Modelism - RHC Forum: Electronica pt modele - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Electronica pt modele nelamuriri cu ESC, BEC, servo , racire etc.

#1 Useril este offline   Paduroiu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-October 16

Postat 10 November 2016 - 06:45 PM

deschid acest topic pt ca s-ar putea ca si alti incepatori sa aiba nevoie de lamuriri, eu unul am simtit nevoia de explicatii si m-am cam saturat sa tot caut prin forum, zeci de topicuri din care sa iau franturi de informatii si sa le pun cap la cap fara a fi sigur ca am inteles si ca voi comanda piesele de care am nevoie.
Am inceput sa construiesc un transportor pentru nadit si am comandat cateva piese, acum as vrea sa comand mai multe insa m-am blocat la partea electronica.
Sunt începător și am nevoie de niste lamuriri pe care nu le-am gasit sapand in forum.
Ce este ESC si ce rol are? e necesar pt un motor cu perii sau este doar pt fara perii ? Servo foloseste sursa separata de alimentare sau ia curmt prin ESC ? Ce este un ESC cu revers? inverseaza tensiunea la perii pt ca sa se roteasca invers motorul?
Ce este BEC-ul ? dar U-BEC - ul si ce rol are? e necesar?
La servo, cand executa miscarea primeste curent si ramane pe pozitie sub tensiune? Este alimentat permanent manual pana se termina manevra dupa care revine inapoi singur sau sub actiunea unui arc intern sau trebuie un arc extern ? Trebuie alimentat cu tensiune inversa pt a reveni? Un servo actioneasa un comutator care inchide circuitul pt motor.
Am vazut spirala pt racirea motorului. Are o pompa care trage apa proaspata si o refuleaza? Este de ajuns presiunea din fața elicei pt a introduce apa in spirala si a o refula? este putin probabil, o spirala de aia are rezistenta hidraulica destul de mare doar daca mai ajuta temperatura si prin convectie ajuta la refulare dar asta inseamna ca motorul sa ridice temp apei la peste 80 de grade.
Am primit axul elicei si 2 o-ringuri, trebuie sa desfac tubul axului si sa le pun inauntru ca simmeringuri?
Am vazut ca unii constructori recomanda și chiar folosesc un cuplaj cardanis ceea ce din punctul meiu de vedere este o solutie proasta. Trebuie 2 cuplaje cardanice si axul conducător sa fie paralel cu axul condus, altfel transmisia este neunuforma viteza periferica a elicei fiind diferita pe durata unei rotatii alternând mare cu mică după un grafic de proiecție în elipsa atfel spus transmisia trebuie facută prin cuplaje homocinetice și un alt aspect cuplajul cardanic reduce randamentul transmisiei prin multe frecari suplimentare.
0

#2 Useril este offline   gyany_eugen 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 977
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Interests:Electronica, IT
    Aeromodelism

Postat 10 November 2016 - 07:47 PM

Salutare si bine ai venit.

Topic electronica: Linkul meu
Topic barca: Linkul meu

ESC = Electronic speed controller - Controleaza turatia motorului (acceleratia)
ESC cu revers = marsarier
Sunt ESC-uri pentru motoare cu perii (brushed) si sunt ESC-uri pentru motoare fara perii (brushless)
Esc-urile de regula au BEC inclus. Daca consumatorii conectati necesita un curent mai mare decat cel care poate fi furnizat de BEC-ul inclus in ESC, se impune folosirea unui BEC extern care sa suporte un curent mai mare.
Servourile se conecteaza la receptor.
BEC= Battery eliminator circuit.

And keep it simple, fara racire cu apa la motor si alte bazdaganii

Ca o parere personala, incearca sa gasesti pe cineva in zona ta care a mai facut asa ceva. Te va scuti de multe neplaceri.
S-au scris romane pe tema asta, s-au nascut pasiuni.

Toate bune
Extra 330, Izicraft, Le Shark, No Brainer Glider, Flytrap Wing, Cessna 182, Easy Star 2, Spitfire Marine
Turnigy 9x -Er9x
0

#3 Useril este offline   Paduroiu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-October 16

Postat 11 November 2016 - 10:00 AM

Multumesc pt raspunsul prompt, chiar aveamj nevoie pt ca am vrut sa stiu ce piese sa comand. Am comandat si acum astept coletul, am sa ma apuc de lucru si va tin la curent.
Nu stiu cu o-ringurile alea ce trebuie sa fac dar am sa incerc sa desfac tubul în care se învârte axul.
0

#4 Useril este offline   nickrvl 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 18-November 16
  • Gender:Male
  • Location:Rm Valcea

Postat 26 December 2016 - 10:37 AM

Am si eu intrebari de "tont", vreau sa invart un motor fara perii pe masa, cum comand ESC-ul pentru asta? de ce am nevoie?
0

#5 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 26 December 2016 - 11:56 AM

De un servo tester ,care il cumperi ,este ieftin sau il confectionezi sint diverse scheme pe net.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#6 Useril este offline   nickrvl 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 18-November 16
  • Gender:Male
  • Location:Rm Valcea

Postat 26 December 2016 - 08:34 PM

Ok, multumesc.
0

#7 Useril este offline   Paduroiu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-October 16

Postat 28 July 2017 - 09:54 PM

Am terminat bărcuța care este un transportor, o combinație intre trimaran si barcă... în fine, are motor cu perii, cârmă și 2 cuve, 3 servomotoare. Am cumpărat un U-BEC, un Speed conrol și o telecomandă cu receptor cu tot. Am găsit pe forum mai multe scheme de conectare atasez una din schemele găsite. Nu stiu dacă regulatorul are inversor (marche arriere)și mai am o problemă - nu stiu cum să setez telecomanda, din cate am văzut în manual, este o telecomandă pt elicopter, o pot folosi pentru bărcuță?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: telecomanda.jpg
  • Imagine atasata: Sch_electr_barca_3_UBEC.png

0

#8 Useril este offline   Paduroiu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-October 16

Postat 30 July 2017 - 05:42 PM

Am gasit schema potrivita pentru componntele mele. Telecomanda este ceea ce imi trebuie, este de fapt mai mult decat trebuie insa poate in timp isi va dovedi utilitatea. Mai am de reglat servomotoarele.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Schema_Sierra.PNG

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro