Modelism - RHC Forum: vreau sa fac un cnc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

vreau sa fac un cnc

#271 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 07 October 2017 - 07:39 PM

Mi-am mai luat un accesoriu...

si i--am facut un sistem de fixare..

apropo de precizii. Cand am dat gaurile de pe la suporti am masurat de curiozitate o gaura setata la 5.2 si a iesit 5.19 .. 5.21. Sunt multumit de ce am obtinut cu otel si profile nu prea scumpe fiind de cele cilindrice sustinute si suruburi din china....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 01.jpg
  • Imagine atasata: 02.jpg
  • Imagine atasata: 03.jpg
  • Imagine atasata: 04.jpg
  • Imagine atasata: 05.jpg
  • Imagine atasata: 06.jpg

Aceasta postare a fost editata de Danieltnokia2000: 07 October 2017 - 07:42 PM

0

#272 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 08 October 2017 - 12:26 AM

Vezi postareaDanieltnokia2000, la 07 October 2017 - 07:39 PM, a spus:

Mi-am mai luat un accesoriu...

si i--am facut un sistem de fixare..

apropo de precizii. Cand am dat gaurile de pe la suporti am masurat de curiozitate o gaura setata la 5.2 si a iesit 5.19 .. 5.21. Sunt multumit de ce am obtinut cu otel si profile nu prea scumpe fiind de cele cilindrice sustinute si suruburi din china....


N-as vrea sa sune aiurea, dar cu ce ai masurat gaurile ?
0

#273 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 08 October 2017 - 09:13 AM

Cu șubler digital. Dar măsoară ok că am probat pe interioare la rulmenți. Știu că nu e măsurare super precisă. Era așa o verificare că în acele gauri am făcut filet. Oricum la următorul cnc, dacă o sa mai fac, gantry ul o să îl fac altfel. Am pus un comparator pe freza și am tras cu mana și se deformează vreo 3zecimi și pe x și pe y și nu este de la jocuri. Dar pt ce îmi trebuie își face treaba.

Aceasta postare a fost editata de Danieltnokia2000: 08 October 2017 - 09:14 AM

0

#274 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 08 October 2017 - 11:09 AM

Vezi postareaDanieltnokia2000, la 08 October 2017 - 09:13 AM, a spus:

Cu șubler digital. Dar măsoară ok că am probat pe interioare la rulmenți. Știu că nu e măsurare super precisă. Era așa o verificare că în acele gauri am făcut filet. Oricum la următorul cnc, dacă o sa mai fac, gantry ul o să îl fac altfel. Am pus un comparator pe freza și am tras cu mana și se deformează vreo 3zecimi și pe x și pe y și nu este de la jocuri. Dar pt ce îmi trebuie își face treaba.


Asa este, sublerul este doar orientativ. M-am intrebat si eu de ce este asa si de ce la 10 masuratori ale aceleasi gauri am cel putin 3 cote. Sunt 2 surse de erori: 1) jocul in mecanismul de culisare face ca atunci cand masori alezajul falcile sa nu fie paralele (desi cand sublerul este "inchis" falcile sunt paralele); 2) gaurile date cu spiralul/freza au sanse mari sa fie de fapt ovale datorita jocurilor pe X si Y si datorita uzurii neuniforme a sculei aschietoare. De aceea se corecteaza cu reamere/dornuri de precizie. Sigur ca la filetare nu conteaza. Eu cand vreau sa masor un alezaj cu precizie, pana in 8 mm masor cu micrometrul de interior iar peste 8 mm calibrez gaura cu telescopul si masor cu micrometrul de exterior, facand asta pe 2 directii perpendiculare. Daca spui ca ai abaterile astea la gantry inseamna ca ai dat gaurile cu spiralul si nu cu capul de frezare ( unde erorile se insumeaza: flexia portalului + jocul din suruburi). Oricum, bine ca iti serveste scopurilor routerul asa cum se prezinta si nu te incurca. Cel mai bun router este cel care se potriveste cu scopurile.
0

#275 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 08 October 2017 - 05:25 PM

Surprinzator gaurile sunt date cu freza de 4 cu 4 dinti. Deformarile acelea pare ca nu se simt. Ce-i drept si regimul de aschiele pe care il folosesc este light. Si probabil ca freza nu nu apasa pe portal cu ceiasi forta cu care am testat eu. E ciudat totusi. O sa frezez un suport de motor nema 23 si o sa filmez si cu comparatorul.
0

#276 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 09 October 2017 - 11:33 AM

Vezi postareaDanieltnokia2000, la 08 October 2017 - 09:13 AM, a spus:

Oricum la următorul cnc, dacă o sa mai fac, gantry ul o să îl fac altfel.


De curiozitate, ce ai constatat ca nu e ok la portalul actual si ai vrea sa schimbi la urmatorul ?
0

#277 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 10 October 2017 - 11:09 PM

Cred că portalul e ok totuși. Am pus comparatorul in spate pe mijloc și trebuie ceva forța să-l mișc 2 sutimi. Pare că problemă este de la barele susținute și rulmenții semideschis. Dar aici nu am ce face. Reglajul e ok pt că nu au joc doar se deformează ceva.
PS: cu ce turație, avans și adâncime mergeți voi la frezat aluminiu cu o freza de 4 cu 4 tăișuri? Eu am mers cu 1000mm/min 0.15 și convertizorul setat la 20000 din 30000 (nu știu cât o fi turația). Mașină suna bine, dar durează cam mult până fac o piesa relativ simpla. O să pun o filmare mâine că sunt pe tel.
0

#278 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2017 - 05:48 AM

La aluminiu pune freza cu 3 tăișuri
0

#279 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2017 - 06:08 AM

Viteza ta de deplasare e buna , adâncimea poate fi mai mare , 0.3 mm însă e bine sa folosești răcire , pulverizare de lichid racire ar fi buna
0

#280 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 11 October 2017 - 09:53 AM

Vezi postareaDanieltnokia2000, la 10 October 2017 - 11:09 PM, a spus:

Cred că portalul e ok totuși. Am pus comparatorul in spate pe mijloc și trebuie ceva forța să-l mișc 2 sutimi. Pare că problemă este de la barele susținute și rulmenții semideschis. Dar aici nu am ce face. Reglajul e ok pt că nu au joc doar se deformează ceva.
PS: cu ce turație, avans și adâncime mergeți voi la frezat aluminiu cu o freza de 4 cu 4 tăișuri? Eu am mers cu 1000mm/min 0.15 și convertizorul setat la 20000 din 30000 (nu știu cât o fi turația). Mașină suna bine, dar durează cam mult până fac o piesa relativ simpla. O să pun o filmare mâine că sunt pe tel.


Portalul este solicitat (pe latimea/grosimea lui) probabil cam 10% la indoire si 90% la torsiune; testul de indoire pe care l-ai facut cu comparatorul in spate este aproape nerelevant. Pune capul de frezare in penseta, un carlig de cantar (dinamometru) agatat de capul de frezare si tot pe capul de frezare pui acul comparatorului. Tragi de cantar in planul XY in directie perpendiculara pe gantry, si te uiti la ce forta a cantarului ai 3 sutimi abatere, 5 sutimi, 10 sutimi etc sau pana la ce abatere te simti tu confortabil pentru ce proiecte ai de facut.
0

#281 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 11 October 2017 - 08:10 PM

Vezi postareasteelmind, la 11 October 2017 - 09:53 AM, a spus:

Portalul este solicitat (pe latimea/grosimea lui) probabil cam 10% la indoire si 90% la torsiune; testul de indoire pe care l-ai facut cu comparatorul in spate este aproape nerelevant. Pune capul de frezare in penseta, un carlig de cantar (dinamometru) agatat de capul de frezare si tot pe capul de frezare pui acul comparatorului. Tragi de cantar in planul XY in directie perpendiculara pe gantry, si te uiti la ce forta a cantarului ai 3 sutimi abatere, 5 sutimi, 10 sutimi etc sau pana la ce abatere te simti tu confortabil pentru ce proiecte ai de facut.


Cantar nu am, dar acest test l-am facut, si pe comparator ajungea pana la 3 zecimi. Credeam ca e de la structura portalului care consta in 2 tevi de 60x40x4. Totusi pus comparatorul pe masa si pe mijlocul tevilor la ceeasi forta pe capul motorului se misca 2-3 sutimi. De aici am tras concluzia ca abaterile nu pot fi decat de la ghidaje. Acum probabil la frezarile si regimurile mele nu ajunge la aschiere la acele forte pe care le-am aplicat eu cu mana.

Acest suport a durat vreo 35 min. O fi mult/putin?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20171011_181441.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20171011_181455.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20171011_182503.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20171011_182513.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20171011_182557.jpg

0

#282 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 11 October 2017 - 09:07 PM

Vezi postareaDanieltnokia2000, la 11 October 2017 - 08:10 PM, a spus:

Cantar nu am, dar acest test l-am facut, si pe comparator ajungea pana la 3 zecimi. Credeam ca e de la structura portalului care consta in 2 tevi de 60x40x4. Totusi pus comparatorul pe masa si pe mijlocul tevilor la ceeasi forta pe capul motorului se misca 2-3 sutimi. De aici am tras concluzia ca abaterile nu pot fi decat de la ghidaje. Acum probabil la frezarile si regimurile mele nu ajunge la aschiere la acele forte pe care le-am aplicat eu cu mana.

Acest suport a durat vreo 35 min. O fi mult/putin?


Cred ca 35 minute e ok in circumstantele date. Atentie la roata aia de curea cu ce roata o angrenezi si la ce distanta a centrelor (minim-minimorum 6 dinti in angrenare si minim-minimorum 60 grade (unghiul delimitat de sectorul de cerc care se naste din acea lungime a curelei care sta in angrenare pe roata cea mai mica) , desi personal as merge pe 75-80 de grade. Iar cureaua de preferat sa fie Conti din cauciuc (www.beltingonline.co.uk).
0

#283 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 12 October 2017 - 09:15 PM

Testul cu comparatorul.

https://youtu.be/-t2c1jmHf8o

Cum se regleaza corect jocul la rulmentii astia deschisi? Stiu ca au 2 suruburi. Eu dintro eroare de proiectare am acces numai la cel lateral. Daca este nevoie o sa fac gaurile si pentru celalalt.
0

#284 Useril este offline   andreigradu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 15-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 5
  • Interests:Electronica, mecanica, machete feroviare, fotografia, CNC

Postat 13 October 2017 - 09:49 AM

Ca sa puteti face rapid calcule de lungime a curelei si distanta intre centrele fuliilor, alegeti modele metrice.
https://www.bbman.co...gth-calculator/
..........
Am inteles ca la aceste tipuri de curele, T5, At5, HTD...etc
se recomanda o distanta intre centre de: 1.25 x (D1 + D2) D=diametru pe varful dintilor,
sau folosind razele 2.5 x ( R1 + R2 )
.......
Eu am realizat cateva ansamble unde distanta intre centre era mica si cureaua freca pe unul din flancuri la fulia mare. Atunci cand e distanta mai mare intre centre cureaua se centreaza mai bine pe fulii.
...........
Acolo vad o fulie cu profil T5, din cate am vazut pana acum, toate au joc intre curea si fulie. si se preteaza pentru miscari sincrone intr-un singur sens.
Urmatorul model pe scara evolutiei profilului T este AT5, care nu are jos intre curea si fulie si se preteaza pentru miscari in ambele sensuri.
Si mai departe, e modelul HTD, care tot de la T a plecat, dar are profilul rotunjit, mai silentios si poate transfera puteri mari.
La cazul tau poti alege HTD-5M care e pas tot de 5 mm. ... curelele sunt din cauciuc cu insertie de fibre.
..........
Cam asa arata cele 2 modele de curele si fulii.
.....
Profilele T5 si AT5 au preturi asemanatoare. HTD-5M si ele sunt tot pe aproape.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 333.JPG
  • Imagine atasata: 444.JPG
  • Imagine atasata: 111.JPG
  • Imagine atasata: 222.JPG

Aceasta postare a fost editata de andreigradu: 13 October 2017 - 09:50 AM

Vand diverse componente cnc, motoare nema 17, nema 23, suruburi trapezoidale 10x2, 12x3, 16x4, 20x4... 50x8
Prelucrari pe strung suruburi trapezoidale si piulite trapezoidale din poliamida si alama.
e-mail:andrei_gradu@yahoo.com tel: 0773399508
0

#285 Useril este offline   andreigradu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 15-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 5
  • Interests:Electronica, mecanica, machete feroviare, fotografia, CNC

Postat 13 October 2017 - 10:07 AM

Ca si reglaje la rulmentii aceia deschisi, surubul de sus e pentru blocare, ca sa nu se roteasca rulmentul in carcasa.
.....
Surubul lateral e pentru reglare / tensionare rulment, sigur ca strangi de acele suruburi laterale cate putin pana simti ca se ingreuneaza miscarea carucioarelor si slabesti exact cat sa nu se simta miscare trepidata a rulmentului pe tija. Oricum din fabricatie rulmentul e mai mic decat carcasa, asta poti observa singur prin faptul ca rulmentul se poate misca/roti in carcasa.
Vand diverse componente cnc, motoare nema 17, nema 23, suruburi trapezoidale 10x2, 12x3, 16x4, 20x4... 50x8
Prelucrari pe strung suruburi trapezoidale si piulite trapezoidale din poliamida si alama.
e-mail:andrei_gradu@yahoo.com tel: 0773399508
0

#286 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 13 October 2017 - 12:29 PM

Ok. Ms așa am făcut, dar na mai întreb si eu.
0

#287 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 16 October 2017 - 08:33 PM

Intreb de cei mai cu experienta: ce aliaj de aluminiu este mai potrivit pt frezarile pe cnc ca materie prima pt un suport de motor pas cu pas ca cel din pozele de mai sus? Eu am mai comandat dar am luat asa la nimereala sa imi cada pe dimensiuni. Nu am ales un anume aliaj. Acum as vrea sa stiu si eu diferentele intre ele si in linii mari la ce se preteaza, ca sa nu mai comand ceva ce poate nu merge pt ce am eu nevoie....
0

#288 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 16 October 2017 - 09:53 PM

Vezi postareaDanieltnokia2000, la 16 October 2017 - 08:33 PM, a spus:

Intreb de cei mai cu experienta: ce aliaj de aluminiu este mai potrivit pt frezarile pe cnc ca materie prima pt un suport de motor pas cu pas ca cel din pozele de mai sus? Eu am mai comandat dar am luat asa la nimereala sa imi cada pe dimensiuni. Nu am ales un anume aliaj. Acum as vrea sa stiu si eu diferentele intre ele si in linii mari la ce se preteaza, ca sa nu mai comand ceva ce poate nu merge pt ce am eu nevoie....


Depinde de aplicatie. Clasa 1 cel mai moale, clasa 7 cel mai dur. Cu cat e mai moale cu atat se prelucreaza mai bine. Atentie, duritatea/taria se judeca in raport cu masa lui. Nu cred ca este cineva pe aici care sa aiba proiecte in care diferenta intre clase sa fie definitorie pentru simplul fapt ca proiectam ''la ochi''. In aviatie se foloseste clasa 7 pentru un motiv foarte bun: cat mai dur si cat mai usor, ca sa consumi mai putin combustibil. Dar la un suport de motor, ca-l faci din placa de 20 mm clasa 5 sau 25 mm clasa 3, e cam totuna: nu conteaza caci n-avem constrangeri legate de greutate sau spatiu (ca sa nu fie loc decat de un perete subtire, deci trebuie un material cat mai dur, adica clasa 7 de exemplu). Pe de alta parte, chiar si in interiorul aceleasi clase pot fi diferente ENORME : 7050 are un aspect mult mai bun dupa prelucrare decat 7075, datorat prezentei Zirconiului in aliaj care dirijeaza directia cristalelor (doar in High speed machining !). Nu cred ca merita sa-ti bati capul cu rezistenta; poate cu celelalte criterii (sudabilitate, anticoroziv, finish bun). Companiile mari studiaza aliejele de aluminiu din multe unghiuri care pe noi nu ne intereseaza (conductivitate elctrica/termica, cum se formeaza spanul si daca adera la scula la HSM etc) .Uite aici un link bun: http://www.metalex.c...uminium-grades/
0

#289 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 17 October 2017 - 09:52 AM

Daca imi permiti o mica remarca... Seria 2 e foarte dur, comparabil cu seria 7 S-a folosit in trecut in aviatie. Seria 5 foarte foarte moale si oxideaza. E anticoroziv insa se prelucreaza rau de tot. Se lipeste de scule, trebuie sa-i dai ceva lichid de prelucrare pentru rezultate bune. 7075 si seria 6000 FTW pentru orice aplicatie.
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#290 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 17 October 2017 - 11:59 AM

Vezi postareaBughy, la 17 October 2017 - 09:52 AM, a spus:

Daca imi permiti o mica remarca... Seria 2 e foarte dur, comparabil cu seria 7 S-a folosit in trecut in aviatie. Seria 5 foarte foarte moale si oxideaza. E anticoroziv insa se prelucreaza rau de tot. Se lipeste de scule, trebuie sa-i dai ceva lichid de prelucrare pentru rezultate bune. 7075 si seria 6000 FTW pentru orice aplicatie.


Aircraft grade aluminum" refers to many different alloys including, but definitely not limited to 2024, 6061, and 7075.

Clasele 2,6 si 7 sunt asa numitele clase structurale care se preteaza la tratament termic. Tema este foarte vasta, mai ales pentru ca din ce in ce mai multe compozite sunt folosite in aviatie. Oricum, n-are importanta pentru topicul de fata. Important este ca aliajele din clase diferite sunt gandite in functie de cateva criterii pe care le pot indeplini insa IN ACELASI TIMP NU POT indeplini alte criterii. Este cam asa: daca vrei o ciorba de ceapa (de exemplu o buna sudabilitate) atunci ciorba va avea gust de ceapa si NU POATE sa aiba gust si de usturoi IN ACELASI TIMP (de exemplu o buna protectie anticoroziva). Din felul in care se construieste reteta, niste avantaje genereaza si niste dezavantaje.
0

#291 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 03 January 2018 - 12:18 AM

La multi ani!!

Am o problema cu crearea gcodului. In primcipiu folosesc cambam pt ca imi cam ajunge pt ce piese fac deocamdata. Cand frezez o cavitate utilizez cam 0.25mm din partea laterala a frezei. Pun un clip din care se vede cam cum frezez acum si unul din care sa se vada cum as vrea.

cam asa fac acum. din multe treceri... https://www.youtube....h?v=WSo5v5SQD-I
si asa as vrea sa generes g code https://www.youtube....h?v=XAHYpbLKnVA

ideea e ca nu folosesc partea laterala a frezei niciodata si ramane ascutita cand arunc freza.

ps: este posibil sa stie si cambamul asta , dar nu gasec nimic...

Aceasta postare a fost editata de Danieltnokia2000: 03 January 2018 - 12:18 AM

0

#292 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 04 January 2018 - 02:28 PM

Vezi postareaDanieltnokia2000, la 03 January 2018 - 12:18 AM, a spus:

La multi ani!!

Am o problema cu crearea gcodului. In primcipiu folosesc cambam pt ca imi cam ajunge pt ce piese fac deocamdata. Cand frezez o cavitate utilizez cam 0.25mm din partea laterala a frezei. Pun un clip din care se vede cam cum frezez acum si unul din care sa se vada cum as vrea.

cam asa fac acum. din multe treceri... https://www.youtube....h?v=WSo5v5SQD-I
si asa as vrea sa generes g code https://www.youtube....h?v=XAHYpbLKnVA

ideea e ca nu folosesc partea laterala a frezei niciodata si ramane ascutita cand arunc freza.

ps: este posibil sa stie si cambamul asta , dar nu gasec nimic...


Se numeste "trochoidal milling" sau "adaptive clearing" ; il gasesti in Fusion 360 de la Autodesk care este gratis pentru hobbisti, studenti si pentru firme care au o cifra de afaceri mai mica de 100.000 $ pe an (are si CAD si CAM, dar poti sa importi CAD-ul deja facut in alt program si doar CAM-ul il folosesti de la Fusion; nu stiu compatibilitatea CAD-ului de la cambam cu cel de la Fusion, dar cred ca Fusion-ul acopera multe extensii). Mai gasesti aceasta modalitate de frezare si in Estl, facut de un neamt, costa vreo 60 euro licenta (daca mai exista pe piata, caci de cand a aparut Fusion moka pe piata a trimis multe apps-uri "la plimbare").
0

#293 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 05 January 2018 - 09:12 PM

Vezi postareasteelmind, la 04 January 2018 - 02:28 PM, a spus:

Se numeste "trochoidal milling" sau "adaptive clearing" ; il gasesti in Fusion 360 de la Autodesk care este gratis pentru hobbisti, studenti si pentru firme care au o cifra de afaceri mai mica de 100.000 $ pe an (are si CAD si CAM, dar poti sa importi CAD-ul deja facut in alt program si doar CAM-ul il folosesti de la Fusion; nu stiu compatibilitatea CAD-ului de la cambam cu cel de la Fusion, dar cred ca Fusion-ul acopera multe extensii). Mai gasesti aceasta modalitate de frezare si in Estl, facut de un neamt, costa vreo 60 euro licenta (daca mai exista pe piata, caci de cand a aparut Fusion moka pe piata a trimis multe apps-uri "la plimbare").

L-am descarcat si instalat si indrradevar stie sa faca multe insa pt lucrari simple si forme simple nu mi se pare util. Raman la cambam poate reusesc sa fac cumva operatiile de care aveam nevoie.
0

#294 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 06 January 2018 - 01:05 AM

Vezi postareaDanieltnokia2000, la 05 January 2018 - 09:12 PM, a spus:

L-am descarcat si instalat si indrradevar stie sa faca multe insa pt lucrari simple si forme simple nu mi se pare util. Raman la cambam poate reusesc sa fac cumva operatiile de care aveam nevoie.


Am vazut pe Youtube ca ar fi un plugin pentru trochoidal milling pentru CAMBAM; insa unele comentarii spun ca face trochoidal doar in linie dreapta, nu si curbe.
0

#295 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 06 January 2018 - 02:18 PM

Salut
Incearca cu ESTLCAM.Se poate folosi free fara limitari doar ca la un moment dat incepe sa iti genereze codul cu intarzieri (sa te convinga intr-un fel sa il cumperi).Varianta simpla de a scapa de enervantul contor ar fi sa il instalezi intr-o masina virtuala si cand devine obraznic ii dai drumul in alta masina virtuala. Altfel daca nu te deranjeaza poti sa il folosesti mult si bine.

Edit: Acum am vazut ca a fost deja recomandat :)

Aceasta postare a fost editata de mishu_g: 06 January 2018 - 02:20 PM

0

#296 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 06 January 2018 - 03:42 PM

am reusit cu cambamul. este un plugin pt treaba asta si se gaseste aici pt cei care doresc.

http://www.cambam.co...hp?topic=6209.0
0

#297 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 19 February 2018 - 08:00 AM

Vreau sa imi inlocuiesc driverele de pe x,y care sunt tb6600 cu altceva mai bun. Ce as putea sa cumpar? Ceva cu un raport calitate pret bun.

Aceasta postare a fost editata de Danieltnokia2000: 19 February 2018 - 08:01 AM

0

#298 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2018 - 08:02 AM

DM 542A
0

#299 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 19 February 2018 - 10:02 AM

Eu de aici le cumpar.
https://www.aliexpre...2311.0.0.cPLjtn

Stima.
0

#300 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 19 February 2018 - 02:47 PM

Vezi postareaznecula, la 19 February 2018 - 10:02 AM, a spus:

Eu de aici le cumpar.
https://www.aliexpre...2311.0.0.cPLjtn

Stima.


cu paypal nu merge sau nu gasesc eu. dar asta nu o fi aceeasi treaba sau daca scrie si leadshine e mai de soi. intreb si eu...

https://www.ebay.co....joAAOSws6ZaH3o1
0

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro