Modelism - RHC Forum: Cateva informatii ? Multumesc mult. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cateva informatii ? Multumesc mult.

#1 Useril este offline   Scriptery 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-July 15
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:Interesat de aeromodele, si mai tot ce tine de programat (c++,web,PAWN).

Postat 05 February 2017 - 10:38 PM

Imi place tot ce tine de electrica si electronica, insa nu inteleg notiunea de PWM :)

Am luat cateva motoare termice si 2 ESC, cateva servo, un receiver si o telecomanda la pret de nimic, mai exact 15 lei, si nu glumesc absolut de loc.

Le am de 1 an, si abia acum mi-am "facut curaj" sa le scot la lumina. Din cate am analizat, motoarele sunt blocate, adica axul nu se misca, am incercat cu putin spray WD, dar nu pare sa tina cu mine nici unul din cele 3.

Am un Receiver Graupner XP8 FM 4 canale, si o telecomanda Graupner FM314/35, sunt lucruri destul de vechi, insa foarte interesante, pe care as vrea sa le folosesc.

2 x ESC, unul vad ca e "baban", adica imi dau seama numai dupa grosimea firelor ca nu e de joaca cu el, celalat e mai finut, le-am tot cautat pe internet, dar in zadar.

Problema este urmatoarea, am alimentat receiverul la 5V 500mah, prin esc-ul (cel mic, GWS ICS-300), si surpriza mare, am pus un motoras micut de 3v, cu un amper metru consuma 100-150mah cel mult. Dar motorul nu se invarte nici neam, am conectat si un servomotor, functioneaza ok, dar daca il pun si pe un al doilea, ravagiu, se misca in toate directiile necontrolat, si nu inteleg de ce. Poate sa fie de la ESC, sau de la alimentare ? Daca da sa imi spuneti daca pot alimenta direct receiverul si cu ce tensiune.

Acum sa trecem la motoarele termice, doresc macar sa le vad in functiune. DORESC DOAR INFORMATII, NEGASITE DE MINE, SAU GASITE DAR IN RUSA.

POZE: http://i.imgur.com/Bs5NoBf.jpg
http://i.imgur.com/fJYwQv4.jpg
http://i.imgur.com/cfHYihi.jpg
http://i.imgur.com/TzdCBBr.jpg
http://i.imgur.com/cfHYihi.jpg
0

#2 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2066
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 06 February 2017 - 12:25 AM

Motoarele termice sunt destul de vechi. Cele din stânga functioneaza cu metanol, iar cel din dreapta este un RITM de productie sovietică cu aprindere prin compresie si foloseste combustibil cu eter etilic. Capacitatea cilindrică a RITMului este de 2.5cmc. Să revin la celelalte doua: cel de jos este un RADUGA 7M, capacitate cilindrică 7cmc destul de utilizat prin anii '80, iar cel de sus este bănui eu un METEOR de 2,5cmc. pentru ăsta ca sa-l faci sa functioneze trebuie modificat carburatorul. Cam asta pe scurt despre motoare. Povestea poate fi mai lungă... sfatul meu este sa iei legatura cu cineva din zonă sa evalueze motoarele si sa-ti confirme dacă mai pot fi utilizate. Cu exceptia RITMului celelalte asa cum se vad din poze par a fi descompletate.
Sultan Eduard
0

#3 Useril este offline   Scriptery 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-July 15
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:Interesat de aeromodele, si mai tot ce tine de programat (c++,web,PAWN).

Postat 06 February 2017 - 12:36 AM

Vezi postareaedisultan, la 06 February 2017 - 12:25 AM, a spus:

Motoarele termice sunt destul de vechi. Cele din stânga functioneaza cu metanol, iar cel din dreapta este un RITM de productie sovietică cu aprindere prin compresie si foloseste combustibil cu eter etilic. Capacitatea cilindrică a RITMului este de 2.5cmc. Să revin la celelalte doua: cel de jos este un RADUGA 7M, capacitate cilindrică 7cmc destul de utilizat prin anii '80, iar cel de sus este bănui eu un METEOR de 2,5cmc. pentru ăsta ca sa-l faci sa functioneze trebuie modificat carburatorul. Cam asta pe scurt despre motoare. Povestea poate fi mai lungă... sfatul meu este sa iei legatura cu cineva din zonă sa evalueze motoarele si sa-ti confirme dacă mai pot fi utilizate. Cu exceptia RITMului celelalte asa cum se vad din poze par a fi descompletate.


acest RADUGA 7M pare sa fie complet, cel din dreapta care spuneti ca este pe eter etilic, l-am facut functional, are compresie buna.

Nu imi vine a crede ca in acesti ani exista asa ceva.

Ce spuneti, daca sunt functionale, ar putea valora ceva ? Nu vreau sa fac off-topic, dar face parte din partea: informatii, In orasul meu, Tecuci, exista doar cativa pasionati, cu care sincer inca nu am avut onoarea sa ma cunosc, desi mi-ar face placere.

O sa incerc sa le pun in functiune, cel ce banuiti a fi un METEOR 2,5 cmc da, nu are carburatorul, acesta fiind singurul incomplet, cel putin pare incomplet, sunt comvins ca mai trebuie o toba sau alte lucruri, dar la banii de 20 lei, si pe servo si tot ce este parte electrica din poze + motoarele termice, nu are de ce sa imi para rau.

Am reusit sa gasesc infromatii despre ESC-uri, servo-uri si receiver, insa nu cunosc anul de fabricatie, si bataia de lucru, anul de fabricatie cel mai probabil este din 90` - 00`, iar raza de actiune o sa o descopar.

Poate dau de un om ce imi poate estima valoarea, poate le vand si imi cumpar ceva serios. Desi, curand o sa i-au legatura cu cineva din oras cu mine care construieste avioane cu telecomanda, trainere si planoare din cate stiu, parca il cheama Viorel.

Iti multumesc extrem de mult de informare.
0

#4 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 06 February 2017 - 01:03 AM

Vezi postareaScriptery, la 05 February 2017 - 10:38 PM, a spus:


.....
Am luat cateva motoare termice si 2 ESC, cateva servo, un receiver si o telecomanda la pret de nimic, mai exact 15 lei, si nu glumesc absolut de loc.

....

Sunt mici sanse sa le folosesti, piesele sunt foarte vechi, cu siguranta sunt foarte uzate, si sincer, pt cineva cu experienta in acest hobby, chiar si 15 ron .... este mult, atata timp cat nu are ce face cu piesele.
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#5 Useril este offline   Scriptery 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-July 15
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:Interesat de aeromodele, si mai tot ce tine de programat (c++,web,PAWN).

Postat 06 February 2017 - 02:03 AM

Vezi postareaZeus, la 06 February 2017 - 01:03 AM, a spus:

Sunt mici sanse sa le folosesti, piesele sunt foarte vechi, cu siguranta sunt foarte uzate, si sincer, pt cineva cu experienta in acest hobby, chiar si 15 ron .... este mult, atata timp cat nu are ce face cu piesele.


Maine o sa le curat bine, Sunt entuziasmat ca motorasele au compresie, cand spun compresie, apai cand invart de ax se aude ca la vidare, defapt ca la dopul de la sampanie.


Le-am rezolvat cu un clestisor si cu un gaz(cred, nu e WD), si vad ca da semne sa mearga, maine le curat, si vad despre ce e vorba, revin cu informatii.
0

#6 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 06 February 2017 - 12:56 PM

Daca chiar doresti sa te apuci sa faci ceva , te ajut eu cu c mai am acasa .. Am incercat sa le vand , le-a vrut nimeni si fiind la liceu stiu senzatia cand ai vrea de toate dar nu sunt bani :) . Te hotarasti si vorbim :)
Parfenov Razvan
0

#7 Useril este offline   Scriptery 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-July 15
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:Interesat de aeromodele, si mai tot ce tine de programat (c++,web,PAWN).

Postat 06 February 2017 - 01:17 PM

Vezi postareaParfenov, la 06 February 2017 - 12:56 PM, a spus:

Daca chiar doresti sa te apuci sa faci ceva , te ajut eu cu c mai am acasa .. Am incercat sa le vand , le-a vrut nimeni si fiind la liceu stiu senzatia cand ai vrea de toate dar nu sunt bani :) . Te hotarasti si vorbim :)



Incerc sa imi fac un planor, cu motor electric, dar daca vor functiona motoarele termice, imi fac un trainer.

Asa este, bine ca este un hobby frumos, de cat sa bag banii in jocuri sau in pacanele, mai bine imi mai cumpar un servo :))

Stiu ca ce am sunt niste vechituri, dar totusi as vrea sa vad macar unul din motoare in functiune, chiar acum ma puneam sa le curat.

Mi-am facut de curant un avion micut de 20cm cu telecomanda, e doar jucarie, sa vad daca ma pricep la taiat spuma cu rezistenta.

Aceasta postare a fost editata de Scriptery: 06 February 2017 - 01:21 PM

0

#8 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 06 February 2017 - 01:34 PM

Daca vreo sa faci un motoplanor de pana in 600g te ajut eu cu motorizare ( motor , esc , si alte maruntaie daca am si o sa ai nevoie )
Parfenov Razvan
0

#9 Useril este offline   Scriptery 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-July 15
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:Interesat de aeromodele, si mai tot ce tine de programat (c++,web,PAWN).

Postat 07 February 2017 - 12:20 AM

Vezi postareaParfenov, la 06 February 2017 - 01:34 PM, a spus:

Daca vreo sa faci un motoplanor de pana in 600g te ajut eu cu motorizare ( motor , esc , si alte maruntaie daca am si o sa ai nevoie )



Parfenov 600g ? suna foarte bine.. o sa iti las un PM.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro