regula etc...

salutare , sunt constipati la cap , drona NU ESTE AERONAVA
0

#8 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 13 February 2017 - 04:39 PM

Vezi postareaas2008, la 13 February 2017 - 04:04 PM, a spus:

salutare , sunt constipati la cap , drona NU ESTE AERONAVA


Una ce credem noi si una ce spune legea http://www.dreptonli...odul_aerian.php

3.7. aeronava - aparatul care se poate mentine in atmosfera cu ajutorul altor reactii ale aerului decat cele asupra suprafetei pamantului;
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#9 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 13 February 2017 - 04:59 PM

Doar ca, sper sa nu vedem un val de sesizari de genul asta. Imi este frica ca totusi multe informatii au ajuns pana la nivelul local pe partea de administratie si foarte putine informatii au ajuns la cei care "comit" faptele respective. In decembrie inca am reclamat un dronist care zbura asupra unui eveniment peste multi omeni la jandarmi care stateau pe linga el si imi spuneau ca are voie. Acum doua luni mai tirziu se pare au alta abordare.
Iar pe partea legala practic si in decembrie si acum situatia este altceas. Doar ca atitudine s-a schimbat.
Si pe aerodrom local (ULM) erau deja in vizita toamna, sa intrebe cine zboara cu drone.

Eu nu am mai zburat cu nimic timp de vreo 8 luni din cauza incertitudine asta. Ba ca este legal, ba ca nu este, ba ca trebuie sa inmatriculezi, ba ca nu e nevoie, ba ca nu este inca pus in practica etc.
Cind aflu cine a fost nimarit, o sa trimit numele si contact mai departe citre ARA, ca sa aflati eventual circumstante care au condus la situatie asta.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#10 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 13 February 2017 - 05:13 PM

Alt articol:
http://www.bistritea...6981241785.html
Walter Born
rhc@born.ro
0

#11 Useril este offline   as2008 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 04-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2017 - 08:26 PM

Vezi postareawabo1, la 13 February 2017 - 05:13 PM, a spus:


vehicul aerian care transportă pasageri sau mărfuri;
0

#12 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1548
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 16 February 2017 - 07:23 PM

http://m.romanialibe...or-drone-440976
Walter Born
rhc@born.ro
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro