Modelism - RHC Forum: Ruptura aluminiu/fonta -se poate repara? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Ruptura aluminiu/fonta -se poate repara? sudura/lipire?

#1 Useril este offline   fanHO 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 22-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tamplarie,modelism,scule vechi si scule noi,jucarii din lemn si jucarii vechi,topoare,cutite,arcuri...

Postat 08 February 2017 - 01:59 PM

Salutare!
Am un ferastrau circular care are un defect- o piesa rupta care nu stiu sigur din ce material este (aluminiu/fonta). Fetele sectiunii unde s-a rupt se potrivesc perfect,nu stiu insa daca exista vreo solutie de lipire/sudare pentru asa ceva. Am atasat poze cu ruptura. Va raman recunoscator pentru orice recomandare!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20170208_125911.jpg
  • Imagine atasata: 20170208_130046.jpg
  • Imagine atasata: 20170208_130122.jpg
  • Imagine atasata: 20170208_130148.jpg
  • Imagine atasata: 20170208_132144.jpg

0

#2 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 08 February 2017 - 04:02 PM

Aluminiu, ca daca era fonta nu se rupea ... pt sudura Al stiu un tip Tony Leorda, are un atelier pe linga primaria sectorului 1, 0722 359 734, eu as incerca insa, cu ceva bicomponent si niste atele/miez, bagate dibaci ... cred ca-i mai ieftin decit sudura ...
0

#3 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 08 February 2017 - 04:14 PM



Poti sa sudezi cu asa ceva ,merge foarte usor si este rezistent .eu am sudat la un tren de aterizare de al meu !
0

#4 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 08 February 2017 - 04:17 PM

Tot trenul l-am sudat cu asa ceva ,gasesti baghete in Bucuresti ,nu mai stiu exact dar poti cauta pe net .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_9142.JPG

0

#5 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 08 February 2017 - 04:55 PM

Materialul tau nu pare a fi aluminiu, dar nici fonta, ca sa reduci gama, pune un magnet pe acel obiect rupt. Daca se atrage inseamna ca e un material feros, daca nu... e mai naspa, ca nici aluminiu nu pare, la prima vedere pare un material neferos, si poti incerca cu ce spune Fly sau bagi un tib bicomponent de la bizon, faci acolo o galma si ai terminat problema, ,,operatia a reusit, pacientul nu''. :)

Aceasta postare a fost editata de Zeus: 08 February 2017 - 04:56 PM

Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#6 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 08 February 2017 - 08:17 PM

in principiu gasesti tot subansamblul ca piesa de schimb la atelierultau.ro
eu m-as feri sa carpesc o scula electrica, nu e f safe.
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#7 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 08 February 2017 - 08:35 PM

Vezi postareafulgerica, la 08 February 2017 - 08:17 PM, a spus:

in principiu gasesti tot subansamblul ca piesa de schimb la atelierultau.ro
eu m-as feri sa carpesc o scula electrica, nu e f safe.

Baga un link la piesa??!!
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#8 Useril este offline   f4u corsar Bv 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 115
  • Inregistrat: 27-January 15

Postat 08 February 2017 - 09:12 PM

Buna seara Fly De unde pot cumpara Durafix.
0

#9 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 08 February 2017 - 09:28 PM

Vezi postareaf4u corsar Bv, la 08 February 2017 - 09:12 PM, a spus:

Buna seara Fly De unde pot cumpara Durafix.


http://www.dey.ro/in...categ=11&idp=45
0

#10 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 February 2017 - 11:11 PM

Orice magazin marisor are astfel de "electrozi" (Hornbach, Bricostore, etc...). Sunt sub multe denumiri, dar aplicatia este aceeasi. Sau e plin netul de firme cu produse dedicate sudurii.
Vezi exact ce-i acolo si cumpara ce trebuie. Atentie mare la detalii, ca daca spunem ca aluminiul e pretentios la sudare, stai sa vezi de fonta! Sa ai cu ce, sa aiba cine, sa stie cum si sa faca treaba buna. Mai ca-ti vine sa o suni pe Shakira, poate se lipeste de o limba... Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#11 Useril este offline   aiurica 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Life

Postat 09 February 2017 - 12:07 AM

Am dubii legat de ceea ce spui. Durafix e un brand ce a brevetat acest produs. Inclusiv eu am lipit si cumparat de la ei.
Am dubii ca pot gasi in magazine de bricolaj.

Poti demoatra cele apuse cu un link ceva?
0

#12 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 09 February 2017 - 12:16 AM

Da-mi doar putin timp sa ajung la clubul de modelism sa pun exact eticheta produsului. Ma refer la ultimul pachet cumparat din Hornbach. Am cumparat si eu de pe net pachetele cu 5 baghete de aliaj pentru lipit, pana am gasit in comert aproape acelasi lucru. Revin cu mesaj. Nu mi-ar fi greu sa recunosc daca gresesc ceva, sau si mai simplu mi-ar fi sa stau in banca mea daca nu stiu ceva.
Vorbim.

PS. Si nu vorbesc de tot felul de aliaje pe baza de plumb, argint... care pot lipi si aluminiul. Ba mai mult, cred ca gasec pe undeva si un pachet de electrozi pentru brazare aluminiu, cu flux pe ei, cumparat inainte de a disparea OBI de pe piata. Un pachetel frumos cu 5 electrozi lungi, pentru lipit aluminiu, pe la 360-370 grade daca nu gresesc. O sa vad zilele urmatoare. Revin cat de repede pot. Foarte probabil sa ai dreptate cu licenta si patentul pentru durafix, dar eu stiu ca am cumparat ceva cu aceleasi caracteristici din multe magazine, sub multe denumiri.

PS. Cred ca aliajul ala de lipit sau unul similar s-a mai gasit pe la noi si cu denumirea de "superAl".
Si daca tot cautam prin mailurile vechi sa vad de denumiri, am gasit ceva actual, pe net. Adica aceeasi Marie cu alta palarie, dupa cum ziceam. LINK. Sub forma asta ajung la noi, cu periuta cu tot, in pachete de 5 sau mai rar 10 "electrozi". Sau varianta mai elevata, cu flux extern. In orice caz, temperatura de topire este sub 400 grade, nu-i ca pe eticheta asta de la Conrad. Incerc sa revin cu materialele mele, dar te rog sa ma crezi ca durafix am cumparat si eu de pe net si am folosit sa carpesc niste rezonatoare de motoare si totul a fost OK. Doar ca pe parcurs am gasit in comert tot felul de electrozi care fac acelasi lucru, cu alte denumiri. Si le-am vazut in multe magazine.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 09 February 2017 - 01:14 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#13 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 09 February 2017 - 06:39 AM

Vezi postareabitex, la 09 February 2017 - 12:16 AM, a spus:

Da-mi doar putin timp sa ajung la clubul de modelism sa pun exact eticheta produsului. Ma refer la ultimul pachet cumparat din Hornbach. Am cumparat si eu de pe net pachetele cu 5 baghete de aliaj pentru lipit, pana am gasit in comert aproape acelasi lucru. Revin cu mesaj. Nu mi-ar fi greu sa recunosc daca gresesc ceva, sau si mai simplu mi-ar fi sa stau in banca mea daca nu stiu ceva.
Vorbim.

PS. Si nu vorbesc de tot felul de aliaje pe baza de plumb, argint... care pot lipi si aluminiul. Ba mai mult, cred ca gasec pe undeva si un pachet de electrozi pentru brazare aluminiu, cu flux pe ei, cumparat inainte de a disparea OBI de pe piata. Un pachetel frumos cu 5 electrozi lungi, pentru lipit aluminiu, pe la 360-370 grade daca nu gresesc. O sa vad zilele urmatoare. Revin cat de repede pot. Foarte probabil sa ai dreptate cu licenta si patentul pentru durafix, dar eu stiu ca am cumparat ceva cu aceleasi caracteristici din multe magazine, sub multe denumiri.

PS. Cred ca aliajul ala de lipit sau unul similar s-a mai gasit pe la noi si cu denumirea de "superAl".
Si daca tot cautam prin mailurile vechi sa vad de denumiri, am gasit ceva actual, pe net. Adica aceeasi Marie cu alta palarie, dupa cum ziceam. LINK. Sub forma asta ajung la noi, cu periuta cu tot, in pachete de 5 sau mai rar 10 "electrozi". Sau varianta mai elevata, cu flux extern. In orice caz, temperatura de topire este sub 400 grade, nu-i ca pe eticheta asta de la Conrad. Incerc sa revin cu materialele mele, dar te rog sa ma crezi ca durafix am cumparat si eu de pe net si am folosit sa carpesc niste rezonatoare de motoare si totul a fost OK. Doar ca pe parcurs am gasit in comert tot felul de electrozi care fac acelasi lucru, cu alte denumiri. Si le-am vazut in multe magazine.

Acele baghete cu flux pe ele nu sunt la fel de usor de lucrat ca si cu durafix ! Sunt curios si eu daca este asa ceva in magazinele de bricolaj
0

#14 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 09 February 2017 - 02:28 PM

Vezi postareaZeus, la 08 February 2017 - 08:35 PM, a spus:

Baga un link la piesa??!!


what??? pai sa intre acole, sa de-a modelul, sa deschida schema cinematica, sa identifice piesa, si sa de-a click pe codul respectiv.



http://www.atelierul...mpaign=at_piese
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#15 Useril este offline   fanHO 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 22-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tamplarie,modelism,scule vechi si scule noi,jucarii din lemn si jucarii vechi,topoare,cutite,arcuri...

Postat 09 February 2017 - 06:20 PM

Va multumesc tuturor pentru sfaturi!
Primul lucru pe care l-am facut a fost sa caut piesa de schimb, numai ca...este singura piesa de la aparatul respectiv care nu mai este disponibila (circular electric ELU MH286/ Dewalt DW86 -piesa nr.19).Am cautat la magazine din RO,DE,UK...sigur nu mai exista pe nicaieri. Am incercat sa iau legatura pe net cu cateva ateliere de sudura aluminiu, in prima faza trebuie sa identific materialul. Maine o sa ma duc cu el la un atelier in Bucuresti ,sper sa se rezolve,daca nu recurg la solutia cu kitul bicomponent (Bison Metal Epoxy,altul nu stiu,asta l-am vazut in Hornbach),desi sincer sa fiu nu pea as avea incredere.Daca nu, asta e,voi incerca sa adaptez scula fara cadrul cu talpa pentru un proiect de genul "homemade table saw" cu circularul prins sub un blat.
Inca o data va multumesc :) !
Andrei


http://www.atelierul...e-p-339832.html

http://www.powertool...86type1/spares/

Aceasta postare a fost editata de fanHO: 09 February 2017 - 06:24 PM

0

#16 Useril este offline   fanHO 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 22-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tamplarie,modelism,scule vechi si scule noi,jucarii din lemn si jucarii vechi,topoare,cutite,arcuri...

Postat 09 February 2017 - 06:28 PM

piesa rupta:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: circular ELUmh286.JPG
  • Imagine atasata: hiphip.jpg

Aceasta postare a fost editata de fanHO: 09 February 2017 - 06:30 PM

0

#17 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1168
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 09 February 2017 - 10:06 PM

Eu zic sa stai linistit.
Ce ai tu acolo seamana cu aluminiu dar nu are nici o legatura.
Ii zice ZAMAC si nu se sudeaza cu nimic
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#18 Useril este offline   Florin_cata 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Cugir

Postat 09 February 2017 - 10:45 PM

Si eu sunt de acord cu "furios", este un aliaj pe baza de zinc si, sau antimoniu
Piesa este realizata prin presare la temperaturi ridicate in matrite din pulberi. Se reduce f. mult pretul de cost al piesei finite.
O astfel de piesa realizata pe o freza CNC costa enorm(lucrez in domeniu).
Incearca cu un tel., pentru un sfat, la SC Foerch Brasov(foerch.ro), poate au ei o solutie de rezolvare.

PS. Se mai poate freza nervurile interioare de langa ruptura si realiza din aluminiu sau otel sau alama o piesa compesatoare(proteza)

Bafta!
0

#19 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 10 February 2017 - 12:14 AM

Vezi postareafanHO, la 09 February 2017 - 06:20 PM, a spus:

….Maine o sa ma duc cu el la un atelier in Bucuresti ,sper sa se rezolve,daca nu recurg la solutia cu kitul bicomponent (Bison Metal Epoxy,altul nu stiu,asta l-am vazut in Hornbach),desi sincer sa fiu nu pea as avea incredere.


mai poti sa faci un colier care sa imbrace piesa, prins cu cateva suruburi, plus bison metal. vezi ca trebuie sa-l lasi la intarit 24 h cel putin.



Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#20 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 10 February 2017 - 08:08 PM

Eu am cumparat atat electrozi inveliti cu flux pentru brazare pe care scria ca se lucreaza la 450 gr.C de la Rothenberg insa se topea aluminiu si electrodul nu, apoi am cumparat de pe ebay baghete aliaj "minune" care se fabrica sub diverse denumiri (HTS2000, durafix,etc)la 300 si la 400 grade Celsius care lipesc Al si aliajele ce contin Al (bronz, alama, dural etc.)cu o lampa de gaz ce poate fi de la cele tip letcon cu gaz pentru piese mici (sirme, verighete)sau arzator MAP ,propan, CF2000 sau altele cu putere si flacara mai mare pentru piese de la dimensiunea piesei tale pana la chiuloase de motor. Importanta este tehnica, sa nu freci prea mult la cald piesele deoarece aluminiul se combina in aliaj si formeaza "ace" lipitura devenind un aliaj friabil si nici prea putin sa nu apuce sa fuzioneze, apoi se incalzeste pentru uniformizare si se raceste lent prin indepartarea lenta a flacarii ca sa nu apara tensiuni in lipitura. Lipitura este de obicei mai tare decat aliajul lipit si se foloseste cu success chiar la refacere filete.
In God we trust, all others must pay cash!
0

#21 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 February 2017 - 10:09 PM

Dupa cum ziceam ca o sa caut, asa am si facut, desi n-am alocat dimp suficient sa ajung pana in strafundurile cutiilor.... S-ar parea ca am luat-o in brate cat e ziua de lunga. Nu am idee din ce motiv aveam impresia ca temperatura de topire este sub 400 si mai exact, credeam ca o sa fie sub 380 dar m-am inselat amarnic si temperatura pe eticheta este spre 480. Asta ar fi primul sut in fund, pe care-l primesc cu placere. Amintesc doar ca eu lucrez cu temperaturi mult mai mari si 100 grade in plus sau in minus nu ma impresioneaza deloc. Poate din cauza asta nici n-am tinut minte exact. Sincer sa fiu temperatura asta se obtine si cu un ciocan de lipit mai performant, dar nu-i cazul acum. Plus ca nu e cazul in situatia asta...
Un alt aspect ar fi ca setul asta de electrozi este nedesfacut si nu stiu ce-i poate pielea, si este foarte probabil sa fie cum spunea fly, ca se lucreaza mai greu cu asa ceva. Alt aspect ar fi ca la job sudorul nostru avea ceva aproape identic dar nu-mi dadeam seama de conditiile lipirii deoarece folosea un aparat cu sudura oxiacetilenica, cu temperatura foarte inalta.
Pe de alta parte, am cumparat durafix parca si de pe forum, am cumparat ceva presupun ca identic din punct de vedere al compozitiei care se numea superAl. Produsul exista pana si la amicul nostru cu tekro.ro. Nu verific sa ma conving, dar de pe undeva de prin zona noastra am cumparat si eu 10 electrozi, din care am folosit aproape jumatate din unul. Ceilalti sunt rataciti pe undeva prin sertare dar sper sa-i gasesc si sa pot posta eticheta cu textul de pe ea. Stiu ca am pastrat una din cele doua. Pachetele erau de 5 electrozi in fiecare pungulita.
Revenind la ideea de dinainte, in orice magazin de bricolaj exista electrozi pentru brazare aluminiu, de genul la care m-am referit mai devreme. De asta nici n-am fost atent la firme, marci sau caracteristici. Spre deosebire de duraflux care are flux-ul in interior, altele il au pe exterior. Si difera temperatura de topire. La piesele finute, cu pereti de sub 1 mm orice detaliu conteaza. La celelalte, mai putin. Zic si eu, nu dau cu parul. Scuze daca am incurcat socotelile in discutie, recunosc ca exista in orice magazin de bricolaj electrozi pentru aluminiu, dar nu sub 400 cum credeam ci sub 500 grade. Cu tot felul de denumiri. Apropo, toti producatorii de lampi de lipire se lauda cu cateva mii de grade la mustiuc. Aviz amatorilor in ce se implica. Restul e munca facuta cu manuta proprie, ca aparatul nu lipeste singur.
Prin urmare, scuze daca am suparat pe cineva, ce am tot gasit eu prin magazine are temperatura sub 500 grade si nu sub 400 cat credeam cand am postat anuntul. Am tot cumparat ca nu ma prea deranjeaza un pret de pizza pentru ceva interesant, dar n-am avut ocazia sa folosesc tot ce am cumparat si vad ca o cam dau in bara cu comentariile. Afirm in continuare ca in orice magazin de bricolaj, se gasesc astfel de electrozi. Culmea este ca exact durafix nu am gasit nicaieri.
Spor la treaba si o sa beau o bere pentru fiecare user suparat de mesajele mele. Sper sa fiti cat mai multi!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: img 094 (Large).jpg
  • Imagine atasata: img 097 (Large).jpg

Aceasta postare a fost editata de bitex: 10 February 2017 - 10:26 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#22 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 February 2017 - 11:35 PM

Vezi postareafanHO, la 09 February 2017 - 06:28 PM, a spus:

piesa rupta:


Ce ai tu acolo nu este nici zamac si nici alt aliaj minune. Am tinut in mana multe astfel de piese si parca le cam simt... Este un aliaj de aluminiu injectat sub presiune, asa cum au observat toti, in matrita. Teoretic il poti suda. Problema e ca si aluminiul e pretentios la sudare. Nu e aluminiu pur si orice adaos conteaza. Poti incerca la un sudor WIG, poate ai noroc sa se priceapa ce e acolo. Dar nu e zamac. Este prea usor sa fie asa ceva. Daca gresesc dau cate o bere tuturor celor care au postat in topicul asta si beau si eu vreo 2 pe langa alea.
Spor la treaba.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#23 Useril este offline   fanHO 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 22-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tamplarie,modelism,scule vechi si scule noi,jucarii din lemn si jucarii vechi,topoare,cutite,arcuri...

Postat 10 February 2017 - 11:55 PM

Am luat legatura cu dl.Tonny Leorda si se va ocupa dansul de sudura,am inteles ca este antimoniu materialul.Multumesc pentru recomandare,sper sa iasa bine treaba,revin cu detalii si poze cu sudura pe luni-marti.
0

#24 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 February 2017 - 11:58 PM

Speram sa nu fie antimonu, si inca nu cred ca asta este. Dar poate omul stie ce are in mana, mai exact. Dau o bere tuturor, asa cum ziceam. Doar sa stabilim o intalnire. Chiar mi-ar face mare placere sa ne intalnim. Lumea e mica, pamantul e rotund, nu se stie cand mai avem ocazia sa ne injuram. Spor la treaba tuturor.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 11 February 2017 - 12:22 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro