Modelism - RHC Forum: Frezare in "plastice" - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Frezare in "plastice"

#1 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 02 November 2016 - 09:42 PM

De foarte multe ori am nevoie sa frezez diverse piese din material izolant d.p.d.v. electric si cel mai potrivit in multe cazuri mi se pare "plasticul".
Marea problema pe care o am este ca varietatea de tipuri de material plastic ce exista pe piata este extrem de mare si asta face alegerea foarte dificila pt. un necunoscator
(PA, POM, PET, PC, PMMA, PVC, PP, PE, PPS, PTFE etc. etc. etc.).
Urmand sfatul unui amic am cumparat niste bucati de POM-C (sau Delrin, sau Acetal, sau Polyacetal sau... :) ) sub forma de bara si placa si... iubesc materialul asta. :)
La strung obtii span de multi de metri, pe router se frezeaza fara probleme cu orice freza, se gaureste/fileteaza usor, ce mai, e perfect.
Are insa o mare problema: nu-i ieftin asa ca daca de exemplu vrei sa faci o carcasa/"cutie" ceva mai mare din materialul asta, nu iese prea rentabil.
Am cumparat dintr-un magazin de bricolaj ceva ce se chema acolo "plexiglas"... mi-a fost imposibil sa frezez niste pereti de carcasa... indiferent ce freza/turatie/avans etc. am ales, materialul se topea mai mult sau mai putin, se lipea pe freza s.a.m.d.

Ca sa n-o lungesc, puteti va rog sa-mi recomandati un material plastic rigid care:

1. Se poate cumpara sub forma de placa cu grosimi intre 2 - 15mm (orientativ).
2. Se poate freza fara pretentii iesite din comun (de genul in baie de lichid sau alte metode asemanatoare).
3. Are un pret atractiv.

Apreciez deasemenea orice sfat puteti sa-mi dati in legatura cu frezarea "plasticelor".

Multumesc.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#2 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2016 - 10:42 PM

Cred ca depinde foarte tare ce inseamna piesele de care ai nevoie. Chiar daca nu am un CNC am ceva experienta cu anumite materiale, dintre cele din lista ta.
Una din probleme este usurinta prelucrarii, iar din acest punct de vedere PE (polietilena), PP (polipropilena) si PET cred ca ies din calcul. Materialul la care tu ii spui plexiglas este acryl (PMMA) in cazul asta la la fel ca si cu xerox si adidas http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif Acrylul se poate prelucra pe CNC dar se topeste destul de usor asa cum ai descoperit deja.
PVC-ul este un material care e posibil sa fie potrivit dar din cate stiu cred ca are acelasi nivel de pret cu cel pe care l-ai folosit, POM-C, daca nu cumva este mai scump.
PTFE mai este cunoscut si sub numele de teflon (aceeasi poveste ca si cu xerox...) si e usor de prelucrat, poate cel mai usor dintre toate. Dar nu este ieftin.
PA poliamida e asemanator cu POM-C, e ceva mai ieftin, dar are un dezavantaj, absoarbe apa, ca si alte materiale plastice, si daca ai nevoie de stabilitate dimensionala ridicata atunci nu e ce iti trebuie. Sau trebuie sa iei in calcul tolerantele dimensionale.
Despre PPS si PC (policarbonat) stiu prea multe...
Asa incat sfatul amicului cu POM-C cred ca a fost unul foarte bun.

Aceasta postare a fost editata de kirucd: 02 November 2016 - 10:44 PM

0

#3 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2016 - 11:09 PM

Edit: Despre PPS si PC (policarbonat) NU stiu prea multe...
0

#4 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 03 November 2016 - 12:14 AM

Incearca sa faci cutii din alucobond(placi bond).
0

#5 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2016 - 03:32 AM

Uite un document in care gasesti ceva detalii tehnice, inclusiv date privind prelucrarea:
Manual prelucrare

0

#6 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2016 - 08:33 AM

Plexiglass-ul nu are nici o problema daca il prelucrezi cu freza de carbura , cu 3 dinti , helix care sa fie noua ,altceva nu mai prelucrezi cu ea . Turatii mici la motor , 3000 sau cam pe aici, testezi , nu e nevoie de racire , e nevoie de rabdare .Mizerie face insa cat cuprinde si se lipeste . Insa acest material are alt necaz , e casant . Ca alternativa policarbonatul compact . Mai s ump , insa .Deci , ca o concluzie , frezele trebuiesc dedicate pe material , si in nici un caz cumparate de pe la Obor la tarabe unde "Gica " vine si el cu cutia de scule uzate si pe care de multe ori cere cat nu face . Succes ,,momentan nu am poza care sa vina in sprijinul afirmatiilor mele ,dar o sa postez , poate chiar si un filmulet .
0

#7 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 03 November 2016 - 08:40 AM

Multumesc pt. raspunsuri.
Imi cer scuze dar am facut o confuzie, materialul ala pe care n-am reusit sa-l frezez se chema "hobbyglas" nu "plexiglas"... :).
Oricum rezultatu` este dezastruos:

http://i.imgur.com/q5h5j0i.jpg

Interesant ca am frezat un material care dupa mine arata la fel, cu rezultate bune:

http://i.imgur.com/vyPZdDM.jpg

Piesele pe care vreau sa le frezez din materialul asta "fara pretentii" sunt si ele fara pretentii deosebite, piese folosite ca suport pt. placi electronice in diverse carcase, masti ascunse pt. diverse device-uri electronice, carcase mici, distantiere, despartitoare etc.
Pt piese mai pretentioase voi folosi in continuare POM-C:

http://i.imgur.com/bOGWYFG.jpg
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#8 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2016 - 08:52 AM

Hobbyglas cred ca se aseamana cu plexiglas, ,poate e doar denumirea schimbata ,;aplica tot aceeasi "reteta " . Pom-C cred ca este duramitul care se vinde si pe la Obor ,e bun materialul , e prelucrabil 100%
0

#9 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 03 November 2016 - 09:32 AM

Vezi postareakirucd, la 02 November 2016 - 10:42 PM, a spus:

Una din probleme este usurinta prelucrarii, iar din acest punct de vedere PE (polietilena), PP (polipropilena) si PET cred ca ies din calcul.


Aici te-as ruga sa-mi spui de ce zici ca PET-ul iese din discutie?
Am observat ca si in documentatia ce ai atasat-o ca si intr-un alt catalog de pe net (http://www.plastteh....og_plastice.pdf) PET-ul este un material care-i trecut la cele care se preteaza la frezare/strunjire? Sau ii scump? :)
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#10 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2016 - 10:10 AM

informer a spus:

1478158340[/url]' post='869598']
Aici te-as ruga sa-mi spui de ce zici ca PET-ul iese din discutie?
Am observat ca si in documentatia ce ai atasat-o ca si intr-un alt catalog de pe net (http://www.plastteh....og_plastice.pdf) PET-ul este un material care-i trecut la cele care se preteaza la frezare/strunjire? Sau ii scump? :)


Din cate stiu e scump, asta ar fi fost problema http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif
0

#11 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 November 2016 - 10:34 AM

Forex. De vazut daca rigiditatea este satisfacatoare la grosimi mici.
0

#12 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 03 November 2016 - 11:07 AM

Vezi postareamihaighe, la 03 November 2016 - 12:14 AM, a spus:

Incearca sa faci cutii din alucobond(placi bond).

Multumesc, am sa caut sa cumpar sa vad cum se comporta.

Vezi postareasteelmind, la 03 November 2016 - 10:34 AM, a spus:

Forex. De vazut daca rigiditatea este satisfacatoare la grosimi mici.

Multumesc, folosesc uneori forex de 4mm ca placa "de sacrificiu"... din pacate ii cam moale si flexibil, poate la grosimi mai mari.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#13 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 03 November 2016 - 12:42 PM

Poti incerca ABS. Mi se pare ca se prelucreaza chiar bine. Am frezat POM foarte mult, imi place cum "merge" insa la mine tot timpul se tensiona si se curba dupa ce frezam in el. Fiind extrudat ma gandesc ca e normal.

Tu n-ai avut astfel de probleme? Ai gasit POM turnat?
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#14 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 03 November 2016 - 01:51 PM

Vezi postareaBughy, la 03 November 2016 - 12:42 PM, a spus:

Poti incerca ABS. Mi se pare ca se prelucreaza chiar bine. Am frezat POM foarte mult, imi place cum "merge" insa la mine tot timpul se tensiona si se curba dupa ce frezam in el. Fiind extrudat ma gandesc ca e normal.

Tu n-ai avut astfel de probleme? Ai gasit POM turnat?

Ce am cumparat eu, atat bara (de 15 si 18mm) cat si placa ( 2 / 5 / 11mm) au fost de aici: http://www.ceproinv....iacetal-pom-c-h
Placile intr-adevar erau cam ca o virgula privit pe toata lungimea :) insa pt. marimea pieselor pe care le-am frezat n-a fost important, abaterea fiind foarte mica. Mai mult decat erau deja, nu s-au curbat.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#15 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 03 November 2016 - 07:11 PM

Am primit un link ce cred ca ajuta mult... take a look:

http://www.pepctplas...ty-of-plastics/
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#16 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2016 - 08:53 PM

Deci POM (Delrin e o denumire comerciala) si PTFE (teflon) sint cele mai usor de prelucrat. Din cate stiu teflonul e mai scump. Ramane sa faci si o comparatie a preturilor materialelor, dar cred ca alegerea POM e de departe cea mai buna.
0

#17 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 03 November 2016 - 09:09 PM

Vezi postareakirucd, la 03 November 2016 - 08:53 PM, a spus:

Deci POM (Delrin e o denumire comerciala) si PTFE (teflon) sint cele mai usor de prelucrat. Din cate stiu teflonul e mai scump. Ramane sa faci si o comparatie a preturilor materialelor, dar cred ca alegerea POM e de departe cea mai buna.

Nu-s vreun "zgarie branza" din fire da` totusi POM-C-ul nu-i ieftin si treaba-i ca-i si cam aiurea sa-l folosesti pe post de distantier sau suport. :)
D-aia caut un material mai "de duzina"... sa-ti spun drept am facut o multime de piese d-astea de importanta sa zic secundara din ce mi-o ramas dupa ce am pus parchet de 8mm in atelier :rofl: ... ii un material care se frezeaza bine, drept, cu grosime constanta si-i foarte OK ca placa de suport pt. un PCB, un releu si o sursa de exemplu... da` nah, arata cumva prea "amatoricesc" (nu ca as face nu stiu ce scule profesionale...). :D
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#18 Useril este offline   kirucd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-November 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 November 2016 - 09:16 PM

Inteleg, dar cred ca in final nu stiu daca ai alta varianta mai buna. Teflonul sigur e mai scump, PET de asemenea, poate PVC-ul sa fie la nivel mai mic de pret. Si eventual poliamida, PA. Nu stiu preturile pentru ABS, poate fi probabil o alternativa. In plus nu cred ca vei un material mai de "duzina", cam toate materialele plastice sint pe acolo, iar cele care sint mai ieftine sint mai greu de lucrat pe CNC.

Aceasta postare a fost editata de kirucd: 03 November 2016 - 09:17 PM

0

#19 Useril este offline   Shubi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 22-October 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 07 November 2016 - 09:22 PM

Ma bucur nespus sa te vad p`aci Dom Kiru.
Tovarasu` informer, am ceva experienta in plasticaraie, lucru efectiv:)), ia ce material plastic vrei si da o fuga pana la mine cand ai timp, se poate face orice cu orice fara sa se topeasca nimic.
Da un telefon si programam ca la dentist:)
0

#20 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 07 November 2016 - 09:54 PM

Vezi postareaShubi, la 07 November 2016 - 09:22 PM, a spus:

Tovarasu` informer, am ceva experienta in plasticaraie, lucru efectiv:)), ia ce material plastic vrei si da o fuga pana la mine cand ai timp, se poate face orice cu orice fara sa se topeasca nimic.
Da un telefon si programam ca la dentist:)

Na hai ca vin cu hobbyglass-u` asta, ca-s curios... :).
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#21 Useril este offline   nickrvl 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 18-November 16
  • Gender:Male
  • Location:Rm Valcea

Postat 19 November 2016 - 08:14 PM

Am si eu o minimasina cnc cam cat o imprimanta pe care am reusit sa frezez plexiglas sau "hobbyglas", dupa multe incercari in care invariabil materialul se topea in varful frezei am recurs la apa cu sapun lichid :) asa am reusit sa frezez bine, in timpul lucrului cu o pensula mica udam in permanenta canalul pe unde urma sa retreaca freza si freza propriuzisa, intr-un cuvant "rezultate uimitoare"...

Sau incercati si parchet laminat, ma scos din multe incurcaturi inlocuind plasticul cu succes.

L.E. a, si nici mizerie nu se mai face daca se umezeste zona de frezare, in legatura cu asta stiu pe cineva care si-a facut un mic "acvariu" special pentru cnc...

Aceasta postare a fost editata de nickrvl: 19 November 2016 - 08:18 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro