Modelism - RHC Forum: vreau sa fac un cnc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

vreau sa fac un cnc

#61 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2017 - 09:35 PM

Vezi postareaDanieltnokia2000, la 18 January 2017 - 09:30 PM, a spus:

Pai da,dar îmi trebuia un nr eori pe care îl iei de pe site-ul vămii care surpriza nu merge, și DHL taxează din ziua 3 cu 27 lei/zi stocarea in depozit. Calculând am zis că pot sa ies mai rău.

Corect , si eu am incercat sa merg pe firul acelui cod eori dar era o chestie complicata . Si asta nu e tot , pe deasupra compania cere si dovada de plata catre vanzator , nu mai considera de buna factura care o declara chinezul cu care in prealabil te intelesesei cu el sa o puna mai mica , a mers odata treaba asa .
0

#62 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 18 January 2017 - 09:35 PM

Vezi postareaDanieltnokia2000, la 18 January 2017 - 09:30 PM, a spus:

Pai da,dar îmi trebuia un nr eori pe care îl iei de pe site-ul vămii care surpriza nu merge, și DHL taxează din ziua 3 cu 27 lei/zi stocarea in depozit. Calculând am zis că pot sa ies mai rău.

Da, i-adevarat. O porcarie cu nr. ala EORI... care la persoane fizice ii identic cu CNP-ul... da` de ce sa nu inventam "noi" niste bete de bagat in roti?!? :rofl:
Cat despre dovada platii aia de fapt o cere directia vamala, DHL-ul n-are nici o treaba cu asta, doar ca ei trebuie sa depuna toate hartzoagele necesare pt. vamuire.

Aceasta postare a fost editata de informer: 18 January 2017 - 09:38 PM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#63 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2017 - 09:42 PM

La Posta Romana am suportat o umilinta si mai mare . Am luat 3 suruburi din Koreea care au fost trimise cu posta rapida . Vama a aplicat intai taxe vamale ( cica a depasit 150 euro , care a reprezentat 8 % de pe dovada de plata iar apoi la suma rezultata a mai aplicat tva 19% ,cu alte cuvinte a aplicat taxa la taxa
0

#64 Useril este offline   sellmyapartment 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 09-December 16

Postat 18 January 2017 - 10:03 PM

buna ziua, tocmai vroiam pe 1februarie sa comand 3 suruburi sfu1605, cu ce le mai trebueie, de pe situl asta banggood.com... chinezesc,
deci cum trebuie defapt sa fac calculul de pret?
sa adaug +8% si apoi +19% ca sa aflu cat ma va costa?
sau de pe ce site chinezesc sa caut?
0

#65 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2017 - 10:07 PM

Daca fiecare in parte costa sub 150 euro comanda-le separat. Altfel calculul aratat de tine este corect
0

#66 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 19 January 2017 - 03:44 PM

La produsele de schimb de masini unelte (strung, freze, cnc-uri) nu se plateste vama.
Ce faceti voi, greseala de comunicare cu vamesul la posta, si cu declarantul vamal la firmele private de curierat.
Eu aduc o gramada pe toate liniile (otopeni, vapor, etc), si platesc doar transport si tva.
Iar la DHL, platile le fac ramburs cand vine cu produsul la poarta.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 19 January 2017 - 03:45 PM

0

#67 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2017 - 04:13 PM

Vrem sa invatam si noi mestesugul 😉. Daca fac achiziția pe Ebay trimite chinezul marfa cu DHL si apoi sa primeasca banii ramburs ? Pe de alta parte cum conving eu vamesul ca este piesa de schimb ? Spre exemplu cand am primit ultimele suruburi , am fost instiimtat ca am primit rulmenti , cred ca astia nici nu stiu sa incadreze marfa corect . Ce ma intriga este faptul sa au fost si sh pe deasupra , dar ai cu cine sa te contrazici ?
0

#68 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 19 January 2017 - 04:29 PM

Ii spui vamesului ca sunt componente de schimb pentru masini unelte ( strung, freza, etc).
Este un cod vamal care incepe cu 3.
Stie el, ii spui ca nu are vama.
Iar dhl-ul iti trimite actele pe fax, le completezi, le trimiti inapoi cu specificatia ca platesti ramburs, si gata
0

#69 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 19 January 2017 - 05:59 PM

Vezi postareamincof, la 19 January 2017 - 04:29 PM, a spus:

Iar dhl-ul iti trimite actele pe fax, le completezi, le trimiti inapoi cu specificatia ca platesti ramburs, si gata

Daca platesti la DHL cand primesti coletul atunci le platesti si comisionul pt. ca ti-au achitat TVA-ul (comisionul despre care zicea Danieltnokia2000 mai devreme).
Desigur ca daca valoarea TVA-ul este consistenta, 100RON+ cat este comisionul nu conteaza asa mult.
Dar de ex. eu primesc des PCB-uri din China ($10 pt. 10buc. + $25 transport) si tot TVA-ul este 40 - 60RON... mi se pare stupid sa platesc dublu comision. :angry:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#70 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 19 January 2017 - 07:40 PM

Pai aici se greseste, se cumpara cate o bucata. Este bine sa faci cumparaturi mai multe, un colet mai zdravan, si atunci si transportul este mai ieftin.
Si totdeauna se plateste la dhl de la baza, sau ups, si nu la ai nostri din romania ca preturile sunt triple.
De exemplu eu am adus din anglia 5 paleti si am platit la baza 800E, iar daca ii trimitea si achitam la cei de aici (fiind aceasi firma), plateam 6950E.
Firma in cauza fiind TNT.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 19 January 2017 - 07:41 PM

0

#71 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 21 January 2017 - 11:57 AM

Au ajuns ghidajele. Sunt ok si sunt cu pretensionare. Pe factura nu am plătit vama ci doar tva. Erau încadrate la piese auto parca. Acum urmează sa găsesc ceva suruburi. Tot de pe ebay dar nu mai iau decât din uniune.
0

#72 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 21 January 2017 - 02:17 PM

Daca nu te superi ... ce ghidaje ai luat ? Si daca nu e o problema , cat te-au costat ? Multumesc.
0

#73 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 21 January 2017 - 08:52 PM

Susținute de 16. 2de300, 2 de 700 si doua de 1100 si 12 bucșe cu bile 123gbp si 100 TVA si 108 camătă la dhl.

Aceasta postare a fost editata de Danieltnokia2000: 21 January 2017 - 08:53 PM

0

#74 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 26 January 2017 - 11:52 PM

Am luat si surubul pentru z. pt ca nu am mai avut pana acum intreb. la capatul prelucrat pt cuplaj este suportul cu cei doi rulmenti(cred). asta are niste extra simeringuri care fac ca surubul sa mearga cam greu. asa e normal? cred ca pierde multa putere motorul doar sa invarta acest surub.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: surubb.jpg

Aceasta postare a fost editata de Danieltnokia2000: 26 January 2017 - 11:53 PM

0

#75 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 28 January 2017 - 09:53 AM

Da, asa este normal daca are rulmenti axiali. Dar la prima vedere vazand calitatea surubului, cred ca in interior sunt rulmenti chinezesti radiali. In aceasta situatie, semeringul nu-si mai are rostul pentru ca rulmentii radiali au semeringul lor de plastic, sau tabla contra prafului.
Iar la problema pierderii puterii motorului, nu ai de ce sa-ti faci griji.


0

#76 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 28 January 2017 - 10:28 AM

Vezi postareamincof, la 28 January 2017 - 09:53 AM, a spus:

Da, asa este normal daca are rulmenti axiali. Dar la prima vedere vazand calitatea surubului, cred ca in interior sunt rulmenti chinezesti radiali. In aceasta situatie, semeringul nu-si mai are rostul pentru ca rulmentii radiali au semeringul lor de plastic, sau tabla contra prafului.
Iar la problema pierderii puterii motorului, nu ai de ce sa-ti faci griji.


Pai pierderea de putere poate fi importanta în situații limită. Pot pierde pași doar din cauza asta. Am experiență cu strungul la care i-am făcut cutie electronică și la filetare unde este risc sa pierzi pași totul conta. O să scot un simering sa vad ce-i acolo că totuși merge prea greu.
0

#77 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 28 January 2017 - 11:12 AM

Nu trebuie sa scoti nimic. Dupa o ora de mers, totul se va schimba, isi va forma structura dupa ax.
Daca iti faci probleme ca un stepper pierde pasi din cauza unui semering, atunci ce probleme o sa-ti faci la axa z cand motorul trebuie sa-ti urce freza?
Tu oricum nu ai ales filetul corespunzator pentru axa z. La axa z se alege de obicei un filet cat mai drept, si cu pas cat mai mic, nu unul inclinat si pas mare. Cand o sa-ti cada freza in bot, atunci o sa fie o problema, asa ca cat de cat semeringul va mai opune si el un pic de contra.
Iar la strung greseala este a ta, Niciodata nu pui un stepper singur pentru filetare decat daca are multi nw. Totdeauna trebuie un reductor in bot.
0

#78 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 28 January 2017 - 11:42 AM

Vezi postareamincof, la 28 January 2017 - 11:12 AM, a spus:

Nu trebuie sa scoti nimic. Dupa o ora de mers, totul se va schimba, isi va forma structura dupa ax.
Daca iti faci probleme ca un stepper pierde pasi din cauza unui semering, atunci ce probleme o sa-ti faci la axa z cand motorul trebuie sa-ti urce freza?
Tu oricum nu ai ales filetul corespunzator pentru axa z. La axa z se alege de obicei un filet cat mai drept, si cu pas cat mai mic, nu unul inclinat si pas mare. Cand o sa-ti cada freza in bot, atunci o sa fie o problema, asa ca cat de cat semeringul va mai opune si el un pic de contra.
Iar la strung greseala este a ta, Niciodata nu pui un stepper singur pentru filetare decat daca are multi nw. Totdeauna trebuie un reductor in bot.

Cum adică filet drept? De ce ar cădea freza când steperul e blocat? Doar nu duc axa. Z la un punct și acolo dau disable la motor. Daca o fi cazul fac cu contragreutate.
0

#79 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2017 - 12:44 PM

Adica un surub cu pas mic 2 sau 3 mm ,ideal. Nu cade motorul cand stepper-ul e blocat, dupa ce inchizi masina .Fara intentie acest fenomen iti pune in avidenta faptul ca ai lucrat corect si nu ai abateri de montaj iar frecarile sunt minime in ansablu
E am cu pas de 4 si la 6 kg cat are motorul nu cade pe masa in repaos .La pas de 5 si cu greutate mare in motor va trebui sa gasesti solutie de compensare a greutatii , ori cu scripete ori cu un piston , metodele sunt arhicunoscute

La axa z oricum nu ai nevoie de viteze mari
0

#80 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 28 January 2017 - 01:21 PM

poti sa pui foarte bine si un reductor de 5-10:1

Aceasta postare a fost editata de mincof: 28 January 2017 - 01:21 PM

0

#81 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 January 2017 - 02:24 PM

Vezi postareaDanieltnokia2000, la 28 January 2017 - 11:42 AM, a spus:

Cum adică filet drept? De ce ar cădea freza când steperul e blocat? Doar nu duc axa. Z la un punct și acolo dau disable la motor. Daca o fi cazul fac cu contragreutate.

Nu te mai speria, n-o sa fie cazul de modificari. Eu am pas de 4 mm la surubul de pe Z si nu deplasez caruciorul ci am caruciorul fix si misc toata axa. Adica am motorul in capat si caruciorul este fixat de portal. Si nu a cazut niciodata. E drept ca daca insist serios, cu motorul nealimentat, pot ridica sau cobora axa, dar nu usor. Am pus pe Z un motoras mai mic decat am pe unele jucarii cu curele si ridica pe langa greutatea axei inca vreo 30 kg fara sa se le simta. Nealimentata, axa ramane nemiscata. Cand lucrez toate axele sunt alimentate si cand nu lucrez nimeni nu misca masina. Cu mana extrem de greu imping elementele mobile. Si doar n-o fi cea mai proasta masina din lume. Ideal era sa folosesc la toate axele motoarele originale, prevazute cu frana (aia e actionata cand motorul nu-i alimentat). Dar la varianta asta nu am astfel de motor. Poate daca era pas de 10 sau mai mare, eram mai atent, dar nu e cazul la pas de 5.

Iau cateva poze la nimereala. Axa verticala e identica cu aia orizontala, e profil plin, si nu-i usoara. Si coafura rezista...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1462 (Large).JPG
  • Imagine atasata: IMG_1682 (Large).JPG
  • Imagine atasata: Picture 315 (Large).jpg

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#82 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 28 January 2017 - 02:37 PM

Poti sa ai pas de 4mm cu filet aproape drept, si poti sa ai pas de 4 cu filet inclinat (pentru viteza0.
Sa nu confundam pasul la filet cu dplasarea pe o rotatie.
Daca te uiti la filetul surubului o sa-ti dai seama daca este cu pas de 4mm si face pe o rotatie 5mm avans, sau ai pasul de 4mm si face un avans de 15mm.
Biluta conteaza
La un surub de 1605 inseamna ca avansul pe o rotatie este de 5mm, la unul de 1610, avansul este de 10mm, cu acelasi pas de filet si aceasi biluta, numai ca inclinatia difera

Aceasta postare a fost editata de mincof: 28 January 2017 - 02:41 PM

0

#83 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 28 January 2017 - 02:46 PM

Acum ti-am vazut si eu cnc-ul. Este un Isel dupa cum vad.
Tare as fi curios cat a costat si daca ai steppere sau servouri-le lor?
0

#84 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 January 2017 - 03:14 PM

Vezi postareamincof, la 28 January 2017 - 02:37 PM, a spus:

Poti sa ai pas de 4mm cu filet aproape drept, si poti sa ai pas de 4 cu filet inclinat (pentru viteza0.
Sa nu confundam pasul la filet cu dplasarea pe o rotatie.
Daca te uiti la filetul surubului o sa-ti dai seama daca este cu pas de 4mm si face pe o rotatie 5mm avans, sau ai pasul de 4mm si face un avans de 15mm.
Biluta conteaza
La un surub de 1605 inseamna ca avansul pe o rotatie este de 5mm, la unul de 1610, avansul este de 10mm, cu acelasi pas de filet si aceasi biluta, numai ca inclinatia difera


De regula nu-s atat de categoric si mereu spun ca adevarul este relativ.
Aici problema e putin incurcata. La diametrele uzuale pe care le folosim noi de 16 si 20 mm, pasul de 5 mm are aproape aceeasi inclinatie. Este de mai putin de 1 grad pentru cele doua diametre. Deci nu se pune problema de viteza sau forta. La pas de 4 mm diferenta este si mai mica.
Nu confund niciodata pasul surubului cu deplasarea pe o rotatie a piulitei sau a caruciorului din simplul motiv ca sunt totdeauna egale prin definitie. Confuzia apare la filetele cu mai multe inceputuri, unde se masoara deseori distanta intre spirele consecutive (sunt ale inceputurilor diferite), crezand ca ala este pasul.

Daca pasul este de 4, deplasarea piulitei va fi de 4 indiferent daca afara este zi sau noapte, indiferent de diametrul surubului. Eu stiu de unde vine confuzia, dar ma fac ca ploua.

La 1605 si 1610, este aproape cum spui, cu o mica exceptie. Ala de 10 are doua inceputuri. Seamana la aspect cu ala de 5, dar nu-s la fel. Adica spre deosebire de cum afirmi, exceptia este asta: unul are pas de 5 si unul de 10, chiar daca bilele sunt identice si spirele seamana izbitor de bine.

Referitor la cnc, da, am mai sups, am cumparat doua mecanici fara axa Z si am facut din doua unul. Erau mecanici chioare dar noi si am dat undeva pe la 1500 euro pe amandoua. Nu mai stiu exact suma ca nu m-a interesat tare (am mai spus si ca a fost un cadou al nevestei ca sa ma scuteasca de ceva munca) si daca in banii astia am inclus si TVA-ul sau nu, ca nu mai tin minte. O sa revin cu suma exacta ca mai am facturile. O mecanica o folosesc cu toate improvizatiile din lume ca le suporta si pe cealalta o s-o completez cu ce e potrivit. Tot oscilez intre a pune axa mobila la locul ei pe prima structura (dar acum este deja folosita) si sa fac doua Z-uri, sau sa fac doua axe noi pentru cnc-ul ramas incomplet. Nu-i graba, ca momentan lucrez putin.Inclin sa completez integral CNC-ul al doilea, ca pot lucra incet, piesele pe primul.
Vorbim!

PS. pe cel functional am steppere (doua de la doua imprimante vechi HP si unul nou dar micut pe Z) si structura pe care incerc s-o completez are deja motorul original, ala cu frana, de la isel.
Au fost niste prototipuri, erau echipate cu steppere, dar nu mai erau pe structuri cand le-am luat.
Astea ar fi trebuit sa fie pe structura. Am doar unul pana acum. N-as mai investi mult in structura a doua ca am in plan un cnc mult mai micut, dupa cum ma mai laudam fara rost pe undeva...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 867 (Large).jpg

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 January 2017 - 03:55 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#85 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 28 January 2017 - 05:49 PM

Pentru mine pas inseamna pas ca la surub.
Eu am surub de 16mm cu pas de 4 si 20mm pe rotatie cu un singur inceput, surub de 20 cu 4 inceputuri si pas de 4mm si 20mm pe rotatie, si surub de 16 cu pas de 4mm si 5mm/rot.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 28 January 2017 - 05:52 PM

0

#86 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 January 2017 - 06:08 PM

Asta de care zici tu se numeste "pas aparent" al surubului, dar se foloseste doar la calcule de rezistenta... N-are treaba cu deplasarea.
Pasul care se foloseste in documentatiile tehnice, se masoara pe flancurile aceluiasi profil generator, indiferent cate inceputuri are surubul.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 January 2017 - 06:10 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#87 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 28 January 2017 - 06:12 PM

Ce vedem noi pe suruburi 1204, 1605, 2010,2020, etc, este diametrulsurubului si deplasarea pe o rotatie.



0

#88 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 January 2017 - 06:23 PM

Da. Si acea deplasare este egala cu pasul acelui surub.
Mie unele calcule imi cam dau cu virgula la ce spui acolo.
Ma indoiesc ca exista surub de 16 cu pas de 4 cu un singur inceput si depasarea piulitei are 20 mm la o rotatie. Pasul aparent poate fi patru, dar pasul real este de 20. Care-i notatia acestui surub? Se termina in 4 sau in 20?
N-am vazut niciodata "surub de 16 cu pas de 4mm si 5mm/rot" Ce cod are?


Incurcaturi pot exista cand sunt suruburi cu mai multe inceputuri, dar la un singur inceput, totdeauna deplasarea este egala cu pasul.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 January 2017 - 06:25 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#89 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 28 January 2017 - 06:25 PM

Uita-te la thk-kr46, surubul are fix16mm, biluta de 4mm si cursa de 20/rot.
Fiecare masoara pasul cum vrea. Eu masor pasul la latimea santului. Am surub de 16 cu biluta de 2mm, de4mm, 6mm. Iar rotatiile sunt egale la toate 3, adica 10mm

Aceasta postare a fost editata de mincof: 28 January 2017 - 06:28 PM

0

#90 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 January 2017 - 07:20 PM

Prin literatura stiu ca se folosesc doi termeni: pitch si lead. Pitch e cum zici tu se masoara de la o spira la alta si lead care se masoara pe spira aceleiasi generatoare si e egala cu deplasarea piulitei pe acel surub. In coduri se foloseste cursa piulitei, ca aia il intereseaza pe utilizator, nu cat are bila sau cate inceputuri are.
Plecand de la surubul cu un singur inceput unde se foloseste diametrul si pasul, se pastreaza si la cele cu mai multe inceputuri aceeasi formulare, adica diametru si pas dar pasul este deplasarea piulitei. Majoritatea firmelor au diametru si pas, altele au un cod si pasul. Dar pasul ca deplasare a piulitei.

M-am uitat la ce ai zis.
THK-KR46 se gaseste in doua variante, KR4610 si KR4620 adica cu pas de 10 respectiv de 20 mm. In cod apare deplasarea piulitei si nici o precizare legata de numarul de inceputuri sau alte minuni.
Conform acestui cod, spira nu poate fi mai mult sau mai putin inclinata pentru acelasi cod de surub.

Probabil eu sunt de moda veche, dar in Romania asa le-am invatat. Cu pas si pas aparent, pasul masurandu-se pe aceeasi generatoare, si pasul aparent pe generatoare consecutive.
Cred ca fiecare foloseste notiunile care-i convin cel mai mult.
Oricum, n-am intalnit niciodata pe cineva sa spuna ca vinde surub de 16 cu pas de 5 si asta sa poata insemna ca piulita ar putea sa se deplaseze 10 sau 20 mm. Si cine cumpara cu pas de 5 presupun ca 5 mm doreste miscarea piulitei la o rotatie. Altfel ar spune ca doresta pas de alta valoare.
La noi in tehnica "diametru si pas" ar trebui sa provina din "diametru si lead" daca e sa fim rigurosi cu traducerea, dar se foloseste pas. Nu stiu daca gresim noi sau ei. Oricum, se creeaza mai putina confuzie cu pas si pas aparent. Asta-i parerea mea.

Am totusi impresia ca si documentatia de pe net e de toate felurile. Nu stiu care au aparut primii sau cum le-au modificat, dar pasul unei elice cu indiferent de cat de multe pale are se defineste ca fiind:
"Pitch: it is the distance a propeller drives forward for each complete revolution, assuming it is moving trough a solid element, just like a wood screw does. For instance, if the propeller cover 100 millimeters per turn through a solid, then its pitch is 100 millimeters." Si de regula elicea are cam de la 2 pale in sus, adica mai multe inceputuri. Imagine atasata: desters2.jpgImagine atasata: desters.JPG

PS. Ca sa fac un rezumat, inteleg ca la suruburi cu un singur inceput lead este egal cu pitch si putem folosi fara sa gresim "diametru si pas". Cand sunt mai multe inceputuri nu s-ar mai potrivi aceeasi expresie dar nu stiu cum este tradusa cea corecta. Poate "diametru si deplasare"? N-am auzit-o folosita. Din moment ce folosim coduri e clar ca ne referim la deplasarea piulitei. De ce nu folosim totdeauna "diametru si deplasare"?
De ce la elice pitch este definit ca lead-ul de la suruburi, adica distanta de inaintare...? Aici nu exista decat pitch care e exact ca lead-ul de la suruburi, da-i tradus ca pas.
Si de ce in tehnologia de la noi s-a ales: pasul real este botezat pas, (adica e de fapt deplasarea axiala) este egal cu numarul de inceputuri inmultit cu pasul aparent? Daca notez cu L lead, cu P pitch si cu i numarul de inceputuri, in afara L=ixP, in Romania pasul P=ixPa unde Pa e pasul aparent. Incurcatura mare la scris.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 January 2017 - 08:52 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro