Modelism - RHC Forum: Un alt Cnc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Un alt Cnc

#1 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 26 October 2016 - 08:59 PM

Astazi am terminat unul din multele mele proiecte. Am folosit niste motoare mai de soi nema 23, mai adevarate din multe puncte de vedere.
Ce pot sa spun, gantry-ul are vreo 60kg, iar viteza in mach i-am dat maxim cat tine pe mach, adica 35000 pe 100khz, si rupe la viteza.
Trebuie sa fiu atent ca la 35000 nu am frana de ajuns sa-l opreasca, si posibil sa sara pe geam.
Deci cred ca sunt mai valabile decat servo din toate puncete de vedere. Au si forta, si viteza si precizie, ca doar au encodere in fund.
Am facut toate testele, maine cred ca-l bag in material sa vad ce stie.
Motorul de frezare este tipul de care am mai vorbit pe aici (cel cu scandal), un Tag Giken de 400w consum, si putere cat cuprinde (prin foaia de mdf de 21mm trece cu 18000 dintr-o bucata cu freza de 6mm, bine cu mizeria aferenta).
Axa x este o axa thk kr46 (pentru cine stie modelul), deci capabila sa se miste si prin otel.
Axa y (masa) este o axa cu 7 puncte liniare pentru axa x (3 stanga, 3 dreapta, unul pe centru). Totdeauna trebuie numar impar.
Axa z este un rexroth bosch modificat de mine (in mai bine cred).
Lungimile de lucru sunt de 1200mm/850mm/200mm.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 26 October 2016 - 09:03 PM

0

#2 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 26 October 2016 - 09:08 PM

Alte poze
0

#3 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 27 October 2016 - 07:51 AM

bine ai revenit, maestre!
ma bucur ca ti-ai adus inapoi jucariile si ca n-ai plecat de tot

felicitari si ptr rezultatele obtinute cu noua masinarie
ne spui si ce motoare/suruburi ai pe acolo?
ma insel sau vad o patina hiwin pe Y?
zici de steppere cu encoder. leadshine sau upper? 3 faze presupun...

bafta man!
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#4 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 27 October 2016 - 09:23 AM

Sunt cate 2 patine pe y pe fiecare parte. Dar pe y in total sunt 6 axe plus surubul.
Surubul pe y este de 20mm.
Motoarele sunt stm 23Q-3AE (scumpe, dar tari).
0

#5 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 05 November 2016 - 07:27 PM

Are cineva un surub cu bile de 12mm cu pas de 2-2,5mm si cursa cel putin de 230mm?
Il cumpar pe loc
0

#6 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 06 November 2016 - 02:35 PM

interesant proiectul. daca tot esti la partea de testare poti sa o faci pe o bucata de mdf de 21 ? sunt curios cam pe la ce feed poate taia dintr-o trecere. bafta
0

#7 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 07 November 2016 - 09:05 PM

Eu nu mai am cum sa fac testul ca a plecat masinaria la noul proprietar,, dar stiu ca s-a taiat o placa de mdf de 19 sau 21mm cu 3mm/sec dintr-o bucata. Am taiat eu niste decupaje in aluminiu pentru motor la niste axe liniare cu o freza pentru plastic intr-un singur dinte (ca nu am avut alta) de 4mm diametru cu adancime de 0,5mm si 5mm/sec. (vezi filmarea: https://www.youtube....eature=youtu.be ), bine mergea si mai mult, dar nu am vrut sa o stric, ca aveam mai multe axe de decupat..
Se comporta foarte bine, si nu vibra. Era si grea, vreo 150kg.
Am una in constructie acum asemanatoare cu asta, si intr-o saptamana o sa o prezint aici.


0

#8 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 07 November 2016 - 10:40 PM

Asta este noul proiect. Muncesc la axa X si Z. In cateva zile va prinde contur integral.
Axa X este un rexroth de otel cu 950mm cursa, axa Z este o axa tare misto Reliant System (am prins un lot de 4 buc noi) cu o cursa de 225mm.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 07 November 2016 - 10:41 PM

0

#9 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 15 November 2016 - 04:32 PM

Alte poze, in alta etapa de constructie. Doar axa X si Z, sustinute pe suport provizoriu. Cand vor fi gata de final si cablate modular, ma voi apuca de Y (masa).

Aceasta postare a fost editata de mincof: 15 November 2016 - 04:35 PM

0

#10 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 24 November 2016 - 07:29 PM

Si inca un pic.
Profile X, adica drepte pe toate partile.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 24 November 2016 - 07:30 PM

0

#11 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 07 January 2017 - 05:03 PM

Cam asta este. E aproape de final, mai trebuie sa pun masa, dar inca nu o pun ca nu stiu ce va fi (profile sau pom).
Picioarele le voi pune maine.
Ca functionare, este foarte silentios (se aud doar ventilatoarele sursei), nu vibreaza pentru ca axa X este otel monococa si este pe role.
Este o structura foarte solida, ridicata dintr-un colt nu se poticneste pe sine.
Are toata gama de senzori (-, Home, +) la toate axele.
Asa cum arata in filmare, are vreo 100kg. Daca mai pun si masa si picioarele cu restul de profile, duce la vreo 200kg.

https://youtu.be/fBOcA_f0wjU

Era sa uit, viteze pana la maxim 24000-35000

Aceasta postare a fost editata de mincof: 07 January 2017 - 05:07 PM

0

#12 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 09 January 2017 - 03:05 PM

Am uitat sa precizez, controller-ul de pe cnc este un UC400ETH.
Am avut pe mana cel putin 15 tipuri de controllere, dar asta este varf.
Uitati de paralel, de usb, retea nu gluma.
In afara ca are 10 intrari (bine normal pentru un cnc full sunt necesare 14 intrari), are un plug-in pentru mach beton.
Il bagati pe router si va jucati de unde vreti daca este urmarit de o camera video.
Nu da rateu, se autoinstaleaza automat in mach cu programul lui, iar daca mai faceti o cheltuiala luati licenta si pentru programul original facut de catre cei de la cnc-drive.
Mai atasez un video:
https://youtu.be/hcNNBPePMS8

Aceasta postare a fost editata de mincof: 09 January 2017 - 03:06 PM

0

#13 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 09 January 2017 - 08:43 PM

La ce va fi folosit routerul ?
0

#14 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 09 January 2017 - 10:21 PM

La orice voi avea nevoie.
Dar in special, eu lucrez mult pe fibra de sticla, carbon si aluminiu.
Asta pana voi avea o oferta sa scap de el,ca sa ma apuc de altul, ca sa nu stau, ca imbatranesc altfel.
Eu am altceva in obiectul meu de activitate, am foarte mult timp liber, iar cea ce fac aici este un hobby mai sanatos.
Oricum vreau sa incep un proiect (ca asta este gata) saptamana viitoare, sa fac o freza cnc pentru orice, inclusiv otel.
Va fi numai cu axe monococa rexroth bosch psk90 (am luat un lot de 10buc noi de 750mm), care va fi intarit si cu sine liniare.
Am prins si un lot de 20 de drivere noi servo minas a5 (intre 400w si 5kw) la un pret de zici ca le-am furat, si va fi cu motoare servo.
Cursele vor fi de 640/640/100mm. Cursa pe z va putea sa fie mai mare prin mutarea sus-jos pe coloana.
Acum ma gandesc daca o fac cu portal fix, sau mobil.problema este ca nu mi-am terminat garajul, si ma simt aglomerat (cine ma cunoaste, stie ce vorbesc).
Asa ca voi incerca sa mai scap de una-alta, sa mai produc bani care nu sunt bugetati in familie, si sa pot face ce vreau. Ca oricum am cheltuit o gramada, si am un stoc imens de "fiare electrice si electronice"



0

#15 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 09 January 2017 - 10:39 PM

Ce pot sa-ti mai spun este ca cel de la inceputul topicului a plecat la o firma de arhitectura care macheteaza imobile, cartiere, etc.
Daca vezi ce fac baietii aia doi cu un router, nu-ti vine sa crezi.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 09 January 2017 - 10:39 PM

0

#16 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 09 January 2017 - 11:35 PM

Vezi postareamincof, la 09 January 2017 - 10:39 PM, a spus:

Daca vezi ce fac baietii aia doi cu un router, nu-ti vine sa crezi.

Aici e adevarata problema. Ce faci cu ce vrei sa faci... Din nefericire suntem impartiti in cateva categorii si nu le-as enumera pe toate in topicul tau. Sunt multi printre noi (din nefericire nu ma incadrez in categoria asta) care lucreaza la a treia zecimala la constructie dar nu am auzit niciodata nimic de la utilizatorul final. Unii se limiteaza la mijloacele disponibile in atelier si construiesc cat mai precis pot. Aici se merge la precizie de zecime de mm, sau chiar mai bine cu ceva efort si insistenta pe un anumit tip de prelucrare. Si exista o a treia categorie, care sfideaza orice regula a bunului simt tehnic, construieste pe bara incastrata la capete, face prelucrari, are comenzi si castiga bani din asa ceva.
Ca sa fac un rezumat, exista undeva o bariera si noi putem fi de o parte sau de alta a ei. Facem teorie despre efectul razelor gama asupra craitelor sau construim, folosim si avem oarece rezultat prin buzunare.
Mi-a placut extrem de mult topicul deschis de un amic de-al nostru mai devreme in care spunea ca vrea sa frezeze PAL cu oarece precizie de 0,5 mm. A fost mortal tipul. Stie exact pe ce lume traieste, stie ce vrea. N-o sa-i fie usor sa vada masina "pe masa", dar este realist. Vrea doar sa se inchida conturul prelucrat, bine. Si la cum stie sa puna problema, exact rezultatul asta il va obtine. Cam in felul asta se pune problema. Orice masina realizata in regim de amator, cu curse de mai mult de cateva sute de mm, pentru plastice, lemn sau alte fleacuri, trece in alta categorie. Cotele se masoara cu ruleta, planeitatea este data de asezarea structurii pe podea, nu de structura in sine. Daca vorbim de cote extrem de precise, vorbim si de masini de cateva tone bucata, indiferent de detaliile constructive.
Cam asta incercam sa spun, sunt foarte multi baieti care fac treaba cu cate un router tras de par, fac bani din afacerile lor si dorm linistiti chiar daca jocurile din transmisie sau ghidaje deranjeaza la pipait.
Spor la treaba in continuare, tuturor!
Ovidiu.
PS. Nu mai stiu pe unde discutam despre dilatarea materialelor in functie de temperatura. E adevarat, fenomenul exista. Si daca nu se spala pe picioare, atomii au un miros greu de suportat...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 09 January 2017 - 11:36 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#17 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 January 2017 - 11:15 AM

Am scris eu undeva in alt topic despre problema temperaturii, si unii au fost deranjati, altii au citit corect.
Dupa atatea realizari pe care le-am facut, incercand multe posibilitati de reducerea jocurilor, asta mi s-a parut varianta cea mai buna.
Adaugarea mai multor axe pe Y. Era buna si varianta cu 2 suruburi, dar nu pentru stepperre si nici pentru close-up. Chiar daca au encoder.
Singura posibilitate buna pentru 2 suruburi pe y este pe motor servo, dar atentie, sa conectezi iesirea de fault pe fiecare motor la e-stop, sau la alte masuri de siguranta.
Pentru ca am intalnit situatii cand aveam o axa slave, si erau comandate separat in program, si nu impreuna.
Revenind la cnc-ul pentru machetare, pot sa spun ca are niste precizii spectaculoase. In afara de constructia propriu zisa, la final s-a mai adauga ca material de sacrificiu pe masa o placa de pom cu grosimea de 40mm (o poala de bani si asta).
Deci s-a mai pus inca 65kg pe el, ajutand la stabilitate. S-a mers pe varianta asta ca sa se frezeze cate 0,5mm masa cand se deterioreaza.
Dar pana acum nu s-a frezat decat cand a fost instalata, pentru ca axa x culiseaza perfect deasupra lui y, datorita axelor de ghidaj adaugate in plus.
As pune niste poze, dar nu am acceptul lor (sunt lucrarile lor), dar o sa-i intreb si o sa le pun daca imi da ok-ul.
Trebuie tinut cont ca vibratiile mari apar de la gantry (axa x), si nu de la y.
Daca x-ul este facut corespunzator, va garantez ca moneda de 50 de bani pusa pe cant nu cade la niciun proiect realizat; De acea bat tare pe axa monococa de otel. Pentru un proiect corect.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 10 January 2017 - 11:19 AM

0

#18 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 10 January 2017 - 11:23 AM

Vezi postareabitex, la 09 January 2017 - 11:35 PM, a spus:

Aici e adevarata problema. Ce faci cu ce vrei sa faci... Din nefericire suntem impartiti in cateva categorii si nu le-as enumera pe toate in topicul tau. Sunt multi printre noi (din nefericire nu ma incadrez in categoria asta) care lucreaza la a treia zecimala la constructie dar nu am auzit niciodata nimic de la utilizatorul final. Unii se limiteaza la mijloacele disponibile in atelier si construiesc cat mai precis pot. Aici se merge la precizie de zecime de mm, sau chiar mai bine cu ceva efort si insistenta pe un anumit tip de prelucrare. Si exista o a treia categorie, care sfideaza orice regula a bunului simt tehnic, construieste pe bara incastrata la capete, face prelucrari, are comenzi si castiga bani din asa ceva.
Ca sa fac un rezumat, exista undeva o bariera si noi putem fi de o parte sau de alta a ei. Facem teorie despre efectul razelor gama asupra craitelor sau construim, folosim si avem oarece rezultat prin buzunare.
Mi-a placut extrem de mult topicul deschis de un amic de-al nostru mai devreme in care spunea ca vrea sa frezeze PAL cu oarece precizie de 0,5 mm. A fost mortal tipul. Stie exact pe ce lume traieste, stie ce vrea. N-o sa-i fie usor sa vada masina "pe masa", dar este realist. Vrea doar sa se inchida conturul prelucrat, bine. Si la cum stie sa puna problema, exact rezultatul asta il va obtine. Cam in felul asta se pune problema. Orice masina realizata in regim de amator, cu curse de mai mult de cateva sute de mm, pentru plastice, lemn sau alte fleacuri, trece in alta categorie. Cotele se masoara cu ruleta, planeitatea este data de asezarea structurii pe podea, nu de structura in sine. Daca vorbim de cote extrem de precise, vorbim si de masini de cateva tone bucata, indiferent de detaliile constructive.
Cam asta incercam sa spun, sunt foarte multi baieti care fac treaba cu cate un router tras de par, fac bani din afacerile lor si dorm linistiti chiar daca jocurile din transmisie sau ghidaje deranjeaza la pipait.
Spor la treaba in continuare, tuturor!
Ovidiu.
PS. Nu mai stiu pe unde discutam despre dilatarea materialelor in functie de temperatura. E adevarat, fenomenul exista. Si daca nu se spala pe picioare, atomii au un miros greu de suportat...


Spusele tale par un eseu al cotelor relaxate; nu pot sa nu constat o bucurie in descrierea ta a felului in care unii dintre noi improvizeaza din ce au. Este aproape o glorificare a metodei, daca ar fi sa exagerez. Cumva ca la emisiunea aceea de pe Discovery , junkyard parca (nu mai privesc la tv de 3,5 ani si am uitat exact cum ii spunea). Apreciez partizanatul tau si apartenenta ta emotionala la aceasta categorie care "masoara aproape cu ruleta ". Toate insa ar fi ok daca nu ar razbate o unda de "platit polite" celor care "lucreaza" la a "treia zecimala ". Eu nu lucrez la 3 zecimale, dar aspir la a 2-a; insa Katran lucreaza cu a 2-a de mult iar clientii lui au numai cuvinte de lauda, iar masina lui nu are tone. Ca atare, ai auzit si tu, cum am auzit si noi, cuvinte de lauda de la utilizatori finali si nu doar unul. In plus, baietii aia 2 arhitecti care fac minuni cu routerul lui Mincof fac aceste minuni cu un router destul de precis, daca ar fi sa ma iau dupa cum spune Katran ca lucreaza Mincof. Daca ne uitam la motorasul cu abur al lui Lasercut care a spus ca a obtinut 3 zecimale pe strungul chinezesc (eu il cred, caci am citit si pe Cnczone ca si altii au reusit asta cu strunguri similare), atunci vedem si alte realizari nu doar cuvinte. In plus , aproape toti care au router mai putin precis tind dupa o perioada sa faca shimbari/upgrade-uri catre unul mai precis, dar n-am auzit niciodata invers. Daca ma uit in componentele lui Mincof, elementul comun catre care tinde este precizia deplasarilor si a comenzilor. Ca atare, cred ca precizia pe care o cauta fiecare este data de proiectele pe care le are in vedere. Este drept in schimb ca putini de aici vorbesc despre piesele pe care le fac, lipsa unei informatii pe aceasta tema insa nu incumba inexistenta pieselor. Doar ca oamenii au niste retineri in directia asta. Eu ma bucur ca sunt si"din aia" si din "ailalti" caci diversitatea naste progres.
0

#19 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 January 2017 - 01:07 PM

Buna. O sa deschid alt topic sau o sa mut mesajele offtopic in alta parte ca sa ramana subiectul curat. Da, asa se intelege, ca ar fi o urma de invidie... Departe de mine gandul asta. Tot incerc sa spun, dar nu o fac cum trebuie, ca precizia exagerata a masinilor UNEORI nu este justificata. Stam prea mutl pe aspectul asta, lasand altele nediscutate. Cred ca a trata prea mult problema preciziei masinii nu e cel mai important lucru pentru regimul de amator.

Concret, eu lucram sa-mi fac un CNC acceptabil ca performante si m-am lungit cam mult cu constructia. Nevasta-mea si-a bagat picioarele in ea de munca si mi-a cumparat un Euromod de la ISEL. Cica era mai ieftin asa. Si probabil avea dreptate.
Masina are o cursa de 600 mm. NICIODATA nu am prelucrat ceva pe acea lungime. Nici macar pe 400 mm. Pe axa scurta prelucreaza 300 mm. Niciodata n-am prelucrat ceva atat de mare, nici macar lemn. De fapt, eu fac doar biele de motorase sau foarte rar cate o piesa si ma incadrez in 100x100, pe inaltime mica.
Z-ul are cursa de 250 mm si eu rar daca fac piese mai groase de 8-10 mm. Fiind cadou, n-am verificat calul la dinti, dar cursele nu-mi sunt potrivite. Asta-i o problema, ca nici daca-i prea mare nu-i bun.

A doua problema: Aproape totdeauna primesc ca model biele uzate sau chiar rupte. Aproape nu am ce sa masor la ele. Alezajele sunt ovalizate si uneori incomplete. Nu am ce diametru sa masor si nu pot determina precis distanta intre axe. Eu intuiesc cotele, dar nu sunt sigur ca alea sunt cele corecte. Arborii pe care intra ochiurile bielei (fusul de pe arbore si boltul pistonului) sunt de regula uzate si fie ovalizate, fie conice. Daca boltul pistonului se schimba usor, putini rectifica fusul arborelui. Asa ca aproape totdeauna cele doua diametre ale bielei se obtin manual dupa multe ajustari, in functie de ce-i pe motor. Adica nu ma prea ajuta faptul ca masina scoate la a doua zecimala, ca oricum mai trece macar un alezor prin fiecare gaura.
Nu mai pun la socoteala ca masurarea cu sublerul a gaurilor mici nu este tocmai precisa. Oricum, nu as scoate rugozitatea dorita din prelucrare si se mai face macar o lepuire. Ca s-o spun altfel, cota din cnc nu este cea finala.

O a treia problema este chiar metoda de prelucrare a bielei, centrarea celor doua fete dupa intoarcerea ei. Desi am si axa 4, nu o pot folosi din cauza materialului. De exemplu, ultima oara ce am primit nu pot prinde in universal. Asa ca frezez un dispozitiv pentru fiecare serie de biele, pe care daca-l dau jos de pe masa masinii nu-l mai pot folosi ulterior. Una e ca nu-l mai pot centra si alta este ca niciodata nu sunt aceleasi cote.

Parerea mea este ca e foarte important sa ai o masina precisa, dar e ultimul lucru pentru care sa-ti bati capul cand incepi sa ai ca pasiune domeniul CNC-urilor. Intai trebuie sa stii sa proiectezi o piesa (adica s-o proiectezi sa se si poata realiza pe cnc), sa stii cum s-o prelucrezi, sa faci programul corect, sa ai sculele si SDV-urile necesare, sa ai materialul potrivit, sa poti lucra eficient pana la urma... N-am uitat ca e la fel de important sa stii sa masori o piesa complexa sau sa ai cu ce, cand vrei s-o copiezi, ca de multe ori primesti ca model o piesa nu un CAD.
Si mai e aspectul celalalt, ca pentru dimensiuni mari, la lemn, chiar se lucreaza cu ruleta. Nu multi isi bat capul sa cumpere rulete precise. In final, rezultatul este o usa de pus intr-o gaura pe perete, nu un arbore de turbina.
Poate e doar o problema personala, dar eu n-as speria un incepator cu precizia masinii. De regula nu se mai ajunge la problema asta. Zic si eu.
Da, profesionistii au toate treburile rezolvate si ramane de asigurat doar precizia masinii. Dar majoritatea sunt incepatori.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#20 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 January 2017 - 01:19 PM

Vezi postareabitex, la 10 January 2017 - 01:07 PM, a spus:

Buna. O sa deschid alt topic sau o sa mut mesajele offtopic in alta parte ca sa ramana subiectul curat.




Poti sa nu muti nimic de aici pentru ca nu este nicio problema.
Oricum eu am deschis subiectul pe precizii, si un user a fost deranjat ca am scris in topicul altui user.
Deci este ok, lasa-l aici.
0

#21 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 10 January 2017 - 01:28 PM

Corect ar fi sa respectam si subiectele si pe cei care le-au deschis. O sa intervin mai putin, ca mai mult incurc, sau o sa scriu doar unde trebuie.
Spor la treaba si succes in continuare.
Frumoasa masina, felicitari!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#22 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 January 2017 - 01:31 PM

Precizia unei masini nu consta in a scoate o piesa la cote (asta o cred hobbystii ca inseamna precizie). Aia o scoti daca ai suruburi bune, sine bune si cuplaje bune, si softul reglat corespunzator.
Precizia unui CNC consta in a scoate cel putin doua piese la aceleasi cote, "identice", si acolo se va masura zecimalele, adica miile de zerouri pe care le cer hobbystii (ca toti vor sa fie profesionisti dupa o saptamana de forum), si nu reusesc firmele consacrate cu bugete mari sa le scoata.
Asta inseamna precizie pe o masina.
0

#23 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 10 January 2017 - 04:25 PM

[quote name='bitex' timestamp='1484046476'

Parerea mea este ca e foarte important sa ai o masina precisa, dar e ultimul lucru pentru care sa-ti bati capul cand incepi sa ai ca pasiune domeniul CNC-urilor. Intai trebuie sa stii sa proiectezi o piesa (adica s-o proiectezi sa se si poata realiza pe cnc), sa stii cum s-o prelucrezi, sa faci programul corect, sa ai sculele si SDV-urile necesare, sa ai materialul potrivit, sa poti lucra eficient pana la urma... N-am uitat ca e la fel de important sa stii sa masori o piesa complexa sau sa ai cu ce, cand vrei s-o copiezi, ca de multe ori primesti ca model o piesa nu un CAD.

[/quote]

Ce este mai "intai" si ce este mai "pe urma" cred ca este la latitudinea fiecaruia sa decida. Uite-te putin la un post de acum cateva zile: " nu prea ma pricep la cnc-uri dar vreau sa-mi fac unul ", in care prin "a face" nu inseamna a comisiona pe cineva sa-l faca. Pentru persoana respectiva acest lucru este "mai intai" , desi sunt convins ca nu stie niste lucruri elementare, care MIE mi s-ar parea ca acelea sunt "mai intai"; insa sunt banii lui si are tot dreptul sa considera "mai intai" ceea ce i se pare lui ca este mai important. Iar pe urma, ce spui tu ca dupa ce stie sa proiecteze si sa prelucreze piese abia atunci merita sa-ti bati capul cu precizia, asta presupune ca un om sa aiba cel putin 2 cnc-uri: unul mai modest la inceput si altul mai performant mai incolo. Aceasta este o abordare. Daca ma intrebi pe mine mi se pare pierdere de bani. De ce sa dau 2.000 euro acum si sa obtin un cnc de 3 din 10 (scara hobby) cand, daca mai pun inca 1.000 de euro obtin unul de 5 din 10 sau cu inca 2.000 euro pot avea un cnc de 8 din 10. Pana la urma este o chestiune de preferinte si de abordare, iar un incepator trebuie sa stie care este costul preciziei si sa decida SINGUR ce este important pentru el, proiectele si bugetul sau. Nu vad nimic aiurea in a i se deschide ochii de la inceput pe aceasta tema; nu-i omoara nimeni visul. Nu cred ca tema preciziei omoara vreun vis. Cred ca a fi informat te ajuta sa te strategizezi/prioritizezi. Pana la urma este ca telecomanda la tv: nu-ti place ce vezi sau auzi, schimbi postul. Mie personal mi-ar displace teribil sa ia cineva decizii in locul meu si sa dispuna cineva ce este important pentru mine, indiferent cat de priceput ar fi. My 2 cents.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 10 January 2017 - 04:28 PM

0

#24 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 10 January 2017 - 04:53 PM

Sincer fiecare om viseaza la ceva , de ce sa ne runiam visele pentru ca pe altul nu il intereseaza ce visam noi si ce dorim noi sa facem .
Totusi ma intreb de ce este asa de naspa sa ai precizie la un cnc , care pentru asta este facut , pentru precizie inainte de toate, de obicei un utilaj cnc reprezinta un utilaj de la care se cere precizie , asa nu mai ii cnc , ii o masa de taiat , decupat , etc ...
Si oare de ce ar fi o problema ca cineva sa isi doreasca de la ceaa ce construieste precizie mare , asa nu ar mai avea rost sa mai construim nimica , pentru ca si DOREL este de aceasi parere , "LASA CA II BINE SI ASA".
Nu inteleg abordarile aste superficiale , posibil cred ca stiu ceva , dar poate ma amagesc .
Eu va doresc spor in toate , si numai bine .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#25 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 January 2017 - 05:11 PM

Vezi postareaElicopter, la 10 January 2017 - 04:53 PM, a spus:

Sincer fiecare om viseaza la ceva , de ce sa ne runiam visele pentru ca pe altul nu il intereseaza ce visam noi si ce dorim noi sa facem .
Totusi ma intreb de ce este asa de naspa sa ai precizie la un cnc , care pentru asta este facut , pentru precizie inainte de toate, de obicei un utilaj cnc reprezinta un utilaj de la care se cere precizie , asa nu mai ii cnc , ii o masa de taiat , decupat , etc ...
Si oare de ce ar fi o problema ca cineva sa isi doreasca de la ceaa ce construieste precizie mare , asa nu ar mai avea rost sa mai construim nimica , pentru ca si DOREL este de aceasi parere , "LASA CA II BINE SI ASA".
Nu inteleg abordarile aste superficiale , posibil cred ca stiu ceva , dar poate ma amagesc .
Eu va doresc spor in toate , si numai bine .



Nu este vorba ca nu trebuie sa ai precizie la un cnc, este vorba ca nu trebuiesc aberatii de precizii gen 0,001.
La un cnc cu marimi de peste 500mm si cu 3 axe mobile nu vei scoate niciodata preciziile astea. Poti sa scoti prima piesa daca omori softul la fiecare secunda si sa ai piese de buna calitate pe masina, dar la a doua piesa poti sa-ti iei gandul pe aceleasi setari de soft.
Trebuie sa o iei de la capat.
Iar cum am mai spus, un cnc precis este acela ca o data reglat sa scoti doua piese montate in acelasi loc una dupa alta la aceleasi cote. Si aici intervine cota de precizie: 0,1 sau 0,o cifra la masuratorile facute pe cele 2 piese.
Dar nu cu 2 sau 3 zerouri ca nu-ti iese nici daca se fura axele de la fanuc.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 10 January 2017 - 05:12 PM

0

#26 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2017 - 01:18 PM

Vezi postareamincof, la 10 January 2017 - 05:11 PM, a spus:

Nu este vorba ca nu trebuie sa ai precizie la un cnc, este vorba ca nu trebuiesc aberatii de precizii gen 0,001.
La un cnc cu marimi de peste 500mm si cu 3 axe mobile nu vei scoate niciodata preciziile astea. Poti sa scoti prima piesa daca omori softul la fiecare secunda si sa ai piese de buna calitate pe masina, dar la a doua piesa poti sa-ti iei gandul pe aceleasi setari de soft.
Trebuie sa o iei de la capat.
Iar cum am mai spus, un cnc precis este acela ca o data reglat sa scoti doua piese montate in acelasi loc una dupa alta la aceleasi cote. Si aici intervine cota de precizie: 0,1 sau 0,o cifra la masuratorile facute pe cele 2 piese.
Dar nu cu 2 sau 3 zerouri ca nu-ti iese nici daca se fura axele de la fanuc.

Nu inteleg de ce cotele la a doua ,a treia piesa nu ies la fel . Sunt de acord ,si am si punctat acest aspect cu dilatarile masinii dar la un moment masina se stabilizează termic .
In schimb nu am citit nimic despre prelucrarea metalelor sub jet continuu de emulsie . Nu pulverizare din cand in cand ,nu picurare, ,de-a dreptul flux continuu , cu recirculare . Face cineva care posteaza aici in acest fel ,prelucrarile ? Din acest moment nu ar trebui sa apara diferente de cote la toata seria de piese
0

#27 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 11 January 2017 - 03:03 PM

Vezi postareaElicopter, la 10 January 2017 - 04:53 PM, a spus:

Nu inteleg abordarile aste superficiale , posibil cred ca stiu ceva , dar poate ma amagesc .

Buna. Presupun ca la mine se refera mesajul. Nu stiu daca ati observat, cand e sa se discute de constructie, recomand ce este mai bun posibil. Chiar daca ar fi structura din otel, tot spun sa se mearga pe sectiune mai mare si perete mai gros. Preturile materialelor nu difera mult (adica pot fi de la simplu la dublu sau triplu), dar si calitatea este pe masura. Cu toate astea, n-as exagera cu aspectul asta, daca nu e cazul. Fiecare stie ce urmeaza sa prelucreze, dar nu stiu cati isi dau seama ce inseamna o zecimala in plus, ca pret.
Tocmai despre informare incerc sa comentez. Toata lumea insista pe precizie, dar nimeni nu spune nimic despre restul. O masina oricat de precisa, nu va compensa deloc lipsa de experienta sau nestiinta in celelalte de pe langa... Cei care stiu tot ce trebuie, fac tot ce trebuie indiferent de comentariile noastre. Dupa criteriile si prioritatile lor.
Dar aproape toti care solicita ajutor pe forum sunt incepatori si mereu am senzatia ca incercam sa-i ajutam pentru o constructie cat mai performanta si-i lasam cu ideea ca totul s-a rezolvat, masina lucraza singura si perfect. Nu le spune nimeni ca vor avea o masina performanta, probabil scumpa si cam atat, adica un fel de mobilier in coltul atelierului. Multi dintre ei nu au pregatirea tehnica specifica domeniului. Ei doar vor sa faca ceva si spera sa faca mai bine daca utilizeaza un cnc. Dar masina nu e totul.

Ca tot vorbim de lucruri sfinte, ploterul folosit de Murrplastic din gama MVPS (cel mai lung al lor) are ghidajele pe bara rotunda, incastrata doar la capete, de 10 mm diametru, si lungime de 1000 mm. Are glisiere cu rulmenti si transmisie pe curea, motoare nema17. Cu caruciorul pe mijlocul lui, bara se incovoaie aproximativ 1 mm, si daca il apesi usor cu mana obtii o sageata de foarte multi mm. Aproape ca nu-i capabil sa-si deplaseze elementele mobile fara sa le frece de masa. Cu toate astea graveaza cu freza, graveaza laser sau inscriptioneaza cu pen, excelent, printr-un simplu artificiu tehnic. Motorul de gravare e mai scump decat tot ploterul si tot ploterul poate fi ridicat cu 2 degete.
Daca cineva doreste sa obtina acele performante tehnice la acele curse precis primeste din partea noastra recomandarea de ghidaje profilate de minim 15, sau ceva incastrat pe toata lungimea, de suruburi cu bile minim C5 si actionare cu servomotoare. Si sa se adune cateva sute de kg de material in structura, daca se poate... Pun niste link-uri pentru variantele mai scurte, dar intre ele difera doar lungimea, nu si latimea: 1, 2, 3, 4. Practic sunt variatiuni pe aceeasi tema. Stiu ca nu vorbim de plotere aici, dar asta poate grava cu freza si o face cu o precizie suficient de buna. N-as vorbi de abordare superficiala ci de abordarea potrivita pentru aplicatia ceruta. Sau cel putin asta doresc.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 11 January 2017 - 03:09 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#28 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 11 January 2017 - 03:13 PM

Vezi postareabitex, la 11 January 2017 - 03:03 PM, a spus:

Tocmai despre informare incerc sa comentez. Toata lumea insista pe precizie, dar nimeni nu spune nimic despre restul. O masina oricat de precisa, nu va compensa deloc lipsa de experienta sau nestiinta in celelalte de pe langa...


Io-s perfect de acord cu asta. :)
Din pacate in lumea noastra ce-i fizic ii mult mai apreciat decat ce tine de cunoastere.
Mi-aduc aminte de un exemplu oarecumva asemanator din studentie, cand ma indeletniceam cu reparatu` televizoarelor: daca unui client ii spuneai ca i s-o ars trafu` de linii care costa 99 lei iar manopera de inlocuire costa 1 leu totu` era OK. Daca ii spuneai ca ai schimbat o piesa de 1 leu si manopera costa 99 lei, ca ai studiat ceva ani ca sa gasesti piesa aia defecta, era in stare sa te omoare... :).

Aceasta postare a fost editata de informer: 11 January 2017 - 03:14 PM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#29 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 11 January 2017 - 03:14 PM

Vezi postareaflorianmro, la 11 January 2017 - 01:18 PM, a spus:

Nu inteleg de ce cotele la a doua ,a treia piesa nu ies la fel . Sunt de acord ,si am si punctat acest aspect cu dilatarile masinii dar la un moment masina se stabilizează termic .
In schimb nu am citit nimic despre prelucrarea metalelor sub jet continuu de emulsie . Nu pulverizare din cand in cand ,nu picurare, ,de-a dreptul flux continuu , cu recirculare . Face cineva care posteaza aici in acest fel ,prelucrarile ? Din acest moment nu ar trebui sa apara diferente de cote la toata seria de piese


Dilatarile sunt una dintre cauze, vorbind aici nu doar de dilatarile piesei ci si a suruburilor si sinelor. O alta cauza o poate reprezenta frezarea in alta parte a masinii. Daca ai un router si poti sa faci 6/ 8/ X piese intr-o singura prelucrare, ele vor fi facute pe X-uri si posibil Y-uri diferite (in coordonate absolute, nu relative). Si ajungem din nou la suruburi si la torsiuni diferite ale portalului (piesa mai dinspre marginea portalului va ''beneficia'' de torsiuni mai mici ale portalului decat piesa mai dinspre centrul mesei). Surubul are abateri diferite pe lungimea lui. S-a incercat functia aceea din Mach 3 de screw mapping care taman lucrul asta il lua in considerare (gen intre punctul A si B al surubului am 3 sutimi abatere, intre B si C am 5 sutimi abatere, etc) si diferentele erau apoi factorizate in coordonatele relative ale prelucrarii, dar n-am auzit sa fi facut vreo senzatie. Art, seful de la Mach (Artsoft) a spus ca a avut o comanda speciala de la niste clienti si de aceea a facut aceasta functie . Insa noi, ceilalti de pe pamant, muritorii, avem alte lucruri mai casnice de adresat pana la a lua in considerare dilatarile; de exemplu, daca am sine ne- rezemate in loc de rezemate, dilatarile sunt ultima mea grija (doar ca exemplu, fara legatura cu realitatea). Dar in lumea celor mari, a celor care conteaza, da, identitatea cotelor oricaror piese dintr-o serie este masura ''barbatiei''. Adica a lor e mai mare ! :drinks:
0

#30 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 11 January 2017 - 03:35 PM

Vezi postareabitex, la 11 January 2017 - 03:03 PM, a spus:


Tocmai despre informare incerc sa comentez. Toata lumea insista pe precizie, dar nimeni nu spune nimic despre restul. O masina oricat de precisa, nu va compensa deloc lipsa de experienta sau nestiinta in celelalte de pe langa..

...... Nu le spune nimeni ca vor avea o masina performanta, probabil scumpa si cam atat, adica un fel de mobilier in coltul atelierului. Multi dintre ei nu au pregatirea tehnica specifica domeniului. Ei doar vor sa faca ceva si spera sa faca mai bine daca utilizeaza un cnc. Dar masina nu e totul.



Doar ca sa ma dau interesant, am sa vin cu o intrebare: realizezi ca premiza de la ce pleci in aceasta afirmatie este ca incepatorii care ajung prin ''sfaturile noastre despre precizie'' sa aiba o masina mai scumpa, ei dupa ce ajung sa aiba acea masina ''scumpa'', nu vor face mai nimic ca sa capete experienta/stiinta/ etc ? Adica am masina, este scumpa, este buna/precisa, deci nu trebuie sa invat/adancesc/capat experienta/rafinez stiinta de a face, toate pentru ca am ajuns sa am o masina mai scumpa. Eu nu cred ca una o exclude pe cealalta, ci doar schimba secventele. Ce spui tu este asa: imi iau Matiz, invat sa conduc, dupa care imi iau Logan; mergand pe afirmatia ta, daca imi iau direct Logan nu ma voi perfectiona intr-ale condusului pentru ca stie Loganul singur ce sa faca, deci prefer sa raman un sofer mediocru. Pot sa apreciez abordarea pas cu pas, dar cand am sa-mi vand Matizul ca sa-mi iau Loganul am sa pierd mult. Nu vad nici o problema in a cumpara direct Logan chiar daca nu stiu nimic despre soferia avansata (bineinteles daca am si banii; daca am bani doar de Matiz, atunci Matizul este pentru mine noul Logan).
0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro