Modelism - RHC Forum: Rapa Rosie 2006 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Rapa Rosie 2006 pareri si opinii

#1 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 23 January 2006 - 09:39 PM

Stimati colegi modelisti,desi afara sunt azi binisor sub 20 gr celsius cu minus,si pina in 1mai mai sunt exact 4 luni,consider ca n-ar fi rau sa discutam aici in avans despre intilnirea de la RR.Fiind prima intilnire modelistica si de cea mai mare amploare a anului,as dori si eu sa supun atentiei citeva aspecte pe care sa le dezbatem obiectiv toti,ca pina la urma sa iasa ceva bun.Si am sa incep prin a puncta in primul rind securitatea zborului,care a lasat de dorit in anii precedenti.As dori ca aici toti impreuna sa stabilim niste norme de securitate la RR care sa fie respectate cu sfintenie de toti participantii,indiferent de pozitie sociala,grade,culoare,nationalitate,etc.Apoi este problema terenului de zbor,care in opinia mea lasa loc de multe emotii la decolari si aterizari,ca sa nu mai spunem de patrupedele care patruleaza zona exact cind ti-e lumea mai draga.Ar mai fi si problema cablurilor care intersecteaza zona si pe care vad ca le nimerim cu succes(inclusiv subsemnatul :blink: ).alta chestiune ar fi vesnica problema a WC-urilor,spre a se evita din nou maratonul nevoiasilor la care marea majoritate suntem nevoiti sa participam.Luarea in consideratie si a unei alimentari zilnice cu apa potabila n-ar fi nici ea rea.Accesul la platoul de campare si zbor este groaznic,si nasol este ca nu avem toti masini 4X4 cu care sa urcam sus.Astea ar constitui aspectele principale asupra carora trebuie discutat,si vin si cu propunerea concreta ca fiecare participant care este sigur 60% ca vine la RR sa participam cu o suma de bani pe care o putem stabili aici,pe care sa-i trimitem organizatorilor ca sa-i ajutam sa pregateasca un teren de zbor corespunzator si altele.Daca vin 200 de persoane si punem fiecare cite 500.000 lei sau 50ron 8) ,se aduna ceva banuti zic eu ca sa se amenajeze si accesul si toate celelalte.Eu chiar daca sa zicem ca e caz de targa si nu pot veni ma angajez solemn sa trimit banii fiindca vor fi in folosul evenimentului si al tuturor.Cam asta ar fi,sa discutam cinstit si la obiect daca se poate face asa o cheta,si daca se poate intr-adevar si cu ajutorul nostru financiar sa facem RR sa fie un loc de intilnire cit se poate de placut pentru toti si din toate punctele de vedere.Daca se va considera ca efortul va fi mult prea mare pentru ce vor propune bineinteles si alti colegi modelisti,atunci poate luam in considerare si desfasurarea evenimentului la aceeasi data dar in alt loc unde se presupune ca s-ar putea oferi conditii per total mai bune ca la RR.Cu stima pentru toti.
0

#2 Userul este online   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 24 January 2006 - 12:08 AM

Am amanat lansarea acestui subiect din cauze obiective, am trecut printr-o perioada extrem de grea, cei care ma cunosc stiu exact despre ce vorbesc. De aceea mi-a fost imposibil sa ma concentrez asupra acestui subiect pana acum. Voi incerca sa o fac acum:

Sunt cateva afirmatii mai sus asupra carora as vrea sa punem lupa. Cea mai grava mi se pare aceea cu securitatea zborului care la RR nu a fost niciodata incalcata! Stiti cu totii ca la asta am tinut in mod special, si inca mai tin! Ca am preferat varianta de afisare a canalelor cat mai rustica, yeap, asta e un adevar! Dar nu s-a zburat peste corturi, nu au fost bruiaje reciproce, canalele au fost afisate iar frecventele ilegale nu au fost admise. la fel va fi si anul acesta!

Chestiunea cu calitatea pistei este in rezolvare. Iarba va fi tunsa rasa si frezata, insa nici o masina nu va avea acces langa pista pentru a evita accidentele.

Nu stiu cand au fost probleme cu animalele la RR! Nu va fi nici anul asta.

Chestiunea wc-urilor este si ea rezolvata, am promisiune clara de la autoritati, sper sa nu fie goala si sa v-o servesc ca atare.

Aceesul auto in zona nu este tocmai bulevard dar nici groaznic nu este. Orice masina normala poate sa ajunga acolo. Exceptiile sunt cele care confirma regula: masinile sport sau ploaia aia nenorocita de anul trecut.

Problema cablurilor electrice este din pacate singura care ramane in picioare. In afara de linia de 0.4kV cunoscuta, paralela cu pista, de la care ne luam noi curent moka in fiecare an, a mai aparut una racordata la aceasta, in partea de jos a terenului, cam la 1/3 din acel spatiu. Eu cred ca nu pune probleme spciale, fiind destul de departe.

Problema chetei pentru organizatori este exclusa din start. Nu vreau sa avem implicatii financiare sub nici o forma. De aceea nu am cerut taxa de participare, sau de expunere. Cand nu se va mai putea astfel, ne vom screme mintea si vom cauta solutii. Dar inca nu e cazul

Subiect oficial deschis!

Big si clanul archaeopteryxilor
FROGS CAN FLY!
0

#3 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 24 January 2006 - 08:14 AM

Sal Big-ule,ma bucur ca ai aparut si sper din tot sufletul ca esti bine sanatos in ciuda caldurii de afara.Ceea ce am spus vis a vis de cheta nu trebuie sa ofenseze pe nimeni,ba eu fiind chiar bucuros sa pot contribui,fiindca altfel n-am cum de aici de la Suceava.Si chiar inclin sa cred din tot sufletul ca nu voi fi eu singurul care are aceasta parere.trebuie sa recunoastem cinstit ca toti vor sa fie cit mai misto la Ripa,dar chiar gazon de golf moka nu se poate si stim cu totii ce darnici sunt sponsorii cind e vorba de modelism...
0

#4 Useril este offline   Yak 52 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 12-November 04

Postat 24 January 2006 - 08:36 AM

Ma bucur ca sa confirma data.
Probleme nu au fost grave si mai ales "problema" asta cu cabluri electrice, de fapt sa rezolva, daca sa decoleaza numai in anumite locuri (tunse) si sa pastreaza putin disciplina in zbor. Chiar daca acum imi fac inamici, dar cine nu stie sa piloteze intre o zona asa de mare ca si la RR, ar fi bine sa fi "legat" cu un sistem prof/elev.

In rest cu sicuranta aduc si anul aceasta aparat de tuns iarba, macar de rezerva. Asta eset pentru mine cel mai important pe langa supravegare de frecvente. In rest ne descurcam.
0

#5 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 24 January 2006 - 10:17 AM

Yak 52, la 24 Jan 2006, 08:36, a spus:

Ma bucur ca sa confirma data.

http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/huh.gif Scuze dar nu am vazut inca afisata data... sau se supune din nou la vot? http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif

Acum luand treaba in serios, 1 Mai anul acesta cade pe ziua de Luni, asa ca incepand din acest an reusim poate sa reintram in posesia mai multor zile de "concediu" ( ramane la latitudinea stapanirii... ) Cu Sarbatorile de Pasti am inteles ca stam bine fiindca vor cadea pe 23-24, confirmati daca este adevarat...
Cu privire la amplasamente, zone, spatii... s-ar putea imbunatati daca ne-am mai aduna un pic randurile. Confirm faptul ca nu s-a survolat zona de campare dar te simteai cateodata prea aproape de linia de zbor...acest lucru pot confirma cei care erau mai "pe deal" pe langa gard ( defapt aia mai intarziati... hehe ).
Poate daca s-ar aduna lumea pe o singura parte a drumului de acces, probabil dreapta drumului fiindca terenul e mai mare in stanga, atunci s-ar rezolva de la sine urmatoarele probleme:

1. S-ar elimina acea granita virtuala dintre grupuri care zici ca e granita afgano-pakistaneza ca 4 zile nu calcam unul pe teritoriul altuia....ce naiba, ca doar ne adunam sa fim impreuna!
2. S-ar elibera culoarul principal de zbor din toate punctele de vedere si la un viraj mai putin strans nu s-ar survola nimic interzis
3. S-ar elimina problema Marinarului inainte de ai exploda ceva fiindca nici doamnele nu s-ar incumeta sa plece la plaja asa departe de noua zona de campare
4. S-ar putea controla mai bine zborul si utilizarea canalelor deoarece ar exista un singur culoar de zbor ca pana in prezent se zbura pe ambele laturi ale granitei virtuale

In speranta ca nu se va supara nimeni, in special organizatorul, am dorit sa propun aceste modificari simple care ar rezolva de la sine multe din doleantele exprimate anterior. Decizia finala va ramane oricum celui care coordoneaza stolul Archeoptericsilor....
0

#6 Useril este offline   pahguletz 

  • ex. paguletz
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 638
  • Inregistrat: 14-February 03

Postat 24 January 2006 - 03:22 PM

Big! Sa de-a Dumnezeu sa nu mai auzi de necazuri! Eu ma mir ca mai poti sa te gandesti la oraganizarea RR2006, si ca mai ai puterea sa o si realizezi.
Cat priveste subiectul deschis, chiar imi era dor de vesnica discutie cu WC-urile :)
cat de curand instalam si dushuri la RR, si punem si asfalt in rezervatia naturala :) dar le demontam la plecare, sa nu le ia Marinaru. Nu vreau sa fac misto de nimeni, propunerile sunt propuneri, insa in fiecare an noi vorbim despre bude. parca am fi piloti de WCmodele, si constructori de haznale de balsa. stiu, cineva se va gasi sa spuna ca Filiusul meu exact asta si e. si dupa forma pe care o afisaza, nici nu pot sa combat prea tare :) :)
Acum ca tot spune fiecare cam ce ar vrea, am si eu cateva dorinte bulibasule, daca se pot trece pe lista, si studia:
- as vrea ca oamenii aia cei berea rece sa vina si anul asta (mare boier Luci & co.) sa nu ma mai car cu berea calda la mine si sa fie nevoie sa astept noaptea sa se raceasca. e drept, anul trecut a fost frig si ziua;

- pentru ca foarte multa lume si-a luat pavilioane, umbrare, corturi fara pereti, sau cum vreti sa le spunem, sa fie rezervat in fata corturilor si un spatiu pentru instalarea lor, si abia dupa aceea culoarul pe care sa circule oamenii si masinile. stii ca anul trecut am avut mare scandal cu tine si ne-am taiat cu topoarele pe acolo pe tema asta :P daca imi aduc bine aminte, chiar te-am invins. cu toate ca iti sarise in ajutor si Olaf cu barda lui. nu ma face si anul asta sa ma enervez in halul ala; :D

- sa nu mai ploua! si daca cele de mai sus nu se pot rezolva usor, asta sigur poti sa o faci. sper ca nu te-ai certat cu mirifica Amigdala.

In rest, eu nu am nici o obiectie la oile alea care se plimba pe acolo, chiar pot sa faca cel putin 2 lucruri bune:
- daca sunt antrenate din timp si mituite cum trebe, ne tund iarba pe un perimetru stabilit si o sa avem o super pista;

- daca promit sa nu fie pacalicioase si sa nu se dea la o parte fix cand sunt la 1.5 m de sol cu Filiusul, eu as prefera sa aterizez pe ele, ca sunt mai moi decat pista. si promit ca nu incerc si cu trainerul termic asta!

Toate bune, si sa ne vedem sanatosi!
Ia mai zburati maaaaaai!!!
Laser frate!
0

#7 Useril este offline   D3xt3r_Jr. 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1284
  • Inregistrat: 15-May 04

Postat 24 January 2006 - 03:36 PM

pahguletz, la 24 Jan 2006, 16:22, a spus:

- daca promit sa nu fie pacalicioase si sa nu se dea la o parte fix cand sunt la 1.5 m de sol cu Filiusul, eu as prefera sa aterizez pe ele, ca sunt mai moi decat pista. si promit ca nu incerc si cu trainerul termic asta!

da de ce ma? cu o cale le mai si tunzi, nu mai are ciobanu de lucru http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif

lasand gluma la o parte sper ca anul acesta sa ajung si eu(sper ca ma primti cu rachetele si motoarele home-made, nu? ) ca anu trecut nu am reusit(mama ei de teza).
problema cu WC-ul nu e chiar asa de mare pt ca mama natura ne poate ajuta.
cat despre berea rece, facem rost de niste azotat de amoniu(promit ca nu ma ating de el) si cand vrem bere rece bagam berile intr-o galeata, niste azotat 2 kile de apa si in 10 minute gata berea rece, da daca vreti si mai repde un extinctor cu CO2 face treaba excelent, in 2 minute scoti berea la 4 grade C.
in rest numai bine si sa ne vedem sanatosi la RR2006
Schimbat Nick in Dexter_Jr ca sa resetam numaru de mesaje
0

#8 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 24 January 2006 - 08:01 PM

D3xt3r_Jr., la 24 Jan 2006, 15:36, a spus:

... da daca vreti si mai repde un extinctor cu CO2 face treaba excelent, in 2 minute scoti berea la 4 grade C. ...

Si daca uiti de ea, ... dup-aia ... o tai cu bomfaieru'... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif :D :(

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#9 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 24 January 2006 - 08:07 PM

pahguletz, la 24 Jan 2006, 16:53, a spus:

... parca mai vorbisem tot cu voi ceva cu substante din astea, cu rakete de fum pe aripa...mah voi sunteti deja cautati pt trafic cu alea alea cred

Lasa-l ca studiaza problema intens... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/cool.gif :lol:
Numa' n-are materie prima... :( ... azotat d-ala, bata-l vina...
Da' cred ca pana la RR06, o rezolva el cumva si-o sa vina cu mai multe tipuri de fumegatoare, de-o sa dam pe spate !! Zburatoare auto-purtatoare sau aero-purtate !

Zii, @Dexule !! :D

Stima,

PS: Cu trafiku' las-o mai moale, ca te aud aia de la ... florarii !!
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#10 Useril este offline   D3xt3r_Jr. 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1284
  • Inregistrat: 15-May 04

Postat 24 January 2006 - 08:40 PM

o intrebare.
noi astia cu racheto(banuiesc ca o sa fie mai multi) cand avem timp rezervat sa dam drumu la rachete, si unde avem spatiu
tin sa precizez ca eu la rachete am nevoie de un loc destul de marisor deoarece venind cu parasuta de la inaltime o poate purta vantul.
si de altfel sa avem un orar stabilit adica intre orele cutare nimeni nu are voie cu avionu pe sus ca dau astia cu rachete, nu de alta dar o racheta de 2 kile care zboara cu vreo 400km/h nu face prea bine unui model.
si inca ceva eu momentan folosesc la lansare un cablu de 30m. pentru RR, ca sa indeplinesc conditiile de siguranta sa il mai lungesc sau e suficient?
Schimbat Nick in Dexter_Jr ca sa resetam numaru de mesaje
0

#11 Useril este offline   Yak 52 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 12-November 04

Postat 25 January 2006 - 08:21 AM

Un lucru ar trebui sa fie foarte clar. BIG are ultimul cuvint la organizare si daca nu vrea cheta sau alte alea organizat de cineva asa ramane si numai are rost sa fie discutat.

Zozo ? Ai de gind iar sa fi primul venit si ultimul care pleaca anul asta ?
0

#12 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 25 January 2006 - 01:29 PM

Citeaza

Alooooooooo, Zozo! Frate, lasa , ca asta e pulsul frumos colorat al comunitatii de modelism...chiar daca discuta multe detalii, discuta despre RR2006, nu e nimic offtopic.


Pai, da... ca din pacate asta caracterizeaza an de an aceasta intalnire, am ajuns de la Woodstock-ul modelistilor la Festivalul berii si a gratarelor. Se pare ca aceste probleme ne framanta mai mult in loc sa intrebam oare acel cablu unde se afla, ce lungime si latime va avea terenul de zbor ca sa stie si confratii care nu au mai fost cu ce pasaroi sa vina la aceasta intalnire... oricum, vom mai avea cateva discutii interesante pe marginea acestui subiect in restul de 3 luni de zile care ne-au mai ramas. Dar in fine, poate fi luat si sub acesta forma deoarece multi modelisti de pe acest forum se vad doar o singura data pe an si anume la RR, chiar daca numarul intalnirilor la nivel national este in continua crestere.


Citeaza

Zozo ? Ai de gind iar sa fi primul venit si ultimul care pleaca anul asta ?


Nu depinde exclusiv de mine. Faptul ca am ajuns de doua ori primul la RR ( acum doi ani absolut primul iar anul trecut erau doar organizatorii ) a fost doar intamplator. De plecat nu am plecat niciodata ultimul de la RR ( doar de la alte intalniri ) mai ales ca anul trecut am fost nevoit dupa ce cortul meu a cedat psihic datorita intemperiilor si insistentelor unui wiking autohton.... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif

Nu asta este problema. Problema ( ca deobicei ) consider ca este faptul ca multi dintre cei care se arunca la discutii nici nu ajung sa vina iar cei care stau linistiti in banca lor vor fi prezenti cu desavarsire sau.... cine stie... oricui i-se pot intampla minuni chiar in ultima clipa. O alta mare problema este faptul ca intr-un an multi dintre piloti au evoluat ( nu vorbesc de mine ) si dispun de modele care nu mai pot fi zburate in conditiile existente. Poate mai au pe-acasa agatat in cui cate un slow-fly, o aripa cu care s-ar putea distra de minune in peisajul mirific al rapei insa poate ar dori sa si zboare cu adevarat! Poate multi vor spune ca nu merita efortul si cheltuiala sa se deplaseze x kilometri pentru a manca si a bea, mai bine asteapta y zile pana la urmatoarea intalnire care se va tine in orasul z si acolo se va duce. Despre aceste probleme s-a discutat si anul trecut, ba chiar s-a facut si un sondaj de opinie sa fie mutat pe aerodromul de langa Alba, dupa cum bine stiti. Am fost si atunci si voi fi si acum impotriva acestei idei, RR se poate tine, dupa parerea mea exclusiv, la poalele Rapei Rosii!

Tocmai de aceea este important sa se discute cel mai important aspect al unei intalniri si anume conditiile puse la dispozitie. Intalnirea de la Rapa nu poate si nu trebuie lasata sa paleasca din stralucire! In ultima instanta se va transforma in intalnirea anuala a modelistilor de pretutindeni si la cel mai mare meeting de aeromodele electrice daca cele termice nu vor mai putea fi zburate din vari motive.

Nu va trece mult timp si numarul intalnirilor la nivel national va creste simtitor. Anul trecut au fost 5, anul acesta se mai adauga una sau doua probabil, asa ca va trebui si noi sa gandim selectiv. Este cea mai mare greseala sa fie organizate doua intalniri la distanta de o saptamana pana cand numarul modelistilor activi este destul de mic. Nici financiar si nici cu timpul nu stam asa de bine sa ne putem permite sa fim prezenti la toate aceste intalniri. Curand se vor crea grupuri si grupulete, la Urziceni se vor aduna cei din regiune, la Cluj si Oradea altii insa un aspect trebuie avut in vedere. Ma voi duce cu placere la RR pentru ca pot zbura electrice, la Brasov si Cluj pot zbura si la panta pe langa aerodromul perfect, la Oradea pe langa superbul aerodrom pot trimite familia la bai iar Aradul va ramane probabil singurul loc unde ve-ti putea admira cum zboara Luci cu F-16.

Haideti fratilor sa punem umarul si sa facem din RR un loc unde ne adunam din an in an cu placere chiar daca va trebui sa lasam acasa cele mai bengoase aeromodele.

Ma bucur ca a fost lansat aceasta discutie atat de devreme, ar fi chiar foarte bine sa avem macar orientativ fixate perioadele la care se vor tine celelalte intalniri. Eu cu siguranta voi organiza si anul acesta intalnirea de la Arad, probabil tot in luna Iulie, cu toate ca multi dintre voi in acesta perioada va aflati la munte sau la mare. Daca avem din timp calendarul intalnirilor, ne putem organiza mult mai bine timpul liber.

Si inca odata ma repet, totul depinde de organizator, el este cel care tine spatele si el este care ne incanta sau ne dezamageste. Nu trebuie decat noi sa-i oferim idei si solutii pertinente iar organizatorul daca este receptiv sa le selecteze si sa le puna in aplicatie. Uite asa s-au rezolvat toate doleantele de la intalnirea de la Brasov...s-a mutat tabara, s-a facut gulash-ul, s-a pus panoul de frecvente, etc. Si eu am ascultat si voi asculta in continuare parerile despre intalnirea organizata de mine tocmai pentru ca lumea sa fie multumita.


Am vorbit la general, nu am facut aluzie la persoana lui Big, el este destul de mare (in toate privintele) sa se ridice la nivelul asteptarilor.

In speranta ca nu am suparat pe nimeni, ma duc sa ma pregatesc pentru plecarea spre Rapa Rosie....
:rolleyes:
0

#13 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 25 January 2006 - 09:14 PM

Sal din nou.avind in vedere ca Luci a venit cu o idee nu tocmai rea cu presurile,propun ca toti cei care vin la ripa cu masina sa lase presurile la intrare sa se poata face pista de aterizare pentru deproane.Si lasind glumitele la o parte ia hai sa zicem fiecare cam ce lungime de pista ne trebe la aterizare,inclusiv marja de siguranta si manevre:la mine Telemaster 80 de metri aprox,Akrobat 50-60 m,brushless-ul ...asta-i mai nasol ca vine ca sageata indiferent ca i-ai face cam 120 metri.Ar fi bine ca sa se masoare o lungime si o latime de pista ce poate fi efectiv obtinuta fara dimburi,musuroaie si alte denivelari si unde iarba sa fie efectiv tunsa ca cei ce au modele mai mici si cu roti de diametru mai mic sa nu se dea peste cap la decolare sau aterizare.Asa fiecare din noi poate sa calculeze si sa decida daca sa vina cu un model sau altul,in functie de dimensiunile si calitatea pistei.

Aceasta postare a fost editata de nitrometan: 25 January 2006 - 09:17 PM

0

#14 Useril este offline   AB17LUK 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 03-December 04

Postat 25 January 2006 - 09:34 PM

nitrometan, la 25 Jan 2006, 21:14, a spus:

... hai sa zicem fiecare cam ce lungime de pista ne trebe la aterizare,inclusiv marja de siguranta si manevre...

EZ* - 0.00m
Depron1 - 0.00m
Depron2 - 0.00m
http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
Luci
0

#15 Useril este offline   AB17LUK 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 03-December 04

Postat 25 January 2006 - 11:19 PM

nitrometan, la 25 Jan 2006, 22:36, a spus:

Bine bine da...F-ul?MM?

Pai tu chiar traiesti cu impresia ca vei vedea vre-un aeromodel serios la rr? Eu nu cred ca cineva va risca sa zboare cu asa ceva pe acolo, dar sa mai il si care degeaba pina acolo...
Luci
0

#16 Userul este online   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 25 January 2006 - 11:37 PM

1. terenul pe care s-a zburat in fiecare an a ramas la fel ca lungime. Linia aia ce a crescut in toamna e in partea de jos. O sa va fac poze sa vedeti ce si cum.
2. in fiecare an au zburat si modele bengoase acolo, si nu e vorba doar de planoare mari ci si de alte scule faine (a nu se uita ce a avut de exemplu walter, e primul care imi vine in minte acum)
3. Vad ca de buzi nu va mai doare capul ca e rezolvata treaba. oricum pentru romantici exista tufele inmiresmate
4. O propunere indecenta ar fi:
,, intr-una din zile, sa zicem samabata, intre orele 9-16 vor avea drept sa zbpoare doar pilotii costumati! Adicatelea fiecare in ce vrea mushchii lui. Deci: cine nu are costum de mos craciun, tom si jerry, coiotu ala iute, cosarul misterios si norocos, amant focos, etc - NU ZBOARA in intervalul sus-amintit. Inca mai rumeg daca sa o definitivez sau nu.... Voi ce ziceti?


tinem aproape.
bigSiArcheoptericshii
FROGS CAN FLY!
0

#17 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 26 January 2006 - 08:06 AM

si io in gras!
flying is my life...
0

#18 Useril este offline   Yak 52 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 12-November 04

Postat 26 January 2006 - 08:27 AM

Serios ? A la St-Hilaire ?
http://www.coupe-icare.org/huet.html
0

#19 Useril este offline   pahguletz 

  • ex. paguletz
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 638
  • Inregistrat: 14-February 03

Postat 26 January 2006 - 09:02 AM

E super tare ideea!!!

eu vreau sa ma costumez in "Big". si Big sa se costumeze in Valterashu. si pe Valterasu il costumam in Olaf. Pe Olaf in Pletila. Si Pletila, ar trebui sa se costumeze in.... Pahguletz B) . Sa vada si el cum e sa fi tuns zero. :D

Aceasta postare a fost editata de pahguletz: 26 January 2006 - 09:04 AM

Ia mai zburati maaaaaai!!!
Laser frate!
0

#20 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 26 January 2006 - 12:15 PM

pahguletz, la 26 Jan 2006, 10:02, a spus:

Sa vada si el cum e sa fi tuns zero. :)

da ce ai calcat pe bec de esti zero?
sau ai calcat pe filius si te-ai autopedepsit?
flying is my life...
0

#21 Userul este online   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 26 January 2006 - 10:48 PM

Yeap cam ca la St Hilaire ! Sa vedeti voi ce premii speciale am in minte ;-)

Deci: ramane in picioare propunerea sau nu ramane?

bigCostumatInOmSerios
FROGS CAN FLY!
0

#22 Useril este offline   D3xt3r_Jr. 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1284
  • Inregistrat: 15-May 04

Postat 26 January 2006 - 10:54 PM

care aveti mai un halat alb ca vreau sa ma fac savant nebun :huh:
@Big ce premii ai in gand? O gaina(ba nu ca e aviara), un vinut, o palinca, 2m de carnati??
Schimbat Nick in Dexter_Jr ca sa resetam numaru de mesaje
0

#23 Useril este offline   Padre 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 07-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Stefanesti-Arges

Postat 27 January 2006 - 01:14 AM

Big, la 25 Jan 2006, 23:37, a spus:

au zburat si modele bengoase acolo, si nu e vorba doar de planoare mari ci si de alte scule faine (a nu se uita ce a avut de exemplu walter, e primul care imi vine in minte acum)

...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-23-1138317266.jpg

0

#24 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 27 January 2006 - 12:30 PM

Padre, la 27 Jan 2006, 01:14, a spus:

Big, la 25 Jan 2006, 23:37, a spus:

au zburat si modele bengoase acolo, si nu e vorba doar de planoare mari ci si de alte scule faine (a nu se uita ce a avut de exemplu walter, e primul care imi vine in minte acum)

...

Mmmda, insa fara a face haz de necazul altuia, modelul din imagine a avut un sfarsit tragic asa ca nu am mai apucat sa vedem arta pilotului de a-l ateriza printre floricelele galbene... :huh:
Asa ca putem spune DA a zburat si modelul bengos din imagine dar NU a mai aterizat....
0

#25 Useril este offline   Yak 52 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 12-November 04

Postat 27 January 2006 - 12:52 PM

Da, nu a mai aterizat ;-) A venit racheta invers in tufa dupa ce am angajat o prea tare dupa vrie...
Era in 2004. Ce a rams din model si acum mai am neatins pe raft.

In 2005 am zburat ceva mai mare acollo. Locul este destul la RR.
0

#26 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 07 February 2006 - 05:50 PM

Pare-se mai Walter ca i-ai speriat pe toti,degeaba spui ca ai zburat ceva si mai mare la Ripa,vad ca toti tac dupa postul tau... :rolleyes:.Acuma daca si-au luat multi modele frumoase si scumpe,pun pariu ca nu vor sa pateasca ca tine,indiferent care o fi fost motivul,toti au in minte imaginea cu Katana ta facuta praf.Zi ceva sa redai curajul la toti ca de 2 saptamini nici o miscare pe aici...

Aceasta postare a fost editata de nitrometan: 07 February 2006 - 05:54 PM

0

#27 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 09 February 2006 - 09:32 AM

Ideea cu grupir mi se pare buna (macar pentru disciplina radio), dar excluderea electricelor (a pifanilor) nu cred ca e buna. Mai de graba mar tenta o regula care sa zica ca termicele au voie anu asta sa doboare (in zbor) cite electrice pot. Cui nu-i convine sa zboare la gradinita.

(pentru unii foarte suparacioasi dar cu ascendente istorice, ne adunam din dragoste de zbor nu pentru satisfacerea papilelor gustative, sau i-mi scapa mie ceva?)
0

#28 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 09 February 2006 - 08:10 PM

Nu cred ca cei ce zboara electrice sunt toti pifani,ca unul care zboara un Hotliner cu 16 celule la 1,6m anvergura si 200km/h numai pifan nu e :wub: .Ideea este ca sa zburam toti,indiferent daca scoatem fum sau nu.pista buna sa fie ca sa se poata decola si cu termice cu roti mai mici,adica sa nu capotam de(aproape) fiecare data cind decolam.
0

#29 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 09 February 2006 - 09:15 PM

Deci , de Rapa Rosie cand vorbim?
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#30 Useril este offline   Yak 52 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 12-November 04

Postat 10 February 2006 - 07:45 AM

Olaf The Viking, la 9 Feb 2006, 21:15, a spus:

Deci , de Rapa Rosie cand vorbim?

Dar, ce mai vrei sa povestesti ? Totul este clar de cativa ani. Locul, data si program. Tot ce mai este de povestit este cum sa ne distram acollo. Regulamente si conditii etc. oricum nu facem noi ci omul conoscut.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro