Modelism - RHC Forum: Cerere oferta constructie CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Cerere oferta constructie CNC

#31 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 10 December 2016 - 10:42 AM

Aveti un script pentru alarma ?
Sau o idee .
Unde as putea gasii ceva date depre programare mach3 scripturi ?
Mersi.
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#32 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 10 December 2016 - 10:46 AM

Uite aici:

Fisiere atasate


"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#33 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 10 December 2016 - 06:28 PM

Salut Sebba

Nici nu mai trebuie script, faci un circuit TTL SAU sau SAU-NU din circuite de tipul 7425 sau 7427 (sau orice alta logica care sa functioneze cum vrei tu), legi si butonul de ESTOP acolo si iesirea o legi la BOB pe pinul dedicat butonului ESTOP.

In cazul simplu (numai porti TTL), nu stii exact care e driverul cu eroare, dar schema se poate extinde si ai si starea fiecarui driver.

Daca ai mai multe intrari libere, te poti juca cu un brain, da' eu sunt puturos... scopul principal este sa-ti opreasca masina in caz de eroare.

Marius



0

#34 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 10 December 2016 - 06:36 PM

Vezi postareainformer, la 10 December 2016 - 10:46 AM, a spus:

Uite aici:


Vedeti ca mai este pe undeva si lista codurilor OEM pentru butoane, DRO etc. Si aia este EXTREM de utila pentru cei care vor sa se joace cu scripturi.

Am incercat s-o urc eu aici, da' nu-mi da voie. Cautati cu Google "Mach3 OEM Buttons" si o veti gasi

Marius



Aceasta postare a fost editata de Marius Nevschi: 10 December 2016 - 06:38 PM

0

#35 Useril este offline   maski 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 09-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 13 December 2016 - 01:25 PM

Revenind la subiectul topicului, astept in continuare o oferta. Nu am sculele necesare pt. a construi singur un CNC. Pot cumpara si doar partea mecanica (fara motoare, drivere...).
Pana apare o oferta, poate e cineva interesat (am gasit astea pe un site gen OLX din Irlanda, unde ma aflu acum).

http://www.adverts.i...-router/8557325
0

#36 Useril este offline   Dan56 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 01-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:electronica, mecanica fina.

Postat 13 December 2016 - 02:22 PM

Vezi postareaMarius Nevschi, la 09 December 2016 - 10:24 AM, a spus:

Salutare (din nou)Apropos de punctul 6: am luat din talcioc lucruri super OK.

Cu ce masurati diametrul real al frezelor folosite ??? Inclin sa cred ca nu cu rigla sau sublerul !!!! Si atunci nu e mega util un micrometru (Mitutoyo) ????

Marius


Noi masuram cu TESAMASTER (0.001 mm) E OK, sefu? 8)
0

#37 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 13 December 2016 - 03:47 PM

Vezi postareamaski, la 13 December 2016 - 01:25 PM, a spus:

Revenind la subiectul topicului, astept in continuare o oferta. Nu am sculele necesare pt. a construi singur un CNC. Pot cumpara si doar partea mecanica (fara motoare, drivere...).
Pana apare o oferta, poate e cineva interesat (am gasit astea pe un site gen OLX din Irlanda, unde ma aflu acum).

http://www.adverts.i...-router/8557325


La motorul ala ai nevoie si de driver , fara driver nu ai ce sa faci cu el , poare un mic generator electric .
Dar la banii aia iei un steper closed loop si face aceasi treaba .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#38 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 13 December 2016 - 06:18 PM

Vezi postareamaski, la 13 December 2016 - 01:25 PM, a spus:

Revenind la subiectul topicului, astept in continuare o oferta. Nu am sculele necesare pt. a construi singur un CNC. Pot cumpara si doar partea mecanica (fara motoare, drivere...).
Pana apare o oferta, poate e cineva interesat (am gasit astea pe un site gen OLX din Irlanda, unde ma aflu acum).

http://www.adverts.i...-router/8557325


Poti sa cumperi motoare STM23.
Si rezolvi problema. Este altceva, se misca altfel, si nu ai nevoie decat de o mufa ca sa te cuplezi la paralel, sau un modul usb.
Eu de un an lucrez numai cu motoarele astea. Tocmai am adus un lot.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 13 December 2016 - 06:19 PM

0

#39 Useril este offline   maski 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 09-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 13 December 2016 - 08:20 PM

Am pus link-ul respectiv in ideea ca poate e o oferta buna si intereseaza pe cineva. Eu nu dau banii aia nici pe un kit complet cu 4 motoare, drivere si sursa.
Revin cu ceea ce caut. Vreu un CNC hobby, cu o suprafata de prelucrat de 300/400 mm pe care sa montez un Proxxon de genul : http://www.ebay.com/...REAAOSwDNdVtjaO
sau, daca e posibil, un alt motor mai bun din aceeasi gama de pret.
Stiu ca pe acest forum, multi sunt foarte exigenti si cauta perfectiunea, eu nu urmaresc asta, vreau un cnc ieftin si bunicel cu, ajutorul caruia sa-mi fac treaba in regim hobby.
Vreau sa tai plastice (si plexiglas), lemn si daca e posibil si ceva aluminiu (tabla de 2-3 mm si nu dintr-o singura trecere).
Momentan, as dori (daca nu gasesc pe cineva sa faca tot ansamblul) sa pot comanda macar masina ca parte mecanica (fara motoare, drivere, sursa si motor de frezare).

Intrebare, kitul acesta ar fi bun pentru masina in cauza? http://www.ebay.co.u...akAAOSwAHZUOxua

Banuiesc ca o sa primesc raspunsuri de genul ca trebuie intai sa stiu ce Kg trebuie sa miste aceste motoare dar avand in vedere pretentiile mele, cred ca toata masina va avea 20-30 kg.
0

#40 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 13 December 2016 - 09:32 PM

Cei de la longs motor au cele mai naspa motoare. Am lucrat cu ele, mi-a ars un driver centent. Nu-ti recomand. Daca tot iei de la chinezi, ia de la leadshine.
0

#41 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 13 December 2016 - 09:32 PM

Vezi postareaMarius Nevschi, la 09 December 2016 - 10:24 AM, a spus:

Cu ce masurati diametrul real al frezelor folosite ??? Inclin sa cred ca nu cu rigla sau sublerul !!!! Si atunci nu e mega util un micrometru (Mitutoyo) ???? Mai ales la pretul asta ?


Salutare! Daca vorbim de micrometru si de pretul amintit, totul e OK. Daca e ca sa fac o paranteza, diametrul real al frezei pe care o folosesc il determin prin masurarea canalului pe care il frezez in oarece material, cu acea freza. Cam cota aia o declar in soft. Asa ca sincer sa fiu, in ce masor la prelucrare includ si cota sculei si excentricitatea ei in penseta. Si nu prea dau gres. Se intampla deseori din cauza excentricitatii sa frezez cu un singur dinte din cei doi sau trei ai frezei, dar cu un regim potrivit si cote declarate corect in soft, rezultatul final sa fie cel dorit. Recunosc ca nu asa fac profesionistii cu scule scumpe si precise. Nici eu nu fac ce pot face ei, dar nici ei nu pot face la fel de ieftin ca mine.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 13 December 2016 - 09:34 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#42 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 13 December 2016 - 10:05 PM

Vezi postareaDan56, la 13 December 2016 - 02:22 PM, a spus:

Noi masuram cu TESAMASTER (0.001 mm) E OK, sefu? 8)


Da sefu'. Pentru cine are acces la asa ceva. Eu din pacate n-am ceva mai bun decat micrometrul asta....
0

#43 Useril este offline   maski 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 09-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 13 December 2016 - 10:09 PM

Vezi postareamincof, la 13 December 2016 - 09:32 PM, a spus:

Cei de la longs motor au cele mai naspa motoare. Am lucrat cu ele, mi-a ars un driver centent. Nu-ti recomand. Daca tot iei de la chinezi, ia de la leadshine.


Ce alte alternative imi recomandati (pe langa leadshine, poate fac un efort daca nu e prea consistent)?
0

#44 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 13 December 2016 - 10:16 PM

Io iti recomand pt. ce nevoi ai sa iei totusi motoare ieftine insa sa supradimensionezi tot... cu toate astea, vei iesi mai ieftin cu mult.
Am facut mai multe automatizari cu steppere, NU CNC-uri :), in care am folosit motoare de "2lei" si n-am avut erori de pozitionare sau pasi scapati DACA am ales cuplul motorului si implicit puterea sursei cu suficienta "dare de mana"... si nici probleme de fiabilitate. Personal consider ca tehnologia de realizare a acestor steppere este deja matura de mult, nu-i nevoie de super firme sa faca un motor. Acu` evident, un ceas Omega original a fost intotdeauna mai bun decat unu` Aradora... si sa nu vorbim de randament aici, la scule ieftine... sau? :)
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#45 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 13 December 2016 - 10:23 PM

Daca esti din buc, am niste motoare americane power pac nema 34. Sunt ieftine (bine ele sunt scumpe daca le cumperi de pe ebay), sunt noi noute. Le dau ieftin pentru ca eu lucrez acum cu stm-uri si servo. Pot sa-ti dau cu 150 lei/motor. Sunt cu consum mic de 3A, putere mare (alimentezi driverul cu cel putin 48v). Trebuie sa-ti cumperi decat drivere.
0

#46 Useril este offline   maski 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 09-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 13 December 2016 - 10:29 PM

Ce model sunt mai exact (si sunt corespunzatoare pentru un cnc de genul celui pe care-l doresc sau sunt prea puternice? Poate spun o prostie dar am mai mentionat ca nu ma pricep)?
Ce drivere ar trebui sa folosesc pentru ele?
0

#47 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 13 December 2016 - 10:32 PM

Salut bitex,

Eu ma refeream la masurarea diametrului frezei cu micrometrul doar ca un punct de plecare cat mai corect. E normal ca un canal dus-intors sa-ti dea latimea reala a frezarii, care cred ca tine de mai muiti factori (TIR, DOC,WOC si deflexiiile aferente in gantry etc).

NU cumva trebuie sa "reproduci" intocmai conditiile de frezare a piesei (WOC,DOC, feed) ca sa ai o baza identica de comparatie ?

O sa aplic si eu tehnica asta cu masuratul canalului, sa vad ce iese.

CUM DRACU SCOT CORECTIA ASTA AUTOMATA ??? ca ma chinui sa tot recorectez..:angry2:

Marius



0

#48 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 13 December 2016 - 10:33 PM

Orice driver care stie de 5A, si poate fi alimentat la 36-50v. Bine poate sa fie alimentat si la 80v, si atunci ai viteza
0

#49 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 13 December 2016 - 10:48 PM

Vezi postareamaski, la 02 December 2016 - 02:29 PM, a spus:



Daca este cineva care crede ca se poate baga la constructia CNC-ului, dar este nemultumit/nedumerit de ceva, imi poate scrie aici.
Nu ma pricep la CNC-uri si poate cer prea mult sau poate spun tampenii dar sunt deschis oricarei propuneri (atat timp cat imi permit si material, acest lucru).

Si ca sa fie mai clar, nu vreau o masina slaba calitativ, daca voiam asta, cumparam o chinezarie cu 5-700 euro de pe Ebay, inainte sa ma intorc acasa.


Cred ca este util daca pui in cumpana urmatoarele lucruri: sunt 3 parametri cu care te poti juca si care definesc un cnc si pretul sau: precizie, suprafata de lucru, timp de functionare. Pe rand. 1) Precizia dorita este de la om la om; la otel si aluminiu precizia este de dorit sa fie sub 0,1 mm;la lemn si plastic precizia este de pe la 0,2 mm in sus; 2) cu cat suprafata este mai mare cu atat mai scump, dar nu proportional cum spunea si Sebba; de obicei axa Z este cea pretentioasa caci cu cat este mai mare cu atat ai batai mari-de cap si de masina, adica vibratii; 3) timp de functionare: motoare care sa se incinga acceptabil (inductanta cat mai mica). Acuma uita-te unde te incadrezi: precizie > 0,2 mm, 300/400 mm, motoare chinezesti ordinare. Pici exact pe ''cheia'' masinilor de pe Ebay, dar ai spus ca nu vrei o chinezarie proasta. Dar toate piesele pe care le va folosi cel din Romania care-ti va face masina vor fi din China, la bugetul pe care-l ai. Recapitulare: dimensiunile tale de lucru sunt aceleasi cu masinile chinezesti 3040, vei avea toate reperele chinezesti in masina si daca faci masina in Romania, dar tu vrei sa ti-l faca cineva din RO si destul de probabil te va costa +/- dublu decat cele similare de pe Ebay. Ce vrei tu de fapt, in afara de faptul ca vrei sa platesti aproximativ dublu pentru un cnc pe care ai putea plati la jumatate de pe Ebay ?

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 13 December 2016 - 10:51 PM

0

#50 Useril este offline   maski 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 09-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 13 December 2016 - 11:05 PM

Vezi postareasteelmind, la 13 December 2016 - 10:48 PM, a spus:

Cred ca este util daca pui in cumpana urmatoarele lucruri: sunt 3 parametri cu care te poti juca si care definesc un cnc si pretul sau: precizie, suprafata de lucru, timp de functionare. Pe rand. 1) Precizia dorita este de la om la om; la otel si aluminiu precizia este de dorit sa fie sub 0,1 mm;la lemn si plastic precizia este de pe la 0,2 mm in sus; 2) cu cat suprafata este mai mare cu atat mai scump, dar nu proportional cum spunea si Sebba; de obicei axa Z este cea pretentioasa caci cu cat este mai mare cu atat ai batai mari-de cap si de masina, adica vibratii; 3) timp de functionare: motoare care sa se incinga acceptabil (inductanta cat mai mica). Acuma uita-te unde te incadrezi: precizie > 0,2 mm, 300/400 mm, motoare chinezesti ordinare. Pici exact pe ''cheia'' masinilor de pe Ebay, dar ai spus ca nu vrei o chinezarie proasta. Dar toate piesele pe care le va folosi cel din Romania care-ti va face masina vor fi din China, la bugetul pe care-l ai. Recapitulare: dimensiunile tale de lucru sunt aceleasi cu masinile chinezesti 3040, vei avea toate reperele chinezesti in masina si daca faci masina in Romania, dar tu vrei sa ti-l faca cineva din RO si destul de probabil te va costa +/- dublu decat cele similare de pe Ebay. Ce vrei tu de fapt, in afara de faptul ca vrei sa platesti aproximativ dublu pentru un cnc pe care ai putea plati la jumatate de pe Ebay ?


... O parere (precum aceasta) din care sa pot trage o concluzie.
Mi-ati facut trimitere la 3040 pe Ebay inca de la prima postare, eu am crezut ca e o gluma. Stiu ca, chinezii fac rabat de la calitate dar pretentiile mele nu sunt prea mari iar masina nu va fi folosita intens.
Cred ca o sa dau comanda pe Ebay si in timp, daca o sa fie necesar, poate o sa dau comanda de unul mai profesional.
Multumesc frumos!
0

#51 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 14 December 2016 - 07:11 AM

Daca mai aveai rabdare , i-ti faceam eu unul ... oricum vreau sa ma apuc sa fac o serie de 3 masini relativ identice cu cel
din topicul " cnc cu buget limitat " , sper sa-mi iasa pe la 1500EUR/buc ( mecanica completa plus motoarele stepper ) . Mai pui
electronica si un comp si ai masina functionala ...

Aceasta postare a fost editata de katran: 14 December 2016 - 07:12 AM

0

#52 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 14 December 2016 - 10:33 AM

Vezi postareamaski, la 13 December 2016 - 11:05 PM, a spus:

..........
Cred ca o sa dau comanda pe Ebay si in timp, daca o sa fie necesar, poate o sa dau comanda de unul mai profesional.



Acesta este cu precizie locul in care oamenii pierd bani: lipsa planificarii. Daca INTUIESTI ca va veni un moment in urmatorii 1-2-3 ani in care vei dori un cnc mai bun decat 3040 chinezesc, mai bine NU cumpara acum un 3040 si fa-ti unul la Gabi Katran cu un extra buget. Motivul este ca atunci cand vei vrea altul, banii pe care-i dai acum ii vei pierde. Este bine de stiut ca 3040 este o chestie mica, plapanda-catre-vai-mama-ei, care insa se potriveste cu ce vrei tu ACUM de la el. Dar daca vrei sa-l vinzi intr-un viitor, pregateste-te sa pierzi banii caci cineva care sa aiba exact aceleasi nevoi atunci, cum ai tu acum, este dificil de gasit (nu imposibil) . Iar o sugestie/decizie este la fel de buna (sau proasta) pe cat sunt informatiile pe care se bazeaza. Daca ai , cum se spune, urechi de auzit, atunci sa stii ca nimeni care a inceput cu 3040 nu a ramas la 3040. Intotdeauna au vrut mai mult pentru ca 3040 poate putin. Singurul motiv pentru care optezi pentru 3040 in cazul in care se potriveste cu proiectele actuale, este pretul. Dar daca poti mai mult si vei vrea mai mult in viitor, du-te de pe acum mai sus de 3040. Make up your mind, mate !

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 14 December 2016 - 10:36 AM

0

#53 Useril este offline   Dan56 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 01-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:electronica, mecanica fina.

Postat 14 December 2016 - 11:15 AM

Vezi postareaMarius Nevschi, la 13 December 2016 - 10:05 PM, a spus:

Da sefu'. Pentru cine are acces la asa ceva. Eu din pacate n-am ceva mai bun decat micrometrul asta....

Sa inteleg ca este OK sa masuram cu scula cea mai performanta de care dispunem si nu neaparat cu una care produce emotii in randul hobistilor. Poate sunt unii viseaza doar la un micrometru facut la Mecanica Fina si doar atat pot avea. Sa-ti folosesti cu succes si un timp indelungat scula. Numai bine. 8)
0

#54 Useril este offline   andreigradu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 15-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 5
  • Interests:Electronica, mecanica, machete feroviare, fotografia, CNC

Postat 14 December 2016 - 08:00 PM

Doar o observatie, pentru zona hobby strict,
.....................................................................................
un 3040, sau un 6040 poate sa fie ok.... cu mare atentie ca si astea sunt diverse modele.
Daca vrei sa zgarii lemne e scula ideala 3040 si 6040...
De ce zic, pentru ca am reparat 3 buc, unul 3040 si 2buc 6040. ... sunt elastice si se preteaza perfect la industria publicitara.... lemn, plexiglas, forex, mucava....etc
.....................................................................................
In aluminiu nu am idee cum se misca pentru ca nu au fost fortate in asa hal..... si nici in alu-bond....
Utilizate cam 8 ore/zi, dupa aprox 1 an se duc piulitele, care sunt 12x4 cu 2 inceputuri...si daca nu gasesti trebuie sa le schimbi cu 12x3 ca asta gasesti usor pe piata impreuna cu suruburile.
........................................................................................
Motorul de frezare e o scula din aia cu 40 USD pe net, adica e un motor simplu de 48Vcc brush /perii ... care are rulmenti 608z si in cap e pusa o adaptare cu ER11....
Motorul asta i se duc rulmentii si se schimba... nimic de zis.... poti pune din start SKF la 150grade si te tine ..... Zic pentru ca am avut si un motor din asta la mesterit....
Nu prea ai cum sa controlezi adancimea de frezare...asta daca vrei sa faci gravare de cablaje... e la limita... rulmentii nu sunt pretensionati...merg liber ca un motor de aspirator...de fapt asta si este...doar ca e la 48V...
...........................................................................................
Rulmentii... la axa Y..masa, are 4 buc de 16mm, cei mai ieftini...
La axa X poate sa fie cu 16mm, sau cu 12mm, depinde... doar ca sunt imbucsati direct in blocul axei Z...
Axa Z e facuta doar din 2 rulmenti de 12mm, ceea ce o face sa fie elastica...
.........................................................................................
Motoarele pot sa fie ok, la fel si electronica... care are nevoie de decuplari si condensatoare adaugate pe alimentari....
Dupa 1an, sa zicem 1,5 ani de folosit 8 ore /zi o sa inceapa sa cada driverele.... la cele 3 masini au cazut dupa 1 an aproximativ....
................................................................................................
La axele X si Y ai piulita cu frana din care reglezi jocul rulmentilor Z608 cu guler... un fel de simulare a unei perechi 7200...doar ca pentru hobby....
..........................................................................................
Mai nasol e la axa Z... aici ai direct surubul pus pe cuplaj si apoi in motor.... adica nu are acel filet la capatul opus ca sa preiei jocul... e destul de aiurea cand vrei sa obtii anumite cote....
........................................................................................
Eu zic ca e o masina perfecta pentru hobbystii cunoscatori, dar, daca esti genul Plug & Play nu iti recomand modelele acestea, .... mai ales pentru ideea de tocat aluminiu.....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_9027.JPG

Vand diverse componente cnc, motoare nema 17, nema 23, suruburi trapezoidale 10x2, 12x3, 16x4, 20x4... 50x8
Prelucrari pe strung suruburi trapezoidale si piulite trapezoidale din poliamida si alama.
e-mail:andrei_gradu@yahoo.com tel: 0773399508
0

#55 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 15 December 2016 - 12:24 AM

Vezi postareaandreigradu, la 14 December 2016 - 08:00 PM, a spus:

Doar o observatie, pentru zona hobby strict,
Eu zic ca e o masina perfecta pentru hobbystii cunoscatori, dar, daca esti genul Plug & Play nu iti recomand modelele acestea, .... mai ales pentru ideea de tocat aluminiu.....

Scurt concis si la obiect,bravo :drinks:
0

#56 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 15 December 2016 - 01:59 PM

Vezi postareaandreigradu, la 14 December 2016 - 08:00 PM, a spus:

Doar o observatie, pentru zona hobby strict,
.....................................................................................
un 3040, sau un 6040 poate sa fie ok.... cu mare atentie ca si astea sunt diverse modele.
Daca vrei sa zgarii lemne e scula ideala 3040 si 6040...
De ce zic, pentru ca am reparat 3 buc, unul 3040 si 2buc 6040. ... sunt elastice si se preteaza perfect la industria publicitara.... lemn, plexiglas, forex, mucava....etc
.....................................................................................
In aluminiu nu am idee cum se misca pentru ca nu au fost fortate in asa hal..... si nici in alu-bond....
Utilizate cam 8 ore/zi, dupa aprox 1 an se duc piulitele, care sunt 12x4 cu 2 inceputuri...si daca nu gasesti trebuie sa le schimbi cu 12x3 ca asta gasesti usor pe piata impreuna cu suruburile.
........................................................................................
Motorul de frezare e o scula din aia cu 40 USD pe net, adica e un motor simplu de 48Vcc brush /perii ... care are rulmenti 608z si in cap e pusa o adaptare cu ER11....
Motorul asta i se duc rulmentii si se schimba... nimic de zis.... poti pune din start SKF la 150grade si te tine ..... Zic pentru ca am avut si un motor din asta la mesterit....
Nu prea ai cum sa controlezi adancimea de frezare...asta daca vrei sa faci gravare de cablaje... e la limita... rulmentii nu sunt pretensionati...merg liber ca un motor de aspirator...de fapt asta si este...doar ca e la 48V...
...........................................................................................
Rulmentii... la axa Y..masa, are 4 buc de 16mm, cei mai ieftini...
La axa X poate sa fie cu 16mm, sau cu 12mm, depinde... doar ca sunt imbucsati direct in blocul axei Z...
Axa Z e facuta doar din 2 rulmenti de 12mm, ceea ce o face sa fie elastica...
.........................................................................................
Motoarele pot sa fie ok, la fel si electronica... care are nevoie de decuplari si condensatoare adaugate pe alimentari....
Dupa 1an, sa zicem 1,5 ani de folosit 8 ore /zi o sa inceapa sa cada driverele.... la cele 3 masini au cazut dupa 1 an aproximativ....
................................................................................................
La axele X si Y ai piulita cu frana din care reglezi jocul rulmentilor Z608 cu guler... un fel de simulare a unei perechi 7200...doar ca pentru hobby....
..........................................................................................
Mai nasol e la axa Z... aici ai direct surubul pus pe cuplaj si apoi in motor.... adica nu are acel filet la capatul opus ca sa preiei jocul... e destul de aiurea cand vrei sa obtii anumite cote....
........................................................................................
Eu zic ca e o masina perfecta pentru hobbystii cunoscatori, dar, daca esti genul Plug & Play nu iti recomand modelele acestea, .... mai ales pentru ideea de tocat aluminiu.....


Mi-a placut recenzia. Este utila pentru toti ceilalti care au habar de CNC, mai putin pentru Maski care a declarat din primul post ca nu se pricepe. Si pentru ca nu se pricepe, o exprimare gen: '' ... sunt elastice si se preteaza perfect la industria publicitara.... lemn, plexiglas, forex, mucava....etc '' poate fi cumva confuza. De aceea cred ca merita un pic tradus pentru Maski: un CNC care este flexibil nu este bun pentru ca va freza la cote eronate. Cat de eronate ? Depinde de mai multi parametri. Dar daca nu te deranjeaza abateri de orice intre 0,1 si 0,5 mm, atunci faptul ca este flexibil nu te va afecta.
0

#57 Useril este offline   maski 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 09-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 15 December 2016 - 02:41 PM

Ok. Sa le luam pe rand.
Inca de la inceputul topicului am scris ca momentan caut oferte, nu voi cumpara sau plasa o comanda acum (situatia financiara nu imi permite si in plus trebuie sa tin cont si de alte planuri).
Am scris, la un moment dat, ca masina va fi folosita in balcon (sau intr-o camera de apartament. Ma gandesc sa construiesc o cutie partial transparenta in care sa tin masina, depinde insa ce dimensiuni o sa aiba), prin urmare, nu stiu cum m-as descurca cu un tanc (mai mult din pricina zgomotului).
Masina va fi folosita in regim de hobby (ceea ce pentru mine inseamna 8 ore pe saptamana, poate, in nici un caz pe zi).
Pentru o suma de ~700e si o masina cu o suprafata de lucru de 300/400, nu ma intereseaza acele mici imprecizii (masina fiind utilizata in scopuri ce nu impun pretentii mari), pentru dublul (sau triplul sumei ), lucrurile se schimba si aria de folosire a masinii se schimba (adica o sa fie necesar sa prelucreze suprafete mai mari si mai precis).

Pentru Domnul Katran,
Inca ma gandesc la oferta dumneavoastra, dar trebuie sa stiu cam la cat o sa ajung cu produsul final (fara PC dar cu electronica si ce mai e necesar, macar aproximativ).
Un raspuns exact va pot da abia in 4-5 luni (pentru ca eu lucrez in strainatate momentan si nu sunt sigur daca peste 2-3 luni inca voi lucra aici. Lucrez intr-un restaurant aflat intr-un spatiu inchiriat iar vechiul proprietar a vandut terenul unei firme ce vrea sa darame tot si sa construiasca un hotel. Cei pt care lucrez se afla acum in proces, pentru ca ei mai au inca 4 ani de contract, insa nu pot sti ce se intampla).

Inca un lucru important pentru mine, masina va trebui sa aiba masa de lucru completa (daca ma hotarasc si daca o sa-mi permit o astfel de masina, trebuie sa pot decupa material pe toata suprafata pe care poate actiona freza).

Aceasta postare a fost editata de maski: 15 December 2016 - 02:45 PM

0

#58 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 15 December 2016 - 06:12 PM

Vezi postareamaski, la 15 December 2016 - 02:41 PM, a spus:



Pentru Domnul Katran,
Inca ma gandesc la oferta dumneavoastra, dar trebuie sa stiu cam la cat o sa ajung cu produsul final (fara PC dar cu electronica si ce mai e necesar, macar aproximativ).
Un raspuns exact va pot da abia in 4-5 luni (pentru ca eu lucrez in strainatate momentan si nu sunt sigur daca peste 2-3 luni inca voi lucra aici. Lucrez intr-un restaurant aflat intr-un spatiu inchiriat iar vechiul proprietar a vandut terenul unei firme ce vrea sa darame tot si sa construiasca un hotel. Cei pt care lucrez se afla acum in proces, pentru ca ei mai au inca 4 ani de contract, insa nu pot sti ce se intampla).

Inca un lucru important pentru mine, masina va trebui sa aiba masa de lucru completa (daca ma hotarasc si daca o sa-mi permit o astfel de masina, trebuie sa pot decupa material pe toata suprafata pe care poate actiona freza).



Nu a fost neaparat o oferta ... chiar azi am vandut una la fel , a doua din serie ...prima a ajuns undeva in Brasov ... Nu-mi fac probleme ca nu as gasi client ,
sunt sigur ca le dau ... Spuneai mai devreme de 700EUR pentru o masina 300/400 ? Hmm ... ce sa zic ...succes , si bafta !!!
Masa de lucru completa ? Din MDF sau din profil cu canale ? Diferenta intre ele e de cateva sute de EUR ...
Cel mai ieftin kit de electronica ( drivere , surse , BOB , cabluri , mufe ) costa vreo 170USD ... cat sa-ti cer pe manopera controller-ului fara sa-ti jignesc
inteligenta ? Nu mai bine il cumperi tu singurel , ca nu-i mare filosofie , si te apuci de invatat ( ca ar fi cazul ) , si conectezi toata tarasenia si o inghesui
intr-o cutie ? Cu ocazia asta te prinzi de niste chestii , si poate ajungi la niste concluzii ceva mai ...realiste ...

cheers.
0

#59 Useril este offline   maski 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 09-November 13
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 16 December 2016 - 01:55 AM

Vezi postareakatran, la 15 December 2016 - 06:12 PM, a spus:

Nu a fost neaparat o oferta ... chiar azi am vandut una la fel , a doua din serie ...prima a ajuns undeva in Brasov ... Nu-mi fac probleme ca nu as gasi client ,
sunt sigur ca le dau ... Spuneai mai devreme de 700EUR pentru o masina 300/400 ? Hmm ... ce sa zic ...succes , si bafta !!!
Masa de lucru completa ? Din MDF sau din profil cu canale ? Diferenta intre ele e de cateva sute de EUR ...
Cel mai ieftin kit de electronica ( drivere , surse , BOB , cabluri , mufe ) costa vreo 170USD ... cat sa-ti cer pe manopera controller-ului fara sa-ti jignesc
inteligenta ? Nu mai bine il cumperi tu singurel , ca nu-i mare filosofie , si te apuci de invatat ( ca ar fi cazul ) , si conectezi toata tarasenia si o inghesui
intr-o cutie ? Cu ocazia asta te prinzi de niste chestii , si poate ajungi la niste concluzii ceva mai ...realiste ...

cheers.


1. Nu inteleg de ce luati foc. "Nu a fost neaparat o oferta ...", atunci ce a fost? Oferta sau (ne)oferta, va stirbeste cu ceva prestigiul? Ma indoiesc.
2. Nu v-am reprosat ca nu ati avea unde vinde masina, am spus ca inca ma gandesc la oferta. Pe langa faptul ca am nevoie de suma respectiva, trebuie sa ma gandesc si daca merita investitia. Nu contest ca masina merita banii dar daca nu corespunde cu ceea ce vreau eu sa fac, ce rost are sa o cumpar?
Initial am plecat de la o suprafata de lucru de 300/400 care imi folosea unui scop. Sa cumpar una mai mare si mai scumpa, ar trebui sa largesc aria de folosinta a masinii, si sa prelucrez suprafete mai mari. Ii pot gasi utilitate unei masini mai mari dar doar daca pot introduce pe masa un material cu o suprafata de 600mm/600mm+.
3. 700 euro, era cu referire la un chinezesc 3040, atat costa o astfel de masinarie expediata din Germania (nu stiu cat de buna e dar atat costa, nu faceam referire la o masina construita in Romania).
4. Masa de lucru din profil cu canale.
5. Am intrebat de pretul kit-ului pentru ca asa cum am specificat, nu ma pricep. Nu-l vreau neaparat pe cel mai ieftin, vreau doar parerea unui om avizat, care sa puna in calcul necesitatile mele (enuntate pe parcursul topicului).

De finalul postului, nu mai are rost sa vorbesc "... cat sa-ti cer pe manopera controller-ului fara sa-ti jignesc
inteligenta ? Nu mai bine il cumperi tu singurel , ca nu-i mare filosofie , si te apuci de invatat ( ca ar fi cazul ) , si conectezi toata tarasenia si o inghesui
intr-o cutie ? Cu ocazia asta te prinzi de niste chestii , si poate ajungi la niste concluzii ceva mai ...realiste ... ". Eu nu sunt Liviu Dragnea si nici dumneavoastra, Alina Gorghiu sau invers.
Faptul ca am de invatat, reiese din toate postarile mele, ca doar nu cumpar masina sa ma uit la ea. Cu ceva ajutor reusesc sa "inghesui" electronica intr-o cutie, dar nu la asta facea referire intrebarea.
Problema e in felul urmator, intr-o operatiune de vanzare-cumparare, trebuie sa stii toate detaliile. Cand cumperi un produs, de obicei, stii pretul. Inteleg ca in cazul unui CNC, pretul difera in functie de ce calitate/durabilitate... doresti, dar ma asteptam la un raspuns mai normal (ex: cel mai ieftin kit costa 170$ dar, parerea mea e sa cumperi ceva de genul asta ......, pentru ca.....).
Acum, sper ca nu v-am stirbit reputatia cu nimic si ca viitor vom putea discuta ca doi oameni normali. Fiecare din noi e posibil sa fie Guru la un anumit capitol, asta nu inseamna ca celalalt trebuie tratat ca "prostul satului".

Aceasta postare a fost editata de maski: 16 December 2016 - 01:56 AM

0

#60 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 16 December 2016 - 07:30 AM

N-am luat foc ...inca . Dar nu sunt departe ... Asta e forum DIY , nu de vanzari . Inteleg ca-ti faci temele serios inainte
sa te bagi in chestia asta , dar deja treneaza toata treaba ... N-ai sa inveti niciodata ce si cum daca nu ai masina in fata sa
o folosesti efectiv ... stii doar ca teoria e un lucru , practica e cu totul altceva .

De asemenea , inteleg ca nu ai cine stie ce bani de investit in jucarie ... dar nici n-ai zis cat vrei sa ingropi de fapt in proiectul asta...
Astepti o oferta de nerefuzat ? Sau pur si simplu nu ai banii astia disponibili ?

" oferta " mea trebuia sa-ti spuna cam care ar fi un rezultat realist pentru o anume suma de bani . Eu personal , doar atat de " jos " pot
sa ajung , fara sa nenorocesc masina dincolo de recuperare ... designul asta e testat de mine la modul cel mai serios , pe parcursul a cativa
ani de constructie , chiar functioneaza corect , este upgradabil , modular , usor de aliniat , de demontat , de transportat ... nu cred ca vei
gasi undeva o " oferta " mai buna ...

Man , n-o mai lalai , si treci la treaba , ca pierzi vremea ... construieste / cumpara o masina , foloseste-o , pup-o , iubeste-o , treaba ta ...
vezi daca merita sa-ti consumi timpul cu asa ceva , daca poti invata ceva nou , si aia e ...

mama ei de viata ... discutiile astea nu sunt decat o pierdere de vreme si nervi , in puii mei ... hai sa facem ceva , nu doar sa frecam pisoiul degeaba ...

Aceasta postare a fost editata de katran: 16 December 2016 - 07:33 AM

0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro