Modelism - RHC Forum: Drona F450 pierduta-Cet Vest - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Drona F450 pierduta-Cet Vest

#1 Useril este offline   sebacan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 11-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Militari,Bucuresti
  • Interests:Navomodelism,Drone

Postat 05 November 2016 - 06:38 PM

Buna seara!
Astazi la CET Vest,in jurul orei 16:30 am pierdut o drona 450 din imaginea de mai jos.Drona nu avea trenul montat.
Mentionez ca drona avea combo naza-m lite cu upgrade la v2 si era a 3 saptamana cand zbura.
Prima baterie a fost consumata fara probleme de fata cu colegul Dorin si colegul cu racerul 250(nu mai retin numele).
La cuplarea cele de-a doua baterii totul a decurs normal pana cand ledul a inceput sa se aprinda rosu-galben (in acelasi timp).
Asa face la initializare,nu dupa ce zboara 5 minute.Mi s-a parut ciudat si am deconectat si reconoctat bateria.Dupa acest lucru,am ajuns green si am avut gps.
Doar ca in zbor la 50 metri inaltime a inceput brusc sa plece direct in directia cimitirului ghencea.Pur si simplu nu mi-a venit sa cred,iar pe masura ce drona inainta nu am avut reactie.Am trecut in RTH,nu aveam raspuns,am trecut in manual,a mai pierdut din altitudine,in IOC dar nu asculta si pana la urma am trecut iarasi in GPS.Dupa acest pas nu am mai vazut drona,doar ca se indrepta spre copacii din cimitir.
Am luat-o la fuga dupa ea,am ajuns la cimitir,am intrebat,am cautat dar nici urma.
Aveam un buzzer pe baterie,dar nu garantez ca a ramas intreg.
Am renuntat la cautari in seara asta si le reluam dimineata.Daca este vreun PFV-ist ce ne poate ajuta cu o vedere de sus ar fi perfect.
Speram sa o gasim,in orice stare ar fi.

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 05 November 2016 - 07:10 PM

cumpar naza v2 , ofer maxim 300lei :). glumesc desigur
0

#3 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 05 November 2016 - 07:21 PM

Compass error to big, degeaba ai dat RTH ca el era in balarii. trebuia sa faci dansul ploii imediat dupa ce ti-a dat alarma vizuala.

http://wiki.dji.com/en/images/a/a2/Nzmv2-led_indicatior.png
0

#4 Useril este offline   AlbertoBebop 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 12-October 16

Postat 05 November 2016 - 07:22 PM

Imi pare sincer rau, imi imaginez ce simti. Nu stiu ce e mai bine: sa tii jucaria in cutie stiind-o in siguranta dar cu regretul de a nu o fi zburat intr-o zi calma sau sa iesi la zbor asumandu-ti riscuri imprevizible!? O rafala de vant, o locatie necunoscuta, un senzor, o linie gresita in programare pot narui o pasiune...
0

#5 Useril este offline   sebacan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 11-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Militari,Bucuresti
  • Interests:Navomodelism,Drone

Postat 05 November 2016 - 08:12 PM

@Andrei.N
Mi s-a parut ciudat pentru ca a zburat cateva minute cu totul functional,iar inainte de asta a mai golit o baterie.
Dupa reconectarea bateriei a prins imediat gps si am crezut ca e totul in ordine.
Ce am mai observat la cativa metri altitudine au fost 5-6 leduri verzi,"bias of sensors too big",pe care nu prea le-am bagat in seama.
Este in totalitate greseala mea.Asa este cand te bazezi prea mult pe pasare:(

@Alberto
Asta este un risc pe care ni-l asumam fiecare dintre noi.
Eu cred ca satisfactia unui lucru realizat de tine este mult superioara riscurilor asumate.
0

#6 Useril este offline   Andrei.N 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1125
  • Inregistrat: 31-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Piatra-Neamt | Iasi
  • Interests:arhitectura, aero

Postat 05 November 2016 - 08:18 PM

Am patit si eu sa cobor catargul la GPS cu sistemul alimentat si mi-a dat alarma led ca am eroare de compas. Am rezolvat cu recalibrarea clasica, si sanatate la neamuri. Important e sa cunosti semnificatia luminilor.
0

#7 Useril este offline   neataticu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1428
  • Inregistrat: 25-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City - Ilfov
  • Interests:Aero - auto - moto - velo - sport
    Multi roto !

Postat 06 November 2016 - 01:07 AM

Salut,

Am mai multe naza M V2... Ori nu a fost calibrata ok.. desi nu prea cred.. ori ai avut interferente ceva si ai pierdut conexiunea. Intrebare... nu aveai failsafe pe receptor ca in momentul in care pierde statia
sa treaca in RTH ? Dupa mine asta ar fi primul lucru care-l faci inainte sa zbori prima ora... inchizi statia si vezi daca iti intra in Fail Safe.
Imi pare rau pt ce ai patit... recomandat ar fi, ori un tracker gps- gsm si cu o cartela de digi... suni trackerul si iti da sms cu coordonatele 100%, ori taranis cu modul telemetrie GPS si iti trimite in timp real coordonatele pe statie.

Spor la cautari maine ! Sper sa fie intreaga sau cel putin sa fie !
12CM Records

Freestyle - Armattan Rooster /T-motor f40 pro II - 2400kv motors / Kiss 32A ESC / Kiss V2 FC / Foxeer Pedator / FrSky Taranis x9d+ on TBS Crossfire / TBS Unify Pro V3
DJI Mavic Pro
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro