Modelism - RHC Forum: Un alt Cnc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Un alt Cnc

#121 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 22 March 2017 - 11:42 PM

Concluzia care se poate trage din tabelul de mai sus este ca, spre exemplu, o freza de 6 mm cu 2 inceputuri, cu DOC de 3 mm, WOC de 6 mm, turatie de 18.000 rpm va avea nevoie de vreo 750 W la motor ca sa frezeze in aluminiu. Adica motorul chinezesc DUCE in conditiile astea mai mult decat structura de aluminiu a masinii, caci la DOC de 3 mm si la avans pe dinte de 0,06 mm/dinte cred ca se arcuieste gantry-ul ca arcul lui Robin Hood. De precizat ca avansul pe dinte de 0,06 mm/dinte poate sa insemne un feed de 1.400 mm/min si viteza de 12.000 rpm, dar poate sa insemne si feed de 700 mm/min si viteza de 6.000 rpm.

Ca atare concluzia din punctul meu de vedere pentru Mincof este urmatoarea: motorul tau este superior daca este pus pe o structura de masina evident mai solida decat ce avem noi pe aici. In absenta unei structuri rigide, superioritatea motorului nu are obiectul muncii unde sa se manifeste. Nu sunt adeptul chinezariilor decat in situatii rare si aparte, dar in contextul nostru de hobby cele de 2,2 kw care ar avea real vreo 750 W din spusele tale, chiar si cu 750 W isi fac treaba foarte bine.
0

#122 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 23 March 2017 - 12:12 AM

Motorul nu era in plin , adica , eu aveam un consum de 1670w per total din care cam 85w este puterea steperelor , cam 1100 puterea vacuum si restul la motor , motorul era cu scula de 4 mm 1 flute , si era angajat 2 mm in material., 1 mm doc .Daca il las pe la 1500 rpm in gol atuncea am cam 850w per total consum , adica cam 80w este puterea consumatorilor , stepere alimentatoare lumini .Consumul total este verificat cu un watmetru , care imi arata tot ce consuma cnc la un moment dat .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#123 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 23 March 2017 - 12:30 AM

Vezi postareaElicopter, la 23 March 2017 - 12:12 AM, a spus:

Motorul nu era in plin , adica , eu aveam un consum de 1670w per total din care cam 85w este puterea steperelor , cam 1100 puterea vacuum si restul la motor , motorul era cu scula de 4 mm 1 flute , si era angajat 2 mm in material., 1 mm doc .Daca il las pe la 1500 rpm in gol atuncea am cam 850w per total consum , adica cam 80w este puterea consumatorilor , stepere alimentatoare lumini .Consumul total este verificat cu un watmetru , care imi arata tot ce consuma cnc la un moment dat .


La freza cu 1 inceput inseamna ca puterea nevoita la motor este fix 57 W.
0

#124 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2017 - 12:28 PM

Ii dau dreptate lui steelmind . Motoare puternice implica structuri puternice . Asta am simtit-o pe pielea mea .Motorul ce il posed , 2.2 kw China poate duce mai mult decat structura masinii . In aceasta perioada caut sa imbunatatesc structura pentru a putea exploata motorul cat mai eficient
0

#125 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 28 March 2017 - 06:05 PM

Si de maine incep montarea motoarelor si cablarea.
0

#126 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 31 March 2017 - 08:40 AM

mincof, intrebare:
care e rostul celor doua ghidaje cilindrice de sub masa? paralele cu surubul...
sa previna "rotirea" portalului, rotire predispusa in cazul unui singur surub conducator?
sau?

eu personal as fi ales din start doua suruburi conducatoare dar as fi curios sa alu explicatia alegerii acestei variante
personal, la prima vedere, imi pare mai ineficienta varianta asta fata de cea cu doua suruburi conducatoare, care atrag si alte avantaje, gen "squaring" mai precis si mai stabil obtinut prin homing "master/slave"

PS: intrebarea e pe bune, nu am nici o intentie sa denigrez solutia, vreau doar sa inteleg motivul...
Eu oricum sunt pe panta descendenta in ale CNC-urilor, ma las incet, incet... dus de vant, pe ape...
Ahoy mateloti! :drinks: :drinks: :drinks:
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#127 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 02 April 2017 - 12:34 PM

Vezi postareasebba, la 31 March 2017 - 08:40 AM, a spus:

mincof, intrebare:
care e rostul celor doua ghidaje cilindrice de sub masa? paralele cu surubul...
sa previna "rotirea" portalului, rotire predispusa in cazul unui singur surub conducator?
sau?

eu personal as fi ales din start doua suruburi conducatoare dar as fi curios sa alu explicatia alegerii acestei variante
personal, la prima vedere, imi pare mai ineficienta varianta asta fata de cea cu doua suruburi conducatoare, care atrag si alte avantaje, gen "squaring" mai precis si mai stabil obtinut prin homing "master/slave"

PS: intrebarea e pe bune, nu am nici o intentie sa denigrez solutia, vreau doar sa inteleg motivul...
Eu oricum sunt pe panta descendenta in ale CNC-urilor, ma las incet, incet... dus de vant, pe ape...
Ahoy mateloti! :drinks: :drinks: :drinks:



Am realizat pana acum multe cnc-uri, si am avut o gramada e probleme la cele cu 2 suruburi pe Y.
Bine, nu eu, cei la care au ajuns. Daca nu ai servo, si daca iesirile de fault nu sunt legate intre ele, ai sanse de 30% sa rupi axele.
Varianta asta care am ales-o, pe latimi de pana in 1200mm este cea mai buna comparativ cu cea cu doua suruburi.
La asta am ales varianta cu sina deasupra (ca are latimea mica), dar varianta cea mai buna este ca la cele de mai sus.
Totdeauna trebuie sa ai numar impar de axe ca sa fie ok. La cele de mai sus am pus (vorbim doar de o parte) patina cu 2 role deasupra, sine cu patine lateral si bara de piston (atentie nu bara cimentata chinezeasca care se indoaie) cu 2 rulmenti lineari.
Dubland pe partea cealalta, ies 6 axe, dar cu surubul de inalta precizie de 20/20mm cu 4 inceputuri, ies 7 axe in total.
Iti garantez, sau poti sa ii intrebi pe cei care muncesc cu varianta asta, ca nu fuge axa pe lateral nici macar o sutime. Iar daca vrei sa o torsionezi, nu prea ai sanse.
Iar ca bani, ies mult mai ieftin decat in varianta cu 2 suruburi (bine aici nu a fost problema de bani niciodata deocamdata).
Deci, fara piulita de surub conectata, impingi cu degetul mic axa din lateral, si nu vei avea nici macar o sutime abatere in partea cealalta, plus ca merge atat de lin, de nu simti nici macar ceva care sa-ti induca starea de a injura.
Au vazut cativa de aici structurile astea si ar putea sa-ti confirme.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 02 April 2017 - 12:35 PM

0

#128 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 02 April 2017 - 12:43 PM

Si inca un update la cnc-ul asta mai de forta cum ii spun eu.
Problema este ca are in pozitia asta aproape 185kg, si mai am de pus cate ceva.
Sper ca marti ii dau viata.
Va fi cu UCCNC 400ETH.
0

#129 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2017 - 02:54 PM

De ce ai optat sa montezi invertorul pe gantry , nu ca ar fi greu , ma gandesc la vibratii .
0

#130 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 02 April 2017 - 03:22 PM

Vezi postareaflorianmro, la 02 April 2017 - 02:54 PM, a spus:

De ce ai optat sa montezi invertorul pe gantry , nu ca ar fi greu , ma gandesc la vibratii .



Nu are nicio problema. La asta vibratiile cred ca or sa fie minime, din cauza axei cimentate de otel, si restul.
Si motorul Z are driver-ul pe el.
Iar daca te uiti la motoarele de frezare ELTE de pana in 1,5kw, are driverul montat in cutiuta de pe el.
Asa am si conexiunea de frecventa mare scurta, nu apar probleme, etc.
0

#131 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 02 April 2017 - 03:50 PM

Vezi postareamincof, la 02 April 2017 - 03:22 PM, a spus:

Nu are nicio problema. La asta vibratiile cred ca or sa fie minime, din cauza axei cimentate de otel, si restul.



Daca te referi la CEMENTAREA otelului din axa, nu are legatura notabila cu amortizarea vibratiilor in cazul de fata datorita masei reduse a axului in raport cu masa totala a grinzii. Cred si eu ca niste suspensii de cauciuc la invertor ar fi bine venite. Dar stii tu ma bine.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 02 April 2017 - 03:50 PM

0

#132 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 02 April 2017 - 04:22 PM

Vezi postareasteelmind, la 02 April 2017 - 03:50 PM, a spus:

Daca te referi la CEMENTAREA otelului din axa, nu are legatura notabila cu amortizarea vibratiilor in cazul de fata datorita masei reduse a axului in raport cu masa totala a grinzii. Cred si eu ca niste suspensii de cauciuc la invertor ar fi bine venite. Dar stii tu ma bine.



Presupun ca te gandesti la axul motorului, si deci nu prea exista vibratii pentru ca in motorul de frezare sunt folositi rulmenti cu diametrul exterior foarte mare (75mm), iar vibratia din capul frezei va fi preluat de catre exteriorul corpului motor in foarte mica masura din cauza bilelor de la rulmentii ceramici. De aici o va prelua axa z, care o va diminua pentru ca nu este prinsa pe tot corpul de gantry, are niste distantiere prin frezare din fabrica in dreptul fiecarei gauri de prindere, iar ce va ramane va fi preluat de caruciorul axei X, care la randul ei fiind foarte strong (patina cu role), se va mai pierde un pic.Greutatea totala la gantry este undeva la 80kg. Axa Z este un reliant system din dural seria 8 pe baza de Litiu, care este foarte usoara si foarte rigida. Cand gauresti in ea, ai impresia ca dai in inox, asa de tare este.
0

#133 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 02 April 2017 - 04:28 PM

Acum mi-a picat fisa, trebuia sa pun motorul de frezare cu rulmenti pe aer (care il am pe aici (dar nu am convertizor de curent continuu)), atunci nu mai aveam vibratii deloc, ca axul nu era in contact cu nimic.
0

#134 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 02 April 2017 - 05:47 PM

Vezi postareamincof, la 02 April 2017 - 04:22 PM, a spus:

Axa Z este un reliant system din dural seria 8 pe baza de Litiu, care este foarte usoara si foarte rigida. Cand gauresti in ea, ai impresia ca dai in inox, asa de tare este.

Cu cat un material este mai dur, cu atat transmite mai bine vibratiile.
Materialele moi absorb vibratiile, cele dure le transmit mai departe.

Stima.
0

#135 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2017 - 08:43 PM

Desigur ca motorul in sine nu produce vibratii ,nici macar si cel chinezesc, insa cand va intra in material cu totul altfel vor sta lucrurile , ca doar masina se vrea una solida iar freza va trebui sa intre in aluminiu ca in cascaval , la asa motor ....La asta m-am gandit cand am pus intrebarea
0

#136 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 02 April 2017 - 09:38 PM

Vezi postareaflorianmro, la 02 April 2017 - 08:43 PM, a spus:

Desigur ca motorul in sine nu produce vibratii ,nici macar si cel chinezesc, insa cand va intra in material cu totul altfel vor sta lucrurile , ca doar masina se vrea una solida iar freza va trebui sa intre in aluminiu ca in cascaval , la asa motor ....La asta m-am gandit cand am pus intrebarea



Pai vibratia normal se transmite din masa, iar aici masa este din otel-fonta, ce o fi si cat de imbatranita o fi, pe care vibratii nu prea am scos..
Tinand cont ca nu este freza fus, ci una cnc cu pretentii de viteza si freze mult mai subtiri decat la fus, ar trebui sa fie perfect.
Oricum pe un cnc nu intri la lucrari cu freze peste 6mm, decat cand ai suprafete de planat (atunci bagi una cu pastile si o rezolvi).
0

#137 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 02 April 2017 - 11:04 PM

Vezi postareamincof, la 02 April 2017 - 09:38 PM, a spus:

Pai vibratia normal se transmite din masa, iar aici masa este din otel-fonta, ce o fi si cat de imbatranita o fi, pe care vibratii nu prea am scos..
Tinand cont ca nu este freza fus, ci una cnc cu pretentii de viteza si freze mult mai subtiri decat la fus, ar trebui sa fie perfect.
Oricum pe un cnc nu intri la lucrari cu freze peste 6mm, decat cand ai suprafete de planat (atunci bagi una cu pastile si o rezolvi).


Cred ca nu masa este veriga ingrijoratoare ci portalul. Este vorba de vibratia portalului la intrarea frezei in material. O parte din vibratie o preia masa iar o parte o preia portalul. Masa de fonta are o masa (!) mult mai mare decat portalul deci energia cinetica se va disipa mai mult in ea, pe cand portalul este mai firav si va simti socul evident mai mult decat masa de fonta. Vorbim asta chiar si in cazul in care speeds&feeds sunt gasite si aplicate corect si deci vibratia va fi minim POSIBILA, dar acel minim tot poate fi nasol pentru convertizor.
0

#138 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 03 April 2017 - 06:20 AM

Mie mi-ar fi incomod sa am convertizorul pe portal pt. un motiv mai simplu: obisnuiesc sa reglez uneori turatia in timpul prelucrarii, daca "nu-mi suna bine"... ori ar fi cam greu daca converizoru` se tot misca... :D. Stiu ca se poate regla din Mach3 da` de cativa ani tot aman sa fac asta... ;).
Cat despre vibratii habar n-am daca ajuta cu ceva insa sunt convins ca exista in documentatia convertizorului, ca dealtfel a oricarei scule electronice serioase pt. uz industrial, o valoare maxim admisibila.

Imagine atasata: Screenshot from 2017-04-03 07:17:41.png
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#139 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 03 April 2017 - 09:34 AM

Vezi postareasteelmind, la 02 April 2017 - 11:04 PM, a spus:

Cred ca nu masa este veriga ingrijoratoare ci portalul. Este vorba de vibratia portalului la intrarea frezei in material. O parte din vibratie o preia masa iar o parte o preia portalul. Masa de fonta are o masa (!) mult mai mare decat portalul deci energia cinetica se va disipa mai mult in ea, pe cand portalul este mai firav si va simti socul evident mai mult decat masa de fonta. Vorbim asta chiar si in cazul in care speeds&feeds sunt gasite si aplicate corect si deci vibratia va fi minim POSIBILA, dar acel minim tot poate fi nasol pentru convertizor.



Nu zic nu, dar ganditi-va ca ca daca vorbim de vibratii asa mari incat sa dezmembreze cablajul, atunci avem o problema mare.
Pai nu cred ca are de suferit, pentru ca si motoarele au encodere in cur,, si dupa cate stim sunt puse direct in capul axelor. Si motorul de pe Z ar avea cel mai mult de suferit la encodere. Dar toate cnc-urile din lume, au encoderele pe motoare (implica discul cititor cat si placa electronica)
Si a-ti auzit Undeva ca s-a spart discul de sticla, s-au ca a sarit de la punct.
Eu zic ca solutia este buna, mai ales dupa realizarea a 6 cnc-uri cu convertizorul pe portal.
0

#140 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 03 April 2017 - 12:43 PM

Final cablat axa Z si tot ce tine de ea, motor frezare, senzori de capete de cursa si home, etc.
Pana diseara il cablez total, mai putin cu partea de sub masa ca nu am serpalau de 15/20 pe stoc, si astia aduc miercuri-joi.
De sambata va fi disponibil ca am in proiect un robot mic-mic-mic cu 6 axe.
0

#141 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 03 April 2017 - 08:54 PM

Vezi postareamincof, la 03 April 2017 - 09:34 AM, a spus:

Eu zic ca solutia este buna, mai ales dupa realizarea a 6 cnc-uri cu convertizorul pe portal.

Asta-i un lucru bun. Dar dupa 6 cnc-uri realizate, nu te-ai saturat de alergat dupa butoanele pentru setari in timp ce cnc-ul functioneaza? Zic si eu, ca prostul, ca parca as fi mai odihnit de lenes ce sunt, sa am butoanele fixe undeva, sa ma uit ca nestiutorul la ele.
1 daca butonezi des la driverul ala e OK sa-l ai disponibil oricand, nu sa fugi dupa el unde vrea softul.
Si 2, daca nu butonezi des, lasa-l undeva sa nu se plimbe aiurea cu masina. Mai ramane sa-l pui pe freza (scula) de prelucrat doar din cauza faptului ca se poate transmite semnalul si de la o scula in rotire. Si sa-l atingi doar cand e cu fata spre tine...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 03 April 2017 - 08:55 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#142 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 03 April 2017 - 09:08 PM

Vezi postareabitex, la 03 April 2017 - 08:54 PM, a spus:

Asta-i un lucru bun. Dar dupa 6 cnc-uri realizate, nu te-ai saturat de alergat dupa butoanele pentru setari in timp ce cnc-ul functioneaza? Zic si eu, ca prostul, ca parca as fi mai odihnit de lenes ce sunt, sa am butoanele fixe undeva, sa ma uit ca nestiutorul la ele.
1 daca butonezi des la driverul ala e OK sa-l ai disponibil oricand, nu sa fugi dupa el unde vrea softul.
Si 2, daca nu butonezi des, lasa-l undeva sa nu se plimbe aiurea cu masina. Mai ramane sa-l pui pe freza (scula) de prelucrat doar din cauza faptului ca se poate transmite semnalul si de la o scula in rotire. Si sa-l atingi doar cand e cu fata spre tine...



Am inteles pe unde alergi, dar de obicei nu prea am ce sa butonez pe el, ca butoneaza mach-ul sau UCCNC, ca este foarte simplu sa reglezi turatia din calculator, iti trebuie 5 minute sa faci legaturile (bine sa aiba si bob-ul integratul respectiv)..
Nu cred ca la un cnc industrial stai cu mainile pe butoane, totul il faci din softul care este dedicat pe calculator. Si acolo convertizorul este ascuns intr-un dulap de 2m.
Iar daca dupa atata timp de frezat,nu stii cu ce viteza trebuie sa ataci un material, atunci trebuie sa o luam de la capat.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 03 April 2017 - 09:09 PM

0

#143 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 03 April 2017 - 09:21 PM

Vezi postareamincof, la 03 April 2017 - 09:08 PM, a spus:

bine sa aiba si bob-ul integratul respectiv

Spune-mi si mie te rog care-i "integratul respectiv", ce primeste pe intrare si ce scoate pe iesire: 4-20mA, 0-10V sau ce?
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#144 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 03 April 2017 - 09:30 PM

Vezi postareainformer, la 03 April 2017 - 09:21 PM, a spus:

Spune-mi si mie te rog care-i "integratul respectiv", ce primeste pe intrare si ce scoate pe iesire: 4-20mA, 0-10V sau ce?



HEF 4538BT.
Scoate 0-10v
0

#145 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 03 April 2017 - 09:33 PM

Gata si axa X de cablat.
Bine mai stau senzorii de - si home aruncati pe acolo, dar ii lpesc in 10 minute.
Acum ma opresc ca nu am serpalaul si nu pot sa ma leg de bob.
0

#146 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 03 April 2017 - 09:44 PM

Vezi postareainformer, la 03 April 2017 - 09:21 PM, a spus:

Spune-mi si mie te rog care-i "integratul respectiv", ce primeste pe intrare si ce scoate pe iesire: 4-20mA, 0-10V sau ce?



Uite aici un bob paralel bun cu tot ce trebuie pe el:
http://www.shop.cncd...p?productID=175
Sau usb:
http://www.shop.cncd...p?productID=367
Sau pe retea:
http://www.shop.cncd...p?productID=790
0

#147 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 04 April 2017 - 08:55 AM

si eu tin invertorul pe portal si mi se pare o solutie ok.
cu cat este mai scurt cablul care alimenteaza motorul cu atat mai bine.
cat despre fugitul dupa butoane, e un pic exagerat si am trecut de mult de faza cu reglarea turatiei din mers...
0

#148 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2017 - 11:33 AM

Vezi postareamincof, la 03 April 2017 - 09:44 PM, a spus:

Uite aici un bob paralel bun cu tot ce trebuie pe el:
http://www.shop.cncd...p?productID=175
Sau usb:
http://www.shop.cncd...p?productID=367
Sau pe retea:
http://www.shop.cncd...p?productID=790

Pe mine m-ar interesa sa cel pe usb , dar ar trebui sa aibe 2 relee pe el si sa comande invertorul .
0

#149 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 04 April 2017 - 11:58 AM

Vezi postareaflorianmro, la 04 April 2017 - 11:33 AM, a spus:

Pe mine m-ar interesa sa cel pe usb , dar ar trebui sa aibe 2 relee pe el si sa comande invertorul .



Nu trebuie nici un releu.
De la invertor vii cu 4 fire:
1-rotatie stanga;
2- rotatie dreapta;
3- 0-10v;
4 - Masa comuna?
Tu trebuie sa ataci cu plus acesti 2 pini (stanga dreapta), si ii ataci exact cu iesirile din optocuploare ca-ti dau 12v/100ma fiecare.
Iar pentru 0-10v, pin-ul de pe bob este separat de optocuploare.
Si indicat ar fi cel cu ETH

Aceasta postare a fost editata de mincof: 04 April 2017 - 12:00 PM

0

#150 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2017 - 01:23 PM

Vezi postareamincof, la 04 April 2017 - 11:58 AM, a spus:

Nu trebuie nici un releu.
De la invertor vii cu 4 fire:
1-rotatie stanga;
2- rotatie dreapta;
3- 0-10v;
4 - Masa comuna?
Tu trebuie sa ataci cu plus acesti 2 pini (stanga dreapta), si ii ataci exact cu iesirile din optocuploare ca-ti dau 12v/100ma fiecare.
Iar pentru 0-10v, pin-ul de pe bob este separat de optocuploare.
Si indicat ar fi cel cu ETH

Releele imi sunt necesare pentru actionari auxiliare , aspirator , pompa lichid racire etc , funcție de program,desigur ca invertorul il comand digital cu comanda de turatie tot in funcyie de strategia de frezare , daca l-as comanda prin releu as avea un on-off .
0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro