Modelism - RHC Forum: Pitts Special S2-A - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pitts Special S2-A 1/4 Scale

#61 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 05 August 2017 - 09:20 PM

Upgrade, OS 33 GT , de data aceasta va decola cum trebuie :rolleyes:

Fisier atasat  IMG_1607.JPG (110.51K)
Number of downloads: 37
0

#62 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 05 August 2017 - 09:40 PM

Vezi postareaZippo, la 05 August 2017 - 09:20 PM, a spus:

Upgrade, OS 33 GT , de data aceasta va decola cum trebuie :rolleyes:

Atasament IMG_1607.JPG



super!!! sa faci si un video !

ne vedem in septembrie la f4c ! :drinks:

Aceasta postare a fost editata de fly: 05 August 2017 - 09:40 PM

0

#63 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 06 August 2017 - 03:23 PM

Gelu,

de la 26 cc , la 34 cc nu e mare diferenta, daca cu 26 nu ai putut decola , sigur cu 34 nu faci evoltii acrobatice.

Fara suparare

Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 06 August 2017 - 03:24 PM

0

#64 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 06 August 2017 - 05:37 PM

Teoretic asa este insa trebuie tinut cont ca MVVS-ul folosit era modificat de mine cu alta aprindere fata de cea originala si nu sunt convins ca scotea aceiasi putere .

OS 33 este un motor puternic comparativ cu ce am avut si folosit cu succes si in zborul 3D. Aici un test de tractiune (9Kg cu elice de 18x8 APC): https://www.youtube....h?v=_3NiC14QgEY

Gama de motorizare pentru model este limitata, MVVS-ul de 40 avea peste 2 Kg , mult prea greu de bot , cu OS-ul de 33 se centreaza perfect si gata de zbor are 6800g.

Bineinteles ca nu-mi fac iluzii mari sa execute figurile perfect , voi reveni cu un filmulet si primele impresii cand va fi gata tot.

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 06 August 2017 - 05:41 PM

0

#65 Useril este offline   DAC 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 472
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Gender:Male
  • Location:corbeanca ilfov

Postat 06 August 2017 - 06:02 PM

Mai Gelutule , te rog spunemi , cate Kg. are modelul, si cati CAI are motorul..!
0

#66 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2372
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 06 August 2017 - 07:33 PM

Vezi postareaDAC, la 06 August 2017 - 06:02 PM, a spus:

Mai Gelutule , te rog spunemi , cate Kg. are modelul, si cati CAI are motorul..!

Scrie mai sus 6.8 kg iar motorul cica are 3.85 CP conf site producator..
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#67 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 19 August 2017 - 08:11 PM

Alta zi, alt esec... putin dezamagit dar perseverez.

Pe scurt, motorul nou trage foarte bine insa decolarea s-a sfarsit cu un torrque roll in pamant... modelul iar a scapat ca prin minuni doar cu elicea si conul rupt si mici probleme la bechie.

Incep sa-mi pun intrebari daca va zbura vreodata cum trebuie....

Concluzia este ca e foarte greu, probabil trebuie viteza mult mai mare insa inclinarea brusca in stanga poate fi de la cuplul motor foarte mare si desprinderea mult prea devreme.

Am mai pilotat biplane si toate au tendinta de roll pe stanga la decolare insa acum m-a luat prin surprindere destul de rapid.

Next time sper sa fie mai bine, dar lectia e invatata ( la machete greutatea e totul, e foarte usor sa pici in extrema cealalta si sa te lasi furat de detalii)
0

#68 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3364
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 19 August 2017 - 09:19 PM

Vezi postareaZippo, la 19 August 2017 - 08:11 PM, a spus:

Alta zi, alt esec... putin dezamagit dar perseverez.

Pe scurt, motorul nou trage foarte bine insa decolarea s-a sfarsit cu un torrque roll in pamant... modelul iar a scapat ca prin minuni doar cu elicea si conul rupt si mici probleme la bechie.

Incep sa-mi pun intrebari daca va zbura vreodata cum trebuie....

Concluzia este ca e foarte greu, probabil trebuie viteza mult mai mare insa inclinarea brusca in stanga poate fi de la cuplul motor foarte mare si desprinderea mult prea devreme.

Am mai pilotat biplane si toate au tendinta de roll pe stanga la decolare insa acum m-a luat prin surprindere destul de rapid.

Next time sper sa fie mai bine, dar lectia e invatata ( la machete greutatea e totul, e foarte usor sa pici in extrema cealalta si sa te lasi furat de detalii)


nu te lasa ,sunt sigur ca vei reusi!!!👍👍😉
0

#69 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 26 August 2017 - 07:39 AM

A zburat dar mai mult ca o caramida, foarte chinuit si instabil, abia am venit cu el jos si destul de tare.

Pare usor de bot insa CG-ul este exact la bordul de atac al aripei de jos + cantitatea de gaz la decolare de 350g.

Motorul de data aceasta trage foarte bine si inca nu este rodat.

Concluzia este ca mi-a iesit foarte greu (7Kg, anvergura 1,5m, coarda profilului 260mm), de aici rezulta o incarcare alara uriasa pentru un model asa mic.

O alta problema observata este intrarea in viraje instabil, eleroanele de sus sunt actionate de un levier ca la 1:1 de catre eleroanele de jos, ceea ce face sa intre in flutter.... aici va trebui sa rezolv cumva.

Alte reparatii, alte modificari si sper sa fie mult mai ok.

https://youtu.be/5VvuIlHTbPA

Lectia este invatata, la machete trebuie atentie deosebita la greutate, model la scara mai mare, zburat inainte de a adauga detalii si de a fi vopsit....

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 26 August 2017 - 07:44 AM

0

#70 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 26 August 2017 - 10:18 AM

Gelu,

din zbor se vede ca e usor de bot.

Motor are destul cat sa zboare normal, dar ii mai trebuie greutate in bot minim 200-300 gr . fiindca parghia e scurta.

Greu de bot, e stabil si nu ai probleme cu el.

Bafta

Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 26 August 2017 - 10:18 AM

0

#71 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 29 August 2017 - 01:46 PM

Vezi postareaZippo, la 26 August 2017 - 07:39 AM, a spus:

A zburat dar mai mult ca o caramida, foarte chinuit si instabil, abia am venit cu el jos si destul de tare.

Pare usor de bot insa CG-ul este exact la bordul de atac al aripei de jos + cantitatea de gaz la decolare de 350g.

Motorul de data aceasta trage foarte bine si inca nu este rodat.

Concluzia este ca mi-a iesit foarte greu (7Kg, anvergura 1,5m, coarda profilului 260mm), de aici rezulta o incarcare alara uriasa pentru un model asa mic.

O alta problema observata este intrarea in viraje instabil, eleroanele de sus sunt actionate de un levier ca la 1:1 de catre eleroanele de jos, ceea ce face sa intre in flutter.... aici va trebui sa rezolv cumva.

Alte reparatii, alte modificari si sper sa fie mult mai ok.

https://youtu.be/5VvuIlHTbPA

Lectia este invatata, la machete trebuie atentie deosebita la greutate, model la scara mai mare, zburat inainte de a adauga detalii si de a fi vopsit....



Am avut două variante: unul construit de mine, cu anvergura de 850 mm (exact varianta construită de tine) și o variantă, construită de un prieten, cu anvergura de 1000 și fuselajul puțin mai lung (a fost și la vânzare o perioadă).
Este un model destul de dificil de zburat, dar după ce te obișnuiești cu el îți dă satisfacții mari.
Problemele de instabilitate pe care le are sunt aceleași ca și la avionul 1:1. Trebuie să iei în considerare că cel care a proiectat și construit avionul era tehnician la căile ferate și a dorit să-și facă un avion mic, ușor și ieftin. Ce a ieșit e altă poveste - un super acrobat.
I. Fuselajul este scurt, distanța dintre aripi și ampenajul orizontal este foarte mică și din această cauză este foarte instabil. Profundorul are suprafață foarte mare și prin urmare efect mare așa că pe comanda de profundor trebuie să setezi cursă mică. CG-ul din planuri nu se potrivește - iese ușor de bot dacă te iei după plan. Motorul trebuie pus la un unghi negativ de 4 grade.
II. Distanța dintre roțile trenului de aterizare este mică și din această cauză fuge rapid pe cuplu, dacă nu e vânt puternic. Din același motiv, plus faptul că este biplan ai nevoie de un motor de turație mare cu o elice de diametru mai mic. Regimul de turație ar trebui să fie pe la 10-11 mii pentru un model de anvergura asta. Modelul are tendința de a pune botul în vânt, deci cu cât discul elicei este mai mare, cu atât efectul e mai pronunțat. Ți-aș recomanda un OS metanol de cel puțin 25 CC (Un OS MAX de 20 CC, metanol, are 3,7 cai). Benzinarele sunt bune, dar la modele mai mari, cu anvergură de cel puțin 2000 mm (spun doar în cazul Pitts-ului). Tot din cauza trenului, decolările și aterizările sunt destul de dificile. Dacă iarba este mare întotdeauna se va opri în bot. :pardon:
III. Aripile nu au diedru deloc și asta îi dă oarece instabilitate în viraje. În zbor normal modelul evoluează frumos la viteză mică. Când intri pe viraj trebuie să-i mărești viteza (mai dai gaz) și să-l ții și cu comandă de direcție, nu numai de eleroane. La eleroane, la fel ca la profundor, curse mici.
După ce te obișnuiești cu el poți mări cursele, dar nu foarte mult.

Baftă. Modelul arată super de bine. :clapping:

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 29 August 2017 - 01:47 PM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#72 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 29 August 2017 - 03:20 PM

Vre-o doi ani am zburat si eu Pits S2 de 1000 mm.
Modelul mai exista pe un dulap, dar l-am abandonat ca nu mi-a placut. Tot timpul m-a deranjat autoangajarea in manevre, instabilitatea in turbulente si aterizarea cu aripile asa de jos.
Am apreciat la el dimensiunile reduse.
0

#73 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 29 August 2017 - 07:40 PM

Multumesc pentru sugestii, intradevar CG mutat mai in fata il face mai stabil insa trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu va zbura niciodata cum trebuie, mai usor nu am cum sa-l fac.

In primul rand am avut proasta inspiratie sa-l fac la 1/4, pentru un full scale trebuia 1/3 .... la o scara mica incarcarea e mare.

Dupa ce repar trenul voi vedea cum va fi, primul zbor a fost in viteza foarte mare si tot timpul am avut senzatia ca-l scap.

Mi-am demonstrat ca degeaba totul e frumos daca proba de zbor da gres... mai ales pentru F4C unde totul trebuie sa fie perfect si zborul impecabil.

Daca voi mai construi machete, din start voi pleca la o scara mare si in limita de 12-15 kg si bineinteles alegerea modelului e f importanta.

Pitts-ul e cam naravas pentru experienta mea ....
0

#74 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 30 August 2017 - 09:20 AM

Vezi postareaZippo, la 29 August 2017 - 07:40 PM, a spus:

Multumesc pentru sugestii, intradevar CG mutat mai in fata il face mai stabil insa trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu va zbura niciodata cum trebuie, mai usor nu am cum sa-l fac.

In primul rand am avut proasta inspiratie sa-l fac la 1/4, pentru un full scale trebuia 1/3 .... la o scara mica incarcarea e mare.

Dupa ce repar trenul voi vedea cum va fi, primul zbor a fost in viteza foarte mare si tot timpul am avut senzatia ca-l scap.

Mi-am demonstrat ca degeaba totul e frumos daca proba de zbor da gres... mai ales pentru F4C unde totul trebuie sa fie perfect si zborul impecabil.

Daca voi mai construi machete, din start voi pleca la o scara mare si in limita de 12-15 kg si bineinteles alegerea modelului e f importanta.

Pitts-ul e cam naravas pentru experienta mea ....


Întotdeauna o machetă pentru F4C va ieși cu o încărcare alară mare, iar în condițiile în care respecți și profilul original al aripii modelul va fi destul de obraznic.
Eu zic să nu te descurajezi. Experiența vine din muncă și exercițiu. Modelul este lucrat foarte bine numai că ai optat pentru soluții care l-au cam îngreunat, dar nu e un dezastru. Am văzut filmarea și cu siguranță modelul poate fi zburat fain frumos. Nu trebuie să te sperie cele 7 kg, pentru că e biplan.
Cum spuneam (și nu numai eu), în configurația actuală, încearcă să mai muți câte ceva spre bot, în ultimă instanță mai pui plumb încât să-i muți CG cam cu 10 mm și mărește unghiul negativ al motorului la 4-5 grade. La ultimul Pitts am pus motorul la 7 grade de s-a cumințit.
Scazi cursele pe profundor și eleroane.
La decolare să ai grijă să fii cu botul perfect pe vânt și după desprindere reduci puțin motorul să-i scazi viteza. Se va cuminți. Dacă, totuși, ești obligat să decolezi cu vînt de travers ... pleci din start cu eleroanele să contracareze cuplul. Dacă apucă să intre pe cuplu îl contrezi mai greu, iar dacă vântul bate și el pe direcția cuplului nu mai ai nicio șansă să-l redresezi. Tot din start trebuie să pleci cu comandă de direcție contrară direcției vântului de travers pentru că efectul elicei este foarte mare și va pune imediat botul în vânt.
Tu ai decolat din prima fără prea mari probleme. Eu l-am rostogolit de 4 ori. :pardon: Până la urmă am trecut la simulator și acolo am pățit același lucru. Am citit câte ceva despre tehnica pilotajului la acest avion 1:1 și până la urmă am reușit. Pe urmă a fost o încântare zborul. Modelul ăsta a fost unul din preferatele mele și l-am zburat ani buni, ba chiar i-am legat un banner de coadă și mi-am făcut reclamă la firmă.
Aterizările nu mi-au ieșit decât în proporție de 10% pe iarbă mare deși am aplicat regulile de la cel 1:1 - în ultima parte a rulării cabrat maxim și un scurt ”șut” în motor.

Baftă.

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 30 August 2017 - 09:21 AM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#75 Useril este offline   DAC 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 472
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Gender:Male
  • Location:corbeanca ilfov

Postat 02 September 2018 - 09:52 AM

Draga Zippo , ti-am rasfoit paginile...si cu toata sinceritatea , te felicit pentru lucrare ; cat despre "mediocritatea " invocata de mine , retractez , daca e nevoie imi cer si scuze .Nu am avut un punct de referinta , decat observatiile tale in legatura cu detaliile de la 80 ,singurul lucru pe care nu l-am inteles .....dar sa le uitam.
Te-as ruga sa accepti, si din partea mea unele vorbe .Cu ceea ce ti-au spus antevorbitorii , referitor la tractiune , la stabilitate , sunt in totalitate de acord .
Eu as mai adauga un lucru , pe care poate nu-l sti si te sperie . Sa sti avioanele de vanatoare , cele de acrobatie , sunt concepute a fi instabile , iar cele de transport , sunt gandite a fi foarte stabile .Manevrabilitatea nu prea face casa buna cu stablitatea . In cazul de fata , acrobatul tau , asta este , un avion instabil, de ce ? ...tocmai pentru a raspunde rapid la comenzi. Sa nu-ti mai spun , despre un avion de transport...actionezi eleroanele , aprinzi o tigare , tragi doua fumuri, si el a ajuns la in clinarea dorita ; exagerez binenteles , dar vreau sa evidentiez un fapt . Si iarasi , un avion de transport , revine singur din inclinare la orizontala.
In concluzie , ceea ce ai realizat tu , este perfect, ramane sa te antrenezi , sa te obisnuiesti cu el. Bafta !
0

#76 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 02 September 2018 - 08:18 PM

Multumesc DAC, nu este nevoie de scuze, pe forum unele remarci sunt intelese gresit si poate am exagerat si eu, fiecare stie foarte bine ce are de facut mai ales la o replica de asemenea anvergura cum este IAR 80.

Referitor la Pitts este tras pe dreapta dupa ce am distrus partial trenul si un capat de aripa la aterizare.... nu mi-a ajuns campul dupa un filaj foarte luuung si cu viteza. Terenul nu este drept in totalitate, doar o portiune mai buna... in rest santuri si gropi.

I-am scos toata electronica si motorul si urmeaza reparatiile pentru a deservi ca o frumoasa macheta statica.

Este mult prea mic si cu incarcare mare , aterizarea este o loterie cu el si nu merita sa tot repar la el.

Momentan lucrez la un model mai iertator (Albatros DVa) si sper eu cu lectia invatata. Aici mai postez poze cu etapele de lucru: https://photos.app.g...yneYrD5cKZ3CnZ7
0

#77 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 04 September 2018 - 07:43 AM

Aș zice să nu te descurajezi. Este un model dificil, dar oferă satisfacții după ce te obișnuiești cu el. Eventual setează-l cu flaperon pentru aterizare.
Spor la meștereală.
URA şi la zbor fofezelor !
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro