Modelism - RHC Forum: HK incepe sa inchida... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

HK incepe sa inchida...

#1 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 January 2017 - 09:39 AM

USA East Warehouse Has Closed With The USA West Warehouse Becoming Our Primary USA Warehouse
19th January 2017

The USA East Warehouse in Arkansas has closed as it was not meeting target service levels. As a result, the USA West Warehouse located in Tulatin, Oregon has become our primary USA warehouse.
The USA West Warehouse already operates with an average dispatch time of 12 hours or less and the consolidation of both warehouses will allow us to continue to improve our service offering while focusing on range available.
While making the decision to close the USA East Warehouse was a difficult one, ultimately, our customers come first and it was just not meeting acceptable service standards. Particularly, when compared to the service output of our USA West Warehouse and our other Warehouses located globally. We look forward to providing our USA customers with the best possible range and service from our newly consolidated USA Warehouse.
All existing USA East Warehouse inventory is currently in or awaiting transit to the USA West Warehouse. No other Warehouses are impacted by this closure.
HK Team

https://hobbyking.com/en_us/news
... cu picioarele pe pamant ...
0

#2 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 23 January 2017 - 09:57 AM

Vezi postarearenatoa, la 23 January 2017 - 09:39 AM, a spus:

USA East Warehouse Has Closed With The USA West Warehouse Becoming Our Primary USA Warehouse
19th January 2017

The USA East Warehouse in Arkansas has closed as it was not meeting target service levels. As a result, the USA West Warehouse located in Tulatin, Oregon has become our primary USA warehouse.
The USA West Warehouse already operates with an average dispatch time of 12 hours or less and the consolidation of both warehouses will allow us to continue to improve our service offering while focusing on range available.
While making the decision to close the USA East Warehouse was a difficult one, ultimately, our customers come first and it was just not meeting acceptable service standards. Particularly, when compared to the service output of our USA West Warehouse and our other Warehouses located globally. We look forward to providing our USA customers with the best possible range and service from our newly consolidated USA Warehouse.
All existing USA East Warehouse inventory is currently in or awaiting transit to the USA West Warehouse. No other Warehouses are impacted by this closure.
HK Team

https://hobbyking.com/en_us/news

Am spus de acum 1 an ca viata lunga nu au.
O luam asa, pe avioane sunt morti, strategia lor s-a dovedit a fiind total gresita, nu foarte ieftin dar foarte proasta calitate, gama restransa si nimic nou in ultimii doi ani, daca au avut 5 aeromodele de bun simt e bine si alea nu ale lor cum s-ar zice.
Cred ca boss-ul mare a aplicat strategia marjei mici dar volum la greu, problema ca in valoare absoluta profitul nu a fost suficient de mare deoarece volumul nu a fost suficient. Pun pariu ca daca le sortam dupa cantitate si valorea vanduta bateriile sunt pe primul loc acestea fiind de fapt crema lor :).
Pe partea de drone, nu au nicio sansa, sunt mult prea multi concurenti si cu produse de foarte buna calitate iar diferenta de preturi nu este imensa. Sunt suficienti in Europa si in USA si or sa mai apara pentru ca stim ca acesta e viitorul iar volumele sunt imense.
Lindinger in Europa i-a dat-o scurt si la obiect, gama imensa de produse, de la low-mid pana pana la high quality.
In US nu are o piata imensa de desfacere pt. ca sunt multe own branduri acolo de foarte buna calitate si oamenii au invatat ca la aeromodelism daca mergi pe ieftin, asta primesti.
Daca nu isi schimba strategia rapid pe drone sa aiba gama larga si chestii foarte bune la preturi de bun simt, moare clar in maxim 3 ani.
Asta se intampla cand de fapt strategia ta e gresita de la bun inceput si doar iei branduri de prin toate partile copiate intr-un mare stil cu un control al calitatii care lasa total de dorit si de fapt pe tine nu te intereseaza decat sa incasezi cash, sau poate :) a facut profit suficient si acum vede ca nu mai face drept urmare inchide si pleaca pe insula sa se distreze, pana la urma e un australian parca mutat in China sa faca business.
0

#3 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 23 January 2017 - 10:39 AM

Ziceti ce vreti, fara HK peste 70% din zburatori n-ar exista. Si eu, ca multi altii, am mai mult timp si cunostiinte decat bani de aruncat pe geamul marilor companii de produse "dă firma)".
Daca stii ce cumperi iti faci damblaua pe camp si la 1/2 din cost.
0

#4 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 23 January 2017 - 11:03 AM

Eu nu ma ocup de zburatoare,dar iau de la HK multe "maruntisuri" la un pret decent ,gasesti aceleasi lucruri in alte parti la un pret de 3-5 ori mai mare ,sper sa nu intre in faliment precum robbe care a lasat un mare gol in piata.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#5 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 23 January 2017 - 11:55 AM

S-o citim (interpretam) de la vest la est:

Pentru HK -
- cistiga timp in tranzit, pentru ca unele containere nu vor tranzita prin Panama, ce vor descarca direct din trans-Pacific in Usa - vest.
- cistiga bani prin reducere de costuri in Usa - est, chiar daca trebuie sa intareasca Usa - vest

Pentru Usa - vest - vor fi serviti cu personal mai mult
Pentru Usa - est - vor trebui sa astepte livrarea o zi in plus. O sansa in plus sa se indrepte spre un magazin local, care cine stie de unde cumpara...
Pentru EU - nici o modificare
Pentru RO - nici o modificare
(ar fi fost o modificare tranzitul in feroviar, ar fi adus coletaria la 16 zile pentru Warehause China)
Pentru Asia - nici o modificare

Cine stie, daca au staff invata o lectie si se adapteaza la evolutia pietii, daca nu, mai fac un pas spre faliment.
0

#6 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 23 January 2017 - 11:57 AM

ce nashpa :) n-am apucat si eu sa cumpar macar un capat de ata de la ei :))
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#7 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 23 January 2017 - 02:29 PM

Vezi postareaCiprian97, la 23 January 2017 - 10:39 AM, a spus:

Ziceti ce vreti, fara HK peste 70% din zburatori n-ar exista. Si eu, ca multi altii, am mai mult timp si cunostiinte decat bani de aruncat pe geamul marilor companii de produse "dă firma)".
Daca stii ce cumperi iti faci damblaua pe camp si la 1/2 din cost.

70% e o presupunere a ta si cam atat, lipsita de o baza fundamentala. Daca luam in calcul doar USA la 3D o sa vezi ca acolo HK are poate sub 5% din piata, de la A la Z (modelul ARF, componente, etc.), la nive l de europa in 3D poate are 10-15% si tot.
Cred ca daca HK moare, poate 10% din zburatori sa se lase dar nici macar atat, nu cred.
Lindinger este o alternativa mult mai buna la HK, usor mai scumpa dar asta din niste motive de inteles.
PS> la drone racing deja au pierdut terenul, nu mai au nicio sansa.

Aceasta postare a fost editata de Flying Buddha: 23 January 2017 - 02:31 PM

0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 January 2017 - 03:13 PM

Si 5-10% de unde le scoti, pe ce baza ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 23 January 2017 - 03:22 PM

Vezi postarearenatoa, la 23 January 2017 - 03:13 PM, a spus:

Si 5-10% de unde le scoti, pe ce baza ?

Nu e calculat, am zis in continuare ca nici atat nu cred, e un procent optimist ca sa il fac pe Ciprian sa inteleaga ca acest hobby nu inseamna nici macar de la distanta -> HK.
0

#10 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 23 January 2017 - 04:01 PM

Vezi postareaFlying Buddha, la 23 January 2017 - 03:22 PM, a spus:

Nu e calculat, am zis in continuare ca nici atat nu cred, e un procent optimist ca sa il fac pe Ciprian sa inteleaga ca acest hobby nu inseamna nici macar de la distanta -> HK.

PS> cred ca singurul segment unde HK inca are o cota de piata mare la nivel mondial este pe partea de acumulatori, acolo intr-adevar cred ca au rupt destul de bine si bineinteles ca daca ar muri maine poate ca s-ar simti ceva.
0

#11 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2017 - 09:47 AM

Apropo de HK, iar au schimbat interfata si nu mai gasesc acea optiune in care sa-ti alegi valoarea declarata a pachetului. A disparut sau nu o mai gasesc eu?
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#12 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2017 - 09:54 AM

Gata, am gasit! E un mic drop down sub tabelul cu variantele de transport
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro