Modelism - RHC Forum: constructie noua ( cnc router ) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

constructie noua ( cnc router ) ... pentru vanzare , aviz celor interesati ...

#1 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 26 January 2017 - 08:22 PM

Am clocit o masina noua ... de fapt 2 masini , relativ identice , difera doar lungimea mesei
de lucru ( una e mai scurta cu 10cm , ca alea au fost profilele de aluminiu disponibile ... )

Structura de profile extrudate , ghidaje profilate INA standard 25 , suruburi cu bile 2005 si 1605 , placi
frezate din aluminiu plancast ( colormetal ) de 20mm ) , kit de miscare cu motoare stepper nema23 de 3N/m plus
drivere individuale DSP de 5 Amp pe fiecare axa , eventuale motoare de frezare Hertz ( functie de cerintele clientului ) ,
masinile se vor vinde ori in solutie completa ( masina , controller , computer ) gata de facut span , ori in alta configuratie ,
depinde de client .

Deocamdata am doar niste imagini ale designului , ca de obicei modular , dar evident nu foarte diferit de ce fac eu de obicei ...
Cursele de lucru undeva pe la 700mm x 400mm x 180mm cu un clearance sub gantry de 130mm . Greutate finala probabila 70-80kg .
Eu sper sa poata freza aluminiu in conditii decente , la precizii rezonabile ( 5-6 sutimi , functie de cat de bun e motorul de
frezare si pensetele folosite )

Dupa cum se vede , profilele de aluminiu sunt altfel decat cele cu care lucrez eu de obicei ,sunt destul de solide , dar au peretii cam subtiri ...
intentionez sa le umplu cu spuma din aia expandabila , si apoi sa pun un capac de tabla ...asa , sa arate nitel mai bine . in felul asta , poate mai elimin
din vibratii ... cel putin asa sper .

Nu stiu cat o sa dureze toata afacerea ... functie de ce timp am la dispozitie . Dar sper sa termin pana in primavara , ca mai am si alte smenuri pe teava ...

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/untitled.166_zpsktlhrow7.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/untitled.164_zpsxjfefnma.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/untitled.163_zpshhdfu1gy.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/untitled.165_zpskjf6bpir.jpg

...................................................
0

#2 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 26 January 2017 - 09:04 PM

Salut; care este ideea de a avea doar o sina pe Z ?
0

#3 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 26 January 2017 - 09:26 PM

Nu e o idee noua , am mai facut asa , si n-am avut probleme . Ghidajul e suficient de solid , sunt 2 patine acolo , plus ca
surubul cu bile e sprijinit la ambele capete , suprafata de contact / sprijin pentru placa portmotor e OK .
In afara de asta , nici n-am avut suficiente patine disponibile ... a trebuit sa fac niste cascadorii destul de tembele
sa obtin seturile de ghidaje+patine pentru 2 masini din ce am cumparat cu 2000RON ...

Motoarele de frezare sunt destul de usoare ( Hertz 0,75Kw , 300Hz , 18.000rpm ) , nu anticipez vibratii sau probleme in sarcina .
Masinile sunt gandite sa taie in aluminiu cu freza de 6mm , la viteze de 25-30mm/sec , cu un DOC de 0.4-0.6mm . Daca prinderea
piesei de prelucrat e in regula , atunci se poate obtine un finish decent si o precizie rezonabila , dupa cum am spus anterior .

Trebuie sa mentin investitia in componente la un nivel acceptabil , ca sa pot solicita un pret de bun simt , altfel raman cu
fiarele in atelier si cu banii ingropati ... asa ca mai facem si compromisuri .

Man , eu mi-am facut damblalele , nu mai am ce sa demonstrez ...vreau sa trec la un nivel nitel mai comercial , si pentru asta
trebuie sa recalibrez niste chestii ... nu-mi place , da' n-am incotro .
0

#4 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 27 January 2017 - 04:10 PM

Vezi postareakatran, la 26 January 2017 - 08:22 PM, a spus:

Dupa cum se vede , profilele de aluminiu sunt altfel decat cele cu care lucrez eu de obicei ,sunt destul de solide , dar au peretii cam subtiri ...
intentionez sa le umplu cu spuma din aia expandabila , si apoi sa pun un capac de tabla ...asa , sa arate nitel mai bine . in felul asta , poate mai elimin
din vibratii ... cel putin asa sper .
...................................................

In loc de spuma nu ar merge beton asa cum s-a mai vorbit pe aici?

Stima.
0

#5 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 27 January 2017 - 06:39 PM

la portal e o placa de aluminiu sau tot un profil?
p.s as face si eu niste cascadorii pentru sine/profile la pret bun :)
0

#6 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 27 January 2017 - 07:41 PM

... fara betoane ... nu e cazul , devine prea grea si nici nu-mi surade ideea ...

... da , portalul are ca placa de baza un profil extrudat cu sectiunea de 150mm x 25mm .
0

#7 Useril este offline   radup1 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 19-February 17
  • Gender:Male
  • Location:deva

Postat 21 February 2017 - 08:20 PM

M-ar interesa masina pentru sculptura piatra, si eventual pentru aluminiu. Cam la ce pret crezi ca poti s-o faci.Capul de frezare as vrea sa fie cam de 1,5 kw sau 2 kw.Dar cred ca unele amanunte le putem vorbi in privat pe mail.
0

#8 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 22 February 2017 - 07:55 AM

Vezi postareaznecula, la 27 January 2017 - 04:10 PM, a spus:

In loc de spuma nu ar merge beton asa cum s-a mai vorbit pe aici?

Stima.


Am folosit beton in constructii si exista unele restrictii:
1. Betonul nu are rezistenta la intindere, de aceea se armeaza
2. Armarea se face cu fier beton STRIAT sa prinda in beton, nu aluminiu(moale), nu fier fara striuri
3. Structura de armare trebuie gandita sa preia eforturile pe axele care se intind, daca nu e facuta corect este inutila. De exemplu armatura la tavane se pune in partea de jos unde are loc intinderea. Sus sau la jumatate e inutila.

Parerea mea ; folosirea betonului la cnc nu justifica pretul si efortul
0

#9 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 22 February 2017 - 09:00 AM

Vezi postareaLa Trovanti, la 22 February 2017 - 07:55 AM, a spus:

Am folosit beton in constructii si exista unele restrictii:
1. Betonul nu are rezistenta la intindere, de aceea se armeaza
2. Armarea se face cu fier beton STRIAT sa prinda in beton, nu aluminiu(moale), nu fier fara striuri
3. Structura de armare trebuie gandita sa preia eforturile pe axele care se intind, daca nu e facuta corect este inutila. De exemplu armatura la tavane se pune in partea de jos unde are loc intinderea. Sus sau la jumatate e inutila.

Parerea mea ; folosirea betonului la cnc nu justifica pretul si efortul

Da asa este.
Betonul obisnuit nu are nici o valoare nearmat.
Asta cand discutam de o placa de beton, stalp sau grinda.
Aici betonul s-ar afla intr-o incinta inchisa si ar avea doar rol de a mari greutatea (masa) mesei pentru preluarea vibratiilor.
Oricum katran stie ca am facut referire la betonul compozit, ceea ce e alta discutie.
Si daca s-ar folosi beton obisnuit, eu as plasa armatura exact pe mijlocul acelor celule, sau pe axa neutra ca sa discutam in termeni de specialitate si as pretensiona acea armatura.
Ce zici? Asa ar fi bine?

Stima
0

#10 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 22 February 2017 - 10:14 AM

Vezi postareaLa Trovanti, la 22 February 2017 - 07:55 AM, a spus:

Am folosit beton in constructii si exista unele restrictii:
1. Betonul nu are rezistenta la intindere, de aceea se armeaza
2. Armarea se face cu fier beton STRIAT sa prinda in beton, nu aluminiu(moale), nu fier fara striuri
3. Structura de armare trebuie gandita sa preia eforturile pe axele care se intind, daca nu e facuta corect este inutila. De exemplu armatura la tavane se pune in partea de jos unde are loc intinderea. Sus sau la jumatate e inutila.

Parerea mea ; folosirea betonului la cnc nu justifica pretul si efortul


Nu vreau sa fiu Gica contra, insa cred ca lucrurile pot fi privite si altfel. Nu stiu daca 70 euro la 1 mc (aprox 2000 kg) este un pret mare-eu cred ca nu. Este corect ca armarea la placi se face in partea de jos pentru ca placa actioneaza gravitational. Este corect sa pui striat la eforturile de tractiune, desi calaretii din placa sunt din neted. Insa la o structura de cnc nu avem situtia unei placi. Sincer, nu vad un efort mare sa tai niste bare la lungime si sa incropesti niste etrieri (daca sectiunea in care se toarna suporta dimensional ). Ce-i drept este ca nu stiu nici care ar fi efectul.Da, s-ar mari masa, dar nu trebuie sa confundam masa cu rigiditatea.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 22 February 2017 - 10:15 AM

0

#11 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 22 February 2017 - 12:52 PM

Scuze ca am deturnat topicul.
Am spus ca armarea betonului se face pentru imbunatatirea rezistentei la intindere, la compresiune este super ok.


Steelmind "Este corect ca armarea la placi se face in partea de jos pentru ca placa actioneaza gravitational."
In sarcina placa de beton se intinde partea de jos si se comprima partea de sus;;; armatura se pune in partea unde se intinde

znecula "eu as plasa armatura exact pe mijlocul acelor celule, sau pe axa neutra ca sa discutam in termeni de specialitate si as pretensiona acea armatura."
Vorbim tot de placa de beton (la un cnc nu stiu unde ar suferi intinderi/ comprimari masina) pe axa neutra betonul nu sufera nici comprimari nici elongatii. Armatura acolo este inutila. Pretensionarea este inutila.
Placa de beton se comprima la partea superioara si se intinde jos.

Punctul meu de vedere este ca o structura cu beton (epoxidic)este probabil sa o proiectezi incorect si in timp de la vibratii incorect anticipate sa se deterioreze.

Aceasta postare a fost editata de La Trovanti: 22 February 2017 - 12:53 PM

0

#12 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 22 February 2017 - 01:01 PM

Vezi postareaLa Trovanti, la 22 February 2017 - 12:52 PM, a spus:

Punctul meu de vedere este ca o structura cu beton (epoxidic)este probabil sa o proiectezi incorect si in timp de la vibratii incorect anticipate sa se deterioreze.

In general ai dreptate cu aspectele prezentate. Aici este vorba doar de a ingreuna structura pentru a modifica unele frecvente de rezonanta, care depind oarecum si de masa elementelor in discutie.
Prin urmare, daca umpli profilele cu nisip, plumb, spuma poliuretanuica sau orice altceva, masina se va comporta diferit. Nu se pune problema in a mari rezistenta la ceva. Nu conteaza ca gravitatia e de sus in jos sau invers, ca trebuie armatura sau nu trebuie. E vorba doar de o masa atasata unui element pentru a-i schimba proprietatile legate de vibratii.
Poti turna beton in profile si a doua zi sa se rupa totul in bucati acolo, in interior. Aspectul asta e putin important. Important e ca profilul ala nu mai are masa initiala (ca atunci cand era gol) ci o masa mult mai mare si se comporta altfel. Nu-i nimic legat de rezistenta, incovoiere sau alte minuni.
Zic si eu...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 22 February 2017 - 01:02 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#13 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 22 February 2017 - 01:14 PM

Eu zic ca va complicati cam mult. De ce nu folositi varianta nemtilor de la Datron. Iesiti ieftin si cu precizii maxime.
Va duceti la o firma care se ocupa cu marmura si granit, pentru ca ei au si masina de taiat pe apa.
Va taiati o placa de baza (masa) si doua parti laterale pentru axa Y. Astea sunt super rectificate, pentru ca ei asta fac. Ca sa dea o fata la granit o rectifica de o ia mama naibii.
Apoi ii dati un bacsis la om, si ii spuneti sa vi le gaureasca cu masina cu jet (ca este cnc) pentru sine si pentru prindere cu bolturi a placii mari de cele mici.
Va duceti la un strungar, va faceti insertii filetate si le infigeti in gauri cu o rasina.
Si dupa acea montati sinele si ce mai vreti.
Asa este facuta masinaria Datrin MCcube.
Problema este ca unde o ansamblati acolo ramane. Ca va avea 1 tona daca este maricica.
0

#14 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 22 February 2017 - 02:06 PM

Vezi postareamincof, la 22 February 2017 - 01:14 PM, a spus:

Eu zic ca va complicati cam mult. De ce nu folositi varianta nemtilor de la Datron. Iesiti ieftin si cu precizii maxime.
Va duceti la o firma care se ocupa cu marmura si granit, pentru ca ei au si masina de taiat pe apa.
Va taiati o placa de baza (masa) si doua parti laterale pentru axa Y. Astea sunt super rectificate, pentru ca ei asta fac. Ca sa dea o fata la granit o rectifica de o ia mama naibii.
Apoi ii dati un bacsis la om, si ii spuneti sa vi le gaureasca cu masina cu jet (ca este cnc) pentru sine si pentru prindere cu bolturi a placii mari de cele mici.
Va duceti la un strungar, va faceti insertii filetate si le infigeti in gauri cu o rasina.
Si dupa acea montati sinele si ce mai vreti.
Asa este facuta masinaria Datrin MCcube.
Problema este ca unde o ansamblati acolo ramane. Ca va avea 1 tona daca este maricica.


Pentru un cnc care prelucreaza otel cu un DOC de macar cativa mm la o trecere, lucrurile stau un pic diferit de varianta spusa de tine cu marmura. Se foloseste UHPC care rezista la vibratii; marmura capata fisuri in timp. Cu totii am vazut blaturi sau glafuri de piatra minerala (marmura) care s-au ciobit doar cand s-au atins de cadru usii la transport. Piatra se foloseste la cnc-uri de metrologie sau in aplicatii unde nu sunt vibratii. Nu-i plac vibratiile. Alternativa este un blat de piatra (masa de cnc) cu grosime foarte mare (peste 200 mm) pe care sa se prelucreze aluminiu cu DOC-uri "de domnisoara" gen 0,X mm. In felul asta masa pietrei este MULT mai mare decat are nevoie pentru rezistenta mecanica, iar aceasta supradimensionare sa fie "tributul" platit "inglobarii" vibratiilor. Am in lucru un cnc cu UHPC si pot sa spun ca studiez problema de vreo 3 ani la modul serios.
0

#15 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 22 February 2017 - 02:17 PM

Vezi postareaLa Trovanti, la 22 February 2017 - 12:52 PM, a spus:




Steelmind "Este corect ca armarea la placi se face in partea de jos pentru ca placa actioneaza gravitational."
In sarcina placa de beton se intinde partea de jos si se comprima partea de sus;;; armatura se pune in partea unde se intinde



Cred ca spunem acelasi lucru dar un pic altfel. Este corect ce ai spus tu. Eu cand ma refer la o placa ca actioneaza gravitational, ea nu este suspendata in aer ci descarca pe niste grinzi, care uzual se numesc reazeme. Cand o placa descarca pe reazeme, inevitabil la jumatate are o sageata, chiar si din propria-i greutate. Si atunci, incovoierea la care este supusa mai ales in sarcina face ca intr-adevar jumatatea de jos a grosimii placii sa se intinda - ca la arcul in foi- si jumatatea de sus sa se comprime.
0

#16 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 22 February 2017 - 03:04 PM

Dupa cursurile de rezistenta materialelor si de betoane, asa se face armarea.
Nu se pune problema insa aici.
Placa e foarte mica si destinatia masinii e specificata in primul post.
Am zis ca as pune armatura pe axa neutra si pretensionat doar pentru a tine betonul gramada in alveolele alea.
Daca facem apologia betonului armat ar trebui sa calculam si aria armaturii si multe altele.
Chestia e ca deviem mult de la subiect.
Numai initiatorul nu zice nimic.
Probabil se amuza pe seama noastra.

Stima.
0

#17 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 22 February 2017 - 04:07 PM

Vezi postareaznecula, la 22 February 2017 - 03:04 PM, a spus:


Numai initiatorul nu zice nimic.
Probabil se amuza pe seama noastra.

Stima.



:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

... uite cu ce ma ocup zilele astea ...


http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/1_zpsuka8z6j1.jpg

https://youtu.be/5FIQVzV8ld0

cheers.

Aceasta postare a fost editata de katran: 22 February 2017 - 04:09 PM

0

#18 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 22 February 2017 - 04:13 PM

Granit!
Si este granit, granit! Nu rasini epoxidice, sau alte combinatii. Am vazut un Datron cube, am intrebat ce granit este. Mi-a spus ca este natural, dar nu a vrut sa-mi spuna zona de unde il aduce.
0

#19 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 22 February 2017 - 06:17 PM

Vezi postareamincof, la 22 February 2017 - 04:13 PM, a spus:

Granit!
Si este granit, granit! Nu rasini epoxidice, sau alte combinatii. Am vazut un Datron cube, am intrebat ce granit este. Mi-a spus ca este natural, dar nu a vrut sa-mi spuna zona de unde il aduce.

Toate firmele de la noi de piatra, inclusiv Marmosimu' lu' Videanu taie blocuri mari de 30-50 de tone din munte dupa care le feliaza in bucati subtiri -se numesc lastre- de 5 cm. Si granitul si bazaltul si marmura si orice roca care nu este calcaroasa. Nu ai ce sa faci cu 5 cm grosime la un cnc. Eu am fost anul trecut la o exploatare de bazalt dinspre Brasov si am vazut ca cea mai mare "piatra" neprelucrata a lor avea vreo 500/300/150 ,DACA ar fi fost prelucrata pe fatete ca sa scoata maximum din ea (caci era neregulata). Oricum urma sa intre la concasor. Blocurile taiate la dimensiuni custom cred ca ar costa cat o garsoniera in Drumul Taberei.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 22 February 2017 - 06:19 PM

0

#20 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 22 February 2017 - 06:21 PM

Vezi postareasteelmind, la 22 February 2017 - 06:17 PM, a spus:

Toate firmele de la noi de piatra, inclusiv Marmosimu' lu' Videanu taie blocuri mari de 30-50 de tone din munte dupa care le feliaza in bucati subtiri -se numesc lastre- de 5 cm. Si granitul si bazaltul si marmura si orice roca care nu este calcaroasa. Nu ai ce sa faci cu 5 cm grosime la un cnc. Eu am fost anul trecut la o exploatare de bazalt dinspre Brasov si am vazut ca cea mai mare "piatra" neprelucrata a lor avea vreo 500/300/150 ,DACA ar fi fost prelucrata pe fatete ca sa scoata maximum din ea (caci era neregulata). Oricum urma sa intre la concasor.




Pai stai un pic, ca nu am zis de 5cm. Masa (placa de baza ) are 650/650/200mm.
Lateralele care sunt aplicate pe placa de baza au 650/200/200mm.
Deci nu este chiar asa de usor.
0

#21 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 22 February 2017 - 06:57 PM

Vezi postareamincof, la 22 February 2017 - 06:21 PM, a spus:

Pai stai un pic, ca nu am zis de 5cm. Masa (placa de baza ) are 650/650/200mm.
Lateralele care sunt aplicate pe placa de baza au 650/200/200mm.
Deci nu este chiar asa de usor.


Exact; nu este usor pentru ca nu gasesti grosimi de 200 mm. Asta era si teza mea, ca nu gasesti " pe raft" materia prima ca sa faci un blat de bazalt/granit pe care s-o prelucreze s-o naiba aia de ziceai tu acum vreo 3-4 posturi. Bucati mici gasesti - borduri :clapping: - dar placi mai mari SI GROASE nu gasesti decat la comanda speciala, care te rupe la bani.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 22 February 2017 - 06:58 PM

0

#22 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 22 February 2017 - 09:21 PM

Vezi postareakatran, la 22 February 2017 - 04:07 PM, a spus:

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

... uite cu ce ma ocup zilele astea ...


Mda. Pierzi vremea cu fleacuri. :p
Asteptam routerele alea.
0

#23 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 23 February 2017 - 06:47 PM

Vezi postareaznecula, la 22 February 2017 - 09:21 PM, a spus:

Mda. Pierzi vremea cu fleacuri. :p
Asteptam routerele alea.



...alea nu sunt fleacuri ...un belt-grinder este o scula extrem de versatila ... polizare , slefuire , ajustare , profilare ... o gramada de
chestii poti sa faci ... eu sunt deja dependent de al meu . Cu o banda grit 36 pot scurta o teava de otel de 1 inch cu perete de 2-3mm , la o viteza
de 10-15mm pe secunda .

Revenind la subiectul topicului , un update mic , ca nu prea am avut timp ... si nici nu mi-au venit inca toate suruburile cu bile ... dar ma mobilizez si
recuperez ...

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/1_zpsz69aql1k.jpg
0

#24 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 24 February 2017 - 12:49 PM

Am glumit. Stiu cat de util e un agregat din asta.
De unde te aprovizionezi cu banda pentru el?
Am incercat sa lipesc eu benzile, dar nu prea imi iese.
La imbinare deranjeaza, oricat am incercat sa elimin depunerea abraziva in acea portiune.

Stima.
0

#25 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 25 February 2017 - 04:56 PM

Eu iau benzi de pe ebay ... in general silicon carbide sau ceramice . Cam 25USD un pack de 6 bucati + transport .
0

#26 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 18 April 2017 - 05:44 PM

Update ....

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/2_zpssgmqjlur.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/1_zps5khcitcu.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/3_zpsn06iil6g.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/4_zpsr1nv52un.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/5_zpshk7mmejt.jpg

...........................................
0

#27 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 20 April 2017 - 04:21 PM

...update ...

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/1_zps1hkqfarj.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/2_zps3bhnldzl.jpg

............................
0

#28 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 21 April 2017 - 07:37 PM

update ...

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/2_zpsjfoskaod.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/1_zpsxfzuonao.jpg

.........................................
0

#29 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 21 April 2017 - 10:50 PM

de unde ai luat profilele pt masa?
0

#30 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 22 April 2017 - 10:11 AM

Vezi postareaDanieltnokia2000, la 21 April 2017 - 10:50 PM, a spus:

de unde ai luat profilele pt masa?



Vezi daca ma iare "znecula". Ca stiu ca el le-a azvut in stoc.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro