Modelism - RHC Forum: Kit CNC 2500x1250 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Kit CNC 2500x1250

#1 Useril este offline   justpixel 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 07-July 14

Postat 19 January 2017 - 03:11 PM

Salut,

M-ar interesa și pe mine un CNC cu care să pot tăia plăci OSB/PAL/placaj la dimensiunea 2500x1250mm.
Vreau să-l folosesc la mobilă de genul acesta https://www.opendesk.cc/designs

Știți cumva un kit(din Europa de preferat) sau pe cineva care să construiască unul ca cel din atașament?(http://robocutters.c...ackAndBallscrew)
(Din câte am citit pe forumuri magazinul robocutters.co.uk nu este foarte serios livrând kit-uri incomplete sau defecte)

Vă mulțumesc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: rack3.jpg

Aceasta postare a fost editata de justpixel: 19 January 2017 - 03:16 PM

0

#2 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 19 January 2017 - 03:38 PM

Vad ca arata 2 modele, cu surub sau cu cremaliera.
La 3800E si marimea ta, il scoti daca te apuci tu singur de el, cu profile heavy, sau ti-l scoate cineva cu profile economice, dar cu piese prinse la plesneala pe ebay.
Ca la profile si piesaraie pe facturi, iti iei gandul.
Cel cu suruburi pe y nu renteaza in varianta prezentata, ca le umplii de rumegus. Doar daca bagi suruburile sub masa.
Dar un surub de 2500mm de cel putin 20 diametru cu 4 inceputuri (si neaparat cu piulita rotativa si prelucrat) te duce la aproximativ 1000E la lineare, si tu ai nevoie de 2, plus cel de pe x..
Asa ca nu prea-l scoti la banii astia. Daca mai pui si profilele, si restul, iti iei avant spre 4-5000E. Si bine, nu cu kress, cu motor adevarat asincron.
Cnc-ul care il vezi in topicul meu are 1600/1000, si nu as putea sa-l vand la 4000E, ca inseamna ca fac munca patriotica.
Asa ca daca dispui de 4000E ca in site-ul cu pricina, apucate si fa-l singur, daca vrei sa ramai pe langa suma asta cu + -.



0

#3 Useril este offline   justpixel 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 07-July 14

Postat 20 January 2017 - 08:10 AM

Merci pentru răspuns.

Ar fi o opțiune sa-l fac și eu. Cunoașteți ceva proiecte de CNC care se să semene cu ce îmi doresc eu?
De asemenea sunt persoane pe aici care m-ar putea ajuta cu fabricarea unor piese pentru CNC?
0

#4 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 20 January 2017 - 08:42 AM

Vezi postareajustpixel, la 20 January 2017 - 08:10 AM, a spus:

Merci pentru răspuns.

Ar fi o opțiune sa-l fac și eu. Cunoașteți ceva proiecte de CNC care se să semene cu ce îmi doresc eu?
De asemenea sunt persoane pe aici care m-ar putea ajuta cu fabricarea unor piese pentru CNC?


Cumpararea unui kit sau facere unui cnc de catre cineva de aici sunt 2 lucruri diferite pentru ca au 2 logici diferite la transport; masina de pe Robocutters nu va putea fi transportata ASAMBLATA vreodata fara sa se deformeze major , pentru ca nu a fost gandita asa. Pe de alta parte cineva care sa o faca aici o va livra asamblata, ceea ce presupune o infrastructura de sustinere din otel pe care sa se reazeme profilele alea firave din aluminiu;altfel vei avea un foarte scump uscator de rufe. Daca ai ceva scule -in plus fata de un flex si o bohrmasina, spatiu, timp, dorinta, rabdare, o minima pricepere tehnica, atunci fati-l tu si-l vei face un pic diferit decat cel de pe robocutters. Daca scopul tau este sa intri direct in paine si sa faci mobila cu pricina, atunci cumpara-l de pe robocutters. Nu-i problema daca va lipsa vreo piesa mica (nu vreun profil !!) caci le vei semnaliza lucrul asta si-ti vor trimite piesa lipsa. In cel mai rau caz, cineva de pe aici ti-o poate face. Cel mai important in opinia mea este sa stii ce vrei si sa stii ce poti, ca sa intelegi ce renteaza si ce nu renteaza sa faci.
0

#5 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 20 January 2017 - 12:07 PM

Daca vroiai la dimensiuni asemanatoare cu al meu, il puteai cumpara pe asta care tocmai l-am terminat.
Mai am sa pun blatul pe masa (canal t, sau mdf), si este final. Depinde de ce va dori noul proprietar.
Este total diferit de ala din site, adica ceva serios.




0

#6 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 20 January 2017 - 12:54 PM

O cunostinta si-a comandat scula din imagini ... evident in China .
Greu tare - structura otel sudata - are si imagini de la chinez cu
etapele de executie ...
Dimesiuni mari 3 metri si ceva cu 2 si ceva .. nu stiu exact .
Masa vacum cu pompa si ce ii trebuie , strung atasabil pe masa, unitatea de
programare in modul separat etc ...
Nu e foarte ieftin ... sare de 13.000 euro parca + taxele in vama .. dar pare serios .
E deja in port in Constanta urmeaza transportul , montajul, reglaje .
Abia astept sa il vad la lucru ..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpeg
  • Imagine atasata: 2.jpeg

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 20 January 2017 - 12:54 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#7 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 20 January 2017 - 12:57 PM

... o proba facuta de chinez .. e si un filmulet dar nu stiu sa il atasez ..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 5.jpeg
  • Imagine atasata: 7.jpeg
  • Imagine atasata: 6.jpeg

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 20 January 2017 - 12:58 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#8 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 20 January 2017 - 03:11 PM

Sa vezi cati bani plateste in plus la firma privata de intermediere transport.
O sa-l ia plansul
0

#9 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 20 January 2017 - 03:13 PM

pui link youtube
0

#10 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 20 January 2017 - 03:38 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 20 January 2017 - 12:54 PM, a spus:

O cunostinta si-a comandat scula din imagini ... evident in China .
Greu tare - structura otel sudata - are si imagini de la chinez cu
etapele de executie ...
Dimesiuni mari 3 metri si ceva cu 2 si ceva .. nu stiu exact .
Masa vacum cu pompa si ce ii trebuie , strung atasabil pe masa, unitatea de
programare in modul separat etc ...
Nu e foarte ieftin ... sare de 13.000 euro parca + taxele in vama .. dar pare serios .
E deja in port in Constanta urmeaza transportul , montajul, reglaje .
Abia astept sa il vad la lucru ..


E un router standard si un pret cumva standard; masa vacuumatica este utila pentru forex caci la MDF cam sughite pompa (este pompa blower care are multi CFM in specificatii dar in realitate are forta inversa a unui vant numai bun de uscat rufele pe sarma). Precizia reala este cam de 4 zecimi. Are sine profilate si pinion cremaliera. Merge pe aluminiu cu niste DOC-uri mici-mici-mici ca sa nu stranute portalul. Pentru lemn, forex, platice, carton etc este foarte potrivit. Are un amic de-al meu care are o firma de publicitate, dar o varianta mai veche. Dupa 3 luni lega pendantul cu elastic d'ala de se leaga banii ca sa stea strans, pentru ca niste contacte nu se mai faceau intre placa si ecran, iar softul il reseta de vreo 2-3 ori pe zi ca s-o ''ia mai bine''. In afara de lucrurile astea + service mizerabil, si-a facut treaba cu masina cativa ani buni.
0

#11 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 20 January 2017 - 04:00 PM

Vezi postareasteelmind, la 20 January 2017 - 03:38 PM, a spus:

E un router standard si un pret cumva standard; masa vacuumatica este utila pentru forex caci la MDF cam sughite pompa (este pompa blower care are multi CFM in specificatii dar in realitate are forta inversa a unui vant numai bun de uscat rufele pe sarma). Precizia reala este cam de 4 zecimi. Are sine profilate si pinion cremaliera. Merge pe aluminiu cu niste DOC-uri mici-mici-mici ca sa nu stranute portalul. Pentru lemn, forex, platice, carton etc este foarte potrivit. Are un amic de-al meu care are o firma de publicitate, dar o varianta mai veche. Dupa 3 luni lega pendantul cu elastic d'ala de se leaga banii ca sa stea strans, pentru ca niste contacte nu se mai faceau intre placa si ecran, iar softul il reseta de vreo 2-3 ori pe zi ca s-o ''ia mai bine''. In afara de lucrurile astea + service mizerabil, si-a facut treaba cu masina cativa ani buni.



Tot publicitate e si specificul activitatii pentru care a fost achizitionat .. cred ca o sa ii fie de folos ...
Eu speram sa ma poata ajuta si pe mine cu prelucrare fronturi MDF ( mobila ) ... macar niste sabloane pe care
sa le pot folosii cu freze de copiere ulterior , dar mai bine nu sa nu il forteze pentru mine si sa il decalibreze.

Eu daca nu ma pricep , il vedeam bun din poze ...
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#12 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 20 January 2017 - 04:31 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 20 January 2017 - 04:00 PM, a spus:

Tot publicitate e si specificul activitatii pentru care a fost achizitionat .. cred ca o sa ii fie de folos ...
Eu speram sa ma poata ajuta si pe mine cu prelucrare fronturi MDF ( mobila ) ... macar niste sabloane pe care
sa le pot folosii cu freze de copiere ulterior , dar mai bine nu sa nu il forteze pentru mine si sa il decalibreze.

Eu daca nu ma pricep , il vedeam bun din poze ...


Nu este bun, nu este prost; este potrivit pentru unele si nepotrivit pentru altele. Isi va face treaba cu el, chiar daca masina va avea nevoie de ceva ''interventii ''. Despre fortat/decalibrat, nu stiu daca este cazul; masina va avea un operator care daca isi va face treaba corect, o sa poti sa faci ce-ti trebuie.
0

#13 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 20 January 2017 - 05:50 PM

Este foarte ok masina pentru ce doreste sa prelucreze , fiecare masina este buna in directia pentru care a fost proiectata .
Oare aciea nu sunt persoane care au facut asa ceva , un ruter de dimensiuni mari , <3m din cadru de otel , sudat ?
Ma gandesc cum s-a facut detensionarea materialului , si prelucrarea pentru ghidaje ,
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#14 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 20 January 2017 - 07:16 PM

Vezi postareaElicopter, la 20 January 2017 - 05:50 PM, a spus:

Este foarte ok masina pentru ce doreste sa prelucreze , fiecare masina este buna in directia pentru care a fost proiectata .
Oare aciea nu sunt persoane care au facut asa ceva , un ruter de dimensiuni mari , <3m din cadru de otel , sudat ?
Ma gandesc cum s-a facut detensionarea materialului , si prelucrarea pentru ghidaje ,


Nu face nimeni detensionare in regim de hobby si oricum 4 zecimi toleranta cat are masina nu necesita detensionare. Frezarea suportilor de sina trebuie facuta in fabrica. Sa nu uitam ca aceste routere sunt din otel si nu sunt destinate prelucrarii metalelor cu toleranta de sutimi , cum sunt frezele din fonta. Cele din fonta dupa ce se toarna si trateaza termic se scot afara si se tin 8-12 luni la detensionare (imbatranire) naturala. Sau cel putin asa trebuie facut, nu stiu daca chinezul mai face asa. Pe vremea ailalta asa se facea. Ceea ce pentru un producator inseamna bani tinuti pe stoc, iar daca are credite la banca dobanda merge in tot timpul asta. Cand vine vorba de vanzare pretul este ceva mai mare ca sa incorporeze acest timp. Tocmai de aceea este mai buna o freza de otel mai veche: a fost facuta corect si s-a detensionat inainte de prelucrarile finale.
0

#15 Useril este offline   justpixel 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 07-July 14

Postat 24 January 2017 - 08:44 PM

Mulțumesc tuturor de sfaturi și sugestii.
Probabil inițial voi mări CNC-ul actual și între timp o să mai strâng bani pentru unul mai ok la dimensiunea de 2500x1250.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro