Modelism - RHC Forum: Conectivitate receptor D4R-ll (PPM mode) cu flight controller CC3D pe - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Conectivitate receptor D4R-ll (PPM mode) cu flight controller CC3D pe probleme

#1 Useril este offline   coromel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 13-March 15
  • Gender:Male

Postat 27 December 2016 - 09:26 AM

Salut,
Am incercat sa conectez prin LibrePilot Taranisul meu X9D Plus, echipat cu receptorul D4R-ll in modul PPM la drona mea, DYS 250 cu CC3D cumparata de pe HobbyKing.
Am urmarit pe youtube un filmulet in acest sens, https://www.youtube....h?v=9jyq12lrxQ4, care este foarte explicit. Totul merge bine in ceea ce priveste reglajele/setarile dronei in aplicatie. Problema apare cind ajung la Transmitter setup wizard. Aici, dupa ce aleg tipul acro si modul 2 la statie, in momentul in care trebuie sa misc stick-iurile conform instructiunilor de pe aplicatie (incepe cu stick-ul de pe canalul 1, throttle) desi misc stick-ul de throttle pe statie, pe ecran nu apare ca se misca, in consecinta nu pot da ‘’next’’ ca sa termin setarile. Am incercat si pe manual, nu am reusit nimic. Am citit ca in modul PPM pot apare in unele cazuri situatii de genul asta in care trebuie facute nush ce setari sau sa fac channel’s mapping. Inca mai caut pe youtube, etc. Ce pot sa fac pt. rezolva problema?
0

#2 Useril este offline   neataticu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1428
  • Inregistrat: 25-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City - Ilfov
  • Interests:Aero - auto - moto - velo - sport
    Multi roto !

Postat 27 December 2016 - 10:00 AM

Salut,

Ar trebui sa ai canalele mapate bine din start(cel putin Throtle, ailerons,evelator si rudder). receptorul l-ai binduit la statie ? si l-ai pus in CPPM mode? ( semnalul pe canalele 3 si 4 scurcircuitate cu un jumper) ?
12CM Records

Freestyle - Armattan Rooster /T-motor f40 pro II - 2400kv motors / Kiss 32A ESC / Kiss V2 FC / Foxeer Pedator / FrSky Taranis x9d+ on TBS Crossfire / TBS Unify Pro V3
DJI Mavic Pro
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 December 2016 - 10:03 AM

Esti sigur ca ch1 este throttle ?
El apare primul care trebuie miscat in Transmitter setup wizard, dar asta nu inseamna ca ar fi ch1... :unsure:
Ai incercat sa dai de toate betzele in toate directiile ?

Am si eu un CC3D pus pe o drona prefabricata, si din motive similare am trecut pe CF.
Open/Libre Pilot incearca sa faca pe Windows-ul, dar intr-o lume de linux, cum e cea a FC-urilor, nu prea ii iese...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   coromel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 13-March 15
  • Gender:Male

Postat 27 December 2016 - 10:36 AM

Vezi postareaneataticu, la 27 December 2016 - 10:00 AM, a spus:

Salut,

Ar trebui sa ai canalele mapate bine din start(cel putin Throtle, ailerons,evelator si rudder). receptorul l-ai binduit la statie ? si l-ai pus in CPPM mode? ( semnalul pe canalele 3 si 4 scurcircuitate cu un jumper) ?

Da, receptorul este binduit cu statia, are jumperul pus pt CPPM...nu stiu cum sa mapez canalele. Oricum pe Taranis am canalele puse pe Input si pe mixer in ordinea normala, incepind cu canalul 1 ca si Throttle, etc.

Vezi postarearenatoa, la 27 December 2016 - 10:03 AM, a spus:

Esti sigur ca ch1 este throttle ?
El apare primul care trebuie miscat in Transmitter setup wizard, dar asta nu inseamna ca ar fi ch1... :unsure:
Ai incercat sa dai de toate betzele in toate directiile ?

Am si eu un CC3D pus pe o drona prefabricata, si din motive similare am trecut pe CF.
Open/Libre Pilot incearca sa faca pe Windows-ul, dar intr-o lume de linux, cum e cea a FC-urilor, nu prea ii iese...


Da, am incercat cu toate stick-urile dar nu se misca nimic, am incercat si pe manual, nimic.
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 December 2016 - 10:37 AM

De ce ar fi normal ch1 throttle ? :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   coromel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 13-March 15
  • Gender:Male

Postat 27 December 2016 - 10:45 AM

Vezi postarearenatoa, la 27 December 2016 - 10:37 AM, a spus:

De ce ar fi normal ch1 throttle ? :unsure:

Haideti sa nu ne abatem de la subiect, va rog. Se poate face ceva in sensul rezolvarii problemei intilnite sau nu?
0

#7 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 27 December 2016 - 11:40 AM

Primul pas, vezi ce iese din statie, la meniul asta:
https://oscarliang.com/ctt/uploads/2015/07/RSSI-taranis-ppm-channel-full-signal-300x173.jpg


Daca aici cand dai din betze nu misca nimic, n-ai alocat un imput la fiecare canal, in meniul mixer. Ordinea standard este ch1=ail(roll) ch2=ele(pitch) ch3=thr(acceleratie/gaz) ch4=rudd(yaw) ch5-6-999 ce doresti tu. Merg puse oricum, dar asa se pun de obicei. Nu stiu de ce tipul din video le pune asa cum o face, nu e gresit dar e nefiresc.
Daca misca atunci leaga-te cu FC-ul la PC si vezi din tab-ul servo monitor, la rx, daca FC vede comenzile din RX:
http://www.plastibots.com/wordpress/wp-content/uploads/2015/09/CFDualProfileSWc-300x219.jpg

Daca misca atunci leaga-te cu FC-ul la PC si vezi din tab-ul servo monitor, la rx, daca FC vede comenzile din RX:



Daca nu misca nimic, atunci problema poate fi de la rx nebinduit, rx fara jumper pe ch3-4(eu am cositorit pinii intre ei, ca jumperul ala e de groaza), FC ne-setat pe modul PPM, legatura gresita intre rx si FC.
Daca misca, atunci e totul ok.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 27 December 2016 - 11:41 AM

0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 December 2016 - 11:46 AM

El nu are cum sa vada ecranul ala, ca nu e pe soft CF/BF.

Exista unul similar si la Open/Libre Pilot, unde eu nu am vazut sa miste nimic.
Unii zic ca lor le-a mers numai pe PWM.
E posibil sa nu priceapa timing-ul non standard de receptor PPM Frsky... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   coromel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 13-March 15
  • Gender:Male

Postat 27 December 2016 - 11:49 AM

Vezi postareaCiprian97, la 27 December 2016 - 11:40 AM, a spus:

Primul pas, vezi ce iese din statie, la meniul asta:
https://oscarliang.com/ctt/uploads/2015/07/RSSI-taranis-ppm-channel-full-signal-300x173.jpg


Daca aici cand dai din betze nu misca nimic, n-ai alocat un imput la fiecare canal, in meniul mixer. Ordinea standard este ch1=ail(roll) ch2=ele(pitch) ch3=thr(acceleratie/gaz) ch4=rudd(yaw) ch5-6-999 ce doresti tu. Merg puse oricum, dar asa se pun de obicei. Nu stiu de ce tipul din video le pune asa cum o face, nu e gresit dar e nefiresc.
Daca misca atunci leaga-te cu FC-ul la PC si vezi din tab-ul servo monitor, la rx, daca FC vede comenzile din RX:
http://www.plastibots.com/wordpress/wp-content/uploads/2015/09/CFDualProfileSWc-300x219.jpg

Daca misca atunci leaga-te cu FC-ul la PC si vezi din tab-ul servo monitor, la rx, daca FC vede comenzile din RX:



Daca nu misca nimic, atunci problema poate fi de la rx nebinduit, rx fara jumper pe ch3-4(eu am cositorit pinii intre ei, ca jumperul ala e de groaza), FC ne-setat pe modul PPM, legatura gresita intre rx si FC.
Daca misca, atunci e totul ok.


Intr-adevar, la avion am configuratia normala, cu gazul pe canalul 3. Am sa incerc astfel, sper sa mearga, multumesc.
0

#10 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 27 December 2016 - 12:03 PM

https://librepilot.a...t+Configuration
Imi pare aiurea tare soft-ul asta. Nu stiu de ce te-ai complica cu el, da-i un flash cu cleanflight sau betaflight(aceiasi marie cu alta palarie) si n-ai treaba.
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 December 2016 - 01:01 PM

la cc3d nu e asa simplu cu "da-i un flash..." ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   coromel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 13-March 15
  • Gender:Male

Postat 27 December 2016 - 01:43 PM

Vezi postareacoromel, la 27 December 2016 - 11:49 AM, a spus:

Intr-adevar, la avion am configuratia normala, cu gazul pe canalul 3. Am sa incerc astfel, sper sa mearga, multumesc.

Ce mai pot sa spun este ca statia, in meniul ei confirma toate canalele cind misc stick-urile/butoanele alocate. Am sa incerc sa ma asigur si ca jumperul face contact corect (am mai multi).
0

#13 Useril este offline   coromel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 13-March 15
  • Gender:Male

Postat 27 December 2016 - 01:49 PM

Vezi postarearenatoa, la 27 December 2016 - 11:46 AM, a spus:

El nu are cum sa vada ecranul ala, ca nu e pe soft CF/BF.

Exista unul similar si la Open/Libre Pilot, unde eu nu am vazut sa miste nimic.
Unii zic ca lor le-a mers numai pe PWM.
E posibil sa nu priceapa timing-ul non standard de receptor PPM Frsky... :unsure:


Pai cum se poate sa nu priceapa timing-ul cind in filmuletzul de pe youtube, toate merg? Cazm ciudat totusi. Eu doar sper ca poate fi o chestie de soft sau ceva de genul...doar sper s-o rezolv altfel am dat banii degeaba pe rx.
0

#14 Useril este offline   neataticu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1428
  • Inregistrat: 25-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City - Ilfov
  • Interests:Aero - auto - moto - velo - sport
    Multi roto !

Postat 27 December 2016 - 01:49 PM

De unde esti ? Ar fi mai usor daca ne-am putea vedea... daca esti din Bucuresti/Ilfov te pot ajuta live.
12CM Records

Freestyle - Armattan Rooster /T-motor f40 pro II - 2400kv motors / Kiss 32A ESC / Kiss V2 FC / Foxeer Pedator / FrSky Taranis x9d+ on TBS Crossfire / TBS Unify Pro V3
DJI Mavic Pro
0

#15 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 27 December 2016 - 01:50 PM

Nu pe rx, pe FC, dupa parerea mea. Rx-ul ala e folosit de ani de zile fara probleme
0

#16 Useril este offline   coromel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 13-March 15
  • Gender:Male

Postat 27 December 2016 - 02:00 PM

Vezi postareaneataticu, la 27 December 2016 - 01:49 PM, a spus:

De unde esti ? Ar fi mai usor daca ne-am putea vedea... daca esti din Bucuresti/Ilfov te pot ajuta live.

Din Constanta...prietenii mei spun ca nu merge sa fac ppm cu taranis si d4r-ll, dar eu nu ma las :)
0

#17 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 27 December 2016 - 02:11 PM

D4R-II merge prin cppm de cand lumea si pamantul. Problema e la FC sau la interpretarea PPM-ului de catre FC.
0

#18 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 December 2016 - 02:26 PM

Vezi postareacoromel, la 27 December 2016 - 01:49 PM, a spus:

Pai cum se poate sa nu priceapa timing-ul cind in filmuletzul de pe youtube, toate merg? ...


Am urmarit si eu acum filmul... arata bine in astea de demo :)
Ce pot sa iti zic ca nici la mine nu misca throttle, si evident ca nici mai departe...
Acelasi CC3D si Rx, au mers... incarcat cu Cleanflight 1.10, ca mai nou nu merge pe CC3D prin USB direct, fara sa te complici cu fire lipite.
Deci banuiesc ca decodarea PPM Frsky nu iese in OpenPilot, pentru ca frame-ul la D4R este prea scurt, 18 ms fata de 22ms standard.
Posibil D4R din clip sa fie incarcata cu firmware-ul alternativ, care extinde frame-ul la 27ms, si poate pe ala il pricepe... :unsure:

Ai putea incerca, de proba, sa setezi in Taranis modul de lucru pe 6ch in loc de 8, va genera un frame mai standard, care e posibil sa il inghita OP-ul.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#19 Useril este offline   coromel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 13-March 15
  • Gender:Male

Postat 27 December 2016 - 03:36 PM

Vezi postarearenatoa, la 27 December 2016 - 02:26 PM, a spus:

Am urmarit si eu acum filmul... arata bine in astea de demo :)
Ce pot sa iti zic ca nici la mine nu misca throttle, si evident ca nici mai departe...
Acelasi CC3D si Rx, au mers... incarcat cu Cleanflight 1.10, ca mai nou nu merge pe CC3D prin USB direct, fara sa te complici cu fire lipite.
Deci banuiesc ca decodarea PPM Frsky nu iese in OpenPilot, pentru ca frame-ul la D4R este prea scurt, 18 ms fata de 22ms standard.
Posibil D4R din clip sa fie incarcata cu firmware-ul alternativ, care extinde frame-ul la 27ms, si poate pe ala il pricepe... :unsure:

Ai putea incerca, de proba, sa setezi in Taranis modul de lucru pe 6ch in loc de 8, va genera un frame mai standard, care e posibil sa il inghita OP-ul.

Taranisul meu setari pt D16, D8 si nu stiu mai ce...eu l-am pus intr-adevar pe D8, nu stiu dc are pt. D6, dc da o sa incerc astfel.
0

#20 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 December 2016 - 03:54 PM

In ER9x se poate... :unsure: si este solutia cea mai cunoscuta pana cand sa apara firmware-ul cu frame extins...

http://api.ning.com/files/yKOGpHUJ-fSLtkA34HUo6aTPqnRTyoQM6xXbzZIT*djhkLYprsFcpDUVu65AHFxTCpla4F43pHQMiQ7oaBs65Q__/9X6CHs.jpg
... cu picioarele pe pamant ...
0

#21 Useril este offline   coromel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 13-March 15
  • Gender:Male

Postat 27 December 2016 - 11:22 PM

Da, am incercat toate solutiile discutate, nu merge.
0

#22 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 27 December 2016 - 11:41 PM

Pune-i cleanflight.
http://thrustworx.co...ght-cc3d-guide/
0

#23 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 28 December 2016 - 01:52 AM

Exista varianta BIN (LINK)care se incarca in CC3D folosinf loader-ul de la OPENPILOT sau LIBREPILOT ... sunt tutoriale pe net, eu asa am facut si merge super si nu ai nevoie de placupele alea de arduino.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#24 Useril este offline   coromel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 13-March 15
  • Gender:Male

Postat 28 December 2016 - 08:13 AM

Vezi postareacoromel, la 27 December 2016 - 11:22 PM, a spus:

Da, am incercat toate solutiile discutate, nu merge.

Imi zice ca am un ''range issue with throttle '' si ca tre's-o iau de la inceput cu calibrarea...care calibrare, naiba stie?!
0

#25 Useril este offline   coromel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 13-March 15
  • Gender:Male

Postat 28 December 2016 - 08:14 AM

Vezi postareaTeo-Costin, la 28 December 2016 - 01:52 AM, a spus:

Exista varianta BIN (LINK)care se incarca in CC3D folosinf loader-ul de la OPENPILOT sau LIBREPILOT ... sunt tutoriale pe net, eu asa am facut si merge super si nu ai nevoie de placupele alea de arduino.

Multumesc, o sa incerc si asta, te-as ruga un link dc poti...
0

#26 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 December 2016 - 08:39 AM

Nu stiu daca asta este link-ul care voia sa ti-l dea Teo, dar cam asta este ce trebuie facut, pe calea asta am mers eu.



Ecranul de CF Config arata altfel, au trecut doi ani :)
Prima oara trebuie sa te duci in Receiver, defiliezi ecranul, ca altfel nu vezi setarea, este ascunsa jos, si treci receptorul pe PPM.
Dupa ce salvezi si se restarteaza CC3D, o sa vezi canalele de la statie cum se misca.
Daca nu se misca in ordinea corecta, vezi sus in acelasi ecran ordinea canalelelor in functie de tipul statiei, unde scrie AETR1234.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 December 2016 - 08:43 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#27 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 28 December 2016 - 08:55 AM

Ce a pus RENATOA este OK
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#28 Useril este offline   coromel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 13-March 15
  • Gender:Male

Postat 28 December 2016 - 09:15 AM

Vezi postareaTeo-Costin, la 28 December 2016 - 08:55 AM, a spus:

Ce a pus RENATOA este OK

Multumesc tuturor, am notat, revin cu zezultatul.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro