Modelism - RHC Forum: Sistem FPV (bun sau nu ?) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Sistem FPV (bun sau nu ?)

#1 Useril este offline   Scriptery 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 26-July 15
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci
  • Interests:Interesat de aeromodele, si mai tot ce tine de programat (c++,web,PAWN).

Postat 18 November 2016 - 11:15 PM

Am dat un ochi pe emag, acum ca tot e black friday, si am gasit un sistem de monotorizare pentru bebelusi, stiu cat de absurd si amuzant pare, dar dracovenia asta, poate sa duca pana la 260m (cel putin din specificatiile producatorului).

Ofera informatii si despre temperatura, sunete etc.

Oferta mai este valabila doar o ora.. deci trebuie sa va grabiti.

http://www.emag.ro/s...-217_1214_12034

PS. COSTA DOAR 200 LEI, mi-am comandat unul.

Ce spuneti, s-a meritat ?
0

#2 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 19 November 2016 - 01:19 AM

Linkul nu mai merge. Ar ajuta ceva mai multe detalii, daca poti sa afli in ce frecventa lucreaza, ce fel de antene are si mai ales cat este lag-ul, cu ce intarziere apare imaginea.
0

#3 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 19 November 2016 - 01:05 PM

Nu.
Nu, nu, și iar nu.

Pentru fpv ai nevoie (sau sunt foarte utile) următoarele:

- FOV - câtă imagine încape prin lentilă.
Camerele astea au câmpul vizual foarte îngust.
- Dinamica - camerele astea sunt foarte ușor de saturat.
- frecvența emițătorului - de regulă, monitoarele de bebe și interfoanele wireless sunt pe 2.4ghz - la fel ca stația ta RC. (=probleme)
- greutatea - totuși... nu sunt eu backpacker-ul ăla obsedat de grame dar să nu exagerăm.


https://hobbyking.co...v-receiver.html
https://hobbyking.co...smitter-v2.html

Apoi cauți un tv de mașină la mâna a doua cu intrare A/V, eu am găsit și cu 60 de lei, pentru al folosi ca monitor, o cameră de supraveghere, tot la mâna a doua, 50-100 de lei, ccd, senzor sony, wdr sau uwdr...
Camera de secu o scoți din carcasă și eventual o protejezi cu tub termocontractabil.
Nu ieși la 200 dar nici mii de lei cât face un sistem mai performant și mai brănduit.

Eu bâzâi cu o cameră de secu ccd 700tvl cu wdr și lentila de la o cameră sport defectă, luată din talcioc cu 10lei.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 November 2016 - 01:31 PM

In general de acord cu ce a zis sandel, mai putin FOV-ul care e discutabil... chestie de gust.
Eu am inceput, adica primul primul zbor, cu lentila de 6mm, adica unghi de 60 grade, aleasa intentionat ca sa redea perspectiva aproape 100% natural.
A se citi despre "lentila normala": https://en.wikipedia...s#Digital_still
In tabel, la senzorul de 1/3", cat este in camerele CCTV, vedem ca lentila"normala" are focala de 6mm.

Nu suport alterarea perspectivei... uite pomul ce departe e... si tu esti deja in el... sau orizontul curbat, ba sus ba jos dupa cum urc sau cobor... imi da ameteli.
Nici o camera video sau foto nu da asemenea imagini, doar action cam-urile au introdus nebunia asta cu extrawide, pentu ca trebuia sa il prinda pe John pe planseta de surf din cap pana in picioare... :angry:

Mai ales la aterizare, vreau sa ma vad in marime naturala, sa dau jos ochelarii si sa vad acelasi lucru ca in momentele anterioare.
Nu vad de ce mi-ar trebui sa vad mai larg, nu sta nimeni in aer sa ma pandeasca dupa coltz... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro