Modelism - RHC Forum: vreau sa imi fac un cnc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

vreau sa imi fac un cnc

#1 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 25 November 2016 - 07:04 PM

Salutare,
Am tot citit in ultima vreme o mare parte din topicurile de aici, multa informatie , multe domenii, multe aspecte pe care momentan nu le inteleg.Asadar ce vreau sa fac:
una bucata CNC, este exclusiv pentru hobbyul meu adica aeromodelismul, deci voi taia, balsa, placaj de diverse grosimi, probabil cel mai gros 6 mm si foarte rar aluminiu, deoarece trenul de aterizare din aluminiu chiar daca e mai greu se poate indrepta fata de cel de carbon care odata rupt poti sa il arunci. Suprafata utila la care ma gandesc este sa pot taia placile care se gasesc la Kele adica 310/610 sau in jur de valorile astea.Daca o sa fie mai mare vom vedea. M-am tot uitat la CNC-ul cu buget redus facut de Gabi si cel putin mie mi se pare mai mult decat super ok fata de ce am vazut pe net (constructia mecanica cel putin).
Ce ma intereseaza tinand cond ca in principal vreau sa folosesc CNC-ul pentru a taia piesele componente ale unui avion, as vrea ca viteza de lucru sa fie maxim posibila.Nu stiu ce inseamna asta dar banuiesc ca un motor de frezare bun si probabil motoarele care misca ansamblul intr-un anume fel(rapide), asta nu stiu, trebuie sa aflu.
O sa iau in prima faza de pe forum sinele cu tot cu rulmenti, identici ca cei ai lui Gabi, trebuie sa vad de unde o sa iau profilele de Al si elementele de asamblare.Probabil ca dupa ce le voi avea pe acestea va trebui sa calculez dimensiunile profilelor, si apoi sa apelez la cei care au deja CNC-uri performante pentru constructia elementelor din Al (gauri, frezare, filete, etc).
Ma gandesc ca dupa ce fac partea mecanica trebuie sa ma gandesc ce motoare pun sau asta trebuie sa fac inainte ca au gauri diferite?Am vazut ca exista diverse kituri cu 3 sau 4 axe( asta inseamna de fapt nr motoarelor folosite?)
Probabil ca veti recomanda cu 4 axe. Cu siguranta voi avea nevoie de ajutor si la partea de confectionat cutia cu maimute..dar sa ajungem acolo.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#2 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 26 November 2016 - 01:45 AM

Salut. Scrie la profilul tau DOAR aeromodelism, caz in care cred ca este mai bine sa comisionezi pe cineva sa ti-l faca caci nu costa o avere. Nevoile tale sunt standard asa ca nefiind nimic iesit din comun la masina, nici costul ei nu va fi.
0

#3 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 29 November 2016 - 03:12 PM

Am gasit ceva gata facut care zic eu cu necunoasterea mea ca ar fi ok ceea ce vreau/ pret.Atasat cum arata, iar pretul in jur de 6000 ron cu tot cu calculator. Credeti ca e ok?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 67722332_5_644x461_freza-router-cnc-05m-500-300-complet-functional-calculator-inclus.jpg

Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#4 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 29 November 2016 - 03:32 PM

Dupa cum pare cred ca ii mai rigid decat unul de china , profiliele alea ii dau mai multa rigiditate .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#5 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 29 November 2016 - 04:46 PM

Este dificil de spus daca este un pret corect sau nu fara a avea ceva detalii. Trebuie probat ca sa stii : daca este ''aliniat '' corect, ce eroare iti da la piesa, ce suruburi are etc, etc. Daca poti sa iei pe cineva care se pricepe cu tine si sa vezi masina live si care sa se uite la aceste lucruri, abia atunci poti trage o concluzie. Eu zic sa vorbesti cu Gabi Katran sa vezi ce-ti poate oferi, poate mai ridici bugetul catre 7-8-9.000 lei si-ti face masina pe corason-ul tau. Macar stii ca mecanica va fi aliniata corect (care este cea mai importanta daca ma intrebi pe mine) iar daca peste 1,2,3 ani vrei mai mult, faci upgrade la electronica. A vrea mai mult inseamna ca ceea ce spui tu acum ''si foarte rar aluminiu '' sa devina mult mai des. Poti fi sigur ca vei ajunge acolo, caci ''virusul'' aluminiului te ia pe nestiutelea.
0

#6 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 29 November 2016 - 05:00 PM

Vezi postareasteelmind, la 29 November 2016 - 04:46 PM, a spus:

Este dificil de spus daca este un pret corect sau nu fara a avea ceva detalii. Trebuie probat ca sa stii : daca este ''aliniat '' corect, ce eroare iti da la piesa, ce suruburi are etc, etc. Daca poti sa iei pe cineva care se pricepe cu tine si sa vezi masina live si care sa se uite la aceste lucruri, abia atunci poti trage o concluzie. Eu zic sa vorbesti cu Gabi Katran sa vezi ce-ti poate oferi, poate mai ridici bugetul catre 7-8-9.000 lei si-ti face masina pe corason-ul tau. Macar stii ca mecanica va fi aliniata corect (care este cea mai importanta daca ma intrebi pe mine) iar daca peste 1,2,3 ani vrei mai mult, faci upgrade la electronica. A vrea mai mult inseamna ca ceea ce spui tu acum ''si foarte rar aluminiu '' sa devina mult mai des. Poti fi sigur ca vei ajunge acolo, caci ''virusul'' aluminiului te ia pe nestiutelea.

OK, multumesc frumos. O sa cer aceste detalii si o sa revin.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#7 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 29 November 2016 - 07:00 PM

Vezi postareaoachidori, la 29 November 2016 - 03:12 PM, a spus:

Am gasit ceva gata facut care zic eu cu necunoasterea mea ca ar fi ok ceea ce vreau/ pret.Atasat cum arata, iar pretul in jur de 6000 ron cu tot cu calculator. Credeti ca e ok?

Stiu masina si pe cel care a facut-o,este precisa si rigida,am vrut sa o cumpar eu dar din lipsa de bani m-am ales cu una china cnc3040.Dupa mine cred ce se merita.
0

#8 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 02 December 2016 - 02:02 PM

Deci cateva poze cu masina si cam ce contine.Am fost azi si am vazut-o si intentionez sa o cumpar, dar astept si parerea voastra.

..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20161202_125638.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20161202_125641.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20161202_125705.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20161202_125646.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20161202_125649.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20161202_125656.jpg

Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#9 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 02 December 2016 - 02:03 PM

..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20161202_125705.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20161202_125702.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20161202_125658.jpg

Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#10 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 02 December 2016 - 02:10 PM

a expirat edit-ul..


Am vazut ca foloseste Linux CNC, nu stiu care e diferenta intre asta ci Mach 3, calculatorul ales este un Dell Optiplex Gx260 care zice ca e ok pentru ce trebuie sa faca. Eu am un laptop HP 6730 pe care as vrea sa il folosesc, deci care e mai bun?? Pe laptop am mai multe kestii, iar acela cu siguranta e folosit doar pentru asta, asa ca...
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#11 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 02 December 2016 - 02:15 PM

Cu siguranta un laptop nu are ce sa caute in configuratia asta .
P4 ala ar trebuii sa isi faca treaba foarte bine ,se poate instala si windows pe el si cu mcah3 se poate coordona masina .
Eu zic ca la banii astia , tinand cont ca are si actuatoare cu suruburi cu bile , este un pret foarte bun , numai sinele lasa de dorit , dar daca nu doriti precizie extrema eu zic ca este cea mai buna alegere , cele chinezesti .

Aceasta postare a fost editata de Elicopter: 02 December 2016 - 02:17 PM

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#12 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 02 December 2016 - 05:32 PM

Vezi postareaElicopter, la 02 December 2016 - 02:15 PM, a spus:

Cu siguranta un laptop nu are ce sa caute in configuratia asta .
P4 ala ar trebuii sa isi faca treaba foarte bine ,se poate instala si windows pe el si cu mcah3 se poate coordona masina .
Eu zic ca la banii astia , tinand cont ca are si actuatoare cu suruburi cu bile , este un pret foarte bun , numai sinele lasa de dorit , dar daca nu doriti precizie extrema eu zic ca este cea mai buna alegere , cele chinezesti .

Am citit ca linux ar fi mai stabil si cu mai putine probleme decat Mach3 dar aici probabil e vorba de preferinte in multe cazuri.Ce au sinele alea, ca mie mi se pare ca e o varianta buna si am vazut ca si Katran a folosit-o chiar daca la varianta lui de CNC cu buget redus!!
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#13 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 02 December 2016 - 07:36 PM

Man , designul meu e altceva ... 3 rulmenti pe fiecare ghidaj ( 18 in total ) , alte curse de lucru ... plus ca daca folosesc un motor de frezare
de calitate ( nu trompeta aia de Kress ) , chiar pot scoate 6-7 sutimi in aluminiu ... nu stiu ce sa zic de jucaria pe care o preziniti aici , n-am testat-o ,
dar nu-mi inspira increrede deloc ... La banii astia ( 6000RON / 1330EUR ) , poti aduna componentele necesare pentru o masina ceva mai serioasa , inclusiv
electronica ... mai pui ceva de bun simt pentru manopera si mai tarziu n-o sa fii nevoit sa cauti tesla pentru ... stii tu pentru ce .

parerea mea ? nu te zgarci la 2-300 de euro si fa treaba buna ... daca in final nu-ti place , macar poti sa-ti recuperezi investitia ...

Aceasta postare a fost editata de katran: 02 December 2016 - 07:36 PM

0

#14 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 02 December 2016 - 08:17 PM

Vezi postareakatran, la 02 December 2016 - 07:36 PM, a spus:

Man , designul meu e altceva ... 3 rulmenti pe fiecare ghidaj ( 18 in total ) , alte curse de lucru ... plus ca daca folosesc un motor de frezare
de calitate ( nu trompeta aia de Kress ) , chiar pot scoate 6-7 sutimi in aluminiu ... nu stiu ce sa zic de jucaria pe care o preziniti aici , n-am testat-o ,
dar nu-mi inspira increrede deloc ... La banii astia ( 6000RON / 1330EUR ) , poti aduna componentele necesare pentru o masina ceva mai serioasa , inclusiv
electronica ... mai pui ceva de bun simt pentru manopera si mai tarziu n-o sa fii nevoit sa cauti tesla pentru ... stii tu pentru ce .

parerea mea ? nu te zgarci la 2-300 de euro si fa treaba buna ... daca in final nu-ti place , macar poti sa-ti recuperezi investitia ...

Asta inseamna ca probabil la pastele cailor o sa am si eu un CNC functional.. :pardon: :pardon:,Cursele de lucru care imi trebuie mie nu depasesc 400x600, cel putin la ce ma gandesc acum.Masinaria arata relativ solida.Iar tu vorbesti despre SF-uri cu mine, 6-7 sutimi,..este adevarat ca probabil dupa ce o sa fac cateva piese probabil ca o sa imi placa si o sa vreau mai mult.Aici recunosc, si cand m-am apucat de aero, am preferat sa dau cu capul de unul singur chiar daca cei mai experimentati spuneau fa asa si asa, dar am luat-o pas cu pas. Apropos ghidajele de le vinde cineva pe forum sunt ok sau nu?
Adevarul ca asa cum e un alt topic deschis pe aici ca sa faci un CNC iti trebuie studii, cercetari iar eu nu stiu daca am rabdare sa fac asta.
Daca sa zicem nu ai fi asa de exigent cum te cunoaste lumea, care ar fi pretul pe care l-ai oferi pe aceasta masinarie, tinand cond ca asa cum ti-am spus eu vreau sa tai doar placaj si eventual un tren de aterizare din aluminiu de maxim 5 mm grosime, fara a avea pretentiile de sutimile de care vorbesti..
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#15 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 03 December 2016 - 01:58 AM

Sunt de acord cu katran , motorul ala ii varza , un spindle 1,5 kw , 2,2kw fac diferenta .
Oricum un set de convertor + spindle este pe la 300 400 euro .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#16 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 December 2016 - 08:12 AM

Vezi postareaoachidori, la 02 December 2016 - 08:17 PM, a spus:

.........Masinaria arata relativ solida.......


Studiile arata ca atunci cand un barbat este la prima achizitie a unei jucarii de un anume fel, 90% din decizie este emotionala. Adica isi foloseste creierul doar vreo 10%. Mie mi s-a intamplat deseori, in special la gadget-uri electronice gen telefon,tableta etc. Mi-a placut sa ma pacalesc singur zicand: uite, are si asta, si asta etc. In realitate n-am folosit nici 5% din dotarile lor. Pentru mine a ramas antologica intamplarea cu un fost coleg de servici care , ani mai tarziu a ajuns foarte bine si-mi explica ca vrea sa-si cumpere un BMW seria 7 nou care costa 125.000 euro cu toate acareturile. Discutia avea loc in masina lui, un BMW seria 5 care costase 75.000 euro cu 2 ani in urma. Dupa vreo ora in care l-am tot contrazis eu zicand ca nu merita acei bani, si cerandu-i sa-mi explice ce stie masina de 125.000 si nu stie masina de 75.000 iar el explicandu-mi cate quatra drive-uri si alte avantaje are noua jucarie, intr-un final a conchis: " nu conteaza, vreau masina asta, bine ? ".Ala a fost momentul in care toate argumentele tehnice pe care mi le-a insirat vreo ora, au cazut. De fapt el vroia masina aia PUNCT. Se numeste decizie emotionala, in care prin emotie nu inseamna doar ca ii era draga masina, ci ca judecata ii era intunecata de emotie. Cred ca multi ne regasim intr-un astfel de exemplu. Nu neaparat si cu aceleasi sume ������.

Vezi postareaoachidori, la 02 December 2016 - 08:17 PM, a spus:

.........Masinaria arata relativ solida.......


Studiile arata ca atunci cand un barbat este la prima achizitie a unei jucarii de un anume fel, 90% din decizie este emotionala. Adica isi foloseste creierul doar vreo 10%. Mie mi s-a intamplat deseori, in special la gadget-uri electronice gen telefon,tableta etc. Mi-a placut sa ma pacalesc singur zicand: uite, are si asta, si asta etc. In realitate n-am folosit nici 5% din dotarile lor. Pentru mine a ramas antologica intamplarea cu un fost coleg de servici care , ani mai tarziu a ajuns foarte bine si-mi explica ca vrea sa-si cumpere un BMW seria 7 nou care costa 125.000 euro cu toate acareturile. Discutia avea loc in masina lui, un BMW seria 5 care costase 75.000 euro cu 2 ani in urma. Dupa vreo ora in care l-am tot contrazis eu zicand ca nu merita acei bani, si cerandu-i sa-mi explice ce stie masina de 125.000 si nu stie masina de 75.000 iar el explicandu-mi cate quatra drive-uri si alte avantaje are noua jucarie, intr-un final a conchis: " nu conteaza, vreau masina asta, bine ? ".Ala a fost momentul in care toate argumentele tehnice pe care mi le-a insirat vreo ora, au cazut. De fapt el vroia masina aia PUNCT. Se numeste decizie emotionala, in care prin emotie nu inseamna doar ca ii era draga masina, ci ca judecata ii era intunecata de emotie. Cred ca multi ne regasim intr-un astfel de exemplu. Nu neaparat si cu aceleasi sume 😊...

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 03 December 2016 - 08:15 AM

0

#17 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 December 2016 - 08:13 AM

Balbaiala vine de la Internet lenes......

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 03 December 2016 - 08:14 AM

0

#18 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 03 December 2016 - 12:27 PM

Vezi postareaoachidori, la 02 December 2016 - 08:17 PM, a spus:

Daca sa zicem nu ai fi asa de exigent cum te cunoaste lumea, care ar fi pretul pe care l-ai oferi pe aceasta masinarie, tinand cond ca asa cum ti-am spus eu vreau sa tai doar placaj si eventual un tren de aterizare din aluminiu de maxim 5 mm grosime, fara a avea pretentiile de sutimile de care vorbesti..



Man , nu e vorba de exigenta ... pur si simplu e o chestie simt practic . Nu vad rostul in a cheltui niste bani pe o jucarie ... dintr-un impuls de moment . Baietii zic bine : e mai bine sa-ti
faci lectiile inainte sa dai cu banii d-azvarlita ... Bugetul tau e relativ mic pentru o masina serioasa , dar prea mare ( cred ... ) pentru o jucarie ... pe de alta parte , ca sa construiesti
un router cnc , chiar si mai mic si mai putin pretentios , costa ... cum spunea sebba , diferenta de cursa de lucru nu se evidentiaza in pretul final decat intr-o mica masura ... tot ai nevoie de
3 seturi de ghidaj , minim 3 suruburi cu bile , un kit de minim 3 axe pentru miscare , structura , etc ... plus ca un proiect de executie nu e chiar usor de facut ...

Eu personal n-am reusit sa fac o masina sub 1500EUR , si aici vorbim doar de mecanica plus motoarele stepper plus manopera mea ( in jur de 250-300EUR ) . Electronica te mai costa vreo 250EUR
daca ai bafta si gasesti componentele pe OLX la un pret rezonabil ... Motorul de frezare e alegerea ta : ori pui un Kress si te limitezi exact la ce spuneai ca ai tu nevoie , ori pui un
motor bun si incepi sa te apropii de o functionalitate decenta pentru o masina comandata de computer ...

Pe masinaria aia nu as oferi nimic ... parerea mea e ca sunt bani aruncati pe fereastra ( cu scuzele de rigoare pentru constructor , indiferent cine e ) ... dar , este doar parerea mea ,
complet neavizata si fara nici un suport ... in ultima instanta , sunt banii tai , si ar trebui sa stii mai bine decat oricine cum sa-i cheltui ...

bafta .
0

#19 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 03 December 2016 - 06:31 PM

Gabi,
eu nu am ce sa fac cu o masina asa de serioasa din mai multe motive: nu am unde sa o pun, nu am un garaj, atelier, etc. Ceea ce vreau eu sa fie de dimensiuni relativ reduse, ca sa incapa in locul meu de mesterit de pe balcon (deci dimensiunile de gabarit nu trebuie sa depaseasca 800 mm latime, iar lungimea in jur de 1000 mm.Asta ca sa pot taia asa cum am spus in principal lemn placajul de care am nevoie este de 61x31 cm.
Eu va inteleg si va respect dar cred ca vorbim de ligi diferite, voi jucati in Champions league iar eu eu in judeteana, cu ceea ce vreau eu. Voi vorbiti de tolerante de 0.005 eu am nevoie de 0.5mm. Asadar despre asta e vorba. Nu stiu daca are rost sa investesc intr-o masina cu calitatile de care vorbiti voi deoarece nu intru in afaceri, ca sa am nevoie de asemenea calitate.
Cred ca asa putem scrie 100 de pagini, dar cred ca cea mai buna varianta ar fi sa merg la unul din voi sa vad o asemenea masina cum functioneaza, de la o piesa simpla desenata intr-un program CAD (SW,Inventor, etc) si pana la executia ei, cum se fixeaza, freze folosite, softuri, viteze, etc..
Mie personal chiar daca tu zici ca e o prastie CNC-ul cu buget redus facut de tine mie mi se pare start trek, fata de cerintele mele, asa ca ..
Nu inteleg de ce zici ca ai nevoie de trei rulmenti de ghidaj, doi nu sunt suficienti?? :unsure: :unsure:
Spre exemplu am trenul de aterizare din poza de facut,e din duraluminiu luat de la Kele de 5mm. Unde pot sa il fac si sa si vad despre ce e vorba , asa cum am spus ca vad toti pasii..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: untitled.JPG

Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#20 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 December 2016 - 10:13 PM

Daca 0,5 mm toleranta este ok, de ce nu cumperi unul chinezesc ? E cel mai bun raport pret/0,5 mm calitate.
0

#21 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 04 December 2016 - 12:55 AM

Salutare ...ma bag si eu in acest subiect ...steelmind are dreptate! vei face tot ce crezi tu !( am patit-o si eu ), sfaturile noastre sunt "degeaba".Dar nu te ingrijora , nu este o pierdere foarte mare , fiecare dintre noi am inceput la fel , precum proverbul "un sut in fund ,un pas inainte ", vei invata cu ce se mananca aceasta arta (cnc), vei invata componentele (fiecare ce rol are ) , vei descoperii neajunsurile ( feed, turati , vibratii, acceleratii), si urmatoarea masinuta cnc va fi mai buna decat cea pe care o vei achizitiona sau face acuma!
Spor la mesterit ! :drinks:
Sabin.S

Aceasta postare a fost editata de sabinescu2006: 04 December 2016 - 12:56 AM

0

#22 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 04 December 2016 - 03:24 PM

Sincer mie cnc asta mi se pare peste orice cnc chinezesc , numai actuatoarele de pe el fac banii , mai ales ca are suruburi cat de cat ok , nu ca si cele chinezesti , si este construit modular , asa ca se poate modifica oricand .Numai spindle este ordinar , si nu l-as recomanda la nimica in afara de facut ceva pcb-uri .Trebuia sa faceti o poza si la electronica , sa vedem daca este cat de cat ok . Oricum la banii astia eu zic ca este foarte ok .Si cnc ala nu cred ca scoate 0,5 toleranta , cu actuatoarele pe el , asa ca mi se pare puerila afirmatia ca poti sa scoti 0,5 toleranta cu actuatoare , mai ziceam daca erau ceva suruburi roluite chinezesti .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#23 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 04 December 2016 - 03:47 PM

Vezi postareaElicopter, la 04 December 2016 - 03:24 PM, a spus:

Sincer mie cnc asta mi se pare peste orice cnc chinezesc , numai actuatoarele de pe el fac banii , mai ales ca are suruburi cat de cat ok , nu ca si cele chinezesti , si este construit modular , asa ca se poate modifica oricand .Numai spindle este ordinar , si nu l-as recomanda la nimica in afara de facut ceva pcb-uri .Trebuia sa faceti o poza si la electronica , sa vedem daca este cat de cat ok . Oricum la banii astia eu zic ca este foarte ok .Si cnc ala nu cred ca scoate 0,5 toleranta , cu actuatoarele pe el , asa ca mi se pare puerila afirmatia ca poti sa scoti 0,5 toleranta cu actuatoare , mai ziceam daca erau ceva suruburi roluite chinezesti .


Si costa de 2 ori cat unul chinezesc . Este cum a zis Katran: bugetul de 6.000 lei este prea mare pentru o jucarie si prea mic pentru unul care INCEPE sa fie cat de cat ok. Iar surubul care se vede pe gantry ESTE chinezesc si roluit. De acord ca scoti mai putin de 0,5 mm cu orice stepper indiferent cat de tembel ar fi. De fapt cu putin efort si ceva atentie poti sa scoti 0,5 mm si daca tai la mana cu o scula rezemata de un profil pe post de ghidaj.
0

#24 Useril este offline   ionutb71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:RM VALCEA

Postat 04 December 2016 - 08:14 PM

si mie mi se pare cam mare pretul de 6000.
sinele profilate poate ar mai fi imbunatatit un pic parerea.
poate are o electronica buna si se regaseste acolo pretul...
eu nu am o parere atat de catastrofala despre kress,dar pe un sistem de prindere mai bun.

ceva exemple executate cu kress-ul.pana acum sunt 140 de bucati.
pass 0.3mm
step 0.4mm
feed 800mm/min

materialul este bronz laminat

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SAM_51421.JPG
  • Imagine atasata: SAM_6811.JPG

Aceasta postare a fost editata de ionutb71: 04 December 2016 - 08:15 PM

0

#25 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 04 December 2016 - 09:38 PM

Vezi postareaionutb71, la 04 December 2016 - 08:14 PM, a spus:

si mie mi se pare cam mare pretul de 6000.
sinele profilate poate ar mai fi imbunatatit un pic parerea.
poate are o electronica buna si se regaseste acolo pretul...
eu nu am o parere atat de catastrofala despre kress,dar pe un sistem de prindere mai bun.

ceva exemple executate cu kress-ul.pana acum sunt 140 de bucati.
pass 0.3mm
step 0.4mm
feed 800mm/min

materialul este bronz laminat

ok good to know.. de fapt asta am vrut sa aud.. relativ care ar fi un pret corect pentru configuratia respectiva. Sunt la inceput si vreau sa iau ceva cu care sa fac anumite piese, maxim aluminiu, in general lemn. De aia am cerut un sfat.Daca o sa mearga ceea ce vreau eu atunci o sa trec la o liga superioara..
Mersi de sfat.
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#26 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 04 December 2016 - 10:08 PM

Asa cam ce cred eu in legatura cu topicul ... :):
- daca cumperi/faci un CNC sa lucreze el in loc sa tai/pilesti/gauresti/etc. tu manual, e bun orice CNC in masura in care timpu` tau costa mai mult decat valoarea masinii iar precizia ii OK sa fie comparabila.
- PCB-urile nu sunt chiar asa usor de facut sau posibil de facut cu masini de "2 lei" daca ne referim la componente smd, doua straturi, suprafata mai mare decat o cutie de chibrituri etc... pt. "catel electronic" da, nu-s pretentii.
- este intr-adevar pacat sa investesti bani intr-o masina de oricare ar fi ca sa constati, dupa ce trece entuziasmu` de inceput, ca daca mai cautai putin si/sau mai strangeai ceva bani, puteai obtine mai mult decat o "jucarie tehnologica".
- electronica pt. un CNC precum cel prezentat anterior, in afara de cazul cand vrei sa pui volan de piele la Trabant, nu poate costa mai mult de $150 cu ingaduinta (3 drivere + sursa + placa de interfata) si asta daca iei ceva decent... ca altfel poti sa cheltuiesti jumatate si tot "merge".

Aceasta postare a fost editata de informer: 04 December 2016 - 10:10 PM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#27 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 05 December 2016 - 01:14 AM

Vezi postareaionutb71, la 04 December 2016 - 08:14 PM, a spus:

.......
eu nu am o parere atat de catastrofala despre kress,dar pe un sistem de prindere mai bun.
.......



Plasticul de la gatul de prindere de D=43 mm al lui Kress nu rezista la strangere mai serioasa si apasa pe rulment.

https://youtu.be/TdPhKmdcCnY
0

#28 Useril este offline   ionutb71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:RM VALCEA

Postat 05 December 2016 - 08:38 AM

am spus,pe un sistem de prindere mai bun.
sistemul trebuie sa prinda si suprafata plata de deasupra axului nu numai gatul efectiv.
eu am ceva de genul,dar mult mai bine facut si din material serios,nu plastic.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: detail_2014-04-11_21.47.24_display_large.jpg

Aceasta postare a fost editata de ionutb71: 05 December 2016 - 08:40 AM

0

#29 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2016 - 11:07 AM

Vezi postareaionutb71, la 05 December 2016 - 08:38 AM, a spus:

am spus,pe un sistem de prindere mai bun.
sistemul trebuie sa prinda si suprafata plata de deasupra axului nu numai gatul efectiv.
eu am ceva de genul,dar mult mai bine facut si din material serios,nu plastic.

Ce poti " toca " cu masina in afara de lemn ? Duce in aluminiu ?,
Ce motoare are ? Turatia motorului de frezat e reglabila ? .Cat timp poate functiona constant in sarcina ? E ingrozitor de zgomotos genul asta de motor . Vad in imagine cutia cu drivere . Nu e rea dar nici grozava .Constructia seamana cu modelul din subiect
0

#30 Useril este offline   ionutb71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:RM VALCEA

Postat 05 December 2016 - 12:10 PM

am pus poza numai pentru a arata alta modalitate de a prinde kress-ul,nu e masina mea.
nu stiu detalii despre ea.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro