Modelism - RHC Forum: Alegere coca, motor, esc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Alegere coca, motor, esc Sfaturi, opinii

#1 Useril este offline   Djice 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-January 17

Postat 15 January 2017 - 08:31 PM

Salutare tuturor, cam de un an mi-am luat din piata de vechituri o telecomanda Henglong. Tare mi-a placut cum arata si l-am cumparat (fara receiver). De atunci mi-am propus sa-mi fac un navomodel pentru plantat/nadit. De-alungul timpului tot imi comandam cate ceva, momentan (cred ca)am toate piesele electronice in afara de lumini.
Mi-am ochit coca CAMARAD, dar sunt in dilema intre ABS (facuta la matrita prin vidare, pare-mi-se mai precisa la forma) si fibra de sticla (mai rigida, mai inprecisa, dar poate fi mai solida, nu stiu). Coca CAMARAD din ABS costa 250 iar cel de fibra 300. Mai am o nelamurire in privinta hidrodinamicii si stabilitatii intre coca CAMARAD (ce-mi pare instabila la viraje bruste si valuri) si coca CATAMARAN (care ar fi mai stabila si poate duce o incarcatura mai mare dar dezavantajul ar fi ca este cu doua motoare, personal nu-mi place sa controlez din doua manete).
Pe de alta parte as dori sfaturi in privinta alegerii motorului si esc-ului, brushless sau brushed.
Am pus cateva poze cu ce am pana acum.

Poze

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   Djice 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-January 17

Postat 15 January 2017 - 08:35 PM

Poze

Fisiere atasate


0

#3 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 16 January 2017 - 02:02 PM

Pai vad ca ai ales de ce mai ai nevoie de sfaturi ?!!
Este ca si cum ai cumparat potcoavele si mai ai nevoie de o martoaga , cauta o coca de fibra pe la vanzari si mai stam de vorba ! :drinks:
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#4 Useril este offline   radulescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 12-August 13

Postat 16 January 2017 - 07:11 PM

Vezi postareaDjice, la 15 January 2017 - 08:31 PM, a spus:

Salutare tuturor, cam de un an mi-am luat din piata de vechituri o telecomanda Henglong. Tare mi-a placut cum arata si l-am cumparat (fara receiver). De atunci mi-am propus sa-mi fac un navomodel pentru plantat/nadit. De-alungul timpului tot imi comandam cate ceva, momentan (cred ca)am toate piesele electronice in afara de lumini.
Mi-am ochit coca CAMARAD, dar sunt in dilema intre ABS (facuta la matrita prin vidare, pare-mi-se mai precisa la forma) si fibra de sticla (mai rigida, mai inprecisa, dar poate fi mai solida, nu stiu). Coca CAMARAD din ABS costa 250 iar cel de fibra 300. Mai am o nelamurire in privinta hidrodinamicii si stabilitatii intre coca CAMARAD (ce-mi pare instabila la viraje bruste si valuri) si coca CATAMARAN (care ar fi mai stabila si poate duce o incarcatura mai mare dar dezavantajul ar fi ca este cu doua motoare, personal nu-mi place sa controlez din doua manete).
Pe de alta parte as dori sfaturi in privinta alegerii motorului si esc-ului, brushless sau brushed.
Am pus cateva poze cu ce am pana acum.

Poze

0

#5 Useril este offline   radulescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 12-August 13

Postat 16 January 2017 - 07:14 PM

Vezi postareaDjice, la 15 January 2017 - 08:31 PM, a spus:

Salutare tuturor, cam de un an mi-am luat din piata de vechituri o telecomanda Henglong. Tare mi-a placut cum arata si l-am cumparat (fara receiver). De atunci mi-am propus sa-mi fac un navomodel pentru plantat/nadit. De-alungul timpului tot imi comandam cate ceva, momentan (cred ca)am toate piesele electronice in afara de lumini.
Mi-am ochit coca CAMARAD, dar sunt in dilema intre ABS (facuta la matrita prin vidare, pare-mi-se mai precisa la forma) si fibra de sticla (mai rigida, mai inprecisa, dar poate fi mai solida, nu stiu). Coca CAMARAD din ABS costa 250 iar cel de fibra 300. Mai am o nelamurire in privinta hidrodinamicii si stabilitatii intre coca CAMARAD (ce-mi pare instabila la viraje bruste si valuri) si coca CATAMARAN (care ar fi mai stabila si poate duce o incarcatura mai mare dar dezavantajul ar fi ca este cu doua motoare, personal nu-mi place sa controlez din doua manete).
Pe de alta parte as dori sfaturi in privinta alegerii motorului si esc-ului, brushless sau brushed.
Am pus cateva poze cu ce am pana acum.

Poze

Asa zici tu despre camarad??? cauta filmulete cu marius 1 gsm care face numai camarad......si dupa aceea vorbim despre stabilitate si performante camarad.....spor.
0

#6 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2017 - 07:12 PM

Vezi postareaDjice, la 15 January 2017 - 08:31 PM, a spus:

Salutare tuturor, cam de un an mi-am luat din piata de vechituri o telecomanda Henglong. Tare mi-a placut cum arata si l-am cumparat (fara receiver). De atunci mi-am propus sa-mi fac un navomodel pentru plantat/nadit. De-alungul timpului tot imi comandam cate ceva, momentan (cred ca)am toate piesele electronice in afara de lumini.
Mi-am ochit coca CAMARAD, dar sunt in dilema intre ABS (facuta la matrita prin vidare, pare-mi-se mai precisa la forma) si fibra de sticla (mai rigida, mai inprecisa, dar poate fi mai solida, nu stiu). Coca CAMARAD din ABS costa 250 iar cel de fibra 300. Mai am o nelamurire in privinta hidrodinamicii si stabilitatii intre coca CAMARAD (ce-mi pare instabila la viraje bruste si valuri) si coca CATAMARAN (care ar fi mai stabila si poate duce o incarcatura mai mare dar dezavantajul ar fi ca este cu doua motoare, personal nu-mi place sa controlez din doua manete).
Pe de alta parte as dori sfaturi in privinta alegerii motorului si esc-ului, brushless sau brushed.
Am pus cateva poze cu ce am pana acum.

Poze


Salut
Nu-mi dau seama din pozele tale ce ai exact.
Vad niste vechituri.
Vad 2 radiocomenzi. Una in 2.4Ghz si una cred ca pe 40 Mhz. Ai un receiver pe 2.4Ghz.
Hai sa vb clar. Daca nu esti un cont fals da mai multe detalii despre ce vrei de fapt.
Cred ca poti sa pui link-uri catre echipamentele pe care le ai. Adica mai pe romaneste sa le cauti pe net.
Nimeni pe aici nu o sa stea sa-ti verifice tie pozele si apoi sa caute pe net.
Asa ca foloseste www.google.ro si vino cu descrieri ale vechiturilor achizitionate.
Sincer ma indoiesc ca ceea ce vad in poze poate sa mearga cu vreuna din cocile existente pe piata.
Si chiar daca ar merge nu le dau viata lunga in conditiile de exploatare de pe balta.
Astept info suplimentar.

Last edit.
Am senzatia ca vad o barca de viteza???

Aceasta postare a fost editata de ahmoola: 17 January 2017 - 07:15 PM

0

#7 Useril este offline   Djice 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-January 17

Postat 17 January 2017 - 08:41 PM

Mulțumesc, se poate inchide/șterge. Știți voi cum comunica o radiocomanda cu receptorul, de aceasi frecventa, dar cristale de canale diferite? (Întrebare retorica)
0

#8 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2017 - 07:32 AM

Telecomanda aia Henglong poate proveni de la tanculetele de plastic scara 1:24 si are o raza prea scurta pentru scopul tau. In plus, au fost variante atat proportionale cat si secventiale in aceeasi carcasa, si daca e din a doua categorie o sa-ti fie cam greu sa controlezi modelul, folosind comenzi "tot sau nimic", adica neproportionale. Asta daca faci rost de receptorul potrivit.





0

#9 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 18 January 2017 - 11:56 PM

Este un topic deschis la misto ,iote ca utilizatori 'new' deja au raspuns la carcoteala,nu la obiect !
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#10 Useril este offline   Djice 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 14-January 17

Postat 20 January 2017 - 10:50 PM

Hai ca mai fac o ultima incercare, poate unii nu ati inteles ce doresc.

1. Vreau sa cumpar o coca, aici va cer sfatul, intre trei variante:
- CAMARAD (ABS adica din plastic vacuumat)
- CAMARAD (fibra de sticla)
- CATAMARAN (vezi pozele)

2. Alegerea motorului:
- cu perii (am nevoie de revers?)
- fara perii

Va rog argumentati comparatiile.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Djice: 20 January 2017 - 10:51 PM

0

#11 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2017 - 02:46 PM

Vezi postareaDjice, la 20 January 2017 - 10:50 PM, a spus:

Hai ca mai fac o ultima incercare, poate unii nu ati inteles ce doresc.

1. Vreau sa cumpar o coca, aici va cer sfatul, intre trei variante:
- CAMARAD (ABS adica din plastic vacuumat)
- CAMARAD (fibra de sticla)
- CATAMARAN (vezi pozele)

2. Alegerea motorului:
- cu perii (am nevoie de revers?)
- fara perii

Va rog argumentati comparatiile.


Salut
Uita de Catamaran - e o porcarie.
Motor ce vrei tu sa pui. Merge orice. Dar ..... unele sunt mai bune, altele mai proaste....
Mai citeste si tu pe forum, vino cu propuneri de motorizare si s-o gasi cineva sa te indrume.
0

#12 Useril este offline   nid1975 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 402
  • Inregistrat: 13-August 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCHAREST
  • Interests:navomodelism,pescuit

Postat 21 January 2017 - 05:08 PM

Vezi postareaDjice, la 20 January 2017 - 10:50 PM, a spus:

Hai ca mai fac o ultima incercare, poate unii nu ati inteles ce doresc



Normal ca nu au înțeles pentru ca nici tu nu ști ce vrei!
Ai spus ca vrei una din cele trei variane de coci și motor cu perii sau fără perii!
Nimeni nu-ți poate face o recomandare potrivita pana tu nu știi ce anume trebuie sa facă viitoarea ta barca ce te intereseaza:viteza:cat?,autonomie:cat?distanta maxima:cat?,buget disponibil:cat? și alte lucruri care interesează!!!
În funcție de ce-ți dorești de la barca ta sunt convins ca vei primi răspunsurile potrivite!
Cel mai bun răspuns îl găsești la producătorul cocii pe care o sa o alegi pt ca el stie sau cel putin ar trebui sa știe ce se potrivește mai bine pe acel model!
Tel 0728777780
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro