Modelism - RHC Forum: Navo "si"de plantat cu autopilot - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Navo "si"de plantat cu autopilot Pixhawk review 2.4.6

#61 Useril este offline   ddrram2 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-January 14

Postat 19 February 2018 - 09:43 PM

Salutare, am luat si eu un kit píxhawk px4 2.4.8 am pus firmware rover 3.2.1, calibrat, setat, tx tgy i6s. Am setat 3 moduri: manual, auto si RTL. functioneaza toate. Am fost cu ea pe apa, o tableta tf101 cu tower beta. Fac din tower wp, merge, vine "acasa" intra in hold, ok. Nu prea sant multumit de tower, de ce: eu as dori sa folosesc barca sa o trimit in cel putin 2 puncte, adica 2wp sa inregistreze coordinatele, apoi sa o pot trimite acolo de cate ori vreau, daca se poate fara tower.
Inca ceva, Ch7 e pentru "Save waipoint" dar nu stiu cum functioneaza, pe ce pozitie trebuie sa fie switchul, cum aleg din 2 wp la care trimit barca?
0

#62 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2018 - 10:48 PM

Din experienta mea.... ce vrei tu nu merge fara laptop sau tableta.
wp trebuie sa le salvezi local pe tableta/laptop si apoi sa le incarci cand ai nevoie de ele.
din radiocomanda nu poti sa faci asta.
Ca sa inveti cu radiocomanda wp si apoi sa le salvezi in laptop sau tableta tebuie sa faci astfel.
Treci barca in mod learning si te plimbi cu sonarul pe unde vrei tu.
cand gasesti un punct bun dai de switch-ul cu revenire o data si s-a salvat. Ai grija sa lasi barca nemiscata cand faci operatiunea asta, altfel pot aparea erori.
Poti sa salvezi cate wp -uri vrei.
Ca sa le salvezi in laptop descarci ce in barca via telemetrie.
Apoi salvezi cu denumire generica.
Cand vrei sa trimiti catre wp 3 de exe, stergi restul de WP-uri salvezi local wp3 cu ce denumire vrei si o incarci in soft.
Apoi trimiti barca.
Pentru wp5 de ex incarci idn nou cel cu denumire generica si stergi restul de wp-uri
salvezi cu den wp 5 si o incarci in pixhawk.
Pe rand o sa ai single point fiecare wp.
Tot din experienta mea e mai bine sa faci o plantare o data chiar daca ai 2 cuve. te va ajuta pe viitor cand replantezi daca ti-a tras pestele.
Ne mai auzim daca ai intrebari

Aceasta postare a fost editata de ahmoola: 19 February 2018 - 10:50 PM

0

#63 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 20 February 2018 - 05:01 PM

Iti bati capul degeaba , uite ceva fara batai de cap http://www.toslon.co...7/07-06/24.html
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#64 Useril este offline   ddrram2 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-January 14

Postat 20 February 2018 - 05:28 PM

Salut ahmoola, cum bomba sa nu am intrebari ha ha… azi am fost iar pe apa cu ea, ninsoare ca lumea, zic acum e timp bun de testat. Am trimis barca manual … (ce mi-ai scris am citit acum, dupa test) la vreo 30m de mal, sa o pot vedea din masina, am luat pozitia home apoi am trimis-o in dreapta la vreo 30-40m, incercat sa ii dau un wp din ch7, apoi i-am dat din tower upload wp, nu mi-a reusit din prima. Am impresia ca trebuie sa-i dau wp din ch7 cand e in manual sau hold. Nu m-am chinuit prea mult cu asta ca m-a sunat sefu ca unde sant… ha ha … la treaba unde sa fiu ha ha… apoi i-am dat wp din tower, din editor, zic gata nu am timp de joaca, mai merg si maine ca inghata apele la noi, o sa avem -11 noaptea.
Deci ii dai un singur wp din tower. Ma intreaba daca vreau si takeoff si rtl, zic nu. Am ramas cu un singur wp. I-am dat dat upload, i-mi zice wp saved to dron, ok. Dau auto merge acolo, frumos linie dreapta, intra in hold. Fain. La cuvare automata nici nu visez deocamdata. Apoi dau rtl vine la home si se da tot roata, nu intra in hold. Daca se poate seta sa intre in hold cand a ajuns in home asta m-ar interesa.
Apoi intru in editor, iar suna sefu… of mancati-as,… da n-are stare si asta, ar fine pus in hold si el sau rtl  Unde am ramas… da, in editor am ramas, fac alt wp in stanga, tot din tower (am salvat in fisiera la tower primul wp, wp1) tot fara takeoff si rtl. I-i dau automat si merge tot la primul.
Deci aici nu prea inteleg, ce tot isi face de cap si tower asta. Am salvat si al doilea wp in fisiera si cu import from fail le pot alege care vreau, adica macar atat daca as reusii. Hai ca trebuie tableta sau smartphone, da ce tot isi face de cap si merge unde vrea el.
Zi-mi si mie, daca are wp1 in pixhawk si a mers odata acolo si s-a intros, ca sa trimit in wp2 trebuie sa sterg cumva din pixhawk wp1? Si daca da, cum fac? Ca asta cred ca e. si trebuie sa fie in hold sau in home de fiecare data cand incarc un nou wp?
Am citit documentatia la rower, scrie ca la firmware 3.2.1 nu mai este Learning,
„Learning Mode (deprecated)In Rover-3.2 (and higher) Learning mode has been removed and replaced by the “Save Waypoint” auxiliary switch function
Ce nu am inteles din ce mi-ai scris: zici de switch-ul cu revenire, are vreo importanta cu care switch fac save wp? In documentatie scrie de ch7. pe tgy i6s e swB, swC e ch8 din care dau in care mod sa mearga. SwA e ch5 si swD e ch6. in documentatie mai scrie asa: when the vehicle is at a position that you would like to record as a waypoint, toggle the auxiliary function switch high (and then return to low)
Da, dar ch7 e cu 3 pozitii. Sa pun save wp pe alt ch? Trebuie sa fie pe un sw cu doua pozitii? La tine cum e?
La tower am mai patit sa dau download wp si in loc de una sa am 15-20 aiurea peste tot, cum se poate asta.
Ar fi ok sa pot sterge din pixhawk toate wp-urile si sa raman doar cu cele salvate din fisiera din tower. Dar cum sa sterg? Deci eu as dorii sa invat sa fac un wp din tx, apoi sa-l salvez in fisiera la tower, apoi un al doilea wp, si ala salvat, apoi sa pot trimite barca la care vreau. Din fiecare wp sa vina acasa, Nu plantez doua bete deodata, nu am nevoie sa mearga din wp1 in wp2. Atat as dori sa reusesc deocamdata.
0

#65 Useril este offline   ddrram2 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-January 14

Postat 20 February 2018 - 05:37 PM

Salut Steliane, da stiu de toslon, da e prea simplu :-) va multumesc tutror pentru sfaturi, rabdare si ajutor, tot ce stiu de la voi am invatat. De aceia sant la a treia postare pentru sant in "clasa I-a" deocamdata. Va doresc spor la treaba si multe semntimente de succes !!!
0

#66 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2018 - 12:40 AM

Salut,
Totul e simplu dar ca sa reusesti sa intelegi ce se intampla foloseste un laptop conectat prin hot spot la telefon ca sa-ti arate harta corect.
Tableta nu e, nu va fi nicodata o solutie.
Asadar:
- ai nevoie sa setezi pe sw cu 3 pozitii 3 functii: auto, manual si learning sau in cazul asta save wp.
- ai nevoie de un sw cu revenire, daca nu ai cred ca poti folosi un sw cu 2 pozitii. Acesta are 2 functii: sa salveze locul unde e barca atunci cand sw cu 3 pozitii e pe pozitia de learning sau sa-ti aduca barca in rtl atunci cand e tinut apasat cateva secunde si sw cu 3 pozitii e in auto mode.
Faptul ca ai multe erori pot sa banuiesc ca ai salvari cu mai multe wp dar e doar o banuiala. La fel revin cu rugamintea, baga un laptop. iefitn, sh etc. minim.
Un alt aspect de care trebuie sa tii cont e calibrarea. Ar trebui sa faci daca nu ai facut o calibrare ca la carte.
Si nu uita.... gps-urile folosite sunt de amatori, pot avea erori mari.
Din experienta iti zic cum procedez eu si chiar si mie mi se intampla sa gresec:
1. seteaza corect home-ul. incarca-l in soft impreuna cu un wp oarecare.
2. trimite barca unde vrei tu si folosind acel sw cu 2 pozitii setezi cate wp-uri vrei.
3. salvezi harta de wp-uri
4 editezi harta si pastrezi cate vrei minim 1 maxim 2
5 salvezi fiecare fisier in parte
6 atunci cand salvezi vezi ca e posibil sa ai o setare pe undeva ca drona sa nu faca hold la rtl ci sa dea ture. nu stiu acum unde, cum si in ce fel dar cauta si tu. cand am timp bag si eu un search si daca nu gasesti intre timp vad ce pot face.

Ca o incurajare mie mi-a luat 2-3 partide de pescuit sa reglez tot si sa ma bucur de aceasta "inventie". e relaxant sa vezi cum de la 250 m vine barca singura :)
ce difera intre mine si tine e ca eu am APM 2.6 e mai vechi dar mai stabil. Pixhawk e mai nou dar software-ul e in continua schimbare.
de fiecare data cand incarci un wp nou nu uita ca trebuie sa-i faci upload. daca ai uitat sa faci upload, iti ramane harta veche. nu exista nici o posibilitate de a combina 2 salvari diferite. doar "ai uitat sa faci upload fisir

Aceasta postare a fost editata de ahmoola: 21 February 2018 - 12:43 AM

0

#67 Useril este offline   ddrram2 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-January 14

Postat 27 February 2018 - 04:13 PM

Salut, da, chiar e simplu, am fost sambata in port si m-am jucat. Am pus save wp de pe swB cu trei pozitii, pe swD cu doua pozitii. Scria in manual sa pleci de la pwm min. (la mine 1024) la max. (la mine 2003) apoi sa revii la min. si face salvare wp. Chiar asa se intampla. Eu nu am Learn, asa ca fac pe manual sau Hold. Principalul e sa stea barca locului. Am salvat wp in fisiera, apoi am facut wp2, l-am salvat si pe ala. Cand am vrut sa trimit in wp1, dupa ce inainte a fost in wp2, citesc wp1 din fisiera, fac upload wp1, pun pe auto si merge. Acum sant in clar si sant multumit de scula. La data de 15 martie plec la o partida de 4 zile. O sa am tot timpul sa ma joc cu ea. De abia astept. Am un notebook Acer ZG5, cu win7, dar nu vrea sa mearga telemetria. Acolo am Mission Planner unde pot seta ce si cum vrea muschii mei. In schimb cu asus tf101 merge perfect telemetria, se conecteaza de fiecare data si rapid. Cu cuvarea nu am facut nimic, e pe manual deocamdata. Multumesc pentru sfaturi si timpul sacrificat. Sper sa treci odata prin Szeged sa bem o bere… sau niste beri :)
0

#68 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2018 - 06:53 PM

Vezi postareaddrram2, la 27 February 2018 - 04:13 PM, a spus:

Salut, da, chiar e simplu, am fost sambata in port si m-am jucat. Am pus save wp de pe swB cu trei pozitii, pe swD cu doua pozitii. Scria in manual sa pleci de la pwm min. (la mine 1024) la max. (la mine 2003) apoi sa revii la min. si face salvare wp. Chiar asa se intampla. Eu nu am Learn, asa ca fac pe manual sau Hold. Principalul e sa stea barca locului. Am salvat wp in fisiera, apoi am facut wp2, l-am salvat si pe ala. Cand am vrut sa trimit in wp1, dupa ce inainte a fost in wp2, citesc wp1 din fisiera, fac upload wp1, pun pe auto si merge. Acum sant in clar si sant multumit de scula. La data de 15 martie plec la o partida de 4 zile. O sa am tot timpul sa ma joc cu ea. De abia astept. Am un notebook Acer ZG5, cu win7, dar nu vrea sa mearga telemetria. Acolo am Mission Planner unde pot seta ce si cum vrea muschii mei. In schimb cu asus tf101 merge perfect telemetria, se conecteaza de fiecare data si rapid. Cu cuvarea nu am facut nimic, e pe manual deocamdata. Multumesc pentru sfaturi si timpul sacrificat. Sper sa treci odata prin Szeged sa bem o bere… sau niste beri :)


Cred ca in vara asta o sa vizitez Szeged . Lasa-mi un nr de contact in pm poate ne vedem. Nu stiu data inca :)
Ma bucur ca ti-am fost de ajutor
0

#69 Useril este offline   ddrram2 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-January 14

Postat 06 March 2018 - 05:07 PM

Salut, am mai citit cate-ceva. Oricum am incercat din Tower, nu am reusit sa dau optiunile care le doream la un wp. M-am intors la Mission Planer, am salvat un wp, am facut acelasi lucru cu Tower. Am observat ca Tower salveaza cu extensia „txt”, iar Mission Planer cu „waipoint”. Am dat F4 la ambele failuri si aveau acelasi continut, perfect la fel. Nu e de mirare din moment ce comanda acelasi hardware. Apoi am facut o misiune din Mission Planner si l-am salvat. Am redenumit extensia in txt si l-am salvat in fisiera waypoints din Tower. A urmat „import from file” si am avut misiunea in tower cu cuvare si return to launch.
Daca merg la peste, am sa iau wp din radiocomanda, am s-o salvez, apoi ii dau randurile cu cuvarea si return to launch, o salvez wp1, apoi nu am decat sa fac asta si cu wp2. Daca vine pestele tot din wp1, nu scimb nimic, daca trebuie sa trimit barca in wp2, citesc din fail si fac upload si pun pe „AUTO”. Mai 9 zile pa la partida. Nu o sa am rabdare pana atunci, cum dezgheata portul de iarna ma duc la un test.
0

#70 Useril este offline   ddrram2 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-January 14

Postat 06 March 2018 - 05:35 PM

niste poze ... nu stiu de ce se vad negre, daca dau click e ok... sorry

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ddrram2: 06 March 2018 - 05:36 PM

0

#71 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2018 - 07:51 AM

e bine.
Desi un filmulet cu mersul si vuvarea erau mai apreciate :)
Ai facut sa cuveze cand atinge wp?
Sau am inteles eu gresit?
Daca da cum ai facut?
0

#72 Useril este offline   ddrram2 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-January 14

Postat 07 March 2018 - 09:39 PM

Salut, am fost azi dupa masa in portul de iarna si era plin de sloiuri de gheata, nu am reusit sa testez. Cum am facut? Am setat "do set servo" la servo 5 si 6, am dat pwm pentru basculare si pentru revenire. Merge in wp, stationeaza 5 sec, cuveaza si RTL. Duminica ma duc din nou, sper sa se topeasca gheata.
0

#73 Useril este offline   ddrram2 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-January 14

Postat 11 March 2018 - 11:09 AM

Salut, gheata s-a topit, eu inca nu de la Pixhawk :D Cuvarea nu prea vrea. Are cineva vreo idee, a reusit cineva sa cuveze in wp si sa faca RTL?
Problema e ca mi-am piredut actele, toate si nu pot merge sa testez. Joi trebuie sa merg la o partida de patru zile, cred ca ma duc doar cu permisul de pescuit :D
0

#74 Useril este offline   ddrram2 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-January 14

Postat 12 March 2018 - 09:36 AM

Salut, mi-am gasit actele :yahoo: Am fost in port. Barca merge ok, dar nu cuveaza. In MP cand ii dau camera trigger sau set servo, la fiecare optiune pune coordinatele identice ca la wp. Asa le bag si in Tower. Vad in Tower wp, set servo si RTL. Ii dau auto si merge in wp si se intoarce dar nu executa comanda la servo. Am salvat misiunea din Tower in fail si cand l-am deschis cu txt editor, am vazut ca a sters toate coordinatele de la set servo si RTL. A ramas doar coordinata wp, dar nici la RTL nu a ramas coordinata si totusi comanda RTL o executa. Na cum e atunci. Ce are de nu executa set servo, dar executa RTL? Hai cu ideile :) Joi in zori plec la peste, dati bice :D

Aceasta postare a fost editata de ddrram2: 12 March 2018 - 09:37 AM

0

#75 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2018 - 08:52 PM

poti sa pui o poza cum ai legat servo la pixhawk?
Nu prea imi dau seama ce poate fi gresit..
sau o schema dupa care te-ai inspirat
0

#76 Useril este offline   ddrram2 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-January 14

Postat 05 April 2018 - 09:19 AM

Salutare, ahmoola, servourile le am pe main out 1-8, 1 carma, 3 motor, 4 lumini, 5-6 cuvarea.
0

#77 Useril este offline   ddrram2 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-January 14

Postat 05 April 2018 - 09:32 AM

La pescuit a mers ok, in afara de cuvare, am luat 8 buc. in total 69 de kg in 36 de ore. Barcuta merge perfect in linie dreata chiar si cu o cuva cu varf. Am facut test de distanta in portul de iarna, a mers 500m. Duminica trecuta am facut test pe un vant de 46km/h, am mers ok.
0

#78 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2018 - 10:41 AM

Vezi postareaddrram2, la 05 April 2018 - 09:32 AM, a spus:

La pescuit a mers ok, in afara de cuvare, am luat 8 buc. in total 69 de kg in 36 de ore. Barcuta merge perfect in linie dreata chiar si cu o cuva cu varf. Am facut test de distanta in portul de iarna, a mers 500m. Duminica trecuta am facut test pe un vant de 46km/h, am mers ok.

Bravo!
0

#79 Useril este offline   ddrram2 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-January 14

Postat 08 April 2018 - 09:21 PM

Salutare, a reusit cineva cu Tower sa cuveze automat cu 2 cuve cand ajunge barcuta in wp? Eu inca nu.
0

#80 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 11 April 2018 - 11:12 AM

Cred ca este problema de soft ,dar o intrebare cind o pui pe GPS viteza de de plasare este de vo 3km/h ,eu asa am inteles.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#81 Useril este offline   ddrram2 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-January 14

Postat 13 April 2018 - 08:30 AM

Salut, viteza de deplasare pe auto este in jur de 5km/h. Uite pun setarile. Servourile 5 si 6 sant pe manual acum, servo function 55 si 56.

#NOTE: 2018. 03. 31. 13:07:01 Frame :
ACRO_TURN_RATE,180
AHRS_COMP_BETA,0.1
AHRS_EKF_TYPE,2
AHRS_GPS_GAIN,1
AHRS_GPS_MINSATS,6
AHRS_GPS_USE,1
AHRS_ORIENTATION,0
AHRS_RP_P,0.2
AHRS_TRIM_X,-0.14644
AHRS_TRIM_Y,0.136177
AHRS_TRIM_Z,0
AHRS_WIND_MAX,0
AHRS_YAW_P,0.2
ARMING_ACCTHRESH,0.75
ARMING_CHECK,0
ARMING_REQUIRE,0
ARMING_VOLT_MIN,0
ARMING_VOLT2_MIN,0
ATC_ACCEL_MAX,3
ATC_BRAKE,1
ATC_SPEED_D,0.2
ATC_SPEED_FF,0
ATC_SPEED_FILT,50
ATC_SPEED_I,0.2
ATC_SPEED_IMAX,1
ATC_SPEED_P,0.2
ATC_STOP_SPEED,0.1
ATC_STR_ANG_P,1
ATC_STR_RAT_D,0
ATC_STR_RAT_FF,0.2
ATC_STR_RAT_FILT,50
ATC_STR_RAT_I,0.5
ATC_STR_RAT_IMAX,1
ATC_STR_RAT_P,1
AUTO_KICKSTART,0
AUTO_TRIGGER_PIN,-1
AUX_CH,7
BATT_AMP_OFFSET,0
BATT_AMP_PERVOLT,17
BATT_CAPACITY,7200
BATT_CURR_PIN,101
BATT_LOW_TIMER,10
BATT_LOW_TYPE,0
BATT_MONITOR,3
BATT_SERIAL_NUM,-1
BATT_VOLT_MULT,10.1
BATT_VOLT_PIN,100
BATT2_AMP_OFFSET,0
BATT2_AMP_PERVOL,17
BATT2_CAPACITY,3300
BATT2_CURR_PIN,101
BATT2_MONITOR,0
BATT2_SERIAL_NUM,-1
BATT2_VOLT_MULT,10.1
BATT2_VOLT_PIN,100
BCN_ALT,0
BCN_LATITUDE,0
BCN_LONGITUDE,0
BCN_ORIENT_YAW,0
BCN_TYPE,0
BRD_IMU_TARGTEMP,-1
BRD_IO_ENABLE,1
BRD_PWM_COUNT,4
BRD_SAFETY_MASK,0
BRD_SAFETYENABLE,0
BRD_SBUS_OUT,0
BRD_SER1_RTSCTS,2
BRD_SER2_RTSCTS,2
BRD_SERIAL_NUM,0
BRD_TYPE,2
BTN_ENABLE,0
CAM_AUTO_ONLY,0
CAM_DURATION,5
CAM_FEEDBACK_PIN,-1
CAM_FEEDBACK_POL,1
CAM_MAX_ROLL,90
CAM_MIN_INTERVAL,1000
CAM_RELAY_ON,1
CAM_SERVO_OFF,1024
CAM_SERVO_ON,2000
CAM_TRIGG_DIST,500
CAM_TRIGG_TYPE,0
CAN_D1_PROTOCOL,1
CAN_D2_PROTOCOL,1
CAN_P1_DRIVER,0
CAN_P2_DRIVER,0
CH7_OPTION,1
COMPASS_AUTODEC,1
COMPASS_CAL_FIT,16
COMPASS_DEC,0.057074
COMPASS_DEV_ID,466441
COMPASS_DEV_ID2,131594
COMPASS_DEV_ID3,0
COMPASS_DIA_X,0.985819
COMPASS_DIA_Y,0.977879
COMPASS_DIA_Z,1.014022
COMPASS_DIA2_X,1.017722
COMPASS_DIA2_Y,0.969502
COMPASS_DIA2_Z,1.041947
COMPASS_DIA3_X,0
COMPASS_DIA3_Y,0
COMPASS_DIA3_Z,0
COMPASS_EXTERN2,0
COMPASS_EXTERN3,0
COMPASS_EXTERNAL,1
COMPASS_LEARN,0
COMPASS_MOT_X,0
COMPASS_MOT_Y,0
COMPASS_MOT_Z,0
COMPASS_MOT2_X,0
COMPASS_MOT2_Y,0
COMPASS_MOT2_Z,0
COMPASS_MOT3_X,0
COMPASS_MOT3_Y,0
COMPASS_MOT3_Z,0
COMPASS_MOTCT,0
COMPASS_ODI_X,0.013459
COMPASS_ODI_Y,-0.027145
COMPASS_ODI_Z,-4.7E-05
COMPASS_ODI2_X,-0.051906
COMPASS_ODI2_Y,0.012555
COMPASS_ODI2_Z,0.009136
COMPASS_ODI3_X,0
COMPASS_ODI3_Y,0
COMPASS_ODI3_Z,0
COMPASS_OFFS_MAX,850
COMPASS_OFS_X,81.1721
COMPASS_OFS_Y,-127.2503
COMPASS_OFS_Z,13.40801
COMPASS_OFS2_X,-166.2291
COMPASS_OFS2_Y,-78.51884
COMPASS_OFS2_Z,-24.41577
COMPASS_OFS3_X,0
COMPASS_OFS3_Y,0
COMPASS_OFS3_Z,0
COMPASS_ORIENT,0
COMPASS_ORIENT2,0
COMPASS_ORIENT3,0
COMPASS_PRIMARY,0
COMPASS_TYPEMASK,0
COMPASS_USE,1
COMPASS_USE2,1
COMPASS_USE3,0
CRUISE_SPEED,3
CRUISE_THROTTLE,75
EK2_ABIAS_P_NSE,0.005
EK2_ACC_P_NSE,0.6
EK2_ALT_M_NSE,3
EK2_ALT_SOURCE,2
EK2_BCN_DELAY,50
EK2_BCN_I_GTE,500
EK2_BCN_M_NSE,1
EK2_CHECK_SCALE,100
EK2_EAS_I_GATE,400
EK2_EAS_M_NSE,1.4
EK2_ENABLE,1
EK2_FLOW_DELAY,10
EK2_FLOW_I_GATE,300
EK2_FLOW_M_NSE,0.25
EK2_GBIAS_P_NSE,0.0001
EK2_GLITCH_RAD,10
EK2_GPS_CHECK,31
EK2_GPS_DELAY,220
EK2_GPS_TYPE,1
EK2_GSCL_P_NSE,0
EK2_GYRO_P_NSE,0.03
EK2_HGT_DELAY,60
EK2_HGT_I_GATE,500
EK2_IMU_MASK,3
EK2_LOG_MASK,1
EK2_MAG_CAL,1
EK2_MAG_I_GATE,300
EK2_MAG_M_NSE,0.05
EK2_MAG_MASK,0
EK2_MAGB_P_NSE,0.0001
EK2_MAGE_P_NSE,0.001
EK2_MAX_FLOW,2.5
EK2_NOAID_M_NSE,10
EK2_OGN_HGT_MASK,0
EK2_POS_I_GATE,500
EK2_POSNE_M_NSE,1
EK2_RNG_I_GATE,500
EK2_RNG_M_NSE,0.5
EK2_RNG_USE_HGT,-1
EK2_RNG_USE_SPD,2
EK2_TAU_OUTPUT,25
EK2_TERR_GRAD,0.1
EK2_VEL_I_GATE,500
EK2_VELD_M_NSE,0.7
EK2_VELNE_M_NSE,0.5
EK2_WIND_P_NSE,0.1
EK2_WIND_PSCALE,0.5
EK2_YAW_I_GATE,300
EK2_YAW_M_NSE,0.5
EK3_ENABLE,0
FORMAT_VERSION,16
FRAME_CLASS,2
FS_ACTION,1
FS_CRASH_CHECK,0
FS_GCS_ENABLE,0
FS_THR_ENABLE,1
FS_THR_VALUE,925
FS_TIMEOUT,10
GCS_PID_MASK,0
GND_ABS_PRESS,49766.07
GND_ABS_PRESS2,0
GND_ABS_PRESS3,0
GND_ALT_OFFSET,0
GND_EXT_BUS,-1
GND_PRIMARY,0
GND_TEMP,0
GPS_AUTO_CONFIG,1
GPS_AUTO_SWITCH,1
GPS_BLEND_MASK,5
GPS_BLEND_TC,10
GPS_DELAY_MS,0
GPS_DELAY_MS2,0
GPS_GNSS_MODE,0
GPS_GNSS_MODE2,0
GPS_INJECT_TO,127
GPS_MIN_DGPS,100
GPS_MIN_ELEV,-100
GPS_NAVFILTER,8
GPS_POS1_X,0
GPS_POS1_Y,0
GPS_POS1_Z,0
GPS_POS2_X,0
GPS_POS2_Y,0
GPS_POS2_Z,0
GPS_RATE_MS,200
GPS_RATE_MS2,200
GPS_RAW_DATA,0
GPS_SAVE_CFG,2
GPS_SBAS_MODE,2
GPS_SBP_LOGMASK,-256
GPS_TYPE,1
GPS_TYPE2,0
INITIAL_MODE,0
INS_ACC_BODYFIX,2
INS_ACC_ID,1246218
INS_ACC2_ID,1114634
INS_ACC2OFFS_X,0.080111
INS_ACC2OFFS_Y,-0.041419
INS_ACC2OFFS_Z,0.196317
INS_ACC2SCAL_X,0.997419
INS_ACC2SCAL_Y,1.010875
INS_ACC2SCAL_Z,1.01145
INS_ACC3_ID,0
INS_ACC3OFFS_X,0
INS_ACC3OFFS_Y,0
INS_ACC3OFFS_Z,0
INS_ACC3SCAL_X,0
INS_ACC3SCAL_Y,0
INS_ACC3SCAL_Z,0
INS_ACCEL_FILTER,10
INS_ACCOFFS_X,-0.047585
INS_ACCOFFS_Y,-0.163905
INS_ACCOFFS_Z,-0.847126
INS_ACCSCAL_X,0.999169
INS_ACCSCAL_Y,0.997336
INS_ACCSCAL_Z,0.995217
INS_FAST_SAMPLE,0
INS_GYR_CAL,1
INS_GYR_ID,2163722
INS_GYR2_ID,2228490
INS_GYR2OFFS_X,-0.01695865
INS_GYR2OFFS_Y,0.01252339
INS_GYR2OFFS_Z,0.003900372
INS_GYR3_ID,0
INS_GYR3OFFS_X,0
INS_GYR3OFFS_Y,0
INS_GYR3OFFS_Z,0
INS_GYRO_FILTER,4
INS_GYROFFS_X,0.008557032
INS_GYROFFS_Y,0.04611978
INS_GYROFFS_Z,-0.0002035587
INS_LOG_BAT_CNT,1024
INS_LOG_BAT_MASK,0
INS_NOTCH_ENABLE,0
INS_POS1_X,0
INS_POS1_Y,0
INS_POS1_Z,0
INS_POS2_X,0
INS_POS2_Y,0
INS_POS2_Z,0
INS_POS3_X,0
INS_POS3_Y,0
INS_POS3_Z,0
INS_PRODUCT_ID,0
INS_STILL_THRESH,0.1
INS_TRIM_OPTION,1
INS_USE,1
INS_USE2,1
INS_USE3,0
LOG_BACKEND_TYPE,1
LOG_BITMASK,0
LOG_DISARMED,0
LOG_FILE_BUFSIZE,16
LOG_FILE_DSRMROT,0
LOG_REPLAY,0
MAG_ENABLE,1
MIS_OPTIONS,0
MIS_RESTART,0
MIS_TOTAL,12
MNT_ANGMAX_PAN,4500
MNT_ANGMAX_ROL,4500
MNT_ANGMAX_TIL,4500
MNT_ANGMIN_PAN,-4500
MNT_ANGMIN_ROL,-4500
MNT_ANGMIN_TIL,-4500
MNT_DEFLT_MODE,3
MNT_JSTICK_SPD,0
MNT_LEAD_PTCH,0
MNT_LEAD_RLL,0
MNT_NEUTRAL_X,0
MNT_NEUTRAL_Y,0
MNT_NEUTRAL_Z,0
MNT_RC_IN_PAN,0
MNT_RC_IN_ROLL,0
MNT_RC_IN_TILT,9
MNT_RETRACT_X,0
MNT_RETRACT_Y,0
MNT_RETRACT_Z,0
MNT_STAB_PAN,0
MNT_STAB_ROLL,0
MNT_STAB_TILT,0
MNT_TYPE,1
MODE_CH,8
MODE1,0
MODE2,15
MODE3,10
MODE4,10
MODE5,11
MODE6,4
MOT_PWM_FREQ,2
MOT_PWM_TYPE,0
MOT_SAFE_DISARM,0
MOT_SLEWRATE,20
MOT_THR_MAX,80
MOT_THR_MIN,15
MOT_THST_EXPO,0
NAVL1_DAMPING,0.75
NAVL1_PERIOD,8
NAVL1_XTRACK_I,0.02
NTF_BUZZ_ENABLE,1
NTF_DISPLAY_TYPE,0
NTF_LED_BRIGHT,1
NTF_LED_OVERRIDE,0
NTF_OREO_THEME,0
PILOT_STEER_TYPE,0
PIVOT_TURN_ANGLE,30
RC1_DZ,30
RC1_MAX,2003
RC1_MIN,1024
RC1_REVERSED,0
RC1_TRIM,1514
RC10_DZ,0
RC10_MAX,1900
RC10_MIN,1100
RC10_REVERSED,0
RC10_TRIM,1514
RC11_DZ,0
RC11_MAX,1900
RC11_MIN,1100
RC11_REVERSED,0
RC11_TRIM,1514
RC12_DZ,0
RC12_MAX,1900
RC12_MIN,1100
RC12_REVERSED,0
RC12_TRIM,1514
RC13_DZ,0
RC13_MAX,1900
RC13_MIN,1100
RC13_REVERSED,0
RC13_TRIM,1514
RC14_DZ,0
RC14_MAX,1900
RC14_MIN,1100
RC14_REVERSED,0
RC14_TRIM,1514
RC15_DZ,0
RC15_MAX,1900
RC15_MIN,1100
RC15_REVERSED,0
RC15_TRIM,1514
RC16_DZ,0
RC16_MAX,1900
RC16_MIN,1100
RC16_REVERSED,0
RC16_TRIM,1514
RC2_DZ,0
RC2_MAX,2003
RC2_MIN,1024
RC2_REVERSED,0
RC2_TRIM,1514
RC3_DZ,30
RC3_MAX,2003
RC3_MIN,1024
RC3_REVERSED,0
RC3_TRIM,1514
RC4_DZ,0
RC4_MAX,2003
RC4_MIN,1024
RC4_REVERSED,0
RC4_TRIM,1514
RC5_DZ,0
RC5_MAX,2003
RC5_MIN,1024
RC5_REVERSED,0
RC5_TRIM,1024
RC6_DZ,0
RC6_MAX,2003
RC6_MIN,1024
RC6_REVERSED,1
RC6_TRIM,2003
RC7_DZ,0
RC7_MAX,2003
RC7_MIN,1024
RC7_REVERSED,0
RC7_TRIM,1024
RC8_DZ,0
RC8_MAX,1661
RC8_MIN,1024
RC8_REVERSED,0
RC8_TRIM,1024
RC9_DZ,0
RC9_MAX,2003
RC9_MIN,1024
RC9_REVERSED,0
RC9_TRIM,1024
RCMAP_PITCH,2
RCMAP_ROLL,1
RCMAP_THROTTLE,3
RCMAP_YAW,4
RELAY_DEFAULT,0
RELAY_PIN,54
RELAY_PIN2,55
RELAY_PIN3,-1
RELAY_PIN4,-1
RNGFND_ADDR,0
RNGFND_DEBOUNCE,2
RNGFND_FUNCTION,0
RNGFND_GNDCLEAR,10
RNGFND_MAX_CM,700
RNGFND_MIN_CM,20
RNGFND_OFFSET,0
RNGFND_ORIENT,0
RNGFND_PIN,-1
RNGFND_POS_X,0
RNGFND_POS_Y,0
RNGFND_POS_Z,0
RNGFND_PWRRNG,0
RNGFND_RMETRIC,1
RNGFND_SCALING,3
RNGFND_SETTLE,0
RNGFND_STOP_PIN,-1
RNGFND_TRIGGR_CM,1000
RNGFND_TURN_ANGL,45
RNGFND_TURN_TIME,1
RNGFND_TYPE,0
RNGFND2_ADDR,0
RNGFND2_FUNCTION,0
RNGFND2_GNDCLEAR,10
RNGFND2_MAX_CM,700
RNGFND2_MIN_CM,20
RNGFND2_OFFSET,0
RNGFND2_ORIENT,0
RNGFND2_PIN,-1
RNGFND2_POS_X,0
RNGFND2_POS_Y,0
RNGFND2_POS_Z,0
RNGFND2_RMETRIC,1
RNGFND2_SCALING,3
RNGFND2_SETTLE,0
RNGFND2_STOP_PIN,-1
RNGFND2_TYPE,0
RSSI_ANA_PIN,0
RSSI_CHAN_HIGH,2000
RSSI_CHAN_LOW,1000
RSSI_CHANNEL,0
RSSI_PIN_HIGH,5
RSSI_PIN_LOW,0
RSSI_TYPE,0
RST_SWITCH_CH,0
RTL_SPEED,0.5
SCHED_DEBUG,0
SCHED_LOOP_RATE,50
SERIAL0_BAUD,115
SERIAL0_PROTOCOL,1
SERIAL1_BAUD,57
SERIAL1_PROTOCOL,1
SERIAL2_BAUD,57
SERIAL2_PROTOCOL,1
SERIAL3_BAUD,38
SERIAL3_PROTOCOL,5
SERIAL4_BAUD,38
SERIAL4_PROTOCOL,5
SERIAL5_BAUD,57
SERIAL5_PROTOCOL,-1
SERVO_RATE,50
SERVO_SBUS_RATE,50
SERVO_VOLZ_MASK,0
SERVO1_FUNCTION,26
SERVO1_MAX,2000
SERVO1_MIN,1024
SERVO1_REVERSED,0
SERVO1_TRIM,1514
SERVO10_FUNCTION,0
SERVO10_MAX,1900
SERVO10_MIN,1100
SERVO10_REVERSED,0
SERVO10_TRIM,1500
SERVO11_FUNCTION,0
SERVO11_MAX,1900
SERVO11_MIN,1100
SERVO11_REVERSED,0
SERVO11_TRIM,1500
SERVO12_FUNCTION,0
SERVO12_MAX,1900
SERVO12_MIN,1100
SERVO12_REVERSED,0
SERVO12_TRIM,1500
SERVO13_FUNCTION,0
SERVO13_MAX,1900
SERVO13_MIN,1100
SERVO13_REVERSED,0
SERVO13_TRIM,1500
SERVO14_FUNCTION,0
SERVO14_MAX,1900
SERVO14_MIN,1100
SERVO14_REVERSED,0
SERVO14_TRIM,1500
SERVO15_FUNCTION,0
SERVO15_MAX,1900
SERVO15_MIN,1100
SERVO15_REVERSED,0
SERVO15_TRIM,1500
SERVO16_FUNCTION,0
SERVO16_MAX,1900
SERVO16_MIN,1100
SERVO16_REVERSED,0
SERVO16_TRIM,1500
SERVO2_FUNCTION,52
SERVO2_MAX,2000
SERVO2_MIN,1024
SERVO2_REVERSED,0
SERVO2_TRIM,1514
SERVO3_FUNCTION,70
SERVO3_MAX,2000
SERVO3_MIN,1000
SERVO3_REVERSED,0
SERVO3_TRIM,1514
SERVO4_FUNCTION,54
SERVO4_MAX,1999
SERVO4_MIN,1024
SERVO4_REVERSED,0
SERVO4_TRIM,1514
SERVO5_FUNCTION,55
SERVO5_MAX,1024
SERVO5_MIN,2003
SERVO5_REVERSED,0
SERVO5_TRIM,1024
SERVO6_FUNCTION,56
SERVO6_MAX,2003
SERVO6_MIN,1024
SERVO6_REVERSED,1
SERVO6_TRIM,1024
SERVO7_FUNCTION,0
SERVO7_MAX,1900
SERVO7_MIN,1100
SERVO7_REVERSED,0
SERVO7_TRIM,1500
SERVO8_FUNCTION,7
SERVO8_MAX,1900
SERVO8_MIN,1100
SERVO8_REVERSED,0
SERVO8_TRIM,1100
SERVO9_FUNCTION,0
SERVO9_MAX,1900
SERVO9_MIN,1100
SERVO9_REVERSED,0
SERVO9_TRIM,1500
SPEED_TURN_GAIN,30
SR0_EXT_STAT,1
SR0_EXTRA1,1
SR0_EXTRA2,1
SR0_EXTRA3,5
SR0_PARAMS,10
SR0_POSITION,1
SR0_RAW_CTRL,5
SR0_RAW_SENS,5
SR0_RC_CHAN,1
SR1_EXT_STAT,5
SR1_EXTRA1,5
SR1_EXTRA2,5
SR1_EXTRA3,5
SR1_PARAMS,10
SR1_POSITION,5
SR1_RAW_CTRL,5
SR1_RAW_SENS,5
SR1_RC_CHAN,5
SR2_EXT_STAT,1
SR2_EXTRA1,1
SR2_EXTRA2,1
SR2_EXTRA3,5
SR2_PARAMS,10
SR2_POSITION,1
SR2_RAW_CTRL,5
SR2_RAW_SENS,5
SR2_RC_CHAN,1
SR3_EXT_STAT,1
SR3_EXTRA1,1
SR3_EXTRA2,1
SR3_EXTRA3,1
SR3_PARAMS,10
SR3_POSITION,1
SR3_RAW_CTRL,1
SR3_RAW_SENS,1
SR3_RC_CHAN,1
SRTL_ACCURACY,2
SRTL_POINTS,150
STAT_BOOTCNT,19
STAT_FLTTIME,90015
STAT_RESET,-504920900
STAT_RUNTIME,98837
SYSID_ENFORCE,0
SYSID_MYGCS,255
SYSID_SW_TYPE,20
SYSID_THISMAV,1
TELEM_DELAY,5
TURN_MAX_G,1
TURN_RADIUS,0.5
VISO_ORIENT,0
VISO_POS_X,0
VISO_POS_Y,0
VISO_POS_Z,0
VISO_TYPE,0
WENC_CPR,3200
WENC_PINA,55
WENC_PINB,54
WENC_POS_X,0
WENC_POS_Y,0
WENC_POS_Z,0
WENC_RADIUS,0.05
WENC_TYPE,0
WENC2_CPR,3200
WENC2_PINA,53
WENC2_PINB,52
WENC2_POS_X,0
WENC2_POS_Y,0
WENC2_POS_Z,0
WENC2_RADIUS,0.05
WENC2_TYPE,0
WP_OVERSHOOT,0.2
WP_RADIUS,0.2
WP_SPEED,0.1
0

#82 Useril este offline   ddrram2 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-January 14

Postat 13 April 2018 - 08:41 AM

Am facut un test de distanta, aici se vede si viteza.

Fisiere atasate


0

#83 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 13 April 2018 - 01:06 PM

Uite datele unei probleme ,am o barca capabila sa mearga cu 10km/h ,plantez la 200m cu 6km/h , la 3 drumuri cistig circa 10min ,fata de barca ta si mai este o treaba GPS-ul poate avea o abatere si de 5m ,cind plantezi la 1-2m de stuf poate sa fie o problema.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#84 Useril este offline   ddrram2 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 02-January 14

Postat 06 May 2018 - 12:21 PM

Salut, ai dreptate, dar stii ce e, trebuie sa te descurci cu ce ai si ce ai construit. Daca tu la 200 de metri poti trimite barca la 2 metri de stuf si zici ca eu nu o pot face cu autopilot ca nu e precis, atunci o trimit la 5 sau 10 metri de stuf si de acolo merg pe manual. Oricum e un mare ajutor ca merge in linie dreapta pana acolo si vine acasa singura. Eu sant multumit de ce am realizat si nu-mi pare rau ca am dat banii pe pixhawk. Va multumesc pentru orice comentariu, critica. Vara frumoasa si fir intins.
0

#85 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 09 May 2018 - 02:23 PM

https://www.youtube....uh_C679uw&t=60s
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#86 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2018 - 10:56 AM

Vezi postareacristirusu70, la 21 November 2016 - 10:30 PM, a spus:

Astazi am facut si primele teste de conectivitate si surpriza...2 erori maaari.BAD AHRS si BAD GPS HEALTH.
Nu semnal GPS,nu compas etc.S-a rezolvat relativ repede, cele 2 fire de semnal de la ciuperca GPS erau bineinteles legate invers(din fabrica vin extrem de scurte,10 cm)si a trebuit sa le prelungesc. :blush:

In consecinta se conecteaza in cca 2 min la sat si vede 7 bucati asa cum a prevazut chinezul.
Cu ocazia asta am facut si un control de consum.
Atasament 20161121_205737_resized.jpg
Deci in forja max cu toti consumatorii in functiune ia 3,2A si tensiunea scade de la 12,5 la 12,25.In apa ,tinuta pe loc si cu 4 baterii Pb la 1kg bucata in spate ia 4,78A.
Dupa 5 min de turatie maxima temperatura pe motor sta pe la 44,8 0C ,deci nu sta rau nici pe partea de tractiune(multumim Ipsihi).


Salutpoti sa-mi zici ce ai schimbat?Am asamufa de 6 fire ... rosu, galben, verde, gol, gol, negru si
mufa de 2 fire gol, portocaliu, alb, golmerciMie nu mi se aprinde nimic pe GPS, nici un led

0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro