Modelism - RHC Forum: Closed loop stepper motor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Closed loop stepper motor

#1 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 01 November 2016 - 05:30 PM

Ce parere aveti de modelele astea de stepere , isi merita banii , raportat la cele simple , ce avantaje au , stiu ca sunt closed loop , dar au destula viteza , sau ai viteza mai mare ca si cele open loop?
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 November 2016 - 08:25 PM

Buna!
Incerc sa-ti raspund chiar daca o sa supar multa lume.
De voie sau de nevoie, am fost foarte aproape de domeniul asta...Si cu toata sinceritatea iti spun ca primele imprimante serioase de pe lumea asta au fost cu motoare pas cu pas si encoder in coada. Adica in coada lor. Nu aveau rezolutia celor de azi, dar erau OK. Stiau ei ce stiau. Noi reinventam apa calda. In majoritatea situatiilor chiar si fara encoder, un setepper isi face treaba excelent. Daca are si un encoder pe undeva pe traseu, poti sa-ti iei o piatra de pe suflet, ca nu pierde pasi. E plin internetul despre discutii servo contra stepper si nu revin. Si nu revin din simplul motiv ca eu sunt fan stepper. Singurul mare avantaj al zilelor noastre este ca avem acces la drivere sau "electronici" ieftine si performante, care fac accesibila orice varianta de actionare. De regula trebuie analizata bine aplicatia finala ca sa poti alege actionarea potrivita. Am vazut structuri cu servo incredibil de rapide si precise si structuri cu steppere care in regim de amator sunt mai mult decat suficiente. E mult de discutat. Poate ar fi bine sa revii cu detalii despre aplicatie ca teoria e fumoasa dar nu se potriveste la orice.
Spor al treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 01 November 2016 - 10:20 PM

Closed loop ajuta prin specularea ieșirii de alarma care oprește softul să nu rupă mașina sau să strice altceva atunci când se depășește limita setată în driver.
O îmbunătățire a funcționării apare la modele în 3 faze, funcționarea lor fiind mai apropiată de motoarele servo AC

Cele bipolare, chiar cu closed loop, funcționează la fel ca si celelalte
Ar fi totuși o diferență data de faptul că sunt făcute de producători ceva mai serioși, gen Leadshine versus Longs sau Wantai
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#4 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 01 November 2016 - 10:22 PM

Tot din ciclu` "parere" hai sa o dau si io pe a mea: de ce un stepper cu encoder intr-o bucla de feedback ar fi mai rapid decat un stepper fara encoder? Io nu vad nici un motiv, stepper-u` ii stepper egal ca-i pui encoder sau nu. :)
Encoderul ii folosit ca si "confirmare" a executarii comenzii si prin intermediul electronicii ar putea cel mult sa "incetineasca" stepper-u`, in nici un caz sa-l faca mai rapid... totusi, avand in vedere diferentele astronomice intre viteza de procesare a electronicii actuale si vitezele realizabile la nivelul acesta mecanic, cred ca se poate considera ca "incetinirea" asta tinde spre zero.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 November 2016 - 11:14 AM

Buna!
Ai pus bine problema si revin si eu cu parerea mea. Din mesaj nu se intelege altceva, dar putem specifica mai clar. Un stepper indiferent ca are sau nu encoder, nu poate depasi o anumita viteza limita. Cam la fel e si la servo, dar nu la o comparatie intre ele ma refer. Mai precis, nici o varianta (cu sau fara encoder) nu este mai rapida ca alta. Sau direct spus, encoderul nu influenteaza deloc viteza, nici in plus nici in minus, ca electronica oricat e de desteapta nu modifica vitezele independent, pe axe. Si mai am o idee fixa de care nu pot scapa usor, ca indiferent daca e servo sau stepper, daca bucla de reactie nu comanda ce trebuie, e frectie la picior. In unele situatii ar prinde bine o oprire a intregului sistem, dar asta n-o consider problema rezolvata corect daca un motor a pierdut pasi. De fapt consider ca e o grava problema daca orice fel de motor nu face fata actionarii. Ca are encoder sau nu, aproape ca nu mai conteaza.
Pe undeva se compara incorect tipurile de motorizari. Un servo (sunt si exceptii) nu poate asigura pozitionarea fara encoder, pe cand un stepper o poate face. Deci la servo e obligatorie prezenta encoderului, pentru pozitionare. Daca motorul nu poate asigura corect antrenarea elementelor mobile indiferent daca exista sau nu encoder, solutia aleasa nu este corecta. Ma refer chiar la o actionare cu servo. Pe de alta parte, un encoder pus pe un stepper bine ales imi pare deja un moft. Din ce stiu, exista tot felul de variante de electronici pentru motoare care pot folosi suplimentar informatia oferita de un encoder. Caz concret, stiu un electronist care a construit electronica si softul pentru un mic ruter cu steppere care la fiecare cateva curse isi verifica corectitudinea pozitionarii folosind nu encoder pe motor ci direct magnet fixat pe elementul mobil si un senzor Hall. Procesul era rapid dar complicat si greu de implementat la ce facem noi. Detecta inceputul campului magnetic pe o directie, numara impulsurile, depasea campul, stia valorile intre cele doua extreme, repeta operatia de cateva ori, face o medie intre valori si gasea mereu acelasi mijloc considerat ulterior pozitie de zero.
Ca sa revin la problema, un stepper cu sau fara encoder, este la fel de rapid. Probabil ca niciodata mai rapid ca un servo, dar pana la urma aplicatia concreta dicteaza conditiile.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 02 November 2016 - 11:16 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2016 - 02:33 PM

O varianta de pozitionare de la acest producator ,direct pe sina ,insa semnalul nu este integrat , doar citit .Troretic acest sistem de pozitionare găsesc ca este mai "real " decat un encoder pe motor . Sustin ceea ce a afirmat bitex , primordial este alegerea corecta a motorului in functie de sarcini , caz in care isi indeplineste sarcinile corect si fara ajutorul unui encoder . Personal folosesc la un cnc Nema 17, chioare , iar fisierele pe care le are de executat insumeaza si 250.000-300.000 de linii . Ca sa verific exactitatea frezarii ,am repetat operatia de frezare de 3 ori. La repetitie a trecut tot pe aceeasi cale ,,nu a ciupit materialul

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pg_eries_linear_guideway_large.jpg

0

#7 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 02 November 2016 - 03:14 PM

Eu am folosit asa ceva ... la prima freza cnc construita . Stepper-e nema34 in doua faze , 8N/m , encodere de 1000 de linii .
Verificarea am facut-o in felul urmator : am rotit surubul cu bile ( evident , conectat la motor prin cuplaj ) , si a revenit
in pozitie ... semn ca encoderul ala chiar functioneaza , in sensul ca bucla de reactie a instruit driverul sa miste motorul
inapoi in pozitia initiala , exact ca in cazul unui servo normal .

Asta inseamna clar ca problema pasilor pierduti dispare ... practic , ai un sistem care inglobeaza puterea motorului stepper cu
precizia ( relativa ) a unui servo motor controlat de encoder . Cat despre viteza , este evident ca nu poti spera la mai mult de
3-4 metri pe minut in deplasari libere ...

Problema preciziei insa nu se limiteaza la controlul prin bucla inchisa ... aici intervin mai multi factori . Vorbim despre precizia
de pozitionare a surubului cu bile ( clasa de precizie ) , calitatea ghidajului , a mecanicii , cat si geometria masinii ( alinierile ) .
Asa cum spune @bitex , este foarte important aspectul referitor la aplicatia urmarita ( prelucrare lemn , plastic , aluminiu , sau aliaje feroase )
ca si precizia de lucru ... Pentru lemne si plastice , o zecime este suficienta ... pentru neferoase insa , precizia standard 0.025mm e greu
de obtinut fara anumite componente , iar genul asta de motoare hibride ar fi folositoare ...
0

#8 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 02 November 2016 - 04:33 PM

Am observat ca motoarele nema 34 au rotatii mai putine ca nema 23 , este adevarat?
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro