Modelism - RHC Forum: Cerere oferta constructie CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Cerere oferta constructie CNC

#61 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 16 December 2016 - 11:30 AM

Vezi postareamaski, la 16 December 2016 - 01:55 AM, a spus:

1. Nu inteleg de ce luati foc. "Nu a fost neaparat o oferta ...", atunci ce a fost? Oferta sau (ne)oferta, va stirbeste cu ceva prestigiul? Ma indoiesc.
2. Nu v-am reprosat ca nu ati avea unde vinde masina, am spus ca inca ma gandesc la oferta. Pe langa faptul ca am nevoie de suma respectiva, trebuie sa ma gandesc si daca merita investitia. Nu contest ca masina merita banii dar daca nu corespunde cu ceea ce vreau eu sa fac, ce rost are sa o cumpar?
Initial am plecat de la o suprafata de lucru de 300/400 care imi folosea unui scop. Sa cumpar una mai mare si mai scumpa, ar trebui sa largesc aria de folosinta a masinii, si sa prelucrez suprafete mai mari. Ii pot gasi utilitate unei masini mai mari dar doar daca pot introduce pe masa un material cu o suprafata de 600mm/600mm+.
3. 700 euro, era cu referire la un chinezesc 3040, atat costa o astfel de masinarie expediata din Germania (nu stiu cat de buna e dar atat costa, nu faceam referire la o masina construita in Romania).
4. Masa de lucru din profil cu canale.
5. Am intrebat de pretul kit-ului pentru ca asa cum am specificat, nu ma pricep. Nu-l vreau neaparat pe cel mai ieftin, vreau doar parerea unui om avizat, care sa puna in calcul necesitatile mele (enuntate pe parcursul topicului).

De finalul postului, nu mai are rost sa vorbesc "... cat sa-ti cer pe manopera controller-ului fara sa-ti jignesc
inteligenta ? Nu mai bine il cumperi tu singurel , ca nu-i mare filosofie , si te apuci de invatat ( ca ar fi cazul ) , si conectezi toata tarasenia si o inghesui
intr-o cutie ? Cu ocazia asta te prinzi de niste chestii , si poate ajungi la niste concluzii ceva mai ...realiste ... ". Eu nu sunt Liviu Dragnea si nici dumneavoastra, Alina Gorghiu sau invers.
Faptul ca am de invatat, reiese din toate postarile mele, ca doar nu cumpar masina sa ma uit la ea. Cu ceva ajutor reusesc sa "inghesui" electronica intr-o cutie, dar nu la asta facea referire intrebarea.
Problema e in felul urmator, intr-o operatiune de vanzare-cumparare, trebuie sa stii toate detaliile. Cand cumperi un produs, de obicei, stii pretul. Inteleg ca in cazul unui CNC, pretul difera in functie de ce calitate/durabilitate... doresti, dar ma asteptam la un raspuns mai normal (ex: cel mai ieftin kit costa 170$ dar, parerea mea e sa cumperi ceva de genul asta ......, pentru ca.....).
Acum, sper ca nu v-am stirbit reputatia cu nimic si ca viitor vom putea discuta ca doi oameni normali. Fiecare din noi e posibil sa fie Guru la un anumit capitol, asta nu inseamna ca celalalt trebuie tratat ca "prostul satului".


Este bine de stiut ca daca vrei sa faci analiza pe text este mai lucrativ pentru tine sa te faci avocat sau parlamentar. Pe acest site oamenii impart ceea ce stiu cu cei ce nu stiu sau stiu mai putin. Gratis. Daca tu ai inceput deja cu reprosuri inseamna ca te afli in locul gresit. Suntem cativa care am contribuit la acest topic si ti-am fost pe post de perete la care tu ai jucat ping-pong ca sa-ti faci deciziile. Era mai simplu sa-ti fi spus: du-te tu la un om priceput, plateste-i 2 ore de consultatie si lamureste-te ce vrei, cum vrei si vino inapoi cu lectiile facute. Informatiile tale au fost foarte vagi si nimeni nu stie ce ai tu prin cap; dar nimeni nu te-a facut sa te simti prost pentru acest lucru si a luat-o ca trebuie sa te ajute sa te deslusesti. Asta nu este atitudine cu care sa devii simpatic. Cel putin nu mie.
0

#62 Useril este offline   maski 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 09-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 16 December 2016 - 02:23 PM

O sa fac o sinteza a ceea ce am scris in tot topicul, pentru a ne intelege mai usor.
Cand am postat prima oara, cautam pe cineva sa-mi construiasca o masina fara prea mari pretentii si cu o suprafata de lucru mica (o masina care sa-mi foloseasca unui anumit scop).
Am primit prin PM diverse oferte de kit-uri, masini..., dar acestea nu se incadreaza in ceea ce caut (adica nu servesc scopului meu, nu ca nu ar fi bune).
Intre timp, mi-ati spus de proiectul dumneavoastra de a construi o serie de masini precum cea din topicul respectiv si mi-ati spus si pretul aproximativ.
Eu, fiind in momentul de fata paralel total cu ceea ce inseamna un CNC (nu-mi fac probleme ca nu o sa invat, nu e prima data cand abordez un domeniu nou), am intrebat la cat se ridica pretul total pentru a avea masina gata (si nu ma refeream la a face dumneavoastra si electronica ci la cat s-ar ridica pretul componentelor necesare. Cum am mai scris, stiu ca pretul acestora poate varia foarte mult in functie de performanta si calitatea lor, dar ma interesa un pret minim pt a avea masina functionala si eventual o recomandare din partea dumneavoastra pentru un anumit kit care credeti ca ar fi fiabil pt masina in cauza).
Acum, plecand de la ceea ce cautam initial, nu as avea ce face cu o masina ca aceasta (adica, pentru ce aveam nevoie initial, era suficient un 3040), insa, la intoarcerea in tara, intentionez sa deschid o firma cu un anumit domeniu de activitate in care masina in cauza ar fi foarte utila (atat timp cat pot introduce un material de 600/600mm. Vorbesc de spatiul necesar pe masa si nu de suprafata de actiune a motorului de frezare)


Referitor la partea financiara, nu am un buget anume si nu dispun de suma respectiva acum (am scris cu cateva posturi in urma care e situatia).

Ca sa nu o mai lungesc (nici nu am timp, pentru ca incep serviciul), daca sunteti de acord, o sa va trimit un PM in care sa va detaliez de ce as avea nevoie (la ce vreau sa folosesc masina) si daca e posibil sa-mi sugerati ce ar trebui sa mai cumpar, pentru a-mi face o idee despre pretul final.

O zi buna, va doresc!
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro