Modelism - RHC Forum: Barfe despre CNC-uri - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4

Barfe despre CNC-uri discutii de orice fel pentru a nu "polua" alte topice

#91 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 March 2017 - 10:56 AM

Primul motiv ar fi ca poate nu mai am rabdarea de la inceput. Dar nu asta-i cel mai important, ca trec peste el. Compensez cu viteza mai mica de reactie si tot rezist la o discutie. N-am obiceiul sa ascund o informatie cand este necesara cuiva. Imi place sa ajut si o s-o fac in continuare, cat o sa mai pot. Cand nu stiu ceva, recunosc fara nici o problema, si invat.

Dar sa spui ca ai terminat mecatronica si sa vii sa te faci de cacao pe un forum tehnic, imi pare exagerat. Eu am predat la mecatronica si stiu ce se face acolo.
E exact cum spune domnul inginer mecatronist, se face cate putin din fiecare, dar adaug eu ca nimic serios din fiecare. Nu iesi nici cal nici magar, nici strut, nici camila. Asta nu mi-a placut la domeniul asta facut asa in facultate. Inteleg sa te declari mecatronist dupa mult mai multa invatatura in toate cele trei domenii. Macar cat 3 facultati complete si cu munca specifica fiecareia.
Prefer oricand un bun mecanic, un bun electronist sau un bun softist. Niciodata pe cineva pregatit doar putin din fiecare. Si sa nu stii nici macar sa eviti adevarul, macar pentru primii 10 ani de job, cand iti completezi cunostintele pana la un nivel acceptabil.

Dar poate motivul cel mai important a fost ca m-am simtit eu facut de ras. N-am avut nici un student care sa nu stie cat furnizeaza o sursa de PC. O sa trecem peste asta si o sa mergem in continuare cum trebuie. In cazuri din astea important e sa si recunosti ca stii cat stii si sa fii dispus sa accepti ajutorul. De multe ori e greu.
Si in final, daca nu stie sa treaca peste o astfel de situatie, deja merge cu spatele prin viata. Sa aiba norocul sa fiu eu singurul din lume care-l ia peste picior? M-as mira. Asta inseamna ca a scapat...

Spor la treaba!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 03 May 2017 - 05:18 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#92 Useril este offline   Darius12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 28-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 03 May 2017 - 05:04 PM

Buna ziua, ma poate cineva indruma de unde as putea cumpara profil aluminiu 60 x 60 [img]http://http://reprapmania.ro/shop/profile-aluminiu/profile/profile-profile-30/profil-aluminiu-60x60-slot-6-mm/[/img]

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Darius12: 03 May 2017 - 05:05 PM

0

#93 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 04 May 2017 - 09:54 PM

Vezi postareaDarius12, la 03 May 2017 - 05:04 PM, a spus:

Buna ziua, ma poate cineva indruma de unde as putea cumpara profil aluminiu 60 x 60 [img]http://http://reprapmania.ro/shop/profile-aluminiu/profile/profile-profile-30/profil-aluminiu-60x60-slot-6-mm/[/img]

Multumesc.


Tech-On Item
0

#94 Useril este offline   nickrvl 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 18-November 16
  • Gender:Male
  • Location:Rm Valcea

Postat 05 May 2017 - 01:54 PM

De patinele si ghidajele TM 09 de aici
stie cineva ceva?
0

#95 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 05 May 2017 - 02:37 PM

Vezi postareanickrvl, la 05 May 2017 - 01:54 PM, a spus:

De patinele si ghidajele TM 09 de aici
stie cineva ceva?



Poti sa cumperi dupa lineare.ro patine si sine de 7,9,12mm
0

#96 Useril este offline   nickrvl 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 18-November 16
  • Gender:Male
  • Location:Rm Valcea

Postat 05 May 2017 - 06:11 PM

Din pacate nu te baga nimeni in seama atunci cand vrei "bucatele" de 300 mmm de exemplu, mi sa acrit de intrebari fara raspuns catre diversi distribuitori, acolo unde aratam macar preturile sant afisate....
Multumesc oricum si o sa incerc si aici.
0

#97 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 February 2018 - 07:14 PM

Poate ar merita topic nou, am cautat si nu exista, despre magazine care vand materiale CNC.

Dar pana la topicul ala, on topic la parte de barfa, nici acum nu imi pot explica cum pot sa aiba oferte asa aiurea, la fiecare lipsind ceva esential, elementar...
Construiesc ceva acum, si am ajuns sa iau din 3 surse, deja 3 transporturi fac 10% din pret... jenant...
Unul nu are cuplaj elastic, altul nu are coltare, cum de poate sa vanda profile si sa nu ofere solutii de imbinare...
Fulii si curele iarasi cu greu gasesti ceva pe un design specific.

Aveti careva o sursa magica care sa aiba de toate, o pestera Alibaba CNC ? Nu acel alibaba... :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro