Modelism - RHC Forum: Axa rotativa CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Axa rotativa CNC

#1 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 20 October 2016 - 09:08 PM

Deoarece am tot avut nevoie sa realizez piese care ar necesita o asemenea a 4-a axa m-am hotarat sa-mi iau una cu ocazia sarbatorilor de iarna. :)
Studiind oferta prietenilor nostri chinezi, am gasit doua forme constructive:
Prima:
Imagine atasata: forma2.png

Si a doua:
Imagine atasata: forma1.png

La prima cred ca transmisia este realizata cu o curea insa la a doua, cea "in-line" mi-e cam neclar cum e facuta.
La ambele raportul este de 1:6.
Daca cineva a cumparat / detine asa ceva si-mi poate zice de bine sau de rau, despre oricare varianta in conditiile in care pretu-i cam tot ala, i-as fi recunoscator.
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#2 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2016 - 08:14 AM

Vezi postareainformer, la 20 October 2016 - 09:08 PM, a spus:

Deoarece am tot avut nevoie sa realizez piese care ar necesita o asemenea a 4-a axa m-am hotarat sa-mi iau una cu ocazia sarbatorilor de iarna. :)
Studiind oferta prietenilor nostri chinezi, am gasit doua forme constructive:
Prima:
Atasament forma2.png

Si a doua:
Atasament forma1.png

La prima cred ca transmisia este realizata cu o curea insa la a doua, cea "in-line" mi-e cam neclar cum e facuta.
La ambele raportul este de 1:6.
Daca cineva a cumparat / detine asa ceva si-mi poate zice de bine sau de rau, despre oricare varianta in conditiile in care pretu-i cam tot ala, i-as fi recunoscator.
:drinks:

Da prima are o curea.Asta are avantajul ca nu prezinta jocuri
A doua are un reductor cu pinioane in interior cel mai probabil ( mi-e greu sa cred ca in interior se afla harmonical drive la banii astia ) dar poate prezinta ceva jocuri tehnologice de mecanism .Daca faci gravare in lemn cred ca oricare din ele e bun .
Si eu m-am tot uitat dupa astfel de dispozitive dar am ales sa cumpar un harmonical drive sh cu raport de demultiplicare 33:1 cu care o sa construiesc o axa de rotatie .Cred ca taportul de demultiplicare e un pic cam mare dar castig la cuplul motorului care nu e nevoie sa fie mare .Si eu astept de asemenea parerea unui posesor de astfel de dispozitiv

Vezi postareainformer, la 20 October 2016 - 09:08 PM, a spus:

Deoarece am tot avut nevoie sa realizez piese care ar necesita o asemenea a 4-a axa m-am hotarat sa-mi iau una cu ocazia sarbatorilor de iarna. :)
Studiind oferta prietenilor nostri chinezi, am gasit doua forme constructive:
Prima:
Atasament forma2.png

Si a doua:
Atasament forma1.png

La prima cred ca transmisia este realizata cu o curea insa la a doua, cea "in-line" mi-e cam neclar cum e facuta.
La ambele raportul este de 1:6.
Daca cineva a cumparat / detine asa ceva si-mi poate zice de bine sau de rau, despre oricare varianta in conditiile in care pretu-i cam tot ala, i-as fi recunoscator.
:drinks:

Da prima are o curea.Asta are avantajul ca nu prezinta jocuri
A doua are un reductor cu pinioane in interior cel mai probabil ( mi-e greu sa cred ca in interior se afla harmonical drive la banii astia ) dar poate prezinta ceva jocuri tehnologice de mecanism .Daca faci gravare in lemn cred ca oricare din ele e bun .
Si eu m-am tot uitat dupa astfel de dispozitive dar am ales sa cumpar un harmonical drive sh cu raport de demultiplicare 33:1 cu care o sa construiesc o axa de rotatie .Cred ca taportul de demultiplicare e un pic cam mare dar castig la cuplul motorului care nu e nevoie sa fie mare .Si eu astept de asemenea parerea unui posesor de astfel de dispozitiv

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: rps20161019_203538.jpg

0

#3 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 21 October 2016 - 09:38 AM

Multumesc pt raspuns, Florian.
Din pacate la piesele pe care le fac am nevoie de precizie destul de mare asa ca un joc in mecanismul cu pinioane imi strica ziua... :).
Stiu ca sunt ceva metode de compensare da` n-as vrea sa ajung acolo.
Daca e mai buna varianta cu curea, o s-o iau pe aia... chit ca varianta "on-line" mi-era mai convenabila ca si asezare pe masa.
Sa vedem, poate stie cineva mai multe despre device-urile astea.
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#4 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2016 - 10:16 AM

Compensarea e "frectie la piciorul de lemn" daca ma pot exprima asa .Daca exista joc in axa de rotatie materialul evident va vibra in timpul frezarii , ca rezultat va fi o prelucrare fara precizie sau se poate rupe chiar freza . Am trecut prin asa ceva cu o freza de 2.5 mm in otel (fier adica ) .Gata nu mai vorbesc , astept si eu pareri avizate
0

#5 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 21 October 2016 - 02:21 PM

Salut. Eu am un cap divizor de la Vertex, angrenaj conic ; are joc, chiar daca este probabil cel mai mic posibil. Nu exista angrenaj cu roti dintate fara joc. Nu stiu ce aplicatii ai care sa fie deranjate de o eroare de pozitionare atat de mica, dar daca este critic acest lucru evident cureau este ceea ce ai nevoie. Mergand un pic catre extrem, si stepperul are eroare de pozitionare fiind chiar eroarea de camp magnetic. Sigur, toate-s mici, de aceea intrebarea este una singura: ce abatere este tolerabila in proiectul tau ?
0

#6 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 21 October 2016 - 02:40 PM

Nu am pretentii exagerate insa am un strung Einhell MTB-3000 la care invart 4-5 diviziuni a cate 0.025mm ca sa inceapa sa se miste cutitul, cand schimb sensul deplasarii :)... e, asa un backlash nu vreau pe CNC. Cred ca as putea merge fara sa fiu deranjat pana la o abatere de o zecime, dar nu tin sa ajung acolo daca-i posibil.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#7 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 21 October 2016 - 04:23 PM

Exista o singura situatie in care vrei angrenaj cu roti pe axa a 4-a, in detrimentul celui pe curea: cand vrei sa bagi ''pickammer-ul'' in material si ai nevoie de cuplu ca sa sapi ca porcu ', situatie in care apar si vibratii grosolane. Iar materialul sa fie otel. Pentru asta , freza trebuie sa fie in stare sa tina isonul fara sa se ''emotioneze'' la vibratii mai grosolane. Ai astfel de situatii/proiecte ? Faci productie de serie ca sa conteze timpul pe care-l economisesti bagand freza mai adanc in materialul din axa a 4-a ? Ma indoiesc ca asta vrei, dar tu stii mai bine. Daca nu e cazul descris mai sus, mergi linistit pe curea.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro