Modelism - RHC Forum: Vopsire rezervor plastic - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Vopsire rezervor plastic Grund si vopsea pentru plastic

#1 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 23 January 2017 - 05:56 PM

Daca se poate un sfat in vopsirea unui rezervor moto din plastic. Nu stiu unde sa inteb in alta parte.
Daca cumva stiti un grund care sa prinda pe plastic si cum trebuie preparat suprafata.

Multumesc
0

#2 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 23 January 2017 - 07:06 PM

Notiunea de "plastic" este foarte generica, trebuie identificat tipul acestuia si aplicat un grund pe baza unui solvent pentru acel plastic ca acesta sa fuzioneze partial cu rezervorul altfel acoperirea nu poate fi decat lipita superficial. Datorita rezistentei la hidrocarburi probabil nu se dizolva cu solventii uzuali si atunci trebuie matuit cu smirghel si aplicata o vopsea epoxy ce adera bine chiar si pe sticla si in plus rezista la benzina. Mai ramane varianta aplicarii de autocolant decorativ dar nu prea rezista la benzina scapata accidental pe el.
In God we trust, all others must pay cash!
0

#3 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 23 January 2017 - 07:22 PM

Multumesc,
Inclin sa cred ca este polipropilena, sa reziste la benzina.
Am retinut ideea ca grundul trebuie sa contina diluant pentru plastic (polipropilena).
O sa caut si vopsea epoxy sa vad ce si cum.
0

#4 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 24 January 2017 - 08:20 AM

H7-25, ai o parere,
1. cumva chitul auto din doua componente ar prinde pe polipropilena ? Ca aplicarea vopselei pe acesta nu e o problema.
2. aderenta vopselei la metal se face tot pe baza unui "diluant de metal " ??? sau cum ?

Aceasta postare a fost editata de La Trovanti: 24 January 2017 - 08:22 AM

0

#5 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 25 January 2017 - 08:58 PM

Chitul auto este pe baza de rasina poliesterica care se utilizeaza la chestiile din fibra de sticla mai ieftine (cele scumpe sunt cu rasina epoxy) si acesta necesita un "Primer" inainte de vopsea. Polipropilena ( sau PPR ) este termoplast si din ce stiu are ceva solvent dar nu cred ca se gaseste prin magazine iar de lipit pe ea ... cam greu, aproape ca teflonul (de care nu poti lipi nimic) dar mai aproape de poliamide de care stiu sigur ca nu se lipeste nici adezivul epoxy decat foarte slab (chestii de structura moleculara). La metal nu se dizolva (logic)-sesizez o nota de ironie in intrebarea ta dar acolo se foloseste un grund (de obicei oxid metalic) care face treaba mai grea. De exemplu lipirea cauciucului pe metal folosea pe vremuri 3 straturi diferite de Kemosil pentru a face legatura chimica. Cred ca mai simplu este sa copiezi rezervorul in rasina epoxy cu fibra si ai atat rezistenta chimica cat si aderenta la vopsea sau tubulatura metalica. Altfel, daca nu ai alta solutie, matuiesti cu smirghel si dai 2-3 straturi subtiri sperand sa formeze o "pielita" si nu se zgarie ca se exfoliaza insa cred ca e mai usor de tras in autocolant mulat pe corpul rezervorului prin incalzire cu feonul ca sa-ti iasa ok si zonele rotunjite.
In God we trust, all others must pay cash!
0

#6 Useril este offline   La Trovanti 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 07-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Horezu
  • Interests:http://www.cazare-horezu-pensiuni.ro/

Postat 25 January 2017 - 09:37 PM

Multumesc, Interesanta explicatia !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro