Modelism - RHC Forum: vreau sa imi fac un cnc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

vreau sa imi fac un cnc

#31 Useril este offline   ionutb71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:RM VALCEA

Postat 05 December 2016 - 12:19 PM

am pus poza numai pentru a arata alta modalitate de a prinde kress-ul,nu e masina mea.
nu stiu detalii despre ea.
cu kress-ul 1050 de pe masina mea prelucrez bronz(poze mai sus).
frezele folosite de mine sunt profesionale,1.7mm,carbura,2 dinti,48 euro bucata,marca Mictu.
cu galagia asa e,pana la urma e un motor periat.
la servici lucrez pe un cnc cu motor HSD de 11kw la care numai revizia a costat 1800euro.
sa mai comparam motoare?

Aceasta postare a fost editata de ionutb71: 05 December 2016 - 12:20 PM

0

#32 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2372
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 05 December 2016 - 12:41 PM

astea sunt detaliile precizate de vanzator..
Suprafata de lucru 500x300. Pat cu profile T-Slot.

Ghidaje liniare de precizie + suruburi cu bile THK KR33 pe toate axele. Dublate pe X si Y de ghidaje 16mm cu suport pe toata lungimea tip SBR16 cu backlash ajustabil.

Motor de frezare Kress 800W cu turatie reglabila pana la 24000RPM.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#33 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 05 December 2016 - 02:05 PM

Vezi postareaoachidori, la 05 December 2016 - 12:41 PM, a spus:

astea sunt detaliile precizate de vanzator..
Suprafata de lucru 500x300. Pat cu profile T-Slot.

Ghidaje liniare de precizie + suruburi cu bile THK KR33 pe toate axele. Dublate pe X si Y de ghidaje 16mm cu suport pe toata lungimea tip SBR16 cu backlash ajustabil.

Motor de frezare Kress 800W cu turatie reglabila pana la 24000RPM.


La acest motor de frezare cum se pastreaza cuplu constant la 12000RPM, in sarcina ?

Aceasta postare a fost editata de OldMann: 05 December 2016 - 02:09 PM

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#34 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 05 December 2016 - 02:41 PM

Vezi postareaoachidori, la 05 December 2016 - 12:41 PM, a spus:

astea sunt detaliile precizate de vanzator..
Suprafata de lucru 500x300. Pat cu profile T-Slot.

Ghidaje liniare de precizie + suruburi cu bile THK KR33 pe toate axele. Dublate pe X si Y de ghidaje 16mm cu suport pe toata lungimea tip SBR16 cu backlash ajustabil.

Motor de frezare Kress 800W cu turatie reglabila pana la 24000RPM.


Sa rezum ce-am inteles pana acum din acest thread: 1) aceasta masina are cu siguranta o precizie mai buna decat ai tu nevoie (0,5 mm); 2) tu vei prelucra lemn iar aluminiu din an in pasti 3) bugetul de 6.000 lei pare acceptabil pentru tine; 4) nu estimezi ca intr-un viitor previzibil vei avea nevoie de precizii sau forte de lucru mai mari. Concluziile mele ar fi: 1) nu inteleg de ce nu iei un chinezesc care este pe la jumatate de pret si se potriveste cu ce vrei tu; 2) nimeni de aici de pe site sau de altundeva nu se poate bucura sau nu va plange pentru acest cnc decat tu; ca atare decizia este a ta pentru ca banii sunt ai tai. 3) inteleg ca vei pune utilajul pe balcon iar motorul este Kress; sper ca ai relatii bune cu vecinii, caci vei avea nevoie; 4) alternativa la Kress inseamna 300+ euro ; la astia se mai aduna minim 300+ euro in freze de diverse geometrii, menghina, subler (sau ruleta =@ ), comparator, pensete ER, etc. Daca mergi pe masina de mai sus te duci cu totul peste 2,000 euro. Asta este ultimul meu post in acest topic pe aceasta tema.
0

#35 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 05 December 2016 - 05:14 PM

Vezi postareaoachidori, la 05 December 2016 - 12:41 PM, a spus:

astea sunt detaliile precizate de vanzator..
Suprafata de lucru 500x300. Pat cu profile T-Slot.

Ghidaje liniare de precizie + suruburi cu bile THK KR33 pe toate axele. Dublate pe X si Y de ghidaje 16mm cu suport pe toata lungimea tip SBR16 cu backlash ajustabil.

Motor de frezare Kress 800W cu turatie reglabila pana la 24000RPM.



Ma bag si eu un pic in conversatia asta:
Daca ce s-a precizat este adevarat, adica ghidaje (axe) liniare thk33 sunt in componenta masinii pe toate cele 3 axe (x,y,z), atunci daca este aliniata corect cu celelalte ghidaje liniare, precizia este peste asteptarile multora.
Erau de ajuns doar axele thk kr33 pentru constuctia masinii si precizia si forta era destul de mare. Sunt axe de otel cimentate integral, nu aluminiu sau altceva. Cu astea se pot freza in otel.
Nu o sa iasa nimeni de aici cu constructii hooby la precizia acestor axe. Valoarea axelor si pe ebay este destul de ridicata.
Trebuie sa intelegem ca nu obtinem precizii cu 0,00cifre decat cu axe heavy-dutty din seria RGH si RGW, adica axe liniare cu role si nu cu bile. La suruburi la fel, degeaba ai axe bune, daca nu ai surub de precizie ( http://www.universal-thread.com/ ).
Suruburi c3-c7 sunt jucarii fata de astea. Gabi (katran) a vazut asa ceva la mine, si stie cam cu ce se mananca.
Deci eu zic ca poti sa negociezi sa-l iei, apoi sa-l dezmembrezi si cu axele rezultate (thk kr) si ce sisteme liniare mai sunt pe acolo, sa-l reconstruiesti, este ok. La 6000 de lei, sa aduci axele, ce fiare mai sunt pe acolo, nu mi se pare mult.
0

#36 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 05 December 2016 - 05:57 PM

Vezi postareakatran, la 03 December 2016 - 12:27 PM, a spus:

Man , nu e vorba de exigenta ... pur si simplu e o chestie simt practic . Nu vad rostul in a cheltui niste bani pe o jucarie ... dintr-un impuls de moment . Baietii zic bine : e mai bine sa-ti
faci lectiile inainte sa dai cu banii d-azvarlita ... Bugetul tau e relativ mic pentru o masina serioasa , dar prea mare ( cred ... ) pentru o jucarie ... pe de alta parte , ca sa construiesti
un router cnc , chiar si mai mic si mai putin pretentios , costa ... cum spunea sebba , diferenta de cursa de lucru nu se evidentiaza in pretul final decat intr-o mica masura ... tot ai nevoie de
3 seturi de ghidaj , minim 3 suruburi cu bile , un kit de minim 3 axe pentru miscare , structura , etc ... plus ca un proiect de executie nu e chiar usor de facut ...

Eu personal n-am reusit sa fac o masina sub 1500EUR , si aici vorbim doar de mecanica plus motoarele stepper plus manopera mea ( in jur de 250-300EUR ) . Electronica te mai costa vreo 250EUR
daca ai bafta si gasesti componentele pe OLX la un pret rezonabil ... Motorul de frezare e alegerea ta : ori pui un Kress si te limitezi exact la ce spuneai ca ai tu nevoie , ori pui un
motor bun si incepi sa te apropii de o functionalitate decenta pentru o masina comandata de computer ...

Pe masinaria aia nu as oferi nimic ... parerea mea e ca sunt bani aruncati pe fereastra ( cu scuzele de rigoare pentru constructor , indiferent cine e ) ... dar , este doar parerea mea ,
complet neavizata si fara nici un suport ... in ultima instanta , sunt banii tai , si ar trebui sa stii mai bine decat oricine cum sa-i cheltui ...

bafta .



Aici gresesti un pic.
Daca iei axele alea thk33, si le aliniezi cu restul, scoti una dintre cele mai de precizie masini.
Alea sunt axe de otel cimentate integral (monococa), care noi nu o sa obtinem niciodata precizia lor cu tabla de aluminiu si sine liniare.
Poti sa faci o masinarie doar cu 3 axe thk kr, si o sa ramai surprins. Eu cu axe dintr-astea lucrez (thk kr55, rexroth bosch psk90), iar preciziile care le obtin cu ele nu o sa le obtin niciodata cu varianta care o lucram inainte.
Adica aia cu placa de aluminiu de 25-30mm grosime, pe care puneam sine cu patine. Si stii bine ca le aliniam si la al 4-lea surub il scoteam si ii bagam bolt calibrat. Sau la unele mergeam pe varianta cu o sina ingropata perfect in aluminiu cu 2mm, si a doua o aliniam dupa prima.
Si tot nu ieseam la precizia la astea. Si stii de ce? Pentru ca daca deschideam usa si uitam sa o inchid, aluminiu o lua la fuga si ori se dilata, ori se contracta. Si micronii fugeau unul in stanga si unul in dreapta. :))


0

#37 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 05 December 2016 - 09:59 PM

salut,
hai sa iti dau si eu un sfat, din experienta nu din presupuneri.
eu am lucrat cam 2 ani pe un cnc asemanator cu cel pe care vrei sa il cumperi. Aveam pe el motor kress fme-1050-1.
foarte rar am taiat lemn sau plastic, 95% am taiat doar aluminiu, iar precizia obtinuta era mai buna decat 0.1mm(0.09 - 0.05).
cel mai important lucru a fost sa ii aflu limitele si sa il exploatez corect fara suprasolicitari.
exemplu - daca pe un cnc de 4000-5000 Euro faci o piesa in 40-50 min pe cnc-ul asta o faci cam in 3,5 -4 ore.
poti sa o faci si mai repede de atat dar nu mai ai aceeasi precizie.
exemplu de lucru - taiam aluminiu cu freza de 6mm 2 taisuri 500mm/min 0.5mm doc , din program setam sa obtin o piesa mai mare cu 0.15mm(cu tot cu finis pas) si dupa aceea rulam din nou programul cu cotele finale.
in felul asta obtineam rezultate bune - dar timp de lucru foarte mare. La cotele pentru rulmenti, rulam de 4-5 ori programul si reuseam sa scot cote foarte bune.
motorul kress a mers ore in sir fara probleme. mai mult de 15000 rpm nu l-am folosit (la freza de 2mm). In general 8000-9000rpm. Nu este foarte zgomotos la turatia asta , zgomotul produs de freza in material este mult mai mare.
daca vei folosi acel cnc doar pentru lemn si plastic in regim hobby, e ok si nu cred ca ar trebuii sa cheltui mai mult.
este adevarat ca va trebui sa muncesti mai mult, dar cu o exploatare corecta , poti obtine rezultate bune cu el.
multi vor sa faca un cnc in 1000 euro si sa lucreze cu el la fel ca unul de 5000 euro - dar nu se poate.
daca te hotarasti sa il cumperi, trebuie sa ii faci o verificare mai intai sa vezi daca este bine aliniat si nu are erori grave de proiectare/montare, cateodata e foarte greu sa corectezi o eroare de genul asta si e mai bine il faci de la 0.
stiu ca multi nu vor fi de accord cu ce am spus, dar se poate si asa.
asta e sfatul meu - decizia iti apartine(e vorba de banii tai).
0

#38 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 05 December 2016 - 10:48 PM

Vezi postareamincof, la 05 December 2016 - 05:57 PM, a spus:

Aici gresesti un pic.
Daca iei axele alea thk33, si le aliniezi cu restul, scoti una dintre cele mai de precizie masini.
Alea sunt axe de otel cimentate integral (monococa), care noi nu o sa obtinem niciodata precizia lor cu tabla de aluminiu si sine liniare.
Poti sa faci o masinarie doar cu 3 axe thk kr, si o sa ramai surprins. Eu cu axe dintr-astea lucrez (thk kr55, rexroth bosch psk90), iar preciziile care le obtin cu ele nu o sa le obtin niciodata cu varianta care o lucram inainte.
Adica aia cu placa de aluminiu de 25-30mm grosime, pe care puneam sine cu patine. Si stii bine ca le aliniam si la al 4-lea surub il scoteam si ii bagam bolt calibrat. Sau la unele mergeam pe varianta cu o sina ingropata perfect in aluminiu cu 2mm, si a doua o aliniam dupa prima.
Si tot nu ieseam la precizia la astea. Si stii de ce? Pentru ca daca deschideam usa si uitam sa o inchid, aluminiu o lua la fuga si ori se dilata, ori se contracta. Si micronii fugeau unul in stanga si unul in dreapta. :))


Tot respectul pentru THK, dar ce faci cu ele la frezarea in lemn si tolerante admise de 0,5 mm ?
0

#39 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2016 - 06:21 AM

Vezi postareaflorinhome, la 05 December 2016 - 09:59 PM, a spus:

salut,
hai sa iti dau si eu un sfat, din experienta nu din presupuneri.
eu am lucrat cam 2 ani pe un cnc asemanator cu cel pe care vrei sa il cumperi. Aveam pe el motor kress fme-1050-1.
foarte rar am taiat lemn sau plastic, 95% am taiat doar aluminiu, iar precizia obtinuta era mai buna decat 0.1mm(0.09 - 0.05).
cel mai important lucru a fost sa ii aflu limitele si sa il exploatez corect fara suprasolicitari.
exemplu - daca pe un cnc de 4000-5000 Euro faci o piesa in 40-50 min pe cnc-ul asta o faci cam in 3,5 -4 ore.
poti sa o faci si mai repede de atat dar nu mai ai aceeasi precizie.
exemplu de lucru - taiam aluminiu cu freza de 6mm 2 taisuri 500mm/min 0.5mm doc , din program setam sa obtin o piesa mai mare cu 0.15mm(cu tot cu finis pas) si dupa aceea rulam din nou programul cu cotele finale.
in felul asta obtineam rezultate bune - dar timp de lucru foarte mare. La cotele pentru rulmenti, rulam de 4-5 ori programul si reuseam sa scot cote foarte bune.
motorul kress a mers ore in sir fara probleme. mai mult de 15000 rpm nu l-am folosit (la freza de 2mm). In general 8000-9000rpm. Nu este foarte zgomotos la turatia asta , zgomotul produs de freza in material este mult mai mare.
daca vei folosi acel cnc doar pentru lemn si plastic in regim hobby, e ok si nu cred ca ar trebuii sa cheltui mai mult.
este adevarat ca va trebui sa muncesti mai mult, dar cu o exploatare corecta , poti obtine rezultate bune cu el.
multi vor sa faca un cnc in 1000 euro si sa lucreze cu el la fel ca unul de 5000 euro - dar nu se poate.
daca te hotarasti sa il cumperi, trebuie sa ii faci o verificare mai intai sa vezi daca este bine aliniat si nu are erori grave de proiectare/montare, cateodata e foarte greu sa corectezi o eroare de genul asta si e mai bine il faci de la 0.
stiu ca multi nu vor fi de accord cu ce am spus, dar se poate si asa.
asta e sfatul meu - decizia iti apartine(e vorba de banii tai).

Asa este ,ai perfecta dreptate . Presupunand ca o masina este bine reglata geometric si elementele de miscare sunt de buna calitate , regimurile de aschiere trebuiesc alese astfel ca elasticitatea masinii sa se faca cat mai putin simtita , deloc daca se poate . Una din solutii este într-adevăr o aschiere de finisare ,,sau altfel spus repetarea operatiei cu avans si angajare in material cu valori extrem de mici ,practic un fel de operatie de rectificare daca doriti . Asta daca doriti sa ducem discutia la extrem .Dar in cazul de fata nu e cazul, pentru ce si-a propus sa faca cu masina . Asa cum a spus , daca ii place o ia si gata o păstrează, apoi o sa scape de ea daca nu ii place . E o vorba ," aerul si fraierul nu se termina niciodata ".Acelasi lucru ca la masini auto .
0

#40 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 06 December 2016 - 01:31 PM

Presupun ca te referi la rumegus, ai doua variante, ori aspirator, ori le cumperi complecte cu burduf.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro