Modelism - RHC Forum: Motorașe seevo fără putere - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Motorașe seevo fără putere Ajutor

#1 Useril este offline   Mihai Enache 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-January 17

Postat 12 January 2017 - 11:01 AM

Bună ziua. Dețin un automodel scara 1/5 monster pe benzina, fiind achiziționat sh, proprietarul a schimbat pachetul de baterii original din cauza ca nu ținea mult. Alimenta cele doua motorașe de servo 20 kg și cel de accelerație/frână cu 4 baterii AA. Nu aveau putere. Am cumpărat baterii pe care le pot încarcă singur, am modificat supprtul sa pot pune 5 x AA ( deoarece o baterie are 1,2 v) toate bune și frumoase, a mers super cam o luna. Acum iar nu au puetere...de la ce poate fi? Orice sfat îmi este de ajutor. Mulțumesc!
0

#2 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 12 January 2017 - 01:13 PM

Arunca ce ai, pune lipo 2s + ubec si gata grijile. Bateriile in soclu nu numai ca nu dau curent dar nici capacitate mare nu au, plus ca la prima groapa iti pot zbura bateriile din soclu si ramai fara receptie la un ditamai modelul.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 12 January 2017 - 01:13 PM

0

#3 Useril este offline   Mihai Enache 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-January 17

Postat 12 January 2017 - 01:20 PM

Dar as dori sa știu, pana sa dau banii pe un lipo, fiind de 7.4 v dacă nu ma înșel, și eu am nevoie de 6 v, doar un bec ma ajuta sa ajung la 6 v? Iar în legătură cu motorasele, doar cele de direcție, de ce nu au putere? Sutlnt de 20 kg fiecare, dar nu reușesc sa vireze decât în mers cu greu. Sunt compromise?
0

#4 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 12 January 2017 - 02:50 PM

Daca bateriile pe care le-ai pus si-au scazut capacitatea, atunci inseamna ca de aici servomotoarele pierd putere. Eu nu mai folosesc de multa vreme acumulatori NiMH, deoarece isi pierd repede capacitatea. Doar daca sunt de buna calitate si platesti pretul "corect" pentru ele, vor tine mai mult si isi vor pastra capacitatea de a livra curentul nominal la tensiunea nominala.
Cred ca este cel mai bine sa schimbi bateriile si sa folosesti acumulatori pe Litium. Ai doua variante:
1) - folosesti acumulatori LiPo 2S si folosesti un BEC extern de 6V si curentul necesar pentru cele doua servomecanisme (iti trebuie un curent destul de mare daca este vorba de doua servomecanisme pentru un automodel scara 1/5!!!)
2) - poti folosi acumulatori LiFe 2S care are o tensiune nominala de 6.6V si nu-ti mai trebuie BEC extern.
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#5 Useril este offline   hassel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 02-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Cars, cars, cars, any type ....

Postat 12 January 2017 - 04:43 PM

iei un acumulator dedicat de receptie si nu mai umbli cu improvizatii, un model 1:5 scapat de sub control in cazul in care pica alimentarea e destul de periculos, si mai ales destul de costisitor daca se distruge! Eu am un acumulator de 4500 ni-mh pe baja, facut dintr-un pack de 7,4v din care am scos o celula si l-am format dupa cel original. Ma tine linistit 2 iesiri dar eu il descarc si incarc la fiecare iesire pentru a evita sa ma lase in camp. Cum am zis, un model fara failsafe la pierderea semnalului radio sau pierderea alimentarii e destul de condamnat, daca este si o zona populata si un model mare, incluzi si pericolul in ecuatie ...

BAJA
5SC 30cc gas

Hobbytech str8 rally electric conversion

0

#6 Useril este offline   Mihai Enache 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-January 17

Postat 12 January 2017 - 05:40 PM

În legătură cu bateriile ni-mh sunt destul de bune... Și una are o capacitate de 2000ma, sunt Philips parca.
Îmi poți spune și mie te rog cat te.a ajuns bateria?

Aceasta postare a fost editata de Mihai Enache: 12 January 2017 - 05:41 PM

0

#7 Useril este offline   SHAKS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 17-January 05

Postat 12 January 2017 - 07:12 PM

BEC nu inseamna bec pentru iluminat, este o sursa in care intra tensiunea de 7,4v si scoate 6V.
https://en.wikipedia...minator_circuit
20cm of RC experience
0

#8 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 12 January 2017 - 08:11 PM

Vezi postareaSHAKS, la 12 January 2017 - 07:12 PM, a spus:

BEC nu inseamna bec pentru iluminat, este o sursa in care intra tensiunea de 7,4v si scoate 6V.
https://en.wikipedia...minator_circuit

Faina explicatie! :)
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#9 Useril este offline   PETT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 26-May 15
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI CITY

Postat 12 January 2017 - 09:17 PM

Vezi ca este un pack de 6 v life 3000mAh pe aici pe forum, la vanzari accesorii parca....cred ca e ce iti trebuie. Era in jur de 50 ron, si nu mai trebuie bec, zic eu....

Aceasta postare a fost editata de PETT: 12 January 2017 - 09:18 PM

0

#10 Useril este offline   Mihai Enache 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-January 17

Postat 12 January 2017 - 09:23 PM

Mulțumesc frumos pentru pont. Am un dubiu,dacă am afectat cumva motorasele, oferindule 5xaa, rezultatnd un voltaj de
7.5v. Când pun 4 baterii normale de 1,5v, abia se mișcă motorasele
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 January 2017 - 09:41 PM

Vezi postareahassel, la 12 January 2017 - 04:43 PM, a spus:

...dar eu il descarc si incarc la fiecare iesire pentru a evita sa ma lase in camp.

Ar trebui sa incep cu asta: verifica cu un amic priceput de ce-ti consuma atat de repede cateva servouri acei acumulatori. Sa nu fie o problema pe undeva. Uneori exista probleme mecanice care se rasfrang asupra consumului electric. Poate nu-i cazul aici, dar nu strica sa verifici. Sau poate asa este normal sa fie, sa trebuiasca reincarcati dupa o "zi" de alergare. Dar incep si altfel, ca nu ma doare mana: asculta-l pe "mosneagul" asta de la care am citat pasajul de mai sus ca stie ce spune. Cauta acumulatori cu capacitate potrivita si verifica-i des. Incarca-i cand trebuie si cat trebuie. Pocnitorile luate din Cora au 2000 pe eticheta dar abia pot fi folosite la aparatele foto, si nici acolo mult timp. Dupa o vreme nu extrem de lunga, nici acumulatorii de 2700 sau 3200 nu mai rezista la aparatele foto, unde consumul este totusi modest. Cauta acumulatori consacrati, nu te lua numai dupa nume, ca-l stii tu ca este vechi si recunoscut. Nu prea mai tine figura, orice chinezarie are loc de frunte in rafturile magazinelor, cu multe denumiri pe eticheta. E doar parerea mea. Ia-o cu rezerva de rigoare si daca pare interesant ce spun verifica din 2-3 surse ca poate gresesc. Spor la treaba si mult succes!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 12 January 2017 - 10:24 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   Lev 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 187
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2017 - 10:27 PM

E iarna si e frig, asta a pus capac. Iti trebuie ceva dedicat. Ia li-po si nu te mai doare capul.
0

#13 Useril este offline   Mihai Enache 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-January 17

Postat 12 January 2017 - 10:46 PM

Va multumesc frumos pentru ajutor. Imi este teama sa nu fie cumva motorasele de vina . Cel de 9kg de pe frana-acceleratie merge ok , fara brobleme..insa cele mari (doua la numar) , de 20 nu mai au putere in ele. Si nu dau vina pe baterii , deoarece nu am 5..am investit in 16 baterii..deoarece mai detin si doua automodele mai mici, scara 1/8. Daca este un coleg prin Iasi , si imi poate da o mana de ajutor ...chiar am nevoie
0

#14 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 13 January 2017 - 07:12 AM

Roaga pe hassel, este din iasi.
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#15 Useril este offline   Mihai Enache 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-January 17

Postat 22 January 2017 - 05:14 PM

Am descoperit vinovatul in vederea pierderii puterii motoraselor. Unul din ele , de 20 kg , si.a facut joc in capacul de plastic , acea saiba sa o numesc , si ramanea blocat, fura curent si nu avea putere, pinioanele blocandu.se. Multumesc frumos pentru ajutor , si as dori sa stiu daca este cineva prin iasi, care are o baterie pentru scara 1/5 , pentru o proba. Doresc sa imi achizitionez si eu una.
0

#16 Useril este offline   Pedala 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 11-March 15

Postat 15 March 2017 - 02:33 PM

Singurii acumulatori NiMh cu adevarat buni, care se gasesc si pe meleagurile noastre sunt Eneloop. Mai ales cei albi, suporta foarte multe cicluri de incarcare - descarcare + rata foarte mica de self discharge.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro