Modelism - RHC Forum: Freza...dintr-un microscop - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Freza...dintr-un microscop

#1 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 17 January 2017 - 11:27 AM

Salut,

Am achizitionat acum ceva vreme un microscop si ma gandesc ca s-ar putea face o freza din el.

Capul se poate inclina stanga-dreapta cam 20 grade, e totul facut din fier, are vreo 150 KG.

Mai sap la el sa descopar cum merg toate mecanismele, sa-l ung un pic ca se misca cam greu (dar se misca).

Ghidajele si capul sunt prinse pe sufrafete rectificate, axa Z are avans "brut" si "fin", ambele cu cremaliera si ceva mecanisme de demultiplicare si nu are nici un pic de joc.

Are si sistem de contrabalansare a greutatii capului, cu ceva arcuri.

Mai am si o cutie plina cu acareturi si ceva capace la el.

Stiu ca sunt cativa membri cu mai multe posibilitati (pricepere, scule, timp, bani) care ar dori sa-si faca o freza (eventual cnc), asa ca s-ar putea sa existe posibilitatea sa-l achizitioneze.

Daca ar fi sa-l vand, o sa-l vand cuiva care chiar va face ceva din el, ca e pacat sa ajunga la fier vechi.

Pana atunci, dati-va si voi cu parerea daca merita munca.

In poze, o vedere de ansamblu si mecanismul de inclinare a capului. O sa mai pun poze daca subiectul starneste vreun interes.

Cu respect,

Marius




Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: poza1.jpg
  • Imagine atasata: poza2.jpg

0

#2 Useril este offline   Neacsu_Leonid 

  • ex Fantom
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 23-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 12 March 2017 - 11:10 PM

eu zic ca da merita sa faci o faci din placere si pentru tine e un lucru facut de tine
Teatrul e circ si filmul minciuna.
Stirile tac, mutii vor sa ne spuna,
Ca nimeni n-aude cand orbii vad tot,
Si noi ne-ncalzim punand paie pe foc.
0

#3 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 20 May 2017 - 10:19 AM

Ai inchis un topic cu servo driver-ul.
Ia o pauza si nu cumpara motorul. Vezi daca modelul asta de yaskawa stie de step-dir.
Dupa cate stiu eu doar cele cu ap pe final sunt ok (poate ma insel).
Iar la servo puterea este mica, turatie mare, si de acea trebuie o planetara cu reducere de cel putin 3:1, sau curea cu raport.



0

#4 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2017 - 06:24 AM

I-am redeschis topicul cu servoul. Nu e bine sa inchideti discutiile decat cele de vanzari/cumparari finalizate, iar cele obisnuite doar in cazuri speciale.


0

#5 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 22 May 2017 - 07:50 AM

OK, mersi de redeschidere. Probabil ca lumea era ocupata cu altele si pentru ca n-am primit raspuns prea repede, am crezut ca nu prezinta interes, asa ca l-am inchis

Marius



0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 22 May 2017 - 09:18 AM

Dupa cum banuiesti, am o parere foarte buna despre microscoapele facute bine. Mai toate au ghidaje precise, transmisii fara jocuri, optica de invidiat...
Cu toate astea, parerea mea e ca nu sunt proiectate sau construite pentru a putea fi folosite ca CNC-uri pentru frezare. Ele pozitioneaza foarte precis, au repetabilitate buna, dar ghidajele nu-s facute pentru uz intensiv. Cu atat mai mult transmisia, deseori din aliaje de bronz sub forma de pinion-cremaliera cu dinti inclinati. Daca-i pui o motorizare finuta si nu tragi de structura, poti obtine ceva foarte precis, dar nu cred ca obtii ceva rezistent la uzura. Poate ghidajele ar rezista, dar angrenajele inclin sa cred ca sunt finute, nu suporta socuri sau acceleratii mari.
Iese o masina de gaurit in coordonate foarte buna, ceva cu numar mic de treceri... Parerea mea.
Sau ramane varianta cealalta, sa pastrezi structura solida si bine prelucrata si sa completezi cu ghidaje prismatice miniatura gen MGN7...9 si suruburi cu bile pe masura, reproiectand cateva componente... N-o sa mai arate a microscop, nu se mai potrivesc gradatiile de pe rigle, dar iese CNC. Spor la treaba.
Ca idee, eu am un microscop minuscul pe langa al tau si tot am zis ca ori il completez cu toata optica ori fac din el un CNC. N-am fost in stare sa termin nimic, dar am mers pe varianta ca merita completat cu optica desi imi era usor sa pun 3 motoare pe el. Parca e pacat de ideea de microscop...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 22 May 2017 - 09:19 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 22 May 2017 - 10:25 AM

salutare,

Ideea este ca intr-un viitor (nespecificat inca) sa folosesc structura si s-o completez cu ghidaje noi, suruburi cu bile etc si sa transform fieratania intr-un cnc. Am deja in lucru un router cnc 800x600 pentru care m-am riscat si am cumparat de pe ebay un servo motor Omron yaskawa 400w pentru a finaliza axa Y. Nu stiu daca si cand voi apuca sa ma apuc si de transformarea microscopului in ceva util. Intai sa vad routerul terminat si apoi....

Marius



0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro