Modelism - RHC Forum: Vreau sa-mi construiesc un CNC pentru MDF - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6

Vreau sa-mi construiesc un CNC pentru MDF

#151 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 10 March 2017 - 11:12 AM

probabil are un soft specializat care genereaza toolpath-ul dupa anumite reguli ce nu stiu de cazurile speciale, cum ar fi asta
iar gcode-ul generat este chineza curata pentru ei si nu stiu sa-l editeze

sau, si mai rau, am mai vazut cazuri, le vine gcode-ul direct ptr anumite operatiuni si ei nu fac altceva decat sa-l incarce si sa-l ruleze, tot timpul la fel, ca maimuta

am lucrat cu "mozaik software" si asta e un soft destul de destept dar si intr-o continua dezvoltare si eliminare de gandaci

setarea lui se bazeaza pe niste reguli de lucru iar operatorii "simpli" nu stiu sa sape adanc in el
daca e caz similar, atunci e explicabila treaba

nici eu nu stateam sa modific softul astfel incat sa faca fata cazurilor speciale, foloseam insa vectric aspire sau similar pentru lucrari mai "iesite din comun" si fara "serie"
ar trebui sa afli ce masina au si ce scule si tot asa si sa le trimiti tu direct gcode-ul care scoate ce vrei tu, astfel incat sa nu-i scoti pe ei din cotidian
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#152 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 March 2017 - 12:08 PM

Teoretic daca faci CAM-ul complet pentru toate situatiile, ar trebui sa poata fi introdusa operatia aia de frezare interioara (de facut acel poket mai corect). Adica ea poate fi introdusa permanent in program si folosita sau nu.
Pe de alta parte nu stiu daca softul care trimite la masina poate face scalarea respectiva pe o axa sau pe amandoua. Teoretic, ar putea sa faca scalarea. Intai alegi daca e fara insula apoi faci scalarea. Teoretic se poate. Dar asta presupune si schimbarea sculei intre operatii si cred ca asta-i incurca mai mult pe ei. N-as da vina doar pe lene sau nepricepere, dar chiar trebuie sa vrei si sa-ti permita softul ca sa faci scalarea cum trebuie. Pana la urma schimbarea sculei si frezarea interioara se pot face la final.

Daca e sa intri in amanunte, ei cum fac piesa mai mica? Scaleaza una mare pe o dimensiune? Daca asa procedeaza, inseamna ca se poate.
Pana la urma faci piesa cu insula pe mijloc si adaugi la codul G operatiunea de poket facuta separat, sau chiar faci operatiune separat cu alt program.

Eu mereu fac improvizatii de genul asta si stiu ca se poate. Cum lucrez cu aceleasi scule si aceleasi regimuri (cam acelasi gen de piese), fac cate o operatie "oarba", pe care o rulez cand doresc, in functie de nevoi. De regula planarile sunt fara probleme, la buzunare e de mers pe cote, nu merge orice.

Pentru un utilizator, cel mai simplu e sa primeasca sau sa faca alt CAM, fara insula, la cotele finale. Nu stiu la tine cum se procedeaza. De putut se poate. Dar este mai simplu sau mai complicat.

PS. Daca a spus ca nu se poate umbla in fisier, asta inseamna ca nu stie unde sa umble si ce sa faca acolo. Dar in fisier se poate umbla. Stii asta bine.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 10 March 2017 - 12:11 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#153 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 10 March 2017 - 12:21 PM

Avand in vedere ca dimensiunile fronturilor sunt la comanda din milimetru in milimetru ( deci nu dimensiuni STANDARD )
am banuit ca este mai simplu de rescalat ... Banuiesc ca debitarile si frezarile le fac pe placa mare de MDF nu piesa cu piesa ..
CNC-ul este unul dedicat pentru industria mobilei .. nu stiu exact .. asta din poze ..

..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Promaster-Atvangarde_02.jpg
  • Imagine atasata: Router-CNC-nesting-Atvangarde_01.jpg
  • Imagine atasata: Fronturi-MDF-prelucrate-CNC_001.jpg

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 10 March 2017 - 12:22 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#154 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 March 2017 - 12:36 PM

Probabil ca se face o scalare. Indiferent daca se face sau nu se face scalare, in interiorul programului CAM poate fi introdusa operatia de frezare completa a mijlocului care poate fi scoasa sau introdusa cu usurinta, rezultand un nou cod G. Asta e o varianta dar inseamna ca operatorul sa stie ce e de facut si sa aiba acces la programul de CAM.
A doua varianta dar nu cred ca se merge pe asta ca probabil apare mai rar. Operatia de frezare a interiorului poate exista permanent in codul G si scoasa unde nu trebuie sa existe (adica scoasa la cele mari). N-as crede ca asa se intampla, ca daca uita sa o scoata strica placa mare.
Si o a treia varianta ar fi sa se faca in CAM o operatie simpla de fatetare (planare) cat e interiorul de frezat al modelului. Si rulata la final sau intre operatii.

Nu stiu daca softul (CAM) poate face automat operatia in functie de dimensiuni. Cu atat mai mult, nu cred ca softul care trimite la masina stie sa scoata operatia sau sa o introduca automat in functie de dimensiuni. O poate face operatorul daca stie sa editeze fisierul si daca are ce secventa sa bage acolo (in ca ca ea nu e scrisa si atunci trebuie stearsa de acolo). In toate cazurile, e de editat fisierul.

SAU de rulat alt fisier, facut separat ca operatie distincta, cu alta freza.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 10 March 2017 - 12:37 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#155 Useril este offline   dani2100 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 07-March 17

Postat 10 March 2017 - 02:54 PM

Masina pare a fi un holzher. astia au un soft campus parca ii zice in care se poate comanda pana la 5 axe, imi vine greu sa cred ca nu poate sa execute o operatie simpla de pocketing.
0

#156 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 10 March 2017 - 03:17 PM

Nu cred că e problema cu softul că și capabilități
Nu știu altele dar mozaik-ul cu care am lucrat, soft specializat pe mobila, avea un cam aproape inexistent
Sau să zic mai degrabă transparent

Tot cam-ul de bazează pe niște reguli simple, derivate parțial din tipul de piesa necesară, de freza folosita și alte chestii similare

Dacă ar fi de modificat din soft atunci e foarte posibil să fie necesara facerea unui nou model care să includă operațiunile necesare

Pentru lucrări ocazionale nu prea se merita, softurile astea sunt făcute pentru serie mare și constanta
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#157 Useril este offline   dani2100 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 07-March 17

Postat 10 March 2017 - 03:24 PM

Vezi postareasebba, la 10 March 2017 - 03:17 PM, a spus:

Nu cred că e problema cu softul că și capabilități
Nu știu altele dar mozaik-ul cu care am lucrat, soft specializat pe mobila, avea un cam aproape inexistent
Sau să zic mai degrabă transparent

Tot cam-ul de bazează pe niște reguli simple, derivate parțial din tipul de piesa necesară, de freza folosita și alte chestii similare

Dacă ar fi de modificat din soft atunci e foarte posibil să fie necesara facerea unui nou model care să includă operațiunile necesare

Pentru lucrări ocazionale nu prea se merita, softurile astea sunt făcute pentru serie mare și constanta

da ai dreptate dar sa ii spuna si la client ca se poate dar costa mai mult nu ca nu se poate executa.
0

#158 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 10 March 2017 - 06:24 PM

cred ca depinde acum de om, de chef, de cata treaba are si mai ales de client
mozaik-ul asta de care zic eu permitea definirea unor particularitati de executie in functie de client

unii clienti cereau acelasi tip de mobila la exterior dar cu alte balamale, de exemplu, fata de majoritate
si atunci nu se facea alt model de usa de dulap ci se aplicau acele reguli, specifice clientului respectiv, astfel incat toate usile ce erau facute pentru acel client reflectau si modificarile cerute de acesta

dupa ce defineai acele "reguli" era simplu sa desenezi acelasi dulap dar sa iasa diferit de la un client la altul
insa definirea regulilor era destul de alambicata si nu prea se bagau baietii sa o faca pentru un client mic, cu putine comenzi
abia dupa ce se stabilea o colaborare de durata si bine definita se ajungea acolo

asta e diferenta intre serie mare si comenzi cantitativ mici
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#159 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 12 March 2017 - 06:27 PM

Aici e vorba doar de fronturi ( fete usi / sertare ).
Si toate sunt realizate la comanda ... Nu doar pentru un beneficiar ci pentru toti .... Se transmit fisiere Exel cu dimensiuni total diferite intre ele de la beneficiar la beneficiar.
Nu ma pricep la programarea unui CNC ... nu imi era clar cum sub o anumita dimensiune ies intr-un format , iar peste acea dimensiune iese altceva ... Asta este ...
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#160 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 12 March 2017 - 06:52 PM

In cazul asta cred ca softul face alegerea si chiar exista varianta ca operatorul sa nu aiba acces la orice sau sa nu stie sa faca modificari. Zic si eu.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 12 March 2017 - 06:56 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#161 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 12 March 2017 - 09:03 PM

probabil regula de generare a componentei a fost introdusa fara a tine cont ca pot exista si dimensiuni mai mici si unde apar probleme
adica au pus un offset fata de muchia piesei, la 50mm sa zicem dar nu au tinut cont ca la o latime de 120mm freza care face operatiunea e mai mare in diametru si trecerile ei prin material ajung sa se incalece

de obicei operatorul stie doar sa puna dimensiunile la care vrea sa iasa usa si sa aleaga un anumit model de usa
ce e in spate tine de configurare mai adanca si e posibil sa nu o stie

aveam multe probleme de genul asta pentru ca o comanda se baga in calculator la nivel de tip de corp de mobila, stil si dimensiuni
dupa cateva variabile de genul asta toate componentele erau generate automat, inclusiv nesting-ul componentelor pe foaia de material
Erorile de genul asta erau scrise in lista de todo si nu de putine ori implicau destul de multa munca si testari in diferite configuratii astfel incat sa nu reparam ceva stricand altceva
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#162 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 14 March 2017 - 07:10 PM

probabil la un cnc de asemenea dimensiuni si cu un buget de 5,6k euro nu se merge pe rectificarea suprafetelor de asezare a ghidajelor si va trebui chituita structura. intrebarea ar fi ce tip de chit si ce vopsea peste el.
0

#163 Useril este offline   dani2100 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 07-March 17

Postat 14 March 2017 - 07:53 PM

eu am turnat rasina epoxidica pt. planeitate
0

#164 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 15 March 2017 - 06:02 PM

Vezi postareadani2100, la 14 March 2017 - 07:53 PM, a spus:

eu am turnat rasina epoxidica pt. planeitate

salut, poti sa dai cateva detalii, te rog:
ai turnat un singur strat sau mai multe?
ce rasina ai folosit?
ai intampinat vreo problema mai deosebita la turnare?
daca ar fi sa mai torni iar, ai schimba ceva pentru a imbunatati rezultatul?
multumesc.
0

#165 Useril este offline   dani2100 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 07-March 17

Postat 15 March 2017 - 06:11 PM

am folsit mapei epojet lv, intr-un singur strat este o rasina pt injectare in beton si are vascozitate redusa. nu as schimba nimic la felul in care am turnat. am verificat cu o nivela de precizie si suprafata a fost perfect plana dupa turnare. este un procedeu simplu daca pregatirea pt turnare este efectuata cu atentie.

Aceasta postare a fost editata de dani2100: 15 March 2017 - 06:12 PM

0

#166 Useril este offline   giotto 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 06-January 17
  • Gender:Male
  • Location:Hunedoara

Postat 22 April 2017 - 06:52 PM

Salut tuturor,
Am revenit la proiectul meu si va solicit sprijin.
Tin sa mentionez ca bugetul ramane deschis pentru acest proiect.
MASA
-dimensiunea mesei 3200/1500 ( pentru placa de mdf de 2800/1250 ) din profil otel sudat. Pe partea superioara dispus longitudinal fixez sina profilata de ghidaj HIWIN de 25. Pe lateralul mesei dispus longitudinal fixez cremaliera modul 2 sau 3. Va trebui sa aleg pinionul si nu stiu care. Sau daca sa folosesc pinion direc pe axul motor si pe cremaliera. Stiu ca am nevoie de viteza in gol. Un pinion cu 10 dinti are cursa, la o turatie completa, aprx. 70 mm. Cu motor de 1000 rpm as avea o cursa de 70000mm/minut. Nu stiu ce varianta sa aleg
PORTALUL
-din profil otel asezat pe cate doua patine HIWIN, cu bile sau role. Am vazut ca sunt cu diferite caracteristici, cu sau fara flansa ,serie inalta sau plata, pentru un anumit profil de sina, cu sau fara ungere, cu sau fara preincarcare. Nu stiu ce sa aleg
Pe Y voi folosi sina profilata de 20 sau 25 cu cremaliera modul 2. Poata imi sugerati ce variant ar fi potrivita.
Pe Z voi folosi surub cu bile. Poate imi dati un sfat ce fel de surub.
Motoarele vor fi Leadshine . Voi avea doua motoare pe X, unul pe y si unul pe Z. Pe X vor fi de 8Nm dar pe celelalte nu stiu care sa le folosesc. Am cautat distribuitori leadshine si nici unul dintre acestia nu au pe stoc acest motor de 8 nm. In schimb celelalte motoare sunt pe stoc. Oare nu sunt cautate ? Nu cred in varianta ca se vinde ca painea calda si raman fara stoc. Cele doua motoare de 8 Nm sunt suficient de puternice pentru a deplasa portalul de aproximativ 150 kg si cu freza infipta adanc in mdf ?
Driverul trebuie pentru fiecare motor in parte ? Am vazut ca sunt din seria EM, seria M si driver cu control integrat. Desi pe siteul lor recomanda doar doua modele pentru 8Nm. Ce ziceti ?
Sursa trebuie pentru fiecare motor ?
Motorul de frezare sau motoarele de frezare pentru ca probabil voi pune doua motoare, vreau sa intervin cat mai putin in schimbarea frezelor iar cum un motor cu ATC este cu un cost ridicat, prefer solutia aceasta. Nu stiu cum sa fixez cele doua motoare. Independent pe axa y sau ambele sa se deplaseze pe Y si Z-ul sa lucreze alternativ ? Aveti vreo sursa de aprovizionare cu motoare de frezare de 2,2 kw sau mai mult ?
Multumesc
0

#167 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 23 April 2017 - 07:52 AM

@Giotto
Am exact o masina care o doresti sa construiesti si o folosesc pentru frezari in lemn masiv preponderent, 3D si 2D.
MDF ca si material sa frezeaza mult mai usor, clar si e mai putin pretentios utilajul.
Freza era la inceput facut pentru marime de prelucrare 4000x2000x250mm iar mai tirziu am scurtat o la 2000. Pur si simplu foarte rar sau deloc aveam piese de 4000mm.
In prima faza era utilaj pe servo cu reductor pe curea si pe cremaliere.
Nu functioneaza de cit vreo 3-4 saptamani pana isi facea praful treaba. Ba nu mergeu servo din cauza ca intra praf in senzori, ba, sarea cremalierele (in jos) de praf si altele.
Au mai fost cu probleme endswitchuri alea ne-mechanice si le am schimbat cu cele microswqitchuri mechanice care para sint mai fiabile chiar si cu praf.
Pe urma am modificat foarte mult la cremailere, reductie, foarta de amortizare la cremaliere dar am ajuns sa pun surub cu bile, stepere de 8NM direct si de atunci gata cu probleme. Pe partea de motor am un Tecnomotor de 2.2 kw care functioneaza de 6 ani fara probleme, dar unul de 3kw ar fi fost mai bine. Oricum viteza de prelucrare e nu foarte rapid pentru ca daca mergi rapid, nu poti sa frezezi adinc, daca mergi mai incet iti trebuie turatie altfel la motor si e freza mai mica de altfel iti crapa frezele in serie.
Taiam nu mai adinc de cit cu diametru freza si cele mai multe taiam cu freza de 12mm. Placaj cu 6mm sau daca este vorba de vreo chestie de modelism, de 2-3mm. Cu o freza de 20mm motorul de 2,2kw deja este subdimensionat si fortele de prelucrare devin mari pentru stepere de 8NM.
Toate astea le am invatat din practica pentru ca cel care a facut o din prima cu servo, cremaliere etc. parac nu avea habar despre fortele la prelucrare in lemn. si doar pe parcus si prin modificari scumpe si timp investit am ajuns la o freza lafel de fiabila ca si cea care am facut acum 32ani din fier si pana la urma am gasit si om care imi a montat electronica cum trebuie din Timisoara de aici de pe forum.

Eroare pentru prelucrare mobilierului este suficient de mic cu stepere daca mechanica este solida.
Nu am pretejat nimic de praf de cit electronica. Dar am exhaustor montat in caz ca se poate, La unele piese mai adica de 50mm numai se poate, ca fac piese cu adincine pana 210mm(Z).

Din toata investitie, masa si portalul din profile de aluminiu pe linga soft legal fac cea mai mare parte de investie.
Un pachet de stepere cu driverele, surse si braekout te costa 400eur doar.
Ghidajele care ai selectat sint destul de mari. Ale mele am luat de la CNC-Discount din Germania.

Al doila CNC care am facut acum 32de ani din fier sudat si prelucrat cantareste 2.5tone are ghidaje si surube STAR si fucntioneaza impecabil tot cu steppere la zecime fara probleme. La ea nu am nici exhaustor si nici protectia antipraf pentru nimic. Merge bine in continuare si daca trebuie si nonstop toata ziua ca si celelalta.

Aceasta postare a fost editata de wabo1: 23 April 2017 - 07:54 AM

Walter Born
rhc@born.ro
0

#168 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 08 May 2017 - 03:34 PM

pentru finisarea structurilor din teava rectangulara ce s-ar putea folosi ? ma refer la chit/grund/vopsea. vopseaua care se gaseste in magazinele de materiale de constructii e ok sau pleaca de pe structura cand mai freci un lemn pe ea?
epoxy pare o solutie buna, a folosit cineva? merge in combinatie cu chit poliesteric ? in principiu orice informatie care vine din experienta proprie e utila, operatia asta e calcaiul lui ahile la mine si ar fi important sa iasa bine din prima.
bate si cu topicul asta, de asta am postat aici :rolleyes:
0

#169 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 08 May 2017 - 04:34 PM

Vezi postareaTeleflyer, la 08 May 2017 - 03:34 PM, a spus:

pentru finisarea structurilor din teava rectangulara ce s-ar putea folosi ? ma refer la chit/grund/vopsea. vopseaua care se gaseste in magazinele de materiale de constructii e ok sau pleaca de pe structura cand mai freci un lemn pe ea?
epoxy pare o solutie buna, a folosit cineva? merge in combinatie cu chit poliesteric ? in principiu orice informatie care vine din experienta proprie e utila, operatia asta e calcaiul lui ahile la mine si ar fi important sa iasa bine din prima.
bate si cu topicul asta, de asta am postat aici :rolleyes:



Incearca o vopsea cauciucata, sau plasticata cum este aia de boxe.
0

#170 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 08 May 2017 - 06:24 PM

Vezi postareaTeleflyer, la 08 May 2017 - 03:34 PM, a spus:

pentru finisarea structurilor din teava rectangulara ce s-ar putea folosi ? ma refer la chit/grund/vopsea. vopseaua care se gaseste in magazinele de materiale de constructii e ok sau pleaca de pe structura cand mai freci un lemn pe ea?
epoxy pare o solutie buna, a folosit cineva? merge in combinatie cu chit poliesteric ? in principiu orice informatie care vine din experienta proprie e utila, operatia asta e calcaiul lui ahile la mine si ar fi important sa iasa bine din prima.
bate si cu topicul asta, de asta am postat aici :rolleyes:

Am un amic care fabrica vopseluri de mai multe feluri. Ce stiu de la el este ca rasina care se pune in vopsea face diferenta caci este cea mai scumpa componenta. Producatorii "segmenteaza" piata in functie de cantitatea de rasina pusa in vopsea caci acolo scade sau creste profitul lor, iar cantitatea de rasina se pune de catre un dispenser automat in functie de cate picaturi sunt in reteta (care se stabilesc de catre "don patron" ). Parerea mea este sa alegi cea mai scumpa vopsea care NU este 3 in 1, si care NU este facuta de Adeplast ( o mizerie !). Oricum vopseaua trebuie sa se pupe cu grundul si chitul iar cea mai buna experienta in asta au tinichigii auto. Intra pe un forum auto de tinichigerie si cred ca gasesti raspunsuri acolo.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 08 May 2017 - 06:26 PM

0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro