Modelism - RHC Forum: Funtana 125 G - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Funtana 125 G Hangar 9

#1 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 17 April 2013 - 11:58 AM

in urma unor sfaturi bine primate (sa traiesti ZOD, n-am uitat nimic din ce ai zis depre Funtana, asa ca am bagat la cap), dar si cu ajutorul dealer-ului Horizon Hobby in Ro (nu-I dau nume ca fac reclama si-mi iau ban), am achizitionat modelul Funtana 125G, de la Hangar 9.

Date:
Wingspan: 69.5 in (1765mm)
Overall Length: 68.5 in (1745mm)
Wing Area: 1108 sq in (71.5 sq dm)
Flying Weight: 8–8.5 lb (3.63–4.03 kg)
Engine Size: .60–1.00 2-stroke; .90–1.25 4-stroke; 20cc gas
Radio: 4+ channel
Servos: 6 required (5 for electric)

Fisier atasat  2013-04-17 11.06.14.jpg (89.9K)
Number of downloads: 168Fisier atasat  2013-04-17 11.06.47.jpg (99.18K)
Number of downloads: 163Fisier atasat  2013-04-17 11.07.55.jpg (100.71K)
Number of downloads: 175

la prima vedere, se pare ca cei de la H9 ori au cumparat planurile ori lucreaza cu aceasi fabrica cu care lucreaza Sebart. o dantelarie super la interior, lipituri excelente, nu prea am ce sa le reprosez.

in cutie au venit de toate, la partea hardware stai f bine. toate componentele sunt in pungute etichetate (asa ca pentru novici) tevile de carbon, atent impachetate, ce sa o mai lungim, Marfa de calitate.



ca si echipare, voi folosi electronica care a fost pe Extra si anume:

- motor 26cc GF26I V2
- 4 servo ATLAS 20 UMD DIGITAL MG-BB HYPERION (eleroane si profundoare)
- 1 servo Power HD (directie)
- 1 servo Hitec 7955 (acceleratie)
- Ubec HiModel 8A pt servo si de 3A pt aprindere
- pack receptie 2S 2200mA si aprindere 2S 1600mA

pe masura ce ma voi ocupa de model si voi avansa cu asamblarea, voi posta aici mai departe.



_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#2 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 17 April 2013 - 12:36 PM

Excelent model .. mult timp m-am uita dupa el dar la vremea aia nu aveam de unde sa il iau si asa am ajuns la Katana Sebart.
Are calitati de zbor bestiale .. o sa te convingi .

L-as fi facut insa cat mai usor posibil si devenea fulg !
Cu un 4T mai scapam de aprindere, pack suplimentar si ubec pentru aprindere ,
Cu servo mai mic pe acceleratie ( am 5245 MG pe Saito de 26 cmc si il zdruncina de cativa ani fara probleme )

E mare servoul ala pentru acceleratie la motor de 20 cmc sau pe acolo ( torque 18/ 24 kg ) .. la un boxer de peste 100 cc ce mai punem ?

Merge si in configuratia ta da parca as pastra servoul ala pentru altceva daca nu stai in el ..

Spor la mesterit si sa il vedem la zbor !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#3 Useril este offline   Adi-GVA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Unde zboara avioanele

Postat 17 April 2013 - 12:51 PM

Frumos model Allen!
Mi-a atras si mie atentia candva.
Sa-l aduci la HF! vreau sa-l vad si eu live!
Fly Extreme! __EXTREME FLIGHT
0

#4 Userul este online   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2013 - 12:52 PM

Super, arata foarte bine ! Mie nu mi se pare ca e mare diferenta de design fata de Katana 120 de exemplu....poate un pic mai slim, la fuselaj ( la Funtana x90 fata de Katana 50 era parca mai evidenta diferenta). Cei care l-au zburat zic ca e diferit?

Apropo, ca e Hangar 9, toate suruburile sunt pe imperial? Pe mine m-a enervat treaba asta la Yak, daca se duce unul n-am de unde sa-l mai iau, trebuie sa inlocuiesc cu metric






0

#5 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 17 April 2013 - 01:11 PM

multzam voua dragi colegi.

Gigi, tu ai mare dreptate in privinta servoului de acceleratie. trebuie sa vad cum se va echilibra, mai ales ca servoul este pus cam in CG. mi-ar fi placut un saito, sau OS in 4T, dar sincer, nu mai am finante (ca doar stii de ce). asa ca momentan merg pe ceea ce am.

Andu, suruburile sunt metric, asa ca am scapat!! :yahoo:treci deseara sa-ti dau fibra aia, am pus-o in geanta sa nu mai uit de ea

Aceasta postare a fost editata de ALLEN: 17 April 2013 - 01:13 PM

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#6 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2013 - 06:36 PM

Vezi postareaANDUNG, la 17 April 2013 - 12:52 PM, a spus:

Super, arata foarte bine ! Mie nu mi se pare ca e mare diferenta de design fata de Katana 120 de exemplu....poate un pic mai slim, la fuselaj ( la Funtana x90 fata de Katana 50 era parca mai evidenta diferenta). Cei care l-au zburat zic ca e diferit?

Apropo, ca e Hangar 9, toate suruburile sunt pe imperial? Pe mine m-a enervat treaba asta la Yak, daca se duce unul n-am de unde sa-l mai iau, trebuie sa inlocuiesc cu metric



Suruburi imperiale va dau eu, mi-a trimis frate-miu o punga!
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#7 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2013 - 07:03 PM

eu zic sa nu pui motorul ala pe el... e greutz, si nu prea raspunde bine, din cate imi aduc aminte.
e pacat de avion sa fie la fel de vitezoman ca extra. mai bine mai astepti un pic.
la alba poate sa vina si fara motor. ti-l ridic eu cu quadul :p
PS: sa il stapanesti sanatos
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#8 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 17 April 2013 - 07:31 PM

Si sa nu uiti o chestie : cate o tija de carbon intre directie si stabilizatorul orizontal ( stanga/dreapta )
Fie deasupra fie dedesubtul stabilizatorului ( deasupra se vede si nu prea place, dedesubt mai se poate agata in iarba
daca sunt buruieni dar avand in vedere unde vei zbura nu vor fi buruieni )

Exista un risc ( eu de la ZOD am aflat )

Uite :


Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#9 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 17 April 2013 - 10:18 PM

http://www.flyinggia...17&postcount=15 - DLE 30

http://www.flyinggia...85&postcount=18

http://www.rcgroups....156&postcount=8

si exemplele pot continua. concluzia: 26CC este la limita si este OK. ramane de vazut, mai am pana sa il termin.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#10 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 17 April 2013 - 10:22 PM

bun... simtindu-ma ca un copil de craciun, cu darul in brate, n-am rezistat, asa ca dupa program mi-am permis 2 ore de munca in folosul... modelului. asa ca am inceput cu lipirea suprafetelor de comanda.

am marcat cu markerul zonele unde incep balamalele, apoi cu o lama de cuter am facut un mic decupaj in folie ca sa prinda lipiciul mai bine (zap din alta utra lichid)

Fisier atasat  funtana 04.jpg (44.71K)
Number of downloads: 87 Fisier atasat  funtana 05.jpg (89.74K)
Number of downloads: 87 Fisier atasat  funtana 06.jpg (99.83K)
Number of downloads: 88

ca si curse, eu zic ca este mai mult decat sufficient... chiar sunt generoase, asa la rece. sper ca si mechanic sa reusesc sa le fac la fel

Fisier atasat  funtana 17.jpg (74.93K)
Number of downloads: 78Fisier atasat  funtana 18.jpg (77.29K)
Number of downloads: 80
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#11 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 17 April 2013 - 10:27 PM

ca sa nu uit; la acest model voi folosi numai si numai ce a venit in kit, nu voi face nici o modificare, sau sa schimb ceva la partea de hardware.

am trecut apoi la montarea trenului de aterizare, ca sa pot pune modelul pe masa de lucru, sa-mi fie mai usor la montajul electricii.

Fisier atasat  funtana 07.jpg (84.71K)
Number of downloads: 49

isfat pt cei care monteaza ARF-uri (incepatorilor mai ales, ca batranii o stiu,dar e bine sa reamintesc): faceti cu o pila in mic sant inainte sa fixate colierele de la roti. asa nu mai exista riscul sa sara si sa ramaneti fara roti in timpul zborului (sunt patit de vreo 2 sau 3 ori)

Aceasta postare a fost editata de ALLEN: 17 April 2013 - 10:28 PM

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#12 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 17 April 2013 - 10:34 PM

ehh toate bune si frumoase, dar cand sa fixez trenul, surpria. un surub imbus nu avea filet. mi-am pus si ochelarii, crezand ca nu mai vad bine.

Fisier atasat  funtana 08.jpg (51.95K)
Number of downloads: 112

umblu repede la "cutia cu maimute", pun imbus bun si fac prima asamblare lartiala. totul de imbine perfect, fara erori (ai dreac de chinezi, pe astea "de firma" le fac fara cusur)

Fisier atasat  funtana 09.jpg (128.43K)
Number of downloads: 105Fisier atasat  funtana 10.jpg (114.59K)
Number of downloads: 99Fisier atasat  funtana 11.jpg (96.51K)
Number of downloads: 111

ceva detalii la interior si exterior

Fisiere atasate


_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#13 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 17 April 2013 - 10:37 PM

maine voi face intaritura cu bagheta triunghiulara la motorbox si la panoul trenului de aterizare. si apoi am sa fixez motorul. daca totul decurge normal, pana duminica va fi RTF.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#14 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2013 - 05:03 PM

frumos foc! imi place la nebunie
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#15 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 18 April 2013 - 09:43 PM

hai sa continuam.

azi am facut toate comenzile. voi merge ca in manual, cu 3 servo pe coada: 2 pt profundoare si unul pe directie. pe FG cinva a facut directia cu system pull-pull, dar asta din cauza centrajului.

profundoare Fisier atasat  funtana 19.jpg (64.88K)
Number of downloads: 90

directie Fisier atasat  funtana 20.jpg (54.25K)
Number of downloads: 90

eleroane Fisier atasat  funtana 21.jpg (75.79K)
Number of downloads: 103

mi-am amintit de intreaga teorie a lui Lucian si a celorlalti colegi de forum despre comenzi asa ca am incercat sa fac totul cat mai bine posibil. Fisier atasat  funtana 22.jpg (65.48K)
Number of downloads: 109

detalii coada Fisier atasat  funtana 23.jpg (74.03K)
Number of downloads: 106

in manual astia zic ca echiile de servo sa fie de 25 mm, eu din pacate nu le am decat de 20mm. sper sa am curse suficiente.

Aceasta postare a fost editata de ALLEN: 18 April 2013 - 09:45 PM

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#16 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 18 April 2013 - 09:55 PM

am trecut apoi la fixarea motorului. prima "problema" aparuta: gaurile de fabrica pt fixarea motorului nu se potrivesc. rezolvare rapida: gauri noi si astuparea celor vechi cu un placaj de aviatie de 3mm in 5 straturi. si daca tot am avut epoxy facut, de jur imprejurul motorboxului am pus bagheta triunghiulara de balsa (asta asa, ca m-am tot documentat si baietii pe FG care au pus DLE30 asa au facut).

apoi am decupat grosier capota, ca sa fac gaurile de fixare pe model, dar ca sa pot da semne atat pentru decupajul tobei cat si pentru decupajul gurii de aer de la carburetor (astea o sa se intample maine)

Flypol, cred ca o sa ai parte de 2 maiden-uri la Sampetru, eu si poate Andu, daca termina Carden-ul

Fisier atasat  funtana 24.jpg (100.35K)
Number of downloads: 113Fisier atasat  funtana 25.jpg (101.53K)
Number of downloads: 107Fisier atasat  funtana 26.jpg (94.17K)
Number of downloads: 106Fisier atasat  funtana 27.jpg (100.32K)
Number of downloads: 109

momentan am folosit un con galben, sa vad cum se aseaza capota si distanta pana la flansa. desi cred ca asta o sa ramana, e haios modelul cu nasul galben.

si o informative de ultima ora: cum credeti ca voi vopsi motorboxul impotriva eventualelor scurgeri de ulei si benzina? GALBEN. pai ce numai Zod sa aibe culori turbate la motorbox?!
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#17 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 19 April 2013 - 08:43 AM

frumos modelul ..... sa-l stapanesti sanatos si bucuros.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#18 Userul este online   ANDUNG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 11-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2013 - 02:13 PM

Vezi postareaALLEN, la 18 April 2013 - 09:55 PM, a spus:

Flypol, cred ca o sa ai parte de 2 maiden-uri la Sampetru, eu si poate Andu, daca termina Carden-ul


Iti dai seama ca abia astept sa-l zbor :rolleyes: , incerc in week-end-ul asta sa-l termin, sa mai ramana doar toba de sudat.
...

Conul ala galben vine bestial, e exact pata de culoare de care e nevoie si se potriveste la fix si cu logo-ul de pe aripa.


0

#19 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 19 April 2013 - 03:01 PM

Galben sa fie da .. e cam belit .. unu nou asa ca de Pasti ii venea bine ... avion NOU .. con NOU !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#20 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 19 April 2013 - 03:05 PM

Gigi, e in plan si unul nou, dar nu acum.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#21 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 21 April 2013 - 10:01 PM

daca azi a fost urat afara, am mesterit mai toata ziua. primul lucru facut a fost sa vopsesc panoul de foc si motorboxul la exterior si interior
Fisier atasat  funtana 28.jpg (95.77K)
Number of downloads: 85

cat s-a uscat vopseaua, am finisat capota, cu cheder de masinute. a iesit super.
Fisier atasat  funtana 29.jpg (94.04K)
Number of downloads: 77Fisier atasat  funtana 30.jpg (61.28K)
Number of downloads: 119

am montat si motorul, definitiv. vechile gauri le -am astupat cu dopuri taiate din bagheta de fag.
Fisier atasat  funtana 32.jpg (121.56K)
Number of downloads: 129Fisier atasat  funtana 35.jpg (91.07K)
Number of downloads: 105
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#22 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 21 April 2013 - 10:09 PM

am trecut si la coada, unde am definitivat comenzile.
Fisier atasat  funtana 34.jpg (80.17K)
Number of downloads: 107

servo acceleratie, pus provizoriu. astept sa-mi vina maine tija si teava de carbon. ce a enit in kit (un fel de bowden) nu ma satisface, e mult prea flexibil
Fisier atasat  funtana 35.jpg (79.74K)
Number of downloads: 99

receptorul l-am pus ca in manual, pe traversa care a venit in cutie
Fisier atasat  funtana 36.jpg (91.2K)
Number of downloads: 111

aprinderea a ajuns pe motorbox (unde de altfel ii si este locul)
Fisier atasat  funtana 37.jpg (121.6K)
Number of downloads: 118
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#23 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 21 April 2013 - 10:18 PM

si la final, ca m-a cam luat oboseala si nu mai vedeam bine, am montat alimentarea si rezervorul. am preferat sa folosesc un alt rezervor decat cel care a venit in kit. ca urmare am folosit placa care era destinata pack-urilor (pt varianta electrica) si am lipit-o pe 3 traverse de balsa de 5mm.
Fisier atasat  funtana 38.jpg (98.37K)
Number of downloads: 73Fisier atasat  funtana 39.jpg (102.4K)
Number of downloads: 72
Fisier atasat  funtana 40.jpg (115.28K)
Number of downloads: 71Fisier atasat  funtana 41.jpg (115.34K)
Number of downloads: 78
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#24 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 21 April 2013 - 10:20 PM

am facut si rezervorul si furtunaria se am montat si stutzul de aerisire.

Fisier atasat  funtana 42.jpg (126.52K)
Number of downloads: 99Fisier atasat  funtana 43.jpg (125.03K)
Number of downloads: 108
Fisier atasat  funtana 44.jpg (100.6K)
Number of downloads: 97Fisier atasat  funtana 45.jpg (100.24K)
Number of downloads: 106

cam atat pt azi, continuam si maine
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#25 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 23 April 2013 - 09:02 AM

aseara am pierdu r 3 ore pt a face acceleratia, a pune 2 intrerupatoare si a face CG-ul

Fisier atasat  funtana 46.jpg (83.55K)
Number of downloads: 67Fisier atasat  funtana 47.jpg (105.35K)
Number of downloads: 74

nu am vrut sa mai fac modificari, asa ca m-am folosit de suportul de servo asa cum e pozitionat din fabrica. ca atare, tija de acceleratie este f lunga, si, ca sa nu flambeze, am impracato cu teava de carbon. la capatul dinspre motor a trebuit sa fac celebrul Z. mi se pare cam aiurea sa pui servoul de acceleratie asa in spate, dar daca ei asa au gandit... asa il lasam.

Aceasta postare a fost editata de ALLEN: 23 April 2013 - 09:04 AM

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#26 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 23 April 2013 - 09:08 AM

dupa cum am mai scris in posturile de mai sus, kit-ul este bine facut, dar, ca orice ARF, mai are si mici hibe de constructive, proiectare. am descoperit, spre stupoarea mea, ca locasurile de intrerupatoare, nu au nici o legatura cu realitatea. gaura pt intrerupatorul de receptive e ca pentru servo. asa ca am astupat gaura cu balsa si am regairit pe dimensiunea intrerupatorului (clasicul de la futaba). aceeasi problema si cu intrerupatorul de aprindere. l-am executat in acelasi mod.

Fisier atasat  funtana 48.jpg (37.82K)
Number of downloads: 44
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#27 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 23 April 2013 - 09:19 AM

ei... si acum partea cea mai frumoasa: CENTRAJUL.

contrar tuturor asteptarilor, se pare ca modelul este greu de coada. (din cauza servourilor pozitionate in spate). pe FG baietii au facut sistem pull-pull pt directie, astfel incat sa echilibreze modelul. desi am sistemul in punga, nu prea ma incanta idea de a reface comenzile, asa ca am rezolvat, destul de usor, din pack-uri.

pakul de aprindere a ajuns pe motorbox, opus aprinderii. pack-ul de receptie si Ubec-ul au ajuns in dreptul rezervorului. plus 20g Pb in bot (provizoriu)

Fisier atasat  funtana 49.jpg (94.46K)
Number of downloads: 92Fisier atasat  funtana 50.jpg (96.14K)
Number of downloads: 72Fisier atasat  funtana 51.jpg (95.54K)
Number of downloads: 77


treaba este in felul urmator: CG-ul l-am facut cu rezervorul gol. rezervor care este pozitionat in fata CG-ului. in manual, rezervorul este pozitionat ca pt methanol, in motorbox. folosind alt rezeror (mai mic decat cel care a venit) si care este mai mult decat sufficient pt acest model, ma gandesc ca la aterizare am sa vin cam cu 1/3 combustibil in rezervor. asta inseamna ca CG-ul se va modifica in timpul zborului. de aceea nu voi mai pune acele 20g de Pb. tot pe FG, am vazut si 200g Pb pus in bot, in combinatia DLE30 + funtana.

o alta posibilitate este de a pune un con de Al, care este mai greu decat cel de plastic, dar, nu ma incanta cum arata

Fisier atasat  funtana 52.jpg (99.62K)
Number of downloads: 78
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#28 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 23 April 2013 - 09:32 AM

Vezi postareaALLEN, la 23 April 2013 - 09:08 AM, a spus:

dupa cum am mai scris in posturile de mai sus, kit-ul este bine facut, dar, ca orice ARF, mai are si mici hibe de constructive, proiectare. am descoperit, spre stupoarea mea, ca locasurile de intrerupatoare, nu au nici o legatura cu realitatea. gaura pt intrerupatorul de receptive e ca pentru servo. asa ca am astupat gaura cu balsa si am regairit pe dimensiunea intrerupatorului (clasicul de la futaba). aceeasi problema si cu intrerupatorul de aprindere. l-am executat in acelasi mod.

Atasament funtana 48.jpg


Gaurile sa nu fie gandite pentru intrerupatoare gen DigiSwitch de sunt asa mari .
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#29 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 23 April 2013 - 09:42 AM

pt digiswitch sunt mici, ca doar am unul si nu se potriveste. e ciudat ca totusi o gaura are dimensiunea pt servo standard, iar cea mica pt switch micro (dar din cel cu bratul de actionare lung de 10mm).

Aceasta postare a fost editata de ALLEN: 23 April 2013 - 09:42 AM

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#30 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1852
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 23 April 2013 - 05:59 PM

Daca pui si servo de acceleratie pe motor box mai castigi ceva.
Noile generatii de servo rezista chiar bine la vibratii si temperaturi. N-ar strica un mic deflector pentru protectia la aer cald.
In rest felicitari si sa-l zbori muuuuuult si bine
:good:
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro